Νέα

Η οικονομία του αέρα. Ebay, paypal, airhub, uber, ETC. Δώστε βάση για το μέλλον!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ACHILEAS77
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 116
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Το παράδειγμά σου πάσχει.
Λοιπόν στις επιπλέον αποδείξεις των 20.000 € ανά μήνα, υπολόγισε:
1. 3.871 € σαν ΦΠΑ.  Τα 16 χιλιάρικα θα θεωρούνται έσοδα προ ΦΠΑ.
2. Φόρος στα 14.000 € κέρδος προ ΦΠΑ (γιατί για καφέ ζάχαρη κλπ, άντε και μερικά ποτά  υπολόγισε 2.000 € το πολύ.  Συντελεστής 45% και 7,5% έκτακτη εισφορά = 7.350 €. 
3. ΕΦΚΑ θα πας στην ανώτερη κλίμακα βάλε άλλα 500 τον μήνα επιπλέον αυτού που θα πλήρωνες,

Σύνολο εξόδων "πλυντηρίου" ανά μήνα : 11.850.  Βάλε και την προκαταβολή φόρου το δεύτερο έτος και δες τι μένει.

Ασφάλεια εγχειρήματος.  Αν σε λοκάρουν για έλεγχο, είναι δύσκολο να αποδείξουν ότι δεν κάνεις τζίρο 23 χιλιάρικα τον μήνα, αλλά μόνο 3;  Πως θα σε εντοπίσουν; Απλό οι άλλες καφετέριες γύρω σου δηλώνουν 1,5-2 χιλιάρικα, εσύ πως κάνεις 23;

Ξανασκέψου το και αγόραζε κερδισμένα κουπόνια στοιχήματος (όχι για 20 τον μήνα βέβαια).

1) Και να σε λοκάρουν για έλεγχο (φορολογικό) δεν έχουν κανένα λόγο να σου ρίξουν τα βιβλία, εφ' όσον είσαι εν τάξει με τις πληρωμές σου.

2) Κοίτα, το ξέπλυμα απ' την καφετέρια λειτουργεί ως εξής (σαν γενική αρχή): Μια ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ καφετέρια παράγει (καθαρό) χρήμα.
Για να είναι κερδοφόρα, πρέπει να έχει πολλή πελατεία. Η πελατεία (οι πελάτες) των καφενείων και καφετεριών είναι ΑΝΩΝΥΜΟΙ, δηλαδή δεν καταγράφονται.
Επομένως αντικαθιστάς τις πληρωμές που θα έκανε η (πολλή) πελατεία σου (που στην πραγματικότητα δεν έχεις - όπως και οι δίπλα) με αυτές που κάνεις εσύ από τα μαύρα/εγκληματικά λεφτά που έχεις στη ντουλάπα.

3) Επιβάρυνση υπάρχει, όπως υπάρχει και στην κανονική καφετέρια. Αλλά δεν είναι τόσες όσο λες, είναι λιγότερες. Γιατί υπάρχουν και άλλα έξοδα (εκτός από την αγορά καφέ και ζάχαρης), συν το ότι αυτά μπορούν να "φουσκωθούν" (σε λογικά πλαίσια).

4) Το "καφετέρια" είναι σχήμα λόγου. Γίνεται κι από άλλου κλάδου επιχειρήσεις (τέτοιες όμως, με έμφαση στη λιανική) ξέπλυμα μαύρου/εγκληματικού χρήματος. Να στη θυμίσω?



:hi:      :grin:   

 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Στο παράδειγμα της Nike δεν υπάρχει "μαύρο" χρήμα. Ποιο είναι το μαύρο?
Εγώ σου έδωσα το παράδειγμα της Nike (και της Ορφέας - τυχαίο το δεύτερο όνομα).

Εσύ μιλάς για "εικονικές εταιρείες βιτρίνες" και "συναλλαγές μεταξύ τους".

Ωραία, μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα "εικονικής εταιρείας βιτρίνας"? Παράδειγμα, πως λειτουργεί, τι κάνει και τι εξυπηρετεί. Δε χρειάζεται να είναι υπάρχουσα (όπως η Nike).

ok σου φέρνω ένα παράδειγμα.. είναι κάποιοι οι οποίοι π.χ. εχουν υπο την ιδιοκτησία τους μια αλυδίδα φούρνων.. ας πούμε τους λένε φούρνους Βλάχικους.. και οι φούρνοι Βλάχικοι ουσιαστικά ειναι μια εταιρεία βιτρίνα για να ξεπλένει μαύρο χρήμα που προέρχετε απο πορνεία.. οι φούρνοι γενικά ειναι δύσκολο να υπολογίσεις απο τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούν τι κέρδος αποδίδουν μετά την εκποίηση τους.. π.χ. παιρνω αλεύρι, ζάχαρι, αυγά κτλ και φτιάχνω 10χιλ σκευάσματα την ημέρα ας πουμε 10ευρω το κομμάτι... αν μου κάνει έλεγχο η εφορία να δεί τιμολόγια σιγά μην μπορεί να υπολογίσει αν το κέρδος που δηλώνω μετα την εκποιηση τους αλευριού και της ζάχαρις ειναι εικονικό, άσε που στο κόλπο μπορείς να έχεις και τους προμηθευτές πρώτης ύλης και λογιστές κτλ.. οποτε οι μάγκες δηλώνουν τα χρήματα που εισπράττουν απ τη πορνεία σαν κέρδος απο λειτουργία φούρνων... Τρανό παράδειγμα εταιρείας βιτρίνας που ξεπλένει μαύρο χρήμα..

Θές αλλο παράδειγμα? Πουλάω ναρκωτικά, θέλω ομως να περάσω στο λογαριασμό μου τα κέρδη χωρίς ποτέ να με υποπτευθεί η εφορία.. ανοίγω λοιπόν μια εταιρεία βιτρίνα.. ας πούμε πλυντήρια αυτοκινήτων.. στο τέλος της ημέρας αν εχω δηλώσει οτι έπλυνα 50 αυτοκίνητα αλλά πραγματικά έπλυνα 10 αν δε με χει βάλει στο μάτι η εφορία για κάποιο λόγο μπορώ ανενόχλητα να ξεπλένω μαύρο χρήμα που προέρχετε απο ναρκωτικά σαν υποτιθέμενο κέρδος απο πλυντήρια αυτοκινήτων.. Αυτός είναι και ο ακριβής ορισμός του ξεπλύματος..

Αλλο παράδειγμα; Πουλάω όπλα.. και στήνω μια εικονική μεταφορική εταιρεία.. και δηλώνω κέρδη απο εικονικές μεταφορές.. δρομολόγια ας πούμε οτι μεταφέρω ξύλα ενώ δε κουνάω ούτε πατίνι.. κι έτσι ομορφα και ωραία ξεπλένω μαύρο χρήμα απο όπλα έχωντας μια μεταφορική εταιρεία με 10 ας πούμε φορτηγά που ναι μεν κάνω δρομολόγια αλλά πως θα ξέρει η εφορία αν δήλωσα 100 δρομολόγια το μήνα ενώ έχω κάνει μόλις 10..

Οπότε σου έφερα τρία παραδείγματα πως ξεπλένεις χρήματα μέσω εταιρείας βιτρίνας, για να κατάλαβει και ο AntonisAnt2 οτι το ξέπλυμα δεν γίνετε μεταξύ αγνώστων..

Η βαλίτσα πάει πολυυυυ μακριά με εταιρείες φαντάσματα, υπεράκτιες, offshore κτλ..
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Οπότε σου έφερα τρία παραδείγματα πως ξεπλένεις χρήματα μέσω εταιρείας βιτρίνας, για να κατάλαβει και ο AntonisAnt2 οτι το ξέπλυμα δεν γίνετε μεταξύ αγνώστων..

μας εφερες τρια παραδειγματα ακριβως οπως στα εγραψα - εντατικης λιανικης που οι αποδειξεις δεν ειναι ονομαστικες

συνηθως ξεπλυμα γινεται με ενα γνωστο και ενα αγνωστο - γιαυτο και προτιμουνται εταιριες εντατικης λιανικης (φουρνοι, καφετεριες, παγωτατζιδικα κλπ) που δεν ειναι υποχρεωμενες να κοβουν ονομαστικες αποδειξεις


πες μας τωρα και παραδειγματα οπως τα εγραψες εσυ πιο πριν με 2 γνωστους συναλλασσομενους που τα τιμολογια ειναι ονομαστικα  :headbang:

Το σοβαρό ξέπλυμα γίνετε με τριγωνικές συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων..

Επίσης μέσω θυγατρικών εταιρειών... γενικά δημιουργήτε ειναι εικονικό εμπόριο μεταξύ θυγατρικών ειδικά στο τομέα παροχής υπηρεσιών.. πχ μια συμβουλευτική εταιρεία μπορει να ξεπλύνει άφθονο μαύρο χρήμα.. αέρα πουλάει..

Επίσης μέσω στελεχών εταιρειών πιστώνουν χρήματα στους λογαριασμούς τους κι απο κει φεύγουν σε θυγατρικές τους κτλ.. πχ καμία εταιρεία δεν εμποδίζετε να πληρώνει μεγαλοστελέχοι της με πολλά χρήματα εφόσον έχουν συννενοηθεί μεταξύ τους..

πχ αν ανοίξω μια εταιρεία και σε πάρω υπάλληλο με 50.000 ευρω το μήνα αλλά στη μεταξύ μας συμφωνία το πραγματικό σου μηνιάτικο ειναι 10.000 αλλα σου καλύπτω και τους φόρους σου απ τα 50 προφανώς.. τα υπολοιπα 40.000 μου τα επιστρέφεις με κάποοιοι τρόπο..
 

mariath

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2009
Μηνύματα
4.583
Κριτικές
6
Like
146
Πόντοι
16
Ampelales,

Παραιτούμαι.
Είναι αδύνατο να σου εξηγήσω. Δεν δύναμαι, πως το λένε, είμαι ακατάλληλος. Ανεπαρκής. Καταδικασμένος.

Τα κολλήματα σου είναι πολύ βαθειά. Στο μεδούλι σου. Δεν μπορώ να στα βγάλω.

Δεν πειράζει, να είσαι καλά.
Καμία προσωπική διένεξη.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
Ampelales,

Παραιτούμαι.
Είναι αδύνατο να σου εξηγήσω. Δεν δύναμαι, πως το λένε, είμαι ακατάλληλος. Ανεπαρκής. Καταδικασμένος.

Τα κολλήματα σου είναι πολύ βαθειά. Στο μεδούλι σου. Δεν μπορώ να στα βγάλω.

Δεν πειράζει, να είσαι καλά.
Καμία προσωπική διένεξη.

Ωραία, μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα "εικονικής εταιρείας βιτρίνας"? Παράδειγμα, πως λειτουργεί, τι κάνει και τι εξυπηρετεί. Δε χρειάζεται να είναι υπάρχουσα (όπως η Nike).

Μου ζήτησες κάποιο παράδειγμα εταιρείας βιτρίνας που χρησιμοποιείται για ξέπλυμα... δεν ειπα κάτι διαφορετικο νομίζω..
Να σε καλά επίσης, προφανώς και δε συνέβη κάποια διένεξη.. τους χαρακτηρισμούς περι κολλημάτων αν και ειλικρινά δε τους κατανοώ δε με νοιάζει κιόλας να μου τους εξηγήσεις.. 
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
μας εφερες τρια παραδειγματα ακριβως οπως στα εγραψα - εντατικης λιανικης που οι αποδειξεις δεν ειναι ονομαστικες


πες μας τωρα και παραδειγματα οπως τα εγραψες εσυ πιο πριν με 2 γνωστους συναλλασσομενους που τα τιμολογια ειναι ονομαστικα  :headbang:

Ξεκίνησα να γράφω κάποιες απόψεις για το πώς γινετε ξέπλυμα μαύρου χρήματος..

Απάντησα στον mariath πως κάποιοι χρησιμοποιούν επιχειρήσεις βιτρίνες για να νομιμοποιούν μέσω αυτών μαύρο χρήμα..

Οσο αφορά τον ορο που χρησιμοποιείς γνωστούς/άγνωστους συναλλασσομενους τώρα κατάλαβα πώς τον εννοείς..

Μου ζητάς παραδείγματα για τριγωνικές επιχειρήσεις, θυγατρικές, υπεράκτιες, offshore κτλ πώς νομιμοποιούν μαύρο χρήμα σωστά?

Για να σου απαντήσω θα πρέπει να ξέρω οτι συμφωνείς με το παρακάτω και τότε μπορώ να σου γράψη και άπειρα παραδείγματα..

Συμφωνείς οτι μαύρο χρήμα θεωρείτε το: οποιοδήποτε είδος εσόδου από παράνομη πράξη, ή ακόμη και έσοδο από νόμιμη πράξη το οποίο στη συνέχεια δεν δηλώνεται, κατά παράβαση της υφιστάμενης φορολογικής νομοθεσίας

Αν συνφωνείς με το παραπάνω θα σου απαντήσω και πώς τριγωνικές επιχειρήσεις, θυγατρικές, υπεράκτιες, offshore κτλ νομιμοποιούν μαύρο χρήμα..
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Ξεκίνησα να γράφω κάποιες απόψεις για το πώς γινετε ξέπλυμα μαύρου χρήματος..

Απάντησα στον mariath πως κάποιοι χρησιμοποιούν επιχειρήσεις βιτρίνες για να νομιμοποιούν μέσω αυτών μαύρο χρήμα..

Οσο αφορά τον ορο που χρησιμοποιείς γνωστούς/άγνωστους συναλλασσομενους τώρα κατάλαβα πώς τον εννοείς..

Μου ζητάς παραδείγματα για τριγωνικές επιχειρήσεις, θυγατρικές, υπεράκτιες, offshore κτλ πώς νομιμοποιούν μαύρο χρήμα σωστά?

Για να σου απαντήσω θα πρέπει να ξέρω οτι συμφωνείς με το παρακάτω και τότε μπορώ να σου γράψη και άπειρα παραδείγματα..

Συμφωνείς οτι μαύρο χρήμα θεωρείτε το: οποιοδήποτε είδος εσόδου από παράνομη πράξη, ή ακόμη και έσοδο από νόμιμη πράξη το οποίο στη συνέχεια δεν δηλώνεται, κατά παράβαση της υφιστάμενης φορολογικής νομοθεσίας

Αν συνφωνείς με το παραπάνω θα σου απαντήσω και πώς τριγωνικές επιχειρήσεις, θυγατρικές, υπεράκτιες, offshore κτλ νομιμοποιούν μαύρο χρήμα..

να εξηγησεις καλυτερα τι σημαινει η λεξη "πραξη" πρωτα

επισης το μαυρο χρημα δεν ειναι απαραιτητα μαυρο σε ολες τις χωρες και για ολα τα νομικα προσωπα, πχ αν παω μονιμος κατοικος για 5 χρονια στην αραπια τα εσοδα απο την εργασια μου φορολογουνται εκει με 0% και θεωρουνται εκει νομιμα και λευκοτατα - επειδη ομως δεν υπαρχει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογησης για το ελληνικο κρατος θεωρουνται μαυρα και αραχνα και πρεπει να φορολογηθουν ξανα με τους εδω συντελεστες οταν επιστρεψω
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.237
Κριτικές
46
Like
3.741
Πόντοι
4.365
...και γιατι πρεπει να νομιμοποιηθεί το μαυρο χρημα...???!!! :grin:
Ας 'φαγωθει' σε μαυρες υπηρεσιες!!!! :sunglasses:
Πουτανες.. μπουζουκια...ταξιδια.. κλπ..
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
626
Like
202
Πόντοι
26
1) Και να σε λοκάρουν για έλεγχο (φορολογικό) δεν έχουν κανένα λόγο να σου ρίξουν τα βιβλία, εφ' όσον είσαι εν τάξει με τις πληρωμές σου.

2) Κοίτα, το ξέπλυμα απ' την καφετέρια λειτουργεί ως εξής (σαν γενική αρχή): Μια ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ καφετέρια παράγει (καθαρό) χρήμα.
Για να είναι κερδοφόρα, πρέπει να έχει πολλή πελατεία. Η πελατεία (οι πελάτες) των καφενείων και καφετεριών είναι ΑΝΩΝΥΜΟΙ, δηλαδή δεν καταγράφονται.
Επομένως αντικαθιστάς τις πληρωμές που θα έκανε η (πολλή) πελατεία σου (που στην πραγματικότητα δεν έχεις - όπως και οι δίπλα) με αυτές που κάνεις εσύ από τα μαύρα/εγκληματικά λεφτά που έχεις στη ντουλάπα.

3) Επιβάρυνση υπάρχει, όπως υπάρχει και στην κανονική καφετέρια. Αλλά δεν είναι τόσες όσο λες, είναι λιγότερες. Γιατί υπάρχουν και άλλα έξοδα (εκτός από την αγορά καφέ και ζάχαρης), συν το ότι αυτά μπορούν να "φουσκωθούν" (σε λογικά πλαίσια).

4) Το "καφετέρια" είναι σχήμα λόγου. Γίνεται κι από άλλου κλάδου επιχειρήσεις (τέτοιες όμως, με έμφαση στη λιανική) ξέπλυμα μαύρου/εγκληματικού χρήματος. Να στη θυμίσω?



:hi:      :grin:    

Αυτό που έκανα bold είναι το πιο βασικό συστατικό για το ξέπλυμα χρήματος.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
να εξηγησεις καλυτερα τι σημαινει η λεξη "πραξη" πρωτα

επισης το μαυρο χρημα δεν ειναι απαραιτητα μαυρο σε ολες τις χωρες και για ολα τα νομικα προσωπα, πχ αν παω μονιμος κατοικος για 5 χρονια στην αραπια τα εσοδα απο την εργασια μου φορολογουνται εκει με 0% και θεωρουνται εκει νομιμα και λευκοτατα - επειδη ομως δεν υπαρχει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογησης για το ελληνικο κρατος θεωρουνται μαυρα και αραχνα και πρεπει να φορολογηθουν ξανα με τους εδω συντελεστες οταν επιστρεψω

παπάρια ... πέρασε τα από Αγγλία, Λουξεμβούργο και μια χαρά είναι...
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
να εξηγησεις καλυτερα τι σημαινει η λεξη "πραξη" πρωτα

επισης το μαυρο χρημα δεν ειναι απαραιτητα μαυρο σε ολες τις χωρες και για ολα τα νομικα προσωπα, πχ αν παω μονιμος κατοικος για 5 χρονια στην αραπια τα εσοδα απο την εργασια μου φορολογουνται εκει με 0% και θεωρουνται εκει νομιμα και λευκοτατα - επειδη ομως δεν υπαρχει συμβαση αποφυγης διπλης φορολογησης για το ελληνικο κρατος θεωρουνται μαυρα και αραχνα και πρεπει να φορολογηθουν ξανα με τους εδω συντελεστες οταν επιστρεψω

ok εγώ απλά αναφέρθηκα τι θεωρείται μαύρο χρήμα γενικότερα απο τα κράτη.. εγω και εσυ μπορει να το ορίζουμε διαφορετικά.. τι λένε οι νομοθέτες ομως εχει σημασία οποτε σε αυτο αναφέρθηκα ως μαύρο χρήμα..
Τι σημαίνει παράνομη/νόμιμη πράξη δε χρειάζετε να το εξηγήσω, ειναι οροι που χρησιμοποιούνται παγκοσμίως.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Συμφωνείς οτι μαύρο χρήμα θεωρείτε το: οποιοδήποτε είδος εσόδου από παράνομη πράξη, ή ακόμη και έσοδο από νόμιμη πράξη το οποίο στη συνέχεια δεν δηλώνεται, κατά παράβαση της υφιστάμενης φορολογικής νομοθεσίας

Αν συνφωνείς με το παραπάνω θα σου απαντήσω και πώς τριγωνικές επιχειρήσεις, θυγατρικές, υπεράκτιες, offshore κτλ νομιμοποιούν μαύρο χρήμα..

μονο και μονο επειδη ειμαι περιεργος να δω τι θα απαντησεις, θα σου πω ναι (αν και εχω τρελες αντιρρησεις για το "έσοδο από νόμιμη πράξη το οποίο στη συνέχεια δεν δηλώνεται")
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
ok εγώ απλά αναφέρθηκα τι θεωρείται μαύρο χρήμα γενικότερα απο τα κράτη.. εγω και εσυ μπορει να το ορίζουμε διαφορετικά.. τι λένε οι νομοθέτες ομως εχει σημασία οποτε σε αυτο αναφέρθηκα ως μαύρο χρήμα..
Τι σημαίνει παράνομη/νόμιμη πράξη δε χρειάζετε να το εξηγήσω, ειναι οροι που χρησιμοποιούνται παγκοσμίως.

δεν ειναι ορισμος δικος μου ή δικος σου στο παραδειγμα που ανεφερα - στην αραπια τα εσοδα μου ειναι νομιμα, φορολογημενα (με 0% οπως και ολων των αλλων εκει) και λευκοτατα συμφωνα με τον εκει νομοθετη - στην ελλαδα ο εδω νομοθετης τα θεωρει μαυρα και ζητα να ξαναφορολογηθουν (με τους εδω συντελεστες) - ποιος απο τους 2 νομοθετες/κρατη εχει δικιο ?
 

pouk58

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2012
Μηνύματα
626
Like
202
Πόντοι
26
δεν ειναι ορισμος δικος μου ή δικος σου στο παραδειγμα που ανεφερα - στην αραπια τα εσοδα μου ειναι νομιμα, φορολογημενα (με 0% οπως και ολων των αλλων εκει) και λευκοτατα συμφωνα με τον εκει νομοθετη - στην ελλαδα ο εδω νομοθετης τα θεωρει μαυρα και ζητα να ξαναφορολογηθουν (με τους εδω συντελεστες) - ποιος απο τους 2 νομοθετες/κρατη εχει δικιο ?

Τα έχεις μπερδεμένα φίλε. Εδω μπορεις να δείς τον σωστό ορισμό.
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.232
Κριτικές
35
Like
5.964
Πόντοι
6.796
δεν ειναι ορισμος δικος μου ή δικος σου στο παραδειγμα που ανεφερα - στην αραπια τα εσοδα μου ειναι νομιμα, φορολογημενα (με 0% οπως και ολων των αλλων εκει) και λευκοτατα συμφωνα με τον εκει νομοθετη - στην ελλαδα ο εδω νομοθετης τα θεωρει μαυρα και ζητα να ξαναφορολογηθουν (με τους εδω συντελεστες) - ποιος απο τους 2 νομοθετες/κρατη εχει δικιο ?

Αυτό το ορίζει η κάθε χώρα ως προς τις άλλες με τις συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας εισοδήματος.. μιλάμε για κανόνες εσωτερικής νομοθεσίας χωρών προς άλλες..
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
δεν ειναι ορισμος δικος μου ή δικος σου στο παραδειγμα που ανεφερα - στην αραπια τα εσοδα μου ειναι νομιμα, φορολογημενα (με 0% οπως και ολων των αλλων εκει) και λευκοτατα συμφωνα με τον εκει νομοθετη - στην ελλαδα ο εδω νομοθετης τα θεωρει μαυρα και ζητα να ξαναφορολογηθουν (με τους εδω συντελεστες) - ποιος απο τους 2 νομοθετες/κρατη εχει δικιο ?

εν ολιγοις, και τα δυο κρατη εχουν δικιο!

Δηλαδη? -για αυτό το κεφαλαιο που λες, η μια χωρα ζηταει ένα μεριδιο (προκειμενου να μην εχαρακτηριστουν ως 'μαυρα') εάν κι εφ οσον δηλωθει ('καθαριζεται'), ενώ η άλλη χωρα δεν εχει απαιτει καποια αξιωση από αυτά.
Κοινως, τα λεφτα υπάγονται στην νομοθεσια της χωρας οπου βρίσκονται.
Θα είναι στην αραπια? 0% φορολογια, καθαρα κι ομορφα!
Θα είναι στο ελλαδισταν? θα πρεπει να δηλωθουν, να σου φαει το κρατος την μπουκιά του, και μετα υπάγονται στην νομοθεσια που ισχυει εδώ (π.χ. capital controls για τα κεφαλαια προερχομενα από το εξωτερικο κτλπ).

Στην ουσια, η φορολογια των κρατων είναι αυτή που ξεπλενει τα λεφτα σου, και ετσι θελουν να το διατηρησουν.

 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Χα...το μπιτκοιν αερονομισμα??? Γιατι τα ευρω τι ειναι??? Εχουν πουθενα αντικρισμα??? Δεν ειναι αξιογραφα...δεν αναπαριστουν καποια αξια...π.χ χρυσο ή πετρελαιο.... Εχουν αξια απλα επειδη ετσι συμφωνηθηκε μεταξυ ΕΚΤ και κρατων...

ναι μεν, αλλα...ποιο νομισμα διαμορφωνει την αξια του βασει αντικρυσματος ορυκτου πλουτου, πια?
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.672
Πόντοι
1.756
Ειμαι στην αραπια και δουλευω εκει... Χρησιμοποιω ολες τις υπηρεσιες της αραπιας... Χεζω στους υπονομους  τους,πεταω σκουπιδια... πινω το νερο τους κτλ κτλ...
Με φορολογουν εκει με 1%(λεμε τωρα)...οκ με γεια τους με χαρα τους...
Οταν ερθω εδω γτ να φορολογηθουν αυτα τα λεφτα? Επιβαρυνθηκε το Ελληνικο κρατος απο την εργασια μου στην αραπια??? Χρειαστηκε να νοσηλευτω?? Μου παρειχε τιποτα???
Καταρχην δεν ειναι χρημα που μου το εδωσε το Ελλ.κρατος, το οποιο το παιρνει απο την Παγκοσμια Τραπεζα...
Ειναι χρημα που δανειστηκε η αραπια,δουλεψα,φορολογηθηκε και παει και τελειωσε...
 

Απολλύων

Σεβαστός
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
6.142
Like
4.672
Πόντοι
1.756
ναι μεν, αλλα...ποιο νομισμα διαμορφωνει την αξια του βασει αντικρυσματος ορυκτου πλουτου, πια?
το ρουβλι και το γουαν.... σε λιγο... θα τα συνδεσουν με τον χρυσο για να χτυπησουν το ντολαρ..
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.909
Κριτικές
3
Like
1.591
Πόντοι
216
Ειμαι στην αραπια και δουλευω εκει... Χρησιμοποιω ολες τις υπηρεσιες της αραπιας... Χεζω στους υπονομους  τους,πεταω σκουπιδια... πινω το νερο τους κτλ κτλ...
Με φορολογουν εκει με 1%(λεμε τωρα)...οκ με γεια τους με χαρα τους...
Οταν ερθω εδω γτ να φορολογηθουν αυτα τα λεφτα? Επιβαρυνθηκε το Ελληνικο κρατος απο την εργασια μου στην αραπια??? Χρειαστηκε να νοσηλευτω?? Μου παρειχε τιποτα???
Καταρχην δεν ειναι χρημα που μου το εδωσε το Ελλ.κρατος, το οποιο το παιρνει απο την Παγκοσμια Τραπεζα...
Ειναι χρημα που δανειστηκε η αραπια,δουλεψα,φορολογηθηκε και παει και τελειωσε...

θεωρητικα σωστα τα λες, αλλα όλα τα παραπανω είναι λογοι που δεν θελεις να φερεις τα λεφτα σου εδώ!
Ενας παλιος κανονας λεει ότι 'κραταμε τα λεφτα μας στην χωρα που τα βγαζουμε'...άλλες εποχες, άλλες ανάγκες, αλλα εδώ ισχυει!
Το Ελληνικο κρατος θα θεωρησει τα λεφτα σου 'μαυρα' εάν δεν τα δηλωσεις (όπως και κάθε άλλο κρατος).
Μ αυτό το πρόσχημα, θα ζητησει ένα μεριδιο απτην πιτα, προκειμενου να στα ' καθαρισει'.


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom