Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 295K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
Φίλε έχει δουλίτσα το θέμα.
-  Πρέπει να σταματίσεις την υπηρεσία.
-  Πρέπει να μην ξεκινάει στην εκκίνηση του υπολογιστή το πρόγραμμα.
και μετά θα σβήσεις τους φακέλους.


:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
Μάλον δεν το έθεσα σωστά για πληρωμή μόνο για antivirus. Το 99% των προγραμματων που είναι με πληρωμή να ξέρεις υπαρχουν και σε ελεύθερη μορφη και κάνουν σχεδόν ( βέβαια ) την ίδια δουλειά. Οσο αναφορά τα σπασμένα Antivirus έχω να σου πω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό να την πατήσεις απο εκεί. Υπάρχουν πολλές αναφορές ότι το σπαστίρι να πω είναι και ιός και μάλιστα στην χειρότερη μορφή. Μπορείς να προστατευτείς με διάφορα κόλπα ( καλά στημένο Firewall, σωστά στημένα τα δικαιώματα των χρηστών ).
Αυτά τα λίγα σαν συζήτηση.
Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε το συζητάμε.


Φίλε προσωπικά πιστεύω ότι για το μόνο που αξίζει να δώσεις λεφτά, όσο αναφορά το software, σε Windows πάντα είναι το Antivirus και επειδή έχω δουλέψει και σε εταιρικό επίπεδο προτείνο Kaspersky ή NOD32. Βέβαια κάποιοι συναθλητές εδώ υποστιρίζουν το Linux όπως και εγώ που εξαλείφεις τον κίνδυνο ιών σε μεγάλο ποσοστό ( είναι άλλη συζήτηση αυτή ).
Οπως πάντα απλά μια γνώμη αναφέρω εδώ όχι συμβουλή και πρόταση το τι θα κάνεις.
Φιλικά

:rockon: :rockon:

Τίποτα δεν είναι απόλυτα ασφαλές.
Για τζάμπα βάζεις το antivirus της microsoft. Δεν είναι τέλειο αλλά είναι όμως αρκετα καλό μαζι με το firewall των 7.
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376

τύπε τώρα που σε βρήκα να σε ρωτήσω κάτι...
από τότε που έγινε μια εγκατάσταση ενημερώσεων (ήταν και ενημέρωση mozzila μέσα) στα ubuntu 13.04 που έχω σέρνετε το ίντερνετ.
δλδ επιλέγεις να ανοίξεις μια σελίδα και βγάζει για αρκετά δευτερόλεπτα λευκή οθόνη, και μετά μόλις φορτώσει ανοίγει πολύ αργά...

έχεις καμιά ιδέα ?

να πέρασε κανένα virus τίποτα ?
νόμιζα ότι στα ubuntu δεν περνάει τίποτα..  :huh:
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.992
Εδώ και μερικές μέρες ο υπολογιστής μου πετάει αυτό το μνμ. Σε πολλά προγράμματα. Και κατά την εκκίνηση και όταν θέλω να κάνω αποσύνδεση. Οταν πατάω το οκ φεύγει. Ακόμα και όταν πάω να ανοίξω το chrome για να μπω στο ίντερνετ το ίδιο παθαίνω. Και έχω παρατηρήσει πως πλέον η ταχύτητα του υπολογιστή μου είναι σε πιο χαμηλούς ρυθμούς από πριν.

p4eUWiJ.png


Ξέρει κανείς τι φταίει και πως διοθρώνεται;
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
παρε ενα μακ ρε αγορινα μου να εχεις την ησυχια σου!!!!
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Εδώ και μερικές μέρες ο υπολογιστής μου πετάει αυτό το μνμ. Σε πολλά προγράμματα. Και κατά την εκκίνηση και όταν θέλω να κάνω αποσύνδεση. Οταν πατάω το οκ φεύγει. Ακόμα και όταν πάω να ανοίξω το chrome για να μπω στο ίντερνετ το ίδιο παθαίνω. Και έχω παρατηρήσει πως πλέον η ταχύτητα του υπολογιστή μου είναι σε πιο χαμηλούς ρυθμούς από πριν.

p4eUWiJ.png


Ξέρει κανείς τι φταίει και πως διοθρώνεται;
Γεια σου φίλε,

πιθανόν κόλλησες κάποιο malware μπορείς να το καθαρίσεις με δύο τρόπους:
-  Χειροκίνητα μέσω Registry και να ψάξεις όλοι την registry Database για sprote~1.dll που είναι χρονοβόρο πολλή και απαιτεί καποιές γνώσεις για την Registry.
-  Μπορείς να κατεβάσεις από το παρακάτω link --> το application και να το τρέξεις. Να πω εδώ για να μην παρεξηθώ και σε πάρω στο λαιμό μου ότι δεν ξέρω ακριβώς τη κάνει γιατί δεν έχω Windows Λειτουργικό απλά το βρήκα ψάχνοντας κάτι ανάλογο. Πιθανόν να βοηθήση και το ακόλουθω --> που γνωρίζω τι κάνει και είναι καλό αλλά δεν ξέρω εαν βρίσκει και το συγκκριμένο malware. Μπορείς να δοκιμάσεις.

Ελπίζω να βοήθησα ότι άλλο θέλεις μπορείς να ρωτήσεις.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.923
Κριτικές
39
Like
5.065
Πόντοι
2.696
Εδώ και μερικές μέρες ο υπολογιστής μου πετάει αυτό το μνμ. Σε πολλά προγράμματα. Και κατά την εκκίνηση και όταν θέλω να κάνω αποσύνδεση. Οταν πατάω το οκ φεύγει. Ακόμα και όταν πάω να ανοίξω το chrome για να μπω στο ίντερνετ το ίδιο παθαίνω. Και έχω παρατηρήσει πως πλέον η ταχύτητα του υπολογιστή μου είναι σε πιο χαμηλούς ρυθμούς από πριν.

p4eUWiJ.png


Ξέρει κανείς τι φταίει και πως διοθρώνεται;

 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
ρε μάγκες για πείτε μου, σε ένα laptop όταν το έχεις στο ρεύμα θεωρητικά πρέπει να βγάζεις την μπαταρία; ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό;
σε ένα laptop φίλου μου, όταν βγάζει το ρεύμα μετά από 5 λεπτά το μηχάνημα σβήνει αν και η ένδειξη στο taskbar δεν πέφτει κάτω από το 100%...
 

TAFTAAR

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
22.576
Κριτικές
13
Like
202
Πόντοι
4.525
Ρε παίδες όταν ανοίγω τον υπολογιστή , κλείνει μετά από λίγο μόνος του ,ξανανοίγει  στο καπάκι και  μπαίνει κανονικά μετά. Αυτό το πράγμα συμβαίνει συνεχεiα. Λέτε να έχω τσιμπήσει κανένα ιό ?   :think: :think: :think: :think:
 

mutsodringo

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2013
Μηνύματα
227
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
1
ρε μάγκες για πείτε μου, σε ένα laptop όταν το έχεις στο ρεύμα θεωρητικά πρέπει να βγάζεις την μπαταρία; ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό;
σε ένα laptop φίλου μου, όταν βγάζει το ρεύμα μετά από 5 λεπτά το μηχάνημα σβήνει αν και η ένδειξη στο taskbar δεν πέφτει κάτω από το 100%...
το σωστο για να εχει περισσοτερα χρονια ζωης η μπαταρια ειναι να την βγαζεις οταν το λειτουργεις με ρευμα.βεβαια σε μια αποτομη διακοπη ρευματος κλεινει το λαπτοπ και χανεις τα παντα,ενω με τη μπαταρια επανω μενει ανοιχτο.αυτο παντως σε συμβουλευουν και οι πωλητες οταν το αγοραζεις,βγαζε τη μπαταρια.
στο πενταλεπτο που λες οτι σβηνει του φιλου σου,το χρησιμοποιει ή δεν κανει καποια κινηση αυτο το διαστημα? υποθετω οτι εχει ενεργοποιημενη την εξοικονομιση ενεργειας.δηλαδη,οριζεις εσυ καποιο χρονικο διαστημα κατα το οποιο αν δεν κανεις καποια κινηση,κλεινει το μηχανημα για να μην τρωει τη μπαταρια.ας το τσεκαρει με δεξι κλικ πανω στη μπαταρια και μετα επιλογες παροχης ενεργειας.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
ρε μάγκες για πείτε μου, σε ένα laptop όταν το έχεις στο ρεύμα θεωρητικά πρέπει να βγάζεις την μπαταρία; ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό;
σε ένα laptop φίλου μου, όταν βγάζει το ρεύμα μετά από 5 λεπτά το μηχάνημα σβήνει αν και η ένδειξη στο taskbar δεν πέφτει κάτω από το 100%...
θα εχει χαλασει η μπαταρια αφου την εχει ολη την ωρα πανω :S
 

_hayabusas

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2013
Μηνύματα
1.052
Like
8
Πόντοι
16
ρε μάγκες για πείτε μου, σε ένα laptop όταν το έχεις στο ρεύμα θεωρητικά πρέπει να βγάζεις την μπαταρία; ξέρετε κάτι σχετικά με αυτό;
σε ένα laptop φίλου μου, όταν βγάζει το ρεύμα μετά από 5 λεπτά το μηχάνημα σβήνει αν και η ένδειξη στο taskbar δεν πέφτει κάτω από το 100%...
εγώ τύπε 1-2 φορές την ημέρα βγάζω το ρεύμα,δουλεύω μόνο μπαταρία και ξαναφορτίζω και τούμπαλιν.
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.992
Ευχαριστώ παίδες. Το έλυσα το θέμα.
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
ok έχω μπερδευτεί γιατί στο δικό μου laptop που το έχω στο ρεύμα με την μπαταρία του, όταν βγάζω το καλώδιο η μπαταρία κρατάει πάνω από 1 ώρα...
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Eρωτηση οποιος μπορει να μου πει αμεσα θα ειμαι υποχρεως. Εχω 2 φυλλα excel αναμεσα σε αυτα τα 2 φυλλα θελω να βρω της διαφορες αλλα κ ποια ειναι ιδια.

ΠΧ Φυλλο 1 ονομα τηλεφωνο  Φυλλο 2 ονομα τηλεφωνο.
  ααασσσααα    222222    ααασσσααα    1111121  θελω να μου πει την διαφορα αναμεσα σε αυτα τα 2
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom