Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 295K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gusmx5

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
6
Like
61
Πόντοι
16
Καλημέρα και πάλι!

Αυτή τη φορά μου προέκυψε ένα χοντρό προβληματάκι και θέλω τη συμβουλή σας για τη βέλτιστη αντιμετώπιση...

Έχω ένα σχετικά καινούριο laptop (με windows 7) και ένα παλιό desktop (κάπου από το 2008-2009 νομίζω με xp). Το 1ο το χρησιμοποιώ για τις δουλειές μου και το 2ο το είχα σαν αποθηκευτικό χώρο.

Πριν από κάποιο καιρό το desktop ξεκίνησε να μου βγάζει μπλε οθόνες. Δεν έδωσα τη σημασία που έπρεπε και τώρα πλέον δε μου ανοίγει καθόλου τα windows.

Είναι προφανές ότι θέλει format, το θέμα είναι ότι έχω πολλά προσωπικά αρχεία μέσα, δηλαδή φωτογραφίες και βίντεο κυρίως και δε θέλω να χαθούνε.

Ένας φίλος μου είπε να πάρω μια θήκη για σκληρό δίσκο ή να πάω στο πλαίσιο να μου τα μεταφέρουνε.

Θέλω να ρωτήσω αν και οι 2 λύσεις είναι ασφαλείς, και από άποψη κόστους τι παίζει, γιατί αν είναι να πληρώσω ένα 100αρικο για να μου τραβήξουν τα αρχεία από τον σκληρό, καλύτερα να πάρω απλά καινούριο pc.
Αν βαλεις τα 7,ολα τα δεδομενα τα παλια,τα κραταει σε ενα φακελο που τον λεει windows old.
Αυτο το κανει βεβαια αμα δεν επιλεξεις να κανει φορματ στον δισκο,δηλαδη να τον καθαρισει εντελως.
Αμα απλα τα περασεις σου τα κραταει και μετα αφου τραβηξεις οτι θες απο μεσα,σβηνεις τον φακελο να ελευθερωσεις τον χωρο.
Εγγυημενο,το ξερω γιατι κανω φορματ στους δικους μου υπολογιστες με 7αρια και ισχυει.
Ασε που σου το λεει και κατα τη διαρκεια του φορματ οτι το κανει μονο του...
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
ναι φυσικα, ευχαριστω και τους 2.

αν θελεις στειλε μου λινκ σε προσωπικο μηνυμα, οπως σε βολευει.

Μία ερώτηση: Έχεις δοκιμάσει αν κάνει boot σε "Safe Mode with Command Prompt"; Αν κάνει, είναι πιθανό να μπορέσεις να δοκιμάσεις να κάνεις system restore των XP σε κάποια ημερομηνία που δούλευαν σωστά. Δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις και δεν χάνεις προσωπικά αρχεία.
 

Boldemort

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Σεπ 2009
Μηνύματα
47.532
Κριτικές
12
Like
42
Πόντοι
1.220
Mia forα ειχα μπει σε ενα περιεργο μενου καταλαθος μαλλον σε παλιοτερο πυρηνα ευτυχως ηξερα την HALT και δεν χρειαστηκε να πατησω το κουμπι επανεκκινησης εδωσα αυτη την εντολη και εσβησε μονο του θα μπορουσα να δωσω και REBOOT τωρα που το θυμαμαι αλλα οκ
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Παιδια καλησπερα ισως βγω εκτος θεματος αλλα θελω βοηθεια με το iphone4s μου το εκαναν δωρο κ θελω να βρω μια εφαρμογη navigation (καταλαβαινετε τι εννοω οταν λεω να βρω) οποιος μπορει ας με βοηθησει....~
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
αν εχεις ιντερνετ στο κινητο σου εχει δωρεαν το "χαρτες"
αν θες full εγκατασταση να παιζει χωρις ιντερνετ ... κριμα που δεν εχεις android να σε βοηθουσα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
αν εχεις ιντερνετ στο κινητο σου εχει δωρεαν το "χαρτες"
αν θες full εγκατασταση να παιζει χωρις ιντερνετ ... κριμα που δεν εχεις android να σε βοηθουσα
Eιχα android k ειχα αυτο που ηθελα ;) τωρα στο ιοs δεν εχω ιδεααααααα
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Καλησπερα κ χρονια πολλα. Θελω να ρωτησω εαν ξερει καποιος ενα προγραμμα που να βλεπω απομακρυσμενα την οθονη ενως pc ΑΛΛΑ να μην το καταλαβενει κ να καταγραφετε σε βιντεο. Θελω να γινει αυτο σε 5-6 pc ταυτοχρονα...!Μπορει να βοηθησει καποιος?
 

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
βαλε το teamviewer και τραβα βιντεο απο το κινητο σου :)
 

Dragoon

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2011
Μηνύματα
307
Κριτικές
7
Like
77
Πόντοι
1
[URL unfurl="true"]http://employee-monitoring-software-review.toptenreviews.com/[/url]

Στο link αυτό υπαρχει ένα συγκριτικό προγραμμάτων που κάνουν αυτό που θέλεις.
Αυτό βέβαια, προυποθέτει αμεση προσβαση στους υπολογιστες που θέλεις ώστε να εγκαταστήσεις και να ρυθμίσεις το πρόγραμμα όπως θέλεις.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
[URL unfurl="true"]http://employee-monitoring-software-review.toptenreviews.com/[/url]

Στο link αυτό υπαρχει ένα συγκριτικό προγραμμάτων που κάνουν αυτό που θέλεις.
Αυτό βέβαια, προυποθέτει αμεση προσβαση στους υπολογιστες που θέλεις ώστε να εγκαταστήσεις και να ρυθμίσεις το πρόγραμμα όπως θέλεις.
Ναι δεν εχω προβλημα σε αυτο..Εχω προσβάσει
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
νομίζω πως δεν παίζει ρόλο αυτό...
 

pgp74

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2013
Μηνύματα
6.351
Κριτικές
6
Like
23
Πόντοι
66
νομίζω πως δεν παίζει ρόλο αυτό...

Ακριβώς όπως το λες τύπε.  Ο υπολογιστής,τα e-mail, τα αρχεία του χρήστη απαγορεύεται να παρακολουθούνται.
Ψιλοάσχετο παράδειγμα αλλά για αντίστοιχο θέμα: Αυτός είναι και ο λόγος που δεν υπάρχουν κάμερες σε απλά γραφεία εταιρειών, παρά μόνο και σε κοινόχρηστους χώρους (διαδρόμους, εισόδους κτλ).
 

varge

Μέλος
Εγγρ.
15 Φεβ 2012
Μηνύματα
599
Like
12
Πόντοι
6
Προκειται για εταιρια κ οχι για προσωπικη χρήση...

δεν εχει καμια σχεση, πρεπει να ειναι ενημερος ο χρηστης ειτε ειναι υπαλληλος ειτε ειναι απλος χρηστης, πελατης, οτιδηποτε, οτι η χρηση του ΗΥ παρακολουθειται
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.287
Like
2.326
Πόντοι
456
Προκειται για εταιρια κ οχι για προσωπικη χρήση...

Δεν εχει σημασια ο χρηστης πρεπει να ειναι ενημερος για ολα.

Αν σκοπευεις να κανεις κατι αλλο εχε το νου σου γιατι σε βλεπω να κανεις βολτιστα προς ευελπιδων μερια :grin:
 

taurus1

Ανώτερος
Εγγρ.
8 Μαρ 2006
Μηνύματα
5.510
Κριτικές
31
Like
1.444
Πόντοι
6.305
Δεν εχει σημασια ο χρηστης πρεπει να ειναι ενημερος για ολα.

Αν σκοπευεις να κανεις κατι αλλο εχε το νου σου γιατι σε βλεπω να κανεις βολτιστα προς ευελπιδων μερια :grin:
Στην επιχείρηση που εργάζεται η φίλη μου (πολυεθνική) υπάρχει επισήμανση ό,τι η χρήση των υπολογιστών ελέγχεται.Υποθέτω ό,τι είναι όπως με τις κάμερες στα καταστήματα.
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
δεν εχει καμια σχεση, πρεπει να ειναι ενημερος ο χρηστης ειτε ειναι υπαλληλος ειτε ειναι απλος χρηστης, πελατης, οτιδηποτε, οτι η χρηση του ΗΥ παρακολουθειται

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Και να ενημερωνεται οτι αν κάνει χρήση του Η/Υ διαφορετική από τους κανονισμούς ή τους νόμους θα διωχθεί πειθαρχικά ή/και πονικά.
 

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Στην επιχείρηση που εργάζεται η φίλη μου (πολυεθνική) υπάρχει επισήμανση ό,τι η χρήση των υπολογιστών ελέγχεται.Υποθέτω ό,τι είναι όπως με τις κάμερες στα καταστήματα.
Οπως με της καμερες η νομοθεσια ετσι κ τα pc ειναι μπαχαλο. ΝΑΙ ο εργοδοτης δεν εχει δικαιωμα να καταγραφει τον εργαζομενο ΑΛΛΑ εχει δικαιωμα να καταγραφει τον ΧΟΡΟ ΤΟΥ....Οταν δουλευα στην Αltec Telecoms ειχε γινει πανικος με αυτο το θεμα κ ειπαν οτι εφοσον δεν ειναι κρυφη η καμερα προστατευει τον χορο του...!Ετσι με την καταγραφη του Η/Υ η εταιρια στον δινει για να δουλευεις οχι να μπαινεις στο fb κτλπ (δεν ειναι αυτος ο λογος που θα μπει) Τωρα εαν εσυ μπαινεις στο fb messenger κτλπ κακος (αν κ ειναι κλειδωμενα απο τον server). Γνωστη τραπεζα το χρησιμοποει αυτο το προγραμμα....ανεπισημα το ξερουν οι υπαλληλοι...(το φοβουνται οτι γινεται)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom