Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 295K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Από το BIOS όταν ανοίγεις τον υπολογιστή σου έχεις δοκιμάσει να απενεργοποιήσεις την ον μποαρντ κάρτα;
οχι αλλα μου ειπαν οτι δεν γινεται,ετσι ειναι στα λαπτοπ
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Ναι σωστά το κάνει αυτό γιατί όπως σου είπα και προηγουμένος όταν υπάρξει απαίτηση για 3D τότε το λειτουργικό χρησιμοποιεί και την δεύτερη κάρτα.
Τώρα εάν θέλεις να δουλεύει η δεύτερη κάρτα σαν Primary τότε πρέπει να ψάξεις στο Configuration Softaware της κάρτας για κάποια τέτοια επιλογή αλλιώς πας στην λύση να κάνεις disable την hd4000 και μέσα στα Windows ΜΟΝΟ να δουλεύεις την ΑΤΙ.
amd εχω παντως δεν πρεπει να εχω προβλημα με τα drivers των καρτων γραφικων,και στο divice manager εχει και τις δυο..επισης ψαχνω εκεινον τον driver που λεει unknown device 
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Δεν μπορώ να καταλάβω έτσι τι είναι αυτό μπορείς να μπείς στο site από τον κατασκευαστή του laptop και να δεις την λίστα με τους drivers.
Υπάρχει μια περίπτωση βεβαια, παλιά η ATI έκανε εγκατάσταση κάποιο SMB Bus μπορεί να είναι και αυτό.
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
Ναι σωστά το κάνει αυτό γιατί όπως σου είπα και προηγουμένος όταν υπάρξει απαίτηση για 3D τότε το λειτουργικό χρησιμοποιεί και την δεύτερη κάρτα.
Τώρα εάν θέλεις να δουλεύει η δεύτερη κάρτα σαν Primary τότε πρέπει να ψάξεις στο Configuration Softaware της κάρτας για κάποια τέτοια επιλογή αλλιώς πας στην λύση να κάνεις disable την hd4000 και μέσα στα Windows ΜΟΝΟ να δουλεύεις την ΑΤΙ.
Ποιο είναι αυτό το παιχνίδι που θα έχεις σα κάρτα γραφικών της 8570 και θα ζητάει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3δ δηλαδή ΕΠΙΠΛΕΟΝ ισχύ/βοήθεια.

οχι αλλα μου ειπαν οτι δεν γινεται,ετσι ειναι στα λαπτοπ
Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Αλλά ΑΝ ισχύει θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Δηλαδή γιατί να μη γίνεται στα λαπτοπ και να γίνεται στα ντεσκτοπ τα οποία σχεδόν ΟΛΕΣ οι μητρικές έχουν ονμπορντ κάρτα γραφικών και ήχου; Να μου έλεγες πως αν έχεις ον μπορντ αμδ και δε σ αφήνει να βάλεις νβιντια να το καταλάβω. αλλά ν έχεις αμδ και να μη σ αφήνει να την απενεργοποιήσεις για να τρέχεις μια άλλη αμδ αυτό είναι κουφό γιατί πάει και ενάντια στην αγορά.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
κατεβασα ολα τα drivers απο το σαιτ εκτος απο το update bios
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
καλό θα ήταν να κάνεις και ένα update το BIOS
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Απλά η hd4000 ( Primary Display Adapter ) για laptop δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε παιχνίδια που έχουν 3D απάιτηση και πάνω από 720 ανάλυση και επιπλέον δεν μπορείς να την ρυθμίσεις να χρεισημοποιήσει παραπάνω από 512 VRAM. Και για αυτό το λειτουργικό ψάχνει να βρει την δεύτερη κάρτα εφόσον υπάρχει.
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Για μένα προσωπικά είναι καλό ( λόγω δουλειάς ) μιλάω βέβαια.
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
σιγουρα; μου εχουν πει οτι δεν χρειαζεται γενικα!
Από πότε έχεις το λαπτοπ. ρωτάω γιατί η 4000 είναι παλιά. Μπορεί με την αναβάθμιση στο ΒΙΟΣ να διορθωθεί το πρόβλημα
Απλά η hd4000 ( Primary Display Adapter ) για laptop δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε παιχνίδια που έχουν 3D απάιτηση και πάνω από 720 ανάλυση και επιπλέον δεν μπορείς να την ρυθμίσεις να χρεισημοποιήσει παραπάνω από 512 VRAM. Και για αυτό το λειτουργικό ψάχνει να βρει την δεύτερη κάρτα εφόσον υπάρχει.
Ναι έχεις δίκιο είχα ξεχάσει πως πρωταρχική κάρτα είναι η 4000. Πιστεύω πως αν κάνει απ ντεητ το ΒΙΟΣ θα μπορέσει να διορθωθεί το πρόβλημα
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Ναι πολύ πιθανόν
Μην ξεχνάμε ότι το BIOS είναι ένα μικρό λειτουργικό ( πολύ αλποικά ) που ενεργοποιεί τις βασικές εποικινωνίες μεταξύ των συσκευών που βρίσκονται στο motherboard. Κάθε αναβάθμιση κάνει καλό στην εποικινωνία αυτών.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
εχω ακουσει οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα το update στο bios
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
Από πότε έχεις το λαπτοπ. ρωτάω γιατί η 4000 είναι παλιά. Μπορεί με την αναβάθμιση στο ΒΙΟΣ να διορθωθεί το πρόβλημαΝαι έχεις δίκιο είχα ξεχάσει πως πρωταρχική κάρτα είναι η 4000. Πιστεύω πως αν κάνει απ ντεητ το ΒΙΟΣ θα μπορέσει να διορθωθεί το πρόβλημα
τωρα το πηρα,τα λαπτοπ εχουν σχεδον ολα και την ενσωματωμενη και την αποκλειστικη
 

Old Devil

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2013
Μηνύματα
8.791
Κριτικές
11
Like
608
Πόντοι
376
εγώ θέλω να ξαναπαίξω τα final fantasy του ps2 που είχα αλλά τα χάρισα όλα μαζί με το ps2   :2funny:
το emulator που έχω είναι μια χαρά αλλά η κάρτα γραφικών μου σέρνεται..

κανένα άλλο κόλπο εκτός από το emylator για να μειώσω τις απαιτήσεις και να τα παίξω  ?  :cheesy:
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
εγώ θέλω να ξαναπαίξω τα final fantasy του ps2 που είχα αλλά τα χάρισα όλα μαζί με το ps2  :2funny:
το emulator που έχω είναι μια χαρά αλλά η κάρτα γραφικών μου σέρνεται..

κανένα άλλο κόλπο εκτός από το emylator για να μειώσω τις απαιτήσεις και να τα παίξω  ?  :cheesy:
Για δες το
 

gregory35

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2010
Μηνύματα
14.285
Κριτικές
25
Like
1.435
Πόντοι
966
εχω ακουσει οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα το update στο bios
πριν κάνεις απ ντειτ καλό είναι να κάνεις recovery point (αν θυμαμαι καλά ότι λέγετι έτσι) καθώς επίσης να σώσεις ότι θεωρείς πως θα σου χρειαστεί. Όσα απ ντέητ και αν έχω κάνει στο ΒΙΟΣ δεν μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα. Ίσα ίσα είχε διορθωθεί ένα πρόβλημα που είχα με τη κάρτα ήχου.
τωρα το πηρα,τα λαπτοπ εχουν σχεδον ολα και την ενσωματωμενη και την αποκλειστικη
Τι να σου πω. Δε ξέρω πολλά από λαπτοπ. Ουσιαστικά αναγκάστηκα να πάρω πρώτη φορά λαπτοπ πριν 4 χρόνια όταν και έφυγα για Κίνα και δε μπορούσα να πάρω μαζί μου το ντεσκτοπ. Εγώ τα ντεσκτοπ τα λατρεύω (γι αυτό και έχω χαλάσει πολλά λεφτά). Τα λαπτοπ δε σου αφήνουν και πολλά περιθώρια να φτιάξεις τον υπολογιστή έτσι όπως τον θέλεις.
 

redmanftw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2012
Μηνύματα
47.995
Κριτικές
10
Like
96
Πόντοι
376
εγω λογω φορητοτητας το θελω
 

LoneMarvel

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.155
Like
349
Πόντοι
36
Ποιός είναι ο κατασκευαστής του laptop;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom