Νέα

Μπορει ο αστυνομικος να ρωτησει που παω;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nickpie2008
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 217
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mitsos_35

Μέλος
Εγγρ.
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
658
Κριτικές
2
Like
410
Πόντοι
26
O κηριος αστυνομικος εχει το δικαιωμα να σας βαλει χειροπεδες και να σας παει σηκωτους στο τμημα για εξακριβωση στοιχειων. Στο τμημα εχουν δικαιωμα να σας κρατησουν για δεκα ημερες στο κρατητηριο.

Μαθετε να σεβεστε και να υπακουτε τους ανωτερους σας. Οπως στο στρατο.
χαχαχαχαζαχαχα... Για βγάλε αποδείξεις για αυτό που λες... Εγώ θα σεβαστώ τον ανώτερο μου μόνο αν είναι κάνας Bill Gates
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.465
Κριτικές
1
Like
32.476
Πόντοι
8.006
χαχαχαχαζαχαχα... Για βγάλε αποδείξεις για αυτό που λες... Εγώ θα σεβαστώ τον ανώτερο μου μόνο αν είναι κάνας Bill Gates
Μην δινεις σημασια.
Αυτα τα "δεκαημερα" στο κρατητηριο τα βγαζει απο το μυαλο του.

Αν δεν γινει εκθεση συλληψης καποιου, ούτε μια ωρα δεν μπορεις να τον κρατησεις.
Και αν τον συλλαβεις επισημα, ενημερωνεις τον εισαγγελεα και πρεπει την ιδια ημερα να αποφασισει αν θα τον στειλει αυτοφωρο ή θα τον αφησει ελευθερο.

Καποιοι ζουν στην δικη τους εικονικη πραγματικοτητα.
 

kostis76

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
583
Like
380
Πόντοι
26
Μπορεί να ρωτήσει πού πάω κι εγώ αν θέλω απαντάω.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
767
Πόντοι
146
O κηριος αστυνομικος εχει το δικαιωμα να σας βαλει χειροπεδες και να σας παει σηκωτους στο τμημα για εξακριβωση στοιχειων. Στο τμημα εχουν δικαιωμα να σας κρατησουν για δεκα ημερες στο κρατητηριο.

Μαθετε να σεβεστε και να υπακουτε τους ανωτερους σας. Οπως στο στρατο.
Ούτε ελληνικά  ξέρεις να γράφεις βρε καημένο ,ούτε φαντάρος έχεις πάει αφού είσαι Ι5 αλλά μαλακίες ξέρεις να γράφεις.
 

freed0m

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2019
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Αν και ουδέποτε υπήρξα "παραβατικός", προτιμώ να δίνω αόριστη απάντηση για το που πάω, όταν με σταματάνε σε τίποτα μπλόκα.
Βέβαια μια φορά που είχα υπερβεί το όριο ταχύτητας, τοπαξα κακομοίρης ότι και καλά πάω να επισκεφτώ την άρρωστη και ανήμπορη θεία μου. Τελικά την γλύτωσα την κλήση...
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.505
Πόντοι
266
:2funny: :2funny: :2funny:
O κηριος αστυνομικος εχει το δικαιωμα να σας βαλει χειροπεδες και να σας παει σηκωτους στο τμημα για εξακριβωση στοιχειων. Στο τμημα εχουν δικαιωμα να σας κρατησουν για δεκα ημερες στο κρατητηριο.

Μαθετε να σεβεστε και να υπακουτε τους ανωτερους σας. Οπως στο στρατο.
θα μου βαλει χειροπεδες χωρις λογο κ αφορμή?
κ θα με κρατησει 10 μερες στο κρατητηριο?
χωρις λογο?
κ χωρις απαγγελια κατηγοριων?
να σου πω ποσο χρονων εισαι?
γιατι αν εισαι κατω από 10 πρεπει να σου πω ότι αυτό στο λεει η μαμα σου μονο κ μονο για να σε τρομαξει
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.505
Πόντοι
266
Ξεχασες το μαστίγωμα...
Νομίζω αν τους αντιμιλήσεις επανειλλημένα κάπου εχουν και μια γαλέρα για κουπί. Ψάξτο όμως δεν ειμαι σιγουρος...
το μαστιγωμα είναι με την προυποθεση να υπαρχουν τυμπανα να δινουν ρυθμο :grin: :2funny: :2funny: :2funny:
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
Παίζει τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, ΔΙΠΛΩΜΑ κτλ ;;;;;;;;;


ή μόνο αν δεν έχεις ;;;;;;
 

STAVROS6969

Μέλος
Εγγρ.
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
1.891
Like
522
Πόντοι
36
Κυριοι παρακαλω να μην υπερβαλουμε, αν εχεις ταυτοτητα και μιλησεις ευγενικα δεν σε παιρνει πουθενα. Αυτος ειναι ο κανονας.
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.505
Πόντοι
266
Παίζει τμήμα για εξακρίβωση στοιχείων
ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ, ΔΙΠΛΩΜΑ κτλ ;;;;;;;;;


ή μόνο αν δεν έχεις ;;;;;;
αν εχεις ταυτοτητα η διπλωμα συνηθως επικοινωνούνε με το κεντρο δινουν στοιχεια κ αν σε βρουν καθαρο σε διωχνουν
σε περιπτωση που ο αστυνομικος εχει υπονοια ότι κατι τρεχει η αν το παιξεις τρελα κ μαγκια να σου ζητησει να τον ακολουθήσεις στο τμημα για περετερω ελεγχο
πχ εγω σε φαση που ο άλλος μου ειπε για σωματικο ελεγχο δημοσια  του λεω σαν απαντηση
"δεν εχεις δικαιωμα ανευ λογου να με ψαξεις εδώ ρεζιλεύοντας με αν θες παμε στο πλησιεστερο τμημα κ θα δεχτω ελεγχο από άλλο αστυνομικο αλλα επειδή εχω δουλεια θα αναλάβεις κ την ευθηνη καθυστέρησης μου"
με κοιταξε κ μου λεει
" θα σε παω"
κ του ξαναλεω
"εγω στο ζητησα δημοσιο σωματικο ελεγχο ανευ λογου αφου είμαι συνεργάσιμος δεν δεχομε παμε"
κ μου εδωσε την ταυτοτητα πισω λεγοντας μου
"ενταξει μπορεις να φυγεις"
περνω την ταυτοτητα κ του λεω
"εάν θες παμε στο τμημα δεν εχω πρόβλημα απλα δεν δεχομε δημοσια ελεγχο"
κ μου λεει
"όχι ενταξη εισαι συνεργάσιμος κ καθαρος από το κεντρο φυγε"
ρωτησα άλλες 2-3 φορες αν είναι σιγουρος ευγενικότατα κ με εδιωξε
βεβαια το περιστατικο που ειπα στην ερμου ηταν άλλη φαση αστυνομικων 4 στην ουσια
οπου η 3 πουλαγαν τσαμπουκα σε μενα κ ο τεταρτος ειχε παει κ ειχε πιασει κουβεντα στην κοπελα που με συνοδευε με γελακια κ ιστοριες κ μου ειχαν γυρισει τα ματια αναποδα αφου με ειχαν εκει ένα τεταρτο
σε σημειο σε μια φαση να γυρισω κ να τους πω
"ταυτότητα ειδατε... με το κεντρο μιλησατε... το τμημα είναι κοντα... αν θελετε παμε... αν όχι μαζευτε τον τυπα η θα τον μαζεψω καμακι στην κοπελα μου δεν δεχομε από κανεναν κ ειδικα όταν εκμεταλλεύεται την στολη κ το εθνοσημο που κουβαλάει πανω του αλιως θα παω να καταθεσω μυνηση"
το ποτε τον μαζεψανε κ ποτε μας διωξανε δεν το καταλαβα
 

montiliani

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Απρ 2008
Μηνύματα
1.942
Like
6.944
Πόντοι
1.056
Καλο μεσημερι στους Φιλους......ο Φιλος Maik ειπε μια λεξη κλειδι "συνεργασια",και απο τις 2 μεριες....οσοι φιλοι ενδιαφερονται να κυτταξουν Τι προβλεπεται για τις προσαγωγες
Καλα να περνατε.....
 

freed0m

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2019
Μηνύματα
10
Like
0
Πόντοι
0
Στην Ιταλία πριν μερικά χρόνια έπεσα σε ένα μπλόκο της αστυνομίας. Έκατσα για λίγο και χάζευα.
Εκαναν σήμα για να σταματήσει ο οδηγός, και μάλιστα του έκαναν νόημα να βγει με τα χέρια ψηλά, ενώ τον σημάδευαν με όπλο. Μετά τον έβαζαν πρόσωπο με το αυτοκίνητο και με τα χέρια στη οροφή και του έκαναν σωματικό έλεγχο και αφού τελείωναν με αυτόν συνέχιζαν με  έλεγχο στο αυτοκίνητο, και μετά τον άφηναν να φύγει. Δεν είδα κανένα όμως να διαμαρτυρηθεί. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα.
 

galileo34

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2013
Μηνύματα
464
Like
3
Πόντοι
1
φίλε μου άκου
υποχρεωμένος είσαι να δώσεις τα στοιχεία σου για εξακρίβωση και έλεγχο (ταυτότητα, δίπλωμα κλπ)
από εκεί και πέρα τα λοιπά είναι περιττά
όμως...
στην πραγματικότητα τι θα σε πείραζε να απαντήσεις έστω και αόριστα (πχ πάω στο χωριό μου) απλά για να τελειώνει εκεί το πράγμα? εκτός κι αν όντως έχεις κάτι να κρύψεις (χωρίς να το υποννοώ).

μην ξεχνάς ότι
a. κι αυτοί κάνουν έλεγχο, όχι γιατί έχουν καμια όρεξη να βλέπουν τα μούτρα μας, αλλά γιατί αυτά είναι τα καθήκοντά τους
b. ενίοτε έτσι όντως συλλαμβάνοβται κακοποιά στοιχεία
γ. αν τους πας πολύ κόντρα και είναι κανένας παπάρας, πάντα υπάρχει κάτι να σου "βρουν"
Ακριβως αυτο...  Οταν εισαι καθαρος, χεστηκες αν σε ρωτησουν...
 

DSK_ 4.7.2008

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
245
Κριτικές
26
Like
670
Πόντοι
991
Είχα πάει Κρήτη για ελιές, το αμάξι φορτωμένο με βαρέλια και τέτοια, βγήκα από το καράβι και με σταματήσανε στις 6 το πρωί λίγο έξω από τον Άγιο Νικόλαο. Περικυκλώσανε το αμάξι 4 και ο ένας με ρώτησε όνομα, του απάντησα και ζήτησε ταυτότητα του την έδωσα μου την έδωσε πίσω και μετά με ρώτησε που πάω, του είπα το όνομα του χωριού μου και απάντησε καλό δρόμο. Αυτό έγινε τότε με τα Ζωνιανά. Μάλλον με σταματήσανε επειδή είχα Αθηναικές πινακίδες.

Ένας φίλος μου ήτανε φαντάρος και του είπανε μέσα ότι επειδή έχει στρατιωτική ταυτότητα είναι πάνω από την αστυνομία και δεν του κάνει κανείς τίποτα. Την είδε μάγκας και μια μέρα με το αμάξι περάσαμε από μηχανές δίας και έβαλε επίτηδες τέρμα την μουσική και τους μάρσαρε γιατί ψαχνότανε να το παίξει ιστορία. Μας σταματήσανε και βγήκε με την ταυτότητα στο χέρι και τους είπε είμαι στον στρατό είμαι ανώτερος από εσάς και άλλες τέτοιες μαλακίες. Εγώ για να μην έχω τρεχάματα τους έλεγα συγγνώμη παιδιά κατάλαβε λάθος, σας μπέρδεψε με άλλους. Τελικά με άφησαν να φύγω χωρίς να με ελέγξουν και του άλλου του κάνανε το αμάξι αγνώριστο μέσα και τον μπαγλαρώσανε. Δεν ξέρω τι έγινε μετά δεν τον ξαναείδα.

Αυτές τις μαλακίες τις είχα ακούσει και εγώ στο στρατό. "ανώτερος από την αστυνομία" κτλ κτλ. Το αποτέλεσμα? Με μια σειρούλα μας σταμάτησαν (πεζούς) σε επιστροφή από έξοδο για τυπικό έλεγχο. Προφανώς το μόνο που τους ένοιζε ήταν αν ήμασταν σκαστοί από κανένα στρατόπεδο. Ο άλλος ο παπάρας τους το έπαιζε ιστορία (αντεξουσιαστής και καλά / θα σας γαμήσω, είμαι ανώτερος κτλ ) και καταλήξαμε (αναγκάστηκαν οι μπάτσοι από τη συμπεριφορά του)να πάμε όλοι στο τμήμα. Εμένα με άφησαν, αφού ήμουν από την αρχή κατευναστικός και συνεργάσιμος (μου ζήτησαν και συγνώμη για την ταλαιπωρία!), αλλά τον άλλο τον μαλάκα, κάλεσαν στρατονομία και τον παρέδωσαν! Την επόμενη μερα (!!!) πήρε μετάθεση στου διαόλου τη μάνα και απ' ότι έμαθα πέρασε και στρατοδικείο ο ηλίθιος. 

 

Stratocaster

Μέγας
Εγγρ.
21 Νοε 2007
Μηνύματα
1.105
Κριτικές
12
Like
1.678
Πόντοι
4.655
Αυτές τις μαλακίες τις είχα ακούσει και εγώ στο στρατό. "ανώτερος από την αστυνομία" κτλ κτλ. Το αποτέλεσμα? Με μια σειρούλα μας σταμάτησαν (πεζούς) σε επιστροφή από έξοδο για τυπικό έλεγχο. Προφανώς το μόνο που τους ένοιζε ήταν αν ήμασταν σκαστοί από κανένα στρατόπεδο. Ο άλλος ο παπάρας τους το έπαιζε ιστορία (αντεξουσιαστής και καλά / θα σας γαμήσω, είμαι ανώτερος κτλ ) και καταλήξαμε (αναγκάστηκαν οι μπάτσοι από τη συμπεριφορά του)να πάμε όλοι στο τμήμα. Εμένα με άφησαν, αφού ήμουν από την αρχή κατευναστικός και συνεργάσιμος (μου ζήτησαν και συγνώμη για την ταλαιπωρία!), αλλά τον άλλο τον μαλάκα, κάλεσαν στρατονομία και τον παρέδωσαν! Την επόμενη μερα (!!!) πήρε μετάθεση στου διαόλου τη μάνα και απ' ότι έμαθα πέρασε και στρατοδικείο ο ηλίθιος. 

Τραχανοπλαγιά ο άλλος ο παλίκαρος...
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
πχ εγω σε φαση που ο άλλος μου ειπε για σωματικο ελεγχο δημοσια  του λεω σαν απαντηση
"δεν εχεις δικαιωμα ανευ λογου να με ψαξεις εδώ ρεζιλεύοντας με αν θες παμε στο πλησιεστερο τμημα κ θα δεχτω ελεγχο από άλλο αστυνομικο αλλα επειδή εχω δουλεια θα αναλάβεις κ την ευθηνη καθυστέρησης μου"
με κοιταξε κ μου λεει

Εγώ νέος σε φάση που μου είχαν πει για σωματικό έλεγχο , στο λαινόπουλο , κάπου 1995, άρχισα να βγάζω ρούχα μόνος μου , μιας και ήταν και γκόμενα τροχονόμος δίπλα. Όταν κατέβασα το παντελόνι και πήγαινα να το βγάλω, μου είπαν να το ξαναβάλω, δεν χρειάζεται !
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
767
Πόντοι
146
Εγώ νέος σε φάση που μου είχαν πει για σωματικό έλεγχο , στο λαινόπουλο , κάπου 1995, άρχισα να βγάζω ρούχα μόνος μου , μιας και ήταν και γκόμενα τροχονόμος δίπλα. Όταν κατέβασα το παντελόνι και πήγαινα να το βγάλω, μου είπαν να το ξαναβάλω, δεν χρειάζεται !
Μπορεί να φοβήθηκαν μην αρπάξεις καμιά πούντα!!!
 

fylobios30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2012
Μηνύματα
11.051
Κριτικές
2
Like
2.207
Πόντοι
606
ελπίζω να φόραγες καλύτερο σώβρακο από τον κμαν...

Δεν θυμαμαι , μπορεί να φόραγα σκελέα ....

Με σπουδάστριες του ντιρί/άλμπα δεν έβγαινα ποτέ έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν υπήρχε θέμα.
Ούτε με πασιονάριες από το χαλάνδρι , που συχνάζουν στο .... στάλιν !
URL]]
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.179
Κριτικές
14
Like
4.452
Πόντοι
3.715

- που πάτε;
- στη γυναίκα σας τώρα που λείπετε, θα κάτσετε αρκετά εδώ στη σκιά;
 

Επισκέπτης
Μην δινεις σημασια.
Αυτα τα "δεκαημερα" στο κρατητηριο τα βγαζει απο το μυαλο του.

Αν δεν γινει εκθεση συλληψης καποιου, ούτε μια ωρα δεν μπορεις να τον κρατησεις.
Και αν τον συλλαβεις επισημα, ενημερωνεις τον εισαγγελεα και πρεπει την ιδια ημερα να αποφασισει αν θα τον στειλει αυτοφωρο ή θα τον αφησει ελευθερο.

Καποιοι ζουν στην δικη τους εικονικη πραγματικοτητα.
ετσι ηξερα. Οτιμπορουν να σε κρατησουν μεχρι 10 ημερες. Ισως το αλλαξε ο συριζα. Τα υπολοιπα ισχυουν οπως τα εγραψα. Οι κυριοι αστυνομικοι εχουν τα δικαιωμα να περαασουν χειροπεδες και να παρουν στο τμημα τον οποιονδηποτε χωρις λογο. Ας κανουν μαγκιες λοιπον οσοι τον παιζουν αντιεξουσιαστες. Τωρα με τον Κουλη μας εχει παρει τα πανω της η αστυνομια. Μεχρι τους αγνους ματακηδες κυνηγαει οπωςεχω ξαναγραψει. Ταξις και ηθικη πουστοπαιδα!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom