Νέα

Κόστος ζωής στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 24K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 11 άτομα (4 μέλη και 7 επισκέπτες)

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.904
Like
235
Πόντοι
36
ΟΚ βρήκαμε τον χαζό της μέρας.

Ναι λειτουργούσε το δημοσιο επι χουντας...πέθαινες απο μια πνευμονια στην επαρχία γιατι δεν υπηρχε οχι ΕΣΥ αλλα ουτε γιατρος σε ακτινα 50χλμ.
Το καθε σχολειο ειχε ενα δάσκαλο που εκανε μαθημα ταυτοχρονα σε ολα τα παιδια ανεξαρτητως ηλικιας.
Πυροσβεστικες κτλπ προφανως δεν υπηρχαν.
Εφοριες δεν υπηρχαν.


Σε ευχαριστούμε για το γέλιο που προσφέρεις συνέχισε.

Παλιά όμως όλα τα χωριά είχαν κόσμο και κάθε χωριό είχε το δάσκαλο του, τον γραμματέα του, τον κλητήρα του, τον αστυνομικό του (συνήθως 2-3), τον αγροφύλακα και τον δασοφύλακα. Τώρα όλα αυτά τα χωριά των 300 μόνιμων κατοίκων κάποτε, έχουν μείνει με 20-30 παππούδες
 
  • Like
Αντιδράσεις: Y13

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
987
Κριτικές
18
Like
3.523
Πόντοι
5.585
Παλιά όμως όλα τα χωριά είχαν κόσμο και κάθε χωριό είχε το δάσκαλο του, τον γραμματέα του, τον κλητήρα του, τον αστυνομικό του (συνήθως 2-3), τον αγροφύλακα και τον δασοφύλακα. Τώρα όλα αυτά τα χωριά των 300 μόνιμων κατοίκων κάποτε, έχουν μείνει με 20-30 παππούδες

Tι σχέση έχει αυτό με το θέμα μας? Αστικοποίηση λεγεται και συμβαινει παντου.

Το να εχει ενα δασκαλο ολοκληρο χωριο και να κανει το 12χρονο μαθημα μαζι με το 6χρονο ειναι τραγικο.

Τα σχολεία που είχαν μονοθέσια και διθέσια και τριθέσια σχολεία ... με ένα δάσκαλο για 6,3,2 τάξεις αντίστοιχα .... ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ 40 ΧΡΟΝΙΑ τώρα ....

Πολλά από τα χωριά που τα είχαν ... έχουν ερημώσει ....
στα άλλα πρέπει να πάνε σε γειτονικά .... 2,3,6 χλμ μακριά ....

Ακομα υπάρχουν μονοθέσια και διθέσια και τριθέσια σχολεία σε όλη την χώρα. Και ηπειρωτικά και παρα πολυ περισσότερο στα νησιωτικά.
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.852
Like
14.265
Πόντοι
3.656
όλοι λένε τι ωραία που ήταν στο χωριό και ότι έχουν μαζευτεί όλοι στις πόλεις

αφού υπάρχουν τόσοι που τους αρέσει το χωριό τότε γιατί τα χωριά είναι άδεια? :confused:
 

Backpacker

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2008
Μηνύματα
987
Κριτικές
18
Like
3.523
Πόντοι
5.585
όλοι λένε τι ωραία που ήταν στο χωριό και ότι έχουν μαζευτεί όλοι στις πόλεις

αφού υπάρχουν τόσοι που τους αρέσει το χωριό τότε γιατί τα χωριά είναι άδεια? :confused:

Έλα μου ντε. Εδω φευγουν απ'τα χωρια παιδια τσιφλικαδων που εχουν ποσες χιλιαδες στρέμματα και τρελά έσοδα εκει γιατι η ζωη ειναι τραγικη και ανυπόφορη και αυτοί από τους καναπεδες τους γράφουν "Δεν θελει ο κοσμος να γυρισει στα χωρια" αλλα αν τους πεις να πάνε οι ίδιοι θα προτιμησουν να πέσουν απ'το μπαλκονι.

Παιδια πρόοδος λέγεται. Χώρες που η πλειοψηφια του κοσμου μενει ακομα σε αγροτικες περιοχες ειναι μονο κάτι υπανάπτυκτες.
 

LION-974

Μέγας
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.541
Κριτικές
11
Like
3.443
Πόντοι
4.615
Έλα μου ντε. Εδω φευγουν απ'τα χωρια παιδια τσιφλικαδων που εχουν ποσες χιλιαδες στρέμματα και τρελά έσοδα εκει γιατι η ζωη ειναι τραγικη και ανυπόφορη και αυτοί από τους καναπεδες τους γράφουν "Δεν θελει ο κοσμος να γυρισει στα χωρια" αλλα αν τους πεις να πάνε οι ίδιοι θα προτιμησουν να πέσουν απ'το μπαλκονι.

Παιδια πρόοδος λέγεται. Χώρες που η πλειοψηφια του κοσμου μενει ακομα σε αγροτικες περιοχες ειναι μονο κάτι υπανάπτυκτες.
Αν ήθελαν τόσοι πολλοί να πάνε στα χωριά τους, θα είχαν ήδη πάει. Και μιλάμε για ανθρώπους που έχουν και σπίτια και περιουσία εκεί, δε βλέπω να υπάρχει καμία ροή προς την επαρχία. Τα ελάχιστα παραδείγματα που έφυγαν από την πόλη για να πάνε στην επαρχία, απλά είναι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
Προσωπικά, έχω ζήσει επαρχία δύο φορές, έχει και τα καλά της και τα άσχημά της η ζωή εκεί, αλλά με τίποτα δε συγκρίνεται με τη ζωή της πόλης.
Καταρχάς, πουθενά δεν υπάρχει αυτή η ''φτήνια'' που περιγράφουν πολλοί, ίσως να ήταν ο καφές πιο φτηνός στο καφενείο, αλλά όλα τα λοιπά ήταν πανάκριβα.
Κατά δεύτερον, για ο,τιδήποτε έκανες ήθελες αυτοκίνητο. Δεν υπήρχε ζωή χωρίς αυτοκίνητο εκεί που έμενα, το κόστος της βενζίνης πολύ μεγάλο.
Τέλος, αν δεν είχες γκόμενα, ή θα τον έκανες λάστιχο ή θα έπρεπε να απευθυνθείς στο μονοπώλιο των εκδιδόμενων με ασύλληπτες τιμές για τα δεδομένα και την ποικιλία της πόλης.
Δεν αναφέρω τα λοιπά χάλια (κοινωνικός έλεγχος λ.χ., ράδιο αρβύλα για πλάκα κλπ κλπ κλπ ).
 

Saul

Μέγας
Εγγρ.
23 Αυγ 2020
Μηνύματα
15.852
Like
14.265
Πόντοι
3.656
Έλα μου ντε. Εδω φευγουν απ'τα χωρια παιδια τσιφλικαδων που εχουν ποσες χιλιαδες στρέμματα και τρελά έσοδα εκει γιατι η ζωη ειναι τραγικη και ανυπόφορη και αυτοί από τους καναπεδες τους γράφουν "Δεν θελει ο κοσμος να γυρισει στα χωρια" αλλα αν τους πεις να πάνε οι ίδιοι θα προτιμησουν να πέσουν απ'το μπαλκονι.

Παιδια πρόοδος λέγεται. Χώρες που η πλειοψηφια του κοσμου μενει ακομα σε αγροτικες περιοχες ειναι μονο κάτι υπανάπτυκτες.
ναι γιατί οι περισσότεροι όταν λένε χωριό εννοούν 20 λεπτά από την αθήνα :confused:
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
439
Like
872
Πόντοι
81
Η αξιολογηση εχει μπει στο δημοσιο. Μη ξεχνας οτι με το που διοριστεις περνας διετη δοκιμη περιοδο και μετα μονιμοποιεισαι. αν ο προισταμενος σοου δεν σε αξιολογησει καλα, δεν θα μονιμοποιηθεις
εξαιρειται αυτος που εχει τελειωσει Δημοσια διοικηση κ Εθνικη σχολη τοπικης αυτοδιοικησης δεν περναει διετη περιοδο
 

raopau

Ανώτερος
Εγγρ.
14 Δεκ 2012
Μηνύματα
40.611
Like
21.969
Πόντοι
5.006
μα αν εγω μετα απο 2 χρονια δεν εχω δωσει σωστα δειγματα στην υπηρεσια που εχω διοριστει, πολυ απλα δεν θα μονιμοποιηθω.
Το τι αυτισμος και συνδρομο νταουν κυκλοφορει στο δημοσιο, δεν περιγραφεται...
Ο,τιδηποτε και να κανεις, δεν κινδυνευει η θεση σου...ισως μονο αν ανατιναξεις με εκρητικα ολο το κτηριο...
Αυτα με τια αξιολογησεις ειναι απλα πιπες....ολοι πανω κατω τον ιδιο βαθμο παιρνουν και αν καποιος παρει αρκετα πιο κατω, υπαρχουν τα υπηρεσιακα συμβουλια που ειναι τιγκα στους συνδικαλιστες και καθαριζουν αυτα για σενα...
Αν δεν εχεις στην ακρη κανενα τόνο ΤΝΤ με σκοπο να κατεδαφισεις την υπηρεσια ολη, δεν κινδυνευεις...
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
439
Like
872
Πόντοι
81
Το 1974 η χούντα άφησε δημόσιο που πλήρωνε 250.000 άτομα.
Και ... μάλλον λειτουργούσε .

Το 1984, είχαν γίνει 750.000 ... και είχε ... ελλείψεις ....

Το επαγγελματικό επιμελητήριο ... έβγαλε μελέτη ... που όσοι παίρνουν λεφτά του δημοσίου ...
ΟΤΑ ... ΜΚΟ .... δημοτικοί .... stage .... βγαίνουν κάπου 1.150.000 ....

Πόσοι πρέπει να πάνε ;;;

1.800.000 ;;;
2.500.000 ;;;


3.800.000 ;;;;
δεν ξερω ποσο πρεπει κ τι δεν πρεπει,αν πιασεις ομως το τομεα της υγειας με το φευγιο των ιατρων στο εξωτερικο κ τις ελλειψεις σε Νοσηλευτικο κτλ προσωπικο τα δημοσια Νοσοκομεια κ κεντρα υγειας δεν λειτουργουν σωστα κ δεν τους βγαινει ουτε με τις εφημεριες,ουτε κ με τις βαρδιες...δεν εχετε δει να τσακωνετε ο αδωνης με ολους αυτους,ενα σωρο βιντεακια εχει αναρτημενα...
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
207
Like
228
Πόντοι
21
Παιδιά δεν έχουν όλοι λεφτά να πάνε Αθήνα, να μετακομίσουν, να νοικιάσουν σπίτι και να ζουν.

Εγώ επειδή τυγχάνει να κατάγομαι από νησί, γνωρίζω αρκετά άτομα συμμαθητές μου, της γενιάς μου αλλά και μικρότερους που γύρισαν στο νησί, είτε γιατί δεν είχαν δικό τους σπίτι στην Αθήνα, είτε γιατί οι γονείς τους δεν μπόρεσαν να τους στέλνουν χρήματα. Επίσης πλεον το θεωρώ ανοησία να θες να φύγεις απο το πατρικό σου και να έρθεις εδώ Αθήνα, αντί να φύγεις στο Εξωτερικό. Θες να μεταναστεύσεις? μονο εξω. Η Αθήνα τι παραπάνω θα σου δώσει. Μια πανάκριβη πόλη με μισθούς καλύτερους από επαρχίας νησιών, αλλά όχι τόσο για να επιβιώσεις. Στην Αθήνα μόνο τον αέρα δεν πληρώνεις.

Με ενοίκιο στην Αθήνα, θες 1700 ευρώ καθαρά για να ζεις, όχι για να κανεις ζωάρα, αλλά για να ζεις
Χωρίς ενοίκιο, δηλαδή με δικό σου σπίτι, θες 1200 ευρώ για να ζεις, αλλά για να κάνεις ζωάρα θες ενα 2 χιλ
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.847
Κριτικές
62
Like
45.680
Πόντοι
9.297
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
207
Like
228
Πόντοι
21
Το τι αυτισμος και συνδρομο νταουν κυκλοφορει στο δημοσιο, δεν περιγραφεται...
Ο,τιδηποτε και να κανεις, δεν κινδυνευει η θεση σου...ισως μονο αν ανατιναξεις με εκρητικα ολο το κτηριο...
Αυτα με τια αξιολογησεις ειναι απλα πιπες....ολοι πανω κατω τον ιδιο βαθμο παιρνουν και αν καποιος παρει αρκετα πιο κατω, υπαρχουν τα υπηρεσιακα συμβουλια που ειναι τιγκα στους συνδικαλιστες και καθαριζουν αυτα για σενα...
Αν δεν εχεις στην ακρη κανενα τόνο ΤΝΤ με σκοπο να κατεδαφισεις την υπηρεσια ολη, δεν κινδυνευεις...
μαλλον δεν εχεις πεσει σε κανεναν μπιπ προισταμενο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.847
Κριτικές
62
Like
45.680
Πόντοι
9.297
κοντα στο σπιτι μου εχει ΔΟΥ-εφορια...οι υπαλληλοι 9/10 θα ερθουν Σουκου ορισμενοι απο αυτους να δουλεψουν λογω φορτω εργασιας γτ δεν προλαβαινουν να βγαλουν την δουλεια τις καθημερινες...αρα εξαρταται που στο Δημοσιο δουελευει ο αλλος,ειναι ολα σχετικα.
Αυτό είναι έκτακτη
απασχοληση ΠΑΝΤΑ στον ίδιο εργοδότη του Δημοσίου.Δεν μετράει αυτό.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.847
Κριτικές
62
Like
45.680
Πόντοι
9.297
Παλιά όμως όλα τα χωριά είχαν κόσμο και κάθε χωριό είχε το δάσκαλο του, τον γραμματέα του, τον κλητήρα του, τον αστυνομικό του (συνήθως 2-3), τον αγροφύλακα και τον δασοφύλακα. Τώρα όλα αυτά τα χωριά των 300 μόνιμων κατοίκων κάποτε, έχουν μείνει με 20-30 παππούδες
..και φυσικά αστυνομία δεν υπάρχει ούτε για αστείο και επιπλέον την πρήζουν την Αστυνομία για δουλειές που θα έκανε κανονικά η Αγροφυλακή.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
207
Like
228
Πόντοι
21
Αυτό είναι έκτακτη
απασχοληση ΠΑΝΤΑ στον ίδιο εργοδότη του Δημοσίου.Δεν μετράει αυτό.
οχι ενταξει συμβαινει σε καποιες δημοσιες υπηρεσιες να κατεβαινουν Σαββατα για εργασια, εγω το ξερω να γινται σε επαρχιες και σε νησιά. Εμενα μια φιλη μου γι αυτο το λογο ηθελε να παραιτηθει και φοβοταν να το πει, μη τυχον και δεν την αφησουν να παραιτηθει. Προσωπικα ξερω οτι η παραιτηση ειναι δικαιωμα και δεν εχουν το δικαιωμα να σου πουν οτι δεν θα παραιτηθεις οσο υποστελεχωμενη και αν ειναι η υπηρεσια
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.156
Like
18.237
Πόντοι
3.656
Παιδιά δεν έχουν όλοι λεφτά να πάνε Αθήνα, να μετακομίσουν, να νοικιάσουν σπίτι και να ζουν.

Εγώ επειδή τυγχάνει να κατάγομαι από νησί, γνωρίζω αρκετά άτομα συμμαθητές μου, της γενιάς μου αλλά και μικρότερους που γύρισαν στο νησί, είτε γιατί δεν είχαν δικό τους σπίτι στην Αθήνα, είτε γιατί οι γονείς τους δεν μπόρεσαν να τους στέλνουν χρήματα. Επίσης πλεον το θεωρώ ανοησία να θες να φύγεις απο το πατρικό σου και να έρθεις εδώ Αθήνα, αντί να φύγεις στο Εξωτερικό. Θες να μεταναστεύσεις? μονο εξω. Η Αθήνα τι παραπάνω θα σου δώσει. Μια πανάκριβη πόλη με μισθούς καλύτερους από επαρχίας νησιών, αλλά όχι τόσο για να επιβιώσεις. Στην Αθήνα μόνο τον αέρα δεν πληρώνεις.

Με ενοίκιο στην Αθήνα, θες 1700 ευρώ καθαρά για να ζεις, όχι για να κανεις ζωάρα, αλλά για να ζεις
Χωρίς ενοίκιο, δηλαδή με δικό σου σπίτι, θες 1200 ευρώ για να ζεις, αλλά για να κάνεις ζωάρα θες ενα 2 χιλ

Αν εξαιρέσεις...τους σκληροπυρηνικούς επαρχιώτες,όλοι οι α΄λλοι αν μπορούσαν να ζήσουν στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη,θα το έκαναν.

Εργένης πχ χωρις γκόμενα/οικογένεια,μου μοιάζει απίθανο να θέλει να μένει στην επαρχία.Όπως επίσης και οποιος γουστάρει δραστηριοτητες,συναυλιες,να βλέπει κόσμο κλπ.Στην Αθήνα πάντα θα βρεις κάτι να κάνεις και κάπου να πας,στην επαρχια αυτό δεν υπάρχει.Εξαίρεση μονο τουριστικά μέρη το καλοκαίρι.
 

Pinoklis

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.904
Like
235
Πόντοι
36
Εργένης πχ χωρις γκόμενα/οικογένεια,μου μοιάζει απίθανο να θέλει να μένει στην επαρχία.Όπως επίσης και οποιος γουστάρει δραστηριοτητες,συναυλιες,να βλέπει κόσμο κλπ.Στην Αθήνα πάντα θα βρεις κάτι να κάνεις και κάπου να πας,στην επαρχια αυτό δεν υπάρχει.Εξαίρεση μονο τουριστικά μέρη το καλοκαίρι.

Επαναλαμβάνω το ερώτημα που έθεσα σε άλλον συμφορουμίτη παραπάνω: Για πόσα στρέμματα γης και δέντρα μιλάμε στην ιδιοκτησία σου στην επαρχία και σε πόση έκταση είναι η μονοκατοικία σου;
Όποιος βαρεθεί την επαρχία λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων, το πιο πιθανό είναι να έχει μεγαλώσει Αθήνα και να μην έχει προσλαμβάνουσες ή μάλλον οι μόνες προσλαμβάνουσες ήταν μερικά καλοκαίρια στην πλατεία του χωριού, δηλαδή πέρασε και δεν ακούμπησε που λέμε.
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
207
Like
228
Πόντοι
21
Αν εξαιρέσεις...τους σκληροπυρηνικούς επαρχιώτες,όλοι οι α΄λλοι αν μπορούσαν να ζήσουν στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη,θα το έκαναν.

Εργένης πχ χωρις γκόμενα/οικογένεια,μου μοιάζει απίθανο να θέλει να μένει στην επαρχία.Όπως επίσης και οποιος γουστάρει δραστηριοτητες,συναυλιες,να βλέπει κόσμο κλπ.Στην Αθήνα πάντα θα βρεις κάτι να κάνεις και κάπου να πας,στην επαρχια αυτό δεν υπάρχει.Εξαίρεση μονο τουριστικά μέρη το καλοκαίρι.
Δεκτά όλα αυτά και συμφωνώ. Αλλά για πες μου το εξής. Αν αυτό ο εργένης δεν εχει δικο του σπιτι στην Αθηνα, πρεπει να νοικιασει, και λαμβανει μισθο 900 ευρώ το μήνα πως θα ζήσει στην Αθήνα με ενοικιο και παράλληλα όταν προερχεται απο οικογενεια που δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να τον στηριξει.

Στην επαρχια με αυτο το μισθο, θα βαζει στην ακρη χρηματα, θα ειναι σπιτι του
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.156
Like
18.237
Πόντοι
3.656
Δεκτά όλα αυτά και συμφωνώ. Αλλά για πες μου το εξής. Αν αυτό ο εργένης δεν εχει δικο του σπιτι στην Αθηνα, πρεπει να νοικιασει, και λαμβανει μισθο 900 ευρώ το μήνα πως θα ζήσει στην Αθήνα με ενοικιο και παράλληλα όταν προερχεται απο οικογενεια που δεν εχει την οικονομικη δυνατοτητα να τον στηριξει.

Στην επαρχια με αυτο το μισθο, θα βαζει στην ακρη χρηματα, θα ειναι σπιτι του

Είπα ότι 'θέλει' να μείνει.Όχι ότι μπορεί κιόλας...

Το να μένει επαρχία και να βάζει στην άκρη χρήματα,αν δεν έχει εκεί ζωή...χαίρω πολύ.Να μαζεύει τα χρήματα...για την επόμενη ζωή; :priest:
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
207
Like
228
Πόντοι
21
Είπα ότι 'θέλει' να μείνει.Όχι ότι μπορεί κιόλας...

Το να μένει επαρχία και να βάζει στην άκρη χρήματα,αν δεν έχει εκεί ζωή...χαίρω πολύ.Να μαζεύει τα χρήματα...για την επόμενη ζωή; :priest:
Μπορεί να μαζέψει τα χρήματα που επιθυμεί και σε 3 χρόνια να πάρει την απόφαση να πάει Αθήνα. Δεν εχει ηλικία στην Αθήνα. Εμένα ο αδερφός μου ήρθε στην Αθήνα στα 35 του. Δεν εχει να λεει κατι αυτο. Μια χαρά δουλειά είχε και μια χαρά χρήματα έπαιρνε.

Μη ξεχνάς ότι για να μετακομίσεις Αθήνα έχει και ένα κόστος ( ενοίκια, εγγυήσεις, να αγοράσεις πράγματα να γεμίσεις το σπίτι) κλπ.

Δεν είναι εύκολα όλα αυτά. Απαιτούν μπάτζετ, σταθερή εργασία και τύχη
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom