Νέα

Φαντάσματα-Στοιχειωμένα σπίτια-ιστορίες τρόμου!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 68K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pistolero

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2009
Μηνύματα
18.338
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
396
Μαγκες και γω εχω παθει αρκετες φορες μορα,καποια στιγμη θα γραψω για το πως ενιωθα εκεινες τις στιγμες...
 

kosnik26

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2009
Μηνύματα
49.263
Like
20
Πόντοι
366
Τι είχες φάει για βράδυ;
γκοτζίλα πάντως δεν έφαγα ποτέ :grin:

η αφετηρία ήταν ο στρατός όμως και μένα μου συμβαίνει ακόμα και τώρα, πάρα πολύ σπάνια βέβαια (δεν έχω καταφέρει να το συνδέσω με κάτι πχ ύπνο, κούραση, άγχος, κτλ μάλλον τυχαίο είναι)
 

curie29

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2010
Μηνύματα
2.740
Like
54
Πόντοι
16
[URL unfurl="true"]http://allostyle.blogspot.com/2010/06/blog-post_22.html[/url]

ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΗΣ ΧΑΣΙΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ..!

Κατά τη διάρκεια της εκπομπής "Οι Πύλες του Ανεξήγητου" το Σάββατο 19 Ιουνίου, παρουσιάσαμε ένα θέμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, για έναν κυρίως λόγο: οι αυτόπτες μάρτυρες, ήταν πολλοί στον αριθμό και νέοι στην ηλικία!
Σύμφωνα με τις περιγραφές, στους πρόποδες της Πάρνηθας, στην περιοχή της Χασιάς, δεκάδες κάτοικοι συναντούν μία παράξενη λευκοντυμένη γυναίκα! Μία λευκή οπτασία που μοιάζει με νύφη, περιφέρεται στους δρόμους αλλά και σε δύσβατες περιοχές, αναστατώνοντας τους περαστικούς।





Η λευκή "οπτασία" και τα θανατηφόρα τροχαία!


Στο σημείο που συνήθως εμφανίζεται η γυναίκα, έχουν συμβεί τα τελευταία χρόνια, δεκάδες θανατηφόρα ατυχήματα. Αν και όλοι λένε ότι πρόκειται για μία δύσκολη στροφή, με περιορισμένη ορατότητα, εντούτοις δεν μπορούν να εξηγήσουν γιατί έχει σημειωθεί κατακόρυφη αύξηση των δυστυχημάτων!

"Μήπως η "λευκή οπτασία" εμφανίζεται ξαφνικά στη μέση του δρόμου, κάνοντας τους οδηγούς να χάνουν τον έλεγχο των οχημάτων τους;", αναρωτιούνται;


Η συγκλονιστική αφήγηση του πατέρα που έχασε το γιο του...


Στο στούντιο, βρέθηκε κι ένας πατέρας που έχασε το γιο του σε τροχαίο, σε εκείνο ακριβώς το σημείο.

"Μία εβδομάδα πριν το συμβάν, ήταν σούρουπο και περπατούσαμε με το γιο μου στον δρόμο, όταν είδαμε μπροστά μας μία γυναίκα ντυμένη μέ ένα μακρύ άσπρο φόρεμα από δαντέλα, που θύμιζε νυφικό! Η εμφάνισή της ήταν τόσο περίεργη που μας κίνησε την προσοχή। Πέρασε δίπλα μας σαν να μην μας είδε, με κατεύθυνση ένα ανηφορικό απομονωμένο δρόμο, που οδηγεί σε αδιέξοδο.


"Πού πάτε από εδώ;", τη ρώτησα. "Δεν βγάζει πουθενά", αλλά εκείνη συνέχισε το δρόμο της. "Ξέρω που πάω! Εδώ μένω", απάντησε χαμολόφωνα και χάθηκε μέσα στα χωράφια।

Ανησύχησα γιατί ήταν σκοτάδι και φώναξα στον γιο μου "Δημήτρη, πιάσε από το αυτοκίνητο έναν φακό να φωτίσουμε γιατί πάει προς τον γκρεμό!", αλλά η γυναίκα είχε ήδη εξαφανιστεί!

Μία εβδομάδα αργότερα, λίγο πιο κάτω ο Δημήτρης μου έχασε τη ζωή του σε ένα τροχαίο που κανείς εμπειρογνώμονας δεν μπόρεσε να εξηγήσει! Δεν μου βγαίνεια από το μυαλό, ότι αυτή η γυναίκα έπαιξε κάποιον ρόλο.. Δεν ξέρω αν φταίει ότι άκουσε το όνομά του ή ήταν σύμπτωση, αλλά πιστεύω ότι η παρουσία της ήταν αυτή που έκανε το γιο μου να βγει από τον δρόμο του!"


Δεκάδες μαρτυρίες κατοίκων της περιοχής


Η πρώτη μου σκέψη ακούγοντας την ιστορία του ανθρώπου αυτού, ήταν ότι είχε απεγνωσμένα ανάγκη να δώσει μία εξήγηση για τον θαάντο του παιδιού του! Και ποιός από εμάς μπορεί να τον κρίνει ή να τον κατηγορήσει γι αυτό, όσο "παραάλογη", όσο "αλλόκοτη" κι αν ακουστεί ή όποια εξήγηση...

Εδώ όμως, μπαίνει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ... Γιατί οι μαρτυρίες που μιλούν για "λευκοντυμένη οπτασία", δεν είναι περιορίζονται σε αυτήν του πατέρα που έχασε το γιο του! Δεκάδες άνθρωποι, νέοι σε ηλικία, μας μίλησαν για την παρουσία της "περίεργης νύφης" στην περιοχή της Χασιάς।




Ομαδική αυθυποβολή ή κάτι άλλο συμβαίνει στη Χασιά;



Σε σημείο που με κάνουν να αναρωτιέμαι: πρόκειται για ομαδική αυθυποβολή ή συμβαίνει κάτι άλλο; Η λευκοντυμένη κοπέλλα, αποτελεί έναν μύθο που διαδίδεται από στόμα σε στόμα μεταξύ των κατοίκων, οι οποίοι έχουν πείσει τους εαυτούς τους ότι υπάρχει; Εχουν επηρεαστεί σε τέτοιο βαθμό που ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι τη βλέπουν, ότι της μιλούν κι εκείνη τους απαντάει;


Φαντάζομαι πως όσοι είδαν την εκπομπή θα έχουν δώσει ο καθένας και μια διαφορετική εξήγηση. Αλλοι θα αποδίδουν σε ομαδική αυθυποβολή το περιστατικό, άλλοι θα είναι σίγουροι ότι έχουμε να κάνουμε με μια ψυχή που δεν μπορεί να ησυχάσει και περιεφέρεται στην περιοχή, ενώ πολλοί θα συμφωνήσουν με την πεζή και ρεαλιστική, άποψη που εξέφρασε ένας από τους ακλεσμένους μας : "Iσως έχουν πέσει οι δουλειές στη Χασιά, και βρήκαν έναν ωραίο τρόπο να τις ανεβάσουν;"
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Εγώ παιδιά όταν φύλαγα σκοπιά στην "σκοπιά του πολυβόλου" απάνω στον λόφο στο τέλος του στρατοπέδου, άκουγα χαρακτηριστικά βήματα αρβύλας (τον ήχο δηλαδή που παράγει ο άνθρωπος όταν περπατά βαριά με αρβύλα στο χώμα) αλλά δεν ερχόταν ούτε περίπολο ούτε έφοδος. Καθώς ήμουν μορφωμένο παιδί δεν τόλμαγα να πω κάτι στα υπόλοιπα φαντάρια παρά το γεγονός πως ήμουν σίγουρος για το ότι άκουγα τα βήματα αυτά. Μια μέρα που λέτε μου λέει ένα φανταράκι απο τον θάλαμο πως άκουγε κι αυτό βήματα στην  "σκοπιά του πολυβόλου".
Μετα απο μερικούς μήνες θητεία μάθαμε απο κάποιους ΕΠΟΠ πως το 1996 στην "σκοπιά του πολυβόλου" είχε αυτοκτονήσει μυτηλινιός φαντάρος.
Από τότε πιστεύω στα φαντάσματα.

Πάνω στη μέση ενός βουνού τον κάθε ήχο τον ερμηνεύεις όπως θέλεις και εγώ όταν ήμουν στη σκοπιά, κάθε δευτερόλεπτο κάτι νόμιζα οτι άκουγα, μπορεί να είναι το δέντρο απο το αεράκι, μπορεί να είναι κάποιο ζώο κλπ. Δεν περνούσε η γαμημένη η ώρα στην σκοπιά με τίποτα, θυμάμε να εχουν περάσει 10 λεπτά και να μου φαίνονται σαν ώρες ολόκληρες.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Τι είχες φάει για βράδυ;
λαγουδακη στιφαδο τυπε :grin:
%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%82+%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%86%CE%B1%CE%B4%CE%BF.jpg

index.php
 

Επισκέπτης
Ρε τυποι ενα βραδυ βγηκα και γραψατε 4 σελιδες!...lol :rockon:
 

Συνημμένα

  • halloweve.jpg
    halloweve.jpg
    14,2 KB · Εμφανίσεις: 24

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
μα και εσύ... κάτσε μέσα κανένα βράδυ!!!
 

alphonso

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Οκτ 2007
Μηνύματα
17.711
Κριτικές
3
Like
4.761
Πόντοι
606
Ο Μύθος του Ακέφαλου Φαντάσματος

Εχω ακούσει από μια φίλη μου και από πολλά άτομα που μένουν Μεσόγεια ότι στον παλιό δρόμο που οδηγεί στο αεροδρόμιο στα Σπάτα υπάρχει το φάντασμα μιας γυναίκας. Συγκεκριμένα λένε ότι είναι το πνεύμα μιας γυναίκας η οποία περίμενε πριν από πολλά χρόνια το λεωφορείο σε μια στάση στο συγκεκριμένο δρόμο.

Καποια μέρα εκεί έγινε ένα ατύχημα και ένα λεωφορείο έπεσε στη στάση και την αποκεφάλισε και από τότε το φάντασμα της περιφέρεται στο δρόμο. Έχουν ακουστεί μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν περπατήσει στο δρόμο κάποια βραδυνή στιγμή και έχουν δει μια ακέφαλη γυναικεία μορφή.
Συνήθως η συγκεκριμένη γυναίκα λένε ότι έρχεται να ζητήσει τσιγάρο από τους περαστικούς και ο μύθος λέει ότι παίρνει τη ψυχή εκείνων που δεν έχουν τσιγάρο να της δώσουν.
Επισης λέγεται ότι ο διάβολος και τα κακά δαίμονια που είναι υπεύθυνα για το παγίδευμα ψυχών στον υλικό κόσμο φοβούνται τη φωτιά και γι αυτό το λόγο γλιτώνουν όσοι κρατάνε αναμένη φωτιά και λένε το πάτερ υμών 3 φορές.
Γι αυτό μου χε πει η φίλη ότι αν περάσεις το συγκεκριμένο δρόμο τέτοια ώρα ( αν θυμάμαι καλά την ιστορία η ώρα είναι συγκεκριμένη και είναι ή στις 11 ή στις 12) θα δεις πολλά αυτοκίνητα στα οποία οι άνθρωποι που βρίσκονται μεσα να κρατάνε αναπτήρες ανοιχτούς. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου είπε ότι είχε δει και η ίδια μπροστά της το φάντασμα όταν περνούσε με το αυτοκίνητο μιας παρέας της για να πάνε σε φιλικό σπίτι και κρατούσαν όλοι στο αμάξι ( και αυτή) αναμένο αναπτήρα.
Επίσης μου είπε ότι δεν κάνει να μιλάς και κυρίως να απευθύνεσαι στο φάντασμα όταν το δεις.
Εχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για το συγκεκριμένο θέμα ; Μη με ρωτήσετε ποιος δρόμος είναi γιατί δε θυμάμαι.
Δε θα καθομαι να ρωτάω γνωστους για το συγκεκριμένο θέμα και με τη κοπέλα έχω να τη δω κάμποσα χρόνια αφού ζει πλέον εξωτερικό.
 

stefanD

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.026
Κριτικές
4
Like
21
Πόντοι
16
Ο Μύθος του Ακέφαλου Φαντάσματος

Εχω ακούσει από μια φίλη μου και από πολλά άτομα που μένουν Μεσόγεια ότι στον παλιό δρόμο που οδηγεί στο αεροδρόμιο στα Σπάτα υπάρχει το φάντασμα μιας γυναίκας. Συγκεκριμένα λένε ότι είναι το πνεύμα μιας γυναίκας η οποία περίμενε πριν από πολλά χρόνια το λεωφορείο σε μια στάση στο συγκεκριμένο δρόμο.

Καποια μέρα εκεί έγινε ένα ατύχημα και ένα λεωφορείο έπεσε στη στάση και την αποκεφάλισε και από τότε το φάντασμα της περιφέρεται στο δρόμο. Έχουν ακουστεί μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν περπατήσει στο δρόμο κάποια βραδυνή στιγμή και έχουν δει μια ακέφαλη γυναικεία μορφή.
Συνήθως η συγκεκριμένη γυναίκα λένε ότι έρχεται να ζητήσει τσιγάρο από τους περαστικούς και ο μύθος λέει ότι παίρνει τη ψυχή εκείνων που δεν έχουν τσιγάρο να της δώσουν.
Επισης λέγεται ότι ο διάβολος και τα κακά δαίμονια που είναι υπεύθυνα για το παγίδευμα ψυχών στον υλικό κόσμο φοβούνται τη φωτιά και γι αυτό το λόγο γλιτώνουν όσοι κρατάνε αναμένη φωτιά και λένε το πάτερ υμών 3 φορές.
Γι αυτό μου χε πει η φίλη ότι αν περάσεις το συγκεκριμένο δρόμο τέτοια ώρα ( αν θυμάμαι καλά την ιστορία η ώρα είναι συγκεκριμένη και είναι ή στις 11 ή στις 12) θα δεις πολλά αυτοκίνητα στα οποία οι άνθρωποι που βρίσκονται μεσα να κρατάνε αναπτήρες ανοιχτούς. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου είπε ότι είχε δει και η ίδια μπροστά της το φάντασμα όταν περνούσε με το αυτοκίνητο μιας παρέας της για να πάνε σε φιλικό σπίτι και κρατούσαν όλοι στο αμάξι ( και αυτή) αναμένο αναπτήρα.
Επίσης μου είπε ότι δεν κάνει να μιλάς και κυρίως να απευθύνεσαι στο φάντασμα όταν το δεις.
Εχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για το συγκεκριμένο θέμα ; Μη με ρωτήσετε ποιος δρόμος είναi γιατί δε θυμάμαι.
Δε θα καθομαι να ρωτάω γνωστους για το συγκεκριμένο θέμα και με τη κοπέλα έχω να τη δω κάμποσα χρόνια αφού ζει πλέον εξωτερικό.

Μήπως είναι η τύπισα απο την Χασιά με το άσπρο φόρεμα ? αν πάρεις την Αττική οδό απο Φυλή δεν είναι μισή ώρα τα Σπάτα.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866
Ο Μύθος του Ακέφαλου Φαντάσματος

Εχω ακούσει από μια φίλη μου και από πολλά άτομα που μένουν Μεσόγεια ότι στον παλιό δρόμο που οδηγεί στο αεροδρόμιο στα Σπάτα υπάρχει το φάντασμα μιας γυναίκας. Συγκεκριμένα λένε ότι είναι το πνεύμα μιας γυναίκας η οποία περίμενε πριν από πολλά χρόνια το λεωφορείο σε μια στάση στο συγκεκριμένο δρόμο.

Καποια μέρα εκεί έγινε ένα ατύχημα και ένα λεωφορείο έπεσε στη στάση και την αποκεφάλισε και από τότε το φάντασμα της περιφέρεται στο δρόμο. Έχουν ακουστεί μαρτυρίες ανθρώπων που έχουν περπατήσει στο δρόμο κάποια βραδυνή στιγμή και έχουν δει μια ακέφαλη γυναικεία μορφή.
Συνήθως η συγκεκριμένη γυναίκα λένε ότι έρχεται να ζητήσει τσιγάρο από τους περαστικούς και ο μύθος λέει ότι παίρνει τη ψυχή εκείνων που δεν έχουν τσιγάρο να της δώσουν.
Επισης λέγεται ότι ο διάβολος και τα κακά δαίμονια που είναι υπεύθυνα για το παγίδευμα ψυχών στον υλικό κόσμο φοβούνται τη φωτιά και γι αυτό το λόγο γλιτώνουν όσοι κρατάνε αναμένη φωτιά και λένε το πάτερ υμών 3 φορές.
Γι αυτό μου χε πει η φίλη ότι αν περάσεις το συγκεκριμένο δρόμο τέτοια ώρα ( αν θυμάμαι καλά την ιστορία η ώρα είναι συγκεκριμένη και είναι ή στις 11 ή στις 12) θα δεις πολλά αυτοκίνητα στα οποία οι άνθρωποι που βρίσκονται μεσα να κρατάνε αναπτήρες ανοιχτούς. Η συγκεκριμένη κοπέλα μου είπε ότι είχε δει και η ίδια μπροστά της το φάντασμα όταν περνούσε με το αυτοκίνητο μιας παρέας της για να πάνε σε φιλικό σπίτι και κρατούσαν όλοι στο αμάξι ( και αυτή) αναμένο αναπτήρα.
Επίσης μου είπε ότι δεν κάνει να μιλάς και κυρίως να απευθύνεσαι στο φάντασμα όταν το δεις.
Εχετε ακούσει κάτι παρόμοιο για το συγκεκριμένο θέμα ; Μη με ρωτήσετε ποιος δρόμος είναi γιατί δε θυμάμαι.
Δε θα καθομαι να ρωτάω γνωστους για το συγκεκριμένο θέμα και με τη κοπέλα έχω να τη δω κάμποσα χρόνια αφού ζει πλέον εξωτερικό.
αφου ειναι ακεφαλη πως ζηταει τσιγαρο ρε τυπε? :think:
και αντε πες οτι ζηταει δηλαδη αν στο δρομο δεις ενα ακεφαλο πτωμα θα κατσεις να μιλησεις μαζι του?δεν θα την κοπανησεις
:2funny:
 

lustforlife

Τιμημένος
Εγγρ.
9 Σεπ 2010
Μηνύματα
19.248
Κριτικές
82
Like
43
Πόντοι
1.246
αφου ειναι ακεφαλη πως ζηταει τσιγαρο ρε τυπε? :think:
και αντε πες οτι ζηταει δηλαδη αν στο δρομο δεις ενα ακεφαλο πτωμα θα κατσεις να μιλησεις μαζι του?δεν θα την κοπανησεις
:2funny:
καμια γυφτισσα θα ναι που κανει τρακα στη χασια...
 

pistolero

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουν 2009
Μηνύματα
18.338
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
396
αφου ειναι ακεφαλη πως ζηταει τσιγαρο ρε τυπε? :think:
και αντε πες οτι ζηταει δηλαδη αν στο δρομο δεις ενα ακεφαλο πτωμα θα κατσεις να μιλησεις μαζι του?δεν θα την κοπανησεις
:2funny:
:2funny: :2funny:
Ποντιακο  :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom