Νέα

Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας;

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
ψυχοναυτης ειμαι
lsd tool GIF by Challenger

Είσαι το όνειρο που βλέπει αυτό το βλήμα ;

 

pnewman

Μέγας
Εγγρ.
20 Δεκ 2012
Μηνύματα
6.942
Like
11.916
Πόντοι
3.556
η συμπεριφορα ενος ανθρωπου και τα "ψυχολογικα" του, εξαρτωνται κυριως απο τα βιωματα της παιδικης ηλικιας. Κατα την διαρκεια της παιδικης ηλικιας περναμε τεραστιο ποσοστο του χρονου μας με τους γονεις μας (ή γιαγια-παππου αναλογα) και κυριως, συμπεριφερομαστε βασει των αντιδρασεων τους στις αυθορμητες ενεργειες μας (και αντιστοιχως μαθαινουμε το καλο και το κακο).
Η κατασταση χειροτερευει οσο ο νεος (18+) παραμενει στο σπιτι μεχρι μεγαλη ηλικια αντι να απογαλακτιστει και να ανεξαρτητοποιηθει. Πολλοι ελληνες πχ που μενουν με τη μανα τους μεχρι να παντρευτουν στα 35, εχουν πιθανοτατα απορροφησει πολλα περισσοτερα χούγια.

Υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ στο θεμα. Ο γονεας μπορει να ειναι παραδειγμα προς μιμηση ή παραδειγμα προς αποφυγη. Πχ ενα παιδι που βλεπει τον πατερα του να φωναζει και να νευριαζει ειναι πολυ πιθανο να του μοιασει ως προς την επιθετικοτητα, αλλα αν το αγχωνει και το φοβιζει περισσοτερο αποσο πρεπει αυτη η συμπεριφορα (πχ ξυλο) ενδεχομενως να μεγαλωσει μισωντας τα νευρα και τις φωνες, και το ιδιο να εξελιχθει σε φιλησυχο και συγκρατημενο ενηλικα.

Αν οι γονεις παιζουν το 50% της εξελιξης της συμπεριφορας και των συνηθειων ενος ανθρωπου, η κοινωνια και ο περιγυρος του αποτελουν το υπολοιπο 50%. Οσο καλοι, σωστοι και ηθικοι αν ειναι οι γονεις σου, αν μεγαλωσεις σε μια φτωχογειτονια και οι επηρροες σου απο τα παιδια της ηλικιας σου (και την υπολοιπη μικροκοινωνια) ειναι αλητεια, κακια και ανηθικοτητα, οι πιθανοτητες να γινεις τα ιδια σκατα μπορει να υπερισχυσουν των γονεων σου. Το μηλο δεν πεφτει παντα κατω απτην μηλια.

Ναι λοιπον, ο καθενας απο εμας ειμαστε μια μικρογραφια των γονεων-κηδεμονων μας σε συναρτηση με την κοινωνια που μεγαλωσαμε. Δεν αγνοω τα κληρονομικα χαρακτηριστικα (dna) αλλα θεωρω οτι η συμπεριφορα μας ειναι 99% επικτητη και οτιδηποτε "γραφει" το dna μπορει ανετα να "ξεγραψει", αναλογως των ερεθισματων. Εξαιρουνται οι ασθενειες.

Επι προσωπικου, εχω παρει σαφως παραπανω κακες παρα καλες συνηθειες και συμπεριφορες απο τους γονεις μου, και αυτο γιατι οι ιδιοι εγιναν παραδειγματα προς αποφυγην στο "καλο" τους κομματι, πιθανοτητα λογω λαθος διαχειρισης.

Αν κατσετε να αναλυσετε τις φοβιες σας ή τα κομπλεξ σας συναρτησει των γονεων σας, θα σοκαριστειτε απο την επιρροη που υποσυνειδητα ειχαν. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι τομεις της ψυχολογιας επικεντρωνονται στα παιδικα χρονια και τους γονεις για να καθορισουν τα προβληματα που εχει ενας ενηλικος διαταραγμενος ανθρωπος.

Ωραιο θρεντ, μεγαλη κουβεντα.:thumbsup:
Δυσλειτουργικά μοτίβα ... κοινώς "Αμαρτίαι Γονέων Παιδεύουσι Τέκνα"
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
3
Like
9.613
Πόντοι
1.336
Εγώ θυμάμαι θολά τους γονείς μου γιατί μεγάλωσα με την γιαγιά, την μάνα της μάνας μου και δεν είμαι αρμόδιος να σας πω. Θεωρητικά συμφωνώ με τον Παπαροτρίφτουλα. Παρόλα αυτά, η γιαγιά με διαβεβαίωνε ότι πήρα από τον πατέρα μου πολλά περίεργα. Για παράδειγμα όταν βλέπω παπά, από μικρός, πιάνω τ' αρχίδια μου - κάτι που έκανε και ο αείμνηστος ο γέρος μου. Δεν έχω καμια λογική εξήγηση γι' αυτό
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
Εγώ θυμάμαι θολά τους γονείς μου γιατί μεγάλωσα με την γιαγιά, την μάνα της μάνας μου και δεν είμαι αρμόδιος να σας πω. Θεωρητικά συμφωνώ με τον Παπαροτρίφτουλα. Παρόλα αυτά, η γιαγιά με διαβεβαίωνε ότι πήρα από τον πατέρα μου πολλά περίεργα. Για παράδειγμα όταν βλέπω παπά, από μικρός, πιάνω τ' αρχίδια μου - κάτι που έκανε και ο αείμνηστος ο γέρος μου. Δεν έχω καμια λογική εξήγηση γι' αυτό

Αυτό είναι μοναδικό.

Κάνεις πράγματα που έκανε ο πατέρας σου χωρίς να τα έχεις δει να τα κάνει ;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Εγώ είμαι πολύ τυχερός έχω κληρονομήσει την οικονομία του πατέρα μου και την σπατάλη της μάνας μου.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
η συμπεριφορα ενος ανθρωπου και τα "ψυχολογικα" του, εξαρτωνται κυριως απο τα βιωματα της παιδικης ηλικιας. Κατα την διαρκεια της παιδικης ηλικιας περναμε τεραστιο ποσοστο του χρονου μας με τους γονεις μας (ή γιαγια-παππου αναλογα) και κυριως, συμπεριφερομαστε βασει των αντιδρασεων τους στις αυθορμητες ενεργειες μας (και αντιστοιχως μαθαινουμε το καλο και το κακο).
Η κατασταση χειροτερευει οσο ο νεος (18+) παραμενει στο σπιτι μεχρι μεγαλη ηλικια αντι να απογαλακτιστει και να ανεξαρτητοποιηθει. Πολλοι ελληνες πχ που μενουν με τη μανα τους μεχρι να παντρευτουν στα 35, εχουν πιθανοτατα απορροφησει πολλα περισσοτερα χούγια.

Υπαρχει ενα τεραστιο ΑΛΛΑ στο θεμα. Ο γονεας μπορει να ειναι παραδειγμα προς μιμηση ή παραδειγμα προς αποφυγη. Πχ ενα παιδι που βλεπει τον πατερα του να φωναζει και να νευριαζει ειναι πολυ πιθανο να του μοιασει ως προς την επιθετικοτητα, αλλα αν το αγχωνει και το φοβιζει περισσοτερο αποσο πρεπει αυτη η συμπεριφορα (πχ ξυλο) ενδεχομενως να μεγαλωσει μισωντας τα νευρα και τις φωνες, και το ιδιο να εξελιχθει σε φιλησυχο και συγκρατημενο ενηλικα.

Αν οι γονεις παιζουν το 50% της εξελιξης της συμπεριφορας και των συνηθειων ενος ανθρωπου, η κοινωνια και ο περιγυρος του αποτελουν το υπολοιπο 50%. Οσο καλοι, σωστοι και ηθικοι αν ειναι οι γονεις σου, αν μεγαλωσεις σε μια φτωχογειτονια και οι επηρροες σου απο τα παιδια της ηλικιας σου (και την υπολοιπη μικροκοινωνια) ειναι αλητεια, κακια και ανηθικοτητα, οι πιθανοτητες να γινεις τα ιδια σκατα μπορει να υπερισχυσουν των γονεων σου. Το μηλο δεν πεφτει παντα κατω απτην μηλια.

Ναι λοιπον, ο καθενας απο εμας ειμαστε μια μικρογραφια των γονεων-κηδεμονων μας σε συναρτηση με την κοινωνια που μεγαλωσαμε. Δεν αγνοω τα κληρονομικα χαρακτηριστικα (dna) αλλα θεωρω οτι η συμπεριφορα μας ειναι 99% επικτητη και οτιδηποτε "γραφει" το dna μπορει ανετα να "ξεγραψει", αναλογως των ερεθισματων. Εξαιρουνται οι ασθενειες.

Επι προσωπικου, εχω παρει σαφως παραπανω κακες παρα καλες συνηθειες και συμπεριφορες απο τους γονεις μου, και αυτο γιατι οι ιδιοι εγιναν παραδειγματα προς αποφυγην στο "καλο" τους κομματι, πιθανοτητα λογω λαθος διαχειρισης.

Αν κατσετε να αναλυσετε τις φοβιες σας ή τα κομπλεξ σας συναρτησει των γονεων σας, θα σοκαριστειτε απο την επιρροη που υποσυνειδητα ειχαν. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολοι οι τομεις της ψυχολογιας επικεντρωνονται στα παιδικα χρονια και τους γονεις για να καθορισουν τα προβληματα που εχει ενας ενηλικος διαταραγμενος ανθρωπος.

Ωραιο θρεντ, μεγαλη κουβεντα.:thumbsup:
Όπως είχε πει ο Φρόυντ, δουλειά δεν είχε ο διάολος, γαμουσε τα παιδιά του.
 

CaptainK

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Νοε 2021
Μηνύματα
2.743
Κριτικές
3
Like
9.613
Πόντοι
1.336

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.769
Πόντοι
2.306
Πάντως το καλυτερο μέλος του bou τον Γιωσαφάτ τον χάσαμε πρόσφατα. Αυτός είχε πει το Για όλα φτταινε οι μανάδες, έγραφε στις Ελλεηνίδες, και στο φύλλο μηδέν, και έκανε λαϊκ στα ποστ για την Bικυ Φλέσσα.
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345
Έχετε κληρονομήσει συνήθειες και συμπεριφορές από τους γονείς σας;

- Καλές ή κακές συμπεριφορές;

- Θέματα ψυχικής υγείας;

- Έντονες αντιδράσεις;

- Εργασιομανία;

…η αλλά θετικά στοιχεία.
Πολλά και αντε να τα αλλάξεις τώρα η να πείσεις την άλλη ότι δεν φταις εσύ :tooth:
 

diamantino

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2018
Μηνύματα
1.135
Κριτικές
1
Like
2.368
Πόντοι
456
μην γελασετε σοβαρα μιλαω ..κανω τετοιο γλυφομουνι που σχεδον ποτε γυναικα δεν εχυσε ,αυτο το εκανε και ο πατερας μου μεγαλο καμακι οταν ηταν νεος
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.728
Κριτικές
15
Like
6.443
Πόντοι
8.345

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.230
Κριτικές
62
Like
44.881
Πόντοι
9.297
μην γελασετε σοβαρα μιλαω ..κανω τετοιο γλυφομουνι που σχεδον ποτε γυναικα δεν εχυσε ,αυτο το εκανε και ο πατερας μου μεγαλο καμακι οταν ηταν νεος
Το να μιλάς με τον μπαμπά σου για τέτοια θέματα ειναι περισσότερο θλιβερό η επικίνδυνο;
 
OP
OP
Διαγραμμένο μέλος 112207
Εγγρ.
28 Μαΐ 2011
Μηνύματα
10.256
Κριτικές
7
Like
14.028
Πόντοι
3.936
μην γελασετε σοβαρα μιλαω ..κανω τετοιο γλυφομουνι που σχεδον ποτε γυναικα δεν εχυσε ,αυτο το εκανε και ο πατερας μου μεγαλο καμακι οταν ηταν νεος
Συγγνώμη αλλά δεν κρατήθηκα.


Τι άλλο καλό πήρες τύπε;
 

pokahontas

Μέγας
Εγγρ.
24 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.157
Κριτικές
16
Like
1.779
Πόντοι
4.655
Τα αρχέτυπα, δηλαδη οι φροντιστές μας κατα την παιδική και προεφηβικη μας ηλικία, είναι αυτά που καθορίζουν την συμπεριφορά μας σε καταστάσεις κρίσης.

Προσωπικά, σε φάσεις κομβικές στη ζωή μου, έχω αντιδράσει όπως ο Πατέρας μου, παρόλο που δεν αντιμετώπισε ότι και εγώ. Στην αρχή λειτουργεί το ένστικτο (συναισθηματικά) και μετά συνέρχομαι και λειτουργώ στρατηγικά (λογική). Όταν πάρει μπρος η λογική, δεν υπάρχει πισωγύρισμα στις αποφάσεις μου. Για αυτό και όταν παίρνω μία απόφαση, είναι ο δρόμος που θα πάρω.

Σε καταστάσεις φαινομενικής ηρεμίας, λειτουργώ όπως η Μητέρα μου, δηλαδή διατηρώ αυτά που έχουν ουσία (κυρίως συναισθηματικά αλλά πάντα παρατηρώ και θωρακίζομαι υποσυνείδητα).

Σε γενικές γραμμές, λόγω του χαρακτήρα μου, μέχρι στιγμής, έχω κερδίσει ποιο πολλά από όσα έχω χάσει. Βέβαια, είμαι ακόμα σχετικά νέος.

Π
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom