Νέα

4 Φεβρουαρίου! Η τελικη μαχη για τη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ μας!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ΦΑΚΙΡΗΣ
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 11K
  • Εμφανίσεις 198K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Πως κρίνεται την συμφωνία ?

  • Πολύ Καλή

    Ψήφοι: 36 11,9%
  • Καλή

    Ψήφοι: 30 9,9%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 26 8,6%
  • Κακή

    Ψήφοι: 34 11,3%
  • Πολύ Κακή

    Ψήφοι: 156 51,7%
  • Δεν μου καίγεται καρφάκι

    Ψήφοι: 20 6,6%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    302

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Μπορείς να το δεις και διαφορετικά, πως δηλαδή οι ελευθεριακοί καπιταλιστές είναι υποσύνολο του αναρχοκαπιταλισμού. Αλλά δεν έχει σημασία, σίγουρα στο διάγραμμα Venn έχουμε πολλά κοινά σημεία.

Χαίρομαι που βρίσκω κάποιον λογικό :).

Όμως προηγουμένως έγραψες πως μαλακίζομαι λίγο, αυτό δείχνει πως διαφωνείς σε πολύ χοντρικά σημεία.

Ναι λίγο. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω πώς ακριβώς διαφωνώ.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
1)Καθότι αναφερόμαστε σε γλώσσα να πούμε πως τα Σλαβικά δημιουργήθηκαν τον 8 και 9 αιώνα μ.χ από τον Κύριλλο και Μεθόδιο.
Τι είναι αυτά που λες; Καμία γλώσσα δεν είναι καθαρό δημιούργημα ανθρώπων, πόσο μάλλον δυο ανθρώπων ( ! ). Η ντεσπεράντο (νομίζω καλά) ήταν μια αποτυχία Οι γλώσσες είναι ζωντανός οργανισμός που μεταλλάσεται συνέχεια. Αυτό που λες είναι εντελώς λανθασμένο.

Δεν υπάρχει καμία πολιτισμική συνάφεια καθότι το κράτος των Σκοπίων είναι μια μίξη αλβανών και σλάβων με διαφορετικές διαλέκτους. Αναφορικά με το χώρο, τι σημαίνει χώρος στις διεθνείς σχέσεις? Τότε και το Ιράν πρέπει να βαφτίσει Περσία την Τουρκία καθότι επί χιλιάδες χρόνια απλά δεν υπήρχε αυτό που σήμερα ονομάζουμε Τούρκος ούτε ως κράτος ούτε ως εθνότητα.
Ενδιαφέρον αυτό που λες. Άρα τότε γιατί στεκόμαστε σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές; Γιατί να μην πεταχτεί κάποιος και να πει: "Δεν μας ενδιαφέρει ο Αλέξανδρος, πριν από αυτόν που ξέρεις αν η περιοχή ήταν Σλάβικη; Το ξέρεις; Δεν το ξέρεις". Το χρονικό επιχείρημα έχει νόημα αν είναι διαχρονικό.

Στη περίπτωση των Σκοπίων είναι προφανές πως δημιουργήθηκε ως θύλακας το 90 εναντίον της Ρωσίας και απλά αναζητούσαν μια ταυτότητα.
Το δέχομαι, αλλά επίσης η περιοχή ήταν Σλαβόφωνη, όπως και πολλά από τα Ελληνικά Μακεδονικά χωριά ήταν Σλαβόφωνα. Αυτό είναι γεγονός. Για αυτό τι έχεις να πεις;

Η Μακεδονία δεν μπορεί να προσδιορισθεί μόνο ως χώρος αλλά συνεπάγεται και μια οντότητα. Μια γλώσσα, ένα πολιτισμό μια συνέχεια.
Γιατί; Επειδή εσύ το θέλεις; Μερικοί, όπως και εγώ σε αυτούς, δεν δίνουμε δεκάρα.

Δεν ζητάνε το όνομα μακεδονία και αυτοί να προσδιορισθούν ως Σλάβοι-Αλβανοί αλλά ως Μακεδόνες. Εξάλλου το κέντρο της Μακεδονίας ήταν στη Πέλλα, οι βασιλείς μιλούσαν ελληνικά (το μοναδικό δείγμα γραφής μακεδονικής είναι στις στήλες στο τάφο του Φιλίππου και είναι ελληνικά) και είναι Ελλάδα.
Και λοιπόν; Αν αυτούς δεν τους ενδιαφέρει, γιατί ενδιαφέρει εσένα;

Είναι προφανές πως δεν είναι ο χώρος πριν 2.500 χρόνια!!! για όνομα.
Επίσης, και λοιπόν; Γιατί αναφέρεσαι στην εποχή του Αλέξανδρου και όχι πριν απο 200 χρόνια που μίλαγε πολύς κόσμος Σλάβικα;
Επιλέγεις μόνο χρονικές στιγμές που σε συμφέρου και ξαναγράφω: το χρονικό επιχείρημα έχει νόημα μόνο αν είναι διαχρονικό.

2) Και εσύ έχεις την αίσθηση του ανήκειν. Μεγάλωσες σε συγκεκριμένη πόλη, περπάτησες σε συγκεκριμένα σοκάκια από έφηβος μέχρι σήμερα, με φίλους γέλασες έκλαψες εναντιώθηκες. Δεν είναι στενή έννοια.
Έχω την αίσθηση πως ανήκω μόνο εκεί που θέλω. Αν κάποιος προσδιορίσει πως εγώ ανήκω σε ένα σύνολο, αν εγώ δεν συμφωνώ πως ανήκω σε αυτό το σύνολο, δεν δίνω δεκάρα.
Δεν θα μου υπαγορέψει κανένας που θα ανήκω, εκτός αν το κάνει με την απειλή όπλου, όπως όλα τα κράτη.
Όπως εγώ δεν θα σου πω που ανήκεις εσύ.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Ναι λίγο. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω πώς ακριβώς διαφωνώ.
Χαχαχαχαα, είναι η πιο περίεργη κριτική που έχω ακούσει!
Δεκτή όμως.

Εσύ που στέκεσαι στο συγκεκριμένο θέμα;
 

Gotham

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2011
Μηνύματα
831
Like
10
Πόντοι
6
Αν τα Σκοπια ονομαστουν τελικα Σλαβομακεδονια ή Μακεδονια του Βαρδαρη ή Βορεια Μακεδονια, αυτο σημαινει πως οι ιδιοι θα λεγονται Σλαβομακεδονες, Βαρδαρομακεδονες ή Βορειοι Μακεδονες και οτι η γλωσσα τους ειναι αντιστοιχα η σλαβομακεδονικη, βαρδαρομακεδονικη ή βορειομακεδονικη.

Οι ελληνοφωνοι γραικυλοι που θεωρουν οτι ολα τα παραπανω ειναι αποδεκτα, ειναι απλως απο αθλιοι ως καραγκιοζηδες και προδοτες.

Σλαβοι του Βαρδαρη ειναι και τιποτα παραπανω. Η γλωσσα τους ειναι μια βουλγαρικη διαλεκτος στην πραγματικοτητα. Πως γινεται να ονομαστει μακεδονικη γλωσσα;

 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Χαχαχαχαα, είναι η πιο περίεργη κριτική που έχω ακούσει!
Δεκτή όμως.

Εσύ που στέκεσαι στο συγκεκριμένο θέμα;

Είναι περίπλοκο και γι' αυτό είχα αποφύγει εξ αρχής να σχολιάσω επί του θέματος. Δεν είναι μόνο ένα όνομα και ιστορικές διαμάχες. Είναι πιο βαθύ.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287

Gotham

Μέλος
Εγγρ.
4 Αυγ 2011
Μηνύματα
831
Like
10
Πόντοι
6
Εχουμε και λεμε.... pussywagon = εντελως θλιβερο αναρχοκομμουνι
sparkling water νεοφιλελες ανθελληνας συμπλεγματικος νομιζει οτι ειναι προοδευτικος ενω ειναι υπερ του εκφυλισμου της γλωσσας και του εθνους
blitzkrieger  μπερδεμενος ιδεολογικα. ουτε ο ιδιος ξερει τι ειναι. Παντως ελληνοψυχος δεν ειναι. διεθνοποιημενος αναρχοκαπιταλοτετοιος.

Εχουμε κι αλλους συριζοπληκτους-νεοφιλελεδες-προοδευτικους; 
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
Εχουμε και λεμε.... pussywagon = εντελως θλιβερο αναρχοκομμουνι
sparkling water νεοφιλελες ανθελληνας συμπλεγματικος νομιζει οτι ειναι προοδευτικος ενω ειναι υπερ του εκφυλισμου της γλωσσας και του εθνους
blitzkrieger  μπερδεμενος ιδεολογικα. ουτε ο ιδιος ξερει τι ειναι. Παντως ελληνοψυχος δεν ειναι. διεθνοποιημενος αναρχοκαπιταλοτετοιος.

Εχουμε κι αλλους συριζοπληκτους-νεοφιλελεδες-προοδευτικους; 

gotham= ημιτρελος κλωνος του ντιν που παιρνει ψυχοφαρμακα και συνεχεια μπαναρεται

για να γινει πιο πιστευτος ο κλωνος του ντιν γραφει οτι ειναι πουστης κι γαμιεται με αντρες :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:


να τον χαιρεται η ακροδεξια του σαιτ τον πουστη σας :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

sta4tanakia

Μέλος
Εγγρ.
6 Απρ 2016
Μηνύματα
3.577
Like
81
Πόντοι
16
Συγγνώμη για την αγένεια που ακολουθεί.

Είσαι εντελώς καθυστερημένος, αμόρφωτος (διόρθωσέ με αν κάνω λάθος), βλάκας (δεν κάνω λάθος) και εντελώς ανήθικος.

Ρε ζώο, προτιμάς πόλεμο από το να ονομαστούν Μακεδονία; Ξέρεις τι σημαίνει πόλεμος βλάκα;

Απορώ που βρίσκονται τέτοια ζώα σαν και εσένα με τόσο χαμηλό IQ.

Μου αρέσει που ένας είπε πως συμφωνεί μαζί σου.

Όλα τα ζώα μαζευτήκανε να φάνε στο ίδιο λιβάδι.

ΒΛΑΚΑ.

Ζητάς δήθεν συγγνώμη απο τον συνομιλητή σου και μετά τον καθυβρίζεις ?
Είναι σωστό το τερτίπι που κάνεις επειδή δεν έχεις σοβαρά επιχειρήματα?

Στα υπόλοιπα που λες ,εγώ είμαι που συμφώνησα με την άποψη του φίλου
διότι είμαι φιλελεύθερος ΑναρχοΣιωνιστής
Κάνουμε πόλεμο για την πατρίδα μας ,την επεκτείνουμε με πόλεμο,
πόσο μάλλον όταν αμυνόμεθα όπως με τα σκόπια
και χτίζουμε Μεγάλο Ισραήλ και Γιαχβέ θέλοντος Μεγάλη Ελλάδα.




 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36

Επιγραμματικά. Η περιοχή αυτή ήταν για πολλούς αιώνες κυρίως Βουλγαρική. Οι Σέρβοι όταν την κατέλαβαν την ονόμασαν Μακεδονία για να κοπούν οι δεσμοί της με την Βουλγαρία και να την ελέγχουν πιο εύκολα. Ο Τίτο επίσης χρησιμοποίησε κατά κόρον αυτό τον όρο για να ενώσει ετερόκλητους πληθυσμούς αλλά και για να έχει ένα έρεισμα να διεκδικήσει ελληνικά εδάφη στο μέλλον. Το τελευταίο είναι το ζουμί. Μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιηθεί ως Δούρειος Ίππος. Δηλαδή να πουν ότι το "φασιστικό ελληνικό κράτος" πχ καταπιέζει την "μακεδονική μειονότητα" και να γίνει κάποια επέμβαση εναντίον μας. Η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά το ενδεχόμενο δεν πρέπει να υφίσταται. Η άποψή μου είναι να μείνει όπως τώρα το θέμα. Τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα και ούτε θα πάθουμε αν συνεχίσουμε να κρατάμε την ίδια στάση.
 

hannibalidis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2016
Μηνύματα
45
Κριτικές
10
Like
294
Πόντοι
290
Τι είναι αυτά που λες; Καμία γλώσσα δεν είναι καθαρό δημιούργημα ανθρώπων, πόσο μάλλον δυο ανθρώπων ( ! ). Η ντεσπεράντο (νομίζω καλά) ήταν μια αποτυχία Οι γλώσσες είναι ζωντανός οργανισμός που μεταλλάσεται συνέχεια. Αυτό που λες είναι εντελώς λανθασμένο.
Ενδιαφέρον αυτό που λες. Άρα τότε γιατί στεκόμαστε σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές; Γιατί να μην πεταχτεί κάποιος και να πει: "Δεν μας ενδιαφέρει ο Αλέξανδρος, πριν από αυτόν που ξέρεις αν η περιοχή ήταν Σλάβικη; Το ξέρεις; Δεν το ξέρεις". Το χρονικό επιχείρημα έχει νόημα αν είναι διαχρονικό.
Το δέχομαι, αλλά επίσης η περιοχή ήταν Σλαβόφωνη, όπως και πολλά από τα Ελληνικά Μακεδονικά χωριά ήταν Σλαβόφωνα. Αυτό είναι γεγονός. Για αυτό τι έχεις να πεις;
Γιατί; Επειδή εσύ το θέλεις; Μερικοί, όπως και εγώ σε αυτούς, δεν δίνουμε δεκάρα.
Και λοιπόν; Αν αυτούς δεν τους ενδιαφέρει, γιατί ενδιαφέρει εσένα;
Επίσης, και λοιπόν; Γιατί αναφέρεσαι στην εποχή του Αλέξανδρου και όχι πριν απο 200 χρόνια που μίλαγε πολύς κόσμος Σλάβικα;
Επιλέγεις μόνο χρονικές στιγμές που σε συμφέρου και ξαναγράφω: το χρονικό επιχείρημα έχει νόημα μόνο αν είναι διαχρονικό.
Έχω την αίσθηση πως ανήκω μόνο εκεί που θέλω. Αν κάποιος προσδιορίσει πως εγώ ανήκω σε ένα σύνολο, αν εγώ δεν συμφωνώ πως ανήκω σε αυτό το σύνολο, δεν δίνω δεκάρα.
Δεν θα μου υπαγορέψει κανένας που θα ανήκω, εκτός αν το κάνει με την απειλή όπλου, όπως όλα τα κράτη.
Όπως εγώ δεν θα σου πω που ανήκεις εσύ.

Ενδιαφέρον τα ερωτήματα αλλά ελάχιστος ο χρόνος και σε αυτό συγχώρεσε με. Πόσο μάλλον να συζητηθούν από post τα κάνει ακόμη πιο δύσκολα.

Δεν προσπαθώ να αναλύσω τις απαρχές τις γλώσσας. Παραπέμπω στον μεγάλο αναρχικό διανοητή των ημερών μας Τσόμσκι.
Το αλφάβητο των Σλάβων είναι συγκεκριμένο δημιούργημα βυζαντινών λογίων. Απλά δεν είχαν αλφάβητο. Αν ανατρέξεις στα Βαλκάνια της αρχαίας περιόδου θα βρεις χωριά και νομάδες και όχι συγκεκριμένες ας τις πούμε κρατικές οντότητες. Αυτό απαντά και στα του πριν του Αλεξάνδρου.

Αναφέρομαι στην εποχή του Αλεξάνδρου γιατί αυτοί οι άνθρωποι πριν από 200 χρόνια ΔΕΝ ζήτησαν να ονομαστούν μακεδόνες. Ο Τίτο το έκανε ως ηγέτης της Γιουγκοσλαβίας. Στον ίδιο παλαιότερο επίσημο κρατικό χάρτη είναι VARDASKA. Η μακεδονία είναι επινόηση ενός και μόνο προσώπου. Του Τίτο.

Εντύπωση όμως μου προκαλεί η επιμονή σου.

Να υποθέσω και για τα Ίμια πάλι στο ίδιο μοτίβο. Όπως και για τους μουσουλμάνους της Θράκης όπως και για τη Βόρεια Ήπειρο? Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.

Αλλά η απέχθεια σου για το 'εθνικό' στη βάση μιας ιστορικής ματεριαλιστικής άποψης της ιστορίας σε εκθέτει ιστορικά. Σεβαστό ωστόσο, γιατί τουλάχιστον είσαι διαβασμένος.

Σε διαφορετικές παραλλαγές έθνη πάντα υπήρχαν όλα τα χρόνια της ανθρώπινης ιστορίας είτε μας αρέσει είτε όχι. Να προσθέσω τον αγαπημένο μου νίτσε 'αυτοί που ονειρεύονται μια μελλοντική κοινωνία χωρίς εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο μου μοιάζει σαν ζωή χωρίς οργανικές λειτουργίες'. Αυτό απαντά στη κοσμοθεώρηση σου που απέχει πολύ θεωρώ από τη πραγματικότητα και ευτυχώς ή δυστυχως βρίσκει έδαφος μόνο σε περιθωριακές ομάδες εντός των κρατών ως δείγμα αντίστασης και μένει εκεί σε όλο το κόσμο.

Αναφέρεις επίσης 'εχω την αίσθηση πως ανήκω μόνο εκεί που θέλω'. Εδώ ακριβώς βρίσκεται και η πλάνη σου. Το τι θέλεις δεν είναι δικό σου στο βαθμό που πιστεύεις. Τόσο φιλοσοφικά όσο και στο πραγματικό κόσμο. Το τι θέλεις είναι σχετικό και το θέλεις επειδή είσαι σε αυτή τη θέση.

Δεν υπάρχει διαχρονικότητα στα θέλω σου.


Αναφορικά με το Ισραήλ, θεωρώ πως έχει συντελέσει σε ολοκαύτωμα.

 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Εχουμε και λεμε.... pussywagon = εντελως θλιβερο αναρχοκομμουνι
Συναγωνιστής που έχει χάσει κάπου τον δρόμο του με την κοινοκτησία.

sparkling water νεοφιλελες ανθελληνας συμπλεγματικος νομιζει οτι ειναι προοδευτικος ενω ειναι υπερ του εκφυλισμου της γλωσσας και του εθνους
Δεν είμαι νεοφιλελές, είμαι φιλελεύθερος, μην τα μπερδεύουμε. Όχι πως είναι κακό κάποιος να είναι νεοφιλελεύθερος, απλά υπάρχει διαφορά.
Δεν είμαι ανθέλληνας, αυτοί μισούν την Ελλάδα σαν έθνος, σαν ιδέα. Εγώ δεν δίνω δεκάρα για αυτό. Μισώ τα κράτη, αλλά δεν είναι το ίδιο.
Δεν είμαι προοδευτικός και δεν ξέρω καν τι σημαίνει.
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του εκφυλισμού καμίας γλώσσας, απλά ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΑΣ ΕΚΦΥΛΙΣΤΟΥΝ ΟΛΕΣ. ΣΤΑ @@ ΜΟΥ!
Δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά κανενός έθνους, τα γράφω στα αρχίδια μου. Όμως αυτά πάντα ζητάνε κάτι από εμένα.

blitzkrieger  μπερδεμενος ιδεολογικα. ουτε ο ιδιος ξερει τι ειναι. Παντως ελληνοψυχος δεν ειναι. διεθνοποιημενος αναρχοκαπιταλοτετοιος.
Περιμένω με αγωνία να ακούσω την άποψή του. Πάντως, παρόλο που είπε πως γράφω μαλακίες, νομίζω πως οποιοσδήποτε αυτοχαρακτηρίζεται σαν φιλελεύθερος, δεν είναι τυχαίος.

Και για να μην σε αφήσουμε παραπονεμένο:
Gotham:
- Εθνικιστάκος: Σου λείπει κάτι από την ζωή σου και φουσκώνεις τα μισά μυαλά σου με μεγάλες ιδέες ένδοξου έθνους και σπουδαίων παλαιότερων Ελλήνων, ίσως επειδή είσαι ηλίθιος και θέλεις μια αποζημίωση από την καριόλα την ζωή.
- Συμπλεγματικός: Θέλεις, επειδή έχεις κάτι στο μυαλό σου, να το έχουν όλοι. Αλλιώς δεν ανήκουν στην ίδια ομάδα με εσένα. Τους μισείς τους άλλους. Σου βαραίνουν την ύπαρξη. Πόσο ωραία θα ήταν να μην υπήρχαν. Ίσως να ήσουν πιο ευτυχισμένος αδερφέ!
- Μαλάκας: Μέρος της ανθρώπινης φύσης.
- Πολύ μαλάκας: Μέρος του να είσαι ο Gotham.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Ζητάς δήθεν συγγνώμη απο τον συνομιλητή σου και μετά τον καθυβρίζεις ?
Είναι σωστό το τερτίπι που κάνεις επειδή δεν έχεις σοβαρά επιχειρήματα?

Στα υπόλοιπα που λες ,εγώ είμαι που συμφώνησα με την άποψη του φίλου
διότι είμαι φιλελεύθερος ΑναρχοΣιωνιστής
Κάνουμε πόλεμο για την πατρίδα μας ,την επεκτείνουμε με πόλεμο,
πόσο μάλλον όταν αμυνόμεθα όπως με τα σκόπια
και χτίζουμε Μεγάλο Ισραήλ και Γιαχβέ θέλοντος Μεγάλη Ελλάδα.
Είσαι πρόθυμος να πας σε πόλεμο για θέμα ονόματος και περιμένεις σεβασμό;
Καθυστερημένε.
 

sparkling_water

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Μαρ 2010
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
11
Like
171
Πόντοι
2.287
Επιγραμματικά. Η περιοχή αυτή ήταν για πολλούς αιώνες κυρίως Βουλγαρική. Οι Σέρβοι όταν την κατέλαβαν την ονόμασαν Μακεδονία για να κοπούν οι δεσμοί της με την Βουλγαρία και να την ελέγχουν πιο εύκολα. Ο Τίτο επίσης χρησιμοποίησε κατά κόρον αυτό τον όρο για να ενώσει ετερόκλητους πληθυσμούς αλλά και για να έχει ένα έρεισμα να διεκδικήσει ελληνικά εδάφη στο μέλλον. Το τελευταίο είναι το ζουμί. Μπορεί στο μέλλον να χρησιμοποιηθεί ως Δούρειος Ίππος. Δηλαδή να πουν ότι το "φασιστικό ελληνικό κράτος" πχ καταπιέζει την "μακεδονική μειονότητα" και να γίνει κάποια επέμβαση εναντίον μας. Η πιθανότητα είναι πολύ μικρή αλλά το ενδεχόμενο δεν πρέπει να υφίσταται. Η άποψή μου είναι να μείνει όπως τώρα το θέμα. Τόσα χρόνια δεν πάθαμε τίποτα και ούτε θα πάθουμε αν συνεχίσουμε να κρατάμε την ίδια στάση.
Καταλαβαίνω, όμως η δική μου θέση δεν έχει να κάνει με ιστορία. Έχει να κάνει με το οτι μας ενδιαφέρει ένα όνομα.
Πραγματικά νομίζω πως το ενδεχόμενο να γίνει πόλεμος είναι πραγματικά αμελητέο, εκτός αν κάτι καθυστερημένοι όπως ο Φαίδωνας είναι διατεθιμένοι να το κάνουν.

Ευτυχώς, στο Bell curve, αυτοί οι καθυστερημένοι είναι ελάχιστοι και δεν επηρεάζουν τόσο πολύ την ανθρώπινη ιστορία.
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
τελευατια εξελιξη η προταση νιμιτς δεν γινεται δεντη απο τους γειτονες

Μαζεύονται σύννεφα;
Πρέσβης ΠΓΔΜ: Οι προτάσεις Νίμιτς δεν αποτελούν αξιοπρεπή λύση

Οι προτάσεις που παρουσίασε ο διαμεσολαβητής του ΟΗΕ Μάθιου Νίμιτς «απέχουν πολύ από μία αξιοπρεπή λύση» δήλωσε ο εκπρόσωπος της ΠΓΔΜ στις διαπραγματεύσεις που διεξάγονται υπό την αιγίδα του ΟΗΕ για το ζήτημα της ονομασίας, Βάσκο Ναουμόφσκι. «Κανένα κράτος δεν έχει το δικαίωμα να επιβάλει νέο όνομα σε άλλη χώρα, ούτε ο ΟΗΕ έχει το δικαίωμα να επιβάλει νέο όνομα σε κράτος μέλος του» τόνισε μεταξύ άλλων.



α ρε και καποιοι θα ευχονταν να δωθει τωρα λυση

εδω θα τσινισουν οι γειτονες και οι αλλοι κανουν συλλαλητηρια αντι να τελειωσουμε το θεμα πρωτοι
 

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.572
Πόντοι
1.796
Καταλαβαίνω, όμως η δική μου θέση δεν έχει να κάνει με ιστορία. Έχει να κάνει με το οτι μας ενδιαφέρει ένα όνομα.
Πραγματικά νομίζω πως το ενδεχόμενο να γίνει πόλεμος είναι πραγματικά αμελητέο, εκτός αν κάτι καθυστερημένοι όπως ο Φαίδωνας είναι διατεθιμένοι να το κάνουν.

Ευτυχώς, στο Bell curve, αυτοί οι καθυστερημένοι είναι ελάχιστοι και δεν επηρεάζουν τόσο πολύ την ανθρώπινη ιστορία.
αυτο το τελευταιο ειναι εντελως λαθος
την επηρεαζουν πολυ την ανθρωπινη ιστορια κατι σαλεμενοι τυπου φαιδωνας χρονια τωρα
ολοι οι πολεμοι τετοιυς σαλεμενους εχουν που σπειρουν διχονοιες για να εκμεταλλευονται περιοχες

τους εθνικισμους ους χειραγωγουν αλλοι που ειναι στην απεξω και τα ζωαδια τυπου φαιδωνας μασανε το κουτοχορτο
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386

Απανταω για να καλυψω το κενο. Τυχον αναγνωριση, μπορει ευκολα να διολισθησει σε αναγνωριση μακεδονικου εθνους ( για πρωτη φορα στη βαλκανικη ιστορια), το οποια θα διεκδικει και αξιωνει κυριαρχια στα εδαφη της ελληνικης μακεδονιας. Αιφνης θα εμφανιζεται η Ελλαδα ως κατεχουσα τα νομιμα εδαφη της Μακεδονιας ( sic)  . Δε θα ειναι και οτι καλυτερο μια τετοια εξελιξη.
H απαντηση και το κλειδι για το μακεδονικο βρισκεται σε αυτον εδω το χαρτη, απο το 1878.


Με τη συνθηκη του Αγιου Στεφανου,μετα το ρωσοτουρκικο πολεμο, δημιουργηθηκε η Βουλγαρια που καλυπτε ολη αυτη την περιοχη. Στη συνεχεια, αντεδρασαν οι υπολοιπες δυναμεις , κυριως Αγγλια και Γαλλια , και στο συνεδριο του Βερολινου αναθεωρηθηκε το σχεδιο για Μεγαλη Βουλγαρια και η Βουλγαρια περιοριστηκε. Επισης η περιοχη που καλυπτεται σημερα απο τη Νοτια Βουλγαρια, αποτελεσε αυτονομη επαρχια ( με πληθησμο περιπου ισο βουλγαρικο, ελληνικο, τουρκικο), με το ονομα Ανατολικη Ρωμυλια.
Εκτοτε η Βουλγαρια , δεν επαψε να επιδιωκει την ανασυσταση της Βουλγαριας του Αγ. Στεφανου.
Απο το 1878 , ως το 1945 που δημιουργηθηκε η Κομμουνιστικη Γιουγκοσλαβια, η Βουλγαρια συνεχως και επιμονα ειχε το στοχο αυτο. Τοσο πολυ που αναλωθηκε σε αυτο και σπαταλησε παρα πολλες δυναμεις.
Δηλαδη για αυτο το σκοπο μπλεχτηκε στον επι οθωμανικου εδαφους ανταρτοπολεμο με τους Ελληνες ως τα πρωτα χρονια το 20ουαιωνα, για το σκοπο αυτο επιτεθηκε κατα της Οθωμανικη Αυτοκρατοριας στον Α βαλκανικο,για το σκοπο αυτο κατα των συμμαχων του Α βαλκανικου επιτεθηκε στο Β Βαλκανικο , για το σκοπο αυτο μπηκε στον Α παγκοσμιο στο πλευρο των Κεντρικων Αυτοκρατοριων , για τον ιδιο σκοπο στο πλευρο της ναζιστικης Γερμανιας στο Β παγκοσμιο.
Η τοσο σταθερη επιμονη και ψυχαναγκαστικη βουλγαρικη προσπαθεια σταματησε μονο το 1945, οταν παγιωθηκε τοτε το κομμουνιστικο μπλοκ, απο τη μια και το δυτικο -νατοικο απο την αλλη. Το εδαφος των σημερινων Σκοπιων, "τσιμεντωθηκε" στην τοτε Λ.Δ. της Γιουγκοσλαβιας, η Βουλγαρια περιχαρακωθηκε στο κομμουνιστικο μπλοκ υπο την ΕΣΣΔ, η Ελλαδα, στο νατοικο υπο τις ΗΠΑ, οποτε ολα ' παγωσαν".
Μετα το 1991, οταν διαλυθηκε η μεταπολεμικη ταξη, τοτε ξαφνικα επανεκυψε το θεμα της 'Μακεδονιας".
Οντοτητα " Μακεδονια" , απο το 146 π.Χ. που οι Ρωμαιοι νικησαν τον Μακεδονα βασιλια, δεν υπηρχε ποτε στην ιστορια. Ως Λ.Δ. Γιουγκοσλαβιας, οριστηκε ως ενα απο τα ομοσπονδα κρατη του με κεντρικη αποφαση της τοτε Γιουγκοσλαβικης ηγεσιας.Δεν υπηρχε κανενας μακεδονικος λαος που να τη ζητησε απο τα κατω, κανενα μαζικο " μακεδονικο" εθνικιστικο ρευμα, καμια εκφραση αυτοδιαθεσης η οτιδηποτε αλλο.
Απο εκει και περα, αμεσως με τα τη διαλυση της Λ.Δ. Γιουγκοσλαβιας, το ανακυρηχθεν ανεξαρτητο κρατος " Μακεδονια" ,ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ, εθεσε διεκδικισεις επι του ελληνικου εδαφους με ακρως σωβινιστικη και επιθετικη συμπεριφορα.
Αυτη η συμπεριφορα ητανπου προηγθηκε και προκαλεσε ως απαντηση τα ελληνικα συλλαλητηρια στη Θεσσαλονικη.
Ετσι εχει ενα πολυ συντομο περιγραμμα της ολης ιστοριας. Δεκτες οποιεσδηποτε ενστασεις.





 

Συνημμένα

  • 300px-Bulgaria-SanStefano_-(1878)-byTodorBozhinov.png
    300px-Bulgaria-SanStefano_-(1878)-byTodorBozhinov.png
    90,1 KB · Εμφανίσεις: 32

Hellenes

Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2018
Μηνύματα
593
Like
135
Πόντοι
6
Καμμια διαπραγματευση με το μη κρατος των γυφτοσκοπιανων
Αφηστε τους να τους φανε οι ουτσεκαδες λαχανο , ετσι για να καταλαβουν ποσο μαλακες ειναι
Για ενα ονομα θα χασουν την κρατικη υποσταση τους στο τελος  
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom