Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Μιας που σε ξαναπετυχαίνω εύκαιρο φίλε tomito μια ερώτηση:
πέραν των 300 Σπαρτιατών,των 700 Θεσπιέων,ποιοι άλλοι Έλληνες έμειναν μαζί με τον Λεωνίδα στα στενά,αλλά δεν αναφέρεται σχεδόν πουθενά κ γιατί αυτό;
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Μιας που σε ξαναπετυχαίνω εύκαιρο φίλε tomito μια ερώτηση:
πέραν των 300 Σπαρτιατών,των 700 Θεσπιέων,ποιοι άλλοι Έλληνες έμειναν μαζί με τον Λεωνίδα στα στενά,αλλά δεν αναφέρεται σχεδόν πουθενά κ γιατί αυτό;

Πάλι αδιάβαστος...  :headbang:
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
400 Θηβαίοι.Τους είχε πάρει με το ζόρι ο Λεωνίδας μαζί του,επειδή είχαν μηδίσει.Όταν έδιωξε τους υπόλοιπους Έλληνες κράτησε με το ζόρι τους Θηβαίους,αφενός γιατί είχαν μηδίσει,αφετέρου επειδή θα τους σκότωναν κ αυτούς οι Πέρσες,θα αναγκαζόντουσαν οι υπόλοιποι Θηβαίοι να ταχθούν μαζί με τους υπόλοιπους Έλληνες λόγω του μακελειού που θα έκαναν στους συντοπίτες τους οι Πέρσες.
Με το που κύκλωσαν τα στενά οι Πέρσες,οι Θηβαίοι απαλλαγμένοι από τους Σπαρτιάτες,έτρεξαν να ενωθούν με τους Πέρσες για να γλιτώσουν την ζωή τους.
Στη μάχη των Πλαταιών οι Θηβαίοι πολέμησαν κανονικά(μαζί με άλλους 50.000 Έλληνες) στο πλευρό των φίλων τους των Περσών.
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Νομίζω και οι Μακεδόνες είχαν προσχωρήσει στον Ξέρξη;
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Έτσι εκπαιδεύτηκαν στο αυτοκρατορικό μοντέλο...αλλά μετά, ο Φίλιπς και ο Αλέξης, τους βάλανε στο μάτι τους...Ξέρξες.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Οι Μακεδόνες με βασιλιά τον Αλέξανδρο Α' ,την παραμονή της μάχης των Πλαταιών,αυτομόλησαν όλοι κ πήγαν με τους υπόλοιπους Έλληνες,παρέχοντας κ σπουδαίες πληροφορίες για τις θέσεις των Περσών.
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Και τους αντιπαρείχθησαν σπουδαίες πληροφορίες και training για τεχνολογία μάχης όπου και βελτίωσαν soon με MKII κοντάρια, και συνδιάζοντας τους δύο κόσμους την κάτσανε σε λοιπούς Έλληνες και Πέρσες συντόμως... Ρε ήτανε λαμόγια ή μου φαίνεται;
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
οχι ρε φιλε!!!!κατακτημενος λαος ητανε και οταν βρηκαν ευκαιρια την κανανε!!!λογικο μου φενετε!!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Λίγο-πολύ όλοι οι Έλληνες της τότε εποχής ήταν λαμόγια με την έννοια που το θέτεις.Δηλαδή θέλαν να βάλουν χέρι στους άλλους Έλληνες.Σπαρτιάτες-Αθηναίοι-Θηβαίοι-Μακεδόνες.
Τα μεγαλύτερα όμως λαμόγια με αυτή την έννοια ,ήταν οι Αθηναίοι που ήθελαν να βάλουν χέρι σε όλη την Ελλάδα κ τελικά την πάτησαν.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
Λίγο-πολύ όλοι οι Έλληνες της τότε εποχής ήταν λαμόγια με την έννοια που το θέτεις.Δηλαδή θέλαν να βάλουν χέρι στους άλλους Έλληνες.Σπαρτιάτες-Αθηναίοι-Θηβαίοι-Μακεδόνες.
Τα μεγαλύτερα όμως λαμόγια με αυτή την έννοια ,ήταν οι Αθηναίοι που ήθελαν να βάλουν χέρι σε όλη την Ελλάδα κ τελικά την πάτησαν.
αθηνα πρωτευουσα της ΕΛΛΑΔΑΣ !!!δεν νομιζω οτι την πατησαν αρκετα......
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Μου κάνουν κάτι σε ʼγγλους της εποχής οι Αθηναίοι, σε Γερμανούς οι Σπαρτιάτες και σε Αμερικάνους αργότερα οι Μακεδόνες...
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
οχι ρε φιλε!!!!κατακτημενος λαος ητανε και οταν βρηκαν ευκαιρια την κανανε!!!λογικο μου φενετε!!


Έτσι όπως το λεέι ο Νίκος είναι.Αν δεν μηδούσαν προσωρινά δεν θα έμενε κανείς ζωντανός.Μην ξεχνάτε ότι η Μακεδονία ήταν αποκομμένη από την υπόλοιπη Ελλάδα λόγω της γεωγραφικής της θέσης,άρα δεν ήλπιζε σε βοήθεια από τους υπόλοιπους Έλληνες.
 

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Το κατέβασες σε DVDRip μορφή ή screener?
Ειναι KVCD TUS Blue της TELESYNC...
Προς το παρον δεν εχω βρει καλυτερη ποιοτητα εικονας και ηχου...περιμενω τα πρωτα DVDRip οπως ειπες και συ της AXXO... :thumbsup:

Sorry για την καθυστερηση...
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Μου κάνουν κάτι σε ʼγγλους της εποχής οι Αθηναίοι, σε Γερμανούς οι Σπαρτιάτες και σε Αμερικάνους αργότερα οι Μακεδόνες...


Για τα δεδομένα της εποχής έτσι όπως τα λες ήταν.Αλλά όλη η ανθρώπινη ιστορία βρίθει από τέτοια παραδείγματα.Ποιος λαός μέσα στην ιστορία δεν είχε την ''Αμερικάνικη'' του περίοδο;Βρες μου έναν κ θα σε παραδεχτώ.
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Δεν το είπα για κακό αλλά για να τονίσω ότι έχει πλάκα το πως γυρίζει ο τροχός στην ιστορία της ανθρωπότητας, και ξαναβλέπουμε το ίδιο έργο σε άλλα σέτινγκ και μπάτζετ.
Τελικά οι Έλληνες όντως τα είχαν κάνει όλα απο νωρίς.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Δεν το είπα για κακό αλλά για να τονίσω ότι έχει πλάκα το πως γυρίζει ο τροχός στην ιστορία της ανθρωπότητας, και ξαναβλέπουμε το ίδιο έργο σε άλλα σέτινγκ και μπάτζετ.
Τελικά οι Έλληνες όντως τα είχαν κάνει όλα απο νωρίς.


Δεν είπε κανείς ότι είπες κάτι κακό.Κ πάλι δίκιο έχεις σε αυτό που έγραψες πριν.Η ιστοριά είναι γεμάτη από παραδείγματα που επαναλαμβάνονται.Εξού κ το ρητό ''όποιος δεν γνωρίζει το παρελθόν του,δεν έχει μέλλον''
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Είπε και ο Bob Marley στο Νο Woman, Νo cry (''Μην κλαίς, Γυναίκα, Μην κλαίς'', γνησίως Jah ιστορικόφιλοσοφικό, και ουχί λανθασμένα καψούρικο όπως κατα τον Έλληνα 'ροκά' των 80ς), ''In this great future, you cant forget your past, So dry your tears, I seh.'' Νομίζω παίζει και το ''όποιος δεν ξέρει το παρελθόν, είναι καταδικασμένος να το ξαναζήσει''.
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
350 πόλεις-κράτη είχαν υποτελείς φόρου οι ΑΘηναίοι στην ακμή τους. Κάτι σαν τους Αμερικάνους της εποχής τους, πάντα με το ναυτικό το οποίο αποδεικνύεται το πιο "ιμπεριαλιστικό" μέσο.
Οι αμερικάνοι διάβαζαν σαν τρελοί Θουκυδίδη στον ψυχρό πόλεμο διότι είχαν ταυτίσει τους εάυτους τους με την Αθήνα και την Σπάρτη(χερσαία δύναμη-"ολοκληρωτικό" καθεστώς) με την Σοβιετία, και δεν θέλανε να χάσουνε...
Χθες είχε στην κρατική τηλεόραση μια συζήτηση με τον Τάκη Θεοδωρόπουλο στην Γαλλία για το ιστορικό του μυθιστόρημα "Το μυθιστόρημα του Ξενοφώντα" (πολύ καλό αν και από "κουλτουριάρη") και τους έλεγε ότι ο Ξενοφώντας έχει δυο πρωτιές: πρώτος οικονομολόγος με τον "Οικονομικό" και πρώτος αυτοβιογράφος με την "Κάθοδο"...
Παρεπιτόντως ό Φίλιππος Β΄την ιδέα για την φάλαγγα πρέπει να την πήρε από την Λοξή Φάλαγγα των Θηβαίων γιατί τον είχαν πάρει-αυτόν και άλλους- όμηρο στην Θήβα. Εκεί πρέπει να εμπνευστηκε και τα αρδευτικά έργα τα οποία έκανε αργότερα στην Μακεδονία

Ο Ντάρκ και ο Ροπαλοφόρος έχουν μια προσέγγιση της ιστορίας κυκλική-τελείως ελληνική- η χριστιανική προσέγγιση της ιστορίας είναι γραμμική.
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Tomito για τους Θηβαίους στις Θερμοπύλες δεν μου σχολίασες.

Η μεγαλύτερη ατυχία της αρχαίας Ελλάδος ήταν ότι ο μεγαλύτερος στρατηγός που έβγαλε,ο Επαμεινώνδας,καταγόταν από ''λάθος'' πόλη.ʼν ήταν Σπαρτιάτης ή Αθηναίος ίσως η Ελληνική Ιστορία να ήταν διαφορετική.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom