Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

PATHFINDER

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.435
Κριτικές
4
Like
32
Πόντοι
16
Από περιέργεια ρε μάστορα... Για πες μας μια ταινία δράσης που την θεωρείς πραγματικά καλή για να καταλάβουμε τα μέτρα σύγκρισής σου.

LeoKnight7, άφησέ τον στην ησυχία του τον άνθρωπο. Δεν βλέπεις οτι είναι απο αυτούς που παρακολουθούν το "120 μέρες στα Σόδομα" του Παζολίνι και λένε "πω, πω τι λέει ο άνθρωπος"?

...όσο για ταινίες δράσης, μάλλον έχει μείνει στην εποχή του Τσακ Νόρις στο "H ώρα του γερακιού"
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
Δεχτείτε ότι μπορει κάποιος να έχει διαφορετική γνώμη από εσας...

δεν σχολίασα τις απαντήσεις σας, τη γνώμη μου είπα, και προφανώς σέβομαι και τη δική σας.
 

Gamaomanoules

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.125
Κριτικές
1
Like
24
Πόντοι
16
την είδα σήμερα...και νομίζω ότι δεν άξιζε τον κόπο να γίνει τόσος ντορος για μια τόσο μέτρια ταινία.
Αν δεν ήμουν και φαν του είδους, θα τη χαρακτήριζα κάπως έτσι...  :jerking:

Φιλε κατι μου λεει οτι η καν δεν εχεις παει να τη δεις η εισαι ο πιο ξενερωτος και ασχετος σε οτι αφορα τις ταινιες..
Η ταινια ειναι πολυ καλυτερη απο  οτι περιμενει καποιος να δει απο το τρεηλερ.
Ασχετος με τις ιστορικες ανακριβειες η ολη βαση της ειναι γυρω απο τους 300 και το λεωνιδα.
Θα ικανοποιησει οσους πανε να δουν μαχες,αιμα,βια.
Θα ικανοποιησει οσους πανε να δουν πως καποτε σα λαος ειμασταν και πως εχουμε γινει.
Τα μυνηματα της ταινιας συγκινουν και με το παραπανω διοτι σημερα δεν υπαρχουν καν στο εθνος μας που ολοι ονομαζουμε ελλαδα.
Βλεποντας τη καταλαβα οτι καποια ιδανικα μενουν στην ιστορια ως σημαντικα μονο οταν οι επομενες γενεες δεν τα εχουν.
Ελπιζω να γινουν και αλλες τετοιες παραγωγες απο ξενους γιατι οπως φαινεται δεν ειμαστε σε θεση να τις κανουμε εμεις παροτι εχουμε το υλικο..                                                                                       
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Δεν έθιξε κανείς τη γνώμη σου ρε μάστορα!

Εγώ τουλάχιστον σε ρώτησα να μας πεις μια ταινία δράσης που σου άρεσε πραγματικά. Ειλικρινά.

Μπορείς να απαντήσεις σ' αυτό;
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
304
Πόντοι
386
Πολύ καλή ταινία ήταν ρε τι λέμε τώρα... Από πολλές απόψεις. Κλό σενάριο, δε βαριέσαι καθόλου, καλή φωτογραφία, σκηνοθεσία, ερμηνείες. Ιστορικά δεν είχε ουσιώδεις ανακρίβεις ( πέρα από το ότι υπερέβαλε στο πως έδειχνε τους Πέρσες)
 

Amale

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
342
Like
11
Πόντοι
1
Για να μην μπερδευόμαστε αν και έχει ξαναφερθεί.

Η ΤΑΙΝΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ.

  Αν εχετε διαβάσει το κομικς του εν λόγο καραφιλλέλληνα να δείτε πως είναι τελεία μεταφορά αν εξαιρέσεις τις σκηνές τις γυναίκας του.Τα υπόλοιπα ειναι τα ίδια καρέ προς καρέ.

  ¨Εχοντας διαβάσει το κόμικς οφείλω να παραδεχτώ πως η σκηνοθεσιά απλά ήταν τέλεια...

  Για την ιστορία διαβάζω Ηρόδοτο δεν περιμένω το Hollywood να μου τα πει :)
 

in_between

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2005
Μηνύματα
244
Like
0
Πόντοι
1
Και προσθέτω πως και το αισθητικό και το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα είναι πολύ ανώτερο και από Τροία και από Αλέξανδρο!...

Όσο για τα υπόλοιπα: "Το πράγμα μιλάει από μόνο του" που λέει και ο "σύντροφος Κουφοντίνας" ... που μας πρόκοψε σαν άλλος Λεωνίδας, τρομάρα του...

Μήπως οι Εκδότες και οι λοιποί ΘΕΣΜΙΚΟΙ ΔΗΜΑΓΩΓΟΙ αναγνωρίσανε στον "Ζέρξης" τον εαυτό τους;!; Σε μια πολύ σπουδαία στιγμή του Καλλιτεχνικού Έργου ο Μεγάλος Βασιληάς λέει στον Εφιάλτη: <Αφησε τον Λεωνίδα που σου ζητάει να σηκώσεις ψηλά την ασπίδα (εν. πως αυτή η σημαντική και αυτονόητη απαίτηση είναι δύσκολη) και έλα μαζί μου καθώς το μόνο που σου ζητώ είναι να σκύψεις και να γονατίσεις μπροστά μου, δηλαδή μου χρειάζεται απλώς να είσαι πρόθυμος δούλος και πειθήνιος υποτακτικός μου και όχι άνθρωπος που καταφέρνει σπουδαία πράγματα>. ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ... Χαρακτηρίζει πολύ εύστοχα και τους Αχαιμενίδες!!!... Ο ΔΟΛ π.χ. πήρε τελικά την υπόθεση στο ψιλό και την διδακτική ειρωνία: "Μέχρι το τέλος της ημέρας ... οι τοπικές φαντασιώσεις και η περηφάνια ότι η υπόλοιπη Ελλάδα -ποια Ελλάδα, ο πλανήτης ολόκληρος- μιλάει αυτή τη στιγμή για τη μάχη στις Θερμοπύλες δεν κρύβονται." και "Αλήθεια, κύριε δήμαρχε, θα κηρύξετε <Έτος Λεωνίδα> για μια ταινία που εν πάση περιπτώσει προβάλλει ένα στιγμιότυπο από την ιστορία της αρχαιότητας;" και "Μια επαρχιακή πόλη γιορτάζει το εφήμερο σουξέ της."

Λες και εμείς που μας άρεσε κ.λ.π. είπαμε ότι θα πάμε να κατακτήσουμε την Πόλη... Αυτό φοβήθηκαν και ένοιωσαν την ανάγκη να μας "μαζέψουν";!;!; Δεν νομίζω...
 

waverunner

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2007
Μηνύματα
247
Like
2
Πόντοι
1
η ταινια ιστορικα ειναι 90% σωστη
να πατε να τη δειτε
πορωση

FUCK THEM ALL

 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Αλλη μια φορα να πω οτι η ταινια ειναι υπεροχη.Ιστορικα οσον αφορα τον τροπο ενδυσης που ειχαν οι σπαρτιατικες μορες εχει αποκλισεις πολλες.Ο τροπος μαχης ψιλο οχι χοντρο αποκλινει.Μην ακουτε οτι βλακεια λενε οι πληρωμενοι κριτικοι και δειτε την..
 

Jason(1)

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2006
Μηνύματα
143
Like
0
Πόντοι
1
Εγώ τώρα κατάλαβα ότι ο Λεωνίδας χτυπούσε τούς Πέρσες και με τα κέρατα.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
φασίστες και μογγόλους μας λέει ο άλλος-η στο Θέμα..κριτική-ος ταινιών και αυτος-η..
Θεοδωρίδης-ου λέγεται...
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Με κάλυψαν αυτά που γράφονται στην τελευταία σελίδα του Θέματος και αυτά που έγραψε ο Ζαχαριάδης στο Big Fish
Λέτε να ξεπεράσει η ταινία τα 1 εκ 800 χιλ κάτι εισητήρια του Τιτανικού?
Και αν δεν τα ξεπεράσει τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
 

lambros

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
337
Like
0
Πόντοι
1
...οτι περνανε κριση οι κινηματογραφοι κι ο κοσμος πλεον περιμενει να δει τις ταινιες ή σε DVD ή να τις κατεβασει απο το ιντερνετ
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Μήπως οι Εκδότες και οι λοιποί ΘΕΣΜΙΚΟΙ ΔΗΜΑΓΩΓΟΙ αναγνωρίσανε στον "Ζέρξης" τον εαυτό τους;!; Σε μια πολύ σπουδαία στιγμή του Καλλιτεχνικού Έργου ο Μεγάλος Βασιληάς λέει στον Εφιάλτη: <Αφησε τον Λεωνίδα που σου ζητάει να σηκώσεις ψηλά την ασπίδα (εν. πως αυτή η σημαντική και αυτονόητη απαίτηση είναι δύσκολη) και έλα μαζί μου καθώς το μόνο που σου ζητώ είναι να σκύψεις και να γονατίσεις μπροστά μου, δηλαδή μου χρειάζεται απλώς να είσαι πρόθυμος δούλος και πειθήνιος υποτακτικός μου και όχι άνθρωπος που καταφέρνει σπουδαία πράγματα>. ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ... Χαρακτηρίζει πολύ εύστοχα και τους Αχαιμενίδες!!!...

Ναι αλλά δεν αναφέρεις ότι τελικά λυγίζει όταν του ρίχνει τις στριπτιζούδες της εποχής. Θύμα του φραπέ και ο καμπούρης!

Στα σοβαρά τώρα, του δίνει χαρακτήρα Γκόλουμ το κόμικ. Και ο Εφιάλτης ήταν ντόπιος πραγματικά. Ή υπάρχει ιστορική αντιγνωμία για την καταγωγή του; ʼν ναι, δεν το έχω  ξανακούσει.
 

nik30

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2006
Μηνύματα
4.073
Like
1
Πόντοι
16
καλημερα !!εχτες ειδα την ταινια και ειναι καταπληκτικη!!!
ο εφιαλτης ηταν ντοπιος!!
 

DARKSIDEOFTHEMOON

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2006
Μηνύματα
15.458
Like
31
Πόντοι
166
Τον επικήρυξαν οι Σπαρτιάτες κ τον σκότωσαν κάποιοι Φωκείς νομίζω.
 
OP
OP
tomito

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
...οτι περνανε κριση οι κινηματογραφοι κι ο κοσμος πλεον περιμενει να δει τις ταινιες ή σε DVD ή να τις κατεβασει απο το ιντερνετ

Πόσοι να την κατεβάσουν από το ιντερνετ 200-300 χιλ το πολύ...

Τον επικήρυξαν οι Σπαρτιάτες κ τον σκότωσαν κάποιοι Φωκείς νομίζω.

Βγήκε κάποιο ιστορικό μυθιστόρημα πρόσφατα απο κάποιον έλληνα αν δεν κάνω λάθος
 

rodman

Μέλος
Εγγρ.
10 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.283
Like
62
Πόντοι
16
καλημέρα μάγκες, την ταινία την είδα το σαββάτο, είναι  πολύ καλή με ωραία εφέ και καλό soundtrack αξίζει να το δείτε ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom