Νέα

300 Η ταινία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα tomito
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 550
  • Εμφανίσεις 37K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Απορία:

Η Μαρία Δαμανάκη είναι γυναίκα;

Εντελώς ντεκαβλέ. Προτιμώ τη Βανδή αμά είναι έτσι
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Τους δύο τους τρέλανε πάντως(Δανίκα-Κιμούλη).

Εδώ -ωχ .... προφανώς έφτιαχναν φαντασίωση.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Την ταινία δεν την έχω δει και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη...
Θέλω όμως να πω μερικά πράγματα για την Αρχαία  Σπάρτη και γενικά για τις τότε πολιτείες.
Δυστυχώς αντικειμενική ιστορία δεν μπορεί να υπάρξει, αφού ο καθένας μπορεί να τονίσει ή να μειώσει ότι τον συμφέρει σε κάθε ιστορικό γεγονός.
Ειδικά για την Αρχαία Σπάρτη η πληροφόρηση ακόμα και των αρχαίων ιστορικών είναι εμποτισμένη από την αντιπαλότητα με τις άλλες πόλεις-κράτη, ακριβώς επειδή η αρχαία Σπάρτη ήταν κλειστή στους ξένους. Έτσι για όλα όσα λέγονται για την Σπάρτη (Καιάδας, ευγονική κλπ.) οι πληροφορίες έρχονται είτε από τους υπερασπιστές της είτε από τους αντιπάλους της και επομένως δύσκολα μαθαίνουμε την ιστορική αλήθεια.

Σώστα, αλλά υπάρχει ιστορική αλήθεία βάσει των υπαρχόντων ιστορικών πηγών, στο μέτρο του δυνατού δηλαδή
 

Carlos

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Αυγ 2005
Μηνύματα
2.302
Κριτικές
11
Like
2
Πόντοι
2.945
Ο Δανίκας (ΤΑ ΝΕΑ - 13/3) επανέρχεται δριμύτερος και επιμένει:

"Ένα ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ έχει προκαλέσει τόση μαζική υστερία στο φιλοθεάμον κοινό της χώρας που μπορεί να φτάσει τα δύο εκατομμύρια θεατές. Δηλαδή οι "300" είναι η καλύτερη ταινία με το καλύτερο σενάριο, τις καλύτερες ερμηνείες και την καλύτερη σκηνοθεσία όλων των εποχών. Επειδή τίποτα από όλα αυτά δεν συμβαίνει και επειδή στη Τέχνη δεν ισχύει το δίκιο της πλειοψηφίας όπως στις βουλευτικές εκλογές, ο μοναδικός λόγος αυτής της υστερίας είναι εντελώς ψυχολογικός. Ως καρπαζοεισπράκτορες Αγγλίας, Αμερικής, Τουρκίας, Αλβανίας ακόμα και Fyromακεδονίας, ξεχαρμανιάζουμε εθνικοπατριωτικά βλέποντας στο πανί τριακόσιους χάρτινους Ράμπο να κάνουν φέτες εκατομμύρια εχθρούς. Να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους. Όλοι θα ήθελαν οι χώρες τους να είναι ιμπεριαλιστικοί μηχανισμοί. Ακόμα και οι Αφρικανοί. Προς το παρόν αυτο το σπορ το διατηρούν και το εξασκούν μόνο οι Αμερικανοί. Επομένω και το γνωστό: Όσα δεν φτάνει η ελληνική αλεπού τα κάνει πλαστικές Θερμοπύλες στο πανί."

:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Με προβλημάτισε όμως ..... μήπως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο να κοιταχτώ επειδή μου άρεσε?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:



Ο  ανθρωπος που παντρευτηκε την Μαρια Δαμανακη υποστηριζει οτι εχει γουστο και  υψηλο αισθητικο κριτηριο ?  Ημαρτον ρε πουστη μου , τι αλλο θα ακουσουμε?
Απ'αυτο και μονο συμπεραινω οτι προκειται μαλλον για αριστουργημα...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ειναι στατιστικα αποδεδειγμενο οτι οποια ταινια θαβει ο δανικας συγκεκριμενα εμενα μου αρεσει........θα δω και τους 300 και θα εκφερω αποψη.......προς το παρον τους εχω στο πισι μου αλλα λεω να τους δω σινεμα στην ελλαδα το πασχα.......αξιζει να την δεις σινεμα πιστευω αν και κρατιεμαι με το ζορι......
 

Επισκέπτης
Για τις αυτοδιαχειριζόμενες κοινωνίες της Δανίας και το πως αντιμετώπισαν το πρόβλημα των ναρκωτικών δεν είσαι καλά πληροφορημένος.

Και παρά την κριτική που δέχονται (και εκ των έσω), σίγουρα έχουν πετύχει ένα αξιοθαύμαστο επίπεδο αυτοδιαχείρισης.

Η δική μου αναφορά ήταν απολύτως συγκεκριμένη. Να ξαναδιαβάσεις τι έγραψα. Εδώ δεν έχεις να κάνεις με τους χασικλήδες που συναντάς στα Εξάρχεια.

Αναφέρθηκα στη Χριστιάνα συγκεκριμένα. ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ; Αν όχι, δεν σε παίρνει να μιλάς. Πρέπει να πας, για να δεις γάτες και σκύλους μαστουρωμένους από το παθητικό κάπνισμα μπάφου.
 

Επισκέπτης
Θα πρότεινα να διαβάσεις τι λένε οι ίδιοι:


Ρε άσε τι λένε μερικοί εξυπνάκηδες web-designers και διαφημιστές. Εγώ σε ρώτησα κάτι απλό ...


ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ;;;;; Εγώ έχω πάει και τους είδα με τα μάτια μου.


Οπότε έχω προσωπική άποψη. Οι πάντες είναι μαστουρωμένοι. Και για πρώτη φορά είδα μαστουρωμένα ζώα! Ναί ζώα, γιατί είναι και ... φιλόζωοι παναθεμά τους! Και τα ταλαίπωρα τα σκυλιά τους είναι μες τη μαστούρα από το παθητικό κάπνισμα. Όπως ακριβώς το ακούς. Σκυλί χασικλωμένο δεν περίμενα ότι θα έβλεπα. Το είδα όμως στην ... πρώτυπη αυτοδιαχειριζόμενη κοινωνία !!!!!!!
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Κι εσένα πως σε άφησαν να μπεις, μεταμφιέστηκες σε χιπυ χασίκλα αναρχοκομμούνα;
 

Επισκέπτης
Κι εσένα πως σε άφησαν να μπεις, μεταμφιέστηκες σε χιπυ χασίκλα αναρχοκομμούνα;

Κι εδώ τελείωσε η κουβέντα μας. Φυσικά και δεν έχεις πάει. Οπότε δεν γνωρίζεις τον κακό σου τον καιρό. Και λες μαλακίες, όπως πάντα. Συνέχισε σόλο.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Εσύ πήγες στη σοβιετία; Στη κούβα; Στη κίνα;
 

Επισκέπτης
Όσοι το έχουν δει λένε ότι πρόκειται για καταπληκτικό έργο... για εργάρα! Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα σε torrent παρά μόνο σε screener μορφή. Προτιμώ τα DVDRips του axxo! Μounitsa που βρήκες το torrent? Είναι DVDRip?

To Πάσχα λοιπόν που θα πάρω και καμιά άδεια θα πάω να το δω οπωσδήποτε.
 

Anal_Intruder

Μέλος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
68
Like
0
Πόντοι
0
Λιομας καλα τα DVD RIPS του ΑΧΧΟ αλλα αν θελω αντιστοιχης ποιοτητας AVI που να μην ειναι 16.9 ?
 

backdoor

Μέλος
Εγγρ.
27 Σεπ 2006
Μηνύματα
1.232
Like
6
Πόντοι
16
Όσοι το έχουν δει λένε ότι πρόκειται για καταπληκτικό έργο... για εργάρα! Εγώ δεν το έχω βρει ακόμα σε torrent παρά μόνο σε screener μορφή.

Liomas κοιτα και ανεβαινουν συνεχεια καινουργια...
DvDrip κοκ.
εγω κατεβασα και ελληνικους υποτιτλους και ειναι οκ....οντως πολυ καλη ταινια... :thumbsup:
 

zatara

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2006
Μηνύματα
39
Like
0
Πόντοι
0
δεν εχει βγει ακομα σε dvdrip...θα ειναι μουφα μαλλον η δουλεια! για καθε ταινια αν θελετε να ενημερωνεστε για το τι εκδοση υπαρχει καθως κ σχολια ριξτε μια ματια εδω
 

markhsios

Μέλος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
215
Like
0
Πόντοι
1
Σήμερα την είδα και εγώ την ταινία. Τι να πώ ρε παιδιά??? Ο άνθρωπος έκανε καταπληκτική δουλεία!!!! Πολύ δυνατή η ταινία, περνάει τα μηνύματα που έπρεπε να περάσει, χωρίς βασικά ιστορικά λάθη και με καταιγιστική δράση, όπως αρμόζει βέβαια στην μεταφορά ενός κόμικ!!!

Ειλικρινά προβληματίστηκα πολύ μετά το τέλος της ταινίας ως προς το πόσοι φιλέλληνες υπάρχουν στον κόσμο (δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον Έλληνα σκηνοθέτη που να έφτιαχνε μία καλύτερη και πιο τιμητική για την Ελλάδα ταινία, αντιθέτως ένας ξένος σε εμάς έκανε κυριολεκτικά όλο τον κόσμο να παραμιλάει για την Ελλάδα, πρέπει άλλωστε να σκεφτούμε ότι η ιστορία των 300 δεν είναι αυτονόητα γνωστή σε όλους τους λαούς και σε όλα τα γεωγραφικά μήκη και πλάτη της γης) και αντίθετα πόσοι Έλληνες- μισέλληνες- ανθέλληνες.........
Μπράβο του του σκηνοθέτη, του οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ για την τεράστια προβολή της πατρίδας μας!!!
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.437
Like
17
Πόντοι
16
την είδα σήμερα...και νομίζω ότι δεν άξιζε τον κόπο να γίνει τόσος ντορος για μια τόσο μέτρια ταινία.
Αν δεν ήμουν και φαν του είδους, θα τη χαρακτήριζα κάπως έτσι...  :jerking:
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Από περιέργεια ρε μάστορα...

Για πες μας μια ταινία δράσης που την θεωρείς πραγματικά καλή για να καταλάβουμε τα μέτρα σύγκρισής σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom