Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
λονδινο ποσο εχει το ενοικιο ρε?

Εξαρταται που και πως θες να ζησεις ρε τυπε. Αμα σε ρωτουσε καποιος ποσο εχει το ενοικιο στην Αθηνα τι θα του ελεγες; Αλλιως ειναι στο Κολωνακι, αλλιως στην πλατεια Αμερικης. Ετσι κι εκει, αλλιως στη ζωνη 1 αλλιως στις 5-6.

Θες να πας για δουλεια ή σπουδες; Ή απλα τρολαρεις;
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
Εξαρταται που και πως θες να ζησεις ρε τυπε. Αμα σε ρωτουσε καποιος ποσο εχει το ενοικιο στην Αθηνα τι θα του ελεγες; Αλλιως ειναι στο Κολωνακι, αλλιως στην πλατεια Αμερικης. Ετσι κι εκει, αλλιως στη ζωνη 1 αλλιως στις 5-6.

Θες να πας για δουλεια ή σπουδες; Ή απλα τρολαρεις;


σαν να μενω ζωγραφου πανω απο τον συνδεσμο του βαζελου
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
σαν να μενω ζωγραφου πανω απο τον συνδεσμο του βαζελου

Κοιτα ενα 700αρι λιρες στην ξεφτιλα και με συγκατοικηση θα το χρειαστεις. Ρε σοβαρα το σκεφτεσαι; Θες να μου πεις αν πας για σπουδες ή δουλεια;
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
Κοιτα ενα 700αρι λιρες στην ξεφτιλα και με συγκατοικηση θα το χρειαστεις. Ρε σοβαρα το σκεφτεσαι; Θες να μου πεις αν πας για σπουδες ή δουλεια;

δουλεια

τι συγκατοικηση ρε σιγα μην χεζω κ σε τουρκικες κ τρωω τοστ μανα
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
δουλεια

τι συγκατοικηση ρε σιγα μην χεζω κ σε τουρκικες κ τρωω τοστ μανα

Ε τοτε υπολογιζε 1500+  :grin:  Λοιπον για να στο πω αλλιως, για να κανεις τη ζωη που μπορεις να κανεις στην Αθηνα με 1000 ευρω στο Λονδινο, θες τουλαχιστον 3 χιλιαρικα λιρες.



κι εγω αυτο νομιζω  :grin:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Συμφωνώ με txar1982.... ΑΠΟΛΥΤΑ.
Πιο τελειωμένη χώρα από την Ελλάδα δεν υπάρχει. Απλώς αν έχεις πολλά χρήματα μπορείς ΜΟΝΟ να
επιβιώσεις και τίποτα περισσότερο. Προσωπική άποψη, για τα επόμενα τουλάχιστον 10-15 χρόνια (ίσως να
λέω και λίγα) θα υπάρχει ύφεση και μόνο ύφεση. Εντάξει, στις 100 επιχειρηματικές προσπάθειες φυσικά και θα πετύχουν οι 5-10.
Δηλαδή κατά 90% είσαι καταδικασμένος. Οπότε εξωτερικό και μόνο εξωτερικό.
Εγώ θα πήγαινα στη Νορβηγία ή τη Σουηδία να μαζεύω ακόμη και σκουπίδια και να παίρνω 4000-5000€ το μήνα. Τόσο απλά

κλαιω  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436

Τυπε η αληθεια ειναι οτι Νορβηγια πχ παιζουν πολυ υψηλοι μισθοι, αλλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ακριβη χωρα ειναι. Σου φευγουν τα λεφτα χωρις να το καταλαβαινεις.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Τυπε η αληθεια ειναι οτι Νορβηγια πχ παιζουν πολυ υψηλοι μισθοι, αλλα δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ακριβη χωρα ειναι. Σου φευγουν τα λεφτα χωρις να το καταλαβαινεις.

αυτο ειναι παντου υψηλοι μισθοι και ακριβη ζωη....αυτος νομιζει οτι θα παει εκει και σε 5 χρονια θα γυρισει με 200-300χιλιαδες  :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid: :uglystupid:

για νορβηγια απο νετ:
Όσλο που πήγα 2 χρόνια πριν. Πρώτος μισθός 3000, αλλά ισως είναι μεικτά. Επίδομα ανεργίας το ίδιο... Το 10% δηλώνουν γιωτάδες ότι δηλαδή δεν μπορούν να δουλέψουν και ζουν με το επίδομα. για να ζεις οκ θες ένα 2000 πιστεύω. Το 20% των εργαζομένων είχε εισόδημα άνω των 5000 το μήνα. Τα νοίκια επειδή είναι ακριβά 2,5 με 3 φορές πάνω από Ελλάδα παίζει συγκατοίκηση μέσω αγγελιών. Όλα αυτά χωρίς να τα ζήσω ο ίδιος αλλά με μαρτυρίες εκεί ατόμων.
Οι τιμές είναι απίστευτες γι αυτό και οι μισθοί μας είναι τέσσερις φορές πάνω σε σχέση με την Ελλάδα. Με ένα μέσο μισθό έχεις πάνω από 40.000 ευρώ εισόδημα το χρόνο ενώ με τον κατώτερο μισθό έχεις από 25.000 ευρώ και πάνω. Το νόμισμα βέβαια είναι η κορόνα Νορβηγίας. Ο καφές κοστίζει πέντε με έξη ευρώ, είναι πολύ ακριβά να βγεις να πιείς ποτό, είναι 15 ευρώ το ποτό και θεωρείται πολυτέλεια να βγει ένα ζευγάρι για φαγητό αφού σε ένα απλό μέρος μπορεί να πληρώσει και 100 ευρώ.
Ένας μέσος μισθός στη Νορβηγία είναι 3.500€ μετά φόρων. Εξαρτάται εννοείται από το επάγγελμα. Αυτά τα χρήματα, αν υπολογιστούν τα έξοδα (που θα αναφέρω παρακάτω) φτάνουν για να ζήσει άνετα ένα ζευγάρι (χωρίς παιδιά).

Διαμονή:

Τα ενοίκια είναι ανάλογα με την περιοχή και την πόλη που διαμένεις. Στο Όσλο ξεκινούν από περίπου 1000€ για ένα διαμέρισμα 30 τετραγωνικών. Συνήθως σε αυτή την τιμή περιλαμβάνονται η θέρμανση, το ζεστό νερό, τα κοινόχρηστα και το ηλεκτρικό ρεύμα. Σε κάποιες περιπτώσεις περιλαμβάνεται και μία απλή σύνδεση Internet και Cable TV. Σε περίπτωση που κάποιος θέλει να έχει τηλεόραση, το κόστος είναι περίπου 380€ το χρόνο.

Διατροφή:

Ένα ζευγάρι χρειάζεται περίπου 500€ για έξοδα supermarket. Οι γνωστές αλυσίδες supermarket (Lidl, Carefour κτλ) δεν υπάρχουν στη Νορβηγία. Ελληνικά προϊόντα βρίσκεις δύσκολα και είναι πανάκριβα (π.χ. η φέτα κοστίζει 25€ το κιλό, το ελληνικό ελαιόλαδο κοστίζει 7€ το λίτρο). Λαϊκές αγορές δεν υπάρχουν και τα λαχανικά στο supermarket είναι κατώτερης ποιότητας από τα αντίστοιχα ελληνικά. Τα εστιατόρια δεν θυμίζουν σε τίποτα την ελληνική ταβέρνα. Οι τιμές από την άλλη, είναι πάρα πολύ ψηλά, με ένα ζευγάρι να χρειάζεται περίπου 100€ για να φάει σε ένα εστιατόριο (2 κυρίως πιάτα, μία σαλάτα και δύο ποτήρια κρασί).
Για να ζήσει μία τετραμελής οικογένεια σίγουρα τα λεφτά που ανέφερα δεν φτάνουν. Ένα σπίτι 65-80 τετραγωνικών, ανάλογα φυσικά και την περιοχή, μπορεί να κοστίζει από 1300€ ως 2000€. Σε περίπτωση που εργάζεται μόνο ένα άτομο είναι λίγο δύσκολα. Βέβαια εξαρτάται και από το μισθό που θα λαμβάνει αυτό το άτομο. Αν εργάζονται και οι δύο, τότε εμφανίζεται το κόστος του παιδικού σταθμού (αν θέλεις να τα στείλεις σε ιδιωτικό, γιατί υπάρχουν και πάρα πολύ δημόσιοι), αν τα παιδιά είναι μικρά το οποίο κόστος είναι υψηλό (δεν ξέρω πόσο ακριβώς). Το κόστος για διατροφή, αυτομάτως διπλασιάζεται, ίσως και τριπλασιάζεται όταν μιλάμε για 4 άτομα και όχι 2 (δηλαδή περίπου 1500€). Εκεί νομίζω πως παίζουν ρόλο πολλά πράγματα (μισθοί, ωράριο εργασίας). Δεν θέλω να απαντήσω γιατί δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο ακόμα.
 

Επισκέπτης
Οι μισθοί έξω αναφέρονται ΠΑΝΤΑ (άντε στο 90% των περιπτώσεων) σε μικτούς μισθούς.
Ένας μισθός 4.000€ στη Νορβηγία σημαίνει 48.000€ το χρόνο (δεν υπάρχουν δώρα) μείον ένα 30% κρατήσεις για φόρους και ασφάλεια πάμε στα 33.600€
Οι 20.000€ πάνε στο σπίτι θέλοντας και μη (ενοίκια+πάγια, κλπ), επομένως πάμε καθαρά στο χέρι 13.600€ για να ζήσεις σ ένα περιβάλλον που το μπουκάλι το νερό έχει 4-5€ και 2 καφέδες έξω 25 ευρώ
Για έναν που μένει με τη μανούλα του εδώ στην Ελλάδα, ας μην το σκέφτεται καθόλου, γιατί θα γυρίσει μέσα στο μαύρο κλάμα, και θα του χει φύγει και η μεσούλα απ το σκύψιμο πάνω από χέστρες, νεροχύτες, κλπ (άλλη δουλειά αν δεν ξέρεις γλώσσα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ)
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1

Εσύ μπορεί να κλαις. Εγώ όμως, όπως φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι, με τις μαλακίες που γράφεις από τις 4-5 σήμερα
το απόγευμα έχουμε κάνει καινούριο συκώτι από το γέλιο. Άντε μπράβο λακαμά, μάθε να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων
έστω και αν δεν συμφωνείς μαζί τους. Έγινα κατανοητός ή θες να σου μιλήσω σε άλλη γλώσσα;
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Εσύ μπορεί να κλαις. Εγώ όμως, όπως φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι, με τις μαλακίες που γράφεις από τις 4-5 σήμερα
το απόγευμα έχουμε κάνει καινούριο συκώτι από το γέλιο. Άντε μπράβο λακαμά, μάθε να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων
έστω και αν δεν συμφωνείς μαζί τους. Έγινα κατανοητός ή θες να σου μιλήσω σε άλλη γλώσσα;

Ρε τυπε εχεις παει ποτε Νορβηγια; Αν ναι σε ποια πολη; Ξερεις ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει;
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Εσύ μπορεί να κλαις. Εγώ όμως, όπως φαντάζομαι και αρκετοί άλλοι, με τις μαλακίες που γράφεις από τις 4-5 σήμερα
το απόγευμα έχουμε κάνει καινούριο συκώτι από το γέλιο. Άντε μπράβο λακαμά, μάθε να σέβεσαι τις απόψεις των άλλων
έστω και αν δεν συμφωνείς μαζί τους. Έγινα κατανοητός ή θες να σου μιλήσω σε άλλη γλώσσα;

εγραψα για αγροτικα θεματα που τα ξερω κ ειναι δουλεια μου...τι ξερεις εσυ για αυτα?
για εξωτερικο εχω απειρους σαν εσενα που πηγαν και γυρισαν χεσμενοι οποτε μη μου κολλας τρομπα  :birdman:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Οι μισθοί έξω αναφέρονται ΠΑΝΤΑ (άντε στο 90% των περιπτώσεων) σε μικτούς μισθούς.
Ένας μισθός 4.000€ στη Νορβηγία σημαίνει 48.000€ το χρόνο (δεν υπάρχουν δώρα) μείον ένα 30% κρατήσεις για φόρους και ασφάλεια πάμε στα 33.600€
Οι 20.000€ πάνε στο σπίτι θέλοντας και μη (ενοίκια+πάγια, κλπ), επομένως πάμε καθαρά στο χέρι 13.600€ για να ζήσεις σ ένα περιβάλλον που το μπουκάλι το νερό έχει 4-5€ και 2 καφέδες έξω 25 ευρώ
Για έναν που μένει με τη μανούλα του εδώ στην Ελλάδα, ας μην το σκέφτεται καθόλου, γιατί θα γυρίσει μέσα στο μαύρο κλάμα, και θα του χει φύγει και η μεσούλα απ το σκύψιμο πάνω από χέστρες, νεροχύτες, κλπ (άλλη δουλειά αν δεν ξέρεις γλώσσα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ)

ε ενταξει δν ειναι και τοσο δραματικα αλλα η αληθεια ειναι καπου στη μεση...υπαρχουν κ μορφωμενοι π παιρνουν σχεδον τα διπλα οποτε μια καποια αποταμιευση μπορεις να κανεις
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
Ρε τυπε εχεις παει ποτε Νορβηγια; Αν ναι σε ποια πολη; Ξερεις ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει;

Όχι αγοράκι μου, ασφαλώς και δεν έχω πάει στη Νορβηγία. Ανέφερα δυο χώρες ως παράδειγμα (Σουηδία, Νορβηγία) και
έπεσαν πάνω μου 2-3 ελληνάρες-βλαχοδήμαρχοι-γιδοβοσκοί να μου πουλήσουν πνεύμα και εξυπνάδα.
Ασφαλώς και γνωρίζω ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή.
Για απάντησε μου όμως σε 2 ερωτήσεις. Πρώτον, υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι έχουν πάει ακόμα και Καλιφόρνια πχ
Los Angeles, που είναι μια πολύ ακριβή πόλη και όταν γύρισαν Ελλάδα για διακοπές είπαν πως η ζωή ακόμα και
εκεί, παραδείγματος χάριν σε διατροφή, είναι πιο φθηνή. Το αμφισβητείς;
Και δεύτερον, για εξήγησε μου λοιπόν αφού η ζωή, επί παραδείγματι στην Νορβηγία, είναι τόσο ακριβή δεν μπορώ
να καταλάβω πως εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν εκεί και δεν έχουν εξαφανιστεί; Διότι όταν τα έξοδα
σου υπερβαίνουν τα έσοδα σου τότε υπάρχει πρόβλημα.
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
εγραψα για αγροτικα θεματα που τα ξερω κ ειναι δουλεια μου...τι ξερεις εσυ για αυτα?
για εξωτερικο εχω απειρους σαν εσενα που πηγαν και γυρισαν χεσμενοι οποτε μη μου κολλας τρομπα  :birdman:

Για να καταλάβεις πόσο αστοιχείωτος είσαι βαριέσαι να βάλεις ακόμη και τόνους στα γραφόμενα σου.
Κάνεις κρα από χιλιόμετρα, μπουρτζόβλαχος όσο δεν πάει. Σπαταλάω και το σάλιο μου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom