Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
Όχι αγοράκι μου, ασφαλώς και δεν έχω πάει στη Νορβηγία. Ανέφερα δυο χώρες ως παράδειγμα (Σουηδία, Νορβηγία) και
έπεσαν πάνω μου 2-3 ελληνάρες-βλαχοδήμαρχοι-γιδοβοσκοί να μου πουλήσουν πνεύμα και εξυπνάδα.
Ασφαλώς και γνωρίζω ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή.
Για απάντησε μου όμως σε 2 ερωτήσεις. Πρώτον, υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι έχουν πάει ακόμα και Καλιφόρνια πχ
Los Angeles, που είναι μια πολύ ακριβή πόλη και όταν γύρισαν Ελλάδα για διακοπές είπαν πως η ζωή ακόμα και
εκεί, παραδείγματος χάριν σε διατροφή, είναι πιο φθηνή. Το αμφισβητείς;
Και δεύτερον, για εξήγησε μου λοιπόν αφού η ζωή, επί παραδείγματι στην Νορβηγία, είναι τόσο ακριβή δεν μπορώ
να καταλάβω πως εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν εκεί και δεν έχουν εξαφανιστεί; Διότι όταν τα έξοδα
σου υπερβαίνουν τα έσοδα σου τότε υπάρχει πρόβλημα.

Α και κάτι ακόμα το οποίο ξέχασα για Καλιφόρνια και LA. Έλληνες που γύρισαν από εκεί είπαν πως η ζωή είναι
πιο φθηνή από την Αθήνα. Το μόνο σημείο που ανέφεραν πως οι τιμές ήταν πιο ακριβές ήταν το real estate δηλαδή
σπίτια, ενοίκια κλπ. 
 

thourios

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.424
Κριτικές
2
Like
10
Πόντοι
16

Επισκέπτης
Και δεύτερον, για εξήγησε μου λοιπόν αφού η ζωή, επί παραδείγματι στην Νορβηγία, είναι τόσο ακριβή δεν μπορώ
να καταλάβω πως εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν εκεί και δεν έχουν εξαφανιστεί; Διότι όταν τα έξοδα
σου υπερβαίνουν τα έσοδα σου τότε υπάρχει πρόβλημα.

Φίλε μου ο Έλληνας ως ανοργάνωτο ζώο που είναι (συγγνώμη για τα ζώα που δε φταίνε σε τίποτα) ακόμη και στην μετανάστευση είναι τσαπατσούλης και ανοργάνωτος.
Χαρακτηριστικό είναι ότι πουθενά δεν θα δεις να ανφέρεται ότι η ζωή ενός μετανάστη κατά 95% χωρίζεται σε κύκλους. Ο αρχικός κύκλος είναι η μετάβαση και τα πρώτα βήματα (εγγραφή σε Δήμους, εφορίες, κλπ, εκμάθηση γλώσσας, πρώτες εργασίες, κλπ) μετά ακολουθούν άλλοι κύκλοι, όπου έχοντας αποκτήσει εμπειρία, γνώση της γλώσσας, της χώρας, και πολλών λεπτομερειών της καθημερινής ζωής, μπορεί να εξοικονομήσει περισσότερα χρήματα, και να αρχίσει να κάνει κάποιο χαίρι δειλά-δειλά. Στα τελευταία στάδια, στα οποία λίγοι καταφέρνουν να φτάσουν, βλέπεις ανθρώπους φτιαγμένους με λεφτά, περιουσίες, κονέ, σπίτια, επιχειρήσεις, υπαλλήλους ακόμη και υπηκόους της χώρας (Έλληνες με Γερμανούς υπαλλήλους, κλπ)

Για να φτάσει κάποιος σ αυτόν τον κύκλο, είναι περιττό να σου πω τι έχει να τραβήξει ο πισινός του, η μεσούλα τους, το κεφαλάκι του, τα ποδαράκια του, η ψυχούλα του.

Οι εδώ Έλληνες, συζητώντας στις καφετέριες της Γλυφάδας πίνοντας τον πρωινό (μετά τις 13.00) φρέντο τους θυμούνται κάποιον παλιό θείο στην Καλιφόρνια , στον Καναδά ή στην Ελβετία και λένε: να εκείνος πως φτιάχτηκε; πιο μάγκας ήτανε; έτσι θα φτιαχτώ κι εγώ...

Και βάζουν πλώρη για το χωραφάκι με τ αγγούρια...
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Όχι αγοράκι μου, ασφαλώς και δεν έχω πάει στη Νορβηγία. Ανέφερα δυο χώρες ως παράδειγμα (Σουηδία, Νορβηγία) και
έπεσαν πάνω μου 2-3 ελληνάρες-βλαχοδήμαρχοι-γιδοβοσκοί να μου πουλήσουν πνεύμα και εξυπνάδα.
Ασφαλώς και γνωρίζω ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή.
Για απάντησε μου όμως σε 2 ερωτήσεις. Πρώτον, υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι έχουν πάει ακόμα και Καλιφόρνια πχ
Los Angeles, που είναι μια πολύ ακριβή πόλη και όταν γύρισαν Ελλάδα για διακοπές είπαν πως η ζωή ακόμα και
εκεί, παραδείγματος χάριν σε διατροφή, είναι πιο φθηνή. Το αμφισβητείς;
Και δεύτερον, για εξήγησε μου λοιπόν αφού η ζωή, επί παραδείγματι στην Νορβηγία, είναι τόσο ακριβή δεν μπορώ
να καταλάβω πως εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν εκεί και δεν έχουν εξαφανιστεί; Διότι όταν τα έξοδα
σου υπερβαίνουν τα έσοδα σου τότε υπάρχει πρόβλημα.

Ρε τυπε τα χεις κανει ολα αχταρμα, Αμερικες, Σουηδιες, Νορβηγιες, τα παντα ολα.

Λοιπον ενα ενα και πολιτισμενα. Καταρχην προφανως και δε μιλαμε για επιβιωση, παντου θα επιβιωσεις, και στο Λεσοθο ζουνε ανθρωποι  :grin:

Λοιπον για ΗΠΑ που αναφερεις, ισχυει οτι καποια πραγματα ειναι πιο φτηνα, εικαζω α) λογω οικονομιων κλιμακας και β) λογω ακρατου καπιταλισμου που οταν εφαρμοζεται σε τετοια μορφη επιτυγχανει τρελα αποτελεσματα σε επιπεδο ανταγωνιστικοτητας, αποδοτικοτητας κτλ. Γενικα η Αμερικη ειναι χωρα που βγαζεις πιο ευκολα λεφτα απο οτι εχω καταλαβει, αλλα ειναι και χωρα που δεν εχεις μαξιλαρακι, αμα πεσεις γαμηθηκες. Παιδεια μηδεν, υγεια μηδεν, για τα παντα πρεπει να πληρωνεις, διακοπες 10-15 μερες το χρονο μονο, και διαφορα τετοια καλα. Ειναι πολυ ζουγκλα. Φαντασου οτι τους Ευρωπαιους μας θεωρουνε σοσιαλιστες, και δε μιλαω τωρα για Γαλλους, αλλα ακομα και χωρες οπως τη Γερμανια τις θεωρουνε σοσιαλιστικες --> κομμουνιστικες.

Παμε τωρα Νορβηγια. Προφανως και τα εξοδα δε θα ειναι πιο πανω απο τα εσοδα, αυτο αλλωστε εσυ το κανονιζεις. Απλα αυτο που σου λεω ειναι πως μη φανταζεσαι πως τα 4 χιλιαρικα εκει ειναι οπως τα 4 χιλιαρικα στην Ελλαδα. Καμια μα καμια σχεση. Εκει ειναι ολα ακριβα, σπιτια, εστιατορια, μεσα μετακινησης, τα παντα. Για το ποτο δε, οι τιμες ειναι τραγικες και υπαρχουν και απιστευτες απαγορευσεις, το αγοραζεις συγκεκριμενες ωρες.

Μην το παιζεις ξερολας και προσπαθησε να καταλαβεις τι σου λεμε.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Για να καταλάβεις πόσο αστοιχείωτος είσαι βαριέσαι να βάλεις ακόμη και τόνους στα γραφόμενα σου.
Κάνεις κρα από χιλιόμετρα, μπουρτζόβλαχος όσο δεν πάει. Σπαταλάω και το σάλιο μου...

τρομερο επιχειρημα οι τονοι στις λεξεις  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
αφου σε εκμηδενισαμε  :birdman: :birdman: :birdman:
 

Επισκέπτης
Όποιος θέλει να υπολογίσει πως θα είναι η ζωή στη Νορβηγία, ας φανταστεί πως είναι η ζωή για έναν Ινδό απόφοιτο πχ Χημείας, ή Φιλοσοφικής, ή Οικονομικών σε Ινδικό Πανεπιστήμιο που έρχεται να δουλέψει Ελλάδα.

Έχετε δει ποτέ Ινδό σε δουλειές που στην Ελλάδα παίρνουν (η μάλλον έπαιρναν) καλά λεφτά;
Σε Τράπεζα; Σε Δημόσια Υπηρεσία; Σε κατασκευαστική;
Λογιστή; Ελεγκτική Εταιρία; Ασφαλιστή; Χρηματιστή;
Στην Ελλάδα ο μέσος όρος των μισθών ανεβαίνει κυρίως από τέτοιες δουλειές.
Οι δουλειές που θα κληθεί να εργαστεί ένας Ινδός μετανάστης στην Ελλάδα, αμοίβονται απείρως λιγότερα.
Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες που θα πάνε Ελβετία, Νορβηγία, Καναδά ή Αυστραλία

Δεν θα δείτε τον μέσο όρο. Θα δείτε τον μέσο όρο των μισθών ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Όχι αγοράκι μου, ασφαλώς και δεν έχω πάει στη Νορβηγία. Ανέφερα δυο χώρες ως παράδειγμα (Σουηδία, Νορβηγία) και
έπεσαν πάνω μου 2-3 ελληνάρες-βλαχοδήμαρχοι-γιδοβοσκοί να μου πουλήσουν πνεύμα και εξυπνάδα.
Ασφαλώς και γνωρίζω ότι η ζωή εκεί είναι ακριβή.
Για απάντησε μου όμως σε 2 ερωτήσεις. Πρώτον, υπάρχουν Έλληνες οι οποίοι έχουν πάει ακόμα και Καλιφόρνια πχ
Los Angeles, που είναι μια πολύ ακριβή πόλη και όταν γύρισαν Ελλάδα για διακοπές είπαν πως η ζωή ακόμα και
εκεί, παραδείγματος χάριν σε διατροφή, είναι πιο φθηνή. Το αμφισβητείς;
Και δεύτερον, για εξήγησε μου λοιπόν αφού η ζωή, επί παραδείγματι στην Νορβηγία, είναι τόσο ακριβή δεν μπορώ
να καταλάβω πως εξακολουθούν και υπάρχουν άνθρωποι που ζουν εκεί και δεν έχουν εξαφανιστεί; Διότι όταν τα έξοδα
σου υπερβαίνουν τα έσοδα σου τότε υπάρχει πρόβλημα.

οι βοσκοι κ κτηνοτροφοι βγαζουν πολυ καλυτερα λεφτα απο αυτα π θα πας εσυ να βγαλεις ανιδεικευτος εξω η στην ελλαδα  :grin: :grin:
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
Φίλε μου ο Έλληνας ως ανοργάνωτο ζώο που είναι (συγγνώμη για τα ζώα που δε φταίνε σε τίποτα) ακόμη και στην μετανάστευση είναι τσαπατσούλης και ανοργάνωτος.
Χαρακτηριστικό είναι ότι πουθενά δεν θα δεις να ανφέρεται ότι η ζωή ενός μετανάστη κατά 95% χωρίζεται σε κύκλους. Ο αρχικός κύκλος είναι η μετάβαση και τα πρώτα βήματα (εγγραφή σε Δήμους, εφορίες, κλπ, εκμάθηση γλώσσας, πρώτες εργασίες, κλπ) μετά ακολουθούν άλλοι κύκλοι, όπου έχοντας αποκτήσει εμπειρία, γνώση της γλώσσας, της χώρας, και πολλών λεπτομερειών της καθημερινής ζωής, μπορεί να εξοικονομήσει περισσότερα χρήματα, και να αρχίσει να κάνει κάποιο χαίρι δειλά-δειλά. Στα τελευταία στάδια, στα οποία λίγοι καταφέρνουν να φτάσουν, βλέπεις ανθρώπους φτιαγμένους με λεφτά, περιουσίες, κονέ, σπίτια, επιχειρήσεις, υπαλλήλους ακόμη και υπηκόους της χώρας (Έλληνες με Γερμανούς υπαλλήλους, κλπ)

Για να φτάσει κάποιος σ αυτόν τον κύκλο, είναι περιττό να σου πω τι έχει να τραβήξει ο πισινός του, η μεσούλα τους, το κεφαλάκι του, τα ποδαράκια του, η ψυχούλα του.

Οι εδώ Έλληνες, συζητώντας στις καφετέριες της Γλυφάδας πίνοντας τον πρωινό (μετά τις 13.00) φρέντο τους θυμούνται κάποιον παλιό θείο στην Καλιφόρνια , στον Καναδά ή στην Ελβετία και λένε: να εκείνος πως φτιάχτηκε; πιο μάγκας ήτανε; έτσι θα φτιαχτώ κι εγώ...

Και βάζουν πλώρη για το χωραφάκι με τ αγγούρια...

Skioure, αν αναφερόμενος στο χωραφάκι με τα αγγούρια μιλάς μεταφορικά, αγοράκι μου διαβάστε πρώτα τι γράφουν οι
άλλοι και έπειτα σχολιάστε. Το ξαναλέω για τρίτη ή τέταρτη φορά, σε κανένα μέρος του κόσμου δεν σου χαρίζεται ούτε
ένα ευρώ. Πόσες φορές πρέπει να το πω; :headbang:
Αυτό που αρχικά είπα ήταν πως στο εξωτερικό ακόμη και χειρονακτικές εργασίες έχουν μεγαλύτερες απολαβές από δικηγόρους,
λογιστές κλπ που δουλεύουν στην Ελλάδα με δυο και τρία πτυχία. Μίλησα λοιπόν για 4000-5000€ για κάποιον που μαζεύει
σκουπίδια και έπεσαν πάνω μου να με φάνε. Αμέσως αναγνώρισα πως ήμουν υπερβολικός ως προς το ποσό. Δεν είμαι ξερόλας
όπως αρκετοί και εδώ μέσα.
Τώρα καθόσον αφορά αυτό που έγραψες για θείους κλπ που πλένοντας πιάτα την δεκαετία του 60 ή και εγώ δεν ξέρω πότε,
έγιναν εκατομμυριούχοι,είδες πουθενά να γράφω κάτι τέτοιο; Ή να είπα πως θέλω να πάω στο εξωτερικό και να γυρίσω σε 4-5
χρόνια με 200000-300000€ όπως έγραψε ο άλλος; Μην βάζετε στο στόμα λόγια τα οποία δεν έχουν ειπωθεί.
Και κάτι ακόμη. Σε αυτή τη χώρα είναι τέτοιος ο παραλογισμός που έχω ακούσει άνθρωπο να λέει πως εγώ δεν μεταναστεύω
γιατί η Ελλάδα έχει ωραίο ήλιο που δεν τον συναντάς πουθενά. Ε κάτσε και φάε ήλιο λοιπόν...
 

Επισκέπτης
Skioure, αν αναφερόμενος στο χωραφάκι με τα αγγούρια μιλάς μεταφορικά, αγοράκι μου διαβάστε πρώτα τι γράφουν οι
άλλοι και έπειτα σχολιάστε. Το ξαναλέω για τρίτη ή τέταρτη φορά, σε κανένα μέρος του κόσμου δεν σου χαρίζεται ούτε
ένα ευρώ. Πόσες φορές πρέπει να το πω; :headbang:
Αυτό που αρχικά είπα ήταν πως στο εξωτερικό ακόμη και χειρονακτικές εργασίες έχουν μεγαλύτερες απολαβές από δικηγόρους,
λογιστές κλπ που δουλεύουν στην Ελλάδα με δυο και τρία πτυχία. Μίλησα λοιπόν για 4000-5000€ για κάποιον που μαζεύει
σκουπίδια και έπεσαν πάνω μου να με φάνε. Αμέσως αναγνώρισα πως ήμουν υπερβολικός ως προς το ποσό. Δεν είμαι ξερόλας
όπως αρκετοί και εδώ μέσα.
Τώρα καθόσον αφορά αυτό που έγραψες για θείους κλπ που πλένοντας πιάτα την δεκαετία του 60 ή και εγώ δεν ξέρω πότε,
έγιναν εκατομμυριούχοι,είδες πουθενά να γράφω κάτι τέτοιο; Ή να είπα πως θέλω να πάω στο εξωτερικό και να γυρίσω σε 4-5
χρόνια με 200000-300000€ όπως έγραψε ο άλλος; Μην βάζετε στο στόμα λόγια τα οποία δεν έχουν ειπωθεί.
Και κάτι ακόμη. Σε αυτή τη χώρα είναι τέτοιος ο παραλογισμός που έχω ακούσει άνθρωπο να λέει πως εγώ δεν μεταναστεύω
γιατί η Ελλάδα έχει ωραίο ήλιο που δεν τον συναντάς πουθενά. Ε κάτσε και φάε ήλιο λοιπόν...

μα δεν αναφέρομαι σε σένα απαραίτητα, γενικά μιλάω...

 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Skioure, αν αναφερόμενος στο χωραφάκι με τα αγγούρια μιλάς μεταφορικά, αγοράκι μου διαβάστε πρώτα τι γράφουν οι
άλλοι και έπειτα σχολιάστε. Το ξαναλέω για τρίτη ή τέταρτη φορά, σε κανένα μέρος του κόσμου δεν σου χαρίζεται ούτε
ένα ευρώ. Πόσες φορές πρέπει να το πω; :headbang:
Αυτό που αρχικά είπα ήταν πως στο εξωτερικό ακόμη και χειρονακτικές εργασίες έχουν μεγαλύτερες απολαβές από δικηγόρους,
λογιστές κλπ που δουλεύουν στην Ελλάδα με δυο και τρία πτυχία. Μίλησα λοιπόν για 4000-5000€ για κάποιον που μαζεύει
σκουπίδια και έπεσαν πάνω μου να με φάνε. Αμέσως αναγνώρισα πως ήμουν υπερβολικός ως προς το ποσό. Δεν είμαι ξερόλας
όπως αρκετοί και εδώ μέσα.
Τώρα καθόσον αφορά αυτό που έγραψες για θείους κλπ που πλένοντας πιάτα την δεκαετία του 60 ή και εγώ δεν ξέρω πότε,
έγιναν εκατομμυριούχοι,είδες πουθενά να γράφω κάτι τέτοιο; Ή να είπα πως θέλω να πάω στο εξωτερικό και να γυρίσω σε 4-5
χρόνια με 200000-300000€ όπως έγραψε ο άλλος; Μην βάζετε στο στόμα λόγια τα οποία δεν έχουν ειπωθεί.
Και κάτι ακόμη. Σε αυτή τη χώρα είναι τέτοιος ο παραλογισμός που έχω ακούσει άνθρωπο να λέει πως εγώ δεν μεταναστεύω
γιατί η Ελλάδα έχει ωραίο ήλιο που δεν τον συναντάς πουθενά. Ε κάτσε και φάε ήλιο λοιπόν...

τωρα μιλας σωστα....αλλα υπαρχουν πολλοι π μενουν ελλαδα κ βγαζουν καλα λεφτα ακομη κ σημερα  σιγουρα μειωμενα λογω κρισης αλλα παλι μια χαρα ...μη λες οτι η ελλαδα ειναι η πιο τελειωμενη χωρα στον κοσμο ελεος δηλαδη  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
τωρα μιλας σωστα....αλλα υπαρχουν πολλοι π μενουν ελλαδα κ βγαζουν καλα λεφτα ακομη κ σημερα  σιγουρα μειωμενα λογω κρισης αλλα παλι μια χαρα ...μη λες οτι η ελλαδα ειναι η πιο τελειωμενη χωρα στον κοσμο ελεος δηλαδη  :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Όσο με σέβεσαι χωρίς να με προσβάλλεις, όπως έκανες σε προηγούμενο μήνυμα σου, τόσο θα σε σέβομαι και εγώ.
Μα φυσικά και συμφωνώ μαζί σου αναφανδόν πως στην Ελλάδα, ακόμη και σήμερα, υπάρχει χρήμα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,
με τα 1000!!! Το θέμα είναι που βρίσκεται αυτό το χρήμα...
Για να αλλάξω θέμα θα μιλήσω για τον κλάδο των λογιστών και όποιος λογιστής θεωρεί ότι αυτά που θα πω είναι ανακριβή
ας βγει να με διαψεύσει. Άλλωστε έχω συγγενείς λογιστές στην οικογένεια.

Τι αντιμετωπίζει σήμερα ένας λογιστής:
Ένας μέσος λογιστής πρέπει να παίρνει 1100-1200€ το μήνα (δίνω έναν μέσο όρο).
Σχεδόν σε καθημερινή βάση έχει να αντιμετωπίσει ασφυκτικές προθεσμίες από την εφορία. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις
που τρως πρόστιμα, προσαυξήσεις λόγω πχ μη έγκαιρης υποβολής μιας δήλωσης.
Πολλές φορές περιμένεις ώρες στην ουρά  στις εφορίες. Βέβαια τα τελευταία 2-3 χρόνια αυτό έχει περιοριστεί διότι πολλές
συναλλαγές-διαδικασίες γίνονται μέσω του internet-taxis.
Όμως και μόνο οι ασφυκτικές προθεσμίες που έχεις να αντιμετωπίσεις και η πιθανότητα πελάτες να σε αφήσουν απλήρωτο για μήνες
και κάποια στιγμή να εξαφανιστούν είναι δύο στοιχεία που κάνουν την δουλειά ενός λογιστή μια από τις πιο δύσκολες-αφόρητες.
Συν το γεγονός πως έχεις να αντιμετωπίσεις και πελάτες οι οποίοι δεν γνωρίζεις αν είναι απόλυτα ειλικρινείς μαζί σου.
Φτάνεις λοιπόν στο τέλος του μήνα να παίρνεις 1100-1200€ αφού έχεις βγάλει 10 καρκίνους. Συγγνώμη για την έκφραση όμως
θεωρώ πως έτσι είναι τα πράγματα.
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί εργαζόμενοι στον κλάδο που φτάνουν 50-55 χρονών και είναι κυριολεκτικά τελειωμένοι. Δυστυχώς...
Και όλα αυτά για να μπορέσεις  στοιχειωδώς να επιβιώσεις. Α και μην βγει κανείς να μου πει για 4-5 μεγαλολογιστές που έχουν
πελάτες την μισή Αθήνα.
 

bourdeliotis

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2014
Μηνύματα
3.366
Κριτικές
23
Like
5
Πόντοι
26
Όσο με σέβεσαι χωρίς να με προσβάλλεις, όπως έκανες σε προηγούμενο μήνυμα σου, τόσο θα σε σέβομαι και εγώ.
Μα φυσικά και συμφωνώ μαζί σου αναφανδόν πως στην Ελλάδα, ακόμη και σήμερα, υπάρχει χρήμα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,
με τα 1000!!! Το θέμα είναι που βρίσκεται αυτό το χρήμα...
Για να αλλάξω θέμα θα μιλήσω για τον κλάδο των λογιστών και όποιος λογιστής θεωρεί ότι αυτά που θα πω είναι ανακριβή
ας βγει να με διαψεύσει. Άλλωστε έχω συγγενείς λογιστές στην οικογένεια.

Τι αντιμετωπίζει σήμερα ένας λογιστής:
Ένας μέσος λογιστής πρέπει να παίρνει 1100-1200€ το μήνα (δίνω έναν μέσο όρο).
Σχεδόν σε καθημερινή βάση έχει να αντιμετωπίσει ασφυκτικές προθεσμίες από την εφορία. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις
που τρως πρόστιμα, προσαυξήσεις λόγω πχ μη έγκαιρης υποβολής μιας δήλωσης.
Πολλές φορές περιμένεις ώρες στην ουρά  στις εφορίες. Βέβαια τα τελευταία 2-3 χρόνια αυτό έχει περιοριστεί διότι πολλές
συναλλαγές-διαδικασίες γίνονται μέσω του internet-taxis.
Όμως και μόνο οι ασφυκτικές προθεσμίες που έχεις να αντιμετωπίσεις και η πιθανότητα πελάτες να σε αφήσουν απλήρωτο για μήνες
και κάποια στιγμή να εξαφανιστούν είναι δύο στοιχεία που κάνουν την δουλειά ενός λογιστή μια από τις πιο δύσκολες-αφόρητες.
Συν το γεγονός πως έχεις να αντιμετωπίσεις και πελάτες οι οποίοι δεν γνωρίζεις αν είναι απόλυτα ειλικρινείς μαζί σου.
Φτάνεις λοιπόν στο τέλος του μήνα να παίρνεις 1100-1200€ αφού έχεις βγάλει 10 καρκίνους. Συγγνώμη για την έκφραση όμως
θεωρώ πως έτσι είναι τα πράγματα.
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί εργαζόμενοι στον κλάδο που φτάνουν 50-55 χρονών και είναι κυριολεκτικά τελειωμένοι. Δυστυχώς...
Και όλα αυτά για να μπορέσεις  στοιχειωδώς να επιβιώσεις. Α και μην βγει κανείς να μου πει για 4-5 μεγαλολογιστές που έχουν
πελάτες την μισή Αθήνα.
αν ειχε περισσοτερο μυαλο να μην τελειωνε ΤΕΙ και ας πηγαινε σε καμια θετικη επιστημη οπως εγω(καθηγητης) που παιρνω 850, ΑΛΛΑ εχω το κεφαλι μου ησυχο και ζω ξενοιαστα εστω και με πιο λιγα.
θεμα επιλογων και δυνατοτητων ειναι τι κανει ο καθενας στην ζωη του (αν εξαιρεσεις κακοτυχιες),
δεν τυχαινει να τελειωσεις λογιστικη το επελεξες ή τοσες δυνατοτητες ειχες.
...και εγω ειχα ετοιμη δουλεια απο τον πατερα μου με τριπλασιο εισοδημα επελεξα ομως να σπουδασω για να δουλευω 5 και οχι 12 ωρες την ημερα και να εχω το μυαλο μου συνεχεια στο μαγαζι.
 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Όποιος θέλει να υπολογίσει πως θα είναι η ζωή στη Νορβηγία, ας φανταστεί πως είναι η ζωή για έναν Ινδό απόφοιτο πχ Χημείας, ή Φιλοσοφικής, ή Οικονομικών σε Ινδικό Πανεπιστήμιο που έρχεται να δουλέψει Ελλάδα.

Έχετε δει ποτέ Ινδό σε δουλειές που στην Ελλάδα παίρνουν (η μάλλον έπαιρναν) καλά λεφτά;
Σε Τράπεζα; Σε Δημόσια Υπηρεσία; Σε κατασκευαστική;
Λογιστή; Ελεγκτική Εταιρία; Ασφαλιστή; Χρηματιστή;
Στην Ελλάδα ο μέσος όρος των μισθών ανεβαίνει κυρίως από τέτοιες δουλειές.
Οι δουλειές που θα κληθεί να εργαστεί ένας Ινδός μετανάστης στην Ελλάδα, αμοίβονται απείρως λιγότερα.
Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες που θα πάνε Ελβετία, Νορβηγία, Καναδά ή Αυστραλία

Δεν θα δείτε τον μέσο όρο. Θα δείτε τον μέσο όρο των μισθών ΣΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ...


Τελειως ακυρο παραδειγμα...

Εχει ινδους που καθαριζουν τζαμια στα φαναρια και ινδους/πακιστανους που συναρμολογουν πυρηνικους αντιδραστηρες....

Εχει ¨ελληνες που το μυαλο τους κι η ποιοτητα τους ισοδυναμει με μια φτυαρια καβαλινες, την εχουν αραξει με τη φραπεδουμπα ολη μερα σε ενα καφενε ή μια οθονη και τα βρισκουν όλα δυσκολα, αδυνατα, απιθανα κτλ κι έχει έλληνες που είναι διευθυντικα στελεχη, επιστημονες, επιχειρηματιες κτλ εκει έξω.

Η Ελλάδα ειναι μια χωρα φεουδαρχικη - φεουδο των κομματων, των ολιγαρχων και των συντεχνιακων μικρομαγαζων. Αξιοκρατία δεν υπαρχει, οπότε κι ο Βισβαναθαν Αναντ να σου' ρθει να κανει αίτηση για δουλειά, θα βρει ενα τειχος ρουσφετιου και ρουφιανιας μπροστα του και θα παρει τον πουλο...

Η φεουδαρχικη/κοτσαμπάσικη αυτη νοοτροπία υπάρχει για να προστατευει  τη διαιώνιση στην εξουσία και στην κοινωνια των γονων των γνωστων τζακιών και ολιγαρχών.
Ο υιος-θυγατερα-ανεψιος παπανδρεου, μητσοτακη, καραμανλή, γενηματα, ραλλη, ψυχαρη, βαρδινογιαννη, κοκκαλη, αγγελοπουλου κτλ

Ο Πολυδωρας γινεται μια μερα προεδρος της βουλης και διοριζει αμεσως τις θυγατερες του σε αυτην, ο παπαμιμικος κι ο αδελφος παπανδρεου χρηματοδοτουνται μεσω των ΜΚΟ, ο Βοριδης ...εκπροσωπει τον ελλ λαο στη βουλη και ιδιωτες που εκλεψαν κρατικο χρήμα στα δικαστηρια (σκανδαλο ιδιωτων παροχων ρευματος), πρασινομπλε συνδικαλιστες-κομματοσκυλα γινονται βουλευτες, ο Μπομπολας παίρνει ολα τα δημοσια εργα ενω χρωσταει στην εφορια και τα ΜΜΕ του φεσωνουν το δημοσιο ασυστολα, η βουλη κλεινει για να παραγραφονται αδικηματα βουλευτων, ο Μπένι εχει κανει την ερμηνεια και το πνευμα των νομων βρακολάστιχο κτλ

Η πολιτικη-οικονομικη ζωη στην Ελλάδα ειναι ενας απυθμενος σκατολακος που καταπίνει τα πάντα !

 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
Ωραιο το καλαμποκι φιλος :rockon:

Ειχα διαβασει οτι οι αρχαιες φυλες του μεξικου με το καλαμποκι καλυψαν τις διατροφικες τους αναγκες πληρως και δεν εκαναν επεκτατικους πολεμους

Τα καλαμποκια που τρωμε στην Ελλαδα ειναι απο δω η ερχονται απο καμμια αργεντινη? :think:

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο που διαβασες.
Στο Μεξικο και παντου στην λατινικη αμερικη, μα και στον κοσμο γενικοτερα πάντα γινονταν τρομερες σφαγες για το ποιος θα ελεγξει τα μεσα παραγωγής !
Αρχικα την καλλιεργισιμη γη και τις θαλασσες, μετα τις αποικιες και τα πετρελαια και παει λεγοντας.

Γενικα ποτε κανεις δεν ειπε, α εχω διατροφικη αυταρκεια και σταματαω εδω... Ολοι κυνηγουσαν το κατι παραπάνω - διαφορετικα ερχοταν ο γειτονας (φοινικας, ελληνας, ρωμαιος, περσης, βαρβαρος κτλ) και τους εσφαζε ! Η διατροφικη επάρκεια κι η συνεπαγομενη ηρεμια τελειωσε με την εποχη των τροφοσυλλεκτων.

Ειδικα το Μεξικο και η Αιγυπτος είναι κλασικα παραδειγματα πλουσιων περιοχων, που η τοπικη παραγωγη αφου ελεγθηκε απο ισχυρες δυναστειες/αυτοκρατοριες, διοχετευθηκε στην παραγωγη τεραστιων εργων μνημειακου χαρακτηρα για τη ματαιοδοξια των κυβερνωντων κι ελαχιστα για την προοδο της κοινωνιας, με αποτελεσμα αυτες να καταρρεουν παντα μεσα σε κυκλους αιματος, αφου εξαντλούσαν τους διαθεσιμους πορους αλογιστα.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Όσο με σέβεσαι χωρίς να με προσβάλλεις, όπως έκανες σε προηγούμενο μήνυμα σου, τόσο θα σε σέβομαι και εγώ.
Μα φυσικά και συμφωνώ μαζί σου αναφανδόν πως στην Ελλάδα, ακόμη και σήμερα, υπάρχει χρήμα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου,
με τα 1000!!! Το θέμα είναι που βρίσκεται αυτό το χρήμα...
Για να αλλάξω θέμα θα μιλήσω για τον κλάδο των λογιστών και όποιος λογιστής θεωρεί ότι αυτά που θα πω είναι ανακριβή
ας βγει να με διαψεύσει. Άλλωστε έχω συγγενείς λογιστές στην οικογένεια.

Τι αντιμετωπίζει σήμερα ένας λογιστής:
Ένας μέσος λογιστής πρέπει να παίρνει 1100-1200€ το μήνα (δίνω έναν μέσο όρο).
Σχεδόν σε καθημερινή βάση έχει να αντιμετωπίσει ασφυκτικές προθεσμίες από την εφορία. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις
που τρως πρόστιμα, προσαυξήσεις λόγω πχ μη έγκαιρης υποβολής μιας δήλωσης.
Πολλές φορές περιμένεις ώρες στην ουρά  στις εφορίες. Βέβαια τα τελευταία 2-3 χρόνια αυτό έχει περιοριστεί διότι πολλές
συναλλαγές-διαδικασίες γίνονται μέσω του internet-taxis.
Όμως και μόνο οι ασφυκτικές προθεσμίες που έχεις να αντιμετωπίσεις και η πιθανότητα πελάτες να σε αφήσουν απλήρωτο για μήνες
και κάποια στιγμή να εξαφανιστούν είναι δύο στοιχεία που κάνουν την δουλειά ενός λογιστή μια από τις πιο δύσκολες-αφόρητες.
Συν το γεγονός πως έχεις να αντιμετωπίσεις και πελάτες οι οποίοι δεν γνωρίζεις αν είναι απόλυτα ειλικρινείς μαζί σου.
Φτάνεις λοιπόν στο τέλος του μήνα να παίρνεις 1100-1200€ αφού έχεις βγάλει 10 καρκίνους. Συγγνώμη για την έκφραση όμως
θεωρώ πως έτσι είναι τα πράγματα.
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί εργαζόμενοι στον κλάδο που φτάνουν 50-55 χρονών και είναι κυριολεκτικά τελειωμένοι. Δυστυχώς...
Και όλα αυτά για να μπορέσεις  στοιχειωδώς να επιβιώσεις. Α και μην βγει κανείς να μου πει για 4-5 μεγαλολογιστές που έχουν
πελάτες την μισή Αθήνα.

μια χαρα εισαι με αυτα τα λεφτα ελλαδα αν μενεις σε δικο σου σπιτι...αλλα και ενοικιο να εχεις κανα 200 παλι βγαινεις..εκτος φυσικα αν εχεις γυναικα και 2-3 παιδια...μη νομιζεις στο εξωτερικο παιρνουν παραπανω αλλα ολοι νοικιαζουν σπιτια εχουν πιο μεγαλα εξοδα σε σχεση με ελλαδα...εγω π ειμαι κ επαρχια ασε τη βγαζω πιο φθηνα και απο ελλαδα  :grin: :grin:
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
αν ειχε περισσοτερο μυαλο να μην τελειωνε ΤΕΙ και ας πηγαινε σε καμια θετικη επιστημη οπως εγω(καθηγητης) που παιρνω 850, ΑΛΛΑ εχω το κεφαλι μου ησυχο και ζω ξενοιαστα εστω και με πιο λιγα.
θεμα επιλογων και δυνατοτητων ειναι τι κανει ο καθενας στην ζωη του (αν εξαιρεσεις κακοτυχιες),
δεν τυχαινει να τελειωσεις λογιστικη το επελεξες ή τοσες δυνατοτητες ειχες.
...και εγω ειχα ετοιμη δουλεια απο τον πατερα μου με τριπλασιο εισοδημα επελεξα ομως να σπουδασω για να δουλευω 5 και οχι 12 ωρες την ημερα και να εχω το μυαλο μου συνεχεια στο μαγαζι.

Bourdelioti δεν γνωρίζεις πως λογιστές έχουν σπουδάσει στην ΑΣΟΕΕ, στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (Οικονομικό
Νομικής) και πάει λέγοντας; Δεν μίλησα για ΤΕΙ χωρίς να θέλω φυσικά να τους υποβαθμίσω.
Ο λόγος που ανέφερα το παράδειγμα των λογιστών είναι για να δείξω τι αντιμετωπίζει ένας Έλληνας λογιστής εν συγκρίσει με έναν
Αυστραλό, έναν Δανό, έναν Νορβηγό, έναν Σουηδό κλπ. Ένα εξαιρετικά ψυχοφθόρο εργασιακό περιβάλλον και από χρηματικές απολαβές...
σκατά. Δουλεύεις για το τίποτα. Για όσους μας έχουν ζαλίσει με την Ελλάδα και πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα στο εξωτερικό.
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Bourdelioti δεν γνωρίζεις πως λογιστές έχουν σπουδάσει στην ΑΣΟΕΕ, στο Πανεπιστήμιο Πειραιά, στο Πανεπιστήμιο Αθηνών (Οικονομικό
Νομικής) και πάει λέγοντας; Δεν μίλησα για ΤΕΙ χωρίς να θέλω φυσικά να τους υποβαθμίσω.
Ο λόγος που ανέφερα το παράδειγμα των λογιστών είναι για να δείξω τι αντιμετωπίζει ένας Έλληνας λογιστής εν συγκρίσει με έναν
Αυστραλό, έναν Δανό, έναν Νορβηγό, έναν Σουηδό κλπ. Ένα εξαιρετικά ψυχοφθόρο εργασιακό περιβάλλον και από χρηματικές απολαβές...
σκατά. Δουλεύεις για το τίποτα. Για όσους μας έχουν ζαλίσει με την Ελλάδα και πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα στο εξωτερικό.

βρε εμεις δν λεμε οτι στην ελλαδα δν δουλευουμε πολυ αλλα λεμε οτι εχει ιδιοκατοικηση + χαμηλο κοστος ζωης σε σχεση με Αμερικη
Βορεια Ευρωπη κτλ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom