Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

txar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2011
Μηνύματα
4.209
Κριτικές
3
Like
1.677
Πόντοι
496
Ελεγα μπας και 50στρ φτανουν :cheesy:
Οχι ρε τυπε
Συμβολαιογραφος-δικηγορος-εφορια και φανταζομαι περιφραξη,οργωμα,σπορα και μια καβατζα μεχρι να φυτρωσει αυτο που εχεις βαλει

Δεν ξερω ειπα, εκανα μια εκτιμηση

πιστευω με 100στρ και με την καταλληλη
καλλιεργεια ισως βγαλεις 20-25χιλ/χρονο
αν τα δουλεψεις εσυ

 

Hirayama

Μέλος
Εγγρ.
30 Απρ 2011
Μηνύματα
3.258
Like
3
Πόντοι
16
μικρο φοιτιτικο σπιτι. κοστος κανα 30-40ρι αποδιδει 10% το χρονο (3.000 το χρονο καθαρα στο χερι συμπεριλαμβανομενων φορων ακινητων και φορων ενοικιων)σε νοικια και δεν φοβασαι κουρεμα, σε αντιθεση με το να τα κρατας σε τραπεζα να αποδιδουν 2-5% και ανα πασα στιγμη να μπορουν να στα δεσμευσουν-κουρεψουν. χωρια που στο αποτερα μελλον μπορουν να ανατιμηθουν, αυτην την στιγμη εχουν την μικροτερη αξια λογω του σοκ της κρισης και των καινουριων φορων ακινητων.

τυπε, υπαινισεσσαι οτι οι ελλ τραπεζες δεν ειναι ασφαλεις ;! κι οτι το ελλ κρατος μπορει να σου βαλει χερι σε καταθεσεις ;

καζακικος εισαι ρε τυπε ή βαλτός να τρολλιασεις το θρεντ ;

θα πεσουν τωρα ο λουσεντ, ο μπρο κι ο τρομπας να σε φανε !
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
πιστευω με 100στρ και με την καταλληλη
καλλιεργεια ισως βγαλεις 20-25χιλ/χρονο
αν τα δουλεψεις εσυ

καπου τοσα ισως και παραπανω κανα 30αρι χιλ
το θεμα ειναι ποσο αντεχεις να δουλευεις...εδω στο χωριο μου γειτονα εχω εναν πολυ μπρουταλ αγροτη  :grin: :grin: :grin:
π εχει δικα του μονο 50 στρεμματα αλλα ειναι ζωο και δουλευει αλλα 100+ κ βγαζει καλα λεφτα...
αλλα ειπαμε οποιος αντεχει ειναι
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Για να ζησεις εσυ κι η οικογενεια σου θελεις μαξιμουμ 2 στρεμματα γης. Εννοώ να εχεις τα πάντα στο τραπεζι σου για να μην πεινασεις ποτέ (πατατες, λαχανικά, κρέας κτλ) για όλο το χρόνο.
Στην υπόλοιπη γη μπορεις να εχεις διαφορες καλλιέργειες που να δίνεις έξω μεσω ίντερνετ (κρασί, τσίπουρα, λαδι κτλ), να συντηρεις κτηνοτροφία και να φτιάχνεις δικά σου κρέατα - αλλαντικά πάλι για αγορες στο εξωτερικό.
Μπορείς να κανεις επισης οικολογικό τουρισμό, σεξοτουρισμό στη φαρμα, σίλικον-φαρμα για σπουδαγμενους μπολντοτυπους ή να νοικιάζεις το βουστασιο για γυρισματα τσόντας μ ' εσενα σε πρωταγωνιστικούς ρόλους κτλ.
Γενικά αν εχεις γη και φαντασια-ορεξη για δουλεια, επιβιωνεις.

Συμβουλη 1: μην το κανεις αν δεν ειναι αυτο το μερακι σου κι αν δεν ξερεις τι κάνεις. Αν σου λειπει ο φρεντοτσινο στο κολωνακι ή οι ψόφιες των ΒΠ...
Η αγροτική ζωή είναι πολυ σκληρή και το να βρισκεις δημιουργεις αξιολογα προιοντα και αγορες στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολο.

Συμβουλη 2: ξεχαστε μονοκαλλιεργειες κι επιδοτησεις ! Οι επιδοτησεις δόθηκαν στοχευμενα για να καταστρεψουν την αγροτική παραγωγή και συντομα θα καταργηθούν. Στηριχτητε σε πολυ - καλλιεργειες τοπικών ποικιλιων και ξεχαστε το χρήμα για την ωρα. Πρωτο μελημα - επιβιωση, αυταρκεια, αυτονομια..
.

χεζω τα ΒΠ και τις γκομενες..ειμαι μπρουταλ τυπος  :grin: :grin: σωστα λες ειναι πολυ σκληρη δουλεια
συντομα θα καταργηθουν αλλα μεχρι το 2020 θα συνεχιστουν κανονικα μετα δν ξερω  :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
Για να ζησεις εσυ κι η οικογενεια σου θελεις μαξιμουμ 2 στρεμματα γης. Εννοώ να εχεις τα πάντα στο τραπεζι σου για να μην πεινασεις ποτέ (πατατες, λαχανικά, κρέας κτλ) για όλο το χρόνο.
Στην υπόλοιπη γη μπορεις να εχεις διαφορες καλλιέργειες που να δίνεις έξω μεσω ίντερνετ (κρασί, τσίπουρα, λαδι κτλ), να συντηρεις κτηνοτροφία και να φτιάχνεις δικά σου κρέατα - αλλαντικά πάλι για αγορες στο εξωτερικό.
Μπορείς να κανεις επισης οικολογικό τουρισμό, σεξοτουρισμό στη φαρμα, σίλικον-φαρμα για σπουδαγμενους μπολντοτυπους ή να νοικιάζεις το βουστασιο για γυρισματα τσόντας μ ' εσενα σε πρωταγωνιστικούς ρόλους κτλ.
Γενικά αν εχεις γη και φαντασια-ορεξη για δουλεια, επιβιωνεις.

Συμβουλη 1: μην το κανεις αν δεν ειναι αυτο το μερακι σου κι αν δεν ξερεις τι κάνεις. Αν σου λειπει ο φρεντοτσινο στο κολωνακι ή οι ψόφιες των ΒΠ...
Η αγροτική ζωή είναι πολυ σκληρή και το να βρισκεις δημιουργεις αξιολογα προιοντα και αγορες στο εξωτερικο δεν ειναι ευκολο.

Συμβουλη 2: ξεχαστε μονοκαλλιεργειες κι επιδοτησεις ! Οι επιδοτησεις δόθηκαν στοχευμενα για να καταστρεψουν την αγροτική παραγωγή και συντομα θα καταργηθούν. Στηριχτητε σε πολυ - καλλιεργειες τοπικών ποικιλιων και ξεχαστε το χρήμα για την ωρα. Πρωτο μελημα - επιβιωση, αυταρκεια, αυτονομια...

Καπως ετσι το βλεπω. Δεν ειπα να γινω ο Κουρκουλος στο "χωμα βαφτηκε κοκκινο"....Βασικα δεν αντεχω αλλο την μαλακια των ανθρωπων και εχω παρει τις αποφασεις μου

Εχω ακουσει για τυπους που βαζουν σε λιγα στρεμματα ιπποφαες, αλοη και κατι τετοια και -λενε- τους δινουν 1500-1800ε το στρεμμα. Υπαρχουν αυτα?Αυτο λες οταν μιλας για μονοκαλλιεργειες??

 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Καπως ετσι το βλεπω. Δεν ειπα να γινω ο Κουρκουλος στο "χωμα βαφτηκε κοκκινο"....Βασικα δεν αντεχω αλλο την μαλακια των ανθρωπων και εχω παρει τις αποφασεις μου

Εχω ακουσει για τυπους που βαζουν σε λιγα στρεμματα ιπποφαες, αλοη και κατι τετοια και -λενε- τους δινουν 1500-1800ε το στρεμμα. Υπαρχουν αυτα?Αυτο λες οταν μιλας για μονοκαλλιεργειες??

δν ξερω ρε τυπε εμεις σ χωριο μας μονο ρυζια βαμβακια και καλαμποκια βαζουν
κ γω σκεφτομουν να βαλω σε κανα 20αρια στρεμματα ιπποφαες κ τετοια αλλα διστασα και δν το κανα..δν ξερω κ κανεναν να το χει κανει
επισης γιαυτα δν ξερω αν περνεις επιδοτηση η πρεπει να περιμενεις να τα πουλησεις οποτε βαλε 2-3χρονια  :S :S
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
δν ξερω ρε τυπε εμεις σ χωριο μας μονο ρυζια βαμβακια και καλαμποκια βαζουν
κ γω σκεφτομουν να βαλω σε κανα 20αρια στρεμματα ιπποφαες κ τετοια αλλα διστασα και δν το κανα..δν ξερω κ κανεναν να το χει κανει
επισης γιαυτα δν ξερω αν περνεις επιδοτηση η πρεπει να περιμενεις να τα πουλησεις οποτε βαλε 2-3χρονια  :S :S

Οχι ρε τυπε για ρυζια και βαμβακι, για τετοια ελεγα

Κανα βιολογικο, κανα μανιταρι, κανα super food (το ιπποφαες θελει3 χρονια να βγαλει λεει, αλλα μετα δινει 2κ το στρεμμα)

Το που τα πουλας νομιζω ειναι το θεμα σε αυτες τις περιπτωσεις
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Οχι ρε τυπε για ρυζια και βαμβακι, για τετοια ελεγα

Κανα βιολογικο, κανα μανιταρι, κανα super food (το ιπποφαες θελει3 χρονια να βγαλει λεει, αλλα μετα δινει 2κ το στρεμμα)

Το που τα πουλας νομιζω ειναι το θεμα σε αυτες τις περιπτωσεις

αμα μαθεις πες μου  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
αμα μαθεις πες μου  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Εχω κανει μια ερευνα :sunglasses:

Το μανιταρι πρεπει να το πουλας σε τοπικη αγορα. το ιπποφαες το παιρνει ο συνεταιρισμος

Εκει που εχω καταληξει οτι ειναι καλυτερο το καλλιεργω και πουλαω σε μαναβικα

Η φτιαχνω ενα-δυο δικα μου στην αθηνα και πουλαω λιανικη
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Εχω κανει μια ερευνα :sunglasses:

Το μανιταρι πρεπει να το πουλας σε τοπικη αγορα. το ιπποφαες το παιρνει ο συνεταιρισμος

Εκει που εχω καταληξει οτι ειναι καλυτερο το καλλιεργω και πουλαω σε μαναβικα

Η φτιαχνω ενα-δυο δικα μου στην αθηνα και πουλαω λιανικη

ε ξεκινα και σε 2-3 χρονια σε βλεπουμε  :grin:
προς το παρον εμεις ασχολουμαστε με καλαμποκακια  :grin:
 

Συνημμένα

  • IMG_20140717_181527.jpg
    IMG_20140717_181527.jpg
    229,9 KB · Εμφανίσεις: 23

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
προς το παρον εμεις ασχολουμαστε με καλαμποκακια  :grin:
Ωραιο το καλαμποκι φιλος :rockon:

Ειχα διαβασει οτι οι αρχαιες φυλες του μεξικου με το καλαμποκι καλυψαν τις διατροφικες τους αναγκες πληρως και δεν εκαναν επεκτατικους πολεμους

Τα καλαμποκια που τρωμε στην Ελλαδα ειναι απο δω η ερχονται απο καμμια αργεντινη? :think:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Ωραιο το καλαμποκι φιλος :rockon:

Ειχα διαβασει οτι οι αρχαιες φυλες του μεξικου με το καλαμποκι καλυψαν τις διατροφικες τους αναγκες πληρως και δεν εκαναν επεκτατικους πολεμους

Τα καλαμποκια που τρωμε στην Ελλαδα ειναι απο δω η ερχονται απο καμμια αργεντινη? :think:

ρωτα τον χιραγιαμα να σου πει
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.131
Πόντοι
17.436
Φίλε μου σου ζητάω συγγνώμη για το ειρωνικό σχόλιο μου. Μήπως εσύ, πρωτύτερα, με αποκάλεσες... τρόμπα;
Έχεις τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου. Δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούμε, έτσι δεν είναι;

Δεν ειναι θεμα αποψης ρε τυπε, ειναι θεμα πραγματικοτητας. Εχεις παει ποτε Νορβηγια να δεις ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει;

Ελεος πια με τον καθενα που δεν εχει παει πιο περα απο τα Καμενα Βουρλα και μιλαει λες και ειναι η Μαγια Τσοκλη  :jerking:
 

Slavyanka Delicatessen

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2013
Μηνύματα
10.012
Κριτικές
1
Like
9
Πόντοι
166
Δεν ειναι θεμα αποψης ρε τυπε, ειναι θεμα πραγματικοτητας. Εχεις παει ποτε Νορβηγια να δεις ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει;

Ελεος πια με τον καθενα που δεν εχει παει πιο περα απο τα Καμενα Βουρλα και μιλαει λες και ειναι η Μαγια Τσοκλη  :jerking:


λονδινο ποσο εχει το ενοικιο ρε?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Δεν ειναι θεμα αποψης ρε τυπε, ειναι θεμα πραγματικοτητας. Εχεις παει ποτε Νορβηγια να δεις ποσο ακριβη ειναι η ζωη εκει;

Ελεος πια με τον καθενα που δεν εχει παει πιο περα απο τα Καμενα Βουρλα και μιλαει λες και ειναι η Μαγια Τσοκλη  :jerking:

αστον ρε ας παει σαν μερικους που το παιζαν μαγκες και γυρισαν σε 2 μηνες  :grin: :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom