Νέα

Τι επιχείρηση θα ανοίγατε αν είχατε ένα μκρό κεφάλαιο;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mikros
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 52K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sanexxx69

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2012
Μηνύματα
2.090
Κριτικές
24
Like
594
Πόντοι
326
Έχει ασχοληθεί κάποιος με αγορά διαμερισματος στο Λονδίνο για εκμετάλλευση ως εξτρα εισόδημα?τελευταια το σκεφτομαι καπως σοβαρα και θελω να ρωτήσω καποιον που το εχει ηδη κανει..
οποιος γνωρίζει ας μου στειλει ενα pm..

αν εχεις τα λεφτα για αγορα διαμερισματος στο λονδινο και να ρισκαρεις ποτε και ποσα θα βγαλεις... κατσε με αυτα τα λεφτε και ζεισε τη ζωη σου ευτυχισμενος
 

SOYLHS1983

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
213
Κριτικές
10
Like
273
Πόντοι
291
συναντιουνται 2 φιλοι στο δρομο και τα λενε΄΄΄
-τι κανεις φιλε πως πανε τα κεφια?
-τιποτα φιλε πολυ φτωχεια εσυ?
-εγω τελεια φιλε εχω κανει μια δουλειτσα και βγαζω αρκετα,,
-αντε ρε μη μου πεις ..τι δουλεια ειναι αυτη?
-φιλε εχω κανει ενα μπουρδελακι μικρο.
-ε και αλλα μπουρδελα δεν εχει?
-η διαφορα ειναι οτι η χρεωση ειναι τσιμπουκακι και κολαρακι μονο 5 ευρω,,,,,και γινεται χαμος
-μπραβο ρε φιλε πολυ χαιρομαι,και να σε ρωτησω γιατι δε χρεωνεις και μουνακι ?
-ε να φιλε ειμαι στο ξεκινημα ακομη και το δουλευω μονος μου το μαγαζι....................
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
τπτ στην Ελλαδα
Καθαρο χασιμο χρονου κ χρηματος :rockon:

Συμφωνώ με txar1982.... ΑΠΟΛΥΤΑ.
Πιο τελειωμένη χώρα από την Ελλάδα δεν υπάρχει. Απλώς αν έχεις πολλά χρήματα μπορείς ΜΟΝΟ να
επιβιώσεις και τίποτα περισσότερο. Προσωπική άποψη, για τα επόμενα τουλάχιστον 10-15 χρόνια (ίσως να
λέω και λίγα) θα υπάρχει ύφεση και μόνο ύφεση. Εντάξει, στις 100 επιχειρηματικές προσπάθειες φυσικά και θα πετύχουν οι 5-10.
Δηλαδή κατά 90% είσαι καταδικασμένος. Οπότε εξωτερικό και μόνο εξωτερικό.
Εγώ θα πήγαινα στη Νορβηγία ή τη Σουηδία να μαζεύω ακόμη και σκουπίδια και να παίρνω 4000-5000€ το μήνα. Τόσο απλά. 
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
συναντιουνται 2 φιλοι στο δρομο και τα λενε΄΄΄
-τι κανεις φιλε πως πανε τα κεφια?
-τιποτα φιλε πολυ φτωχεια εσυ?
-εγω τελεια φιλε εχω κανει μια δουλειτσα και βγαζω αρκετα,,
-αντε ρε μη μου πεις ..τι δουλεια ειναι αυτη?
-φιλε εχω κανει ενα μπουρδελακι μικρο.
-ε και αλλα μπουρδελα δεν εχει?
-η διαφορα ειναι οτι η χρεωση ειναι τσιμπουκακι και κολαρακι μονο 5 ευρω,,,,,και γινεται χαμος
-μπραβο ρε φιλε πολυ χαιρομαι,και να σε ρωτησω γιατι δε χρεωνεις και μουνακι ?
-ε να φιλε ειμαι στο ξεκινημα ακομη και το δουλευω μονος μου το μαγαζι....................

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Συμφωνώ με txar1982.... ΑΠΟΛΥΤΑ.
Πιο τελειωμένη χώρα από την Ελλάδα δεν υπάρχει. Απλώς αν έχεις πολλά χρήματα μπορείς ΜΟΝΟ να
επιβιώσεις και τίποτα περισσότερο. Προσωπική άποψη, για τα επόμενα τουλάχιστον 10-15 χρόνια (ίσως να
λέω και λίγα) θα υπάρχει ύφεση και μόνο ύφεση. Εντάξει, στις 100 επιχειρηματικές προσπάθειες φυσικά και θα πετύχουν οι 5-10.
Δηλαδή κατά 90% είσαι καταδικασμένος. Οπότε εξωτερικό και μόνο εξωτερικό.
Εγώ θα πήγαινα στη Νορβηγία ή τη Σουηδία να μαζεύω ακόμη και σκουπίδια και να παίρνω 4000-5000€ το μήνα. Τόσο απλά

ουτε 2000 δν θα παιρνεις γι αυτην τη δουλεια οποτε αφηστε τα θα και δειτε την πραγματικοτητα
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Αν είχατε ή σας έδινε κάποιος χρήματα π.χ. 50000 euro - 100000 euro για να ανοιξετε μια νόμιμη επιχείρηση στην Ελλάδα η οποία θα έβγαζε τα λεφτά της σε ένα έυλογο χρονικό διάστημα, τι θα επιλέγατε να κάνετε;

ασε επιχειρησεις κ μαλακιες οσοι ειναι απο επαρχια με τοσα λεφτα ας αγορασουν αλλα 50-90 στρεμματα και αν μπορουν να τα δουλεψουν αν δν μπορουν κ επιδοτησεις θα παιρνουν και ενοικια απο τους αγροτες που θα τα δουλεουν...αυτο μονο ολα τ αλλα ειναι παρανομιες  :grin: :grin:
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
ουτε 2000 δν θα παιρνεις γι αυτην τη δουλεια οποτε αφηστε τα θα και δειτε την πραγματικοτητα

Ρε αγόρι μου αφού δεν το γνωρίζεις το αντικείμενο... Μίλησα για Νορβηγία και Σουηδία. Δεν σου έχουν πει τι μισθοί
παίζουν; Εντάξει μείνε στην Ελλάδα και παρακάλα τον κάθε αγράμματο να σου δώσει δουλειά με 300€ το μήνα. Αυτή είναι
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αγόρι μου. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είπα πως έξω σου χαρίζουν χρήματα. Ούτε ένα ευρώ δεν
σου χαρίζεται πουθενά. Πάντως σίγουρα Ελλαδιστάν δεν είναι...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Ρε αγόρι μου αφού δεν το γνωρίζεις το αντικείμενο... Μίλησα για Νορβηγία και Σουηδία. Δεν σου έχουν πει τι μισθοί
παίζουν; Εντάξει μείνε στην Ελλάδα και παρακάλα τον κάθε αγράμματο να σου δώσει δουλειά με 300€ το μήνα. Αυτή είναι
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αγόρι μου. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είπα πως έξω σου χαρίζουν χρήματα. Ούτε ένα ευρώ δεν
σου χαρίζεται πουθενά. Πάντως σίγουρα Ελλαδιστάν δεν είναι...

ναι ρε τρομπα ξερεις τι εφορια εχει στην Σουηδια?ξερεις τι ενοικια θα πληρωνεις?αντε γιατι πολυ μαγκεψατε πατε εξω και γυρνατε σαν χεσμενοι μετα  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: ακου θα μαζευει σκουπιδια και θα περνει 5000χιλιαδες  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Ρε αγόρι μου αφού δεν το γνωρίζεις το αντικείμενο... Μίλησα για Νορβηγία και Σουηδία. Δεν σου έχουν πει τι μισθοί
παίζουν; Εντάξει μείνε στην Ελλάδα και παρακάλα τον κάθε αγράμματο να σου δώσει δουλειά με 300€ το μήνα. Αυτή είναι
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ αγόρι μου. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν είπα πως έξω σου χαρίζουν χρήματα. Ούτε ένα ευρώ δεν
σου χαρίζεται πουθενά. Πάντως σίγουρα Ελλαδιστάν δεν είναι...

παρε κ αλλα για Σουηδια εσυ που ξερεις
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Στη Σουηδία δεν υπάρχει κατώτερος μισθός και Εθνική Γενική Συλλογική σύμβαση εργασίας. Όλοι οι μισθοί καθορίζονται από τις κλαδικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή ανάλογα από τον κλάδο και το επάγγελμα υπάρχουν και οι μισθοί. Γενικά όμως μπορούμε να πούμε ότι ένας χαμηλός μισθός στη Σουηδία είναι περίπου 15.000 κορώνες μικτά, καθαρά γύρω στις 10.000 κορώνες (δηλαδή γύρω στα 1000 ευρώ καθαρά). Ο φόρος είναι περίπου 30% (ανάλογα με τον δήμο που κατοικείς). Ένας συνήθισμένος μισθός καθαρά είναι γύρω στα 1600 ευρώ
Το νοίκι ανάλογα με το πού βρίσκεται το διαμέρισμα (στο κέντρο είναι πιό ακριβά σε σχέση με τα προάστια) κυμαίνονται από γύρω στα 300-600 ευρώ για μια γκαρσονιέρα μέχρι 700-1200 ευρώ για ένα τριάρι. Πάντα μέσα στο νοίκι είναι τα κοινόχρηστα, το νερό και η θέρμανση. Επίσης οπωσδήποτε υπάρχει κουζίνα, ψυγείο και κατάψυξη. Σε μερικά σπίτια στο νοίκι είναι και το
Το κόστος ζωής είναι ψηλό. Σε μερικά είδη είναι πιό χαμηλό από την Ελλάδα και στα περισσότερα ψηλότερο. Πάντα η σύγκριση γίνεται μεταξύ Αθήνας και Στοκχόλμης. Στις επαρχιακές πόλεις της Σουηδίας το κόστος είναι λίγο χαμηλότερο.

Ενδεικτικά αναφέρουμε…

Εισητήριο μέσων μαζικής μεταφοράς 4-8 ευρώ για μιά ώρα (όλα τα μέσα, μετρό, λεωφορεία, προαστιακός, τραμ κλπ)

Κάρτα Μηνιαία 90 εύρω για όλα τα μέσα

1 κιλό ψωμί γύρω στα 6 ευρώ

Ένας καφές φίλτρου (500 γραμμάρια) 5 ευρώ

Μακαρόνια 1 κιλό 3 ευρώ,

Γάλα 90 λεπτά

Καφές στην καφετέρια 2-3 ευρώ

Σουβλάκι 4,5 ευρώ,

Κόκα-κόλα το κουτί 2 ευρώ,

Νερό μεταλλικό 2 ευρώ τα μισό λίτρο.
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
παρε κ αλλα για Σουηδια εσυ που ξερεις
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
Στη Σουηδία δεν υπάρχει κατώτερος μισθός και Εθνική Γενική Συλλογική σύμβαση εργασίας. Όλοι οι μισθοί καθορίζονται από τις κλαδικές συμβάσεις εργασίας. Δηλαδή ανάλογα από τον κλάδο και το επάγγελμα υπάρχουν και οι μισθοί. Γενικά όμως μπορούμε να πούμε ότι ένας χαμηλός μισθός στη Σουηδία είναι περίπου 15.000 κορώνες μικτά, καθαρά γύρω στις 10.000 κορώνες (δηλαδή γύρω στα 1000 ευρώ καθαρά). Ο φόρος είναι περίπου 30% (ανάλογα με τον δήμο που κατοικείς). Ένας συνήθισμένος μισθός καθαρά είναι γύρω στα 1600 ευρώ
Το νοίκι ανάλογα με το πού βρίσκεται το διαμέρισμα (στο κέντρο είναι πιό ακριβά σε σχέση με τα προάστια) κυμαίνονται από γύρω στα 300-600 ευρώ για μια γκαρσονιέρα μέχρι 700-1200 ευρώ για ένα τριάρι. Πάντα μέσα στο νοίκι είναι τα κοινόχρηστα, το νερό και η θέρμανση. Επίσης οπωσδήποτε υπάρχει κουζίνα, ψυγείο και κατάψυξη. Σε μερικά σπίτια στο νοίκι είναι και το
Το κόστος ζωής είναι ψηλό. Σε μερικά είδη είναι πιό χαμηλό από την Ελλάδα και στα περισσότερα ψηλότερο. Πάντα η σύγκριση γίνεται μεταξύ Αθήνας και Στοκχόλμης. Στις επαρχιακές πόλεις της Σουηδίας το κόστος είναι λίγο χαμηλότερο.

Ενδεικτικά αναφέρουμε…

Εισητήριο μέσων μαζικής μεταφοράς 4-8 ευρώ για μιά ώρα (όλα τα μέσα, μετρό, λεωφορεία, προαστιακός, τραμ κλπ)

Κάρτα Μηνιαία 90 εύρω για όλα τα μέσα

1 κιλό ψωμί γύρω στα 6 ευρώ

Ένας καφές φίλτρου (500 γραμμάρια) 5 ευρώ

Μακαρόνια 1 κιλό 3 ευρώ,

Γάλα 90 λεπτά

Καφές στην καφετέρια 2-3 ευρώ

Σουβλάκι 4,5 ευρώ,

Κόκα-κόλα το κουτί 2 ευρώ,

Νερό μεταλλικό 2 ευρώ τα μισό λίτρο.

Να σου πω, τώρα πραγματικά με αποστόμωσες. Έχω μείνει ενεός...
Πες κι άλλα, κρέμομαι από τα χείλη σου...
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
κοροιδευεις ε?? :grin: :grin: μη κοροιδευεις αυτη ειναι η αληθεια

Φίλε μου σου ζητάω συγγνώμη για το ειρωνικό σχόλιο μου. Μήπως εσύ, πρωτύτερα, με αποκάλεσες... τρόμπα;
Έχεις τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου. Δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούμε, έτσι δεν είναι;
 

Heartbreaker83

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2011
Μηνύματα
3.814
Like
12
Πόντοι
16
ασε επιχειρησεις κ μαλακιες οσοι ειναι απο επαρχια με τοσα λεφτα ας αγορασουν αλλα 50-90 στρεμματα και αν μπορουν να τα δουλεψουν αν δν μπορουν κ επιδοτησεις θα παιρνουν και ενοικια απο τους αγροτες που θα τα δουλεουν...αυτο μονο ολα τ αλλα ειναι παρανομιες  :grin: :grin:
ποσο παει το στρεμμα τυπε εκει που εισαι?
 

kostakis_ss

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Μαρ 2008
Μηνύματα
15.648
Κριτικές
29
Like
191
Πόντοι
1.390
Φίλε μου σου ζητάω συγγνώμη για το ειρωνικό σχόλιο μου. Μήπως εσύ, πρωτύτερα, με αποκάλεσες... τρόμπα;
Έχεις τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου. Δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούμε, έτσι δεν είναι;

ναι ρε μαν αλλα πριν γραψεις σκεψου.οχι και 5000χιλιαδες για να μαζευεις σκουπιδια...
και τι δν συμφωνεις δηλαδη?υπαρχουν αλλοι μαγικοι μισθοι στην σουηδια εκτος απο αυτους που παρεθεσα?εχεις παει εξωτερικο?αγγλια?σουηδια?
η μονο απο οτι ακους γραφεις?δν ειναι ολα ροδινα εξω  :- :-
 

Roumanolagnos1313

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2013
Μηνύματα
6.346
Κριτικές
78
Like
128
Πόντοι
146
ναι ρε μαν αλλα πριν γραψεις σκεψου.οχι και 5000χιλιαδες για να μαζευεις σκουπιδια...
και τι δν συμφωνεις δηλαδη?υπαρχουν αλλοι μαγικοι μισθοι στην σουηδια εκτος απο αυτους που παρεθεσα?εχεις παει εξωτερικο?αγγλια?σουηδια?
η μονο απο οτι ακους γραφεις?δν ειναι ολα ροδινα εξω  :- :-
 

stathis1981

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2012
Μηνύματα
113
Like
4
Πόντοι
1
ναι ρε μαν αλλα πριν γραψεις σκεψου.οχι και 5000χιλιαδες για να μαζευεις σκουπιδια...
και τι δν συμφωνεις δηλαδη?υπαρχουν αλλοι μαγικοι μισθοι στην σουηδια εκτος απο αυτους που παρεθεσα?εχεις παει εξωτερικο?αγγλια?σουηδια?
η μονο απο οτι ακους γραφεις?δν ειναι ολα ροδινα εξω  :- :-

Πρώτον,
όσον αφορά τις 4000-5000€ που είπα, ΝΑΙ το δέχομαι πως ήμουν υπερβολικός. Αν δεν είναι όμως τόσα θα είναι 3000-3500€ οπωσδήποτε.
Δεύτερον,
δεν μίλησα μόνο για Σουηδία αλλά και για Νορβηγία όμως υπάρχουν και άλλες χώρες. Δεν θα κάνω τώρα copy paste σε
άρθρα όπως έκανες εσύ για να στηρίξω το σκεπτικό μου.
Επίσης αν διαβάζεις αυτά που γράφω, είπα πως σε κανένα μέρος του κόσμου δεν σου χαρίζεται ούτε ένα ευρώ. Αυτό το διάβασες;
Απλά τα πράγματα είναι ΠΙΟ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ. Τόσο απλά. Φυσικά και έχω ταξιδέψει σε άλλες χώρες, δεν καταπίνω αμάσητο οτιδήποτε
διαβάζω στο internet...
Όμως για να μην μακρηγορούμε... Θα ήθελα να μας πεις εσύ, ένας συνταξιούχος του οποίου η σύνταξη από τα 1000-1100€ έχει πάει
ήδη στα 600-650€, πότε θα δει την σύνταξη του να επιστρέφει εκεί που ήταν; Οποιαδήποτε σοβαρή-αντικειμενική οικονομική ανάλυση,
εφημερίδα κλπ αν διαβάσεις θα καταλάβεις πως για τα επόμενα τουλάχιστον 10 χρόνια θα υπάρχει ύφεση και μόνο ύφεση.
Για πες μας, πιστεύεις πως είμαι απαισιόδοξος; Κασσάνδρα; Εσύ δηλαδή θεωρείς πως σε 2-3 χρόνια από τώρα όλα θα είναι πάλι
μέλι γάλα, σωστά;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom