Νέα

Δανεικά και αγύριστα !

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα dim883
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 186
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ασωτος40

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Σεπ 2014
Μηνύματα
666
Κριτικές
12
Like
1.246
Πόντοι
376
Ανοίγω αυτή το θέμα για να μοιραστώ μαζί σας την ανησυχία μου !
Ήταν απριλιος 2007 όταν συγγενικό μου πρόσωπο μου ζήτησε δανεικά για μια επιταγή που είχε .( 2500€).
Επειδη το συγκεκριμένο άτομο με βοήθησε κάποια στιγμή στην ζωή μου του εξήγησα ότι σε βοηθάω και εγώ ( δεν θέλω τόκο ) θέλω ομως το κεφάλαιο-δανεικά πίσω .
Με διαβεβαίωσε ότι σε ενα μήνα θα τα έχεις πίσω !Πράγματι μου τα επέστρεψε σε 1 μήνα !
Ήταν Αύγουστος και μου λέει τα ίδια του δίνω ξανά 3000€ .( τα κατέθεσα στην τράπεζα στον λογαριασμό του )έχω βέβαια αποδεικτικό κατάθεσης .
Τον Σεπτεμβρίο μου ξαναζητήσε αλλά 5500€ (Και για αυτά έχω αποδεικτικό κατάθεσης στον λογαριασμό του ).
Μου είχε πει βέβαια Χριστούγεννα η Γενάρη θα μου τα επιστρέψει !
Το μέγα μου λάθος ότι επειδη είχα μπλέξει με μια δουλειά 14 ώρες την μέρα και με ενα μουνι ατελείωτο που ούτε στα όνειρα μου δεν θα το είχα ,δεν τον ενοχλώ για τα χρήματα αφού και αυτός έβγαζε χρήμα απο ότι μάθαινα απο τις πηγές μου !
Συνεχίζετε η ξέφρενη πορεία μου με την δουλειά και με το μουνι δίπλα μου για 3 χρόνια και κάποια στιγμή μαθαίνω ότι ξεκινάει να επενδύει ( το συγγενικό πρόσωπο που του δάνεισα 8500€)Στον τουριστικο κλάδο.Παω τον συναντώ και του λέω θέλω τα δανεικά γιατί θέλω να κάνω μια αγορά !
Μου λέει δυστυχώς δεν τα έχω γιατί ότι είχα και δεν είχα τα έριξα σε ενα πρότζεκτ και αναμένω κερδοι σε ενα χρόνο απο τώρα ! Ήταν τέλος του 2009 .
Το πίστεψα γιατί ήξερα ότι έκανε το έκανε σκεπτόμενος 100 φορές και πρατοντας 1 !
Τεσπα σκάει η οικονομική κρίση και μέχρι σήμερα το πρότζεκτ ειναι ενα ερειπωμένο κτίριο που αναζητά αγοραστή !
Όλο μου λέει ότι τα επένδυσα ...ξέρεις θα σου τα δώσω με τόκους !
Πριν ενα χρόνο συναντηθήκαμε και του λέω το εξής .....δεν στα έδωσα για επένδυση και ούτε ήθελα να βγάλω χρήματα απο τις μπίζνες σου ,στα έδωσα γιατί με βοήθησες σε μια συγκεκριμένη στιγμή και εγώ σε βοήθησα αλλά στο ξεκαθάρισα ....δεν θέλω τόκους και επενδύσεις με τα χρήματα που σου δανείζω !
Τα θέλω πίσω άτοκα και θα τα εισπράξω ο κόσμος να γυρίσει ανάποδα !!!!
Μαθαίνω απο κοινούς γνωστούς ότι έχει δανειστεί χρήματα απο 10-20 άτομα φίλους του συγγενικά πρόσωπα ( απο τον καθένα τους 50000€,100000€,) και ότι τους έδινε τόκους για το κεφάλαιο τους .
Τελικα βγάζω το συμπέρασμα ότι δεν ειναι ο τύπος που ήξερα και ότι παει να με δουλέψει αλλά του ξεκαθάρισα ότι δεν σηκώνω πουστιες και θα εισπράξω τα χρήματα Μου με οποιοδήποτε τροπο νόμιμο και παράνομο!
Θα σας παρακαλούσα να καταθέσετε τις απόψεις - κινήσεις που θα κάνατε εαν είμασταν στην θέση μου !
Εάν δεν έχεις χαρτιά πχ συναλλαγματικές η επιταγή με νόμιμο τρόπο είναι αρκετά δύσκολο έως ακατόρθωτο δυστυχώς για σένα .
Ποιο πολύ χρόνο και χρήμα θα χάσεις σε δικηγόρους και τα τοιαύτα .
Τώρα με παράνομο τρόπο πρόσεχε μην πληρώσεις και απ την τσέπη σου .
Πρέπει να είσαι πολύ σίγουρος
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.568
Κριτικές
31
Like
13.154
Πόντοι
5.097
χμμμμμμμμμμμμμ ειναι λιγο παλιουρα,λόγικα τα πιανεις τα 6.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Η αδερφή μου .....έχει φάει κόκκινη κάρτα απο μένα γιατί έχει δαγκώσει την μάνα 5000€ Το ανακάλυψα πριν 2 μέρες !
μην ψαξεις αλλο θα εχει δαγκωσει και τον σκυλο σας. :confused: :confused: :confused:
 
OP
OP
dim883

dim883

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
339
Like
136
Πόντοι
1
χμμμμμμμμμμμμμ ειναι λιγο παλιουρα,λόγικα τα πιανεις τα 6.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


μην ψαξεις αλλο θα εχει δαγκωσει και τον σκυλο σας. :confused: :confused: :confused:
Αστα να πάνε ....ο ένας πήγε στο αγιο όρος και η άλλη απο εκλησια σε εκλησια !
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

2008- 2011
 

shadow

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Νοε 2019
Μηνύματα
11.839
Κριτικές
1
Like
9.655
Πόντοι
2.456
Αστα να πάνε ....ο ένας πήγε στο αγιο όρος και η άλλη απο εκλησια σε εκλησια !
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


2008- 2011
καπου στα 8000 χιλιάρικα πιάνει :confused:
 
  • Like
Αντιδράσεις: dim883

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.568
Κριτικές
31
Like
13.154
Πόντοι
5.097

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
Tα χρέη των ιδιωτών αν δεν εξυπηρετούνται μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !! Ισχύει για χρέη μεταξύ ιδιωτών πχ χρωστάς κοινόχρηστα η έχεις πάρει δάνειο απο συγγενείς η φίλους πχ 10000 ευρω και δεν τα έχεις αποπληρώσει εντός 5 ετών μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ !!! Για χρέη προς το δημόσιο είναι διαφορετικά τα πράγματα !!!
Εχεις προχειρη την διάταξη που προβλεπει 5ετια παραγραφης για χρεη μεταξυ ιδιωτων?
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
Tα χρέη των ιδιωτών αν δεν εξυπηρετούνται μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !! Ισχύει για χρέη μεταξύ ιδιωτών πχ χρωστάς κοινόχρηστα η έχεις πάρει δάνειο απο συγγενείς η φίλους πχ 10000 ευρω και δεν τα έχεις αποπληρώσει εντός 5 ετών μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ !!! Για χρέη προς το δημόσιο είναι διαφορετικά τα πράγματα !!!
μην μπερδεύεις τα κοινόχρηστα με το ιδιωτικό χρέος
τα κοινόχρηστα είναι 5 χρονια αλλά το ιδιωτικο χρέος 20 χρόνια εφόσον γίνουν βεβαια οι απαιτούμενες κοινοποιήσεις της δικαστικής αποφασης
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
255
Πόντοι
21
Tα χρέη των ιδιωτών αν δεν εξυπηρετούνται μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !! Ισχύει για χρέη μεταξύ ιδιωτών πχ χρωστάς κοινόχρηστα η έχεις πάρει δάνειο απο συγγενείς η φίλους πχ 10000 ευρω και δεν τα έχεις αποπληρώσει εντός 5 ετών μετά απο 5 χρόνια παραγράφονται !!! ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ !!! Για χρέη προς το δημόσιο είναι διαφορετικά τα πράγματα !!!
Όντως;; Κακό αυτό. Αυτό με τα κοινόχρηστα όμως είναι αλλιώς απ ότι έχω μάθει από τον διαχειριστή. Πηγαίνει σε δικηγόρο και τα παίρνει τα χρήματα με είχε πει.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.460
Πόντοι
8.006
μην μπερδεύεις τα κοινόχρηστα με το ιδιωτικό χρέος
τα κοινόχρηστα είναι 5 χρονια αλλά το ιδιωτικο χρέος 20 χρόνια εφόσον γίνουν βεβαια οι απαιτούμενες κοινοποιήσεις της δικαστικής αποφασης
Λοιπον για να μην το κουραζουμε
Η παραγραφή ειναι εικοσαετής.
Πενταετείς παραγραφές προβλεπονται μονο κατ' εξαιρεση και τα δανεια δεν ειναι στις εξαιρεσεις.
Αυτο που λες για την κοινοποιηση της αποφασης, αφορά την επέκταση σε εικοσαετία ΚΑΘΕ παραγραφης, ακομη και μικροτερης των 20 ετων, αν υπαρχει τελεσιδικη αποφαση δικαστηριου που αναγνωριζει την αξιωση
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
255
Πόντοι
21
Από εμένα τι να πάρει όμως αν δεν έχω σάλιο. Ας πάει σε δικηγόρο. Μάλλον δεν πάει γιατί τα έχει κάνει πουτάνα όλα και έχει φάει πόσα λεφτά τόσα χρόνια. Αν ήταν θα με είχε πάει. Αλλά θα προσπαθήσω να τα ξεχρεώσω αν και μου είναι πολύ δύσκολο αυτή τη στιγμή.
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
Από εμένα τι να πάρει όμως αν δεν έχω σάλιο.
σαλιο μπορεί να μην έχεις αλλά μπορεί να σου κατασχεσει το σπίτι. Γιαυτο και ο διαχειριστής στρέφεται κατά του ιδιοκτήτη αν πχ είσαι νοικάρης
περιμενει να μαζευτούνε κοντά στην 5 ετια ή είναι βλάκας και δεν πάει
 

Delalis

Μέλος
Εγγρ.
21 Σεπ 2021
Μηνύματα
279
Like
255
Πόντοι
21
Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι τα κοινόχρηστα είναι μεγάλη μπίζνα. Από πού να αρχίσω και από πού να τελειώσω. Κάπως οι διαχειριστές τα κάνουν πλακάκια με τις εταιρείες που κόβουν τις μαλακίες για τα κοινόχρηστα και χέζονται αμφότεροι στο τάληρο. Στο πατρικό μου μία βρώμα πήρε τα κοινόχρηστα κι από εκεί που κουτσομπόλευε όλη τη μέρα τους πάντες και περπατούσε σαν κάμπια. Δυο χρόνια μετά έχει κάνει ανακαίνιση στο σπίτι, έχει πάρει ρούχα, φέρνει σακούλες απ το σούπερμάρκετ μου λένε οι δικοί μου αβέρτα. Κάτι βρωμάει γενικά με τους διαχειριστές. Σιγά μην έμπαινε κάποιος αφιλοκερδώς να τρώει την ώρα του. Αλλά όχι και να με πατήσεις κάτω ρε μπρο. Μου έρχονται κάτι 30άρια για πολυκατοικία μια σταλιά που είναι όλα διαλυμένα.
 
Εγγρ.
24 Αυγ 2017
Μηνύματα
971
Like
888
Πόντοι
86
Ορισμένα χρεη ιδιωτών προς την εφορία εννοει το άρθρο
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom