Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 6 άτομα (0 μέλη και 6 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

Palios pounai alios

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.534
Like
8
Πόντοι
16
Έχουμε πιάσει συζήτηση στην καφετέρια για τη σκατοχώρα κ.λ.π.

Σκάει μύτη γνωστός γνωστού. Ψηλός, χλιδάτος, αλλαζονικός. Πρώτη φορά τον έβλεπα. Ακούει τη συζήτηση μας. Σε κάποια φάση πετάγεται όπως έφευγε: "Ρε τι λαλακίες λέτε! Σαν την Ελλάδα πουθενά! Δεν ντρέπεστε ρε λαλάκες να λέτε τέτοια πράγματα"!

Έμεινα σύξυλος! Ρωτάω στην παρέα "ρε παιδιά τι δουλειά κάνει αυτός;" "εξεταστής οδηγών στο υπουργείο συγκοινωνιών" μου λένε! Το πιάσατε το νόημα μάγκες; Εξεταστής οδηγών! Το φακελάκι σύννεφο, το δικό μας μηνιάτικο ίσως και μεροκάματο του! Πώς να μην είναι η Ελλάδα παράδεισος γι' αυτόν και για όλα τα λαμόγια σαν αυτόν!
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Δεν ξερω πως εχουν παραμυθιαστει ολοι οτι εχουμε την ομορφοτερη χωρα και τις πιο ομορφες γυναικες!

Παλι γελασα...........
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
Ψιτ....δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Και όταν κρίνουμε αλλά και συγκρίνουμε, θέλει και λίγο σκέψη το πράγμα.

Δλδ, μην μου συγκρίνετε την Ελλάδα με την Ρωσσία π.χ. και να μου λέτε καλύτερα Ρωσσία!!!!
(Σε γενική βάση, μην πιάσουμε ειδικές και μεμονωμένες περιπτώσεις)

Και όταν κράζεις κάτι, καλό είναι να έχεις και καμία πρόταση για το τι πρέπει να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση.

Π.χ., συμφωνώ, ο εξεταστής του ΥΜΕ (FYI δεν υπάρχει συγκοινωνιών πια) είναι όντως κάθαρμα, αλλά ρε μάγκες, κάποιοι του δίνουν τα φακελάκια, και αυτοί είμαστε εμείς. ΟΚ?
 

kostasathgr

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2007
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
βρηκα και το αντιπαλο δεος του Καζαντζιδη και ονομαζεται Τζιμης Μακουλης

[youtube=425,350]bvPGSNncw3M[/youtube]


Αν και το "ανοιξε ναυτη τα πανια" μου κανει λιγο "σκισε με ναυτη"

οποιος μπορει "Βιρα τις Αγκυρες"

Υγ Ωραια διασκευη εχει κανει ο Κηλαηδονης αλλα δεν την βρηκα στο εσυσωλήνα


Ο Τζίμης Μακούλης είχε εκπροσωπήσει την Αυστρία στη Eurovision το 1961 με το τραγούδι Sehnsucht και είχε πάρει τη 15η θέση. Ήταν ο πρώτος Έλληνας που συμμετείχε στη Eurovision. Ακολούθησε το 1963 η Νάνα Μούσχουρη εκπροσωπώντας το Λουξεμβούργο, το 1965 η Γιοβάννα εκπροσωπώντας την Ελβετία, το 1967 η Βίκυ Λέανδρος με το Λουξεμβούργο και ξανά το 1972 που κέρδισε και το διαγωνισμό.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Δημητράρα....και χωρίς παρεξήγηση. Το έχουμε πιάσει το νόημα, δεν γουστάρεις Ελλάδα και την βρίσκεις στην Ρωσσία. Μαγκιά σου, γούστο σου, καπέλο σου και καουμποϋλίκι σου (έχω μάθει ότι γουστάρεις να γυρνάς και αν cow boy!).

Αλλά ρε κολλητέ, χαλάρωσε λίγο, δεν πήγες και στον παράδεισο. Στο κάτω κάτω, μην ξεχνάμε, ότι με εξαίρεση ένα 5% (και πολύ λέω) του πληθυσμού της Ρωσσίας και ειδικά among των γυναικών, όλοι προσπαθούν με κάποιο τρόπο να εγκαταλέιψουν αυτή τη χώρα, και να βρεθούν σε άλλους προορισμούς, μέσα στους οποιους συμπεριλαμβάνεται και η δική μας σκατοχώρα (δλδ, η Ελλαδίτσα).

Και μάλιστα το κάνουν και με πολύ πολιτισμένο και αξιοπρεπή τρόπο, δλδ μέσα από dating sites, με το να ξεβρακώνονται ή με τον να εκδίδονται.

OK, καλά περνάς στη Ρωσσία, και πάλι μαγκιά σου, και εύχομαι να περνάς και καλύτερα χρόνο με το χρόνο, αλλά....με τον τρόπο που παρουσιάζεις τα πράγματα, δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ γιατί ο πραγματικά πολιτισμένος κόσμος γέμισε Ρωσσίδες οι οποίες την κάνουν αλεμάο σαν τρελλές από την Ρωσσία.

Και κάτι φιλαράκια που έχω εδώ στο εργοτάξιο που στη Ρωσσία σπουδάσανε και είναι μηχανικοί, προτιμούν χίλιες φορές να δουλεύουν φτυάρι στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα), παρά να δουλεύουν στην Ρωσσία σαν "white collars" και να μην μπορούν να περάσουν έξω από τις τρελλές χλιδές που περιγράφεις.

Φιλικά έτσι?
φιλεΓιωργο εισαι στις αρχες της δεκαετιας του '90.τοτε ναι οι μισθοι στη Ρωσσια ητανε 10$ και δεν ειχε τιποτα ουτε ντισκο ουτε μαγαζια και σε σκοτωνανε για 50$.τωρα ομως ειναι αλλες εποχες.δε νομιζω οτι κανεις απο Μοσχα που μπορει να εχει ανετα μισθο 1500 ευρω το μηνα.και με πανω απο 300.000 κενες θεσεις εργασιας!!!!η απο Αγια Πετρουπολη με μισθο 600 ευρω και πανω.να θελει να φυγει κανεις.οσο για της (Ρωσσιδες)που λες στην Ελλαδα ειναι ζητημα αν μια στις 10 εχει Ρωσσικο διαβατηριο.ολες ειναι απο της πρω'ι'ν Σοβιετικες δημοκρατιες που εκει επικρατουν τελειως αλλες συνθηκες διαβιωσης!!!το μονο κακο που παραδεχομαι οτι εχει η Ρωσσια ειναι η ακριβια ολα τα αλλα ειναι τελεια :)
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
παιδια εγω προσωπικα ειμαι παντρεμενος με κουβανη και στο συντομο μελλον θα τα πουλησω ολα εδω και θα παω να αραξω κουβα
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Δεν ξερω πως εχουν παραμυθιαστει ολοι οτι εχουμε την ομορφοτερη χωρα και τις πιο ομορφες γυναικες!

Παλι γελασα...........
αυτο εγινε απο ενα μικρο ποσοστο Ελληνοαμερικανων που δεν μπορεσαν να συνηθισουν τη ζωη στην Αμερικη.και στην Ελλαδα δεν μπορουσαν να γυρισουν γιατι κονομαγαν καλα λεφτα στο Αμερικα!!!και αναπολουσαν την Ελλαδα...και ελεγαν οτι ειναι η καλητερη χωρα.ειναι ομως ενα πολυ μικρο ποσοστο.αν σκεφτειται οτι απο τους Ελληνες της Στοκχολμης μονο 4000 απο τους 50.000 και εχουν κρατισει επαφη με την Ελλαδα.ερχονται μια φορα το χρονο κανα μηνα το καλοκαιρι.οι υπολιποι πανε για διακοπες σε αλλα μερη οι πιο πολλοι δε εχουν να πανε Ελλαδα πανω απο 3-4 χρονια.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
παιδια εγω προσωπικα ειμαι παντρεμενος με κουβανη και στο συντομο μελλον θα τα πουλησω ολα εδω και θα παω να αραξω κουβα
Κουβα δεν μου πολυαρεσε ειναι λιγακι ακριβα.και δεν εχει και πολυ ενδιαφερον.παντος αν εισαι παντρεμενος με Κουβανη και μπορεις να κατσεις με μια γυναικα θα ειναι το καλητερο που εχεις να κανεις.χτες στην ντισκο συναντησα ενα φιλο μου απο τον ισημερινο που ειχα να δω πολυ καιρο.μου ειπε οτι να γαμισεις μια ωρα κοστιζει απο 20$ και με 30$ παιρνεις πολυ καλη γκομενα.οι γκομενες ειναι πολυ καυλιαρες και γουσταρουν το γαμησι.Περου και Βοληβια που θελω να παω ειναι πολυ φτηνοτερα!!!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
φιλεΓιωργο εισαι στις αρχες της δεκαετιας του '90...... ολα τα αλλα ειναι τελεια :)

Κολλητέ, μπορεί. Έχω να ανέβω προς τα πάνω σχεδόν 5 χρόνια. Είσαι εκεί, οπότε η άποψή σου μετράει περισσότερο.

Εχθές βέβαια, γνώρισα δύο κοριτσάκια, sisters, που μόλις ήρθαν από Ρωσσία, από Μόσχα, η μία οδοντίατρος, η οποία προτίμησε να πάρει τον δρόμοτου ξεβρακώματος στην Ελλάδα από το να μείνει εκεί σαν επιστήμονας. Ήρθε στην Ελλάδα πριν 2 μήνες περίπου. Ρωσσίδα καραμπινάτη, πίστεψέ με.

Τέσπα, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, εάν θες την άποψή μου, το να γεμίζει η Ευρώπη με απελπισμένους μετανάστες, είναι επικίνδυνο. Προσοχή, ανφέρομαι σε απεπλισμένους μετανάστες....όχι γενικά σε μετανάστες. Καλύτερα να μένουν στην χώρα τους εάν είναι εκεί καλύτερα. Γιατί έτσι, όχι μόνο δεν δημιουργούνται πολλά προβλήματα εδώ (δλδ, μάυρη εργασία, εκμετάλλευση κλπ), αλλά ανεβαίνει και το επίπεδο γενικότερα της ευρύτερης περιοχής (ποιος θέλει απελπισμένους γείτονες? κανένας).
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Ψιτ....δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Και όταν κρίνουμε αλλά και συγκρίνουμε, θέλει και λίγο σκέψη το πράγμα.

Δλδ, μην μου συγκρίνετε την Ελλάδα με την Ρωσσία π.χ. και να μου λέτε καλύτερα Ρωσσία!!!!
(Σε γενική βάση, μην πιάσουμε ειδικές και μεμονωμένες περιπτώσεις)

Και όταν κράζεις κάτι, καλό είναι να έχεις και καμία πρόταση για το τι πρέπει να γίνει για να βελτιωθεί η κατάσταση.
τωρα ναι ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΡΩΣΣΙΑ!!!σε 4-5 χρονια αν συνεχισει να εχει αυτους τους ριθμους αναπτυξεις δεν θα πιανεται.εγω εβαλα τα μαγαζια για να δειξω οτι η ζωη ειναι πιο ανετη στα ψωνια.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΟΛΟ ΚΛΕΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ!!!εδω ολα τα εμπορικα κεντρα δουλευουνε καθε μερα χωρις αργιες μεχρι της 21.00-22.00.και τα Λεντα και Καρουσελ που ειναι σε ολη την πολη απο 6-7.24ΩΡΕς ΤΟ 24ΩΡΟ!!!η Ελλαδα δε εχει τρομερη ανεργια.ενω εδω σε παρακαλανε να πας για δουλεια!!!!παντου ζητανε.αν εχεις δικο σου διαμερισμα και Ρωσσικο διαβατηριο.βρισκεις ανετα δουλεια (Αγια Πετρουπολη)με 900-1000 ευρω το μηνα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Κολλητέ, μπορεί. Έχω να ανέβω προς τα πάνω σχεδόν 5 χρόνια. Είσαι εκεί, οπότε η άποψή σου μετράει περισσότερο.

Εχθές βέβαια, γνώρισα δύο κοριτσάκια, sisters, που μόλις ήρθαν από Ρωσσία, από Μόσχα, η μία οδοντίατρος, η οποία προτίμησε να πάρει τον δρόμοτου ξεβρακώματος στην Ελλάδα από το να μείνει εκεί σαν επιστήμονας. Ήρθε στην Ελλάδα πριν 2 μήνες περίπου. Ρωσσίδα καραμπινάτη, πίστεψέ με.

Τέσπα, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, εάν θες την άποψή μου, το να γεμίζει η Ευρώπη με απελπισμένους μετανάστες, είναι επικίνδυνο. Προσοχή, ανφέρομαι σε απεπλισμένους μετανάστες....όχι γενικά σε μετανάστες. Καλύτερα να μένουν στην χώρα τους εάν είναι εκεί καλύτερα. Γιατί έτσι, όχι μόνο δεν δημιουργούνται πολλά προβλήματα εδώ (δλδ, μάυρη εργασία, εκμετάλλευση κλπ), αλλά ανεβαίνει και το επίπεδο γενικότερα της ευρύτερης περιοχής (ποιος θέλει απελπισμένους γείτονες? κανένας).
καταρχην εσυ πιστευεις οτι ηταν απο Μοσχα????ηταν στα αληθεια οδοντιατρος???εμενα ολες στη Φυλης μου λενε οτι ειναι απο Ρωσσια.οταν ομως τους μιλαω Ρωσσικα και οι πιο πολλες δεν ξερουνε κοκκινιζουνε και λενε ειμαι απο Μολδαβια η Γεωργια.στη Μοσχα αυτη τη στιγμη για να αγωρασεις διαμερισμα 40 τετραγωνικα στην ακρη της πολης θελεις 200.000 το λιγοτερο.αν ηταν απο Μοσχα με ΔΙΚΟ ΤΗς ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ η ζουσε με τους γονεις της στη Μοσχα.γιατι να παει Ελλαδα???
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Και εμένα για Μόσχα μου φαίνεται λίγο απίθανο. Εκτός αν θέλει να ανοίξει κλινική :) Δεν είναι ζώα.
 

EvilPlasma

Ανώτατος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.280
Κριτικές
94
Like
11.001
Πόντοι
17.885
Που να πας τώρα! Κάτσε εδώ! Δε διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες. Το έξω πέρα από κάποια αδιαμφισβήτητα καλά που έχει πιστεύω ΜΑΚΡΑΝ οτι δεν κάνει για τον Ελληνα Εχω κάμποσους γνωστούς, ναι κάποια καλά φράγκα κάνανε ακόμα και μέτριες δουλειές που κάνανε, αλλά με χριστοπαναγίες κοιμούνται με χριστοπαναγίες ξυπνάνε και όλο πίσω θέλουνε να έρθουν. Like here nowhere μεγάλε όσο σκατά και να ναι!
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
καταρχην εσυ πιστευεις οτι ηταν απο Μοσχα????ηταν στα αληθεια οδοντιατρος???εμενα ολες στη Φυλης μου λενε οτι ειναι απο Ρωσσια.οταν ομως τους μιλαω Ρωσσικα και οι πιο πολλες δεν ξερουνε κοκκινιζουνε και λενε ειμαι απο Μολδαβια η Γεωργια.στη Μοσχα αυτη τη στιγμη για να αγωρασεις διαμερισμα 40 τετραγωνικα στην ακρη της πολης θελεις 200.000 το λιγοτερο.αν ηταν απο Μοσχα με ΔΙΚΟ ΤΗς ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ η ζουσε με τους γονεις της στη Μοσχα.γιατι να παει Ελλαδα???

Μην το πάρεις στραβά, αλλά όσο πιστεύω κάποιον στο Internet, άλλο τόσο πιστεύω και αυτήν.

;)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Και εμένα για Μόσχα μου φαίνεται λίγο απίθανο. Εκτός αν θέλει να ανοίξει κλινική :) Δεν είναι ζώα.
καταρχην στη Ρωσσια οι γιατροι και οι αστυνομικοι ειναι τα πιο κακοπληρομενα επαγγελματα.δεν ειναι οπως στην Ελλαδα που ο γιατρος μετραει.στη Ρωσσια ειναι ενα τιποτα!!αλλα και παλι ενας ανθρωπος με ανωτατη εκαπιδευση μπορει ανετα να βρει μια αλλη δουλεια.γιατι η ανωτατη εκπειδευση εδω οπου και να πας και αν δεν εχει σχεση με το αντικειμενο μετραει.εμενα Π.Χ. μου προτινανε να παω στα РИВ ГОШ αλυσιδα καταστηματων με καλληντικα και κολωνιες σαν μαναντζερ με μισθο γυρω στα 1000 ευρω το μηνα αλλα βαριεμαι!!!ποτε δεν κυνηγισα το χρημα.στη Μοσχα ανετα ενας με ανωτατη εκπαιδευση αν ψαξει λιγακι βρισκει δουλεια με 2000 ευρω το μηνα!!!!γιατι να παει Ελλαδα.οσο για να ανοιξει κλινηκι θελει καμια 200.000 ευρω το λιγοτερο!!!!μονο το ενοικιο στη Μοσχα θα ειναι 4000-5000 ευρω το μηνα στην καλητερη περιπτωση.....
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Όπως καταλαβαίνεις με 3 χρόνια Ελλάδα τα έβγαλε. Πετρούπολη δεν ξέρω αν έχει τόσο class γυναίκες.
 

xilnik

Πορνορεπόρτερ
Εγγρ.
31 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.192
Κριτικές
210
Like
2.895
Πόντοι
11.565
ειχα διαβασει ενα αρθρο στην εφημεριδα φιλαθλος ο οποιος απεδιδε την αδιαφορια των ελληνων για τη χωρα τους στο γεγονος οτι απο την επανασταση του 21 και μετα παντοτε υπηρχε ενας νταβατζης πανω απ το κεφαλι μας,μη ξεχναμε οτι καποια εποχη
υπηρχαν το αγγλικο ,το ρωσικο,το γαλλικο κομα και ουτω καθεξης,
δεν αισθανεται δηλ ο ελληνας οτι αυτη η χωρα του ανηκει πραγματικα
ξυπνητζιδικη αποψη αλλα δεν απεχει και πολυ απ τη πραγματικοτητα
Επισης οσον αφορα τη ρωσια και τις ρωσιδες επρεπε να το καταλαβω
οτι ειναι πολυ θερμες γκομενες απο εκεινη την ταινια με τη μεγαλη αικατερινη,αλλα ημουν μικρος τοτε και δεν το ειχα εμπεδωσει καλα το εργο,πολυ καυλα η γκομενα και αχορταγη,δεν χορταινε με τιποτα :cheesy: :cheesy:
 

solaria

Μέλος
Εγγρ.
2 Αυγ 2008
Μηνύματα
156
Like
0
Πόντοι
1
Που φυσικά για τη Μεγ. Αικατερίνη ήταν και ψέμα. Άσε που δε κυβερνούσε και μόνη της, αλλά με τον Ποτέμκιν.
Η κοτσαμπάσικη αντίληψη του κράτους είναι πρόβλημα.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Μην το πάρεις στραβά, αλλά όσο πιστεύω κάποιον στο Internet, άλλο τόσο πιστεύω και αυτήν.

;)
εγω αν τα λεω σωστα η οχι μπορουνε να τα πουνε τα παιδια απο το σα'ι'τ που ερχονται Ρωσσια.και μερικους απο αυτους τους εχω συναντισει κιολας.οτι γραφω το επιβεβαιωνουν.παντος οι Ρωσσιδες λενε πολυ ψεμα.με εμενα εχει πολυ γελιο οτι δεν μπορουνε να πουνε τιποτα.και αμεσως το αλλαζουνε οτι ειναι απο Μολδαβια η Ουκρανια.πριν κανα χρονο η σχιστοματα η κακασχημη(ετσι την ειπε ενας φιλος μου και της εμεινε παντος.εβαλα τη φωτο της στο Russia sex&vodka και αρεσε πολυ) μου ειχε πει με εσενα νιωθω πολυ υποτημιτικα δεν μπορω να σου βγω οπως κανω με τους αλλους ξενους τα εχεις ολα διαμερισμα αμαξι.ενω στους αλλους το παιζω οτι ειμαι καποια με σενα δεν μπορω να κανω τιποτα!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom