Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Μαγκες διαβαστε εδω.
Επειδη πριν λιγο καιρο εφυγα απο την προηγουμενη δουλεια μου και επειδη χρειαζομαι χρηματα βρηκα μια δουλεια σε μεγαλη αποθηκη ποτων-αναψυκτικων.
Απο το τηλ μου λεει.ο μισθος ειναι 800 ευρω και ωραριο μου λεει οσο παει,υπερωριες δε δινει.
Πηγα να δω πως ειναι.......
Με λιγα λογια σκλαβια κανονικη......
Ολοι οι υπαληλοι μεσα ηταν αλβανοι εκτος απο εναν Ελληνα.
Δουλευω την πρωτη μερα..και φτασαμε να δουλευουμε 12 ωρες χωρις διαλειμα ουτε καν για φαγητο.....
Λεω οκ μπορει να ετυχε σημερα................
Παω την αλλη μερα...τα ιδια και χειροτερα.....13 ωρες χωρις ουτε ενα διαλειμα........τελικα την τριτη μερα σηκωθηκα και εφυγα.....
Εκει ηθελαν συγχρονους σκλαβους οχι υπαληλους!!!!!
Τις δυο τρεις μερες που δουλεψα εκει δεν ειδα κανεναν να κανει διαλειμα ουτε καν για φαγητο....το μονο ειναι οτι επιναν νερο....

Ρε μιλαμε τριτοκοσμικα πραγματα........
 

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
45.422
Κριτικές
61
Like
42.538
Πόντοι
22.785
Πηγαινε στην λαχαναγορα του ρεντη σιγουρο
και καλο μεροκαματο 50 ευρουλακια..........
 

Duracell

Τιμημένος
Εγγρ.
18 Οκτ 2005
Μηνύματα
8.672
Like
86
Πόντοι
66
Επειδη πριν λιγο καιρο εφυγα απο την προηγουμενη δουλεια μου και επειδη χρειαζομαι χρηματα βρηκα μια δουλεια σε μεγαλη αποθηκη ποτων-αναψυκτικων.
Απο το τηλ μου λεει.ο μισθος ειναι 800 ευρω και ωραριο μου λεει οσο παει,υπερωριες δε δινει.
Πηγα να δω πως ειναι.......
Ρε μιλαμε τριτοκοσμικα πραγματα........

Τι πάει να πει "ωράριο όσο πάει, υπερωρίες δεν δίνει" ???  :headbang:

Ασφαλισμένο θα σε είχε? ένσημα-ΙΚΑ...  :tickedoff:

Αν θες στείλε μου pm με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ για τον εν λόγω Εργοδότη και σου υπόσχομαι πως αν είναι έτσι όπως τα λες, θα τρέχει κ ΔΕΝ θα φτάνει...  :police:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Τι πάει να πει "ωράριο όσο πάει, υπερωρίες δεν δίνει" ???  :headbang:

Ασφαλισμένο θα σε είχε? ένσημα-ΙΚΑ...  :tickedoff:

Αν θες στείλε μου pm με ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ για τον εν λόγω Εργοδότη και σου υπόσχομαι πως αν είναι έτσι όπως τα λες, θα τρέχει κ ΔΕΝ θα φτάνει...  :police:
μακαρι να μπορεσεις να κανεις κατι.αν και το βλεπω λιγο δυσκολο!!!οι δημοσιες υπερησιες βαριουνται που ζουνε σιγα μην πανε να ελεγχουνε τον κακο εργοδοτη!!!!
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
μακαρι να μπορεσεις να κανεις κατι.αν και το βλεπω λιγο δυσκολο!!!οι δημοσιες υπερησιες βαριουνται που ζουνε σιγα μην πανε να ελεγχουνε τον κακο εργοδοτη!!!!
Ρε εμενα στ'αρχιδια μου-αυτο το ανεφερα για να δειτε τι απικρατει γυρω μας.......
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Ρε εμενα στ'αρχιδια μου-αυτο το ανεφερα για να δειτε τι απικρατει γυρω μας.......
εγω δεν εκπληκτικα παντος.στον ιδιοτικο τομεα παντου αυτο γινεται.πανε να σε εκμεταλευτουνε για να πλουτισουνε!!!!!
 

xristos1000

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2007
Μηνύματα
2.432
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
εγω δεν εκπληκτικα παντος.στον ιδιοτικο τομεα παντου αυτο γινεται.πανε να σε εκμεταλευτουνε για να πλουτισουνε!!!!!
Oπως παντα.......
Το πλουσιο αφεντικο και γυρω γυρω οι μαλακες που δουλεουν για πενταροδεκαρες για να πλουτιζει αυτος.
 

ElftexTP

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
3.663
Κριτικές
22
Like
25
Πόντοι
616
Η αληθεια είναι ότι αυτή η χώρα συνθλίβει τη ψυχολογία του μη συνθικολογημένου πολίτη (αυτού που δεν επέλεξε την κομματική οδό του βολέματος και του ρουσφετιού)

Συνθλίβει το νέο επιχειρηματία που μπαίνει με μεράκι στο επιχειρείν και σύντομα καταλαβαίνει ότι στη τσέπη του θα μπούν 10-15% από τα κέρδη που θα έπρεπε να μπούν βάση των εδόσων του (εφορίες, μίζες, φακελάκια, γρηγορόσημα, κλπ).

Συνθλιβει το νέο εργαζόμενο που βλέπει ότι ασελγούν πάνω του μισθολιγικά και εργασιακά.

Συνθλίβει τους μεσαίους με παιδιά που αισθάνονται ανήμποροι να προσφέρουν στην οικογένεια.

Βλέπω κάτι τσογλάνια που δεν έχουν περάσει ούτε ένα μάθημα να κόπτονται για το περίφημο ''φοιτητικό κίνημα'' - το οποίο είμαι βεβαιος οτι δεν γνωρίζουν κάν την ιστορία του.

Βλέπω συνδικαλιστές καθηγητές με κοτσίδα και σκουλαρίκια να επιχειρηματολογούν ότι καλώς κάνουν οι μαθητές και κλείνουν τα σχολεία!

Βλέπω τραπεζικά εξτρέ εκατομμυρίων που οι αποδέκτες παραδέχονται το χρηματισμό τους αλλά με κάποιο μαγικό τρόπο οι κατηγορίες εναντίον τους καταρρίπτονται και είναι εκτός φυλακής!

και βλεπω και ένα σωρό ανθρώπους δικαίως- να κλαίνε τη μοίρα τους και να αφορίζουν. Είναι όμως αυτή η λύση?

Πρέπει ολοι να καταλάβουν ότι αυτοί που θα επιβιώσουν στο μελλον, έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικα:

1. Μαζέβουν γνώση - ολων των μορφών - και αποκτούν δεξιώτητες - ολων των μορφών-.
2. Σταματάν τη γκρίνια και δουλεύουν σκληρά.
3. Αδιαφορούν παντελώς τι κάνουν οι άλλοι και στηρίζοναται αποκλειστικά στις δικές τους δυνάμεις
4. Δεν τους φταίνε οι άλλοι για τις αποτυχίες τους
5. Κάνουν ένα καλό γάμο :2funny: :rockon:







 

Επισκέπτης
Πρέπει ολοι να καταλάβουν ότι αυτοί που θα επιβιώσουν στο μελλον, έχουν τα παρακάτω χαρακτηριστικα:

1. Μαζέβουν γνώση - ολων των μορφών - και αποκτούν δεξιώτητες - ολων των μορφών-.
2. Σταματάν τη γκρίνια και δουλεύουν σκληρά.
3. Αδιαφορούν παντελώς τι κάνουν οι άλλοι και στηρίζοναται αποκλειστικά στις δικές τους δυνάμεις
4. Δεν τους φταίνε οι άλλοι για τις αποτυχίες τους
5. Κάνουν ένα καλό γάμο :2funny: :rockon:

Συμφωνω σε ολα αλλα θα προτειμησω την 5η λυση. Που ορεξη για δουλεια.......
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
1. Μαζέβουν γνώση - ολων των μορφών - και αποκτούν δεξιώτητες - ολων των μορφών-.
2. Σταματάν τη γκρίνια και δουλεύουν σκληρά.
3. Αδιαφορούν παντελώς τι κάνουν οι άλλοι και στηρίζοναται αποκλειστικά στις δικές τους δυνάμεις
4. Δεν τους φταίνε οι άλλοι για τις αποτυχίες τους

και μετα θα κλαινε οτι τα εκαναν ολα αυτα χωρις ΚΑΜΙΑ ανταμοιβη και αντι να κωλοβαρανε βολευεμενοι εστω στα 600€ αλλα πηγαινοντας για μπανια τα μεσημερια εχασαν την ωρα μαθανε 500 -αχρηστα-πραγματα τους και δεν βγαζουν ουτε 300€

5. Κάνουν ένα καλό γάμο

και αυτο ενας μυθος ειναι. πολλοι ανθρωποι βρηκαν πλουσιες ΑΛΛΑ σε 20 χρονια που θα κληρονομησουν (κανε ΥΠΟΜΟΝΗ) αλλοι βρηκαν τυπισσες με ΔΙΚΑ τους λεφτα αλλα ειτε παλαβωμενες ειτε τσιγκουνες (οποτε παλι γαματα)!!

μονο η λοβοτομη σε σωζει στην Ελλαδα να γινεις τεμπελχανας, αδιαφορος χωρις την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ φιλοδοξια και τοτε οι λεωφοροι της επιτυχίας θα ανοιξουν μπροστα σου και αν δεν ανοιξουν στα παπαρια σου!!!

  Εγω ποντως κατεβηκα 2 φορες φετος σε μια ΑΓΝΩΡΙΣΤΗ Αθηνα, οι μονοι Ελληνες ειναι πια οι μαγαζατορες που ΜΑΛΛΟΝ βγαζουν κατι για αυτο καθονται, αν βαρεθουν αυτοι και φυγουν το τριγωνο Βαθης-Ομονοια-Κουμουνδουρου θα παραδοθει στα τζανκια στους Αφρικάνους και στους Πακιστανους!!(δεν μιλαω για 10 χρονια μετα μιλαω σε 2-3 χρονια)
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
βρηκα και το αντιπαλο δεος του Καζαντζιδη και ονομαζεται Τζιμης Μακουλης

[youtube=425,350]bvPGSNncw3M[/youtube]


Αν και το "ανοιξε ναυτη τα πανια" μου κανει λιγο "σκισε με ναυτη"

οποιος μπορει "Βιρα τις Αγκυρες"

Υγ Ωραια διασκευη εχει κανει ο Κηλαηδονης αλλα δεν την βρηκα στο εσυσωλήνα
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16

  Και ομως ειμαι ακομα εδω............................

[youtube=425,350]f2BEmY3MQXQ[/youtube]

 
Πιστευω οτι ο στιχουργος ηθελε να κανει αυτο που λεει ο τιτλος και οχι να την κανει για Μυκονο οπως εχουμε να αφησει να εννοηθει!!!
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
βρηκα και το αντιπαλο δεος του Καζαντζιδη και ονομαζεται Τζιμης Μακουλης

[youtube=425,350]bvPGSNncw3M[/youtube]


Αν και το "ανοιξε ναυτη τα πανια" μου κανει λιγο "σκισε με ναυτη"

οποιος μπορει "Βιρα τις Αγκυρες"

Υγ Ωραια διασκευη εχει κανει ο Κηλαηδονης αλλα δεν την βρηκα στο εσυσωλήνα
Γαμαει.
Τακης Μωρακης, Ελληνικα 50'ς
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
αλλος ενας λογος να φυγει κανεις απο τη σκατοχωρα ειναι αυτος:
 

Συνημμένα

  • Photo-0173.jpg
    Photo-0173.jpg
    222,9 KB · Εμφανίσεις: 20
  • Photo-0174.jpg
    Photo-0174.jpg
    206,9 KB · Εμφανίσεις: 14
  • Photo-0175.jpg
    Photo-0175.jpg
    116,3 KB · Εμφανίσεις: 14

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
οι αλυσιδες πολυκαταστηματων ΚΑΡΟΥΣΕΛ και ΛΕΝΤΑ.ειναι τεραστια και εχουν τα παντα απο τροφιμα,τηλεωρασεις,ανταλλακτικα αυτοκηνιτων,ρουχα.μεχρι ποδηλατα,μοτοποδηλατα και σκουτερ(στη Ρωσσια τα μοτοποδηλατα δεν βγαζουν νουμερα και δεν χρειαζονται κανενα διπλομα οδηγησης θεωρουνται σαν ποδηλατα).οι τιμες τους ειναι 20%-25%φτηνοτερες απο τα αλλα μαγαζια).ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ 24 ΩΡΕς ΤΟ 24 ΩΡΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΧΩΡΙς ΑΡΓΙΕς).η Αγια Πετρουπολη εχει το λιγοτερο καμια 30αρια εμπορικα κεντρα που ειναι 3-4 φορες μεγαλητερα απο το ΜΟΛ που εχει στην Αθηνα κοντα στο ολυμπιακο σταδιο!!!!και κλεινουνε ολα στις 22.00 χωρις αργιες!!!!αλλος ενας λογος για να φυγει κανεις απο τη σκατοχωρα.....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
.....εγραψα για αυτα και στο Ρωσσια sax&vodka αλλα πιστευω οτι σε αυτο το thread ταιριαζουν περισσοτερο
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
οι αλυσιδες πολυκαταστηματων ΚΑΡΟΥΣΕΛ και ΛΕΝΤΑ.ειναι τεραστια και εχουν τα παντα απο .......!αλλος ενας λογος για να φυγει κανεις απο τη σκατοχωρα.....

Δημητράρα....και χωρίς παρεξήγηση. Το έχουμε πιάσει το νόημα, δεν γουστάρεις Ελλάδα και την βρίσκεις στην Ρωσσία. Μαγκιά σου, γούστο σου, καπέλο σου και καουμποϋλίκι σου (έχω μάθει ότι γουστάρεις να γυρνάς και αν cow boy!).

Αλλά ρε κολλητέ, χαλάρωσε λίγο, δεν πήγες και στον παράδεισο. Στο κάτω κάτω, μην ξεχνάμε, ότι με εξαίρεση ένα 5% (και πολύ λέω) του πληθυσμού της Ρωσσίας και ειδικά among των γυναικών, όλοι προσπαθούν με κάποιο τρόπο να εγκαταλέιψουν αυτή τη χώρα, και να βρεθούν σε άλλους προορισμούς, μέσα στους οποιους συμπεριλαμβάνεται και η δική μας σκατοχώρα (δλδ, η Ελλαδίτσα).

Και μάλιστα το κάνουν και με πολύ πολιτισμένο και αξιοπρεπή τρόπο, δλδ μέσα από dating sites, με το να ξεβρακώνονται ή με τον να εκδίδονται.

OK, καλά περνάς στη Ρωσσία, και πάλι μαγκιά σου, και εύχομαι να περνάς και καλύτερα χρόνο με το χρόνο, αλλά....με τον τρόπο που παρουσιάζεις τα πράγματα, δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ γιατί ο πραγματικά πολιτισμένος κόσμος γέμισε Ρωσσίδες οι οποίες την κάνουν αλεμάο σαν τρελλές από την Ρωσσία.

Και κάτι φιλαράκια που έχω εδώ στο εργοτάξιο που στη Ρωσσία σπουδάσανε και είναι μηχανικοί, προτιμούν χίλιες φορές να δουλεύουν φτυάρι στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα), παρά να δουλεύουν στην Ρωσσία σαν "white collars" και να μην μπορούν να περάσουν έξω από τις τρελλές χλιδές που περιγράφεις.

Φιλικά έτσι?
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
Αλλά ρε κολλητέ, χαλάρωσε λίγο, δεν πήγες και στον παράδεισο. Στο κάτω κάτω, μην ξεχνάμε, ότι με εξαίρεση ένα 5% (και πολύ λέω) του πληθυσμού της Ρωσσίας και ειδικά among των γυναικών, όλοι προσπαθούν με κάποιο τρόπο να εγκαταλέιψουν αυτή τη χώρα, και να βρεθούν σε άλλους προορισμούς, μέσα στους οποιους συμπεριλαμβάνεται και η δική μας σκατοχώρα (δλδ, η Ελλαδίτσα).

Και μάλιστα το κάνουν και με πολύ πολιτισμένο και αξιοπρεπή τρόπο, δλδ μέσα από dating sites, με το να ξεβρακώνονται ή με τον να εκδίδονται.

OK, καλά περνάς στη Ρωσσία, και πάλι μαγκιά σου, και εύχομαι να περνάς και καλύτερα χρόνο με το χρόνο, αλλά....με τον τρόπο που παρουσιάζεις τα πράγματα, δεν μπορώ να μην αναρωτηθώ γιατί ο πραγματικά πολιτισμένος κόσμος γέμισε Ρωσσίδες οι οποίες την κάνουν αλεμάο σαν τρελλές από την Ρωσσία.

Και κάτι φιλαράκια που έχω εδώ στο εργοτάξιο που στη Ρωσσία σπουδάσανε και είναι μηχανικοί, προτιμούν χίλιες φορές να δουλεύουν φτυάρι στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα), παρά να δουλεύουν στην Ρωσσία σαν "white collars" και να μην μπορούν να περάσουν έξω από τις τρελλές χλιδές που περιγράφεις.

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
επιτελους ενας που λεει τα πραγμα ετσι οπως ειναι
ασε μετα και το αλλο το παραμυθι...με τις ντε και καλα μουναρες ρωσιδες
τι να κλασει ρε η ρωσιδουλα μπροστα στη θεογκομενα την ελληνιδα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom