Νέα

Θέλω να φύγω από αυτή τη σκατοχώρα!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Todok
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 151K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μεταναστεύουμε... αλλά που;

  • Δυτ. Ευρώπη

    Ψήφοι: 66 19,5%
  • Αν. Ευρώπη

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αμερική

    Ψήφοι: 50 14,8%
  • Ασία

    Ψήφοι: 23 6,8%
  • Αφρική

    Ψήφοι: 33 9,8%
  • Αυστραλία

    Ψήφοι: 61 18,0%
  • Καναδάς

    Ψήφοι: 28 8,3%
  • Βορ. Ευρώπη (Σκανδιναυϊα)

    Ψήφοι: 54 16,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    338

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
Ετσι ειναι περιπου. Τα ενοικια δεν πεζουν στα 500 με την καμια, εκτος και εχει΅και συγκατοικους, κατι που συνυθηζεται πολυ. Πληροφοριακα παντως πριν 10 χρονια ενα μεσο διαμερισμα στα περιχωρα της Boston στο Brookline, εκανε 800 δολαρια σε σπιτι 50 ετων. Στο κεντρο τα πραγματα ηταν αποτρεπτικα, διαμερισμα με τρια δωματια απο 2000 δολαρΙα και πανω.
Αυτο για τα ενοικια ρε γαμοτω ολοι μου το λετε αλλα οι δικοι μου που ειναι εκει λενε οτι με500/600 θα βολευτο,ξανατονιζω οτι το σπιτη θα ειναι οτι πιο απλο.
 

SEX_PYR

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιουλ 2009
Μηνύματα
345
Like
1
Πόντοι
1
Αυτο για τα ενοικια ρε γαμοτω ολοι μου το λετε αλλα οι δικοι μου που ειναι εκει λενε οτι με500/600 θα βολευτο,ξανατονιζω οτι το σπιτη θα ειναι οτι πιο απλο.

Και εγω για απλο σου μιλαω και δεν ξερω τι σου λενε οι δικοι σου που ειναι εκει, και εγω εκει ημουν. Στο ξαναλεω εκει παιζει και πολυ η συγκατοικιση κατι ξενο για τα ελληνικα δεδομενα που παρατηρειται μονο σε φοιτητες.
 

dimitrisniva

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.750
Like
3
Πόντοι
16
Και εγω για απλο σου μιλαω και δεν ξερω τι σου λενε οι δικοι σου που ειναι εκει, και εγω εκει ημουν. Στο ξαναλεω εκει παιζει και πολυ η συγκατοικιση κατι ξενο για τα ελληνικα δεδομενα που παρατηρειται μονο σε φοιτητες.
Οταν η συζιτω μαζι τους για το ποσα θα βγαζω και ποσα θα χρειαζομαι εκει για να ζησω δεν εχουν κανενα λογο να μου λενε πιπες..ουτε τους συμφερει να λενε αλλα αντι αλλων και να παω εκει και να δω αλλα ;) ;) ;)
 

antipa

Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2010
Μηνύματα
1.307
Like
2
Πόντοι
16
Μπες σε κανα σαιτ ρε τυπε να δεις τι γίνεται...
τα ενοικια στο κέντρο είναι συνηθως πανακριβα
παραέξω είναι πιο καλά
στο αμερικα μπορει να μενεις και μιλια μακρυα απο εκει που δουλευεις
θα χεις καρο έτσι κι αλλιως και η γκαζολινα είναι και πιο φτηνη απο δω  :grin:

 

blueeyes

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουν 2007
Μηνύματα
136
Like
0
Πόντοι
1
Ρε παιδιά τον πούλο τον έχουμε πάρει , μήπως να πάρουμε τα  βουνά 
 

forest

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
3.997
Κριτικές
41
Like
559
Πόντοι
6.055
Των πηραμε των ΠΟΥΛΟ και ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΥΛΟ
 

Belisarius

Μέλος
Εγγρ.
22 Αυγ 2010
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Μπες σε κανα σαιτ ρε τυπε να δεις τι γίνεται...
τα ενοικια στο κέντρο είναι συνηθως πανακριβα
παραέξω είναι πιο καλά
στο αμερικα μπορει να μενεις και μιλια μακρυα απο εκει που δουλευεις
θα χεις καρο έτσι κι αλλιως και η γκαζολινα είναι και πιο φτηνη απο δω  :grin:



Στο Craigslist.com μπες για να βρεις σπιτια (μονος 'η με συγκατοικο). Προσοχη ομως στην επιλογη συγκατοικου, ολοι ειχαμε προβλημα με τους συγκατοικους, αλλου του τρωγανε τα νοικια κ δεν πληρωνανε, αλλου του κουβαλουσανε χασικλιδες κ σκαγανε μπαφους. Μια αλλη αγγλιδα ειχε αλλαξει 3 φορες σε 4 μηνες, τη μια εμενε με εναν ανωμαλο, την αλλη με ενα ζευγαρι που καυγαδιζε συνεχεια κ στο τελος με εναν χοντρο καμμενο.


Οσον αφορα τις αποστασεις ειναι τεραστιες, θα καταντας να τρως τη μερα σου στους δρομους κ θα το σκεφτεσαι πολυ για να βγεις εξω. Φτηνο νοικι θα βρεις 'η εξω απ'την πόλη 'η σε καμια υποβαθμισμενη περιοχη. Οσοι μενουν μονιμα εκει αυτο το παραπονο εχουν. Γενικα την εχετε μυθοποιησει την αμερικη, στην πραγματικοτητα η ζωη εκει δεν ειναι ετσι οπως την φανταζεστε.

Αλλα πανε στο διαολο ολα τα παραπανω, εχεις συμβιβαστει με την ιδεα οτι θα ζεις σε μια χωρα που ειναι το συνοθυλευμα των φυλων κ που επικρατει κυριως η Ιρλανδο-Αγλλο-Σαξονικη ρατσα με την οποια δεν εχουμε σχεση εμφανισιακα;
 

majestic69

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2009
Μηνύματα
4.811
Κριτικές
4
Like
277
Πόντοι
36
KARDASHIANS ΜΟΝΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!
 

stam_90

Τιμημένος
Εγγρ.
8 Οκτ 2009
Μηνύματα
36.095
Κριτικές
158
Like
450
Πόντοι
2.046
η φραση <<Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ>> τα λεει ολα....
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
κάτι για την υπόθεση της μετανάστευσης.

φίλος καλός παλαιός συμμαθητής μου, σοβαρός και εργατικός. Έχει σαν όνειρο να γίνει αμερικάνος-να πάει στην Αμερική και να μείνει εκεί, να δουλέψει εκεί και να διμιουργηθεί εκεί (αλλά μιλάμε για όνειρο!απο μικρό παιδί το έλεγε)

ένα καλοκαίρι στο χωριό του γνωρίζει μια ομογενή-ελληνοαμερικάνα 8 χρόνια μεγαλύτερη του που ήρθε για καλοκαιρινές διακοπές. Ο φίλος αφήνει πίσω γονείς συγγενείς φίλους, τα πάντα! αρραβωνιάζονται και φεύγουν για Νέα Υόρκη που έμενε η κοπέλα, μέχρι εδώ όλα καλά διότι πάνε για γάμο πλέον και έτσι θα μπορέσει να μείνει μόνιμα στο ''αμέρικα'' μιας και θα είχε παντρευτεί αμερικανίδα υποίκοο.

Σε λίγο καιρό χωρίζουν και η κοπέλα επέστρεψε στον πρώην άντρα της, έτσι ο φίλος παραμένει ΝΥ κοντά στην ομογένεια και άλλους Έλληνες εκεί, αλλά χωρίς άδεια παραμονής δουλεύοντας μπογιατζής στις οικοδομές αλλά με καλά λεφτά. Έτσι περνάνε 2 χρόνια μένοντας διαρκώς παράνομα εκεί, μέχρι που φτάνουμε στο 2006.

Πίσω στη πατρίδα μας προκυρήσονται δημοτικές εκλογές το έτος αυτό(2006), όμως ο φίλος δε μπορεί να έρθει να ψηφίσει διότι δε θα μπορεί μετά να επιστρέψει στη ΝΥ και λέει δε βαριέσαι καλά είμαι και ας μη ψηφίσω. Ένα μήνα πριν τις ελληνικές δημοτικές εκλογές σκάει μύτη η αμερικανική υπηρεσία μετανάστευσης στην οικοδομή που δούλευε, το τσουβαλιάζει με συνοπτικές διαδικασίες και μέχρι τη πόρτα του αεροπλάνου που θα τον έφερνε στην Ελλάδα τον είχαν με χειροπέδες και με αφάνταστη ψυχολογική βία. Γύρισε Ελλάδα με το κεφάλι κατεβασμένο διότι δεν έχει πλέον τη δυνατότητα να πάει αμερική ουτε καν σαν επισκέπτης-τουρίστας.

Τι είχε γίνει, έμαθαν οι ομογενείς-συχωριανοί του στη ΝΥ ότι δε θα πήγαινε στη πατρίδα να ψηφίσει κ οτι θα χανόταν μια απλή ψήφος και τον κάρφωσαν με ελαφρά τη καρδία! Από την υπηρεσία μετανάστευσης έμαθε και το όνομα αυτού που τον έδωσε και μάλιστα ήταν μακρινός εξάδελφος του.   

Ο φίλος αυτός είναι δυστυχισμένος γιατί του στέρησαν το μεγαλύτερο όνειρο που είχε και όποτε βρεθούμε να πιούμε καφέ το λέει με πικρία και πως θα έδινε τα πάντα αρκεί να μπορούσε να ξαναπαεί στις ΗΠΑ.


όλο αυτό είναι αλήθινη ιστορία που την έχω ζήσει από κοντά και την ανέφερα έτσι για το φίλο που θέλει να φύγει.
ευχαριστώ


Είναι ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ άμα πας εξωτερικό να μην ανακαταυτείς με κανέναν ΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ! Άμα είναι αν φύγεις από τα σκατά για να ξαναμπλέξεις με τα... σκατά, δεν έχει νόημα, τζάμπα η ταλαιπωρία.
 

ohyes

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.021
Like
9
Πόντοι
16
Είναι ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ άμα πας εξωτερικό να μην ανακαταυτείς με κανέναν ΜΑ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ! Άμα είναι αν φύγεις από τα σκατά για να ξαναμπλέξεις με τα... σκατά, δεν έχει νόημα, τζάμπα η ταλαιπωρία.

Ετσι ακριβώς είναι! Πρόκειται για κανόνα που ακολουθούσα με θρησκευτική ευλάβεια όσο ήμουν στα States. ΜΑΚΡΥΑ. Ούτε στα πασχαλινά γλέντια της ομογένειας δεν πήγαινα. Προτιμούσα να έχω σχέσεις με τους ντόπιους ή με μετανάστες από άλλες χώρες, ποτέ όμως με ελληνο-αμερικανούς ή με έλληνες μετανάστες. Δεν το μετάνιωσα ποτέ.

ΥΓ: Τώρα θα μού πεις: Και γιατί ρε φίλε γύρισες πίσω; Πονεμένη ιστορία, άσε...
 

nikos519

Μέλος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
311
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
Απαντώ χωρίς να έχω διαβάσει το thread.

Θελω λοιπον πληροφοριες,πεζουν 3 προορισμοι οπου εχω και ακρες..Α)νεα υορκη Β)σαν ντιεγκο Γ)πενσιλβανια.

Μπορώ να σου πω ότι στην Νέα Υόρκη μπορείς να βρεις οποιαδήποτε δουλειά αναλόγως των προσόντων που έχεις. Στο Σαν Ντιέγκο αν δεν έχεις γερή προϋπηρεσία και σπουδές είναι δύσκολο να ανταγωνιστείς τους Μεξικανούς εργάτες. Για Πενσιλβανία δεν γνωρίζω.

Σαν μέρος διαμονής προτείνω άνετα να προτιμήσεις Σαν Ντιέγκο. Ο καιρός, ο τρόπος ζωής κλπ είναι πολύ προσιτός σε εμάς.

Απο οτι λενε το σκηνικο εχει ως εξης,μισθος εργατη 10-12 δολαρια ενοικιο ενος μεσου σπιτιου 500δολ ειδι πρωτης αναγκης<φαι ρουχα κτλ κτλ> σχεδον τσαμπα και απο δουλεια,ορεξη να εχεις και δουλευεις οσο θες!!

Ξερεις κανεις αν τα παραπανω υσχιουν??

Είδη πρώτης ανάγκης δεν είναι καθόλου τσάμπα. Φτηνότερα απο Ελλάδα/Ευρώπη είναι.
 

argentina@2001

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2010
Μηνύματα
103
Like
0
Πόντοι
1
δεν  αγαπησα  ποτε  μου  τοπους!  αγαπησα μονον  ανθρωπους!  οπου  γης  και  πατρις
 

argentina@2001

Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2010
Μηνύματα
103
Like
0
Πόντοι
1
σε  οσους  ειναι  κατω  των  30  και  ανεργοι  φιλικη  συμβουλη    παρτε  ενα  φτηνο  αεροπορικο  εισητηριο  εχει  και  με  150  ευρω  πηγαινε ελα  και  δοκιμαστε  την  τυχη  σας  στην  ευρωπαικη  ενωση!!!  ειναι  τεραστιο  πλεονεκτημα  το  οτι  δεν  θελουμε  βιζες  και  χαρτια  για  να  δουλεψουμε  στις  ευρωπαικες  χωρες    γερμανια, ολλανδια, σουηδια  και  σε  οποια  αλλη  χωρα  βρειτε  κατι  αξιολογο  η  εστω  και  δουλεια  του  ποδαριου  στην  αρχη,  ορματε!    τι  περιμενετε??  το  χαρτηλικη  απο  τη  συνταξη  του  μπαμπα  για το  φραπε  στη  καφετερια  κοβετε  σιγα  σιγα  δουλεια  δεν  προκειτε  να  βρειτε  τα  επομενα 5  χρονια  με  τιποτα!  γιωργακης  αντωνακης  η  κυβερνηση  συνεργασιας  οτι  και  να  γινει  μεινουμε  στο  ευρω  η  παμε  στη  δραχμη  η  φτωχοποιηση  του ελληνα  ειναι  δεδομενη  και  σε  1-2  χρονακια  θα  την  νιωσουμε  καλυτερα    εσεις  οι  νεοι  λοιπον  πρεπει  να  φυγετε  απ  αυτη  τη  μιζερια  και  να  ανοιξετε  τα  ματια  σας  και  τα  αυτια  σας  εκει  που  θα  πατε,  ετσι  ωστε  οταν  μετα  απο  χρονια  γυρισετε,  αφου  οι  περισοτεροι  θα  γυρισετε    να  ειστε  καλυτεροι  ελληνες  και  να φτιαξετε  μια  καλυτερη  ελλαδα!  το  να  πας  σε  μια  ευρωπαικη  χωρα  πλεον  διαδικαστικα  ειναι  σαν  να  περνεις  το  αεροπλανο  απο  αθηνα  για  θεσσαλονικη!    εμπρος  νεοι  και  νεες    μην  καθεστε  και  σας  τρωει  η  μιζερια  σ  αυτο  το  λαμογιο-κρατος  παρτε  τη  ζωη  σας  στα  χερια  σας
 

Αλεκος2

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουλ 2010
Μηνύματα
3.058
Like
23
Πόντοι
16
η ευρωπη ειναι ψοφια πλεον. ολες οι χωρες της ε.ε. εχουν προβληματα. καλυτερα ειναι αυστραλια ή καναδας.
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
19
Πόντοι
166
σε  οσους  ειναι  κατω  των  30  και  ανεργοι  φιλικη  συμβουλη    παρτε  ενα  φτηνο  αεροπορικο  εισητηριο  εχει  και  με  150  ευρω  πηγαινε ελα  και  δοκιμαστε  την  τυχη  σας  στην  ευρωπαικη  ενωση!!!  ειναι  τεραστιο  πλεονεκτημα  το  οτι  δεν  θελουμε  βιζες  και  χαρτια  για  να  δουλεψουμε  στις  ευρωπαικες  χωρες    γερμανια, ολλανδια, σουηδια  και  σε  οποια  αλλη  χωρα  βρειτε  κατι  αξιολογο  η  εστω  και  δουλεια  του  ποδαριου  στην  αρχη,  ορματε!    τι  περιμενετε??  το  χαρτηλικη  απο  τη  συνταξη  του  μπαμπα  για το  φραπε  στη  καφετερια  κοβετε  σιγα  σιγα  δουλεια  δεν  προκειτε  να  βρειτε  τα  επομενα 5  χρονια  με  τιποτα!  γιωργακης  αντωνακης  η  κυβερνηση  συνεργασιας  οτι  και  να  γινει  μεινουμε  στο  ευρω  η  παμε  στη  δραχμη  η  φτωχοποιηση  του ελληνα  ειναι  δεδομενη  και  σε  1-2  χρονακια  θα  την  νιωσουμε  καλυτερα    εσεις  οι  νεοι  λοιπον  πρεπει  να  φυγετε  απ  αυτη  τη  μιζερια  και  να  ανοιξετε  τα  ματια  σας  και  τα  αυτια  σας  εκει  που  θα  πατε,  ετσι  ωστε  οταν  μετα  απο  χρονια  γυρισετε,  αφου  οι  περισοτεροι  θα  γυρισετε    να  ειστε  καλυτεροι  ελληνες  και  να φτιαξετε  μια  καλυτερη  ελλαδα!  το  να  πας  σε  μια  ευρωπαικη  χωρα  πλεον  διαδικαστικα  ειναι  σαν  να  περνεις  το  αεροπλανο  απο  αθηνα  για  θεσσαλονικη!    εμπρος  νεοι  και  νεες    μην  καθεστε  και  σας  τρωει  η  μιζερια  σ  αυτο  το  λαμογιο-κρατος  παρτε  τη  ζωη  σας  στα  χερια  σας
+100000000
 

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Εφυγε προχθες κοντοχωριανός μου για ΝΥ

Πολύ εργατικός και έξυπνος, πάει σε κάτι άλλους πατριωτες να βρει την τύχη του. Μόνο βίζα έβγαλε, από πράσινη κάρτα τίποτα.
Καλά έκανε αφού εδώ όλα τελιώνουν, αλλά και στας Ηνωμένας Πολιτίας δεν είναι καθόλου εύκολα.
Τα μεγαλύτερα λαμόγια είναι οι ελληνοαμερικάνοι που κρύβουν πολλά κόμπεξ.

Λοίπον ανειδίκευτος εργάτης-υπάλληλος χωρίς πράσινη κάρτα στην καλυτερη να πέρνει 10ντόλαρ την ώρα με κίνδυνο όμως να πάρει τον πουλο ανα πάσα ώρα. Αν έχει την τύχη να κάνει 20 μεροκάματα τον μήνα θα παρει το πολύ 2000ντολαρ, βάλε νοίκι 500ντόλαρ (www.youtube.com/watch?v=rYB9FYxyDqY]http://www.youtube.com/watch?v=rYB9FYxyDqY[/url[/video]]) + βασικά έξοδα, μένουν αρχ@ντια (αν φουμάρεις μαζευεις γόπες)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom