Νέα

Ταυτότητα και δίπλωμα στο κινητό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα LION7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 350
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
τι λενε τζων οι χωριατες δεν διαβασα?

αρχισαν παλι για τσιπακια και αντιχριστους?
Ναι , λένε για την Νέα τάξη πραγμάτων, τους μασόνους, τα τσιπάκια κτλ .
Και νομίζουν ότι κάνουν αντίσταση με το να μην κατεβάσουν την ταυτότητα στο κινητό.
Το ότι όλοι έχουν fb ,έχουν φατσα φορά τα πλήρη στοιχεία τους, και κάνουν check in μέρα παρά μέρα είναι άλλη ιστορία.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.750
Like
7.732
Πόντοι
2.306
Από τα μαγαζιά που έχω τουλάχιστον 10φορες έχουν ερθει με το στικάκι οι μπάτσοι να τους δώσω τα αρχεία από τις εξωτερικές κάμερες των καταγραφικων. Παράνομα είναι οι κάμερες αλλά μια χαρά Ελλάδα είμαστε, κάθε μέρα καταγραφομαστε, ληστείες, κλοπές, απειλές, εκβιασμοί από όλα. Και φυσικά να μη ξεχάσουμε τα κινητά που καταγράφουν κάθε διαδρομή.
Μια μέρα για πλάκα μέτρησα 7 κάμερες σε διαδρομή 2χλμ που τις έβλεπα ποιος ξέρει πόσες άλλες δεν είδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: SKEF

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
31.351
Κριτικές
1
Like
35.430
Πόντοι
6.256
Ναι , λένε για την Νέα τάξη πραγμάτων, τους μασόνους, τα τσιπάκια κτλ .
Και νομίζουν ότι κάνουν αντίσταση με το να μην κατεβάσουν την ταυτότητα στο κινητό.
Το ότι όλοι έχουν fb ,έχουν φατσα φορά τα πλήρη στοιχεία τους, και κάνουν check in μέρα παρά μέρα είναι άλλη ιστορία.
Και ποστάρουν. και τη σαλάτα αβοκαντο λες και υπηρέτησαν στη Λεγεώνα Των Ξένων.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
15.246
Like
34.807
Πόντοι
9.931
Από τα μαγαζιά που έχω τουλάχιστον 10φορες έχουν ερθει με το στικάκι οι μπάτσοι να τους δώσω τα αρχεία από τις εξωτερικές κάμερες των καταγραφικων. Παράνομα είναι οι κάμερες αλλά μια χαρά Ελλάδα είμαστε, κάθε μέρα καταγραφομαστε, ληστείες, κλοπές, απειλές, εκβιασμοί από όλα. Και φυσικά να μη ξεχάσουμε τα κινητά που καταγράφουν κάθε διαδρομή.
Μια μέρα για πλάκα μέτρησα 7 κάμερες σε διαδρομή 2χλμ που τις έβλεπα ποιος ξέρει πόσες άλλες δεν είδα.

Αφου το κρατος δεν μπορει να βαλει νόμιμα κάμερες στους δρομους η αστυνομία τρέχει σε σπιτια και μαγαζια ψάχνοντας για καμερες μπας και μπορέσει να βγαλει ακρη και εντοπίσει τον παραβάτη.

Φαντάσου εν ετει 2022 δεν εχει κάμερες ουτε η τροχαία στους μεγάλους κεντρικούς αυτοκινητοδρομους της Αττικής. Αν εχεις προσέξει καθε 2-3 μηνες θα δεις ανακοίνωση της τροχαιας οπου αναζητεί μαρτυρες για κάποιο τροχαίο που εγινε σε κεντρικο δρόμο.
 

unknowndark

Σεβαστός
Εγγρ.
18 Αυγ 2016
Μηνύματα
1.596
Like
5.228
Πόντοι
1.056
Από τα μαγαζιά που έχω τουλάχιστον 10φορες έχουν ερθει με το στικάκι οι μπάτσοι να τους δώσω τα αρχεία από τις εξωτερικές κάμερες των καταγραφικων. Παράνομα είναι οι κάμερες αλλά μια χαρά Ελλάδα είμαστε, κάθε μέρα καταγραφομαστε, ληστείες, κλοπές, απειλές, εκβιασμοί από όλα. Και φυσικά να μη ξεχάσουμε τα κινητά που καταγράφουν κάθε διαδρομή.
Μια μέρα για πλάκα μέτρησα 7 κάμερες σε διαδρομή 2χλμ που τις έβλεπα ποιος ξέρει πόσες άλλες δεν είδα.


Άσχετο άλλα σήμερα περνάω απο τα διοδια θεσσαλονικης και ειχε 2 χιλιομετρα ουρα, περιμένω την σειρα μου μιση ωρα σαν καλός μακακας,

και οταν φτάνω κοντα στα διόδια βλέπω την λωρίδα μου να έχει κοπεί και τους μπορστινους μου να προσπαθούν να μπουν σφήνα σε άλλες λωρίδες,

Τα παίρνω και εγω, βλέπω έναν τυπο που παει να μπει στα "αυτόματα που περνάς με ειδική κάρτα", παω και κολλάω πίσω του και περνάω μαζι με αυτόν οταν άνοιξε η μπαρα.

προφανώς και ειχε κάμερες....να περιμένω πρόστιμο η παίζει να μην το είδε κανείς?
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.590
Πόντοι
1.196
Διαθέσιμο το gov.gr Wallet για ταυτότητα και άδεια οδήγησης στο smartphone


Διαθέσιμη είναι εδώ και λίγα λεπτά η εφαρμογή gov.gr Wallet στα ηλεκτρονικά καταστήματα της Google και της Apple, μέσω της οποίας αποκτούν έγκυρο ψηφιακό αντίγραφο η αστυνομική ταυτότητα και το δίπλωμα οδήγησης.

Αν και για την ώρα δεν έχει ενεργοποιηθεί η δυνατότητα προσθήκης των δύο εγγράφων, κάτι που θα πραγματοποιηθεί αύριο με σειρά ΑΦΜ, μπορούμε να πάρουμε ήδη μια πρώτη γεύση (screenshots) από το περιβάλλον και τις δυνατότητες της εφαρμογής. Η προσθήκη των εγγράφων θα μπορεί να γίνει με τον κλασσικό τρόπο σύνδεσης στο gov.gr είτε μέσω κωδικών TaxisNet είτε ebanking ενώ εναλλακτικά παρέχεται η δυνατότητα σκαναρίσματος.

Όπως διευκρινίζεται, τα νέα ψηφιακά δελτία ταυτότητας και της άδειας οδήγησης είναι ψηφιακά έγγραφα που εκδίδονται μέσω του gov.gr και είναι πλήρως ισάξια με τα έγχαρτα έγγραφα, για κάθε νόμιμη χρήση εντός της Ελληνικής επικράτειας χωρίς να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως διεθνή ταξιδιωτικά έγγραφα. Για την εξακρίβωση των στοιχείων ο χρήστης θα πρέπει να επιλέξει την "Προβολή QR κωδικού" όπου με τρίτη εφαρμογή θα δίνεται η έγκριση ή η απόρριψη του εγγγράφου.

Τα στοιχεία που εμφανίζονται και αποθηκεύονται σε ψηφιακή μορφή (σε 1 μόνο συσκευή ανά φυσικό πρόσωπο) είναι τα εξής:

Ταυτότητα

Ο αριθμός ταυτότητας
Το ονοματεπώνυμο με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες
Το πατρώνυμο με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες
Το μητρώνυμο με ελληνικούς χαρακτήρες
Η ημερομηνία γέννησης
Ο τόπος γέννησης
Η ημερομηνία και αρχή έκδοσης της ταυτότητας
Η φωτογραφία του κατόχου

Δίπλωμα οδήγησης

Ο αριθμός άδειας οδήγησης
Το ονοματεπώνυμο με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες
Η ημερομηνία γέννησης
Ο τόπος γέννησης
Η ημερομηνία και αρχή έκδοσης άδειας οδήγησης
Η ημερομηνία λήξης ισχύος άδειας οδήγησης
Ο αριθμός φορολογικού μητρώου (Α.Φ.Μ.)
Ο κωδικός κατηγορίας οχήματος
Η ημερομηνία έκδοσης κατηγορίας οχήματος
Η ημερομηνία λήξης ισχύος κατηγορίας οχήματος
Η φωτογραφία του κατόχου.


:rockon:
Δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως διεθνη ταξιδιωτικα εγγραφα....μονο για ταξιδιωτικα εγγραφα εσωτερικου....τουλαχιστον μεχρι τωρα .....ισως αργοτερα να μπορουν αλλα τωρα αυτο ισχυει.
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.590
Πόντοι
1.196
Προσοχη συναδελφοι σε αυτην την εφαρμογη......
Τα εγγραφα αν κανεις μαλακια.....περασεις με κοκκινο π.χ.και σε τσιμπισουν
Η καποια αλλη παρανομια ανακαλουνται αυτοματα και δεν ειναι σε ισχυει....
Μεχρι τωρα ισχυει οτι εντος προθεσμιας πας και καταθετης το διπλωμα σοτ κ.τ.λ....
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Προσοχη συναδελφοι σε αυτην την εφαρμογη......
Τα εγγραφα αν κανεις μαλακια.....περασεις με κοκκινο π.χ.και σε τσιμπισουν
Η καποια αλλη παρανομια ανακαλουνται αυτοματα και δεν ειναι σε ισχυει....
Μεχρι τωρα ισχυει οτι εντος προθεσμιας πας και καταθετης το διπλωμα σοτ κ.τ.λ....
αμα περασεις κοκκινο καλα θα κανουν και θα σε γαμησουν.
Ειμαι δεν ειμαι 35 και εχω ηδη παει σε 10 κηδειες απο τροχαια.
Απο παντου να κανει πουστιες και παρανομιες ο μαλακας ο βλαχος ο ελληναρας,
και στο τελος τα μισα θυματα ειναι οι νομοταγεις και οι αθωοι
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.590
Πόντοι
1.196
αμα περασεις κοκκινο καλα θα κανουν και θα σε γαμησουν.
Ειμαι δεν ειμαι 35 και εχω ηδη παει σε 10 κηδειες απο τροχαια.
Απο παντου να κανει πουστιες και παρανομιες ο μαλακας ο βλαχος ο ελληναρας,
και στο τελος τα μισα θυματα ειναι οι νομοταγεις και οι αθωοι
Ναι οκ εννοειτε δεν το συζητω......100% σωστος......απλα το αναφερω σαν παραδειγμα για το πως λειτουργη η εφαρμογη...
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Κόψτε την γκρίνια, δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ταυτότητα/δίπλωμα στο κινητό, γιαυτό οποίος είναι παπους, δεν ξέρει, δεν έχει κινητό κλπ κλπ απλά δεν ασχολειτε.
Ούτε εφαρμογή συμβατή με κάθε κινέζικο μοντέλο και κάθε έκδοση το Android μοροουνε να βγάλουν, εδω δεν το κάνουν μεγάλες εταιρίες αυτό.
Σε huawei 4ετιας δουλεύει μια χαρά και θα μου λύσει τα χέρια μια και ταυτότητα δεν κουβαλάω από φόβο μην την χάσω και το δίπλωμα ούτε ξέρω που βρίσκεται.
 

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.590
Πόντοι
1.196
Κόψτε την γκρίνια, δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ταυτότητα/δίπλωμα στο κινητό, γιαυτό οποίος είναι παπους, δεν ξέρει, δεν έχει κινητό κλπ κλπ απλά δεν ασχολειτε.
Ούτε εφαρμογή συμβατή με κάθε κινέζικο μοντέλο και κάθε έκδοση το Android μοροουνε να βγάλουν, εδω δεν το κάνουν μεγάλες εταιρίες αυτό.
Σε huawei 4ετιας δουλεύει μια χαρά και θα μου λύσει τα χέρια μια και ταυτότητα δεν κουβαλάω από φόβο μην την χάσω και το δίπλωμα ούτε ξέρω που βρίσκεται.
Δεν γκρινιαζουμε μυστη μου....
Συζηταμε...
Ολα καλα.!!!!
 
OP
OP
LION7

LION7

Ανώτερος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2007
Μηνύματα
30.780
Κριτικές
16
Like
10.274
Πόντοι
8.645
Κόψτε την γκρίνια, δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ταυτότητα/δίπλωμα στο κινητό, γιαυτό οποίος είναι παπους, δεν ξέρει, δεν έχει κινητό κλπ κλπ απλά δεν ασχολειτε.
Ούτε εφαρμογή συμβατή με κάθε κινέζικο μοντέλο και κάθε έκδοση το Android μοροουνε να βγάλουν, εδω δεν το κάνουν μεγάλες εταιρίες αυτό.
Σε huawei 4ετιας δουλεύει μια χαρά και θα μου λύσει τα χέρια μια και ταυτότητα δεν κουβαλάω από φόβο μην την χάσω και το δίπλωμα ούτε ξέρω που βρίσκεται.

Καλό είναι τώρα που αυξάνονται γενικώς οι υπηρεσίες που μπορείς να κάνεις μέσω gov να λύσουν από τώρα ένα ενδεχόμενο πρόβλημα με cyberattacks, με κάνα 2 factor authentication κατά την είσοδο
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.107
Κριτικές
6
Like
814
Πόντοι
96
Gov Gr ,μπαίνει κ ο λογιστης με κωδικούς taxisnet ,χωρις το συςτημα να ζητά κωδικό απο το κινητο σου
Δηλαδη τα στοιχεία σου τα εχουν ολοι , με οτι κακόβουλη ενέργεια εις βάρος σου μπορει να συμβεί

Επιςης εαν δε κανεις συνεχεια update , άνετα μπορει το κινητο σου να χακαριστεί κ να εχουν τα στοιχεία σου μεχρι κ οι Κινέζοι στη γιουχαν
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.731
Κριτικές
15
Like
6.455
Πόντοι
8.345
Καλό είναι τώρα που αυξάνονται γενικώς οι υπηρεσίες που μπορείς να κάνεις μέσω gov να λύσουν από τώρα ένα ενδεχόμενο πρόβλημα με cyberattacks, με κάνα 2 factor authentication κατά την είσοδο
υποστηριξει κανονικων MFA ναι λειπει, αν και για να εκδοσεις την ψηφιακη ταυτοτητα και διπλωμα σου στελνουν μνμ που ειναι μορφη MFA και αυτη

αλλα τα token ειναι παντα καλυτερα

εν τω μεταξυ οσοι εχετε android αν προσπαθησετε να κανετε εισαγωγη σε wallet δεν θα δειτε κατι εκτος αν εχετε καποιο wallet που υποστηριζει pkpass (πχ WalletPasses | Passbook Wallet - Apps on Google Play)
οποιος θελει να βιηθησει ας ψηφισει εδω ωστε να προσθεσουν υποστηριξη στο google wallet για pkpass ωστε να μην χρειαζεται δευτερη εφαρμογη Google Issue Tracker
 
  • Like
Αντιδράσεις: LION7

Spiderw

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Απρ 2022
Μηνύματα
611
Κριτικές
15
Like
2.590
Πόντοι
1.196
Gov Gr ,μπαίνει κ ο λογιστης με κωδικούς taxisnet ,χωρις το συςτημα να ζητά κωδικό απο το κινητο σου
Δηλαδη τα στοιχεία σου τα εχουν ολοι , με οτι κακόβουλη ενέργεια εις βάρος σου μπορει να συμβεί

Επιςης εαν δε κανεις συνεχεια update , άνετα μπορει το κινητο σου να χακαριστεί κ να εχουν τα στοιχεία σου μεχρι κ οι Κινέζοι στη γιουχαν
Σωστος.....θελει πολυ μεγαλη προσοχη η εφαρμογη και κατα τη γνωμη μου αυτα ειναι εκ του πονηρου δηλαδη να σε γαμανε οποτε γουσταρουν....
 

antkar81

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Ιουν 2021
Μηνύματα
1.705
Κριτικές
24
Like
4.412
Πόντοι
2.846
Gov Gr ,μπαίνει κ ο λογιστης με κωδικούς taxisnet ,χωρις το συςτημα να ζητά κωδικό απο το κινητο σου
Δηλαδη τα στοιχεία σου τα εχουν ολοι , με οτι κακόβουλη ενέργεια εις βάρος σου μπορει να συμβεί

Επιςης εαν δε κανεις συνεχεια update , άνετα μπορει το κινητο σου να χακαριστεί κ να εχουν τα στοιχεία σου μεχρι κ οι Κινέζοι στη γιουχαν

και να σου στέλνουν πιο προσωποιημένες διαφημίσεις για bitcoin κτλ άστα να πάνε δηλαδή
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom