Νέα

Εφορία ΑΑΔΕ, τρόμος από έγγραφό της

  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.457
Πόντοι
8.006
Τυποι λυστε μου μια απορια, πως ειναι δυνατον καποιος να διαφυλαξει ενα αρκετα μεγαλο ποσο μαυρο σε χρηματοκιβωτιο, σε μπαουλα, σε ντουλαπι, σε στρωμα, σε κασα, σε καζανακι, θαμμενο καπου στο δασος κλπ που λετε παραπανω ? με την προυποθεση οτι το κραταει καβατζα και ξοδευει λιγα ας πουμε  :think:
H απορια σου σε τι συνισταται?
Προχειρα μπορω να σου πω δυο συγγενικα μου προσωπα, εκ των οποιων ο ενας διατηρει χρηματοκιβωτιο στο σπιτι (σε τοιχο πισω απο πινακα, οπως βλεπουμε στις ταινιες) όπου εχει 200 χιλιαρικα, ενω ο αλλος εχει 150 χιλιαρικα σε κουτι απο παπουτσια στην ντουλαπα. Και ουδόλως σκεφτονται να τα ξοδεψουν, βεβαια. Εγω συμβουλεψα να τα πανε σε μια τραπεζα, εστω του εξωτερικου, αλλά οταν τα μυαλα ειναι κολλημενα δεν βγαινει ακρη. Ο ενας ειδικα τα εχει και σε πεντακοσαρικα και να δω πώς θα τα εμφανισει αν παρουσιασθει μια αναγκη, ασε που μαλλον καποια στιγμη θα αποσυρθουν.
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Όπως το πας θα αντικαταστήσεις τη φωτό με εκείνη του Ελύτη ή του Θεοδωράκη!
 

ΧΧΧ-Man

Μέγας
Εγγρ.
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.237
Κριτικές
46
Like
3.741
Πόντοι
4.365
..
Ο ενας ειδικα τα εχει και σε πεντακοσαρικα και να δω πώς θα τα εμφανισει αν παρουσιασθει μια αναγκη, ασε που μαλλον καποια στιγμη θα αποσυρθουν.
Ελα ρε Αλεξ.. σε ειχα για σοβαρο... μην λες τις μαλακιες που λενε οι ασχετοι...
Αυτο δεν παιζει να γινει... και το ξερω εκ των εσω....
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.685
Πόντοι
6.515
Ελα ρε Αλεξ.. σε ειχα για σοβαρο... μην λες τις μαλακιες που λενε οι ασχετοι...
Αυτο δεν παιζει να γινει... και το ξερω εκ των εσω....

τα παλια 50αρικα δεν θα αποσυρθουν καποια στιγμη?
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.685
Πόντοι
6.515
Τυποι λυστε μου μια απορια, πως ειναι δυνατον καποιος να διαφυλαξει ενα αρκετα μεγαλο ποσο μαυρο σε χρηματοκιβωτιο, σε μπαουλα, σε ντουλαπι, σε στρωμα, σε κασα, σε καζανακι, θαμμενο καπου στο δασος κλπ που λετε παραπανω ? με την προυποθεση οτι το κραταει καβατζα και ξοδευει λιγα ας πουμε  :think:

το χρηματοκιβωτιο χαζο μου φαινεται, αμα μπουκαρουν οι ψηφοφοροι του τσιπρα και αρχισουν να σου βγαζουν τα νυχια θα το ανοίξεις  :undecided:
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
H απορια σου σε τι συνισταται?
Προχειρα μπορω να σου πω δυο συγγενικα μου προσωπα, εκ των οποιων ο ενας διατηρει χρηματοκιβωτιο στο σπιτι (σε τοιχο πισω απο πινακα, οπως βλεπουμε στις ταινιες) όπου εχει 200 χιλιαρικα, ενω ο αλλος εχει 150 χιλιαρικα σε κουτι απο παπουτσια στην ντουλαπα. Και ουδόλως σκεφτονται να τα ξοδεψουν, βεβαια. Εγω συμβουλεψα να τα πανε σε μια τραπεζα, εστω του εξωτερικου, αλλά οταν τα μυαλα ειναι κολλημενα δεν βγαινει ακρη. Ο ενας ειδικα τα εχει και σε πεντακοσαρικα και να δω πώς θα τα εμφανισει αν παρουσιασθει μια αναγκη, ασε που μαλλον καποια στιγμη θα αποσυρθουν.

Κανονθκά θα τα εμφανίσει και χωρίς πρόβλημα. No more capital controls....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Κανονθκά θα τα εμφανίσει και χωρίς πρόβλημα. No more capital controls....

τι σχέση έχουν τα capital controls με το αδήλωτο χρήμα ?

πως θα τα καταθέσει σε τράπεζα (εσωτερικού βέβαια γιατί σε τράπεζα εξωτερικού δεν υπάρχει περίπτωση να καταθέσεις πάνω από δέκα χιλιάρικα σε μετρητά)... ?

με το που θα τα καταθέσει και το ποσό των καταθέσεων θα ξεπεράσει τις 100 χιλιάδες θα σηκωθεί σήμα στην ΑΑΔΕ
 
OP
OP
Δ
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Θα σας πω τι πλήρωσα στο μπουρδελο η εαν την γλίτωσα , του χρόνου

Εχει πεσει πολυ κυνηγητό απο τις υπηρεσίες του βλαμμενου ΚΟΥΛΗ, κ το άσχημο ειναι οτι οι φόροι πάνε παλι για να προσλάβει 20.000 σκυλιά κ για υποστήριξη των λαθροπιθηκων
 

DimitrisOOO(1)

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2018
Μηνύματα
709
Like
99
Πόντοι
6
H απορια σου σε τι συνισταται?
Προχειρα μπορω να σου πω δυο συγγενικα μου προσωπα, εκ των οποιων ο ενας διατηρει χρηματοκιβωτιο στο σπιτι (σε τοιχο πισω απο πινακα, οπως βλεπουμε στις ταινιες) όπου εχει 200 χιλιαρικα, ενω ο αλλος εχει 150 χιλιαρικα σε κουτι απο παπουτσια στην ντουλαπα. Και ουδόλως σκεφτονται να τα ξοδεψουν, βεβαια. Εγω συμβουλεψα να τα πανε σε μια τραπεζα, εστω του εξωτερικου, αλλά οταν τα μυαλα ειναι κολλημενα δεν βγαινει ακρη. Ο ενας ειδικα τα εχει και σε πεντακοσαρικα και να δω πώς θα τα εμφανισει αν παρουσιασθει μια αναγκη, ασε που μαλλον καποια στιγμη θα αποσυρθουν.
Για κατι τυπους που το λενε, καποια στιγμη θα αλαξουν τα παλια με νεα αν δεν εχει γινει ηδη και τοτε τι θα κανουν? θα πανε στην τραπεζα τα 2κ και θα πουν παρτε τα παλια και δωστε μας καινουρια?καπου διαβαζα οτι θα γινετε πιο συχνη η αλλαγη των χαρτονομισματων με την αιτιολογια παραχαραξης,δεν ξερω τι συμβαινει σε αλλα νομισματα πχ δολαριο


Θα σας πω τι πλήρωσα στο μπουρδελο η εαν την γλίτωσα , του χρόνου

Εχει πεσει πολυ κυνηγητό απο τις υπηρεσίες του βλαμμενου ΚΟΥΛΗ, κ το άσχημο ειναι οτι οι φόροι πάνε παλι για να προσλάβει 20.000 σκυλιά κ για υποστήριξη των λαθροπιθηκων
Ενω τυπε αν ηταν ο Αλεξης θα την ειχες γλυτωσει και τωρα θα ησουν αραχτος :jerking2: το οτι δεν τα εχεις εσυ συμμαζεμενα και τακτοποιημενα ειτε μαυρα ειτε ασπρα σου φταιει ο Κουλης  :jerking:
 

enallaktikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
5.490
Like
281
Πόντοι
86
Ενω τυπε αν ηταν ο Αλεξης θα την ειχες γλυτωσει και τωρα θα ησουν αραχτος :jerking2: το οτι δεν τα εχεις εσυ συμμαζεμενα και τακτοποιημενα ειτε μαυρα ειτε ασπρα σου φταιει ο Κουλης  :jerking:
Ο κούλης είχε πει ότι θα σταμάταγε το ΣΔΟΕ να κάνει ελέγχους τύπε  :S
 

gregoo

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2007
Μηνύματα
227
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
1
Το κείμενο είναι στάνταρ χαρτί ελέγχου ΚΕΦΟΜΕΠ.
Το θέμα είναι ποια τράπεζα στο εξωτερικό είχες χρησιμοποιησεί, γιατί πχ είχαν στοχοποιηθεί οι κάτοχοι λογαριασμών, με εμβάσματα από και προς το εξωτερικό της UBS.
Ο πίνακας ανάλωσης κεφαλαίου χρησιμοποιείται για κάλυψη διαφοράς τεκμηρίου και όχι ως δικαιολογητικό προσαύξησης περιουσίας.
Αν τα δηλωθέντα έσοδα/κέρδη είναι ισχνά, σε σύγκριση με τις καταθέσεις, θα προκύψουν διαφορές.
Σου έστειλαν την επιστολή πριν τις 11/12, για να μην παραγραφεί το 2013.
Η περίοδος των 5 ημερών είναι εντελώς αδύνατη να τηρηθεί, ζήτησε παράταση, για την συγκέντρωση όλων των απαραιτήτων δικαιολογητικών.
Καλό θα ήταν να περάσεις από την υπηρεσία αποστολής της επιστολής, μπορεί να υπάρχουν ηλεκτρονικά αρχεία με τραπεζικές κινήσεις στο επίμαχο διάστημα, προς διερεύνιση-αιτιολόγηση.
 

forza23

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Απρ 2009
Μηνύματα
2.930
Κριτικές
2
Like
5.901
Πόντοι
1.056
Καλό θα ήταν να περάσεις από την υπηρεσία αποστολής της επιστολής, μπορεί να υπάρχουν ηλεκτρονικά αρχεία με τραπεζικές κινήσεις στο επίμαχο διάστημα, προς διερεύνιση-αιτιολόγηση.

Να συμπληρώσω μόνο ότι σε ανάλογες περιπτώσεις ελέγχου που αντιμετωπίσαμε σου δίνουν (συνήθως) αρχείο excel όπου φαίνονται τα φίλτρα
για το ελάχιστο ποσό χρέωσης/πίστωσης του λογαριασμού και αναγράφονται οι κινήσεις που θεωρούν ύποπτες και χρειάζονται αιτιολόγηση-επεξήγηση

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
63.943
Like
22.718
Πόντοι
5.506
Θα σας πω τι πλήρωσα στο μπουρδελο η εαν την γλίτωσα , του χρόνου

Εχει πεσει πολυ κυνηγητό απο τις υπηρεσίες του βλαμμενου ΚΟΥΛΗ, κ το άσχημο ειναι οτι οι φόροι πάνε παλι για να προσλάβει 20.000 σκυλιά κ για υποστήριξη των λαθροπιθηκων


Nαι ρε κακομοίρη, ο Κούλης σου φταίει που τα έχεις κάνει μαντάρα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.880
Κριτικές
16
Like
14.685
Πόντοι
6.515
βρεθηκα πριν λιγα χρονια σε πολυκατάστημα του λονδινου εν μεσω καπιταλ κοντρολ κλπ

πηγα σ΄ενα γκισε συναλλαγματος γεματος φοβος και ενοχες και ρωτησα τι χαρτια θελουν να μου αλλαξουν κατι ευρω

ο ανθρωπος μου χαμογελασε και μου ειπε μονο τα ευρω


στην ελλαδα ζουμε τυποι σε ένα ιδιομορφο καπιταλισμο με ολιγη από βελουχιωτη  :undecided:
 

mefedlos

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιουν 2006
Μηνύματα
304
Like
46
Πόντοι
1
Έκανα μια απλη μεταφορά χρημάτων απο ενα τραπεζικό λογαριασμό δικό μου σε δικο μου σε αλλης τραπεζα πριν 15 μερες και σήμερα κατα τις 11 το πρωι με πήραν τηλέφωνο να τους παω λογαριασμό α δεη , β οτε ,γ εκαθαριστικο δ Μισθοδοσια και ε αντίγραφο με κινήσεις απο τον προηγούμενό λογαριασμό μου γιατι λεει τους βάρεσαν καμπανάκι. Τους τα πηγα περίμενα εφαγα καμια ωρα και αφου μου έλεγαν για κατι επενδυτικά προγράμματα να τους πληρώνω και 250 τον μηνα για να μου εγγυηθούν το 80% του κεφαλαίου μου τα έκανα επιτόπου ανάληψη και στο στρώμα. Καλύτερα να τα φάνε τα ποντίκια παρα στις τραπεζες. Δεν καταλαβαίνουν οτι με αυτή την τακτική δεν θα μείνει ούτε σεντσ στα ταμεία η το κανουν επίτηδες με καποιο σκοπο?. Όσο για τα 500ευρα που λετε οτι θα καταργηθούν μου εδωσε η τράπεζα και 4 500 ευρα αρα δεν βλέπω να γίνεται απόσυρση ακόμα. 
 

Rainbow

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
400
Πόντοι
36
τι σχέση έχουν τα capital controls με το αδήλωτο χρήμα ?

πως θα τα καταθέσει σε τράπεζα (εσωτερικού βέβαια γιατί σε τράπεζα εξωτερικού δεν υπάρχει περίπτωση να καταθέσεις πάνω από δέκα χιλιάρικα σε μετρητά)... ?

με το που θα τα καταθέσει και το ποσό των καταθέσεων θα ξεπεράσει τις 100 χιλιάδες θα σηκωθεί σήμα στην ΑΑΔΕ

Tramou κανονικά τα καταθέτεις, όσα και να είναι, χωρίς πολλά πολλά και καμία ερώτηση. Στην προσπάθεια της επιστροφής των δις που σήκωσαν οι έλληνες με τα μνημόνια και τους κατσαπλιάδες και τις Μπαρουφάκιες μαλακίες που διέλυσαν ότι είχε απομείνει, δεν τρέχει μία. Φέρε τα ευρώ πίσω και δεν ρωτάμε τι πως και από που. Το ξέρω από οικογενειακή περίπτωση που πήγε στην τράπεζα 150.000 τα οποία μύριζαν χώμα γιατί τα είχε χωμένα στο υπόγειο και δεν ρώτησαν τίποτα. Κατάθεση κατευθείαν και καλημέρα σας. Μέχρι στιγμής η ΑΑΔΕ δεν του έχει κάνει κρούση για τίποτα...
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.695
Like
1.463
Πόντοι
216
Δεν εχει προλαβει ακομα να ασχοληθει με την υποθεση του. Οπου να ναι το ΚΕΦΟΜΕΠ θα του στειλει ραβασακι
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
10.999
Πόντοι
3.556
Tramou κανονικά τα καταθέτεις, όσα και να είναι, χωρίς πολλά πολλά και καμία ερώτηση. Στην προσπάθεια της επιστροφής των δις που σήκωσαν οι έλληνες με τα μνημόνια και τους κατσαπλιάδες και τις Μπαρουφάκιες μαλακίες που διέλυσαν ότι είχε απομείνει, δεν τρέχει μία. Φέρε τα ευρώ πίσω και δεν ρωτάμε τι πως και από που. Το ξέρω από οικογενειακή περίπτωση που πήγε στην τράπεζα 150.000 τα οποία μύριζαν χώμα γιατί τα είχε χωμένα στο υπόγειο και δεν ρώτησαν τίποτα. Κατάθεση κατευθείαν και καλημέρα σας. Μέχρι στιγμής η ΑΑΔΕ δεν του έχει κάνει κρούση για τίποτα...

Οι τραπεζες ειναι υποχρεωμενες να αναφερουν ολες τις μεγαλες κινησεις για ξεπλυμα χρηματος.
Προφανως ο γνωστος σου ειχε τα χρηματα αυτα δικαιολογημενα, οποτε δεν τον ενοχλησε κανενας περισσοτερο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom