Νέα

Ταυτότητα και δίπλωμα στο κινητό

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα LION7
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 350
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.891
Κριτικές
16
Like
14.743
Πόντοι
6.515
δεν ειναι το επομενο σταδιο αυτο αλλα το πολυ πολυ πολυ επομενο. Και ναι, καποια στιγμη αναποφευκτα θα γινει κι αυτο. Ισως να μην το προλαβουμε εμεις. :priest:

αλλα τι διαφορα νομιζεις θα εχει; ηδη οποιος εχει κινητο, ουσιαστικα απο μονος του δινει προσβαση στα παντα. Αμα κανεις μαλακια ξεσκονιζουν οτι κληση,μηνυμα,κινηση,website, τσοντα οτι οτι κι αν εκανες το προηγουμενο εξαμηνο εισαι φακελωμενος, σε ενα τηλεφωνο που ειναι συνδεδεμενο με ιντερνετ και gps. Λοιπον, μεχρι στιγμης απο μονοι μας εχουμε φυτεψει ενα κινητο που δεν παμε ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΧΕΣΙΜΟ χωρις αυτο.

Ο μονος που μπορει να το παιξει υπευθυνα οτι δεν γουσταρει την ολη φαση ειναι μονο οποιος δεν χρησιμοποιει smartphone και ιντερνετ.
αυτη ειναι η διαφορα, σημερα μπορεις να εχεις απλο κινητο με κουμπια χωρις ιντερνετ, αυριο θα μπορεις? :confused:
γιατι σου δινουν περισσοτερα χρηματα στο power pass οταν χρησιμοποιησεις την εφαρμογη?
βοηθεια μας :priest:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.891
Κριτικές
16
Like
14.743
Πόντοι
6.515
ξεχαστε εννοειται τα γαμο χοτελια :headbang:
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.096
Κριτικές
123
Like
51.040
Πόντοι
27.261
ξεχαστε εννοειται τα γαμο χοτελια :headbang:
γαμωχοτελια εννοεις (α ρε χορνυ τιτανα δασκαλε)
εμ εκει εγω θελω να δω τους εξυπνακηδες τι θα κανουν.
εμενα προσωπικα στα @@ μου, αλλα θελω να δω τα χαϊβανια που ψοφανε για εχεμυθια, διακριτικοτητα και αλλες τετοιες παπαριες, για να καλυψουν τα ξεφτιλικια τους.
και τα μπουρδελα και τα στουδιος, ΟΛΑ με καρτα μουνακια.
εκει σας θελω μετα, να την κανετε πλαστελινη στο βεσε, βλεποντας την καγκουροφατσα σας.
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
4.300
Like
3.557
Πόντοι
1.706
Ότι γράφει ο @paparotriftoulas παραπάνω, χρόνια τώρα κυκλοφορούν οι τέλειοι ρουφιάνοι, τα smartphones.
Ξεχάστε θεωρείες συνωμοσίας, ξεχάστε αγίους που προφήτεψαν και όλα τα ωραία.
Με δική του πρωτοβουλία αγοράζει ενας το "τσιπάκι" του, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα ο μεγάλος αδερφός.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.096
Κριτικές
123
Like
51.040
Πόντοι
27.261
Ότι γράφει ο @paparotriftoulas παραπάνω, χρόνια τώρα κυκλοφορούν οι τέλειοι ρουφιάνοι, τα smartphones.
Ξεχάστε θεωρείες συνωμοσίας, ξεχάστε αγίους που προφήτεψαν και όλα τα ωραία.
Με δική του πρωτοβουλία αγοράζει ενας το "τσιπάκι" του, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα ο μεγάλος αδερφός.
οχι παντα παιχτη.
εγω ας πουμε δεν εχω σμαρτφοουν.
μου δωσανε στην εταιρεια και οταν φυγω, θα το δωσω πισω.
αλλα...
σε πανε αναγκαστικα εκει, αρα δεν υπαρχει δικη μου πρωτοβουλια ακριβως.
αλλο παραδειγμα, η καρτα πληρωμης.
ποτε δεν ειχα καρτες μεχρι το 2018 και παντα πληρωνα κας.
δεν ειχα, δεν εβγαινα... απλα και ωραια.
τωρα ομως που κανανε τις πληρωμες προσωπικου μεσω καρτας, αναγκαστικα μου εβγαλε η εταιρεια... ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.
το πιασες ?:eyebrows:
για να μη πω την τραπεζικη προμηθεια-νταβατζιλικι, στις συναλλαγες με τα μουνοτρυπιδια.
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.868
Κριτικές
6
Like
3.603
Πόντοι
736
οχι παντα παιχτη.
εγω ας πουμε δεν εχω σμαρτφοουν.
μου δωσανε στην εταιρεια και οταν φυγω, θα το δωσω πισω.
αλλα...
σε πανε αναγκαστικα εκει, αρα δεν υπαρχει δικη μου πρωτοβουλια ακριβως.
αλλο παραδειγμα, η καρτα πληρωμης.
ποτε δεν ειχα καρτες μεχρι το 2018 και παντα πληρωνα κας.
δεν ειχα, δεν εβγαινα... απλα και ωραια.
τωρα ομως που κανανε τις πληρωμες προσωπικου μεσω καρτας, αναγκαστικα μου εβγαλε η εταιρεια... ΧΩΡΙΣ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.
το πιασες ?:eyebrows:
για να μη πω την τραπεζικη προμηθεια-νταβατζιλικι, στις συναλλαγες με τα μουνοτρυπιδια.
Στα λίντλ πάλι αν θές να έχεις κάρτα λίντλ πρέπει να έχεις σμαρτφόουν και να κατεβάσεις την εφαρμογή , εδω και πολύ καιρό το έχουν αυτό κάπου 2 χρόνια ; Ενώ ως τώρα ξέραμε τις κάρτες άλλων σούπερ μάρκετ πχ Μασούτη η ΑΒ Βασιλόπουλος που ήταν κανονικές κάρτες.

Εγώ παρόλο που γενικά ψωνίζω και απο τα λίντλ , εφαρμογή στο κινητό δεν έχω βάλει ακόμα και ούτε θα βάλω. Αν το είχαν κάνει σαν την κάρτα του Μασούτη θα είχα βγάλει.
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
15.670
Like
11.621
Πόντοι
2.406
εμενα η ολη φαση που γινονται ολα ηλεκτρονικα δεν με εχει χαλασει καθολου. θεατρο σινεμα εκδηλωσεις; ολα τα εισιτηρια στο κινητο. Αεροπορικα εισιτηρια, πολυσελιδα αρχεια ή φωτογραφιες δουλειας κτλ. Ακομα και πληρωμες με καρτα τις κανεις με app πλεον.
Απλα παιρνεις ενα καλο αξιοπιστο κινητο που το προσεχεις, και καθαρισες με ολες τις χαρτουρες.

Αμα εισαι μαλακας και το χασεις ή στο κλεψουν κακο του κεφαλιου σου. Εχω αλλαξει στη ζωη μου πανω απο 10 συσκευες κινητων, και μονο 2 καταφερα να χαλασω, και η μια ηταν επειδη εφυγε σε εναν τοιχο με δυναμη λογω μεθυσιου και νευρων :2funny:
Και να το χάσεις τι έγινε σε cloud ταχςι; ολα. Κ να το χάσει; στα μπεγλέρια σου. Αλλάζει; το password και τέλος
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Και να το χάσεις τι έγινε σε cloud ταχςι; ολα. Κ να το χάσει; στα μπεγλέρια σου. Αλλάζει; το password και τέλος
ετσι ακριβως. Απλα το cloud το αφηνω στην ακρη γιατι οπως καταλαβαινεις καποιος θα πεταχτει να μας πει για φακελωμα ή για θεματα ασφαλειας, αλλα και γιατι καποιοι παλαιοτεροι ισως να μην ειναι τοσο εξοικιωμενοι ωστε να το χρησιμοποιουν.

Κατα τα αλλα, υπαρχουν αυτοι που απολαμβανουν πληρως τα τεχνολογικα επιτευγματα της εποχης, και υπαρχουν και οι καχυποπτοι οι οποιοι μενουν 20 χρονια πισω, μονο και μονο για να υποκυψουν αργα ή γρηγορα ετσι κι αλλιως.
Δεν μπορω να φανταστω καποιον που το 2008 ελεγε "οχι στα σμαρτφον" πλεον να μην εχει ενα ας πουμε...
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.449
Κριτικές
3
Like
12.315
Πόντοι
3.506
.......
Αμα εισαι μαλακας και το χασεις ή στο κλεψουν κακο του κεφαλιου σου. ...
Και για αυτα υπαρχει λυση..
Κατ αρχη να φροντισεις να υπάρχει κλειδωμα με δακτυλικο αποτυπωμα,που πολυ δυσκολα σπαει.
Μετα υπαρχει η εφαρμογη
"find my device".
Τη βρισκεις σαν app απο το Play Store η σε αντιστοιχο site στο Ίντερνετ.
Με αυτή μπορείς απο αλλο τηλεφωνο η ταμπλετ η και υπολογιστή, να κλειδωσεις το τηλεφωνο που εχει χαθει η κλαπει.(αν δεν το εχεις κανει απο πριν).Μπορεις να δεις σε χάρτη που βρίσκεται το τηλέφωνο.
Μπορεις να του στείλεις μήνυμα ακομη και αν το τηλεφωνο είναι κλειστό ( του στυλ,"φερτο στη δ/νση... και θα παρεις.." η στο πιο αγριο αν προτιματε..).
Αν τιποτα δεν αποδίδει,μπορεις να διαγράψεις τα παντα απ το τηλέφωνο για την προστασια προσωπικων σας δεδομενων.
Απαραίτητη προυποθεση, να εχεις λογαριασμο της Google συγχρονισμένο σε ολες τις συσκευές.
 
Τελευταία τροποποίηση:

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Και για αυτα υπαρχει λυση..
Κατ αρχη να φροντισεις να υπάρχει κλειδωμα με δακτυλικο αποτυπωμα,που πολυ δυσκολα σπαει.
Μετα υπαρχει η εφαρμογη
"find my device".
Τη βρισκεις σαν app απο το Play Store η σε αντιστοιχο site στο Ίντερνετ.
Με αυτή μπορείς απο αλλο τηλεφωνο η ταμπλετ η και υπολογιστή, να κλειδωσεις το τηλεφωνο που εχει χαθει η κλαπει.(αν δεν το εχεις κανει απο πριν).Μπορεις να δεις σε χάρτη που βρίσκεται το τηλέφωνο.
Μπορεις να στείλεις του μήνυμα ακομη και αν το τηλεφωνο είναι κλειστό ( του στυλ,"φερτο στη δ/νση... και θα παρεις.." η στο πιο αγριο αν προτιματε..).
Αν τιποτα δεν αποδίδει,μπορειτε να διαγράψετε τα παντα απ το τηλέφωνο για την προστασια προσωπικων σας δεδομενων.
Απαραίτητη προυποθεση, να εχεις λογαριασμο της Google συγχρονισμένο σε ολες τις συσκευές.
ξερω για ολα υπαρχει λυση, ενας γνωστος ειχε χασει τηλεφωνο της πουτσας αλλα με πολλα πραγματα μεσα, αφου καναμε πολλα απο τα παραπανω που λες, τελικα πηγαμε στην εταιρεια κινητης, και μας ειπαν οτι εφοσον εχουμε το ΙΜΕΙ και αποδειξη αγορας μπορουμε να αχρηστεψουμε πληρως το τηλεφωνο (απτην αποψη σηματος/wifi φανταζομαι), οπως και καναμε. Τωρα αν εγινε οντως δεν θα μαθουμε ποτε.
Απλα, προσεχεις και εχεις, δεν ειναι αναγκη να φτανουμε στο σημειο να κυνηγαμε τα τηλεφωνα λες και ειναι απαγωγη ουτε ειναι οτι ζουμε στην αγρια δυση και μας ληστευουν καθε μερα υπο την απειλη οπλου.
 

Fet_jim

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2019
Μηνύματα
302
Like
473
Πόντοι
21
Μεγα καραγκιοζιλικι και μεγα λαθος ευαισθητ; προσωπικα δεδομενα σε κινητα που συνδεονται σε ανοικτα δικτυα καφετερειων , ξενοδοχειων κλπ χωρις καμια προνοια. Χωρια εφαρμογες και παιχνιδια που για να τα κατεβασεις δινεις προσβαση σε ολο το κινητο και εμεις απανταμε ναι...ναι...χωρις πολυ σκεψη
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.099
Κριτικές
9
Like
13.667
Πόντοι
2.606
ρε τυποι παω να μπω με κωδικους taxis και μου λεει δεν εχεις δικαιωμα προσβασης, δεν ανοιξε ακομη ? :confused: :confused: :confused: :think:
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.891
Κριτικές
16
Like
14.743
Πόντοι
6.515

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
ρε τυποι παω να μπω με κωδικους taxis και μου λεει δεν εχεις δικαιωμα προσβασης, δεν ανοιξε ακομη ? :confused: :confused: :confused: :think:
αραξε ρε ειπαμε σημερα ανοιγει η πλατφορμα. Απο βδομαδα θα δουλεψει κιολας :2funny:
 

paparoupas

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.234
Κριτικές
10
Like
1.823
Πόντοι
4.180
υπαρχει ενα εργακι, mid90's, που λεγεται ολικη διαγραφη/eraser.
παιζει ο αρνολντ σβαρτζενεγκερ και η βανεσα γουϊλιαμς.
b' movie παντελως, αλλα εχει ενα μηνυματακι τρελιαρικο.
με ενα κουμπακι και με ολα τα στοιχεια μας μαζεμενα, μπορουν να μας "εξαφανισουν" απο παντου.
για εκει βαδιζουμε ολοταχως χρονο με το χρονο, οσοι δεν πανε με το ¨συστημα¨.
και ενα απλο παραδειγμα.
ολη η καμπανια για ντιτζιταλ πληρωμες μεσω καρτας π.χ.
αν γινει ομως μια στραβη απο την τραπεζα, προβλημα με το "συστημα¨της και καλα, δε μπορεις να αγορασεις ουτε κουλουρι 50σεντς, αν δεν εχεις κασερακι τσεπατο :eyebrows:
ε οχι και b class το ΕΠΟΣ
εχει και κατι ωραιες σηνες με σεξακι κλπ_
σε ολα τα υπολοιπα συμφωνω. Αλλα αν τα πεις σε καποιον, θα σε πει και ψεκα, λες και αυτο που ζουμε εδω και 3 χρονια με κοβιντ μπορουσε να το φανταστει κανεις
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.967
Κριτικές
67
Like
29.243
Πόντοι
10.336
Αλλα αν τα πεις σε καποιον, θα σε πει και ψεκα, λες και αυτο που ζουμε εδω και 3 χρονια με κοβιντ μπορουσε να το φανταστει κανεις
πολλοι το ειχαν φανταστει, δεν ειναι η πρωτη πανδημια ο κοβιντ, απλα ειναι η πρωτη δυνατη πανδημια σε μια τεχνολογικα εξελιγμενη περιοδο που η πληροφορια (και η παραπληροφορηση) ταξιδευει κυριολεκτικα ακαριαια.
Απο την αρχαια Αθηνα, μεχρι πιο προσφατα, aids, h1n1, ebola, πανδημιες υπηρχαν, απλα ηταν θεμα χρονου μια απο αυτες να ειναι και πιο αποτελεσματικη.

ο μπιλ γκειτς το 2015 ειχε τονισει οτι εχουμε τοσα πολλα πυρομαχικα και πυρηνικα να σκοτωσουμε εκατομμυρια κοσμο, αλλα ενας ιος θα μας γαμησει στο τελος γιατι δεν εχουμε επενδυσει τιποτα σε αυτον τον τομεα. Βεβαια τον μπιλ γκειτς οι ψεκες δεν θα τον διαβαζαν ποτε γιατι υπαρχουν καμια κατοσταρα φανταστικες συνωμοσιες για το ονομα του.
 

ButtLicker

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
15 Αυγ 2014
Μηνύματα
538
Κριτικές
8
Like
1.812
Πόντοι
366

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom