Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Αγαπητε Αρχοντα Χοτ αγορασε κανενα κτηματακι κατα Δεβρενοχωρια ( ναχει καμια στερνα -πηγαδι ή γεοτρηση μεσα) και σιγα σιγα ξεχορτιασετω, θα με θυμηθεις δεν θα εχουμε ουτε λαχανο να φαμε.
Εγω για διαμερισμα πλεον δεν το πολυβλεπω εκτος αν σε κανα χρονο μπορω να αγορασω με το μισο της αντικειμενικης. Αντε με κανενα 400 ευρω το τ.μ καινουργιο με θεα κατι θα κανω. Αγαπω τους συμπαθεις εργολαβους.
στερνα γιομιζι απο τι βροχι καια εχουμε αναβροχια,πιγαδι νερο βρομικο,γεοτρισι δικολο εχι πεσι ο ιδροφοροσ πολι,να φιτεφσι φικια και μεταξοτε κορδελε
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Αγαπητε Αρχοντα Χοτ αγορασε κανενα κτηματακι κατα Δεβρενοχωρια ( ναχει καμια στερνα -πηγαδι ή γεοτρηση μεσα) και σιγα σιγα ξεχορτιασετω, θα με θυμηθεις δεν θα εχουμε ουτε λαχανο να φαμε.
Εγω για διαμερισμα πλεον δεν το πολυβλεπω εκτος αν σε κανα χρονο μπορω να αγορασω με το μισο της αντικειμενικης. Αντε με κανενα 400 ευρω το τ.μ καινουργιο με θεα κατι θα κανω. Αγαπω τους συμπαθεις εργολαβους.

Το ελληνικό ρητό: '...Κανείς δεν έχασε αγοράζοντας Γή...' και πάλι επίκαιρο, αλλά επειδή δεν είμαι βουκολικός τύπος,
λέω πριν ξεσπάσει η κρίση να έχω οργανωθεί με αρκετά σακιά στάρι και το σχετικό λαδάκι και να μετατρέψω την βεράντα μου
σε θερμοκήπιο για τα ζαρζαβατικά, μια και στην πόλη έχουμε το Νερό στις βρύσες μας. Το μόνο που δεν ξέρω και αν ξέρει
κάποιος Συνμπουρδελιάρης ας ενημερώσει, είναι που να βρώ να αγοράσω μερικά σακιά στάρι. Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη...
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Θειε Θρουλη παντα προνοητικος σε ολα φροντιζω για ΣΕΝΑ και μονο.
Οπως παει με τα καινουργια περιβαντολογικα μετρα  δεν θα εχεις που να αδειασεις το πρασινο, οποτε σκεφτηκα να προτινω στον Αρχοντα Χοτ να αδειασεις ή στη στερνα του ή στο πηγαδι του και να πλενεις τον πρασινο με την γεοτρηση. Θρουλη ολοι εσενα σκεφτομαστε εισαι ΙΔΕΑ
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Το ελληνικό ρητό: '...Κανείς δεν έχασε αγοράζοντας Γή...' και πάλι επίκαιρο, αλλά επειδή δεν είμαι βουκολικός τύπος,
λέω πριν ξεσπάσει η κρίση να έχω οργανωθεί με αρκετά σακιά στάρι και το σχετικό λαδάκι και να μετατρέψω την βεράντα μου
σε θερμοκήπιο για τα ζαρζαβατικά, μια και στην πόλη έχουμε το Νερό στις βρύσες μας. Το μόνο που δεν ξέρω και αν ξέρει
κάποιος Συνμπουρδελιάρης ας ενημερώσει, είναι που να βρώ να αγοράσω μερικά σακιά στάρι. Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη...
στι θιβα στο παζαρι πουλανε σπορια
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Θειε Θρουλη παντα προνοητικος σε ολα φροντιζω για ΣΕΝΑ και μονο.
Οπως παει με τα καινουργια περιβαντολογικα μετρα  δεν θα εχεις που να αδειασεις το πρασινο, οποτε σκεφτηκα να προτινω στον Αρχοντα Χοτ να αδειασεις ή στη στερνα του ή στο πηγαδι του και να πλενεις τον πρασινο με την γεοτρηση. Θρουλη ολοι εσενα σκεφτομαστε εισαι ΙΔΕΑ
τσακαλε το εχουν γιομισι τον ιδροφορο κολοβακτιριδιο σε ολι τιν αθινα,οποτε σε ενα βοθρο ολι στεκομαστε
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.890
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
ευχομαι υγεια και χαρα σε ολους :grin:
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μεγιστε Αρχοντα Χοτ, το εχω καταλαβει οτι δεν εισαι βουκολικος τυπος, αλλα μην αγορασεις σταρι γιατι θα θεκεις και μυλο να το αλεσεις. Λαδακι θα σου στηλω εγω θα στο πουλαω τσαμπα- μονο με λιριτσες ή κανανα διαμερισματακι σε ανταλλαγμα.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Μεγιστε Αρχοντα Χοτ, το εχω καταλαβει οτι δεν εισαι βουκολικος τυπος, αλλα μην αγορασεις σταρι γιατι θα θεκεις και μυλο να το αλεσεις. Λαδακι θα σου στηλω εγω θα στο πουλαω τσαμπα- μονο με λιριτσες ή κανανα διαμερισματακι σε ανταλλαγμα.
μια μιλοπετρα  γρανιτενια απο τι μικονο
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Να ήταν μόνον οι 240 θέσεις της Siemens.

Είναι και 200 θέσεις στην Intracom:
www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=4001110]Intracom: Εως 200 απολύσεις, λόγω κρίσης[/url]

Το κλείσιμο της Altec Telecoms οδήγησε στην ανεργία 150 εργαζομένους και στην συνέχεια άλλους 50 στην Microland. Ολόκληρος ο όμιλος Altec τρίζει:
Σε δεινή θέση περιήλθε ο όμιλος Altec
  H ALTEC TELECOMS δεν προσήλθε για την υπογραφή συμφωνίας και οι εργαζόμενοι κατέλαβαν τα γραφεία


Νωρίτερα είχαν χαθεί 400 θέσεις εργσίας στην Lannet:
www.skai.gr/master_story.php?id=86631]Κλείνει η Λαννέτ[/url]
Καλά, έτσι και κάνει πως φουντάρει και η ΕΝ.ΚΛΩ. εκεί να δείτε κλάμα. 1200 θέσεις είναι αυτές και οι προοπτικές δεν είναι καθόλου καλές:
www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=4199121]«Λουκέτα» σε εργοστάσια και απολύσεις περιλαμβάνει το «μενού» του 2009 για την «Ενωμένη Κλωστοϋφαντουργία», όπως τουλάχιστον διαμηνύει η διοίκηση στους εργαζόμενους, προετοιμάζοντάς τους για τα «χειρότερα».[/url]

Για πάμε και σε άλλους κλάδους:
250 θέσεις σε εργοστάσιο παραγωγής ειδών υγιεινής. Γιατί να τα παράγουμε; Εισαγωγή να κάνουμε:
www.capital.gr/news.asp?Details=548253]Επιμένει η Ideal Standard στο κλείσιμο του εργοστασίου στη Ριτσώνα[/url]

Τι άλλο θέλετε;
Έκλεισε η ιστορική Βιαμύλ. Η Tate & Lyle μεταφέρει την παραγωγή στην Βουλγαρία.
Και δεν είναι οι 82 θέσεις εργασίας αλλά το ότι μία από τις ιστορικές βιομηχανίες που ιδρύθηκε το 1926 έκλεισε:
www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=06.11.2008,id=32840464]Βιαμύ
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
[move]σε ενα βοθρο ολι στεκομαστ[/move]
Αλλοι μια μεγαλη σου ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ και ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ :smitten:
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
  Το αν εχουμε καλύψει τα βασικα (φαγητο και στεγη) δεν σημαινει  οτι δεν ειμαστε φτωχοι απλα σημαινει οτι δεν ειμαστε άποροι!!

 

Σίγουρα, δεν είμαστε άποροι, ούτε και πλούσιοι, όμως ρώτα την γενιά του πατέρα σου, αν στην ηλικία σου είχε καλύψει τα βασικά...

Ο κανόνας ήταν ο αγώνας την καθημερινή εξασφάλισή τους...
Δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σχέση ανάμεσα στην Ελλάδα του 1990 (περίπου) και μετά, με την Ελλάδα πριν λίγες δεκαετίες...
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Να ήταν μόνον οι 240 θέσεις της Siemens.

Είναι και 200 θέσεις στην Intracom:
www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=4001110]Intracom: Εως 200 απολύσεις, λόγω κρίσης[/url]

Το κλείσιμο της Altec Telecoms οδήγησε στην ανεργία 150 εργαζομένους και στην συνέχεια άλλους 50 στην Microland. Ολόκληρος ο όμιλος Altec τρίζει:
Σε δεινή θέση περιήλθε ο όμιλος Altec
  H ALTEC TELECOMS δεν προσήλθε για την υπογραφή συμφωνίας και οι εργαζόμενοι κατέλαβαν τα γραφεία


Νωρίτερα είχαν χαθεί 400 θέσεις εργσίας στην Lannet:
www.skai.gr/master_story.php?id=86631]Κλείνει η Λαννέτ[/url]
Καλά, έτσι και κάνει πως φουντάρει και η ΕΝ.ΚΛΩ. εκεί να δείτε κλάμα. 1200 θέσεις είναι αυτές και οι προοπτικές δεν είναι καθόλου καλές:
www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&tag=9464&pubid=4199121]«Λουκέτα» σε εργοστάσια και απολύσεις περιλαμβάνει το «μενού» του 2009 για την «Ενωμένη Κλωστοϋφαντουργία», όπως τουλάχιστον διαμηνύει η διοίκηση στους εργαζόμενους, προετοιμάζοντάς τους για τα «χειρότερα».[/url]

Για πάμε και σε άλλους κλάδους:
250 θέσεις σε εργοστάσιο παραγωγής ειδών υγιεινής. Γιατί να τα παράγουμε; Εισαγωγή να κάνουμε:
www.capital.gr/news.asp?Details=548253]Επιμένει η Ideal Standard στο κλείσιμο του εργοστασίου στη Ριτσώνα[/url]

Τι άλλο θέλετε;
Έκλεισε η ιστορική Βιαμύλ. Η Tate & Lyle μεταφέρει την παραγωγή στην Βουλγαρία.
Και δεν είναι οι 82 θέσεις εργασίας αλλά το ότι μία από τις ιστορικές βιομηχανίες που ιδρύθηκε το 1926 έκλεισε:
www.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=06.11.2008,id=32840464]Βιαμύ
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Μαλλον δεν με καταλαβες καλα δεν σε κοροιδευω, καλα ρε μεγαλε γιατι με κοβεις για λαλακα
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Ο φιλος fleshforfantasy μου επετρεψε να ποσταρω μια σκεψη του σε ενα παλαιοτερο θερντ, αξιζει να την διαβασουμε και να αναλογιστουμε καποια πραγματα:
Ναι, έχουν αλλάξει τα πράγματα και μαζί τους ... κι εμείς.Ας σκεφτούμε πως μεγάλωνε ένας άνθρωπος πριν αρκετά χρόνια, ας πούμε  ο  πατέρας ή ο παππούς μας...Το σίγουρο ήταν ότι η επιβίωση δεν ήταν εξασφαλισμένη.Για να έχι κανείς αυτά που σήμερα θεωρούμε αυτονόητα, έπρεπε να μοχθήσει, να παλέψει, να αποτύχει, να προσπαθήσει, να καταβάλει κόπο δυσθεώρητο για μας, απλά και μόνο για να πιεί νερό από το πηγάδι, ή να ανάψει μια φωτιά να ζεσταθεί.Υπό αυτές τις συνθήκες, ο άνθρωπος (μόλις πριν λίγα χρόνια) σφυρηλατείτο (sic) να είναι πιο κοντά στην αρχέγονη φύση του  και να κάνει με ευκολία αυτά που  η φύση έχει εγγράψει στο DNA μας, να σχετίζεται, να παίρνει και να δίνει ΑΓΑΠΗ, να μπορεί να αναθρέψει απογόνους...Φέρνω στη μνήμη μου τον τρόπο με τον οποίο οι (χωρίς σπουδαία μόρφωση) γονείς μου μας μεγάλωσαν και παθαίνω πλάκα όταν διαπιστώνω ότι το έκαναν σα να ήταν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου, όπως και ο συγχωρεμένος ο παππούς μου (1899-1987) πολέμησε στη ΜΙΚΡΑΣΙΑ  και το 40, θεωρώντας πως έκανε το αυτονόητο, γυρίζοντας και τις 2 φορές σπίτι του ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ. Τον θυμάμαι, στα 15 χρόνια που τον έζησα, ήρεμο, γαλήνιο και με το χαμόγελο στο στόμα...
Σήμερα, κι ενώ η επιβίωση είναι πια εξασφαλισμένη (το μόνο που παίζει είναι το μέγεθος της χλίδας) και έχοντας μεγαλώσει μαθημένοι να έχουμε τα πάντα με το πάτημα ενός κουμπιού (φως, θέρμανση, νερό, ψυχαγωγία), έχουμε ξεχάσει πως είναι να έρχεσαι αντιμέτωπος με τις αντοχές του ΑΛΛΟΥ, πως είναι να δείχνεις ΑΝΟΧΗ σε μικροπράγματα αφήνοντας τον άλλο να εκδηλώνει τον εαυτό του (αγάπη είναι η δυνατότητα δύο πλασμάτων να είναι ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥΣ, φίλοι), έχουμε ξεχάσει πως είναι να...σχετίζεσαι...Αυτοπεριχαρακωμένοι πίσω από την αυταρέσκεια και την αυτάρκειά(;;Wink μας, απαιτούμε από το ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ να μας παρέχει γοητεία, με τον ίδιο τρόπο που ανοίγουμε την τηλεόραση, πατώντας ένα κουμπί, και να ρυθμίζουμε τον ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΑΣ με τηλεκοντρόλ...

Η παρακμή μας, μας  δείχνει καθαρά τί πρέπει να κάνουμε...Μας δείχνει ότι πρέπει να αγαπήσουμε ξανά το διπλανό μας και να τον/ την ευχαριστήσουμε για τη φιλία/αγάπη που μας προσφέρει, μήπως και έτσι ξαναγαπήσουμε τον ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ  και βρούμε πάλι τη χαρά μέσα μας...
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Ενδιαφέρον, πιστεύω, θα είχε κι ένα thread που θα πραγματευόταν τη σχέση της αγαπημένης μας Ελλεηνίδας με την οικονομική κρίση :2funny:
Λογικά, θα ακούει οικονομική κρίση και θα βγάζει (κι άλλα) σπυράκια...
Και τί θα γίνει επιτέλους;
Θα ρίξει τις απαιτήσεις ( και τη μύτη της );
Θα κοιτάξει, επιτέλους, και τα πτωχά πλην τίμια παληκάρια που ξεροσταλιάζουν στο παραθύρι της;
Θα μαμήσει, ο Βασιλάκης Καίλας, ή θα πάρει πάλι το κορίτσι ο αντιπαθής λεφτάς με το ζελεδιασμένο μαλλί και την κάμπριο Cadillac; :rockon:
ινε κεροσ να φτιαχτουν χαρεμια
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Ξαναποσταρα τις σκεψεις του fleshforfantasy αν και φυσικα με μια πρωτη ματια,  θα ηταν ξενο για αυτο το "οικονομικου ενδιαφεροντος" θερντ.
Για δεστε ομως,τι παραξενο, ολοι οι αναλυτες μιλανε για "ψυχολογια της αγορας" πλεον και ξεχνανε καπως τα νουμερα.
Τελος τα ψεματα και οι ματαιοδοξιες, αν καιγετε το σπιτι του διπλανου σου το επομενο σπιτι ειναι το δικο σου. Και στην οικονομια αυτος ειναι νομος.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Ξαναποσταρα τις σκεψεις του fleshforfantasy αν και φυσικα με μια πρωτη ματια,  θα ηταν ξενο για αυτο το "οικονομικου ενδιαφεροντος" θερντ.
Για δεστε ομως,τι παραξενο, ολοι οι αναλυτες μιλανε για "ψυχολογια της αγορας" πλεον και ξεχνανε καπως τα νουμερα.
Τελος τα ψεματα και οι ματαιοδοξιες, αν καιγετε το σπιτι του διπλανου σου το επομενο σπιτι ειναι το δικο σου. Και στην οικονομια αυτος ειναι νομος.
γιαφτο φτιανισ ζονι πιροπροστασιασ γιρο γιρο
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Καλα λες Θρουλη μου, αλλα εσυ εχεις το βιτιο που μεταφερει και υγρα οποτε δεν χρειαζεται να κανεις αντιπυρικη ζωνη, ρυχνει σκατο και τα σφυνεις ολα
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Το μόνο που δεν ξέρω και αν ξέρει
κάποιος Συνμπουρδελιάρης ας ενημερώσει, είναι που να βρώ να αγοράσω μερικά σακιά στάρι. Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη...

20081030-200630.jpg


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom