Νέα

Προβλέψεις για την οικονομική κρίση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα trikardos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που μας παρουσιάζουν;

  • Είναι χειρότερη

    Ψήφοι: 3 100,0%
  • Είναι καλύτερη

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Είναι ακριβής

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    3

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
τα εργοστασια θα κλεισουν τον Ιανουαριο!δεν θα εχουν να πληρωσουν τους μισθους!εγω δεν τα βλεπω και τοσο τραγικα τα πραγματα για την Ελλαδα γιατι δεν εχει εργοστασια για να κλεισουν!
εχι πολα πλιντιρια ομοσ και θα μασ τελιοσι το αποριπαντικο,αλιθισα εσι με τι πλενετε σπιτι????
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
τα εργοστασια θα κλεισουν τον Ιανουαριο!δεν θα εχουν να πληρωσουν τους μισθους!εγω δεν τα βλεπω και τοσο τραγικα τα πραγματα για την Ελλαδα γιατι δεν εχει εργοστασια για να κλεισουν!
σωστος οπως παντα :rockon: :rockon:
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Καλησπερα Υπερβοριε Συντροφε, καλα τα λες μπορει ομως να μην εχουμε εργοστασια οπως στην Μοσχοβια, αλλα η τουριστικη μας βιομηχανια εχει κλειση ηδη. Ειμαι απο την Κερκυρα και ξερω.
Παντως συντροφε Δημητρακη ετοιμασε τις βαλιτσες σου για την πατριδα, τσαμπα το νουνι απο Σεπτεμβρη
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
τα εργοστασια θα κλεισουν τον Ιανουαριο!δεν θα εχουν να πληρωσουν τους μισθους!εγω δεν τα βλεπω και τοσο τραγικα τα πραγματα για την Ελλαδα γιατι δεν εχει εργοστασια για να κλεισουν!

Κάνεις λάθος.

Το τραγικό είναι ότι κλείνουν και τα λίγα εργοστάσια που υπήρχαν:

www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_09/12/2008_259699]Κλείνει οριστικά το εργοστάσιο της Siemens στη Θεσσαλονίκη[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/10/13a.jpg[/img[/URL]]

Και όχι μόνον θα χαθούν 240 θέσεις εργασίας, αλλά χάνεται και μία από τις λίγες περιπτώσεις στην χώρα αυτή στον τομέα της υψηλής τεχνολογίας.

Τραγικό, τραγικό από κάθε άποψη.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Κάνεις λάθος.

Το τραγικό είναι ότι κλείνουν και τα λίγα εργοστάσια που υπήρχαν:

www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_09/12/2008_259699]Κλείνει οριστικά το εργοστάσιο της Siemens στη Θεσσαλονίκη[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/10/13a.jpg[/img[/URL]]

Και όχι μόνον θα χαθούν 240 θέσεις εργασίας, αλλά χάνεται και μία από τις λίγες περιπτώσεις στην χώρα αυτή στον τομέα της υψηλής τεχνολογίας.

Τραγικό, τραγικό από κάθε άποψη.
[/quote]
ιψιλι τεχνολογια ινε ο μουσακασ και το διπιτο
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.354
Πόντοι
4.765
Κάνεις λάθος.

Το τραγικό είναι ότι κλείνουν και τα λίγα εργοστάσια που υπήρχαν:

www.kathimerini.gr/4Dcgi/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_09/12/2008_259699]Κλείνει οριστικά το εργοστάσιο της Siemens στη Θεσσαλονίκη[/url]

http://[URL unfurl="true"]www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/10/13a.jpg[/img[/URL]]

Και όχι μόνον θα χαθούν 240 θέσεις εργασίας, αλλά χάνεται και μία από τις λίγες περιπτώσεις στην χώρα αυτή στον τομέα της υψηλής τεχνολογίας.

Τραγικό, τραγικό από κάθε άποψη.
[/quote]240 θεσεις εργασιας δεν ειναι τιποτα μπροστα στα 10.000.000 ανεργους που θα μεινουν οταν θα κλεισουν τα εργοστασια παραγωγης αυτοκηνιτων στην Αμερικη.η Ελλαδα δεν βασιζεται στη βιομηχανια.το μεγαλητερο προβλημα το εχει η Μεγαλη Βρετανια πιστευω.
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Νομιζω Δημητρακη οτι δεν εχει σημασια να κανουμε συγκριση μεγεθων, η κριση ειναι πραγματικη για ολους μας. Οχι τυχαια αναφερα οτι απο τον Σεπτεμβρη του 09, θα ημαστε για κλαματα.
Τα λεω απλα γιατι ετσι μπορω να τα γραφω, ο Βολτερος τα λεει καλητερα και πιο αναλυτηκα.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Καλησπερα Υπερβοριε Συντροφε, καλα τα λες μπορει ομως να μην εχουμε εργοστασια οπως στην Μοσχοβια, αλλα η τουριστικη μας βιομηχανια εχει κλειση ηδη. Ειμαι απο την Κερκυρα και ξερω.
Παντως συντροφε Δημητρακη ετοιμασε τις βαλιτσες σου για την πατριδα, [size=12pt]τσαμπα το νουνι απο Σεπτεμβρη[/size]

ΛΑΘΟΣ, τρίκαρδε!!!

Όπως ανέλυσα σε προηγούμενο ποστ επί του θέματος, από τα συντρίμια του παλαιού κόσμου θα αναδυθεί νέα τάξη εχόντων και κατεχόντων, οι οποίοι θα μονοπωλήσουν, φευ, το μουνί...
Αφού εξασφαλίσουν την πολυπόθητη στο γυναικόκοσμο ρόδα (μεταχειρισμένο τροχόσπιτο, παρκαριμένο μόνιμα μέσα στο χωράφι, το οποίο θα έχει και το ρόλο της μαιζονέτας), θα δελεάσουν τα θήλεα με σαγηνευτικά δώρα όπως φρέσκια ντομάτα, αγγουράκι, φασολάκι, φρεσκοπηγμένο τουλουμοτύρι και γενναία μερίδα βραστής γίδας, σερβιρισμένα υπό το φώς λύχνων πετρελαίου και υπό τη μεθυστική εσάνς που αναδίδει η κοπριά αλόγου, αναμεμιγμένη με βαρβατίλα τράγου, είδους που προκαλεί τον γέλωτα μεν, απολύτως απαραιτήτου  δια την ασφαλή διαιώνιση του δυσεύρετου (και δι αυτό πολύτιμου) είδους της κατσίκας δε...
Το δε σπέρμα του τράγου, θα μπορεί να μαζευτεί, με ευλάβεια είναι η αλήθεια, και αφου συσκευασθεί από το ισχυρό μα ευαίσθητο αρσενικό, σε λεπτοκαμωμένα πήλινα δοχεία, να προσφερθεί ως δώρο στην εκπρόσωπο του ασθενούς φύλου, μια και οι τελευταίες έρευνες στα εναπομείναντα εργαστήρια, θα καταδείξουν τη θαυματουργή δράση του εν λόγω σκευάσματος στη γυναικεία επιδερμίδα...

Μια νέα γενιά χουβαρντάδων γόηδων ανατέλει, κύριοι!!!

Ας την υποδεχτούμε!!! :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Εζησα σένα χωριο και αυτα που περιγραφεις φιλε μου fleshforfantasy τα εχω ζησει κατα καποιον τροπο. Μην νομιζεις οτι ο μεγαλονοικοκυρης ενος χωριου ακομα και τη δεκαετια του 70 δεν μαμουσε και καπως ετσι. Συγγενης μου γερος τωρα πλεον μου εχει περιγραψει πως μαμουσε με ανταλαγμα μικροπραγματα.
 

kaytos

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2007
Μηνύματα
6.904
Like
14
Πόντοι
66
Εζησα σένα χωριο και αυτα που περιγραφεις φιλε μου fleshforfantasy τα εχω ζησει κατα καποιον τροπο. Μην νομιζεις οτι ο μεγαλονοικοκυρης ενος χωριου ακομα και τη δεκαετια του 70 δεν μαμουσε και καπως ετσι. Συγγενης μου γερος τωρα πλεον μου εχει περιγραψει πως μαμουσε με ανταλαγμα μικροπραγματα.

Για την ακρίβεια, με αυτά που γράφω, θέλω να καταδείξω πως τον πρωταρχικό ρόλο έχει η ΕΠΙΒΙΩΣΗ, λεπτομέρειες της οποίας, μέχρι πριν λίγα χρόνια αποτελούσαν προβλήματα άλυτα σε μεγάλο μέρος του πληθυσμού...Αυτά τα προβλήματα προσπαθούσαν να λύσουν και οι αφελείς ( ;;; ) στα μάτια μας χωριάτισσες που περιγράφεις παραπάνω...

Σήμερα, το να μιλάμε για επιβίωση ακούγεται αστείο, μια και κάποιοι φρόντισαν να την εξασφαλίσουν στη γενιά μας (είμαι 36), ώστε ελάχιστοι νέοι πια να δουλεύουν για να επιβιώσουν απλά (έτσι εξηγούνται και φαινόμενα τύπου "χλιδάνεργοι")
Ο νέος της εποχής μας δε ζει πλέον στην κόψη του ξυραφιού, δεδουλεύει πλέον για την επιβίωσή του αλλά για την καλοπέρασή του και μόνο, και αυτό εξηγεί πολλά φαινόμενα για τα οποία ανοίγονται θέματα στο φόρουμ, όπως είναι ο υπέρμετρος εγωισμός (αστείο, αφού δεν είμαστε σε ΤΙΠΟΤΑ καλύτεροι από τους γονείς μας, παρά μόνο σε γνώσεις που συσσωρεύσαμε και μάλιστα χάρη στην αμέριστη βοήθειά τους, και μάλιστα μας είναι και ΑΧΡΗΣΤΕΣ αφού ΔΕ μπορούμε να τις χρησιμοποιήσουμε για να γίνουμε καλύτεροι μέσα μας, παρά μόνο πιο εγωιστές), και η συνακόλουθη δυσκολια στις σχέσεις μας, σε ΟΛΑ τα επίπεδα...


Για να επανέλθουμε στα της κρίσης, πιστεύω ότι αν μεγάλο μέρος του κόσμου τραβήξει ζόρι, μια και θα ανασυρθεί αταβιστικά, το ένστικτο της επιβίωσης, το πρώτο πράγμα που θα πληγεί είναι οι κλάδοι που προσφέρουν πολυτέλεια και καλοπέραση...Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι μιλούν για πλήγμα στον τουρισμό...Βέβαια, επειδή μιλάμε για Έλληνες, δεν αποκλείεται να πεινάσουν οι...φούρνοι και να αυξηθούν οι δουλειές των κυριλέ εστιατορίων... :idiot:
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
 Εγω παντως την Ελληνικη οικονομια ειδικοτερα απο το 2004 και μετα (βασικα μετα το 2000 απλα λόγω των Ολυμπιακων και του Καλατραβα γινοταν ενα τζιμπιτζτιλίκι μεχρι το 2003) σε κρίση την βλέπω !!!

 Ο τουρισμος πόσο αλλα να χτυπηθει αφου ερχονται πια οι τιποτενιοι της Ευρωπης με 100 λιρες για μια εβδομάδα !! ισα ισα που  με 100 λιρες θα ερχετααι καλύτερος κόσμος!!!

 Απλα τωρα ο ανεργος δεν θα λέγεται χλιδανεργος αλλα σκετο ανεργος !!!

 Το μονο που θα γινει ειναι οτι το κρατος που ζει με δανεικα δεν μπορει να δανειστει με την ιδια ευκολία και θα μας πηδήξει στην φορολογία!!!

 Κατα τα αλλα οπως τα ξεραμε θα ειναι στην Ελλαδιτσα (αντε το πολυ πολυ να αλλαξει και αυτη από .gr σε .tv   :2funny: :2funny:)

ΥΓ το θέμα ειναι πως μας σερβιρουν το παραμυθι!! περσι που λέγαμε για φτωχεια μας εδειχναν τα πακετα ταξιδιων φουλι μπουκτ, και φετος μαλλον κλεισμενα ειναι τα πακετα απλα αλλαξε το παραμυθι στο "κριση 2008"
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Φιλε μου fleshforfantasy σ' ευχαριστώ.
Εγραψες σχεδον οτι καλυτερο εχω διαβασει εδω μεσα εδω και δυο χρονια
 

Comando_1

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2008
Μηνύματα
715
Like
7
Πόντοι
6
Πολύ εύστοχη ανάλυση φίλε μου  fleshforfantasy  ... :rockon:
 

pepe_le_pew

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαΐ 2008
Μηνύματα
1.709
Like
0
Πόντοι
16
Αν καταλαβα καλα ο Αλ Μπαντυ δεν ειναι φτωχος αφου εχει να φαει (delivery αφου η κοκκινομαλλα δεν μαγειρευει) :headbang: :headbang:

  Το αν εχουμε καλύψει τα βασικα (φαγητο και στεγη) δεν σημαινει  οτι δεν ειμαστε φτωχοι απλα σημαινει οτι δεν ειμαστε άποροι!!

  με την ιδια λογικη καποιος που εχει 40 πυρετο δεν ειναι αρρωστος αφου θα μπορουσε να εχει και καρκίνο :uglystupid: :uglystupid:
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Ρίχτε μια ματιά και στο 'Παρόν' ...σνομπάρουν οι ξένοι τα κρατικά μας ομόλογα...


...όπως και το: ...Που το πάνε Τί θέλουν;...


Και από την Καθημερινή για τα ομόλογα ...Σήμα κινδύνου για τα ομόλογα...:
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Καλως τον φιλο μου τον ΧΟΤ.
Λεω να φερω τις λυρες μου στο σπιτι λες να κρυοσουνε στην μεταφορα?
 

HotScorpios

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.353
Κριτικές
17
Like
1
Πόντοι
1.240
Καλως τον φιλο μου τον ΧΟΤ.
Λεω να φερω τις λυρες μου στο σπιτι λες να κρυοσουνε στην μεταφορα?

Αρχοντικέ Οικονομικέ Αναλυτή της Ανωτάτης Μπουρδελικής Άρχοντα Τρίκαρδε,
ένα θα σου πώ ...εγώ χρηματοκιβώτιο πήρα, και σιγά σιγά μεταφέρω μερικές χηνούλες
από το 'σχολείο' τους (την Τράπεζα) στο 'σπίτι' τους...

Βέβαια ελπίζω να προλάβω και να κάνω καμμιά αγορά διαμερίσματος μέσα στο 2009 πριν 'χοντρύνει' το πράμα.

Γιατί άν κι έχουμε Ευρώ, θυμάμαι κάποτε είχανε 'κόψει' τα χαρτονομίσματα 'στη μέση' στη Χώρα μας.
Ελπίζω να μην δούμε τέτοιες φάσεις ή τουλάχιστον να έχω προλάβει και να έχω μετατρέψει μεγάλο μέρος του ρευστού σε ακίνητο.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Αρχοντικέ Οικονομικέ Αναλυτή της Ανωτάτης Μπουρδελικής Άρχοντα Τρίκαρδε,
ένα θα σου πώ ...εγώ χρηματοκιβώτιο πήρα, και σιγά σιγά μεταφέρω μερικές χηνούλες
από το 'σχολείο' τους (την Τράπεζα) στο 'σπίτι' τους...

Βέβαια ελπίζω να προλάβω και να κάνω καμμιά αγορά διαμερίσματος μέσα στο 2009 πριν 'χοντρύνει' το πράμα.

Γιατί άν κι έχουμε Ευρώ, θυμάμαι κάποτε είχανε 'κόψει' τα χαρτονομίσματα 'στη μέση' στη Χώρα μας.
Ελπίζω να μην δούμε τέτοιες φάσεις ή τουλάχιστον να έχω προλάβει και να έχω μετατρέψει μεγάλο μέρος του ρευστού σε ακίνητο.
τα παντα ρι,
μι το ξεχνασ πραματικε ελινα
 
OP
OP
T

trikardos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2008
Μηνύματα
11.075
Like
31
Πόντοι
166
Αγαπητε Αρχοντα Χοτ αγορασε κανενα κτηματακι κατα Δεβρενοχωρια ( ναχει καμια στερνα -πηγαδι ή γεοτρηση μεσα) και σιγα σιγα ξεχορτιασετω, θα με θυμηθεις δεν θα εχουμε ουτε λαχανο να φαμε.
Εγω για διαμερισμα πλεον δεν το πολυβλεπω εκτος αν σε κανα χρονο μπορω να αγορασω με το μισο της αντικειμενικης. Αντε με κανενα 400 ευρω το τ.μ καινουργιο με θεα κατι θα κανω. Αγαπω τους συμπαθεις εργολαβους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom