Νέα

Πόσα λεφτά βγάζουμε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pitas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 264
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
παιδια ολοι γκρινιαζουμε οτι βγαζουμε λιγα λεφτα..αλλα πως γινετε και οι δεικτες καταναλωσης ειναι ανεβασμενοι στην ελλαδα??πως γινετε να εχουμε τον μεγαλυτερο αριθμο εστιατοριων ,μπαρ κλπ,πως γινετε και τα χωνουμε στις ακριβοπουτανες??ποιος δεν παει διακοπες??και εγω ο ιδιος προβληματιζομε διοτι τα χρηματα δεν βγαινουν ευκολα.παντως μια συμβουλη σε ολους μακρια απο δανεια καταναλωτικα ,πιστωτικες καρτες κλπ σου πινουν το αιμα και δεν ειναι και λιγες οι φορες που χτυπαει πορτα και ο δικαστικος κλητηρασ...και οχι υπερβολες τυπου τζιπακια για φυγουρα ,ακριβα ρουχα ενω βρισκεις το ιδιο σε αγνωστη φιρμα στην μιση τιμη..και λιγο αυτοσυγκρατιση στο πορτοφολι ,4 ευρω ο καφες στο λαικο μπουρναζι ελεος ...
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
,4 ευρω ο καφες στο λαικο μπουρναζι ελεος ...
και που να δεις στο ψυχικό που έχει 5,5.(ο ένας)κι εγώ βέβαια με τη σειρά μου σαν  :jerking: που είμαι τους τα δίνω!!!
Όσον αφορά τον δείκτη κατανάλωσης για ψάξε κάπου να βρεις και τον αριθμό αυτών που έχουν δανιστεί από τράπεζες!Σε λίγο θα έχουμε και μπάνερς εδώ μέσα για να γαμάμε με πουτανοδάνεια....και πρώτη δόση????Μετά το Πάσχα εννοείται!!! :dancing: :dancing:
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
ποιος τη γαμαει τη σιγουρια βρε παληκαρι ? ο εργοδοτης σου/μου/του, νοιωθει σιγουρια ??
η εκμεταλευση περναει στους ηλιθιους και στους αναξιους. εχεις δει αλβανο μαγκα και αξιο να τον εκμεταλευονται στη δουλεια του ????

Άμα δε μπορείς να είσαι αξιοπρεπής απέναντι στους ανθρώπους που δουλεύουν για σένα, τότε κλείσε το μαγαζί και πήγαινε με τους άλλους "μάγκες και άξιους αλβανούς που δεν τους εκμεταλεύεται κανένας".
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
1
θες να σου πω εγω για τον δεικτη?για μενα ο λογος που υπαρχει χρημα στην αγορα,ειναι
α)τραπεζες και δανεισμος
β)τρελο μαυρο χρημα
γ)οι οικογενεια που στην ελλαδα ΑΚΟΜΑ τσονταρει..
ΤΕΛΟΣ :dancing:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Άμα δε μπορείς να είσαι αξιοπρεπής απέναντι στους ανθρώπους που δουλεύουν για σένα, τότε κλείσε το μαγαζί και πήγαινε με τους άλλους "μάγκες και άξιους αλβανούς που δεν τους εκμεταλεύεται κανένας".
εεεεεεελα ρε τοντοκ !!!!! απο ποτε εμπεριεχει αξιοπρεπεια ο μισογυνισμος ????
 

il_capitano

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2007
Μηνύματα
239
Κριτικές
2
Like
1
Πόντοι
1
Άμα δε μπορείς να είσαι αξιοπρεπής απέναντι στους ανθρώπους που δουλεύουν για σένα, τότε κλείσε το μαγαζί και πήγαινε με τους άλλους "μάγκες και άξιους αλβανούς που δεν τους εκμεταλεύεται κανένας".
+1000
στην τελικη ο σκοπος ειναι να παιρνεις αυτα που δικαιουσαι με το καλο,οχι με απειλες και καταγγελειες.......
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
οπως ειπε χθες στον αλφα και η κανελη 'ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ το μεροκαματο του βουλευτη στα 380 αλλα ας αθυξηθει κ του εργατη..'
Καλη η μαλακία σου Κανέλλη..ΑΥΤΟΙ φταινε..
ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ.
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
φιλε μπιλυ και τοντοκ  εχετε  δικηο ετσι ειναι παντως στο εξωτερικο ο δανεισμος απο πιστωτικες ειναι ποιο μεγαλος χωρις να υπαρχουν οι υπερβολες οι ελληνικες που εγραψα ποιο πανω ..προβληματιζομε εντονα και λεω που τα βρισκουν τοσα χρηματα και χαλαμε ???...διοτι κακα τα ψεματα ποιος μενει στο σπιτι του και πινει μπυρες με τηλεοραση οπως κανουν οι περισσοτεροι αλβανοι,πολωνοι κλπ??ενα καφε τουλαχιστον σε καθημερινη βαση χ 4 ισον 120 και 2 πακετα τσιγαρα 6 χ 30 ισον 180 συν ενα γαμησι εβδομαδιαιως επι 50 αλλα διακοσια συνολο και αλλα 30 εδομαδιαιως για ταβερνα συνολο 620 ευρω βαλε και κανενα ρουχο ,βενζινη ευτυχως που οι περισσοτεροι μενουν με τους δικους τους...αντε να ζησεις με 800 η χιλια το μηνα αντε και να παντρευτεις και να κανεις και κανενα δυο παιδακια...και ομως πως την βγαζουμε δεν μπορω να καταλαβω..
 

Επισκέπτης
οπως ειπε χθες στον αλφα και η κανελη 'ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ το μεροκαματο του βουλευτη στα 380 αλλα ας αθυξηθει κ του εργατη..'
Καλη η μαλακία σου Κανέλλη..ΑΥΤΟΙ φταινε..
ΚΑΜΑΡΩΣΤΕ ΤΟΥΣ.
για κάνε το ποιο λιανά αυτό.
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
για κάνε το ποιο λιανά αυτό.
φιλε χθες δεν την ακουσες?της λεει καποιος απο το πανελ  της Ρουσσοπουλου 'καλα αυτα για τις συνταξεις,για τον βουλευτικό μισθο ομως δεν μας ειπατε'(κατι τετοιο)
και λεει αυτη 'εμεις σαν ΚΚΕ δεν ζηταμε να μειωθει ο βουλευτικος μισθος!καλα κανει κ ειναι τόσα!απλα ζηταμε να αυξηθει κ ο μισθός του εργάτη!'

εμενα αυτο ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ..εσενα δεν σου λεει τπτ φιλε?
αν η κανελλη κ ο καθε βουλευτάκος δεν ηταν υποχείριο του καθε Κρόκους,θα ειχαμε καλύτερη μοίρα..αλλα τους νοιαζει Ο ΜΙΣΘΟΥΛΗΣ ΤΟΥΣ κ που κ που πετανε κ καμια μαλακια 'για τον αδικημενο εργατη'..
ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Απλοϊκό παράδειγμα. Αν δείτε λάθος, διορθώστε...
Έστω Χ εργαζόμενος που αμοίβεται με 1000 ευρά μηνιαίως (στην τσέπη). Ο μεικτός μισθός του είναι 1000 * 35,40% (ΣΥΝΟΛΟ μηνιαίων εισφορών) = 1354 ευρά.
Οι εισφορές υπολογίζονται ως εξής
εργαζόμενος     13,22%
εργοδότης         22,18%
ΣΥΝΟΛΟ          35,40%.

Ο εργαζόμενος λοιπόν κοστίζει στην εταιρεία ετησίως 1000*14(μισθοι)*22,18% = 17105,20 ευρά.

Ερώτηξις (κρίσεως):
Πόσα πρέπει να προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρηση για να είναι όλοι ευτυχισμένοι?
Πείτε ένα ποσοστό, ένα νούμερο (πχ 171052,00 ευρά), οτι σας κατέβει τέλος πάντων.
 

Επισκέπτης
φιλε χθες δεν την ακουσες?της λεει καποιος απο το πανελ  της Ρουσσοπουλου 'καλα αυτα για τις συνταξεις,για τον βουλευτικό μισθο ομως δεν μας ειπατε'(κατι τετοιο)
και λεει αυτη 'εμεις σαν ΚΚΕ δεν ζηταμε να μειωθει ο βουλευτικος μισθος!καλα κανει κ ειναι τόσα!απλα ζηταμε να αυξηθει κ ο μισθός του εργάτη!'

εμενα αυτο ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ..εσενα δεν σου λεει τπτ φιλε?
αν η κανελλη κ ο καθε βουλευτάκος δεν ηταν υποχείριο του καθε Κρόκους,θα ειχαμε καλύτερη μοίρα..αλλα τους νοιαζει Ο ΜΙΣΘΟΥΛΗΣ ΤΟΥΣ κ που κ που πετανε κ καμια μαλακια 'για τον αδικημενο εργατη'..
ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΙΝΑΙ..
φίλε μου ο βουλευτικός μισθός κατά την άποψη μου θα πρέπει να είναι σε ένα επίπεδο που δεν θα εξαναγκάζει τον κάθε βουλευτή να χρηματοδοτείται από τρίτα άτομα βέβαια καταλαβαίνει ο κάθε ένας γιατί ένας τρίτος θα κάνει μια τέτοια χρηματοδότηση.
στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ο μισθός τους έχει υπολογισθεί με αυτό το σκεπτικό και φτάνει σε αυτό το ποσόν.
άρα δεν θα πρέπει να συγκρίνουμε την βουλευτική αποζημίωση με τους μισθούς των εργαζομένων. 
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Απλοϊκό παράδειγμα. Αν δείτε λάθος, διορθώστε...
Έστω Χ εργαζόμενος που αμοίβεται με 1000 ευρά μηνιαίως (στην τσέπη). Ο μεικτός μισθός του είναι 1000 * 35,40% (ΣΥΝΟΛΟ μηνιαίων εισφορών) = 1354 ευρά.
Οι εισφορές υπολογίζονται ως εξής
εργαζόμενος    13,22%
εργοδότης        22,18%
ΣΥΝΟΛΟ          35,40%.

Ο εργαζόμενος λοιπόν κοστίζει στην εταιρεία ετησίως 1000*14(μισθοι)*22,18% = 17105,20 ευρά.

Ερώτηξις (κρίσεως):
Πόσα πρέπει να προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρηση για να είναι όλοι ευτυχισμένοι?
Πείτε ένα ποσοστό, ένα νούμερο (πχ 171052,00 ευρά), οτι σας κατέβει τέλος πάντων.
Τουλάχιστον τα διπλά για να μην πω τα τριπλά...
 

billy_gs

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.626
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
16
φιλε χθες δεν την ακουσες?της λεει καποιος απο το πανελ  της Ρουσσοπουλου 'καλα αυτα για τις συνταξεις,για τον βουλευτικό μισθο ομως δεν μας ειπατε'(κατι τετοιο)
και λεει αυτη 'εμεις σαν ΚΚΕ δεν ζηταμε να μειωθει ο βουλευτικος μισθος!καλα κανει κ ειναι τόσα!απλα ζηταμε να αυξηθει κ ο μισθός του εργάτη!'
Με λάθος άνθρωπο πας να μπλέξεις!!! :uglystupid:Θα σε βγάλει νοκ αουτ!Ξέρει πολλά!!!
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
θελω να προσθεσω οτι υπαρχουν και 1500000 μεταναστες που την βγαζουν εδω στην ελλαδα και που κανουν δουλειες που εμεις δεν τησ κανουμε ποια..κατι σημενει αυτο ..μηπως υπαρχουν δουλειες που δεν θελουμε να κανουμε ,μηπως εχουμε γινει λιγο  τεμπεληδες...??εχω φιλους πολιτικους μηχανικους που δεν θελουν να πανε επαρχια και ας  ειναι περισσοτερα τα χρηματα..εχω φιλους και φιλες που δεν θελουν να κανουν τις δουλειες  των γονεων τους και ασ βγαζουν πολυ περισσοτερα χρηματα διοτι εχει ξυπνημα στις 5 το πρωι και πολυ δουλεια...παρακαλω να διαψευστω εαν δεν ισχυει και αυτο που λεω..φιλε laplace  εχεις δικηο εχω φιλους εργοδοτες και τρεμουν μην μπουν μεσα παντου προβληματα
 

laplace

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.286
Like
21
Πόντοι
16
φίλε μου ο βουλευτικός μισθός κατά την άποψη μου θα πρέπει να είναι σε ένα επίπεδο που δεν θα εξαναγκάζει τον κάθε βουλευτή να χρηματοδοτείται από τρίτα άτομα βέβαια καταλαβαίνει ο κάθε ένας γιατί ένας τρίτος θα κάνει μια τέτοια χρηματοδότηση.
στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω ότι ο μισθός τους έχει υπολογισθεί με αυτό το σκεπτικό και φτάνει σε αυτό το ποσόν. 
Ναι φίλε συμφωνούμε,αν ημασταν σε μια δευτεροκοσμική τουλαχιστον χώρα,ετσι θα επρεπε να ηταν..
ομως ειμαστε σε μια τεταρτοκοσμική χώρα,οπου ολοι ειναι πιασμάν,οπότε το κύριο μελημα της κυριας αυτης κ καθε βουλευτη θα ειναι να βγαινει κ να μας λεει για τους μισθους ΜΑΣ και ας πει βρε αδελφε για το θεαθήναι οτι ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΑΣ,οταν βλεπουμε οτι ο κόσμος ΠΕΙΝΑΕΙ..

billy_gs το ξερω οτι ειναι γνώστης,δεν ειμαστε σε αντιπαλα στρατόπεδα..ειμαστε στο ιδιο στρατόπεδο ΟΛΟΙ ΜΑΣ κ αυτοι ειναι απεναντι μας..Οι βουλευτες-ρομποτ κ οι μεγαλοκροταλίες που μας ρουφούν το αιμα..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Τουλάχιστον τα διπλά για να μην πω τα τριπλά...
Βρε τσιφούτη...................
Παίδες απλό το παράδειγμα είπαμε.
Αλλά δεν θα υπολογίσετε και τις λοιπές δαπάνες? Έξοδα δεν υπάρχουν? Οι συνεταίροι (εφορία, ΥΠ.Ε.Ε., κλπ) δεν θα ζήσουν?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom