Νέα

Πόσα λεφτά βγάζουμε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pitas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 264
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

apoc

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Δεκ 2005
Μηνύματα
17.705
Κριτικές
30
Like
393
Πόντοι
3.115
Απλοϊκό παράδειγμα. Αν δείτε λάθος, διορθώστε...
Έστω Χ εργαζόμενος που αμοίβεται με 1000 ευρά μηνιαίως (στην τσέπη). Ο μεικτός μισθός του είναι 1000 * 35,40% (ΣΥΝΟΛΟ μηνιαίων εισφορών) = 1354 ευρά.
Οι εισφορές υπολογίζονται ως εξής
εργαζόμενος    13,22%
εργοδότης        22,18%
ΣΥΝΟΛΟ          35,40%.

Ο εργαζόμενος λοιπόν κοστίζει στην εταιρεία ετησίως 1000*14(μισθοι)*22,18% = 17105,20 ευρά.

Ερώτηξις (κρίσεως):
Πόσα πρέπει να προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρηση για να είναι όλοι ευτυχισμένοι?
Πείτε ένα ποσοστό, ένα νούμερο (πχ 171052,00 ευρά), οτι σας κατέβει τέλος πάντων.
Φίλε σωστά τα βγάζεις.Το θέμα ξέρεις πιο είναι ότι όταν πας στο super-market η στο βενζιναδικο η δεν ξέρω και εγώ και θες 60 ευρώ μόνο για σένα και καύσιμα 1,05 το λίτρο όσα και να πέρνεις είναι άστα.Δεν είναι το θέμα δεν μας φτάνουν τα λεφτά αλλά το πόσα φεύγουν αναγκαστικα και τι μένει.Δεν υπάρχουν αυξήσεις μισθών σύμφωνα με την αγορά που υπάρχει έξω σε σχέση με τις τιμές.Μέσα στο 2007 πόσο τις % αυξήθηκαν οι τιμές??? Χ ποσό.Ο μισθός μας??? 0 ποσό.Ακούω έχει 4 ευρώ ο καφές μπορείς να μην τον πιεις αλλά πες στο παιδί σου δεν σου πέρνω μια τυρόπιτα 1,20 δεν έχει ψωμί 0,80 πες στην γκόμενα δεν σου πληρώνο καφέ 4,5 ευρώ.Πές της δεν πάμε βόλτα γιατί στοιχείζει το καύσιμο.Ας αρχίσουμε απο εκεί και μετά να δούμε γιατί δεν μας φτάνουν οι μισθοί.Μην βάλω μέσα ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΑ ΔΕΗ ΝΕΡΟ ενοικια και ότι άλλο θες.Παλία έπερνα 10.000 δρχ την βδομάδα και μου έμενα τα 6 σε ηλικια 17-18 ετών.Αυτά αρκούν να καταλάβει κάποιος.Δυστιχώς είμαστε στην τάξη του καταναλωτή.Ακρίβινε το πετρελαιό?Η βιομηχανία θα βγάλει το κέρδος της και κάθε επιχειρηση το αποίο θα το πληρώσουμε εμείς.Και 3.000 ευρώ τον μήνα να βγάζεις όσο ακριβένει η ζωή πάλι δεν θα σου φτάνουν.Τώρα όσοι φωνάζουν για αυξήσεις κτλπ γιατί θέλουν να πάνε 15 μέρες μύκονο είναι άλλο θέμα.Η κατάληξη ίδια ανεβένουν τα έξοδα κάθε μέρα εώς 100%+ ενώ η μισθοί 1 φορά το χρόνο κατα 3%
 

Επισκέπτης
τελικα εκτος απο τους χλιδανεργους,υπαρχουν & οι χλιδοκλαψομουνηδες εργαζομενοι..
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
Cretan, εγω δεν έγινα ποτέ αφεντικό για να σου πω,
αλλά αυτά ακουω από άλλα αφεντικά  :grin:

Πάντως πέρα από τις αμπελοφιλοσοφίες μερικών,
δεν γίνεται να ειναι όλοι αφεντικά σ' αυτο τον κόσμο,
γιατί αφεντικό χωρίς "υπο" δεν υπάρχει.
Ουτε έχουν όλοι τα κότσια, και το ότι ανεβαινει κάποιος στο έβερεστ,
είναι απλά η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανόνα...

Για ένα πράγμα μετάνοιωσα στη ζωή μου.
που δεν πήγα στα 15 μου μετά το γυμνάσιο να τελειώσω μια σχολή υδραυλικος ή ηλεκτρολόγος...
Βλέπω συνομίληκους μου που το έκαναν, και ειναι σε πολύ πολύ καλή οικονομικη κατάσταση...
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
τελικα εκτος απο τους χλιδανεργους,υπαρχουν & οι χλιδοκλαψομουνηδες εργαζομενοι..

Κι υπάρχουν και αυτοί που δεν δούλεψαν ποτέ, τα βρήκαν όλα έτοιμα, και κρίνουν εκ του ασφαλούς  ;)
 

Επισκέπτης
Κι υπάρχουν και αυτοί που δεν δούλεψαν ποτέ, τα βρήκαν όλα έτοιμα, και κρίνουν εκ του ασφαλούς  ;)
τις σποντιτσες σου αλλου παλληκαρι..ουτε σε ξερω,ουτε με ξερεις..οποτε ομως γουσταρεις μετραμε τα ενσημα μας..
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
τις σποντιτσες σου αλλου παλληκαρι..ουτε σε ξερω,ουτε με ξερεις..οποτε ομως γουσταρεις μετραμε τα ενσημα μας..

Συνέχισε εσυ να ειρωνευεσαι τον κόσμο...
... α και βέβαια έχεις πολλά ένσημα!
μόνο σ' αυτό το σαιτ πρέπει να χεις κολλήσει καμια χιλιάδα  :sunglasses:
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Απλοϊκό παράδειγμα. Αν δείτε λάθος, διορθώστε...
Έστω Χ εργαζόμενος που αμοίβεται με 1000 ευρά μηνιαίως (στην τσέπη). Ο μεικτός μισθός του είναι 1000 * 35,40% (ΣΥΝΟΛΟ μηνιαίων εισφορών) = 1354 ευρά.
Οι εισφορές υπολογίζονται ως εξής
εργαζόμενος     13,22%
εργοδότης         22,18%
ΣΥΝΟΛΟ          35,40%.

Ο εργαζόμενος λοιπόν κοστίζει στην εταιρεία ετησίως 1000*14(μισθοι)*22,18% = 17105,20 ευρά.

Ερώτηξις (κρίσεως):
Πόσα πρέπει να προσφέρει ο εργαζόμενος στην επιχείρηση για να είναι όλοι ευτυχισμένοι?
Πείτε ένα ποσοστό, ένα νούμερο (πχ 171052,00 ευρά), οτι σας κατέβει τέλος πάντων.

Η επίσημη αναλογία είναι 1/3 (πρέπει να φέρνει 3 φορές το κόστος του. (Θεωρία είναι δεν σημαίνει πως στην πράξη ισχύει αλλά η λογική είναι πως βγάζω το μισθό μου με το ένα μέρος, τα έξοδα τις εταιρίας και την αμοιβή του επιχειρηματία με τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν θυμάμαι βιβλιογραφία να παραθέσω- έχουν περάσει πολλά χρόνια!!!)
 

koproni65

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2006
Μηνύματα
3.499
Κριτικές
22
Like
366
Πόντοι
5.795
φιλε gustallo οι υδραυλικοι κονομανε αλλα ξερεις πολλουςν εδω στην ελλαδα να βαζουν το χερι στο σκατο για 3οοο με 5000 τον μηνα γιατι κακα τα ψεματα πολυ βρωμα ρε παιδι μου..εκτος και αν παιζεις εργολαβος οποτε εχεις καμμια 10ρια αλβανους να τρεχουν και εσυ να καθεσε...γινοντε και αυτα καμμια φορα ..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Η επίσημη αναλογία είναι 1/3 (πρέπει να φέρνει 3 φορές το κόστος του. (Θεωρία είναι δεν σημαίνει πως στην πράξη ισχύει αλλά η λογική είναι πως βγάζω το μισθό μου με το ένα μέρος, τα έξοδα τις εταιρίας και την αμοιβή του επιχειρηματία με τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν θυμάμαι βιβλιογραφία να παραθέσω- έχουν περάσει πολλά χρόνια!!!)
Καλά τα λές εσυ αλλά στην εξίσωση δεν περιλαμβάνεις τον ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ.

Δηλαδή το κράτος.
 

Επισκέπτης
Συνέχισε εσυ να ειρωνευεσαι τον κόσμο...
... α και βέβαια έχεις πολλά ένσημα!
μόνο σ' αυτό το σαιτ πρέπει να χεις κολλήσει καμια χιλιάδα  :sunglasses:
βρε παλιομαλακα ειρωνια ειναι να λες την αληθεια???εχεις τα αρχιδια να μετρησουμε τα ενσημα μας???αν ναι σε περιμενω..αν οχι αντε & γαμησου & φερε μου την εισπραξη..αντε κωλοτρυπιδη..
warnwarn.gif
 δεν[/URL] βριζουμε αλλα μελη..
 

kifinas

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.422
Like
2
Πόντοι
16
φίλε μου ο βουλευτικός μισθός κατά την άποψη μου θα πρέπει να είναι σε ένα επίπεδο που δεν θα εξαναγκάζει τον κάθε βουλευτή να χρηματοδοτείται από τρίτα άτομα
τωρα κάτσε γιατί αυτή την άποψη την ακούω πολλά χρόνια και πάντα μου σηκώνετε η τρίχα!
καταρχάς τι παει να πει "εξαναγκάζει". δεν τον πήρε κανείς απο το μανίκι να γίνει βουλευτής.
υποτίθεται οτι προσφέρει τις υπηρεσίες του, βοηθάει την πατρίδα του με τις γνώσεις του σε διάφορα πόστα και παίρνει κάποια έξοδα για να συντηρεί γραφεία, γραμματείς κλπ
αν αντί για 1000 παίρνει 7000 θα πει όχι στην μίζα??
με λίγα λόγια θα πρέπει να πριμοδοτούμε τα λαμόγια, για να μην λειτουργούν ως λαμόγια?
 

Gushallo

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2007
Μηνύματα
4.434
Like
19
Πόντοι
16
βρε παλιομαλακα ειρωνια ειναι να λες την αληθεια???εχεις τα αρχιδια να μετρησουμε τα ενσημα μας???αν ναι σε περιμενω..αν οχι αντε & γαμησου & φερε μου την εισπραξη..αντε κωλοτρυπιδη..

μπράβο μπράβο... και εις ανώτερα!!!
έχεις και επίπεδο βλέπω  ;)
 

Επισκέπτης
εγώ θα σας βάλω ένα άλλο ερώτημα.
αν ένας εργοδότης δεν πατήσει στην επιχείρηση του για 2 ημέρες ποιες θα είναι οι συνέπειες για αυτήν αλλά και ποιες θα είναι οι συνέπειες αν για δυο ημέρες την κοπανήσουν οι εργαζόμενοι?
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
εγώ θα σας βάλω ένα άλλο ερώτημα.
αν ένας εργοδότης δεν πατήσει στην επιχείρηση του για 2 ημέρες ποιες θα είναι οι συνέπειες για αυτήν αλλά και ποιες θα είναι οι συνέπειες αν για δυο ημέρες την κοπανήσουν οι εργαζόμενοι?
Ενα και το αυτό.................
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
Καλά τα λές εσυ αλλά στην εξίσωση δεν περιλαμβάνεις τον ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ.

Δηλαδή το κράτος.

Ε, γιαυτό λέω πως είναι θεωρητικό. Υποτίθεται πως το κράτος θα βάλει το χέρι του στην τσέπη σου για να πάρει τόσα όσα χρειάζονται για να μην χαλάσει την εξίσωση (δηλαδή το πολύ απλό πληρώνεις ανάλογα με το πόσο βγάζεις). Τώρα βέβαια εδώ, πάει λίγο παρακάτω το χέρι :2funny:
 

anachron

Μέλος
Εγγρ.
31 Αυγ 2006
Μηνύματα
358
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
1
εγώ θα σας βάλω ένα άλλο ερώτημα.
αν ένας εργοδότης δεν πατήσει στην επιχείρηση του για 2 ημέρες ποιες θα είναι οι συνέπειες για αυτήν αλλά και ποιες θα είναι οι συνέπειες αν για δυο ημέρες την κοπανήσουν οι εργαζόμενοι?

Που κολλάει αυτό;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom