Νέα

Πως να πάρω τα λεφτά μου από εργοδότη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 95
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Μιάς που η ομάδα του bou έχει λύσει πολλές υποθέσεις, είπα να την εμπιστευτώ για ένα θέμα που έχω τον τελευταίο καιρό.
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας. Δηλαδή δεν έγινε κατόπιν διαπραγμάτευσης. Στην αρχή ήταν όλα καλά πληρωνόμουν μια φορά την εβδομάδα. Μετά μια ημέρα την πληρωμής ήταν να πάρω 320. Μου είπε ότι δεν έχει τώρα και θα μου τα δώσει την Δευτέρα. Μετά η Δευτέρα έγινε Σάββατο και το Σάββατο έγινε η άλλη Δευτέρα και η άλλη Δευτέρα έγινε το Σάββατο. Εντωμεταξύ πόσες μέρες έκανα και άλλα μεροκάματα και έφτασε να μου χρωστάει 640. Μου έδωσε 250. Είχαμε υπόλοιπο 390. Στην συνέχεια πήρα άδεια λίγες μέρες για ένα οικογενειακό θέμα και επέστρεψα και έκανα άλλα 4 μεροκάματα. Το τελευταίο ήταν Σάββατο και περίμενα να μου έδινε κάτι αλλά μου έδωσε το μακρύτερο από τα 3. Μου είπε θα σε πάρω από Δευτέρα για πότε ξαναέχουμε δουλειά. Με έγραψε στα αρχίδια του 10 μέρες και τον πήρα εγώ. Ήταν λίγες μέρες πρίν τα Χριστούγεννα και είπε θα πάμε για δουλειά μεθαύριο και θα σου δώσω κιόλας κάτι γιατί είναι και Χριστούγεννα. Πήγαμε τελικά για δουλειά 23 του μήνα και στο σχόλασμα μου είπε δεν έχω τώρα αλλά θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να έρθεις κάπου να σου δώσω. Περίμενα την άλλη μέρα όσο πήρε εσάς τόσο πήρε και εμένα και του έκανα εγώ τηλεφώνημα 6μισι το απόγευμα. Μου είπε είμαι στην δουλειά θα σε πάρω σε λίγο. Δεν με πήρε. Τον ξαναπήρα την άλλη μέρα ανήμερα στις 25 έκανε ότι έχει κορονοιό είπε ότι έχει κλείσει ο λαιμός του και έκανε ότι δεν μπορούσε να μιλήσει. Τον ξαναπήρα μετά από λίγες μέρες και είπε ότι βγήκε αρνητικό το τέστ και είπε ότι θα κάνει και το δεύτερο αύριο για επιβεβαίωση και θα με πάρει αν δεν μπορεί ο ίδιος να μου τα στείλει με κανέναν άλλον. Πάλι δεν με πήρε και από τότε τον παίρνω 3 μέρες τηλέφωνο χτυπάει και το κλείνει.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του. Τι με συμβουλεύει η ομάδα εδώ; Δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες αλλά αν συνεχιστεί ακόμα δεν έχω επιλογή.
 

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
Μιάς που η ομάδα του bou έχει λύσει πολλές υποθέσεις, είπα να την εμπιστευτώ για ένα θέμα που έχω τον τελευταίο καιρό.
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας. Δηλαδή δεν έγινε κατόπιν διαπραγμάτευσης. Στην αρχή ήταν όλα καλά πληρωνόμουν μια φορά την εβδομάδα. Μετά μια ημέρα την πληρωμής ήταν να πάρω 320. Μου είπε ότι δεν έχει τώρα και θα μου τα δώσει την Δευτέρα. Μετά η Δευτέρα έγινε Σάββατο και το Σάββατο έγινε η άλλη Δευτέρα και η άλλη Δευτέρα έγινε το Σάββατο. Εντωμεταξύ πόσες μέρες έκανα και άλλα μεροκάματα και έφτασε να μου χρωστάει 640. Μου έδωσε 250. Είχαμε υπόλοιπο 390. Στην συνέχεια πήρα άδεια λίγες μέρες για ένα οικογενειακό θέμα και επέστρεψα και έκανα άλλα 4 μεροκάματα. Το τελευταίο ήταν Σάββατο και περίμενα να μου έδινε κάτι αλλά μου έδωσε το μακρύτερο από τα 3. Μου είπε θα σε πάρω από Δευτέρα για πότε ξαναέχουμε δουλειά. Με έγραψε στα αρχίδια του 10 μέρες και τον πήρα εγώ. Ήταν λίγες μέρες πρίν τα Χριστούγεννα και είπε θα πάμε για δουλειά μεθαύριο και θα σου δώσω κιόλας κάτι γιατί είναι και Χριστούγεννα. Πήγαμε τελικά για δουλειά 23 του μήνα και στο σχόλασμα μου είπε δεν έχω τώρα αλλά θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να έρθεις κάπου να σου δώσω. Περίμενα την άλλη μέρα όσο πήρε εσάς τόσο πήρε και εμένα και του έκανα εγώ τηλεφώνημα 6μισι το απόγευμα. Μου είπε είμαι στην δουλειά θα σε πάρω σε λίγο. Δεν με πήρε. Τον ξαναπήρα την άλλη μέρα ανήμερα στις 25 έκανε ότι έχει κορονοιό είπε ότι έχει κλείσει ο λαιμός του και έκανε ότι δεν μπορούσε να μιλήσει. Τον ξαναπήρα μετά από λίγες μέρες και είπε ότι βγήκε αρνητικό το τέστ και είπε ότι θα κάνει και το δεύτερο αύριο για επιβεβαίωση και θα με πάρει αν δεν μπορεί ο ίδιος να μου τα στείλει με κανέναν άλλον. Πάλι δεν με πήρε και από τότε τον παίρνω 3 μέρες τηλέφωνο χτυπάει και το κλείνει.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του. Τι με συμβουλεύει η ομάδα εδώ; Δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες αλλά αν συνεχιστεί ακόμα δεν έχω επιλογή.
Είσαι ασφαλισμένος ή όχι;
Για να λες για μάστορα και πληρωμή στο χέρι φαντάζομαι πως όχι.
Τύπε δύσκολα τα πράγματα. Αν δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δούλευες εκεί (πχ από πελάτες που πήγατε για δουλειά), δύσκολα τα πράγματα. Ούτε με καταγγελία δηλαδή.
Εγώ ως λογιστής αυτά μπορώ να σου πω. Τώρα οι δικηγόροι του σάιτ δεν ξέρω αν είχαν κάποια παρόμοια υπόθεση.
Αν σε είχε ασφαλισμένο, κατευθείαν καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας.
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Ανασφάλιστος ήμουν. Είπε στην αρχή ότι θα μου κόλαγε ένσημα αργότερα. Δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι είπε θα μου έβαζε ένσημα αλλά δεν το έκανε; Τα αρχεία κλήσης στο κινητό που με έπαιρνε τηλέφωνο κάνουν για αποδείξεις;
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.410
Πόντοι
3.636
Ανασφάλιστος ήμουν. Είπε στην αρχή ότι θα μου κόλαγε ένσημα αργότερα. Δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι είπε θα μου έβαζε ένσημα αλλά δεν το έκανε; Τα αρχεία κλήσης στο κινητό που με έπαιρνε τηλέφωνο κάνουν για αποδείξεις;
Αν δεν σε έχει ασφαλισμένο , αν θέλει δεν σου δίνη φράγκο δυστηχος !!
 

passas87

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Δεκ 2017
Μηνύματα
1.669
Κριτικές
9
Like
4.365
Πόντοι
736
Α
Ανασφάλιστος ήμουν. Είπε στην αρχή ότι θα μου κόλαγε ένσημα αργότερα. Δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι είπε θα μου έβαζε ένσημα αλλά δεν το έκανε; Τα αρχεία κλήσης στο κινητό που με έπαιρνε τηλέφωνο κάνουν για αποδείξεις;
Αυτά με δικηγόρο. Εγώ δεν μπορώ να σου πω κάτι. Το θέμα είναι να μπορεί να αποδειχθεί ότι δούλευες σε αυτόν. Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω. Ο @alex71 είναι αρμοδιοτερος.
Το καλό είναι ότι έχουμε καμποσους δικηγόρους εδώ μέσα.
 

papaphilips

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
23.074
Κριτικές
123
Like
50.925
Πόντοι
27.261
Ανασφάλιστος ήμουν. Είπε στην αρχή ότι θα μου κόλαγε ένσημα αργότερα. Δεν μπορώ να επικαλεστώ ότι είπε θα μου έβαζε ένσημα αλλά δεν το έκανε; Τα αρχεία κλήσης στο κινητό που με έπαιρνε τηλέφωνο κάνουν για αποδείξεις;
φιλε επειδη εισαι ξεμπαρκος-ανασφαλιστος, η φαση ειναι αυθημερον.
δηλαδη δουλευεις και στο τελος πληρωνεσαι χωρις πολλα πολλα φυκια.
αν δεν πληρωθεις, απλα δεν πας. και αν εισαι και μορτης παιρνεις κανα λαφυρο για πληρωμη η' ριχνεις καμια φαπα.
ετσι εχεις χασει ενα μεροκαματο και οχι ενα μηνα τζαμπα δουλειας.
απλα πραγματα δηλαδη.
με αυτο που κανεις, βοηθας το μαστορα να κανει τα ιδια και στους επομενους.
καταγγελια στην επιθεωρηση πολυ σχολαστικα και θα σε συμβουλεψουν εκει περα τι και πως.
 

Great Awakening

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Νοε 2021
Μηνύματα
2.133
Like
2.086
Πόντοι
396
Α

Αυτά με δικηγόρο. Εγώ δεν μπορώ να σου πω κάτι. Το θέμα είναι να μπορεί να αποδειχθεί ότι δούλευες σε αυτόν. Περισσότερα δεν μπορώ να σου πω. Ο @alex71 είναι αρμοδιοτερος.
Το καλό είναι ότι έχουμε καμποσους δικηγόρους εδώ μέσα.
Nαι θα ερθει τωρα ο δικηγορος και θα σου πει ας προσεχες να μην γινοσουνα εργατης.Τα ιδια εγραφε σε ενα αλλο νημα που αφορουσε εργασιακα δικαιωματα.

Τυπε,πανε στους εργατοπατερες και τραβατου αγωγη η πανε στην επιθεωρηση εργασιας.Απλα τα πραγματα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Μιάς που η ομάδα του bou έχει λύσει πολλές υποθέσεις, είπα να την εμπιστευτώ για ένα θέμα που έχω τον τελευταίο καιρό.
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας. Δηλαδή δεν έγινε κατόπιν διαπραγμάτευσης. Στην αρχή ήταν όλα καλά πληρωνόμουν μια φορά την εβδομάδα. Μετά μια ημέρα την πληρωμής ήταν να πάρω 320. Μου είπε ότι δεν έχει τώρα και θα μου τα δώσει την Δευτέρα. Μετά η Δευτέρα έγινε Σάββατο και το Σάββατο έγινε η άλλη Δευτέρα και η άλλη Δευτέρα έγινε το Σάββατο. Εντωμεταξύ πόσες μέρες έκανα και άλλα μεροκάματα και έφτασε να μου χρωστάει 640. Μου έδωσε 250. Είχαμε υπόλοιπο 390. Στην συνέχεια πήρα άδεια λίγες μέρες για ένα οικογενειακό θέμα και επέστρεψα και έκανα άλλα 4 μεροκάματα. Το τελευταίο ήταν Σάββατο και περίμενα να μου έδινε κάτι αλλά μου έδωσε το μακρύτερο από τα 3. Μου είπε θα σε πάρω από Δευτέρα για πότε ξαναέχουμε δουλειά. Με έγραψε στα αρχίδια του 10 μέρες και τον πήρα εγώ. Ήταν λίγες μέρες πρίν τα Χριστούγεννα και είπε θα πάμε για δουλειά μεθαύριο και θα σου δώσω κιόλας κάτι γιατί είναι και Χριστούγεννα. Πήγαμε τελικά για δουλειά 23 του μήνα και στο σχόλασμα μου είπε δεν έχω τώρα αλλά θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να έρθεις κάπου να σου δώσω. Περίμενα την άλλη μέρα όσο πήρε εσάς τόσο πήρε και εμένα και του έκανα εγώ τηλεφώνημα 6μισι το απόγευμα. Μου είπε είμαι στην δουλειά θα σε πάρω σε λίγο. Δεν με πήρε. Τον ξαναπήρα την άλλη μέρα ανήμερα στις 25 έκανε ότι έχει κορονοιό είπε ότι έχει κλείσει ο λαιμός του και έκανε ότι δεν μπορούσε να μιλήσει. Τον ξαναπήρα μετά από λίγες μέρες και είπε ότι βγήκε αρνητικό το τέστ και είπε ότι θα κάνει και το δεύτερο αύριο για επιβεβαίωση και θα με πάρει αν δεν μπορεί ο ίδιος να μου τα στείλει με κανέναν άλλον. Πάλι δεν με πήρε και από τότε τον παίρνω 3 μέρες τηλέφωνο χτυπάει και το κλείνει.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του. Τι με συμβουλεύει η ομάδα εδώ; Δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες αλλά αν συνεχιστεί ακόμα δεν έχω επιλογή.
Απο καπου θα περιμενει κι αυτος. Ητανε και μερες χρονιαρες με πολλα εξοδα και ισως να μην εχει λεφτα. Μαλλον θα τα παρεις, απλα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη. Προσπαθησε να εισαι ηρεμος και ευγενικος, γιατι το αντιθετο ειναι πιο πιθανο να λειτουργησει εναντιον σου παρα υπερ σου.
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Απο καπου θα περιμενει κι αυτος. Ητανε και μερες χρονιαρες με πολλα εξοδα και ισως να μην εχει λεφτα. Μαλλον θα τα παρεις, απλα πρεπει να κανεις λιγη υπομονη. Προσπαθησε να εισαι ηρεμος και ευγενικος, γιατι το αντιθετο ειναι πιο πιθανο να λειτουργησει εναντιον σου παρα υπερ σου.
Ναι αλλά δεν λέει ξεκάθαρα. Από αύριο σε αύριο και με γράφει στα αρχίδια του.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Ναι αλλά δεν λέει ξεκάθαρα. Από αύριο σε αύριο και με γράφει στα αρχίδια του.
Αυτη ειναι η συνηθης τακτικη οσων χρωστανε. Συνηθως ετσι παει το πραμα. Μπορει πχ να περιμενει λεφτα στις 10 Γεναρη και να ντρεπεται να σου πει οτι ειναι απενταρος και οτι πρεπει να περιμενεις μεχρι τοτε.
 

ditis13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2018
Μηνύματα
1.228
Like
3.746
Πόντοι
456
Οι καλύτεροι δικηγόροι της Τιφλίδας τύπε, αλλά έρχονται και Ελλάδα αν θες. Εγγύηση όχι αστεία :confused:

1015_96b0d1ea-134d-4a48-a512-60befe7bdee4.jpg
 

Anderssen_

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2013
Μηνύματα
7.730
Like
3.117
Πόντοι
506
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του.

Άρθρο 702 - Αστικός Κώδικας - Μισθοί εργατών

Οι εργάτες που χρησιμοποιούνται από τον εργολάβο στην κατασκευή οικοδομικού έργου ή άλλης ακίνητης εγκατάστασης έχουν για το μισθό τους απαίτηση απευθείας κατά του εργοδότη έως το ποσό που αυτός οφείλει στον εργολάβο.

Αφότου ο εργάτης δήλωσε στον εργοδότη πως ασκεί την απαίτησή του, αυτός δεν μπορεί πια να καταβάλει στον εργολάβο ή στο διάδοχό του ή να συμβιβαστεί μαζί τους έτσι ώστε να ζημιωθεί ο εργάτης.

Η συμφωνία που περιορίζει προκαταβολικά αυτά τα δικαιώματα του εργάτη είναι άκυρη.
 

panagos7

Πορνοστάρ
Εγγρ.
5 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.543
Κριτικές
53
Like
7.678
Πόντοι
8.816
Άμα είσαι ανασφάλιστος δε κάνεις τίποτα. Για επιθεώρηση δε το κόβω να ασχολούνται για αυτό το λόγο. Εδώ τα εργασιακά είναι τρισμπουρδελο πλέον και δε σε πληρώνουν ακόμα και αν έχεις κάνει και συμβάσεις κτλ άλλοι λένε ότι βάζουν κανονικά τα δώρα μετά τα ζητάνε πίσω γενικά μεσαίωνας. Να πας σε δικηγόρο άκρη δε νομίζω να βγάλεις και δε σε συμφέρει για ένα τόσο μικρό ποσό. Εδώ φίλος μου που δούλευε σε κατασκευαστή του έφαγε νομίζω πριν χρόνια κάνα 3000 ευρώ. Ποια στον με το καλό άμα τον βρεις και ξεκαθάρισε του ότι θες τα λεφτά σου αλλιώς πήγαινε από το μαγαζί. Άμα δεις ότι δε σου τα δίνει πήγαινε με παρέα κάναν φίλο σου ξέρω εγώ λίγο φουσκωτό άμα έχεις και ίσως τρομάξει και στα δώσει.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.823
Κριτικές
20
Like
12.683
Πόντοι
4.546
Μιάς που η ομάδα του bou έχει λύσει πολλές υποθέσεις, είπα να την εμπιστευτώ για ένα θέμα που έχω τον τελευταίο καιρό.
Γνώρισα έναν μάστορα εγκατaστ;aσεις αλουμινίου, πόρτες και τέτοια πράγματα. Το μεροκάματο ήταν 40 που το είπε μόνος του ο μάστορας. Δηλαδή δεν έγινε κατόπιν διαπραγμάτευσης. Στην αρχή ήταν όλα καλά πληρωνόμουν μια φορά την εβδομάδα. Μετά μια ημέρα την πληρωμής ήταν να πάρω 320. Μου είπε ότι δεν έχει τώρα και θα μου τα δώσει την Δευτέρα. Μετά η Δευτέρα έγινε Σάββατο και το Σάββατο έγινε η άλλη Δευτέρα και η άλλη Δευτέρα έγινε το Σάββατο. Εντωμεταξύ πόσες μέρες έκανα και άλλα μεροκάματα και έφτασε να μου χρωστάει 640. Μου έδωσε 250. Είχαμε υπόλοιπο 390. Στην συνέχεια πήρα άδεια λίγες μέρες για ένα οικογενειακό θέμα και επέστρεψα και έκανα άλλα 4 μεροκάματα. Το τελευταίο ήταν Σάββατο και περίμενα να μου έδινε κάτι αλλά μου έδωσε το μακρύτερο από τα 3. Μου είπε θα σε πάρω από Δευτέρα για πότε ξαναέχουμε δουλειά. Με έγραψε στα αρχίδια του 10 μέρες και τον πήρα εγώ. Ήταν λίγες μέρες πρίν τα Χριστούγεννα και είπε θα πάμε για δουλειά μεθαύριο και θα σου δώσω κιόλας κάτι γιατί είναι και Χριστούγεννα. Πήγαμε τελικά για δουλειά 23 του μήνα και στο σχόλασμα μου είπε δεν έχω τώρα αλλά θα σε πάρω τηλέφωνο αύριο να έρθεις κάπου να σου δώσω. Περίμενα την άλλη μέρα όσο πήρε εσάς τόσο πήρε και εμένα και του έκανα εγώ τηλεφώνημα 6μισι το απόγευμα. Μου είπε είμαι στην δουλειά θα σε πάρω σε λίγο. Δεν με πήρε. Τον ξαναπήρα την άλλη μέρα ανήμερα στις 25 έκανε ότι έχει κορονοιό είπε ότι έχει κλείσει ο λαιμός του και έκανε ότι δεν μπορούσε να μιλήσει. Τον ξαναπήρα μετά από λίγες μέρες και είπε ότι βγήκε αρνητικό το τέστ και είπε ότι θα κάνει και το δεύτερο αύριο για επιβεβαίωση και θα με πάρει αν δεν μπορεί ο ίδιος να μου τα στείλει με κανέναν άλλον. Πάλι δεν με πήρε και από τότε τον παίρνω 3 μέρες τηλέφωνο χτυπάει και το κλείνει.
Νομίζω ότι με έχει γράψει λίγο στα αρχίδια του. Τι με συμβουλεύει η ομάδα εδώ; Δεν θέλω να μπλέξω με καταγγελίες αλλά αν συνεχιστεί ακόμα δεν έχω επιλογή.

Δυστυχώς που στο γράφω αλλά τα έχασες τα χρήματά σου τύπε μου...
Έπεσες σε κλασική περίπτωση "βλάβης"...
Ο κολλητός μου (γυψοσανίδες κτλ.) έχει χάσει χιλιάδες ευρώ από κάτι τέτοιους με τελευταία περίπτωση πρίν κάνα τρίμηνο...
Ακριβώς αυτά που έγραψες και σε αυτόν!
* Όπου κι αν απευθυνθείς δυστυχώς θα σε γράψουν στα παπάρια τους.. Ελλαδιστάν βλέπεις!
** Την καλύτερη και πιο σωστή συμβουλή στην έδωσε ο @papaphilips σε τέτοιου είδους επαγγέλματα εάν ΔΕΝ πληρωθείς στο χέρι αυθημερόν, την κάνεις δίχως δεύτερη σκέψη.. εκτός κι αν θέλεις να δουλεύεις για την ψυχή του παππού σου.. τότε πάω πάσο...
*** Τώρα εάν είσαι τόσο τυχερός και τον ξέρεις προσωπικά και είναι στην γειτονιά σου ενδεχομένως με λίγη φοβέρα όπως είπε και ο @panagos7 να τα πάρεις κάποια στιγμή.. εάν όμως είναι περίπτωση σαν του κολλητού μου που ΔΕΝ τον ήξερε (τον βρήκε από αγγελίες), χρωστάει γενικά σε ό,τι κινείται, ΔΕΝ έχει μόνιμη βάση για να ΜΗΝ μπορείς να τον εντοπίσεις εύκολα (Καλαμάτα, Σαλαμίνα κτλ.) καλά 40 !
 
OP
OP
kiriakoboy

kiriakoboy

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2010
Μηνύματα
515
Κριτικές
1
Like
653
Πόντοι
86
Τον τύπο τον γνώρισα σε μια οικοδομή που πήγα για μεροκάματο. Περίπου τρίμηνο συνεργαζόμαστε. Ξέρω την περιοχή που μένει και έχω περάσει να δω κινήσεις εκεί. Παρκάρει το αμάξι στο ίδιο σημείο πάντα αλλά κανένα κουδούνι εκεί δεν γράφει το όνομά του. Έβαλα μια φίλη στην εφορία να βρεί στοιχεία γι αυτόν και με το όνομα του βρήκε κάτι άλλους ξέμπαρκους σε άλλες πόλεις. Λέτε να μου έχει πει ψεύτικο όνομα ο τύπος;
 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.921
Κριτικές
2
Like
21.101
Πόντοι
6.236
Τον τύπο τον γνώρισα σε μια οικοδομή που πήγα για μεροκάματο. Περίπου τρίμηνο συνεργαζόμαστε. Ξέρω την περιοχή που μένει και έχω περάσει να δω κινήσεις εκεί. Παρκάρει το αμάξι στο ίδιο σημείο πάντα αλλά κανένα κουδούνι εκεί δεν γράφει το όνομά του. Έβαλα μια φίλη στην εφορία να βρεί στοιχεία γι αυτόν και με το όνομα του βρήκε κάτι άλλους ξέμπαρκους σε άλλες πόλεις. Λέτε να μου έχει πει ψεύτικο όνομα ο τύπος;
Έστω. Αφού δεν έχεις στοιχεία του, για να πας Επιθεώρηση, άσε σημείωμα στο αυτοκίνητο του ότι αν δεν σε πληρώσει, το ελάχιστο που θα κάνεις είναι καταγγελία στο ΕΦΚΑ ότι σε είχε ανασφάλιστο και θα πληρώσει 10.000 πρόστιμο. Μην γράψεις όνομα, θα καταλάβει αυτός. Το να πας σε εργατολόγο (αυτός είναι ο αρμόδιος δικηγόρος), μάλλον τη χασούρα σου θα αυξήσει μιας και το ποσό που απαιτείς είναι μικρό και δεν συμφέρει να πας δικαστικά. Και λυπάμαι που το λέω (ακόμα περισσότερο λυπάμαι που ισχύει) αλλά είναι μερικοί τύποι που δεν "καταλαβαίνουν" από τίποτα άλλο παρά από το φόβο.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Mounokwlaraki

Ανώτερος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2016
Μηνύματα
1.336
Κριτικές
61
Like
3.050
Πόντοι
7.216
Τι αυθημερόν να ζητάει τα χρήματα ρε τύποι? Έχετε δουλέψει ποτέ στην ζωή σας? Αυτό δεν το έχω συνάντηση πουθενά πέρα από σερβιτοριλικι τις εποχές που ήμασταν με ποσοστά.
 

ichat198

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
271
Like
698
Πόντοι
81
Χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω μάλλον θα χάσεις τα λεφτά σου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον απειλήσεις ότι θα πας στην επιθεώρηση. Αν πας πραγματικά όμως δεν σε συμφέρει για τέτοιο ποσό. Βγάλε εισφορές φόρους και θα σου μείνουν ψίχουλα. Το ξέρω θες να τον γαμήσεις αλλά δεν σε συμφέρει. Στο λέω από ίδια πείρα όπου έχασα κοντά 2000 από εργοδότη έχοντας μάλιστα σύμβαση.
 

baros

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2010
Μηνύματα
82.573
Κριτικές
31
Like
13.158
Πόντοι
5.097
kyriako σε πιστολιασε,στειλε του μνμ οτι εχεις μια δουλεια σε συγγενικο σου προσωπο να βαλει αλουμινια η βαλε σπιτι σου και μετα πιστολιασε τον εσυ. :sunglasses:
η πληροφορια ηταν αφιλοκερδος απο την δευτερη και μετα χρεωνω. :hi:
 

No Respect

Μέλος
Εγγρ.
21 Μαρ 2020
Μηνύματα
152
Like
259
Πόντοι
21
Τον τύπο τον γνώρισα σε μια οικοδομή που πήγα για μεροκάματο. Περίπου τρίμηνο συνεργαζόμαστε. Ξέρω την περιοχή που μένει και έχω περάσει να δω κινήσεις εκεί. Παρκάρει το αμάξι στο ίδιο σημείο πάντα αλλά κανένα κουδούνι εκεί δεν γράφει το όνομά του. Έβαλα μια φίλη στην εφορία να βρεί στοιχεία γι αυτόν και με το όνομα του βρήκε κάτι άλλους ξέμπαρκους σε άλλες πόλεις. Λέτε να μου έχει πει ψεύτικο όνομα ο τύπος;
Δεν σε δήλωσε, δεν ξέρεις που μένει, δεν ξέρεις το πραγματικό του όνομα...

Είσαι τυχερός που εκεί στη οικοδομή σε κανένα υπόγειο δεν σου έριξε και έναν πούτσο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom