Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ολοι στις δυσκολες στιγμες θελουμε να πιστεψουμε σε κατι που ειναι πιο δυνατο απο μας,σε κατι που σε περιπτωσεις οπου δεν μπορουμε να αντιμετωπισουμε  να εναποθετουμε τις ελπιδες μας!!για αλλους ειναι ο χριστος,για ολους ο μωαμεθ κτλ!!για μενα ,δεν υπαρχει ενας θεος που σε καθε χωρα ,αναλογα την λουλτουρα ,την ιστορια ,του δινουν διαφορετικη ονομασια!εμεις τον λεμε χριστο,οι μωαμεθανοι μωαμεθ!
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
(Σε τρακάρει κάποιος)
"Α ρε **μω το χριστό σου..."
(Το ίδιο άτομο, αρρωσταίνει το παιδί του)
"Αχ θεέ μου κάνε να γίνει καλά το παιδί μου και εγώ θα..."

Αυτά μ'αρέσουν σε πολλούς που πουλάνε "θρησκεία", εγώ είμαι πιστός, πάω εκκλησία κάθε κυριακή, νηστεύω κτλ.

Κατά τα άλλα την αποψή μου για το θέμα θρησκεία την ανέλυσα σε προηγούμενο post που έκανα σε αυτό το thread.
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
(Σε τρακάρει κάποιος)
"Α ρε **μω το χριστό σου..."
(Το ίδιο άτομο, αρρωσταίνει το παιδί του)
"Αχ θεέ μου κάνε να γίνει καλά το παιδί μου και εγώ θα..."

Αυτά μ'αρέσουν σε πολλούς που πουλάνε "θρησκεία", εγώ είμαι πιστός, πάω εκκλησία κάθε κυριακή, νηστεύω κτλ.

Κατά τα άλλα την αποψή μου για το θέμα θρησκεία την ανέλυσα σε προηγούμενο post που έκανα σε αυτό το thread.

για αυτους ακριβως τους λογους ειπα οτι δε μπορω να διανοηθω τη ζωη μου γενικοτερα μη συνυφασμενη με την θρησκεια με οποιον τροπο κι αν αυτο συμβαινει......τι θα λεω? μα τον τουτατη? λοοοολ
 

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
για αυτους ακριβως τους λογους ειπα οτι δε μπορω να διανοηθω τη ζωη μου γενικοτερα μη συνυφασμενη με την θρησκεια με οποιον τροπο κι αν αυτο συμβαινει......τι θα λεω? μα τον τουτατη? λοοοολ

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Ασε γιατι αν ειναι να αποκτησω την περιφερεια του Οβελιξ προτιμω να λεω bir alah........
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Διάβασε τον Ercolumbus - ο κόκκινος πλανήτης, ένα μικρό βιβλίο των εκδόσεων Αετός, που έχει γράψει ο Κολομβιανός Ravolu - υπάρχει σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία, Ελευθερουδάκης, Ιανος, Fnac - και θα αποκτήσεις μια καλύτερη γνώση αυτού που ονομάζουμε Θεός & θεικό ..... και  ταυτίζεται με το Απόλυτο, αυτο που εμεις με το 3διάστατο ανθώπινο σώμα αδυνατούμε να προσεγγίσουμε. 
Με απλά λόγια μην αναφέρεσαι σε Θεό οταν αυτη η έννοια δεν προσεγγίζεται απο τον άνθρωπο ....
Εγω παντως ψηφισα το "αλλο"..........το βλεπω λιγο σκεπτικιστικα το θεμα........πιστευω οτι υπαρχει θεος τωρα αν τον λενε χριστο ή μωαμεθ ή βουδα ή βελζεβουλη δεν το γνωριζω........επειδη παντως γενικοτερα ειμαι υπερ της τηρησης των θεσμων και των παραδοσεων υπαρχουν καποια πραγματα τα οποια ακομα κανω....απο κει και περα τον χριστο μου εχουν μαθει και αυτον θα τον εχω παντα υποσυνειδητα στο πισω μερος του μυαλο μου ακομα και αν δηλωνω αθεη ή αθρησκη......επομενω δε νομιζω οτι υπαρχει για μενα τουλαχιστον σωστη απαντηση.......το βλεπω λιγο σφαιρικα το θεμα......θεολογικη συζητηση ναι αλλα θρησκοληψια και φανατισμοι ειναι αστειοι....
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Σαβαλα δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνεις με τους "διδασκαλους" μιας θρησκειας για να βρισκεσαι κοντα της ή μακρυα της.......προσωπικα ποτε δεν χωνεψα τους παπαδες ειδικα οσο ανεβαιναν ιεραρχικα (μητροπολιτες κτλ...) αυτο δε σημαινει οτι και εγω δεν βρισκω πολλα καλα στοιχεια οπως και καποια που δε με βρισκουν συμφωνη.......νομιζω οτι ο καθενας προσαρμοζει αυτα που ασπαζεται στα προσωπικα του δεδομενα και αναγκες.....
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Θ
Διάβασε τον Ercolumbus - ο κόκκινος πλανήτης, ένα μικρό βιβλίο των εκδόσεων Αετός, που έχει γράψει ο Κολομβιανός Ravolu - υπάρχει σε όλα τα μεγάλα βιβλιοπωλεία, Ελευθερουδάκης, Ιανος, Fnac - και θα αποκτήσεις μια καλύτερη γνώση αυτού που ονομάζουμε Θεός & θεικό ..... και  ταυτίζεται με το Απόλυτο, αυτο που εμεις με το 3διάστατο ανθώπινο σώμα αδυνατούμε να προσεγγίσουμε. 
Με απλά λόγια μην αναφέρεσαι σε Θεό οταν αυτη η έννοια δεν προσεγγίζεται απο τον άνθρωπο ....

Θα το κοιταξω αν και ειναι δυσκολο τωρα γιατι ειμαι αγγλια.......με ενδιαφερουν πολυ αυτου του ειδους οι ερευνες-βιβλια-συζητησεις........αυτο που εχω εγω στο μαυλο μου ως θεο μπορει να εχει την οποιαδηποτε μορφη........θες να το πεις πνευμα? θες να το πεις ηλεκτρομαγνητικη μαζα? ενεργειακο πεδιο? εξωγηινο? ειναι πολυ ενδιαφερον παντως το να το ψαχνεις και να ακους διαφορετικες αποψεις........αρκει να μην στη δωσει βεβαια και την ψωνισεις και σε ψαχνουν σαν τον λιαντινη........λοοοοοοολ
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Προφανώς μου κάνεις πλάκα.
Τέλως πάντων αρκετά βρέθηκα υπό τον έλεγχο της rouli , οπότε άντε γεια και πάλι.

Καλα ειστε αρρωστοι οι γαβροι,αλλα συμφωνω για το Ριμπο!
Τωρα με το τελευταιο,τι εννοεις?Γιατι δεν εχω καμμια σχεση με καμμια rouli.Για την ακριβεια δεν ξερω καν ποια ειναι.
 

Επισκέπτης
Η θρησκεια χρημα που ειναι?
οι περισοτεροι την ασπαζονται αλλα το κρατουν κρυφο........
 

peoklis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
203
Κριτικές
7
Like
331
Πόντοι
21
Ευτυχως Karaliakoyras ο κοσμος ξυπναει και απομακρυνεται απο τετοια κολληματα(θρησκευτικα),προς απογοητευση των απατεωνων με τα ρασα και του μασκαριωτατου Ιεροδουλου...
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
μαλιστα γεμισε ο κοσμος επαναστατες αλλα οταν ερθουν τα  δυσκολα ολοι κανουμε τους τουριστες λοιπον οτι εγινε εγινε απο την παπικη εξουσια δεν λεω και σε μας εχουν γινει αλλα οχι τοσο αλλωστε σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι!   .   (Ευτυχως Karaliakoyr as ο κοσμος ξυπναει και απομακρυνετ αι απο τετοια κολληματα(θρησκευτικα),προς απογοητευση των απατεωνων με τα ρασα και του μασκαριωτατου Ιεροδουλου.)  σωστα ο κοσμος ξυπναει και σε λαθος εποχες ασε ρε σωτηρα του κοσμου αφου εισαι τοσοοοο καλος γιατι δεν βοηθας τον συναθρωπο πηγαινε σε κανα σισιτιο να δουλεψεις εθελοντικα ασε ρε φιλε εισαι πισω απο μια οθονη και το παιζεις μαγκας (ουτε και εγω εχω κανει κατι απο τα παραπανω αλλα αν μην τι αλλο δεν κατακρινω) :jerking: :uglystupid:
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
μαλιστα γεμισε ο κοσμος επαναστατες αλλα οταν ερθουν τα  δυσκολα ολοι κανουμε τους τουριστες λοιπον οτι εγινε εγινε απο την παπικη εξουσια δεν λεω και σε μας εχουν γινει αλλα οχι τοσο αλλωστε σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι!   .   (Ευτυχως Karaliakoyr as ο κοσμος ξυπναει και απομακρυνετ αι απο τετοια κολληματα(θρησκευτικα),προς απογοητευση των απατεωνων με τα ρασα και του μασκαριωτατου Ιεροδουλου.)  σωστα ο κοσμος ξυπναει και σε λαθος εποχες ασε ρε σωτηρα του κοσμου αφου εισαι τοσοοοο καλος γιατι δεν βοηθας τον συναθρωπο πηγαινε σε κανα σισιτιο να δουλεψεις εθελοντικα ασε ρε φιλε εισαι πισω απο μια οθονη και το παιζεις μαγκας (ουτε και εγω εχω κανει κατι απο τα παραπανω αλλα αν μην τι αλλο δεν κατακρινω) :jerking: :uglystupid:

Το θεμα ειναι η εκκλησια να αποδεσμευσει μερος της ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ περιουσιας της και να αρχισει να μοιραζει!Οχι για μενα και σενα,αλλα γι'αυτους που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα.Αν θελουν οι εχοντες και κατεχοντες(μεσα σ'αυτους και οι εκκλησια),αλλαζουν τα παντα.
Απλα οι πλουσιοι θελουν να γινονται πλουσιοτεροι και δινουν ενα αρχιδι στους αλλους.Και η εκκλησια φυσικα.Με τον εθελοντισμο και την φιλανθρωπια,απλα δινεις χαπι στον αρρωστο,δεν τον γιατρευεις.Και οι εκκλησια-μαζι με τους φιλανθρωπους Κοσμικους που βλεπεις στο STAR-επιθυμουν τους φτωχους να παραμεινουν φτωχοι  για να μην χασουν τη πελατεια τους.Τους δινουν την δοση τους,οπως οι εμποροι ναρκωτικων που δινουν στα πρεζονια την καταλληλη δοση,ωστε ουτε να πεθανουν ουτε να γλιτωσουν την εξαρτηση και να ξαναρχονται παλι οι πελατες....
Γι'αυτο εμεις δεν εχουμε τιποτε αλλο περα απο το να τους ανατρεψουμε,
παση θυσια.Πρεπει ολο αυτο το σαπιο συστημα να καταρρευσει.
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
αρα θελει ολο το συστημα τι ρολο παιζει η θρησκεια??? η θεος φταιει που οι αλλοι και ειδικα οι τραγουδιστες και αυτοι μαλακιζονται? ωστοσο η εκκλησια εχει κανει αρκετα εχει φτιαξει γηρηκομεια και παει λεγοντας δεν λεω υπαρχουν και καπιοι οι οπιοι κανουν καταχρηση αλλα ειναι αυτοι που εχουν κολητους τον πρωθυπουργο και παει λεγοντας! αποδειξη για αλλη μια φορα οτι η θρησκεια δεν φταει σε τπτ απλα η ιδια η πολιτικη.
 

qozac

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
γενικα καλα τα λενε germaon. mounitsa και αλλοι δν θα ασχοληθω με αυτο με εχει απασχολησει αρκετα και συνεχιζει βεβαια ,θα πω καποια πραγματα σημειολογικα περισοτερο .
να γινει καποιος διαχωρισμος εκκλησιας ,θρησκειας , θεου ειναι σημαντικο πιστευω, για παραδειγμα εκκλησια ειναι περισοτερο κοινωνιολογικος ορος , θρησκεια ειναι ενδοπολιτισμικος ορος θεσμικης μορφης υπαρχει ενας ντετερμινισμος κυριως ικανοποιωντας επιτασεις υπαρξικης συνεχειας γιαυτο εχουν και υποθετικο χαρακτηρα, θεος ειναι στην ακραια βαθμιδα διανοητικων σχηματων ως συγκλιση της υπαρξης και της μη υπαρξης.
θεωρητικα μπορω να αποδειξω(ουμε) οτι υπαρχει θεος , ειναι σαν  ταχυδακτιλουργικο τεχνασμα , χρησιμοποιωντας "εργαλεια" της λογικης (μαθηματικα εννοω). ειναι ομως σαν να κανω μαγικα και να προσπαθω να σε πεισω οτι οντως εξαφανισα το αγαλμα της ελευθεριας με μαγικη σκονη αντιθετα στην κοινη -γενικη-αντιληψη, και αυτο γιατι λογικα ειναι ορθο ομως υπαρχουν σαφη προβληματα πως οριζουμε το θεο ποιες υποθεσεις κανουμε κτλ βαρετα .
ταυτογχρονα θεωρω ανοητο οποιον λεει οτι ειναι αθεος δηλαδη ΠΙΣΤΕΥΕΙ στην μη υπαρξη θεου και γιατι πιστευει, και γιατι σε 2ο βαθμο ειναι παραλογο εκτος και αν εννοει οτι δν ειναι σιγουρος , ουτε εγω ειμαι .
τωρα οι αθρησκοι μια μεγαλυτερη κατηγορια απο τους αθεους , δν θα πω πολλα απλα ειναι εγωιστες.
το ιερατειο δν με ενδιαφερει δημιουργηθηκες με βαση αναγκες συγκεκριμενων χρονικων στιγμων και ηδη πιστευω επρεπε να αξελιχθει μαζι μετους καιρους πριν γινουν οπως εγιναν καραγκιοζηδες ρασοφοροι , ωστοσο η αναγκη να υπαρχουν ειναι αναγκη γνωσεολογικου υποβαθρου κτλ , βεβαιως καμια σχεση της θεωριας απο την πραξη οπως γινεται τελοςπαντων αυτα.
 

Επισκέπτης
πανο εισαι αυτο που λεμε,δεν εχεις τον Θεο σου!!!μεγαλο αλανι ο πανος !!!!!!!
 

nikos6

Μέλος
Εγγρ.
31 Δεκ 2006
Μηνύματα
569
Like
16
Πόντοι
6
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του οποιοδήποτε Θεού. Αλλά σέβομαι όλες τις θρησκείες και τους ανθρώπους που τις ασπάζονται!!! Εγώ προσωπικά είμαι ʼθεος.
+1.δημιουργια ανθρωπων για να πιστεψουν σε κατι που θα τους δωσει κουραγιο και δυναμη.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom