Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Nefilim

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
730
Κριτικές
1
Like
37
Πόντοι
6
δεν υπάρχει θεός κι όλες οι θρησκείες είναι για έλεγχο σκέψης και χειραγώγηση του κτήνους που ονομάζεται λαός, μάζα, άνθρωποι.

Ζω ελεύθερος και κάνω θετικές σκέψεις.
Είμαι το μέσο εκδήλωσης αυτού που αυτοί λένε θεϊκό αποτέλεσμα, αλλά οι λέξεις είναι πολύ φτωχές για να το εξηγήσουν διεξοδικά.
 

Συνημμένα

  • JsLtd.jpg
    JsLtd.jpg
    173,2 KB · Εμφανίσεις: 64

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Οι ..."θετικές σκέψεις" ε;

Μμμάλιστα... Whatever!
 
OP
OP
M

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
3
Πόντοι
1
Οσον αφορα το σταυρο στη σημαια,καποια στιγμη θα τον βγαλουν και αυτον,οπως εβγαλαν το Χ.Ο απο τις ταυτοτητες.Οταν καποτε δουμε πως εχουμε τεραστιο πολιτισμικο πλουτο με ανωτερες αξιες και προοπτικες του Χριστιανισμου,θα γινει επαναπροσδιορισμος.
Θεμα χρονου ειναι.
αυτο δεν προκειται να γινει ποτε,οσο η ελλαδα ειναι ελευθερη.μηπως ξεχασατε το λαβαρο που υψωθηκε στην αγ.λαυρα το 1821?
 
OP
OP
M

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
3
Πόντοι
1
Κάνεις λάθος.Το Ελληνικό έθνος παραμένει Ελληνικό είτε έχει στη σημαία σταυρό είτε έχει τους κεραυνούς του Δία.
τις γαλανολευκες γραμμες εννοεις?αν ναι, τελικα ο καθενας δινει το νοημα που τον συμφερει στα πραγματα.χωρις παρεξηγηση ετσι?
 

petrospelekanos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
772
Like
2
Πόντοι
6
ΤΟ "καμμία" που έχεις βάλει ως επιλογή, πάντως, μπορεί και να εκληφθεί ως "δεν γνωρίζω/δεν απαντώ". Μήπως είναι καλύτερα να βάλεις την επιλογή "αθεος", που ορίζει συγκεκριμένη φιλοσοφική και θρησκευτική στάση;
 
OP
OP
M

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
3
Πόντοι
1
δεν υπάρχει θεός κι όλες οι θρησκείες είναι για έλεγχο σκέψης και χειραγώγηση του κτήνους που ονομάζεται λαός, μάζα, άνθρωποι.

Ζω ελεύθερος και κάνω θετικές σκέψεις.
Είμαι το μέσο εκδήλωσης αυτού που αυτοί λένε θεϊκό αποτέλεσμα, αλλά οι λέξεις είναι πολύ φτωχές για να το εξηγήσουν διεξοδικά.
δεν εχεις αναρωτηθει ποτε πως δημιουργηθηκε η γη?τι απαντηση δινεις στον εαυτο σου?ρωτω ολους και τους δωδεκαθεϊστες και τους αθεους.
 

lepando

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
865
Like
2
Πόντοι
6
δεν εχεις αναρωτηθει ποτε πως δημιουργηθηκε η γη?τι απαντηση δινεις στον εαυτο σου?ρωτω ολους και τους δωδεκαθεϊστες και τους αθεους.
ουτε 12θειστης, ουτε αθεος ειμαι (αν & με την αποψη, που καταλαβαινω οτι εσυ εννοεις το θειο ειμαι!). Εχεις σκεφτει π.χ την πιθανοτητα χημικων, κλπ ενωσεων, συγκυριων, συμπτωσεων??? Εχεις σκεφτει οτι ισως το θειο να ειναι οτι προσφερει η γη (τροφη, νερο)?? Εχεις σκεφτει ποτε οτι ολοι οι μεγαλοι μυστες  ( Ερμής Τρισμέγιστος Βούδας Σολομωντας Ορφέας Πυθαγόρας Ηράκλειτος Εμπεδοκλής Σωκράτης Πλάτων. Μίθρας Απολλώνιος Τυανεύς Ιησούς Χριστός ) που ανα καιρους εμφανιστηκαν στην γη, να ειναι αυτο που λεμε "φωτισμενοι ανθρωποι" που ανακαλυψαν Την Υπερτατη Αληθεα???
 

gkomenios.

Τιμημένος
Εγγρ.
29 Μαρ 2006
Μηνύματα
464
Κριτικές
4
Like
6
Πόντοι
1
Τι κολλημα είναι αυτό που έχεις φάει με τις θρησκείες ρε Chrysarge?
ΕΣΥ τη θρησκεια είσαι??
:sunglasses: :sunglasses: :sunglasses:
 
OP
OP
M

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
3
Πόντοι
1
ουτε 12θειστης, ουτε αθεος ειμαι (αν & με την αποψη, που καταλαβαινω οτι εσυ εννοεις το θειο ειμαι!). Εχεις σκεφτει π.χ την πιθανοτητα χημικων, κλπ ενωσεων, συγκυριων, συμπτωσεων??? Εχεις σκεφτει οτι ισως το θειο να ειναι οτι προσφερει η γη (τροφη, νερο)?? Εχεις σκεφτει ποτε οτι ολοι οι μεγαλοι μυστες  ( Ερμής Τρισμέγιστος Βούδας Σολομωντας Ορφέας Πυθαγόρας Ηράκλειτος Εμπεδοκλής Σωκράτης Πλάτων. Μίθρας Απολλώνιος Τυανεύς Ιησούς Χριστός ) που ανα καιρους εμφανιστηκαν στην γη, να ειναι αυτο που λεμε "φωτισμενοι ανθρωποι" που ανακαλυψαν Την Υπερτατη Αληθεα???
μιλας για το λεγομενο big bang.ναι εχω ακουσει γι'αυτο.εγω εχω καταληξει στο πως δημιουργηθηκε ο κοσμος,εσας ρωταω.το δευτερο μερος της απαντησης σου δεν το καταλαβα.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Αγγλια μμμμ.... ενδιαφερον ειδικά αν ασχολεισαι με financing, money management, corporate banking ....
Ρίξε μια ματια στο αλλά και αν βρεις ενδιαφέρον συζητάμε περισσοτερο ....
Αρης

Θ
Θα το κοιταξω αν και ειναι δυσκολο τωρα γιατι ειμαι αγγλια.......με ενδιαφερουν πολυ αυτου του ειδους οι ερευνες-βιβλια-συζητησεις........αυτο που εχω εγω στο μαυλο μου ως θεο μπορει να εχει την οποιαδηποτε μορφη........θες να το πεις πνευμα? θες να το πεις ηλεκτρομαγνητικη μαζα? ενεργειακο πεδιο? εξωγηινο? ειναι πολυ ενδιαφερον παντως το να το ψαχνεις και να ακους διαφορετικες αποψεις........αρκει να μην στη δωσει βεβαια και την ψωνισεις και σε ψαχνουν σαν τον λιαντινη........λοοοοοοολ
 

lepando

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
865
Like
2
Πόντοι
6
μιλας για το λεγομενο big bang.ναι εχω ακουσει γι'αυτο.εγω εχω καταληξει στο πως δημιουργηθηκε ο κοσμος,εσας ρωταω.το δευτερο μερος της απαντησης σου δεν το καταλαβα.
Απλο: λεω οτι ο Ιησους απο τη Ναζαρετ ηταν ενας φωτισμενος ανθρωπος, ειχε μελετησει η διδαχτει για Σωκρατικη, Πλατωνικη, κλπ φιλοσοφια, ενω συγχρονως ειχε μυηθει στην διδασκαλια των προχριστιανων-των λεγομενων: Καθαρων & καταφερε & βρηκε την Υπερτατη Αληθεια, που εμεις φυσικα ουτε καν να την διανοηθουμε μπορουμε!!! Οτι ο Ιησους υπηρξε, διδαξε, ερωτευτηκε, παντρευτηκε, εκανε απογονους, ΔΕΝ σταυρωθηκε, κλπ.... κλπ....
 

lepando

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
865
Like
2
Πόντοι
6
Για να μη χαλαμε & το tread, ισως & να ειναι ...συμπτωση., μα εχει αναρωτηθει κανεις : Ποσοι ηταν οι αρχαιοι θεοι - ποσοι οι μαθητες του Χριστου- ποσοι οι μηνες .....???? (& καμποσα ακομα, μα μη το μπλεκουμε & πολυ!)
 

jedai

Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2006
Μηνύματα
55
Like
0
Πόντοι
0
μαλιστα καταρχην το συμπαν δημιουργηθηκε ναι μεν απο το big bang αλλα δεν εχει καμια σχεση ολοι λιγο πολυ ξερουμε πως εγινε αυτο το λεει αλλωστε και το ευαγγελιο κατα δευτερον δεν μπορω να συγκρινω την υπαρξη του ανθρωπου που ειναι δημιουργημα του θεου με το βρασιμο ενος νερου(που αναφερε καποιος "εξυπνος") το οποιο ειναι αποτελεσμα της ανθρωπινης παρεμβασης δλδ βαζω μπρικι με νερο στην φωτια και βραζει και ειναι επισης ενα απο τα χαρακτηριστικα το οποιο μας κρατα σε ενα καλο βιωτικο επιπεδο το νερο βραζει και μετα ξαναπευτει μεσω της βροχης.
ωστοσο οι θεοι στην αρχαια ελλαδα δεν ειναι  μονο 12 ειναι παραπανω λιγο στοιχειωδη ιστορια και + αυτου ποτε δεν μαθαμε για τα κατορθωματα που κανανε σε αντιθεση με τους αγιους που τους κυνηγαγανε  οι ρωμαιοι και τους σφαζανε κατα τα αλλα ναι η χριστιανοσυνη κοιταει να κατακτησει τον κοσμο ναι αφου το λετε εσεις επισης ο ιησους απο μικρος πηγαινε και προσευχοταν για οποιον θυμαται. ωστοσο καποιος ειπε οτι η θρησκεια ειναι για τον ελεγχο της σκεψης και μαλακιες ΚΑΙ ΡΩΤΩ ΤΟ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΠΡΑΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΑΣ? και εκτος αυτου για να μαθω ποιο ειναι σωστο και ποιο λαθος πρεπει να ειμαι πιστος? και απαντω οχι αρα τι ρολο παιζει η θρησκεια με την συμπεριφορα ενος ατομου?λεει ναι μεν οτι λεει αλλα εαν καποιος δεν θελησει δεν τα ακολουθει οτι και να λεει η θρησκεια.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΗΝ ΜΙΑ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΛΛΗ  Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΙΝΑΓΩΓΗΣΕΙ ΕΛΕΟΣΣΣΣ! ελπιζω να σας καλυψα σε ολα!
 

Επισκέπτης
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη του οποιοδήποτε Θεού. Αλλά σέβομαι όλες τις θρησκείες και τους ανθρώπους που τις ασπάζονται!!! Εγώ προσωπικά είμαι ʼθεος.

να και ενας ανθρωπος που ενω λεει οτι ειναι αθεος σεβεται αυτους που πιστευουν στον οποινδηποτε θεο και δεν χλευαζει κανεναν.Ετσι πρεπει να σκεφτομαστε ολοι    +100000 κ.γλομπε μοντερειτορ
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Εγω παντως οφειλω να πω οτι οσο κι αν δε μπορει να μου αποδειξει καποιος οτι υπαρχει ο Θεος αλλο τοσο δε μπορει καποιος να μου αποδειξει και το αντιθετο........κοινως διαβαζω οτι καποιος ο οποιος ειναι θρησκευομενος λεει βλακειες και δε μπορει να αποδειξει τιποτα αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως καποιος που υποστηριζει το αντιθετο μπορει να επιχειρηματολογισει επ αυτου εκτος του κλασσικου πλεον "ολα εξηγουνται επιστημονικα" το οποιο εμενα μου ακογεται τοσο απολυτο οσο κατι ατακες που ακουω απο μερικους θρησκοληπτους φανατισμενους.....

ακομα και σημερα καποια πραγματα δεν εξηγουνται επιστημονικα........και ναι υπαρχει η αντιληψη "καποια στιγμη θα εξηγηθουν επιστημονικα τα παντα" μεχρι να ερθει ομως αυτη η στιγμη επιλεγω το να κραταω καποια αποσταση απο ολα αυτα και να μην ειμαι απολυτη για τιποτα.....


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom