Νέα

Θρησκευτικη χουντα. Εως ποτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kazabuburas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
παίζουμε με τις εκφράσεις... όλοι δεχόμαστε κριτική αλλά ο συναγωνιστής που το ανέφερε εστίασε στον τρόπο...
 

Επισκέπτης
Βίντεο με το τί κάνουν οι ισλαμοφασίστες στην Συρία.

 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Σας εχει γαμησει ο Kazabuburas.
Μαρουλι σας εχει παει ο βλακοτρολλης...
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ρε αγορι μου εχουν τοσο ΜΙΣΟΣ λογω θρησκειας ενω ειναι ΙΔΙΟ ΕΘΝΟΣ! Ιδια φυλη! Και χωρισαν και μονο ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ! Αααα θα τρελαθουμε μου φαινεται! Το Μπαγκλαντες λεγοταν Ανατολικο Πακισταν και επειτα χωρισε απο το Πακισταν .
Μαθε και τι σημαινει η λεξη Πακισταν. Απλως στο Πακισταν μιλανε Ουρντου, στην Ινδια Χιντουν, ειναι διαφορετικες διαλεκτοι της ιδιας γλωσσας.
Και σκεψου απαρνουνται τους ομοεθνεις και ομοφυλος ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.
Η Ινδια των αρχαιων χρονων και η Ινδια που ειχαν οι Αγγλοι περιλαμβανε τις σημερινες ΠΑΚΙΣΤΑΝ, ΙΝΔΙΑ, ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ, ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ! Επειτα μετα την απελευθερωση και με τα την δολοφονια του Γκαντι για λουος ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΜΙΣΟΥΣ! ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ! ΕΝΩ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ!
Τι δεν ισχυει απο αυτα που ειπα?


Πρωτον, στην Ινδια μιλανε Ηindi και Βenghali μαζι με πανω απο 25 αλλες τοπικες διαλεκτους συν Αγγλικα. Και οχι μονο Hindi(και οχι Hindu=Ινδου, εννοωντας τον Ινδο ποταμο).

Το Πακισταν εχει αρχαια ιστορια οσο και η Ινδια. Ποτε ομως στα αρχαια χρονια δεν υπηρχε σαν οργανωμενο εθνος κατι που οι Ινδοι ΗΤΑΝ. Οι Πακιστανοι ηταν νομαδικος λαος ο οποιος στην αρχαιοτητα κατεβηκε απο τις στεπες της περιοχης του Καυκασου για να βρει καλυτερες συνθηκες διαβιωσης δεδομενου οτι στις στεπες δεν ειχαν τιποτα αλλο περα απο κτηνοτροφια. ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΕ απο τους Ινδους οι οποιοι στην συγκεκριμενη περιοδο χρησιμοποιουσαν για την χωρα τους τον ορο Μπαρατ. ΔΕΝ ηταν ο ιδιος λαος.
Η Ινδικη αυτοκρατορια ηταν χωρισμενη σε 120 βασιλεια,  περιελαμβανε τις χωρες που σημερα ειναι γνωστες σαν Ινδια, Πακισταν, Μπαγκλαντες, Σρι Λανκα, Μπουταν, Νεπαλ και Βιρμανια. Καθολη την διαρκεια της αυτοκρατοριας υπηρχαν συγκρουσεις αναμεσα στους Ινδους και τους κατοικους των περιοχων που προσαρτηθηκαν. Ολες με νικητες τους Ινδους κατακτητες.

Κατα την χρονικη αυτη διαρκεια ο λαος των βασιλειων ηταν διαιρεμενος σε 7 ΚΑΣΤΕΣ(ταξεις) οι οποιες ηταν στρατιωτες, γεωργοι, αυλικοι, κτηνοτροφοι, επιτροποι, τεχνιτες και φιλοσοφοι.
Οι καστες δημιουργηθηκαν για να ξεχωριζουν τις ειδικοτητες και τις ιδιοτητες του καθενος. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΚΑΣΤΕΣ(ΟΥΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ) ΜΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Αυτο το καταλαβαινεις?

Η Ινδικη αυτοκρατορια με την τοτε μορφη διαλυθηκε με την ελευση των Περσων απο τον βασιλια Δαρειο ο οποιος επωφεληθηκε απο τις συνεχεις συγκρουσεις στο εσωτερικο της Ινδιας οι οποιες προηρθαν απο την ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ(αλλα εθνη!) των λαων που την αποτελουσαν. Οι Περσες κατελαβαν το κομματι γης που σημερα ειναι γνωστο ως Πακισταν. Τους Πακιστανους τους ονομαζαν Hurdini και τους Ινδους Hindustani.
Το οποιο κομματι στην συνεχεια κατακτηθηκε απο τους Ελληνες(Αλεξανδρος). Ο Αλεξανδρος δεν κατεκτησε το κομματι γης που ειναι σημερα γνωστο ως Ινδια. Σταματησε στον Ινδο ποταμο.
Μετα τον θανατο του Αλεξανδρου η κατακτημενη περιοχη(Πακισταν) διοικηθηκε απο Ελληνες ηγεμονες μεχρι περιπου και την υποτιθεμενη γεννηση του χριστου.  
Την συγκεκριμενη χρονικη περιοδο στις χωρες αυτες η θρησκεια που επικρατουσε κυριως ηταν ο Βουδισμος, θρησκεια που ειχε δημιουργηθει απο τα πρωτα χρονια της Ινδιας σαν εθνος, σαν αντιδραση στην θρησκεια του βεδισμου και στις χρονιες ενοπλες συγκρουσεις και πολεμους, τοσο εμφυλιες οσο και με τους γειτονικους λαους.
Αλλες μικροτερες θρησκεις ηταν ο ζαιρισμος, ο ζωροαστρισμος.
Στα χρονια που ακολουθησαν στο κρατος που σημερα αποκαλουμε Πακισταν, εισεβαλαν οι Αραβες και επικρατησε ο ισλαμισμος.

Τον 6ο αιωνα, η Ινδια ειχε προσαρτημενες μονο τις περιοχες του Νεπαλ και του Κασμιρ.
Οι Ινδοι λογω αυτης της καταστασης δεν μπορεσαν να αντισταθουν στην επιθεση των μουσουλμανων και ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΑΝ. Οι Πακιστανοι παροτι και αυτοι κατακτημενοι απο τους Αραβες ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ στο πλευρο τους σαν εκδικηση για την κατακτηση της περιοχης τους απο τους Ινδους τα προηγουμενα χρονια.

Η μουσουλμανικη ηγεμονια στις χωρες της νοτιοδυτικης Ασιας ελαβε τελος με την ελευση των Ταταρων και εν συνεχεια των Μογγολων οι οποιοι εμειναν σε αυτα τα εδαφη για αιωνες. Ινδοι, Πακιστανοι καθως και ολες οι γυρω χωρες κατακτηθηκαν παλι.

Εν συνεχεια εφτασαν στην περιοχη Πορτογαλοι, Ολλανδοι και φυσικα οι Αγγλοι. Οι οποιοι ηταν και αυτοι που ουσιαστικα τερματισαν την αυτοκρατορια των Μογγολων. Οι Αγγλοι προσαρτησαν την Ινδια και το Πακισταν στην Βρετανικη αυτοκρατορια και ονομασαν ολη την περιοχη Εταιρια των Ινδιων. Οι Βρετανοι εμειναν στις χωρες αυτες για περιπου 1 αιωνα μεχρι και την ανεξαρτησια της Ινδιας στην οποια παρεμεινε προσαρτημενο το Πακισταν. Ο Μαχατμα Γκαντι πρωτος ηγετης της συγχρονης Ινδιας, αποφασισε οτι στην χωρα που σημερα ειναι γνωστη σαν Ινδια θα εμεναν ΜΟΝΟ Ινδοι, αφηνοντας τους αλλους λαους(πακιστανοι)να αποκτησουν με την σειρα τους ανεξαρτησια. Ετσι ανατολικα της Ινδιας δημιουργηθηκε το Πακισταν πρωτη φορα σαν οραγανωμενο, ανεξαρτητο εθνος. Πρωτος ηγετης του Πακισταν ηταν ο Αλι Τζινα.
Εν συνεχεια το Πακισταν διαιρεθηκε σε ανατολικο και δυτικο τμημα. Λιγα χρονια μετα το ανατολικο τμημα του Πακισταν αποσκιρτησε κι ετσι δημιουργηθηκε για πρωτη φορα το κρατος που σημερα ονομαζουμε Μπαγκλαντες.

Το Μπαγκλαντες και το Πακισταν εχουν Μουσουλμανισμο και η Ινδια εχει Αθεους, Ινδουισμο, Μουσουλμανισμο, Ζωροαστρισμο, Σιχ, Χριστιανισμο και Βουδισμο και εκατονταδες αλλες αιρεσεις και δογματα.
Η εχθρα μεταξυ των δυο λαων ΔΕΝ ειχε την βαση της σε θρησκευτικες διαφορες, αλλα σε ΕΔΑΦΙΚΕΣ. Απο τα ΠΡΩΤΑ χρονια υπαρξης τους. Πολυ πριν εμφανιστει ο ισλαμισμος.
Ειναι σημερα η εχθρα τους στηριγμενη και σε θρησκευτικα αιτια? Η Ινδια εχει περιπου 150 εκατομμυρια μουσουλμανους οσο ειναι σχεδον ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Πακισταν. Πως το κοβεις? Οι Ινδοι μουσουλμανοι θελουν η χωρα τους να δεχτει επιθεση απο τους Πακιστανους μονο και μονο επειδη εχουν την ιδια θρησκεια? Ειναι δυνατον?
Θα ηθελαν να επικρατει σε ολη την Ινδια ο μουσουλμανισμος? Σιγουρα. ΔΕΝ μοπρουν να το επιτυχουν ομως γιατι στην Ινδια ειναι ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΟΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΜΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ. ΟΙ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 50%, ΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 ΥΠΟΔΙΑΙΡΕΣΕΙΣ! ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ Ο ΕΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.
Και σε καμια περιπτωση οι Ινδοι μουσουλμανοι δεν βαζουν την θρησκεια τους πανω απο την χωρα τους.
Ακου και καποιον που γνωριζει τοσο ινδουιστες οσο και μουσουλμανους Ινδους.



Υπαρχει τιποτα απ ολα τα παραπανω που δεν καταλαβες? Γιατι συγγνωμη κιολας, αλλα δεν προκειται να επανελθω. Δεν ξερω τι αλλο να πω ωστε να καταλαβεις οτι η εχθρα των ΔΥΟ(κι οχι ΕΝΟΣ) αυτων λαων κραταει απο τα αρχαια χρονια πολυ πριν την ελευση των οργανωμενων θρησκειων.
Υπαρχουν κρουσματα βιας αναμεσα στον κοσμο στην Ινδια λκογω θρησκειας? Ναι υπαρχουν(μιλαμε για χωρα 1,7 δις!) αλλα δεν ειναι ουτε καν κατα προσεγγιση στον βαθμο που τα παρουσιαζεις.
ΔΕΝ ειναι αυτο στα βασικα προβληματα της χωρας.

Αυτα και over. Κουραστηκα. Παω να βρω καμια μαυρουλα  :grin:
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Σας εχει γαμησει ο Kazabuburas.
Μαρουλι σας εχει παει ο βλακοτρολλης...


Αν εισαι μονιμως μπουκωμενος μετα απο καθε συνομιλια μας δεν φταιω εγω. Μαλλον το ΙQ ραδικιου που διαθετεις φταiει. Η υπογραφη σου καταλβες τι σημαινει η ακομα το ψαχνεις φιογκο?
Αν δεν σου αρεσουν αυτα που διαβαζεις δεν σε κρατει κανεις. Μπορεις πολυ ανετα να παρεις πουλους απ το thread και να διαδωσεις την βλακεια σου σε αλλα οπως ηδη κανεις. Τα λεμε γκασμαδακο.
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Αν εισαι μονιμως μπουκωμενος μετα απο καθε συνομιλια μας δεν φταιω εγω. Μαλλον το ΙQ ραδικιου που διαθετεις φταiει. Η υπογραφη σου καταλβες τι σημαινει η ακομα το ψαχνεις φιογκο?
Αν δεν σου αρεσουν αυτα που διαβαζεις δεν σε κρατει κανεις. Μπορεις πολυ ανετα να παρεις πουλους απ το thread και να διαδωσεις την βλακεια σου σε αλλα οπως ηδη κανεις. Τα λεμε γκασμαδακο.
Μου εχεις γαμησει το Εγω μου.
Εισαι απυθμενα βλακας... σε θαυμαζω που επιβιωνεις.
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Μου εχεις γαμησει το Εγω μου.
Εισαι απυθμενα βλακας... σε θαυμαζω που επιβιωνεις.


Εσυ εισαι αυτος που προσπαθει μονιμως να μου την πει και καταληγει στα σχοινια φιλαρα. Τι να κανουμε? Δεν ειμαι της κατηγοριας σου. Ας μην αρχιζες τις μαλακιες ευθυς εξαρχης απο τα αλλα thread. Εσυ το αρχισες, εγω θα το τελειωνω. Μην σε κραταω. Εχει σιγουρα πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να διαβασεις στο site απο τις αποψεις ενος....βλακοτρολλη  ;)
 

sferdeklos

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουν 2008
Μηνύματα
9.019
Κριτικές
2
Like
22
Πόντοι
66
Εσυ εισαι αυτος που προσπαθει μονιμως να μου την πει και καταληγει στα σχοινια φιλαρα. Τι να κανουμε? Δεν ειμαι της κατηγοριας σου. Ας μην αρχιζες τις μαλακιες ευθυς εξαρχης απο τα αλλα thread. Εσυ το αρχισες, εγω θα το τελειωνω. Μην σε κραταω. Εχει σιγουρα πολυ πιο ενδιαφεροντα πραγματα να διαβασεις στο site απο τις αποψεις ενος....βλακοτρολλη  ;)
Σου ειπα, εισαι μεγαλυτερος βλακας απο μενα.
Δε μπορω να σε παιξω... εισαι εμπειρος βλαξ.

Βγαλε και συ ενα βιδεακι σαν τον σιφου Αλεξιου να μας φοβερισεις...
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Σου ειπα, εισαι μεγαλυτερος βλακας απο μενα.
Δε μπορω να σε παιξω... εισαι εμπειρος βλαξ.

Βγαλε και συ ενα βιδεακι σαν τον σιφου Αλεξιου να μας φοβερισεις...


Δεν χρειαζεται να φοβερισω καποιον που ειναι ηδη χαμενος απο χερι  ;)

 

Επισκέπτης
Δεσμευση ολης της περιουσιας που ειναι καποια δις εκατομυρια στους χοντροκυλαραδες,αδερφες αξιωματουχους της εκλησιας και φαγωμα μεχρι τελευταιου πορνοευρω στα κωλομπαρα για πορνιασμα μεχρι αισχατον.  τα μουνοπανα οι γερμανοι θα παρουνε τα αρχιδια μου...  εμπαρκο στην αφορολογιτη,τεραστια περιουσιας της εκλησιας μας και φαγωμα στο κωλομπαρα. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Δεσμευση ολης της περιουσιας που ειναι καποια δις εκατομυρια στους χοντροκυλαραδες,αδερφες αξιωματουχους της εκλησιας και φαγωμα μεχρι τελευταιου πορνοευρω στα κωλομπαρα για πορνιασμα μεχρι αισχατον.  τα μουνοπανα οι γερμανοι θα παρουνε τα αρχιδια μου...  εμπαρκο στην αφορολογιτη,τεραστια περιουσιας της εκλησιας μας και φαγωμα στο κωλομπαρα. :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Επιτελους ενας λογικος ανθρωπος  :grin:
Αντε ωρα για υπνο ξημερωσε παλι γαμω....τα ριξαμε τα μπινελικια μας και σημερα  :grin:
Νυχτες μαγκες  ;)
 

Επισκέπτης
μονο οι κωλο λιμουζινες που εχουνε τα μπασταρδια οι "εκπροσωποι του θεου" αν τις πουλουσαμε θα σοζωντουσταν τοσοι ανθρωποι και τοσα παιδια..  δεν μηλαω για εμας που θα γαμουσαμε για τις επομενες 150 ζωες....
 

Paparov

Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
4
Like
4
Πόντοι
16
Η μόνη θρησκεία εδώ και 2.500 χρόνια είναι τα $$. Θρησκεία, νόμοι και εξουσία αποτελούν το τρίπτυχο της παγκόσμιας χούντας. Καλά τα είπες kazabubura, όπως και ο sarouman είχε δίκιο σε κάποια από αυτά που είπε.

 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
πάμε πάλι.. έχω υπομονή βλέπεις...

και η δασκάλα έχει το δικαίωμα της κριτικής... το πως γίνεται η κριτική αυτή και αν η δασκάλα έκανε την κριτική της με σωστό τρόπο δεν είναι θέμα της συζήτησης...
και δεν περιμένεις να σου ζητήσουν την άποψη σου σε ένα πράγμα.. την λές...

έτσι και εσύ δεν περίμενες να σου ζητήσουμε την άποψη σου περί εκκλησίας-κράτους αλλά την εξέφρασες...


και συνεχίζουμε... ο καθένας έχει δικαίωμα να βγεί και να πεί "αυτό δεν το γουστάρω".... και κάθε έλληνας πολίτης έχει δικαίοωμα προσφυγής στην δικαιοσύνη όταν κρίνει ότι θίγεται απο μία πράξη κάποιου ή και του κράτους ακόμη..

η συναυλία δόθηκε και το κράτος έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του τις αιτιάσεις του χριστόδουλου και των οπαδών του (και καλά έκανε)

πάμε και στο έργο.. το έργο παίχτηκε κανονικά... δεν λογοκρίθηκε από κανέναν ..
αλήθεια δεν σε βλέπω να λες τα ίδια για τα αίσχη στην Κερατέα, τα αίσχη στην Κόρινθο ... και αυτοί κατά την γνώμη τους δίκιο είχαν

και κάτι ακόμη .. ο Καζαντζάκης ΟΥΔΕΠΟΤΕ αφορίστηκε


οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες.. ο καθένας έχει και από μία...

εσύ όμως ψέγεις την δασκάλα για τον αντίλογο στην πράξη της μητέρας (ανεξάρτητα από το αν έγινε με σωστό τρόπο ή όχι


Εγω ομως δεν εχω υπομονη.....ειδικα οταν καποιος θελει σωνει και καλα να βγαινει σωστος....
παμε παλι αλλα για τελευταια φορα και δεν ξανασχολουμαι.

ΟΧΙ η δασκαλα δεν εχει κανενα δικαιωμα να ΚΡΙΝΕΙ το παιδι και την μανα του. ΚΑΝΕΝΑ.
Ποσο μαλλον να το ειρωνευτει κατ αυτον τον τροπο και να το εκθεσει.
Δεν πληρωνεται(ΚΑΙ απο την μανα του παιδιου) για να ειρωνευεται και να κρινει τα θρησκευτικα πιστευω κανενος. ΔΕΝ ειναι αυτη η δουλεια της. Απλουστατα ειναι μια κομπλεξικη, τραγικη γυναικα που βγαζει γουστα να το παιζει καποια απεναντι σε 8χρονα.
Αυτη ειναι η αληθεια.
Αν εσυ δεν εχεις κανενα προβλημα η δασκαλα του παιδιου σου, αυριο μεθαυριο να το κανει ρομπα μεσα στην ταξη και να το κρινει για κατι το οποιο ουδεμια σχεση εχει με την δουλεια της....περαστικα. Εγω(και αλλοι απ οτι διαβασα) θα ειχα και μαλιστα μεγαλο.

Παμε παρακατω....σιγα μην περιμενω να μου ζητησουν την αποψη μου σε ενα θεμα(εν προκειμενω την θρησκεια) καθε φορα που θελω να εκφρασω ενα προβληματισμο. Για αυτο φτιαχνονται τα threads για να εκφραζεται ο κοσμος. Τι σχεση εχει αυτο με την κριτικη της δασκαλας στο παιδι, ειναι κατι που καταλαβαινεις μονο εσυ. Εγω δεν πληρωνομαι απο κανενα για να ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΩ κανενα.  Αποψεις γραφω και ανταλλαζω σε ενα site, δεν ΔΙΔΑΣΚΩ σε σχολειο.

Και συνεχιζουμε....αυτο ελειπε να αναβληθει και η συναυλια! ΑΥΤΟ ΕΛΕΙΠΕ! Το οτι ομως αυτο γινεται στην ελλαδα(το να βγαινει δηλαδη η....εκκλησια και να προσπαθει να απαγορευσει συναυλιες) ειναι.......δειγμα προχωρημενης, πολιτισμενης δυτικης χωρας και αυτο.

Και παμε προς το τελος....το εργο ΔΕΝ παιχτηκε κανονικα δεδομενου οτι μονο η Ελλη αγνοησε(και παντα το κανει αν δεις ποσο αμφιλεγομενες ταινιες παιζει) τις απειλες και το επαιξε. Την στιγμη που αλλα μεγαλα σινεμα που ηταν να το παιξουν(γιατι ειχαν την ιδια εταιρια διανομης) οπως το Αθηναιον και το Αστρον εκαναν πισω(multiplex δεν υπηρχαν τοτε). Η ταινια ηταν υποψηφια για 7 χρυσες σφαιρες, oscars, grammy μουσικης, ενωσεων σκηνοθετων αν αυτο σου λεει κατι. Ξερεις πολλες ταινιες που ναναι υποψηφιες για τοσα βραβεια και να παιζονται μονο σε μια αιθουσα? Αν ναι, να μας τις πεις.
Επισης το 'κανονικα' για σενα μαλλον σημαινει οτι οι τραμπουκισμοι, οι φτυσιες και τα μπινελικια συμπεριλαμβανονται στην εισοδο και εξοδο σου απο μια αιθουσα που παιζεται ταινια. Ωραια περνας οταν πας σινεμα εσυ....
Επισης ποια κερατεα και ποια κορινθο? Για τι πραγμα μιλας? Να μυρισω τα νυχια μου ή θα εξηγησεις? Μιλαω για πραγματα που ξερω. Τι να πω για την κορινθο? Τι εγινε στην κορινθο που εχει σχεση με αυτο το thread?

Και κλεινουμε....ο καζαντζακης οντως δεν αφοριστηκε απο την εκκλησια της ελλαδος κατοπιν πιεσεων. Απλως η εκκλησια τον καταραστηκε και του εριξε αναθεμα. Κι εξακολουθει να θεωρειται καταραμενος.
Ιδου:

Αν το προβλημα σου ειναι η λαθος λεξη που χρησιμοποιησα τοτε ανακαλω, κανενα προβλημα. Δεν μπορεις ομως να αρνηθεις τον διωγμο του απο την εκκλησια.


Και ναι οντως οι αποψεις ειναι σαν τις κωλοτρυπιδες....
Το κολλημα σου να συγκρινεις αυτο που εκανε η δασκαλα με μενα και την αντιδραση μου στην πραξη της(την στιγμη μαλιστα που βλεπεις οτι διαφωνουν κι αλλοι μαζι σου) οχι απλα δεν το καταλαβαινω, αλλα εγκαταλειπω και την προσπαθεια να το καταλαβω.
Εχω καθε δικιωμα να κρινω μια δασκαλα για τον τροπο που συμπεριφερεται απενατι στα παιδια.
Αυτη δεν εχει κανενα δικαιωμα να κρινει τα πιστευω των παιδιων και των γονιων τους. Ειναι τοσο γαμημενα απλο. Θα το καταλαβαινε κι ενα 8χρονο.

Αυτα.



edit: Μηπως ξερεις γιατι Ο Τελευτaιος Πειρασμος δεν παιζεται ποτε στην ελληνικη τηλεοραση? Γιατι ας πουμε καθε πασχα βλεπουμε μονιμως τις Δεκα Εντολες, τον Ιησου απο την Ναζαρετ, την Βιβλο, τον Βαραβα και ολα τα κλασικα χριστιανικα εργα αλλα αυτο οχι? Τι ξερεις για το σκηνικο που πηγε να το προβαλλει το star περσυ το πασχα και τελικα δεν το εκανε? Τιποτα να υποθεσω. Δεν προβληθηκε γιατι αντεδρασε η αρχιεπισκοπη εκ μερους 'σκαναδαλιζομενων χριστιανων'. Να τους χαιρομαστε. Πανε την χωρα μας μπροστα.
 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
ρε μεγαλε αντε βρες καμια γυναικα

σας εχει φαει η αγαμια

εδω ειναι ελλαδα..εαν δεν σ αρεσει την βαλιτσα σου και δρομο για το ισλαμ
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
πεστα ρε φουφου

αιντε πρωινιατικα
 

jhonny64

Σεβαστός
Εγγρ.
31 Μαρ 2007
Μηνύματα
67.517
Like
2.736
Πόντοι
1.306
Τους αποκεφάλισαν οι Ταλιμπάν επειδή διασκέδαζαν!

Ταλιμπάν αποκεφάλισαν 17 πολίτες, συμπεριλαμβανομένων δύο γυναικών, οι οποίοι γιόρταζαν με μουσική σε χωριό του νοτίου Αφγανιστάν.


Από τις τοπικές αρχές επιβεβαιώθηκε ότι κάτοικοι του χωριού Ζαμινταβάρ, στα σύνορα μεταξύ των περιοχών Καζάκι και Μούσα Κάλα, είχαν οργανώσει γιορτή με μουσική, στην οποία κατά ορισμένες πληροφορίες, οι γυναίκες χόρευαν.




 

foufoutos_30

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2009
Μηνύματα
12.375
Like
34
Πόντοι
166
μην ασχολεισε ρε τσονι με τον στοκο

αυτος εχει ψυχοψαχτικα επειδη τον εκανε ο πατερας του παπαδακι

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom