Νέα

Θρησκευτικη χουντα. Εως ποτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kazabuburas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

pathos gia ta temachia

Τιμημένος
Εγγρ.
16 Φεβ 2009
Μηνύματα
11.388
Κριτικές
132
Like
147
Πόντοι
2.266
Οχι φιλε καμια σχεση. Δεν ειπα πουθενα σε κανενα να ειναι αθεος ή οτιδηποτε.
Εγραψα ενα κειμενο. Τι παει να πει γιατι ανοιξα το thread? Γιατι ανοιγουν τα threads? Για να γραφει καποιος κατι που τον απασχολει. Και κατεληξα απο την αρχη του thread. Ειπα οτι η ελλαδα ειναι τριτοκοσμικη στο θεμα της θρησκειας. Και θρησκοληπτη σαν χωρα.

η ελλάδα είναι τριτοκοσμική σε άλλα πράγματα...και στην ελλάδα δεν πιστεύουμε σε θρησκεια,αλλά στον Θεό τον Χριστόν και το Άγιον Πνέυμα δηλ. στην πραγματική αλήθεια.Θρησκείες είναι όσες έχουν "ιδρυθεί" από ανθρώπους όπως ο μωάμεθ, ο κομφούκιος, ο λούθηρος κλπ...η ελλάς δεν είναι θρησκόληπτη΄,αλλά διεφθαρμένη σε όλα τα κλιμάκια και πάνω από όλα πολιτικά και ηθικά..το χρήμα έχει διαφθείρει τους πάντες σχεδόν και την ιεραρχία της εκκλησίας φυσικά...αλλά το να γενικολογείς με τις λέξεις που χρησιμοποίησες είναι τουλάχιστον άτοπο.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Απαντησα στον φιλο που μου ελεγε οτι μεταναστευση και θρησκεια σχετιζονται. Τι παει να πει μην το σκαλιζω αδερφε? Εθιξα ενα θεμα που με απασχολει, καποιοι σχολιασαν, καποιοι με ρωτησαν καποια πραγματα. Να μην απαντησω? Συζητηση δεν κανουμε? Το οτι ολα σχεδον τα threads εδω και καποιες μερες εχουν αναφορα στην λαθρομεταναστευση δεν ειναι περιεργο? Ειτε μιλανε για πολιτικα, ειτε για μπουρδελα.

Μισο μισο, δε το ειπα επιτακτικα " μη το σκαλιζεις" , αλλα συμβουλευτικα, οτι δλδ αν σε χαλαει η καλυτερη συνταγη ειναι αυτη... Απο εκει και περα αν θες να το σκαλιζεις παει να πει πως το κανεις κοινωνικα. Δλδ το αναγεις και το αναδεικνυεις σε κοινωνικο θεμα... σωστα?

Ε αν το παμε ετσι λοιπον, για εσενα ειναι υπ αριθμον ενα προβλημα και ζητημα, αλλα αυτο δε σημαινει πως κατ αναγκη ισχυει. Δηλαδη εσυ το βλεπεις ετσι , ειναι μια εμμονη δικη σου ( δεν ειναι κακο). Αλλα και αλλοι εχουν αλλου ειδους εμμονες. Αλλος με τους πουστηδες, αλλος με τις κατσαριδες κλπ. Αυτο δε παει να πει πως τα αντιστοιχα ειναι το νο 1 κοινωνικο προβλημα.

Αλλα αντικειμενικα και να ειναι δεν ειναι το σημαντικοτερο , οπως ανεφερες.
Για εμενα πχ και το χω ξαναπει στα κουφα, το νο 1 προβλημα στη χωρα ειναι η οδικη ασφαλεια. Σκοτωνεται τοσος κοσμος οσος σε ενα μικρο πολεμο καθε χρονο αλλα ολοι κανουν την παλαβη.
Η εγκληματικοτητα φυσικα ειναι αλλο , ενα, η κρατικη διαφθρορα, οι πυρκαγιες στα δαση, και βεβαια η ανεργια.
Για ολα αυτα η θρησκεια δεν ανακατευεται πουθενα. Δηλαδη αν εσυ πας στο νοσοκομειο και δεν εχεις περιθαλψη η πρεπει να δοσεις φακελακι αλλιως θα πεθανεις φταιει η θρησκεια π.χ?
Εσενα βεβαια μπορει προσωπικα το πιο σημαντικο προβλημα στη ζωη σου ναναι οι καμπανες που χτυπανε και οτι εκανες 40 λεπτα τη βδομαδα θρησκευτικα εχεις ψυχολογικα πχ. Δικαιωμα σου και σεβαστο. Αλλα δεν γινεται να απαιτεις αυτο να γινει και ζητημα για ΟΛΟΥΣ επειδη αποσπαται η προσοχη απο αλλα προβληματα πολυ πιο φλεγοντα.... Αυτο λεω...
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Οχι φιλε καμια σχεση. Δεν ειπα πουθενα σε κανενα να ειναι αθεος ή οτιδηποτε.
Εγραψα ενα κειμενο. Τι παει να πει γιατι ανοιξα το thread? Γιατι ανοιγουν τα threads? Για να γραφει καποιος κατι που τον απασχολει. Και κατεληξα απο την αρχη του thread. Ειπα οτι η ελλαδα ειναι τριτοκοσμικη στο θεμα της θρησκειας. Και θρησκοληπτη σαν χωρα.

Μεγαλο λαθος. Αν νομιζεις πως η ελλαδα ειναι θρησκοληπτη, που να δεις οι ΗΠΑ. Οι ΗΠΑ δλδ που την ημερα των ευχαριστιων εχουν και κλειστο το χρηματιστηριο. Εδω τη θρησκευτικη αργια τη λεμε θρησκοληψια, αλλα στις ΗΠΑ που επισης υπαρχει?
Αλλα πανω και απο μουσουλμανικες χωρες, που να δεις το Ισραηλ ποσο θρησκοληπτη χωρα ειναι. 2000 χρονια μετα ξαναιδρυσαν κρατος βασισμενοι αποκλειστικα σε θρησκευτικα κειμενα και πανω σε αυτα στηριζεται το κρατος αυτο.
Μη πουμε δε για την Ινδια. Η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι θρησκοληπτη χωρα με συγκριτικα με πολλες αλλες χωρες στον πλανητη.
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Οι εκτασεις που ανηκουν στην εκκλησια πως της παραχωρηθηκαν?

με κάποια χρυσόβουλα ηλικίας μερικών εκατοντάδων ετών τα οποία αναγνωριστηκανε από τους τούρκους κατακτητές και κατόπιν από την ελληνική πολιτεία.. όπως αναγνωριστήκανε τίτλοι κυριότητας της οθωμανικής αυτοκρατορίας σε εκατοντάδες χιλιάδες έλληνες


Ναι? Μα αφου εγω λεω........παπαριες! Μαλλον αυτο ισχυει για οσους συμφωνουν μαζι σου. Οι αλλοι λενε παπαριες. Οτι ναναι γραφεις. Αυτοαναιρεισαι μονος σου.

επαναλαμβάνω... με την ίδια λογική που η μαμάκα του Ορέστη εξέφρασε την γνώμη της και είπε το παιδί της να μην συμμετέχει στο μάθημα των θρησκευτικών (γνώμη η οποία έγινε αποδεκτή) και η δασκάλα εξέφρασε και την δικιά της άποψη.. που βλέπεις ρε παπάρα τον ρατσισμό??? ή μήπως η μάνα και ο πατέρας του δεν επιδέχονται κριτικής για τις θέσις τους ??

Ο προεδρος των αντιστασιακων και ο προεδρος του επιμελητηριου εξαιρουνται απο την φορολογια με τις οργανωσεις τους? Το ιδιο status εχουν με τον καθε αρχιεπισκοπο? Bγαινουν και αυτοι να απαγορευσουν συναυλιες και βιβλια? Τι λες. Το μαθαμε και αυτο σημερα.

οι φορολογικές απαλλαγές των θρησκευτικών οργανώσεων (και όχι μόνο της ορθοδόξου ανατολικής εκκλησίας) ισχύουν όντως.. όπως και οι φορολογικές απαλλαγές χιλιάδων ΜΚΟ που ασχολούνται με πάσαν νόσον και μαλακίαν..

αλήθεια μπορείς να μου αναφέρεις μια συναυλία και ένα βιβλίο που απαγορεύτηκαν στην Ελλάδα από το 1974 και μετα?


Το βλεπω!  :2funny:
Οποιος λεει διαφορετικα πραγματα απο σενα(την αποψη του δηλαδη) λεει παπαριες.
Ασε μας ρε μεγαλε  :2funny:

το ποιός λέει παπαριές ή οχι θα το κρίνουν οι συμφορουμίτες... αυτό δεν θα με εμποδίσει να γράψω την άποψη μου για τα πόστ σου

Και αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι ενα δημοσιο forum στο οποιο ο καθενας μπορει να εκφρασει την αποψη του(εσυ το γραψες αυτο αλλωστε) σε thread. Στο κατω κατω της γραφης σε οποιον δεν γουσταρει αυτο που διαβαζει για αυτον τον λογο υπαρχουν και αλλα thread....

το δημόσιο είναι κοινό κτήμα... δηλαδή όλων μας εξ ου και οι κανόνες που επεβλήθησαν από τους διαχειριστές τους και όλοι τους αποδεχτήκαμε.. το ιδιωτικό είναι τελείως άλλο πράγμα...
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Πάντας για να λέμε κ του παπά το δίκιο η θρησκευτική χούντα είναι ήσσονος σημασίας μπρος στην πράσινη. :rockon:
 

Επισκέπτης
επαναλαμβάνω... με την ίδια λογική που η μαμάκα του Ορέστη εξέφρασε την γνώμη της και είπε το παιδί της να μην συμμετέχει στο μάθημα των θρησκευτικών (γνώμη η οποία έγινε αποδεκτή) και η δασκάλα εξέφρασε και την δικιά της άποψη.. που βλέπεις ρε παπάρα τον ρατσισμό??? ή μήπως η μάνα και ο πατέρας του δεν επιδέχονται κριτικής για τις θέσις τους ??
Δεν είναι δουλειά της δασκάλας να ειρωνεύεται τη μητέρα ενός μαθητή του δημοτικού μπροστά του και μπροστά σε όλους τους συμμαθητές του.
Δεν πληρώνεται για το σκοπό αυτό από το ελληνικό κράτος.
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.326
Κριτικές
15
Like
114
Πόντοι
2.945
αν εμείς εχουμε θρησκευτική χούντα, να πάτε σρην τουρκία, το ιραν, το πακισταν αιγυπτο και στα άλλα τετοια κράτη να δείτε τι σημαίνει θρησκευτική εξουσία.
έχουμε χάσει τη μπάλα στην ελλάδα με αυτες τισ μαλακίες
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
επαναλαμβάνω... με την ίδια λογική που η μαμάκα του Ορέστη εξέφρασε την γνώμη της και είπε το παιδί της να μην συμμετέχει στο μάθημα των θρησκευτικών (γνώμη η οποία έγινε αποδεκτή) και η δασκάλα εξέφρασε και την δικιά της άποψη.. που βλέπεις ρε παπάρα τον ρατσισμό??? ή μήπως η μάνα και ο πατέρας του δεν επιδέχονται κριτικής για τις θέσις τους ??


Εισαι σοβαρος? Η μανα του παιδιου ειχε ζητησει εξαιρεση απο το μαθημα και να μην πηγαινει το παιδι στην εκκλησια οποτε πανε εκδρομη. Που το κακο? Με ποιο δικαιωμα η δασκαλα εβγαλε το παιδι στην σεντρα μπροστα σε ολη την ταξη? Ακου 'θα ρωτησουμε την μαμα του ορεστη αν μας αφηνει' μεσα στην ειρωνεια. Ειρωνεια στον 8χρονο? Το οτι τον εκανε ρομπα σε ολους τι ηταν? Αποψη? Και ποιος ζητησε την αποψη της για ενα θεμα που δεν την αφορουσε? Ωραια δασκαλα. Λες και ζητησε η κοπελα να μην πηγαινει ολο το σχολειο εκκλησια. Για το παιδι της το ζητησε μονο. Σοβαρεψου.

αλήθεια μπορείς να μου αναφέρεις μια συναυλία και ένα βιβλίο που απαγορεύτηκαν στην Ελλάδα από το 1974 και μετα?



Πηγα σε εκεινη την συναυλια. Μεχρι και στο BBC γιναμε θεμα με την μαλακια του χριστοδουλου. Κατσε googlαρε 'slipknot ελλαδα χριστοδουλος' να δεις τι ειχε κανει ο τυπος. Εννοειται οτι ευτυχως ΔΕΝ του περασε. Μονο και μονο επειδη ετυχε το συγκεκριμενο συγκροτημα να ειναι εμπορικα πολυ επιτυχημενο σε ολο τον κοσμο. Κατσε διαβασε για τις μηνυσεις που ηθελαν να κανουν οι παπαδες. Ολα εκει(στο google) ειναι.

Δευτερον, τον 'Τελευταιο Πειρασμο' του Σκορσεζε τον εχεις δει? Ειναι μεταφορα του βιβλιου του καζαντζακη. Παιχτηκε στην Αθηνα το 1989 στην Ελλη(Ακαδημιας). Αν εισαι μεγαλος, μηπως θυμασαι τι εγινε εξω απο το σινεμα? Με τους παπαδες, τους γερους και τις γριες που χτυπαγαν, εφτυναν κι εκαναν ενα σωρο αισχη απεναντι στους θεατες που πηγαν να δουν την ταινια? Με την στηριξη της εκκλησιας που δεν καταδικασε τιποτα(τι να καταδικασει αφου ειχε ΑΦΟΡΙΣΕΙ τον καζαντζακη?) Δυστυχως στο youtube δεν υπαρχει αντιστοιχο video(γιατι αραγε?  :rolleyes:). Θα το βρω ομως απο αλλου αν και δεν χρειαζεται. Οσοι ειναι λιγο μεγαλοι θυμουνται.
Α....και την ταινια μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν μπορουσαμε μεχρι πολυ προσφατα(δεν ξερω αν υπαρχει και τωρα που μιλαμε) να την βρουμε με ελληνικους υποτιτλους στα videoclub? Μονο εισαγωγης ηταν οι κοπιες. Γιατι? Μηπως επειδη καποιοι εξακολουθουν να ενοχλουνται?

Στην ελλαδα μετα το 1974....αυτα.


το ποιός λέει παπαριές ή οχι θα το κρίνουν οι συμφορουμίτες... αυτό δεν θα με εμποδίσει να γράψω την άποψη μου για τα πόστ σου

Κι εγω αυτο λεω. Και δεν σε εμποδιζει κανεις. Αρκει να καταλαβαινεις οτι θα υπαρχει αντιλογος και στις δικες σου αποψεις, και οσοι τον κανουν δεν λενε απαραιτητα παπαριες.

 

Επισκέπτης
Kι εγώ άθρησκος είμαι αλλά δε νιώθω την καταπίεση καμίας θρησκευτικής χούντας.
Βρίσκω υπερβολικό τον τίτλο του νήματος που δημιούργησες.Κι εσύ με τη σειρά σου πρέπει να συμμεριστείς την αντίδραση όσων ενοχλούνται από τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Σε καθεστώς χούντας δε θα μπορούσες να εκφράσεις τόσο εμφατικά την ενόχλησή σου.
 

TAFTAAR

Μέγας
Εγγρ.
25 Ιουλ 2007
Μηνύματα
22.576
Κριτικές
13
Like
202
Πόντοι
4.525
Kι εγώ άθρησκος είμαι αλλά δε νιώθω την καταπίεση καμίας θρησκευτικής χούντας.
Βρίσκω υπερβολικό τον τίτλο του νήματος που δημιούργησες.Κι εσύ με τη σειρά σου πρέπει να συμμεριστείς την αντίδραση όσων ενοχλούνται από τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Σε καθεστώς χούντας δε θα μπορούσες να εκφράσεις τόσο εμφατικά την ενόχλησή σου.
+1
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ε αν το παμε ετσι λοιπον, για εσενα ειναι υπ αριθμον ενα προβλημα και ζητημα, αλλα αυτο δε σημαινει πως κατ αναγκη ισχυει. Δηλαδη εσυ το βλεπεις ετσι , ειναι μια εμμονη δικη σου ( δεν ειναι κακο). Αλλα και αλλοι εχουν αλλου ειδους εμμονες. Αλλος με τους πουστηδες, αλλος με τις κατσαριδες κλπ. Αυτο δε παει να πει πως τα αντιστοιχα ειναι το νο 1 κοινωνικο προβλημα.
...................

.........
Αλλα δεν γινεται να απαιτεις αυτο να γινει και ζητημα για ΟΛΟΥΣ επειδη αποσπαται η προσοχη απο αλλα προβληματα πολυ πιο φλεγοντα.... Αυτο λεω...


Πες μου που απαιτησα να γινει ζητημα. Εγω εγραψα την αποψη μου. Δεν απαιτησα τιποτα απο κανενα. Και ουτε ειπα οτι ειναι το νουμερο 1 προβλημα της χωρας. Ειπα οτι ειναι το νουμερο 1 δικο ΜΟΥ προβλημα. Ουτε συγκρινα με αλλα προβληματα, ουτε τιποτα.


Μεγαλο λαθος. Αν νομιζεις πως η ελλαδα ειναι θρησκοληπτη, που να δεις οι ΗΠΑ. Οι ΗΠΑ δλδ που την ημερα των ευχαριστιων εχουν και κλειστο το χρηματιστηριο. Εδω τη θρησκευτικη αργια τη λεμε θρησκοληψια, αλλα στις ΗΠΑ που επισης υπαρχει?
Αλλα πανω και απο μουσουλμανικες χωρες, που να δεις το Ισραηλ ποσο θρησκοληπτη χωρα ειναι. 2000 χρονια μετα ξαναιδρυσαν κρατος βασισμενοι αποκλειστικα σε θρησκευτικα κειμενα και πανω σε αυτα στηριζεται το κρατος αυτο.
Μη πουμε δε για την Ινδια. Η Ελλαδα ΔΕΝ ειναι θρησκοληπτη χωρα με συγκριτικα με πολλες αλλες χωρες στον πλανητη.


Στην Ινδια εισαι λαθος. Μολις γυρισα απο διακοπες εκει. Δελχι. Καμια σχεση. Υπαρχουν πανω απο 2,000 διαφορετικες υποδιαιρεσεις. Απο ινδουιστες και ισλαμιστες μεχρι μουσουλμανους και ενα σωρο αλλες. Πολλες αιρεσεις. Καμια δεν μπορει να επιβληθει πανω στην αλλη. Ακριβως επειδη ειναι τοσες πολλες. Στην Ινδια εχουν αλλα σοβαρα προβληματα πλην φτωχειας(στρατοκρατια). Η θρησκεια δεν ειναι προβλημα. Εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θελεις.

Για Ισραηλ και νοτιες πολιτειες ΗΠΑ, συμφωνοι. Οι νοτιες πολιτειες ομως ειναι μονο 14. Οι αλλες 37(και Αλασκα) δεν ειναι ετσι. Καμια σχεση. Το χρηματιστηριο κλεινει και εδω το πασχα.
Και ναι η ελλαδα δεν ειναι θρησκοληπτη με βαση αλλες χωρες κυριως της ασιας αλλα αν την συγκρινεις με τις χωρες της ευρωπης, τι ειναι? Προοδευτικη?
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.038
Κριτικές
7
Like
9.740
Πόντοι
1.686


Για οσους ψευτο-αριστερους υποστηρίζουν

το " οχι στην Ισλαμαοφοβία " την απάντηση

δίνει το πιο κάτω βίντεο :




Ισλαμ ? Ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυστ !  :2funny:
 

Κώστας Λαδάκης

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Απρ 2011
Μηνύματα
24.038
Κριτικές
7
Like
9.740
Πόντοι
1.686


Ρε Καζαμπουμπουρα πηγες για " διακοπες " στην Ινδία ?  :2funny: :2funny:

Να βλεπεις την θλιβερή απίστευτη φτώχεια και δυστυχία

και την βρώμα στις Ινδίες

είναι "διακοπές " ?  :2funny: :2funny: :2funny:

 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Kι εγώ άθρησκος είμαι αλλά δε νιώθω την καταπίεση καμίας θρησκευτικής χούντας.
Βρίσκω υπερβολικό τον τίτλο του νήματος που δημιούργησες.Κι εσύ με τη σειρά σου πρέπει να συμμεριστείς την αντίδραση όσων ενοχλούνται από τέτοιους χαρακτηρισμούς.
Σε καθεστώς χούντας δε θα μπορούσες να εκφράσεις τόσο εμφατικά την ενόχλησή σου.

Απ ολους οσους μπορει να διαφωνουν με κατι που εγραψα, εισαι ο μονος στον οποιο ειλικρινα δεν εχω να ανταπαντησω κατι. Γιατι ειναι σωστο το επιχειρημα σου. Ναι εχεις δικιο, ειναι πολυ πιθανο να ειναι υπερβολικος ο τιτλος. Δεν νομιζω οτι μπορω να τον αλλαξω τωρα(και να τον εκανα ισως 'κοινωνικος ρατσισμος' ή κατι αντιστοιχο που προτεινε καποιος αλλος). Αν καποιος ομως μεινει στον τιτλο και δεν διαβασει το κειμενο, δεν φταιω εγω.
Και εγω ή εσυ μπορει να μην περασαμε αυτα που περασαν πολλα αλλα ατομα(κυριως στα χωρια) με την καταπιεση, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτα δεν συνεβησαν και δεν συμβαινουν(καταπιεση) σε αλλους.
Συμμεριζομαι ολες τις αντιδρασεις μονο με μια σημειωση. Να συμμεριζονται και οι υπολοιποι(κατι που δεν συμβαινει στο site) οτι εχουμε και μεις δικαιωμα να αντιδραμε στα ρατσιστικα σχολια τα οποια γινονται κατα δεκαδες σε αλλα threads και να ενοχλουμαστε. Οταν ενοχλουμαστε γινομαστε 'φιλοι των μουσουλμανων', 'παιδια πακιστανων','αναρχοκομμουνια' κι ενα σωρο μαλακιες. Μονο και μονο πειδη τολμαμε να πουμε κατι διαφορετικο, αντιρατσιστικο.

Το λοιπον, συμμεριζομαι τα παντα αλλα ξερεις κατι? Δεν με νοιαζει κιολας. Αφου δεν νοιαζονται οι υπολοιποι οταν προχωρουν στους χαρακτηρισμους που προχωρουν για θεματα που ενοχλουν αυτους, γιατι να νοιαστω εγω? Χεστηκα αδερφε. Ας προσεχαν. Sorry κιολας.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Πες μου που απαιτησα να γινει ζητημα. Εγω εγραψα την αποψη μου. Δεν απαιτησα τιποτα απο κανενα. Και ουτε ειπα οτι ειναι το νουμερο 1 προβλημα της χωρας. Ειπα οτι ειναι το νουμερο 1 δικο ΜΟΥ προβλημα. Ουτε συγκρινα με αλλα προβληματα, ουτε τιποτα.



Στην Ινδια εισαι λαθος. Μολις γυρισα απο διακοπες εκει. Δελχι. Καμια σχεση. Υπαρχουν πανω απο 2,000 διαφορετικες υποδιαιρεσεις. Απο ινδουιστες και ισλαμιστες μεχρι μουσουλμανους και ενα σωρο αλλες. Πολλες αιρεσεις. Καμια δεν μπορει να επιβληθει πανω στην αλλη. Ακριβως επειδη ειναι τοσες πολλες. Στην Ινδια εχουν αλλα σοβαρα προβληματα πλην φτωχειας(στρατοκρατια). Η θρησκεια δεν ειναι προβλημα. Εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θελεις.

Για Ισραηλ και νοτιες πολιτειες ΗΠΑ, συμφωνοι. Οι νοτιες πολιτειες ομως ειναι μονο 14. Οι αλλες 37(και Αλασκα) δεν ειναι ετσι. Καμια σχεση. Το χρηματιστηριο κλεινει και εδω το πασχα.
Και ναι η ελλαδα δεν ειναι θρησκοληπτη με βαση αλλες χωρες κυριως της ασιας αλλα αν την συγκρινεις με τις χωρες της ευρωπης, τι ειναι? Προοδευτικη?


Αν οι ευρωπαικες χωρες ειναι ετσι , ειναι επειδη ειχαν ισοπεδωθει απο θρησκευτικους πολεμους παλιοτερα για πολλους αιωνες.
Στην ελλαδα τουλαχιστον πολεμους απο θρησκευτικα αιτια ποτε δεν ειχαμε. Τωρα ιστορικα τα χειροτερα γεγονοτα τα πιο χαρντκορ που μου ρχονται ειναι τα ευαγγελικα στις αρχες του αιωνα. Περαν αυτου, ποτε δε νομιζω το ζητημα της θρησκειας να απασχολησε ιδιαιτερα την ελληνικη κοινωνια. Αντε βαλε και τις ταυτοτητες που εγιναν  2 ειρηνικα συλλαλητηρια .

Για την Ινδια εχουν τις αγελαδες ιερα ζωα και την κοινωνια διαιρεμενη σε καστες λογω θρησκειας. Και επισης υπαρχει τοση φτωχια και παθητικοτητα λογω θρησκειας ( ενσαρκωσεις κλπ κλπ) και οτι πρεπει να αποδεχτουν αυτη τη μοιρα για να εξιλεωθουν. Και εσυ μου λες οτι δεν ειναι θρησκοληπτη χωρα???

Για τη στρατοκρατια παντως στην Ινδια δε το ηξερα. Αλλα μην εισαι τοσο σιγουρος πως δεν απορρει απο την θρησκεια..

(ξατριγιας η πολεμικη καστα των Ινδων)
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ρε Καζαμπουμπουρα πηγες για " διακοπες " στην Ινδία ?  :2funny: :2funny:

Να βλεπεις την θλιβερή απίστευτη φτώχεια και δυστυχία

και την βρώμα στις Ινδίες

είναι "διακοπές " ?  :2funny: :2funny: :2funny:


Αδερφε ετσι και πας, θα χασεις την λαλια σου.  :sunglasses:
Ναι υπαρχει πολλη βρωμα(ειδικα σε μεγαλες πολεις οπως δελχι και βομβαη- πανω απο 16 εκατομμυρια πληθυσμο εκαστη) και φτωχεια. Ειναι λογικο ομως. Ειναι 1,7 δις(παντα συμφωνα με εκτιμησεις-δεν μπορουν να τους απογραψουν ολους!  :grin: Και δεν υπαρχει και νομος οπως στην Κινα να απαγορευει τις γεννησεις απο ενα σημειο και μετα. Το 2030 θαναι πανω απο 2,4 δις!)

...αλλα φιλε αν δεις το δελχι θα παθεις τσοκομπλοκο. Ασυλληπτα μνημεια(παλατια των Μογγολων αυτοκρατορων), κηποι ΠΑΝΤΟΥ, δεντραρες που καλυπτουν σαν τουνελ τους δρομους, περιμετρικες δρομαρες(roundabout) μπροστα στις οποιες η αττικη οδος ειναι..δρομακι και ασυλληπτες γυναικες(γουστα ειναι αυτα  :P)
Και κερασακι η κορυφαια κουζινα του πλανητη(αν σου αρεσουν τα πικαντικα  :grin:)

Και κατι ασχετο. Ξερεις ποσο ειναι η ισοτιμια ευρω-ρουπιας?
1 ευρω=63 ρουπιες.

Κανε τωρα την αναλογια με δραχμη.
1 ευρω=340 δραχμες(πριν 12 χρονια. Τωρα ετσι και βγουμε θαναι 1500)
Κοινως το νομισμα τους ειναι ηδη 6 φορες ισχυροτερο απο την παλια ελληνικη δραχμουλα.
Εχουν βιομηχανια, τεραστια αναπτυξη σε ηλεκτρονικα και μηχανικα και πανεπιστημια σε αυτους τους τομεις κορυφαια.

Η Ινδια ειναι μαζι με την Κινα οι ανερχομενες δυναμεις του πλανητη. Η Κινα ηδη βγηκε μπροστα, η Ινδια επεται. Θεμα χρονου(10 χρονια το πολυ). Φτωχεια παντα θα εχουν λογω υπερπληθυσμου. Το θεμα ειναι οτι κανουν αλματα πλεον. Δεν τους την μπαινει κανεις. Ουτε καν οι Ρωσοι απο πανω  ;)


α...........κι εχουν πολλα κοινα με τους ελληνες. Περα απο την ασυγκριτη ιστορια και μυθολογια και των δυο λαων. Μισουν τους πακιστανους  :2funny:
Εκει βεβια μιλαμε περι μισους καθαρου. Δεν εχει να κνει με θρησκεια. Λογω kashmyr ειναι η φαση  :grin:
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Για την Ινδια εχουν τις αγελαδες ιερα ζωα και την κοινωνια διαιρεμενη σε καστες λογω θρησκειας. Και επισης υπαρχει τοση φτωχια και παθητικοτητα λογω θρησκειας ( ενσαρκωσεις κλπ κλπ) και οτι πρεπει να αποδεχτουν αυτη τη μοιρα για να εξιλεωθουν. Και εσυ μου λες οτι δεν ειναι θρησκοληπτη χωρα???

Λαθος. Η αγελαδα ειναι ιερο ζωο για τους ινδουιστες μονο. Εσυ αν εισαι χριστιανος ή μουσουλμανος μπορεις να φας αγελαδα αν θες στο παλιο δελχι πχ που ειναι περιοχη που κατοικειται κυριως απο μουσουλμανους.
Αντιστοιχα, σε ολο το δελχι μπορεις να φας γουρουνι πλην της συνοικιας των μουσουλμανων(οι οποιοι δεν τρωνε χοιρινο, δεν ξερω γιατι, δεν το χω ψαξει).
Τα ιδια ισχυουν και στην Βομβαη και την Καλκουτα και σε ολη την Ινδια.
Σε αυτες τις θρησκειες τωρα, προσθεσε ενα σωρο αιρεσεις και υποδιαιρεσεις.
Τι σημαινουν ολα αυτα? Οτι η μια θρησκεια αναιρει την αλλη. Αλληλοεξουδετερωνονται. Χωρις βια. Δεν υπαρχει οργανωμενη θρησκευτικη βια εκει. Απλα επειδη ξερουν οτι δεν μπορουν να επιβληθουν ο ενας πανω στον αλλο(ειναι τοσες πολλες οι υποδιαιρεσεις ακομα και των ινδουιστων που δεν συμφωνουν ουτε οι ιδιοι μεταξυ τους  :grin:). Και αυτο ειναι καλο!
Δεν ασχολουνται με το να επιβληθουν.
Αλλα ειναι τα προβληματα τους.


Για τη στρατοκρατια παντως στην Ινδια δε το ηξερα. Αλλα μην εισαι τοσο σιγουρος πως δεν απορρει απο την θρησκεια..

(ξατριγιας η πολεμικη καστα των Ινδων)

Ναι εκει υπαρχει τεραστιο προβλημα με αυτο. Ο στρατος ειναι εξουσια ουσιαστικα. Οπου και να κοιταξεις σε κεντρικο δρομο θα δεις σακια με αμμο στις γωνιες και απο πισω πολυβολα και 4-5 στρατιωτες. Στο metro και σε ολους αυτους τους χωρους περνας απο ελεγχο(σωματικο και handbag) για να μπεις. Ο λογος? Φοβος για βομβες. Οι ιδιοι λενε οτι παντα πισω απο τις βομβες κρυβονται πακιστανοι. Το πιστευουμε ή οχι ειναι ασχετο. Το θεμα ειναι οτι χρειαζεται προσοχη.
Aν ποτε πατε, μην αναφερετε καθολου την λεξη 'πακισταν'. Για να χετε το κεφαλι σας ησυχο  ;)


Επισης στην εξουσια ειναι παντα απογονος του Gandhi. Τωρα ειναι η εγγονη του. Προεδρος του Κογκρεσου και 2η ισχυροτερη γυναικα στον κοσμο(πισω απο την μερκελ). Συντομα 1η.....οταν πεθανει, προεδρος του κογκρεσου θα γινει ο γιος της. Και αυτος gandhi. Κληρονομικα.
Διαφθορα σε ασυλληπτα επιπεδα(στην ελλαδα οι δικοι μας πολιτικοι ειναι αγγελουδια), πολυ μαυρο χρημα και ο στρατος προστατης αυτης της καταστασης.
2ος μεγαλυτερος στον κοσμο(πισω απο τους κινεζους).
Σε περιπτωση επιστρατευσης κατεβαζουν συμφωνα με εκτιμησεις 250-300 εκατομμυρια αντρες!!!!!!
Τους οποιους(το highlight του θεματος) μπορουν να εξοπλισουν κιολας!


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom