Νέα

Θρησκευτικη χουντα. Εως ποτε;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kazabuburas
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 222
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Ρε καζαμπουρα. Τι ηπιες ρε αδερφακι μου μπαφους, κρασια , μπυρες? Τι?

Τη μια μου λες δεν υπαρχει βια και οι θρησκεις ζουν ειρηνικα και την αλλη οτι παντου υπαρχει στρατος και υπαρχει προβλημα με το πακισταν ( μουοσουλμανοι).
Και ουκ ολιγες φορες εχουν γινει βομβιστικες επιθεσεις απο ισλαμιστες η πογκρομ απο ινδουιστες σε μουσουλμανους! Ειναι με τα οπλα στα χερια λες και γινεται πολεμος η χωρα και μετα μου λες δεν υπαρχει θρησκευτικη βια???

Και εν πασει περιπτωσει μιλαμε και για θρησκοληψια. Θρησκοληψια = βια? Γιατι αν ειναι ετσι στην Ελλαδα που υπαρχει βια?
Αλλα στην Ινδια θρησκοληψια υπαρχει στις πεποιθησεις των μαζων με καστες, μετενσαρκωσεις, καρμα κλπ κλπ . Και θεωρουν οτι ειναι η μοιρα τους να ζουν φτωχοι και σε κατωτερη καστα και να μην αλλαξουν τη ζωη τους ( αμαρτια και καλα). Εξαιτιας της θρησκειας μια παμπλουτη χωρα με πολυ ανθρωπινο δυναμικο μια ζωη ηταν υπο τον ελεγχο ξενων ( μογγολοι, αγγλοι) και τωρα ακομη ο λαος της ζει φτωχικα.
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ρε καζαμπουρα. Τι ηπιες ρε αδερφακι μου μπαφους, κρασια , μπυρες? Τι?

Τη μια μου λες δεν υπαρχει βια και οι θρησκεις ζουν ειρηνικα και την αλλη οτι παντου υπαρχει στρατος και υπαρχει προβλημα με το πακισταν ( μουοσουλμανοι).
Και ουκ ολιγες φορες εχουν γινει βομβιστικες επιθεσεις απο ισλαμιστες η πογκρομ απο ινδουιστες σε μουσουλμανους! Ειναι με τα οπλα στα χερια λες και γινεται πολεμος η χωρα και μετα μου λες δεν υπαρχει θρησκευτικη βια???

Και εν πασει περιπτωσει μιλαμε και για θρησκοληψια. Θρησκοληψια = βια? Γιατι αν ειναι ετσι στην Ελλαδα που υπαρχει βια?
Αλλα στην Ινδια θρησκοληψια υπαρχει στις πεποιθησεις των μαζων με καστες, μετενσαρκωσεις, καρμα κλπ κλπ . Και θεωρουν οτι ειναι η μοιρα τους να ζουν φτωχοι και σε κατωτερη καστα και να μην αλλαξουν τη ζωη τους ( αμαρτια και καλα). Εξαιτιας της θρησκειας μια παμπλουτη χωρα με πολυ ανθρωπινο δυναμικο μια ζωη ηταν υπο τον ελεγχο ξενων ( μογγολοι, αγγλοι) και τωρα ακομη ο λαος της ζει φτωχικα.


Boss μαλλον εσυ τα χεις τσουξει μεσημεριατικα και δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις.
Ειπαμε οτι εχουν προβλημα με τους Πακιστανους ΟΧΙ επειδη ειναι μουσουλμανοι. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΙΝΔΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ(ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΕΛΧΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ). ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ? ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ, ΤΙ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ?
Εχουν προβλημα με τους Πακιστανους λογω συνορων και λογω εδαφικων διεκδικησεων. Οχι λογω θρησκειας. Να το συλλαβισω μηπως και γινω κατανοητος? Και ειναι με τα οπλα στα χερια λογω ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΙΑΣ. Εχεις ιδεα τι ειναι αυτο? Η νομιζεις οτι ειναι ενα και το αυτο με την ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ?
Η ελλαδα εχει προβλημα με την Τουρκια λογω θρησκειας??????
Η λογω εδαφικων διαφορων και προιστοριας? Ε?
Ρε τι τραβαμε μεσημεριατικα.
Τα χετε κανει μυλο. ΔΕΝ ειναι προβλημα θρησκειας λεμε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Boss μαλλον εσυ τα χεις τσουξει μεσημεριατικα και δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις.
Ειπαμε οτι εχουν προβλημα με τους Πακιστανους ΟΧΙ επειδη ειναι μουσουλμανοι. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΙΝΔΟΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΙ(ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΔΕΛΧΙ ΕΙΝΑΙ 2 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ). ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΝΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ? ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ, ΤΙ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ?
Εχουν προβλημα με τους Πακιστανους λογω συνορων και λογω εδαφικων διεκδικησεων. Οχι λογω θρησκειας. Να το συλλαβισω μηπως και γινω κατανοητος? Και ειναι με τα οπλα στα χερια λογω ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΙΑΣ. Εχεις ιδεα τι ειναι αυτο? Η νομιζεις οτι ειναι ενα και το αυτο με την ΘΕΟΚΡΑΤΙΑ?
Η ελλαδα εχει προβλημα με την Τουρκια λογω θρησκειας??????
Η λογω εδαφικων διαφορων και προιστοριας? Ε?
Ρε τι τραβαμε μεσημεριατικα.
Τα χετε κανει μυλο. ΔΕΝ ειναι προβλημα θρησκειας λεμε.

Ακου αδερφε για να μαθαινεις.

Πρωτον Ινδια και Πακισταν ειναι ιδια χωρα ιδιος λαος ιδια γλωσσα .

Χωρισαν ως κρατη λογω ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.
Δευτερον στην Ινδια εχουν υπαρξει αμετρητα προβληματα με τους μουσουλμανους ( εντος). Εκατερωθεν βια εχει υπαρξει πολλακις.
( ινδουιστες vs μουσουλμανοι)
Ο ιδιος ο Γκαντι δολοφονηθηκε απο φανατικο ινδουιστη.
Τριτον ο στρατος και η στρατοκρατια δεν υπαρχει επειδη ετσι τους καβλοσε. Ολα αυτα ειναι ετσι ακριβως επειδη υπαρχει ο κινδυνος ανεξελεγκτης θρησκευτικης βιας. Εντος της Ινδιας.
Αλλα και το Πακισταν ετσι και αλλιως ( οπως και το Μπαγκλαντες) κομματι της Ινδιας ηταν που αποσπαστηκε λογω θρησκειας.

Ξερω πολυ καλα τι λεω οταν γραφω , δε γραφω κατι ετσι στον αερα ουτε για να περναει η ωρα .
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Και οι δυο αυτες χωρες εχουν ΠΥΡΗΝΙΚΑ. Αν ξεκινησει Γ Παγκοσμιος θα ειναι απο εκει. Οχι λογω της διαφορας σε θρησκειες ομως! Οι ινδοι εχουν ενα σωρο θρησκειες, χεστηκαν γι αυτο.
Για το εδαφος θα γινει η συρραξη.
Ειναι εχθροι οπως ειναι η Ελλαδα με την Τουρκια.
Τις πυρκαγιες στα ελληνικα δαση πριν καποια χρονια, ακουστηκε οτι τις εβαζαν Τουρκοι πρακτορες. Ας πουμε οτι το δεχομαστε. Οχι λογω θρησκειας. Αλλα επειδη ηθελαν να πληξουν την Ελλαδα. Ε, στην Ινδια ισχυριζονται το ιδιο. Οτι οι πακιστανοι βαζουν βομβες για να πληξουν τους Ινδους. ΟΧΙ λογω θρησκειας, αλλα επειδη ειναι εχθροι. Απλα εκει βαζουν ΣΤΡΑΤΟ να ελεγχει γιατι ειναι στρατοκρατουμενοι. Εδω(ευτυχως) δεν βαζουμε τον .....στρατο να φυλαει με ...πολυβολα τα δαση!

Δεν ξερω τι αλλο να γραψω για να φανει η διαφορα.
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Ακου αδερφε για να μαθαινεις.

Πρωτον Ινδια και Πακισταν ειναι ιδια χωρα ιδιος λαος ιδια γλωσσα .

Χωρισαν ως κρατη λογω ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.
Δευτερον στην Ινδια εχουν υπαρξει αμετρητα προβληματα με τους μουσουλμανους ( εντος). Εκατερωθεν βια εχει υπαρξει πολλακις.
( ινδουιστες vs μουσουλμανοι)
Ο ιδιος ο Γκαντι δολοφονηθηκε απο φανατικο ινδουιστη.
Τριτον ο στρατος και η στρατοκρατια δεν υπαρχει επειδη ετσι τους καβλοσε. Ολα αυτα ειναι ετσι ακριβως επειδη υπαρχει ο κινδυνος ανεξελεγκτης θρησκευτικης βιας. Εντος της Ινδιας.
Αλλα και το Πακισταν ετσι και αλλιως ( οπως και το Μπαγκλαντες) κομματι της Ινδιας ηταν που αποσπαστηκε λογω θρησκειας.

Ξερω πολυ καλα τι λεω οταν γραφω , δε γραφω κατι ετσι στον αερα ουτε για να περναει η ωρα .


Chevalier δεν εχω να μαθω τιποτα απο ελληνα για την Ινδια. Εχω ενα σωρο Ινδους φιλους(αυτοι με φιλοξενησαν κιολας), μενω με Ινδους στην πολυκατοικια μου, εχω παει και θα παω πολλες φορες ακομα.
Εσυ μαλλον πρεπει να πας να μαθεις απο καποιο πρωτο χερι 5 πραγματακια.
Εχουν στρατο για τον ιδιο λογο που εχεις εσυ. Γιατι φοβασαι τους Τουρκους(οχι λογω θρησκειας).

Ινδια και Πακισταν ειναι ιδια χωρα? Για μπαγκλαντες και για Νεπαλ ισχυει αυτο, ΟΧΙ για πακισταν. Για το Κασμιρ σκιζονται τωρα το οποιο ειναι ΙΝΔΙΚΗ περιφερεια την οποια διεκδικει το Πακισταν. ΕΔΑΦΟΣ(πως λεμε Κυπρος?)

Και ενταξει αφου θελετε σωνει και καλα ινδποι και πακιστανοι ναναι το ιδιο επειδη ετσι τους βλεπετε στην ελλαδα, δικαιωμα σας. Δεν σημαινει οτι ειναι κι ετσι ομως. Και πηγαινετε να το πειτε αυτο σε Ινδο. Να τσεκαρετε αντιδραση. Τεσπα, πρεπει να παω για δουλεια, γαμα το.
Καλημερες.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Chevalier δεν εχω να μαθω τιποτα απο ελληνα για την Ινδια. Εχω ενα σωρο Ινδους φιλους(αυτοι με φιλοξενησαν κιολας), μενω με Ινδους στην πολυκατοικια μου, εχω παει και θα παω πολλες φορες ακομα.
Εσυ μαλλον πρεπει να πας να μαθεις απο καποιο πρωτο χερι 5 πραγματακια.
Εχουν στρατο για τον ιδιο λογο που εχεις εσυ. Γιατι φοβασαι τους Τουρκους(οχι λογω θρησκειας).

Ινδια και Πακισταν ειναι ιδια χωρα? Για μπαγκλαντες και για Νεπαλ ισχυει αυτο, ΟΧΙ για πακισταν. Για το Κασμιρ σκιζονται τωρα το οποιο ειναι ΙΝΔΙΚΗ περιφερεια την οποια διεκδικει το Πακισταν. ΕΔΑΦΟΣ(πως λεμε Κυπρος?)

Και ενταξει αφου θελετε σωνει και καλα ινδποι και πακιστανοι ναναι το ιδιο επειδη ετσι τους βλεπετε στην ελλαδα, δικαιωμα σας. Δεν σημαινει οτι ειναι κι ετσι ομως. Και πηγαινετε να το πειτε αυτο σε Ινδο. Να τσεκαρετε αντιδραση. Τεσπα, πρεπει να παω για δουλεια, γαμα το.
Καλημερες.


Ρε αγορι μου εχουν τοσο ΜΙΣΟΣ λογω θρησκειας ενω ειναι ΙΔΙΟ ΕΘΝΟΣ! Ιδια φυλη! Και χωρισαν και μονο ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ! Αααα θα τρελαθουμε μου φαινεται! Το Μπαγκλαντες λεγοταν Ανατολικο Πακισταν και επειτα χωρισε απο το Πακισταν .
Μαθε και τι σημαινει η λεξη Πακισταν. Απλως στο Πακισταν μιλανε Ουρντου, στην Ινδια Χιντουν, ειναι διαφορετικες διαλεκτοι της ιδιας γλωσσας.
Και σκεψου απαρνουνται τους ομοεθνεις και ομοφυλος ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.
Η Ινδια των αρχαιων χρονων και η Ινδια που ειχαν οι Αγγλοι περιλαμβανε τις σημερινες ΠΑΚΙΣΤΑΝ, ΙΝΔΙΑ, ΜΠΑΓΚΛΑΝΤΕΣ, ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ! Επειτα μετα την απελευθερωση και με τα την δολοφονια του Γκαντι για λουος ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΜΙΣΟΥΣ! ΤΟ ΠΑΚΙΣΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΚΡΑΤΟΣ! ΕΝΩ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ!
Τι δεν ισχυει απο αυτα που ειπα?
 
OP
OP
kazabuburas

kazabuburas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2012
Μηνύματα
7.064
Κριτικές
27
Like
645
Πόντοι
376
Αρκετα απ οσα ειπες. Και οντως θα τρελλαθουμε. Θα σου πω το βραδυ γιατι τωρα πρεπει να παω για δουλεια. Τα λεμε.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Αρκετα απ οσα ειπες. Και οντως θα τρελλαθουμε. Θα σου πω το βραδυ γιατι τωρα πρεπει να παω για δουλεια. Τα λεμε.

Ρε αγορι μου εχεις καταλαβει οτι ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝ εστω, αλλης φυσεως ειναι γιατι ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΘΝΟΣ ΕΧΟΥΝ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΜΙΣΟΥΣ.
Και δευτερον στο παρελθον εχουν ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ ΚΡΟΥΣΜΑΤΑ ΒΙΑΣ ΑΠΟ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ ΣΕ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ ΣΕ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΥΣ! Ανεξαρτητα απο το Πακισταν.

Ναι περιμενω με περιεργεια να δω τι θα μου πεις...
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.623
Κριτικές
69
Like
535
Πόντοι
7.125
Πάντως μου κάνει εντύπωση ένα πράγμα... Ως Ελληνες, τουλάχιστον εμείς που δεν είμαστε πιτσιρίκια, είχαμε την πεποίθηση πως ο ελληνικός λαός είναι στην πλειοψηφία του χριστιανικός και διατηρεί τις θρησκευτικές παραδόσεις...αφού οι πολίτες του ως ενεργά ενοριακά μέλη μετέχουν - άλλος λίγο άλλο πολύ - ειλικρινά στις εκκλησιαστικές παραδόσεις και λατρευτικές τελετές.
Αυτή την πεποίθηση είχα εγώ τουλάχιστον!

Τώρα πια τα τελευταία χρόνια, βλέπω είναι της μόδας να δηλώνουν όλοι άθεοι ή να λένε "ξέρεις...πιστεύω στο Χριστό..αλλά δεν πιστεύω σε αυτά που μας πουλάει η εκκλησία και οι παπάδες που γράψανε ψεμματα για να τα κονομάνε..."
Ενα μπάχαλο...απόψεις ανθρώπων μπερδεμένων, μη κατασταλαγμένων που νομίζουν πως κάνοντας μια μετεφηβική επανάσταση διαρκείας θα ξεχωρισουν ως σκεπτόμενες πνευματικές οντότητες σε ένα φόρουμ, σε μια συζητηση στην καφετέρια, στο συνάδελφο στη δουλεια κλπ.. ενώ έχουν σκύψει το κεφάλι σε ένα σωρό άλλο θέματα (οπου εκει φυσικά την επανάσταση τη εγκατέλειψαν απο νωρίς)

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Δεν εννοείσαι χριστιανός ορθόδοξος αν δεν είσαι μέλος της Ορθοδοξης Εκκλησίας. Αν δηλώνεις κάποιο απο τα παραπάνω είσαι ή αιρετικός ή άθεος. Και δικαιωμα σου να είσαι ότι θες. Γίνε και Παναιτωλικός! Δικαιωμα σου!

Απλά δεν έχουμε καταλάβει κάτι..ή κάνουμε οτι δεν το καταλαβαίνουμε (κάποιοι συνάδελφοι το έθιξαν λίγο..).
Ως λαός είμαστε μικρός. Είμαστε ένα έθνος με μακραίωνη ιστορία. Διατηρήσαμε κάποια στοιχεία..αποβάλλαμε κάποια άλλα. Εκχριστιανιστήκαμε κάποια στιγμη. Στο σύνολο μας βοηθησε αυτό και πολιτισμικά αλλα και στη διατηρηση της ταυτοτητας μας ως γενος σε ζοφερούς καιρούς,
Οποιοδήποτε έθνος, λαός, κοινότητα, ομάδα... διατηρεί την ταυτοτητα του, τη συνοχή του (άρα και την υπαρξη του) μέσα απο τη διατηρηση χαρακτηριστικών που ενδυναμωνουν αυτή τη συνοχή. Δηλαδή παραδόσεις, έθιμα, γνώση φυσικά της ιστορίας και οπωσδήποτε και θρησκεία.

Τα τελευταία χρόνια τι έχουμε υποστεί ως λαός? Αλλεπάλληλα κυματα ξένων στοιχείων και ως πληθυσμιακές προσμίξεις αλλά ως πολιτισμικές επιθεσεις.
Δεν έχετε ιδέα τι μπορεί να προκαλέσει η ανέγερση ενός μικρού ισλαμικού τεμένους στο κέντρο της Αθήνας (που φυσικά είναι αναφαίρετο δικαίωμα μιας μικρής ομάδας να έχει το λατρευτικό του χώρο).
Δεν έχετε ιδεα τι μπορεί να σημαίνει η ανευ όρων νομιμοποίηση εκατοντάδων ξένων εργασιακών ομαδων (υπο ποιες συνθηκες?) σε μια κοινωνία σαν την ελληνική που η ανεργία είναι το Νο1 πρόβλημα.
Δεν έχετε ιδέα τι μπορεί να σημάνει η αλλαγή του πληθυσμιακού σκηνικού σε μια πολη οπως η Αθηνα ή Θεσσαλονίκη αν δημιουργηθούν γειτονιές ή γκετο ξένων λαών.
Μιλάμε για μια χώρα με το ζόρι 10 εκατομμύρια. Αν αυτή η μικρή χώρα δεχτεί πλυθησμιακές, πολιτισμικές και θρησκευτικές προσμίξεις άνευ όρων, χωρίς σχεδιασμό αλλά με τη λογική του μπάστε σκυλοι αλέστε..δεν έχετε ιδέα ποιοι θα είμαστε σε λίγα χρόνια...

Γιατί τα λέω όλα αυτα?
Η θρησκεια μας, η εκκλησία, η ορθοδοξία...έστω με τα στραβά και τα άναποδα, έστω με όλα αυτα που παραπονείστε όσοι γράφετε όπως ο εμπνευστής του thread, έστω με τις παρανομίες, τις συντηρητικές αγκυλώσεις, τα κατάλοιπα μιας καταπιεστικής εποχής που πέαρσε όμως.... έστω με όλα αυτα... είναι ένα απο τα τελευταία οχυρά-προπύργια του ελληνικού έθνους για να διατηρήσει τη συνοχή όχι μονο της ταυτοτητάς αλλά και αυτής του της ύπαρξης!

Δε γίνομαι δραματικός. Ουτε θέλω να σηκώσω κανα λάβαρο σαν το Χριστοδουλο.
Απλά λέω...προσέξτε μη γίνουμε και εμείς μετανάστες στην ίδια μας τη χώρα...αφού αρχίσαμε να γινόμαστε μετανάστες άλλων χωρών όπως παλιοτερα...
Αναθεωρήστε αντιδραστικές εφηβικές αποψεις που λέγονται σε καφενειακού τυπου συζητήσεις..αναγνωρίστε συμμάχους εκεί που βλέπετε δονκιχωτικούς γίγαντες. Ανοιξτε τα μάτια. Και δείτε που είναι ο πραγματικός κίνδυνος και για τον λαό μας, και για την οικογενειακή σας ευμάρεια αλλά και για την προσωπική σας καλοζωία.
Και σίγουρα ο κίνδυνος αυτός δεν βρίσκετε σε μια υποτιθέμενη θρησκευτική χούντα (άλλων δεκαετιών).

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.  
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Που να δεις στη Λευκωσια ,που εμενα στο ξενοδοχειο

Holiday Inn που ειναι στη διαχωριστικη γραμμη με το

"ψευδοκρατος " και με ξυπνησε η φωνη του Ιμαμη που

εσκουζε απο τα μεγαφωνα Αλλααααααααααχ ! Να παρει και να σηκωσει

αυτον που ανακαλυψε τα μεγαφωνα !  :2funny: :2funny: :2funny:

Οποιος μου έλεγε εκεινη την στιγμη " Οχι στην Ισλαμοφοβία " ,θα

τον επαιρνα και θα τον εδενα πανω στο μεγάφωνο !  :2funny: :2funny:

Ισλαμ ? Ουυυυυυυυυυυυυυστ ! :2funny:

αυτό ειχα πάθει στην Κωνσταντινούπολη... την πρώτη φορά που άκουσα τον ιμαμη λες και είχαν εξαφανιστεί όλοι οι άλλοι ήχοι...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Εισαι σοβαρος? Η μανα του παιδιου ειχε ζητησει εξαιρεση απο το μαθημα και να μην πηγαινει το παιδι στην εκκλησια οποτε πανε εκδρομη. Που το κακο? Με ποιο δικαιωμα η δασκαλα εβγαλε το παιδι στην σεντρα μπροστα σε ολη την ταξη? Ακου 'θα ρωτησουμε την μαμα του ορεστη αν μας αφηνει' μεσα στην ειρωνεια. Ειρωνεια στον 8χρονο? Το οτι τον εκανε ρομπα σε ολους τι ηταν? Αποψη? Και ποιος ζητησε την αποψη της για ενα θεμα που δεν την αφορουσε? Ωραια δασκαλα. Λες και ζητησε η κοπελα να μην πηγαινει ολο το σχολειο εκκλησια. Για το παιδι της το ζητησε μονο. Σοβαρεψου.

πάμε πάλι.. έχω υπομονή βλέπεις...

και η δασκάλα έχει το δικαίωμα της κριτικής... το πως γίνεται η κριτική αυτή και αν η δασκάλα έκανε την κριτική της με σωστό τρόπο δεν είναι θέμα της συζήτησης...
και δεν περιμένεις να σου ζητήσουν την άποψη σου σε ένα πράγμα.. την λές...

έτσι και εσύ δεν περίμενες να σου ζητήσουμε την άποψη σου περί εκκλησίας-κράτους αλλά την εξέφρασες...



Πηγα σε εκεινη την συναυλια. Μεχρι και στο BBC γιναμε θεμα με την μαλακια του χριστοδουλου. Κατσε googlαρε 'slipknot ελλαδα χριστοδουλος' να δεις τι ειχε κανει ο τυπος. Εννοειται οτι ευτυχως ΔΕΝ του περασε. Μονο και μονο επειδη ετυχε το συγκεκριμενο συγκροτημα να ειναι εμπορικα πολυ επιτυχημενο σε ολο τον κοσμο. Κατσε διαβασε για τις μηνυσεις που ηθελαν να κανουν οι παπαδες. Ολα εκει(στο google) ειναι.

Δευτερον, τον 'Τελευταιο Πειρασμο' του Σκορσεζε τον εχεις δει? Ειναι μεταφορα του βιβλιου του καζαντζακη. Παιχτηκε στην Αθηνα το 1989 στην Ελλη(Ακαδημιας). Αν εισαι μεγαλος, μηπως θυμασαι τι εγινε εξω απο το σινεμα? Με τους παπαδες, τους γερους και τις γριες που χτυπαγαν, εφτυναν κι εκαναν ενα σωρο αισχη απεναντι στους θεατες που πηγαν να δουν την ταινια? Με την στηριξη της εκκλησιας που δεν καταδικασε τιποτα(τι να καταδικασει αφου ειχε ΑΦΟΡΙΣΕΙ τον καζαντζακη?) Δυστυχως στο youtube δεν υπαρχει αντιστοιχο video(γιατι αραγε?  :rolleyes:). Θα το βρω ομως απο αλλου αν και δεν χρειαζεται. Οσοι ειναι λιγο μεγαλοι θυμουνται.
Α....και την ταινια μπορεις να μου εξηγησεις γιατι δεν μπορουσαμε μεχρι πολυ προσφατα(δεν ξερω αν υπαρχει και τωρα που μιλαμε) να την βρουμε με ελληνικους υποτιτλους στα videoclub? Μονο εισαγωγης ηταν οι κοπιες. Γιατι? Μηπως επειδη καποιοι εξακολουθουν να ενοχλουνται?

Στην ελλαδα μετα το 1974....αυτα.

και συνεχίζουμε... ο καθένας έχει δικαίωμα να βγεί και να πεί "αυτό δεν το γουστάρω".... και κάθε έλληνας πολίτης έχει δικαίοωμα προσφυγής στην δικαιοσύνη όταν κρίνει ότι θίγεται απο μία πράξη κάποιου ή και του κράτους ακόμη..

η συναυλία δόθηκε και το κράτος έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του τις αιτιάσεις του χριστόδουλου και των οπαδών του (και καλά έκανε)

πάμε και στο έργο.. το έργο παίχτηκε κανονικά... δεν λογοκρίθηκε από κανέναν ..
αλήθεια δεν σε βλέπω να λες τα ίδια για τα αίσχη στην Κερατέα, τα αίσχη στην Κόρινθο ... και αυτοί κατά την γνώμη τους δίκιο είχαν

και κάτι ακόμη .. ο Καζαντζάκης ΟΥΔΕΠΟΤΕ αφορίστηκε


Κι εγω αυτο λεω. Και δεν σε εμποδιζει κανεις. Αρκει να καταλαβαινεις οτι θα υπαρχει αντιλογος και στις δικες σου αποψεις, και οσοι τον κανουν δεν λενε απαραιτητα παπαριες.

οι απόψεις είναι σαν τις κωλοτρυπίδες.. ο καθένας έχει και από μία...

εσύ όμως ψέγεις την δασκάλα για τον αντίλογο στην πράξη της μητέρας (ανεξάρτητα από το αν έγινε με σωστό τρόπο ή όχι
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
επαναλαμβάνω... με την ίδια λογική που η μαμάκα του Ορέστη εξέφρασε την γνώμη της και είπε το παιδί της να μην συμμετέχει στο μάθημα των θρησκευτικών (γνώμη η οποία έγινε αποδεκτή) και η δασκάλα εξέφρασε και την δικιά της άποψη.. που βλέπεις ρε παπάρα τον ρατσισμό??? ή μήπως η μάνα και ο πατέρας του δεν επιδέχονται κριτικής για τις θέσις τους ??

η δασκάλα εξέφρασε μια προσωπική άποψη μπροστά σε όλη την τάξη για την συμπεριφορά του παιδιού και του γονιού... δεν είναι αυτός ο ρόλος της...
 

TempT

Μέλος
Εγγρ.
24 Φεβ 2012
Μηνύματα
2.055
Like
6
Πόντοι
16
...αλλα φιλε αν δεις το δελχι θα παθεις τσοκομπλοκο


Εχω παει και οντος επαθα τσοκομπλοκο. Εμενα στο Μορια, βασιλιας, χλιδα κι ετς. Και μολις εβγαινες απο το χοτελ, τρια μετρα απο την ταμπελα του ξενοδοχειου ηταν 3 τυποι που χεζανε στο παρτερι μεσα το γκαζον. Κανονικο τσοκομπλοκο επαθα και συγκλονιστηκα απο τον απιστευτο πολιτισμο μεσα στην και καλα πιο χλιδατη ζωνη του Δελχι. Για οσους δε ξερουν απο Δελχι ειναι σαν να ηταν το Μεγαλη Βρετανια στο Παλιο Ψυχικο και να βγαινεις στο δρομο και να βλεπεις τυπους να χεζουν χαλαρα, να σηκωνουν τη βρακα και να συνεχιζουν τη ζωη τους.

Η Ινδια ειναι σαν την Ελλαδα. Περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις. Απο κει και περα μια κοινωνια call center για τους Αμερικανους ειναι. 200 δολλαρια το μηνα και μετα φτωχια βρωμα και δυσωδια
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Και κατι ασχετο. Ξερεις ποσο ειναι η ισοτιμια ευρω-ρουπιας?
1 ευρω=63 ρουπιες.

Κανε τωρα την αναλογια με δραχμη.
1 ευρω=340 δραχμες(πριν 12 χρονια. Τωρα ετσι και βγουμε θαναι 1500)
Κοινως το νομισμα τους ειναι ηδη 6 φορες ισχυροτερο απο την παλια ελληνικη δραχμουλα.
Εχουν βιομηχανια, τεραστια αναπτυξη σε ηλεκτρονικα και μηχανικα και πανεπιστημια σε αυτους τους τομεις κορυφαια.

Η Ινδια ειναι μαζι με την Κινα οι ανερχομενες δυναμεις του πλανητη. Η Κινα ηδη βγηκε μπροστα, η Ινδια επεται. Θεμα χρονου(10 χρονια το πολυ). Φτωχεια παντα θα εχουν λογω υπερπληθυσμου. Το θεμα ειναι οτι κανουν αλματα πλεον. Δεν τους την μπαινει κανεις. Ουτε καν οι Ρωσοι απο πανω  ;)

έχουν και κάτι μισθούς... μούρλια!!! προς τα εκεί θα πάμε και εμείς...
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
Λαθος. Η αγελαδα ειναι ιερο ζωο για τους ινδουιστες μονο. Εσυ αν εισαι χριστιανος ή μουσουλμανος μπορεις να φας αγελαδα αν θες στο παλιο δελχι πχ που ειναι περιοχη που κατοικειται κυριως απο μουσουλμανους.
Αντιστοιχα, σε ολο το δελχι μπορεις να φας γουρουνι πλην της συνοικιας των μουσουλμανων(οι οποιοι δεν τρωνε χοιρινο, δεν ξερω γιατι, δεν το χω ψαξει).
Τα ιδια ισχυουν και στην Βομβαη και την Καλκουτα και σε ολη την Ινδια.
Σε αυτες τις θρησκειες τωρα, προσθεσε ενα σωρο αιρεσεις και υποδιαιρεσεις.
Τι σημαινουν ολα αυτα? Οτι η μια θρησκεια αναιρει την αλλη. Αλληλοεξουδετερωνονται. Χωρις βια. Δεν υπαρχει οργανωμενη θρησκευτικη βια εκει. Απλα επειδη ξερουν οτι δεν μπορουν να επιβληθουν ο ενας πανω στον αλλο(ειναι τοσες πολλες οι υποδιαιρεσεις ακομα και των ινδουιστων που δεν συμφωνουν ουτε οι ιδιοι μεταξυ τους  :grin:). Και αυτο ειναι καλο!
Δεν ασχολουνται με το να επιβληθουν.

εστιάζεις στο ότι υπάρχουν πολλές θρησκείες και υποδιαιρέσεις αλλά ο προηγούμενος συναγωνιστής ανέφερε την Ινδία σαν παράδειγμα λόγω του ότι μεγάλο μέρος του πληθυσμού έχει συνδέσει τη ζωή του, την καθημερινότητά του με μια θρησκεία...
το ίδιο θέμα από άλλη οπτική...
 

dimis74

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.403
Κριτικές
10
Like
19
Πόντοι
5.825
πάμε πάλι.. έχω υπομονή βλέπεις...

και η δασκάλα έχει το δικαίωμα της κριτικής... το πως γίνεται η κριτική αυτή και αν η δασκάλα έκανε την κριτική της με σωστό τρόπο δεν είναι θέμα της συζήτησης...
και δεν περιμένεις να σου ζητήσουν την άποψη σου σε ένα πράγμα.. την λές...

έτσι και εσύ δεν περίμενες να σου ζητήσουμε την άποψη σου περί εκκλησίας-κράτους αλλά την εξέφρασες...

στο θέμα της δασκάλας είσαι λάθος... σαφώς και μετράει ο τρόπος που εκφράστηκε...
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
στο θέμα της δασκάλας είσαι λάθος... σαφώς και μετράει ο τρόπος που εκφράστηκε...

θα μετρούσε στα πλαίσια αλλου θέματος συζήτησης.. πρώτος είπα ότι ο τρόπος, ο χώρος και ο χρόνος κατά τον οποίο εξέφρασε την άποψη της είναι λάθος...

το θέμα είναι ότι η μητέρα κάνοντας αυτή την ενέργεια αποδεχόταν το γεγονός ότι μπορούσε να δεχτεί κριτική...
 

Επισκέπτης
θα μετρούσε στα πλαίσια αλλου θέματος συζήτησης.. πρώτος είπα ότι ο τρόπος, ο χώρος και ο χρόνος κατά τον οποίο εξέφρασε την άποψη της είναι λάθος...

το θέμα είναι ότι η μητέρα κάνοντας αυτή την ενέργεια αποδεχόταν το γεγονός ότι μπορούσε να δεχτεί κριτική...
Ρε φίλε είναι δουλειά της δασκάλας του Δημοτικού να ειρωνευτεί τη μητέρα ενός μαθητή της εν'ώρα μαθήματος κι ενώπιον των συμμαθητών του;
Για οποιοδήποτε θέμα;
Σώνει και ντε να'χουμε δίκιο σ'όλα;
 

pz89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2010
Μηνύματα
33.215
Κριτικές
14
Like
22
Πόντοι
376
Ρε φίλε είναι δουλειά της δασκάλας του Δημοτικού να ειρωνευτεί τη μητέρα ενός μαθητή της εν'ώρα μαθήματος κι ενώπιον των συμμαθητών του;
Για οποιοδήποτε θέμα;
Σώνει και ντε να'χουμε δίκιο σ'όλα;
Έτσι είναι οι γέροι,ξεροκέφαλοι....
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.754
Κριτικές
2
Like
2.724
Πόντοι
1.306
Ρε φίλε είναι δουλειά της δασκάλας του Δημοτικού να ειρωνευτεί τη μητέρα ενός μαθητή της εν'ώρα μαθήματος κι ενώπιον των συμμαθητών του;
Για οποιοδήποτε θέμα;
Σώνει και ντε να'χουμε δίκιο σ'όλα;

πρώτος είπα ότι ο τρόπος, ο χώρος και ο χρόνος κατά τον οποίο εξέφρασε την άποψη της είναι λάθος...

παρόλα αυτά δικαιούται να έχει αντίθετη αποψη και να την εκφράσει... ποια θα ήταν η διαφορά αν η μάνα ενός άλλου παιδιού το έλεγε στο παιδί της και υτό την εξέφραζε στην τάξη??
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom