Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Γιάυτούς που λένε τις γνωστές αρλούμπες ότι ο Χριστιανισμός κατέστρεψε τον Αρχαίο Κόσμο, ας δουνε τί έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη. Αντιγράφω από μεγάλο σάιτ
"Νέες πτυχές της αρχαίας αθηναϊκής νομοθεσίας και της κοινωνικής ιστορίας ευελπιστούν να φέρουν στο φως οι σύγχρονοι σκαπανείς του αρχαίου ελληνικού κόσμου, με την αποκρυπτογράφηση ενός χειρογράφου μεγάλης σημασίας, σύμφωνα με άρθρο του The New York Times. Πρόκειται για το λεγόμενο ?Παλίμψηστο του Αρχιμήδη?, το οποίο εκτός από στοιχεία για το έργο του αρχαίου έλληνα μαθηματικού περιέχει και δύο λόγους του σημαντικού αθηναίου ρήτορα και πολιτικού του 4ου αιώνα Υπερείδη.
Στις δέκα σελίδες που αφορούν τον ρήτορα, υπάρχουν καινούριες πληροφορίες αναφορικά με τη ναυμαχία της Σαλαμίνας το 480 π.Χ, όταν οι Έλληνες νίκησαν τους Πέρσες, και τη μάχη της Χαιρώνειας το 338 π.Χ, που σηματοδότησε την αρχή του τέλους της Αθηναϊκής Δημοκρατίας.
Η ιστορία του Παλίμψηστου
Πρόκειται για ένα χειρόγραφο που πιστεύεται ότι γράφτηκε από τους ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ τον 13ο αιώνα, πιθανότατα στην Κωνσταντινούπολη"

.Και επειδή πολλοι σατιρίζουν κάποια συντηρητικά λόγια της Θρησκείας, προφανώς δεν έχουν διαβάσει σωστά την επίσημη Χριστιανική άποψη. Ο Μέγας Αντώνιος όταν είχε ρωτηθεί αν πρέπει να υπάρχουν οίκοι ανοχής είχε ταχθεί υπέρ. Και όταν τον ρώτησαν "Μα δεν είναι άσχημο?" , απάντησε "Και ο βόθρος είναι άσχημο, αλλά χωρίς βόθρους δεν μπορούμε να ζήσουμε". Βέβαια αυτά πού να τα δουν οι σκοταδιστές.
Επίσης ο Χριστιανισμός δεν μισεί την ύλη , ούτε τη σαρκική επαφή . Απλά κηρύσσει 2 βασικότατα πράγματα
1) Οι πνευματικές απολαύσεις είναι σημαντικότερες από τις υλικές . Σωστότατο.Τί να κάνουμε ρε παιδιά, υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από χύσια στη μάπα , γαμήσια , βυζιά και κώλους.
Πώς θα γίνει.
2) Οι υλικές απολαύσεις ΔΕ θα υπάρχουν για πάντα. Τί να κάνουμε ? Αφού γίνει ο χωρισμός ψυχής- σώματος, η ψυχή παύει να γαμάει.
Προφανώς αυτοί για να πιστέψουν σε Θεό επρέπε να πει ο Θεός "Ξεβρακωθείτε και γαμήστε όσες περισσότερες γυναίκες μπορείτε".Αλλιώς ...καταπιέζονται τα ένστικτά τους και γίνονται δούλοι. Τα κακόμοιρα τα παιδιά. Κύριε Κουναλάκη , κάντε κάτι...
Και για όσους αρχαιολάτρες σατιρίζουν τη Χριστιανική Πίστη, ας ακούσουν την παρακάτω ιστορία.
Όταν ο Διόνυσος θέλησε να επαναφέρει στη ζωή τη μητέρα του, ζήτησε  από τον Πόλυμνο να του δείξει το δρόμο για τον ʼδη. Ο Πόλυμνος δέχτηκε με αντάλλαγμα μόλις γυρίσει ο Διόνυσος από τον ʼδη να τον γαμήσει. Όμως ο Πόλυμνος πέθανε κ έτσι ο Διόνυσος για να εκπληρώσει το ...τάμα του έβαλε στον τάφο του Πόλυμνου ένα φαλλό. Στις αρχαίες γιορτές γινόταν αναπαράσταση αυτού του γεγονότος.
Και καλά , αντε και καταδικαζουμε το Χριστιανισμό. Σας κάνει για θεός ο Διόνυσος, ή ο Διας που γάμησε ό,τι κινούταν? Σοβαροί να είμαστε...
 

powerline75

Μέλος
Εγγρ.
3 Φεβ 2006
Μηνύματα
249
Like
2
Πόντοι
1
Γιάυτούς που λένε τις γνωστές αρλούμπες ότι ο Χριστιανισμός κατέστρεψε τον Αρχαίο Κόσμο, ας δουνε τί έφερε στο φως η αρχαιολογική σκαπάνη. Αντιγράφω από μεγάλο σάιτ
"Νέες πτυχές της αρχαίας αθηναϊκής νομοθεσίας και της κοινωνικής ιστορίας ευελπιστούν να φέρουν στο φως οι σύγχρονοι σκαπανείς του αρχαίου ελληνικού κόσμου, με την αποκρυπτογράφηση ενός χειρογράφου μεγάλης σημασίας, σύμφωνα με άρθρο του The New York Times. Πρόκειται για το λεγόμενο ?Παλίμψηστο του Αρχιμήδη?, το οποίο εκτός από στοιχεία για το έργο του αρχαίου έλληνα μαθηματικού περιέχει και δύο λόγους του σημαντικού αθηναίου ρήτορα και πολιτικού του 4ου αιώνα Υπερείδη.
Στις δέκα σελίδες που αφορούν τον ρήτορα, υπάρχουν καινούριες πληροφορίες αναφορικά με τη ναυμαχία της Σαλαμίνας το 480 π.Χ, όταν οι Έλληνες νίκησαν τους Πέρσες, και τη μάχη της Χαιρώνειας το 338 π.Χ, που σηματοδότησε την αρχή του τέλους της Αθηναϊκής Δημοκρατίας.
Η ιστορία του Παλίμψηστου
Πρόκειται για ένα χειρόγραφο που πιστεύεται ότι γράφτηκε από τους ΜΟΝΑΧΟΥΣ ΤΟΥ ΒΥΖΑΝΤΙΟΥ τον 13ο αιώνα, πιθανότατα στην Κωνσταντινούπολη"

.Και επειδή πολλοι σατιρίζουν κάποια συντηρητικά λόγια της Θρησκείας, προφανώς δεν έχουν διαβάσει σωστά την επίσημη Χριστιανική άποψη. Ο Μέγας Αντώνιος όταν είχε ρωτηθεί αν πρέπει να υπάρχουν οίκοι ανοχής είχε ταχθεί υπέρ. Και όταν τον ρώτησαν "Μα δεν είναι άσχημο?" , απάντησε "Και ο βόθρος είναι άσχημο, αλλά χωρίς βόθρους δεν μπορούμε να ζήσουμε". Βέβαια αυτά πού να τα δουν οι σκοταδιστές.
Επίσης ο Χριστιανισμός δεν μισεί την ύλη , ούτε τη σαρκική επαφή . Απλά κηρύσσει 2 βασικότατα πράγματα
1) Οι πνευματικές απολαύσεις είναι σημαντικότερες από τις υλικές . Σωστότατο.Τί να κάνουμε ρε παιδιά, υπάρχουν και άλλα πράγματα στη ζωή εκτός από χύσια στη μάπα , γαμήσια , βυζιά και κώλους.
Πώς θα γίνει.
2) Οι υλικές απολαύσεις ΔΕ θα υπάρχουν για πάντα. Τί να κάνουμε ? Αφού γίνει ο χωρισμός ψυχής- σώματος, η ψυχή παύει να γαμάει.
Προφανώς αυτοί για να πιστέψουν σε Θεό επρέπε να πει ο Θεός "Ξεβρακωθείτε και γαμήστε όσες περισσότερες γυναίκες μπορείτε".Αλλιώς ...καταπιέζονται τα ένστικτά τους και γίνονται δούλοι. Τα κακόμοιρα τα παιδιά. Κύριε Κουναλάκη , κάντε κάτι...
Και για όσους αρχαιολάτρες σατιρίζουν τη Χριστιανική Πίστη, ας ακούσουν την παρακάτω ιστορία.
Όταν ο Διόνυσος θέλησε να επαναφέρει στη ζωή τη μητέρα του, ζήτησε  από τον Πόλυμνο να του δείξει το δρόμο για τον ʼδη. Ο Πόλυμνος δέχτηκε με αντάλλαγμα μόλις γυρίσει ο Διόνυσος από τον ʼδη να τον γαμήσει. Όμως ο Πόλυμνος πέθανε κ έτσι ο Διόνυσος για να εκπληρώσει το ...τάμα του έβαλε στον τάφο του Πόλυμνου ένα φαλλό. Στις αρχαίες γιορτές γινόταν αναπαράσταση αυτού του γεγονότος.
Και καλά , αντε και καταδικαζουμε το Χριστιανισμό. Σας κάνει για θεός ο Διόνυσος, ή ο Διας που γάμησε ό,τι κινούταν? Σοβαροί να είμαστε...

Germaon, μάλλον δεν έχεις καταλάβει το νόημα της συζήτησης εδώ. Το θέμα δεν είναι αν ενοχλεί κάποιους ο Χριστιανισμός σαν Πίστη, αλλά ο Χριστιανισμός σαν Οργανωμένη Θρησκεία. Για να προλάβω πιθανή σου ερώτηση, λέγοντας Οργανωμένη Θρησκεία, εννοώ όχι τις διδαχές του Χριστιανισμού, αλλά αυτό που μάθαμε σαν Χριστιανισμό απο τη γέννησή μας και έπειτα. Δέχομαι ως πού σωστά όσα αναφέρεις, αλλά δεν μπορείς να μην αναγνωρίσεις το γεγονός οτι, για τον μέσο ιερέα (ο οποίος είναι και αυτός που επηρεάζει-θετικά ή αρνητικά- τον πλυθησμό) η αναφορά σε οίκους ανοχής ή σεξ εκτός γάμου, ισοδυναμεί με την απόλυτη αμαρτία. Όπως επίσης είναι γεγονός οτι, άσχετα απο τα όσα θετικά έγιναν κατα την περίοδο της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, εκατοντάδες Ναοί καταστράφηκαν για να χτιστούν επάνω τους Χριστιανικές Εκκλησίες. Δεν είαι έργα του Χριστιανισμού αυτά, είναι έργα των εκπροσώπων του προς τα έξω.
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν χρήστες οι οποίοι πράγματι έχουν προβληματιστεί πάνω στο θέμα. Οι απόψεις όλες σεβαστές. Και έτσι πρέπει να είναι.

Το θέμα της θρησκείας αυτό καθεαυτό δε με έχει απασχολήσει ποτέ και με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου ουτέ ένα σχετικό βιβλίο, δεν εχω συζητήσει ποτέ μου πάνω στο θέμα, δεν έχω ξοδέψει ουτε 5 λεπτά από τη ζωή μου για να ενημερωθώ σχετικά.

Ίσως έχω άποψη όταν ενημερωθώ αλλά μάλλον είναι λίγο αργά για κάτι τέτοιο. Είναι και τα γεγονότα τα οποία λαμβάνουν χώρα, τα παιδά που ακρωτηριάζονται, οι οικογένειες που σκοτώνονται, οι δολοφόνοι που μένουν ατιμώρητοι. Δεν ξέρω...δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ πια να πιστέψω κάπου.

Σημασία για μένα έχει αυτό που έγραψε νομίζω σε παραπλησιο θεματικά thread ο JohnnyDmax. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ, ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Kαι να πορεύεσαι χρησιμοποιώντας το μυαλο σου θα συμπλήρωνα.

Φοβάμαι οτι οι διάφορες θρησκείες που ζητούν την προσοχή μας υποσχόμενες αιώνια ζωή, έχουν κακούς ατζέντηδες εδω στη γη, οι οποίοι τελικα τους κάνουν μεγάλη ζημιά.
 

KARALIAKOURAS

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2006
Μηνύματα
693
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
6
Και για όσους αρχαιολάτρες σατιρίζουν τη Χριστιανική Πίστη, ας ακούσουν την παρακάτω ιστορία.
Όταν ο Διόνυσος θέλησε να επαναφέρει στη ζωή τη μητέρα του, ζήτησε  από τον Πόλυμνο να του δείξει το δρόμο για τον ʼδη. Ο Πόλυμνος δέχτηκε με αντάλλαγμα μόλις γυρίσει ο Διόνυσος από τον ʼδη να τον γαμήσει. Όμως ο Πόλυμνος πέθανε κ έτσι ο Διόνυσος για να εκπληρώσει το ...τάμα του έβαλε στον τάφο του Πόλυμνου ένα φαλλό. Στις αρχαίες γιορτές γινόταν αναπαράσταση αυτού του γεγονότος.
Και καλά , αντε και καταδικαζουμε το Χριστιανισμό. Σας κάνει για θεός ο Διόνυσος, ή ο Διας που γάμησε ό,τι κινούταν? Σοβαροί να είμαστε...

Αυτο που αναφερεις ειναι δειγμα του Χιουμορ και της ελευθεριας που υπηρχε τοτε!Καλυτερα απο το να χαλιναγωγεισαι και να εισαι Τζανετακος του καθενος,οπως επιτασσει ο Χριστιανισμος(Ασχετα αν δεν χωνευω τους Gay,για αλλους λογους)Διοτι η καταπιεση των παθων δημιουργει ψυχικα προβληματα.Παντως μεγαλυτερο καταφυγιο απο την Εκκλησια για τους ομοφυλοφιλους δεν υπαρχει.Για την ακριβεια,για τους καταπιεσμενους κρυπτο-ομοφυλοφιλους.Και μαλιστα με κοκκινα στρινγκ.Τρενακι.Και τα ρασα μεσα  :knockinb:
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Γι'αυτόν το Θεό όμως δεν έχετε να πείτε τίποτα!! Περαστικά!
Και του χρόνου.
 

Συνημμένα

  • saint_ribo.jpg
    saint_ribo.jpg
    211,3 KB · Εμφανίσεις: 20

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Germaon
Τι είναι παλίμψηστο? Ποιος και τι είχε γράψει από πάνω?
Για να μην τρελαθούμε κιόλας...
Και επειδή πιστεύω ότι έχεις ταραχτεί με την τελετή στο Ολυμπιείο...΄
ʼρχισε λίγο να το επεξεργάζεσαι μέσα σου γιατί θα σκάμε μύτη όλο και πιο συχνά όλο και πιο δυνατά
Η Δράση φέρνει Αντίδραση και όσο η Επικρατούσα καταπιέζει εμείς θα θεριέυουμε και [glow=red,2,300]Αργά Αλέθουν Οι Μύλοι Των Θεών [/glow] που λέει και ο Ποιητής...
Αυτά και τέλος απο μένα.
Η γνώμη μου για σένα όπως στην έχω εκφράσει κατ'ιδίαν δεν αλλάζει
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Αυτο που αναφερεις ειναι δειγμα του Χιουμορ και της ελευθεριας που υπηρχε τοτε!
Προφανώς μου κάνεις πλάκα.
Τέλως πάντων αρκετά βρέθηκα υπό τον έλεγχο της rouli , οπότε άντε γεια και πάλι.
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
tomito μια θερμή παράκληση μόνο.

Αφού θα "εμφανίζεστε" όλο και πιο συχνά, πες τουλάχιστον στην Ντορέττα, τον Αποστόλη και τα άλλα "παιδιά" να είναι λίγο πιο σοβαροί και να παρατήσουν τις χλαμύδες και τις πλαστικές ρέπλικες ξιφών και ασπίδων γιατί μας κάνουν ρεντίκολο προς τα έξω.

ΥΓ. Παλίμψηστο: προέρχεται από το σύνθετο ρήμα πάλιν+ψάω, που σημαίνει ξαναψηλαφίζω.

ΥΓ2. Τα σούργελα του ΕΛΛΗΝΑΙΣ ποιος θα τα μαζέψει;

ΥΓ3. Μια που οι δωδεκαθεϊστές καπηλεύονται την έννοια του πολιτισμού και του ανθρωπισμού, γιατί στις επίσημες σελίδες τους διδάσκουν το μίσος και προτρέπουν σε ρατσισμό, κλοπές και κάθε είδους ταπείνωση σε βάρος των απίστων; Ειδικά των Χριστιανών; Γιατί εμένα λίγο Ισλάμ μου θυμίζουν αυτά.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δεν έχω να πω τίποτα σε κάνεναν γιατι δεν γνωρίζω κανέναν απο δαυτους.
Περισσότερο ρεζίλι μας κάνει η θεοκρατία που επικρατεί.
Οταν δώσει το ΟΚ ο Παρασκευαϊδης  στην Κουτσίκου  για τους ναούς μας (αναμένεται την επόμενη δεκαετία) δεν θα προσβάλλουν πια την αισθητική σου αυτοί που ανέφερες.
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
Και επειδή πιστεύω ότι έχεις ταραχτεί με την τελετή στο Ολυμπιείο...΄
Καμία ταραχή. Απλά με λύπη μου συνειδητοποίησα τί ζημιά έχει πάθει ο συγχρονος Έλληνας. Ο οποίος έχοντας τρελαθεί στην καρπαζιά παντού (δουλειά , σπίτι, ως κράτος στην εξωτερική πολιτική ) και επειδή θέλει να νιώσει "κάπως" του έστριψε τελείως. ʼλλοι την ψώνισαν με το Δωδεκάθεο , άλλοι με τη Χριστιανοθρησκοληψία(δεν αμφιβάλλω), άλλοι με τον κομματικό φανατισμό κλπ. Ό,τι και αν λέτε, ο Αρχαίος κόσμος Ε-ΣΒΗ-ΣΕ. Να βλέπεις στον 21ο αιώνα , ανθρώπους να φοράνε δόρατα και ακόντια και να πίνουν το μέλανα ζωμό, είναι τουλάχιστον αστείο. Και πιστεύω ότι όσοι καταφεύγουν σε τέτοιες πρακτικές, αν ψάξεις λίγο στον περίγυρό τους , θα δεις κάποιο πρόβλημα. Νορμάλ άνθρωπος να κάνει τέτοια πράγματα ΔΕΝ υπάρχει.
Και το ότι ο Αρχαίος κόσμος έσβησε το κατάλαβε και ο ίδιος ο Ιουλιανός(επιστήθιος φίλος του Μέγα Αθανασίου, γι'αυτό και ο Μέγας Αθανάσιος γλίτωσε από το πογκρόμ του Ιουλιανού εναντίον των Χριστιανών), ο οποίος επί της βασιλείας του θέλησε να αναστήσει την αρχαία θρησκεία. Διοργάνωσε λοιπόν, μια τελετή στον ναό του Απόλλωνος στην περιοχή Δάφνη της Αντιοχειας. Ο ίδιος ο Ιουλιανός γράφει, ότι με μεγάλη έκπληξη όταν πήγε στην τελετή βρήκε μόνο τον ιερέα του. Ρώτησε "πού είναι ο λαός της Αντιόχειας?", και ο ιερέας απήντησε "Μόνο εγώ και η χήνα για τη θυσία είμαστε".
Η γνώμη μου για σένα όπως στην έχω εκφράσει κατ'ιδίαν δεν αλλάζει
Σ'ευχαριστώ. Και εγώ σε εκτιμώ. Δε σε θεωρώ από τους Δωδεκαθεϊστές που ακολούθησαν αυτό το δρόμο απο την κοινωνική καταπίεση.
Προσεύχομαι για σένα και θα σου ανάψω κερί :2funny:
 

Επισκέπτης
παντως δεν γινεται να πιστευεις και στα δυο(δωδεκαθεο και γαλανολευκη),εγω ετσι το βλεπω.

Κάνεις λάθος.Το Ελληνικό έθνος παραμένει Ελληνικό είτε έχει στη σημαία σταυρό είτε έχει τους κεραυνούς του Δία.
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Βέβαια ξέρουμε πια ότι οι κεραυνοί δεν είναι του Δία! Ας είναι καλά ο Φραγκλίνος!
 

germaon

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Απρ 2006
Μηνύματα
1.655
Κριτικές
18
Like
15
Πόντοι
2.007
LeoKnight7 απλά κεντάς!!! Αν μάλιστα αυτό το "7" είναι δηλωτικό ομάδας τότε υποκλίνομαι.  ;)
 

JOHNNYDMAX

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2006
Μηνύματα
1.134
Like
26
Πόντοι
16
Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν χρήστες οι οποίοι πράγματι έχουν προβληματιστεί πάνω στο θέμα. Οι απόψεις όλες σεβαστές. Και έτσι πρέπει να είναι.

Το θέμα της θρησκείας αυτό καθεαυτό δε με έχει απασχολήσει ποτέ και με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν έχω διαβάσει ποτέ μου ουτέ ένα σχετικό βιβλίο, δεν εχω συζητήσει ποτέ μου πάνω στο θέμα, δεν έχω ξοδέψει ουτε 5 λεπτά από τη ζωή μου για να ενημερωθώ σχετικά.

Ίσως έχω άποψη όταν ενημερωθώ αλλά μάλλον είναι λίγο αργά για κάτι τέτοιο. Είναι και τα γεγονότα τα οποία λαμβάνουν χώρα, τα παιδά που ακρωτηριάζονται, οι οικογένειες που σκοτώνονται, οι δολοφόνοι που μένουν ατιμώρητοι. Δεν ξέρω...δεν είμαι σίγουρος ότι μπορώ πια να πιστέψω κάπου.

Σημασία για μένα έχει αυτό που έγραψε νομίζω σε παραπλησιο θεματικά thread ο JohnnyDmax. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΗΣΥΧΗ ΤΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΟΥ, ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Kαι να πορεύεσαι χρησιμοποιώντας το μυαλο σου θα συμπλήρωνα.

Φοβάμαι οτι οι διάφορες θρησκείες που ζητούν την προσοχή μας υποσχόμενες αιώνια ζωή, έχουν κακούς ατζέντηδες εδω στη γη, οι οποίοι τελικα τους κάνουν μεγάλη ζημιά.

Thanks για το credit φίλε sin....
Από τον καιρό που παρακολουθώ τα γραφόμενα σου ξέρω ότι δεν μοιράζεις εύκολα καλές κουβέντες για κανέναν.
Όπως κι αλλού σου έχω πεί, μπορεί να μη συμφωνούμε σε όλα, (καμιά φορά μου φαίνεσαι λίγο των άκρων), αλλά αυτό που σκέφτεσαι δεν φοβάσαι να το εκφράσεις. Κι απο ότι βλέπω το κάνεις ακόμη κι αν σε πρόλαβε άλλος.....

Όσον αφορά το θρεντ, για να μην ξαναγράφω τα ίδια, ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ, ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΤΕ ΣΩΣΤΟ.
ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ.
ΑΝ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ  ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΥΨΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΟΚ.
ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ, ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΔΙΚΟΣ π.χ., ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
ʼλλωστε βασικά όλες οι Θρησκείες αυτό κυρρήτουν (αγαπάτε αλλήλους, αγάπα πλησίον σου ώς εαυτώ, κ.τ.λ.)
 

Επισκέπτης
Βέβαια ξέρουμε πια ότι οι κεραυνοί δεν είναι του Δία! Ας είναι καλά ο Φραγκλίνος!

Ναι έχεις δίκιο.Όπως και ο Κοπέρνικος με τον Γαλιλαίο που μας είπαν ότι η γη κινείται!Αλλά ξέχασα τους είχε προλάβει ο Αρίσταρχος ο Σάμιος!!!
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Εγω παντως ψηφισα το "αλλο"..........το βλεπω λιγο σκεπτικιστικα το θεμα........πιστευω οτι υπαρχει θεος τωρα αν τον λενε χριστο ή μωαμεθ ή βουδα ή βελζεβουλη δεν το γνωριζω........επειδη παντως γενικοτερα ειμαι υπερ της τηρησης των θεσμων και των παραδοσεων υπαρχουν καποια πραγματα τα οποια ακομα κανω....απο κει και περα τον χριστο μου εχουν μαθει και αυτον θα τον εχω παντα υποσυνειδητα στο πισω μερος του μυαλο μου ακομα και αν δηλωνω αθεη ή αθρησκη......επομενω δε νομιζω οτι υπαρχει για μενα τουλαχιστον σωστη απαντηση.......το βλεπω λιγο σφαιρικα το θεμα......θεολογικη συζητηση ναι αλλα θρησκοληψια και φανατισμοι ειναι αστειοι....
 

LeoKnight7

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
407
Like
0
Πόντοι
1
Δηλαδή επειδή το είπε ο Αρίσταρχος το παινεύομαστε, το ότι όμως για πολλά χρόνια περιμέναμε τον Ήλιο να ξυπνήσει εγκαίρως για να οδηγήσει το άρμα και να ξημερώσει το παραβλέπουμε;

Ναι, βρήκαμε πάρα πολλά. Όχι όμως όλα.
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Εγώ πάλι παιδιά τείνω πλέον στο να πιστεύω ότι δεν υπάρχει Θεός, γενικώς. Διατηρώ μόνο μια μικρή επιφύλαξη όπως πάντα, γιατι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.. σε περίπτωση που μου έρθει πρόταση για τον Παράδεισο στην θυρίδα να το παίξω μαλάκας  :cheesy:

Πέρα από την πλάκα, για μένα είναι ιδιαίτερα σημαντικό να δει κανείς όχι μόνο τις πηγές της κάθε θρησκείας, και τις πολιτιστικές-κοινωνικές-και άλλες επιδράσεις της κατά την ιστορική της διαδρομή, αλλά κυρίως το τί σημαίνει για τον καθένα μας. Για τους περισσοτέρους, αυτούς που ξέρω εγώ δηλαδή, είναι ένα στήριγμα.. η εικόνα που θα προσευχηθούν όταν ο άνθρωπος τους είναι στο νοσοκομείο, ο σταυρός που θα κάνουν πριν από μία εξέταση, ομιλία, συνάντηση κτλ., το "έλα Παναγία μου" που θα ψιθυρίσουν όταν ξεκινάει ο Μήτσος να εκτελέσει το πέναλτι.

Τί γίνεται αν συνειδητοποιήσει κανείς ότι τίποτα από αυτά δεν υπάρχει? Σοκ. Αναμφισβήτητα.. δεν είναι και λίγο πράγμα να συνηθίσει κανείς ότι είναι απλά μόνος του στον κόσμο, αβοήθητος και αδέσποτος. Ε αυτόγια μένα είναι το πρώτο βήμα στο να κερδίσει κανείς την ανεξαρτησία του.. Δεν υπάρχουν όρια, δεν υπάρχουν πρέπει, δεν υπάρχουν βοήθειες. Μπορεί να ακούγεται λίγο παράξενο αυτό που λέω, αλλά δεν αναφέρομαι μόνο στην στενή έννοια της "βοήθειας", δηλ. το μάννα εξ ουρανού. Αναφέρομαι στην γενικότερη επιρροή που έχει η θρησκεία στη ζωή μας.. απλά φανταστείτε τη ζωή σας σε έναν κόσμο που είστε παντελώς μόνοι, αλλά και που σας δίνεται η δυνατότητα να κάνετε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..

The world is yours, που έλεγε κι ο Tony Montana..
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.860
Like
13
Πόντοι
366
Φκ για μενα ειναι απλο το θεμα........ασχετως με το ποια ειναι τα πιστευω μου δε μπορω να διανοηθω τη ζωη μου χωρις πασχα για παραδειγμα.......τα χριστουγεννα οκ ειναι πλεον εμπορευματοποιημενη γιορτη (τα γιορταζουν μεχρι και οι βουδιστες).....η ελληνικη παραδοση οπως εχει εξελιχθει ειναι πλεον απολυτα συνιφασμενη με τον χριστιανισμο με παγανιστικα και μη στοιχεια (βλεπε τριωδιο)......ουτε θα μπορουσα να διανοηθω οτι θα μεγαλωσω τα παιδια μου χωρις χριστουγεννα, πασχα, κοκορετσια και τσαμικα.....πως να το κανουμε? να τα μαθω να ειναι σκεπτικιστες και να εχουν κριτικο νου ναι και οχι θρησκοληπτοι αλλα αυτο ειναι τελειως διαφοερετικο πραγμα για μενα.....
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Το είπες μόνη σου ρε μουνίτσα. Χριστούγεννα, Πάσχα, τσάμικα και κοκορέτσια.
Ο θρησκευτικός μας, μας έλεγε μια ζωή για την λειτουργία του Πάσχα. Την Κυριακή του Πάσχα που μας έρχεται, μέτρησε σε παρακαλώ με το ρολόι πόσοι έχουν μείνει μετά από δέκα λεπτά από το Χριστός Ανέστη, και πόσοι ανησυχούν ήδη για το αν έχει μάραθο ή όχι η μαγειρίτσα.

Εγώ για τον χριστιανισμό έχω τον απεριόριστο σεβασμό, για τον ρόλο που έπαιξε ώστε μετά από 400 χρόνια να μην είμαστε πρωταγωνιστές στα σύνορα της αγάπης, αλλά και για τον πολύ απλό λόγο ότι σημαίνει τόσα πολλά για τόσους πολλούς. Αλλά άλλο πράγμα οι παραδόσεις, και άλλο πράγμα η τυπολατρεία. Με την μάνα μου και την γιαγιά μου θα πάω και στο τροπάριο της Κασιανής, και στον Εσταυρωμένο, και στον Επιτάφιο. Αλλά δεν θα περάσω από τον Επιτάφιο από κάτω σώνει και καλά, με συγχωρείς.. ούτε δύναμαι να πιστέψω ότι το ότι τα κάνω μου προσφέρει κάτι περισσότερο από την ικανοποίηση της συνεισφοράς στην ελληνική λαογραφική παράδοση..
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom