Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
να τονε βγηκε ο πρωτος που ενοχληθηκε για να μην χασει την κουταλα

σου απάντησα ήδη πολιτισμένα αλλα εσύ έκανες την παπια και δεν απάντησες

Προφανώς καταλαβαίνεις μονο μέχρι ένα επίπεδο και δεν πας παραπάνω

Λαμόγιο
 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
ωπα ρε υψηλο επιπεδο κανε μας φροντηστηριο πως να τα περνουμε και εμεις τα φτωχαδακια
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
ωπα ρε υψηλο επιπεδο κανε μας φροντηστηριο πως να τα περνουμε και εμεις τα φτωχαδακια

άλλο ένα λογικό λάθος

Συνδέεις το διανοητικό επίπεδο με το οικονομικό

Και όμως, πολλά παιδιά που δεν έχουν πολλά λεφτά είναι έξυπνα.

Εσύ προφανώς όχι
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
196
Πόντοι
866

Συνημμένα

  • goodbyeDuck2.jpg
    goodbyeDuck2.jpg
    12,6 KB · Εμφανίσεις: 19

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
άλλο ένα λογικό λάθος

Συνδέεις το διανοητικό επίπεδο με το οικονομικό

Και όμως, πολλά παιδιά που δεν έχουν πολλά λεφτά είναι έξυπνα.

Εσύ προφανώς όχι


οκ τους επεισες ολους καταλαβαμε τι ρολο παιζεις. ασχολισου με καπιον αλλο και οχι μαζι μου  ειμαι κατα την γνωμη σου χαμηλου επιπεδου. πεφτει το επιπεδο σου . αληθεια τι κανεις εδω σε αυτο το σαιτ πρεπει να πας να κανεις διαλεξη σε κανενα πανεπιστημιο
 

THANOS1981H

Μέλος
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
5
Like
0
Πόντοι
0
ειμαι υπερ του κυνηγιου αλλα μεσα σε λογικα πλαισια οσο αφορα τα νουμερα των θηρευσιμων ειδων αλλα και τα θηραματα τα οποια οροζει το υποργειο. η ομοσπνδιακη θηροφυλακη υδριθηκε και πληροεται απο τουσ κυνηγετικουσ συλλογους.καθως ο κυνηγος ειναι πιο πολλες ωρεσ και μερες στο δασος οπωσ ο ψαρας στην θαλασσα.
 

BerettaSO

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
218
Κριτικές
9
Like
447
Πόντοι
281
ειμαι υπερ του κυνηγιου αλλα μεσα σε λογικα πλαισια οσο αφορα τα νουμερα των θηρευσιμων ειδων αλλα και τα θηραματα τα οποια οροζει το υποργειο. η ομοσπνδιακη θηροφυλακη υδριθηκε και πληροεται απο τουσ κυνηγετικουσ συλλογους.καθως ο κυνηγος ειναι πιο πολλες ωρεσ και μερες στο δασος οπωσ ο ψαρας στην θαλασσα.

+100000000000 φιλε
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
ΥΠΕΡ....
σημειωση....
δεν ειμαι κυνηγος και ουτε θελω να γινω. και ουτε προκειται να γινω
απλα ενα απο τα πιο σπουδαια ατομα που γνωρισα στην ζωη μου ηταν κυνηγος....
Και δεν εχω δει αλλο ανθρωπο να ενδιαφερεται τοσο πολυ για τη φυση και τα ζωα

και τον ρωτησα μια μερα
''καλα εσυ πας και σκοτωνεις τα ζωακια και νοιαζεσαι τοσο πολυ για τη φυση και τα ζωα γενικοτερα?''
και μου απαντησε.....
''κοιταξε να δεις.... καταρχην ενα ζωο που μπορει να σκοτωσω εγω για να το φαω μια στο τοσο , θα μπορουσε να το εχει φαει ενα αρπακτικο απλα. και επισης ετσι ειναι ο ανθρωπος. Να κηνυγησει  και να ψαρεψει για να φαει...
και οσο για τη φυση και τα ζωα, δεν μπορει να τα αγαπαει κανεις περρισοτερο απο μενα. εγω νοιαζομαι για τη φυση γιατι ειμαι συνεχεια μεσα σε αυτη. και νοιαζομαι για τα θηραματα γιατι χωρις αυτα δεν  υπαρχει φυση και κηνυγι.Ποιος νομιζεις νοιαζεται για τη φυση? Οι μαλακες οι οικολογοι που οι περρισοτεροι δεν εχουν βρεθει ποτε στη φυση?''

υ.γ.   και μιλαμε για εναν ανθρωπο διαμαντι......δεν εχω συναντησει καλυτερο ανθρωπο
ξεκινησε παμφτωχος και εγινε σπουδαιος με την αξια του και το μεγαλο του μυαλο. Μεγαλος Ανθρωπος.. Πανεξυπνος...Ηταν σε δημοσια υπηρεσια και παραιτηθηκε γιατι μια διεθνης εταιρια-κολοσσος τον χρυσοπληρωσε  για να τον προσλαβει.
και δε μιλαμε για δημοσιες σχεσεις και μαλακιες που μπορει να τις κανει και ενα λαμογιο αλλα για ερευνα πανω σε προηγμενα συστηματα

οποτε ΥΠΕΡ
Και στα αρχιδια μου οσοι ειναι κατα. και τα επιχειρηματα τους. δεν μπαινω καν στον κοπο να τα διαβασω
στις ευρωεκλογες παντα ψηφιζω ''Ελληνες κηνυγους''

 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
ευγε σου φιλε υπερ του λογικου κινηγιου και κατα των λαμογιων των οικολογων οχι ολων αυτων που τα παιρνουν
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
εννοειται υπερ του ΛΟΓΙΚΟΥ κηνυγιου ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΕΣ

μην γινουν τα βουνα μας οπως οι θαλλασες μας που εχουν γαζωθει απο τα αλιευτικα ακομα και την περιοδο που βγαινουν οι γονοι
Ακομα και περιοδους που απαγορευεται το ψαρεμα,,,, και δεν υπαρχει πλεον ψαρι ουτε για δειγμα
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μερικά που ακούστηκαν εδώ μέσα

οι κυνηγοί και καλά αγαπάνε τη φύση, αλλα δολοφονούν τα ζώα.

Όσοι είναι κατά του κυνηγιού, δεν αγαπάνε τη φύση

Οι κυνηγοί δολοφονούν ζώα γιατί έχουν ανάγκη την τροφή. Και όχι επειδή έχουν πρόβλημα γενικότερα.

Οι οικολόγοι παίρνουν λεφτά από το κράτος. Aρα όσοι είναι κατά του κυνηγού τα παίρνουν

Οι κυνηγοί σέβονται τους νομους
 

PEOKLHS

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
80
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
0
Τις φολες αν θελεις να ξερεις τις βαζουν βοσκοι κυριως,γιατι τα σκυλια επειδη δεν εχουν τι να φανε πολλες φορες την πεφτουν στα ζωα τους.Κανε μια βολτιτσα στη Μανδρα η στη Χασια,και θα δεις τι γινεται απο παρατημενα κυνηγοσκυλα.Εγω σπιτι εχω δυο,τα οποια τα ειχα βρει σκελετωμενα(το ενα με καλαζαρ)τα οποια τα ειχαν παρατησει τα μουνοπανα αυτα με τρις στολες παραλλαγης...ειναι οι μεγαλυτεροι μαλακες που κυκλοφορουν.
 

darkroom

Μέλος
Εγγρ.
21 Απρ 2008
Μηνύματα
650
Κριτικές
1
Like
2
Πόντοι
6
...η ομοσπνδιακη θηροφυλακη υδριθηκε και πληροεται απο τουσ κυνηγετικουσ συλλογους.καθως ο κυνηγος ειναι πιο πολλες ωρεσ και μερες στο δασος οπωσ ο ψαρας στην θαλασσα.
Βάλαν τους λύκους να φυλάν τα πρόβατα δηλαδή ;

...''κοιταξε να δεις.... καταρχην ενα ζωο που μπορει να σκοτωσω εγω για να το φαω μια στο τοσο , θα μπορουσε να το εχει φαει ενα αρπακτικο απλα. και επισης ετσι ειναι ο ανθρωπος. Να κηνυγησει  και να ψαρεψει για να φαει...
Ποιος άνθρωπος; Του Νεάντερταλ; Κι εγώ μπορώ να έρθω να σε καθαρίσω γιατί μου τη σπάς π.χ. Κι αυτό μες στην ανθρώπινη φύση είναι αλλά μπορεί και να σε είχε πατήσει αυτοκίνητο, οπότε όλα οκ! Μα είναι λογική αυτή ;

Σαν κάποιος που μεγάλωσε στην πόλη δεν μπορώ να κατανοήσω την ευχαρίστηση που αντλεί κάποιος με τα να παίρνει τα βουνά για να σκοτώσει ζωάκια. Πιστεύω πως είναι κάτι που αφορά κόσμο που ζει στην επαρχία όπου κυνήγι / ψάρεμα είναι μέρος της καθημερινότητας για πολλούς. Σε ένα βαθμό αποτελεί και συνέχεια οικογενειακών και τοπικών παραδόσεων και συνηθειών κι αυτό είναι σεβαστό. Έχω δει να γίνεται επίσης και από ανθρώπους που προσέχουν και θέλουν να ξέρουν τι τρώνε. Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά συνήθως όπλο κρατάνε κάποιοι για να βγάλουν το άχτι τους και μόνο.

Πιστεύω λοιπόν πως η καλύτερη λύση είναι να τους αφήσουμε να αλληλοεξοντωθούν μόνοι τους, κάτι που άλλωστε ξέρουν να κάνουν καλά. Είναι κι αυτό μέσα στα πλαίσια της οικολογικής ισορροπίας αν μη τι άλλο.

 

Συνημμένα

  • autodunamia.jpg
    autodunamia.jpg
    50,5 KB · Εμφανίσεις: 37
  • o stoxos.jpg
    o stoxos.jpg
    103,9 KB · Εμφανίσεις: 53

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Οποιος έχει δει το Ghost Dog του Jarmousch ξέρει πως να αντιδράσει στη θεα ενός κυνηγού

Όλα πληρώνονται. Όλα
 

moraki

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2008
Μηνύματα
798
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
6
Οποιος έχει δει το Ghost Dog του Jarmousch ξέρει πως να αντιδράσει στη θεα ενός κυνηγού

Όλα πληρώνονται. Όλα

σιγα μη σκισεις κανα καλσον.Παρε ενα τουφεκι οργισμενε αντρα και πηγαινε στο δασος να σκοτωσεις τους κακους κηνυγους.
οργισμενο αγορι
:uglystupid: :idiot: :2funny: :grin: :cheesy: :sunglasses: :P :-* :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom