Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 7 άτομα (0 μέλη και 7 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φιλε Νοκια, καταρχήν τα ψάρια υπάρχουν σε αφθονία, σκέψου ότι τα είδη τους αριθμούνται στα περι 30.000 διαφορετικά τα οποία αν τα πολλαπλασιάσεις με την αναπαραγωγή που κάνει κάθε είδος, θα σου βγει ένα Ν νούμερο με πολλά 0000000000. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί δικαιολογία ότι αν για παράδειγμα υπήρχαν 30.000 διαφορετικά είδη επίγειων ζωντανων θα μπορούσαμε να κυνηγάμε.
Βαλε διπλα διπλα έναν κυνηγό και έναν ψαρα να δεις πόσο διαφορετική αντιληψη έχουν για τα πράγματα…. Ο κυνηγός σε κάθε περίπτωση είναι πιο ορμητικός, οι περισσότεροι κηνυγάνε για την καυλα τους, πωρώνονται όταν πεφτει το θήραμα από το τουφέκισμα και δεν έχουν σε τιποτα να ριξουν σ ένα απειλούμενο είδος…..  Δες τώρα έναν ψαρα, κάθεται στη βάρκα του με το καλάμι ή έχει ριξει τα δίκτυα είναι τελείος διαφορετικό το ένα από το άλλο…. Ο ψαρας δεν εχει τον αμεσο κίνδυνο να ψαρέψει ένα απειλουμενο ψάρι – δεν λέω υπαρχουν και ηλιθιοι που ρίχνουν ακομα και σε δελφίνια αλλά δες πόσα περιστατικά ακους στο κηνυγι και ποσα στο ψαρεμα…. Επειτα δες τη σημειολογία των όπλων για κυνήγι και των εργαλείων για ψάρεμα…. Παρατηρείς ότι στη μια περίπτωση μιλάμε για όπλα και στην άλλη για εργαλεία

 Οπως προειπε και ο βοθρος...βριθει ανακριβειων και λαθων Φιλε...
 Τουλαχιστον γραφικοτητες αυτα που λες...
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
 Οπως προειπε και ο βοθρος...βριθει ανακριβειων και λαθων Φιλε...
 Τουλαχιστον γραφικοτητες αυτα που λες...

θα μας πεις τουλαχιστον φίλε μου τη γνωμη σου από το να αρκεστεις σε 2 προτασεις;
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
αλα ολα ινε καλα κε θαλασα κε στερια,το θεμα ινε οτι δε φτενε ουτε η κνιγι ουτε η ψαραδεσ αλα η σαβουροχοντρελοφαγαδεσ του αναπτιμενου κοσμου
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
αλα ολα ινε καλα κε θαλασα κε στερια,το θεμα ινε οτι δε φτενε ουτε η κνιγι ουτε η ψαραδεσ αλα η σαβουροχοντρελοφαγαδεσ του αναπτιμενου κοσμου

ετσι ειναι, όλα απορροια της υπερβασης οριων
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
θα μας πεις τουλαχιστον φίλε μου τη γνωμη σου από το να αρκεστεις σε 2 προτασεις;

  Πεταλουδα,εδω,σε αυτο το φορουμ αλλα σε αλλα θρεντ εχω πει και την
  γνωμη μου και τεκμηριωμενη...
  Να διευκρινησω οτι δεν εχω προβλημα να στην ξαναπω

  Πρωτα ομως πες μας εσυ απο που αντλεις τα συμπερασματα σου "περι αφθονιας των ψαριων"
 και των διαφορων αναμεσα σε ψαρα και κυνηγο....

 Ξερεις να ξεχωρισεις μια χρυσοφα απο μια "ζιμπαμπουε";(μιας και ψαρευεις..)
 Εναν φαραω απο ενα καμπανα;
 Μια "πετσινη" απο μια Μιδα;

 Και επειδη εισαι και σκοπευτης(λειοκαννου;) να υποθεσω οτι τουλαχιστον ξερεις τον John
 Bidwell,και την διαφορα μεταξυ follow throw  και sustain lead....
 Η ποιος μηχανισμος ειναι boxlock και ποιος sidelock;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
οποτε ιπερβολι δε κανι καλο,δε φτενε η κινιγι αλα φτεμε ολι μασ που μαστε μπουχεσεσ κε αραξοβολιδεσ

  Γεια σου ρε αρχοντα ....
  χορτασαμε απο θεωριτικους και αντιστασιακους του καναπε
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
  Γεια σου ρε αρχοντα ....
  χορτασαμε απο θεωριτικους και αντιστασιακους του καναπε
εγο ιμε ενα μπουχεσοχοντοκοντομποχασ ,αλα κινιγι οποσ κε ψαρδεσ κε φρουτομαζεφτεσ ιταν η προτι αθροπι,κανισ δε ιταν γραματεασ κε φαρισεασ αλα η γι ιταν μια χαρα,απο τοτε που ξιπνισαμε τα καναμε ολα μουτι
 

al capone

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2005
Μηνύματα
404
Like
0
Πόντοι
1
Ρε φιλάρα μας δουλεύεις;;;;

Μας έχεις για ηλίθιους;;;;

Η ιστορία αυτή άρχισε το 1998. Σε συνέντευξη ο Πρόεδρος της Κυνηγητικής Συνομοσπονδίας Ελλάδας λέει:

www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1376]http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=1376[/url]

Μετά το συνέδριο για τα αποδημητικά πουλιά, που έγινε στα μέσα Ιουνίου 1998 στην Αθήνα στο οποίο συμμετείχαν θηραματολόγοι από πολλά ευρωπαϊκά κράτη και μετά τη σχετική και εμπεριστατωμένη ενημέρωση που είχαμε, η ΚΣΕ αποφάσισε την εγκατάσταση βιοακουστικών σταθμών (ραντάρ) παρακολούθησης αποδημητικών πουλιών και ειδικότερα -σε πρώτη φάση- για τα τσιχλοειδή.
Ήδη έχει παραληφθεί ο πρώτος σταθμός και πρόκειται να εγκατασταθεί άμεσα σε περιοχή που θα αποφασισθεί από κοινού με τις κυνηγετικές ομοσπονδίες.

Στόχος της ΚΣΕ είναι μέχρι το τέλος του χρόνου να έχουν εγκατασταθεί άλλοι τρεις βιοακουστικοί σταθμοί, σε επίκαιρα σημεία μέσα στην ελληνική επικράτεια.
Έτσι, με ένα δίκτυο τεσσάρων βιοακουστικών σταθμών θα καλύψουμε τον ελληνικό χώρο και θα υπάρξουν στοιχεία για τα αποδημητικά πουλιά υψηλής και αναμφισβήτητης αξιοπιστίας.
Τα στοιχεία αυτά θα επιτρέπουν την εξαγωγή συμπερασμάτων για τους πληθυσμούς των αποδημητικών -στοιχεία που θα είναι βέβαια και στη διάθεση του υπουργείου Γεωργίας.
Να τονίσω ότι τα 4 ραντάρ θα είναι αρκετά για την κάλυψη του ελληνική χώρου -η Ιταλία καλύπτεται με 6 τέτοια ραντάρ- και ότι το κόστος τους είναι της τάξης του [size=15pt]1,5 εκ. δρχ. ανά σταθμό[/size].


1.500.000 ΔΡΑΧΜΕΣ, όχι Ευρώ.

Και που τους είδες τους οικολόγους, και που το είδες το κράτος;;;;

Ρε τι πάνε και λένε τα άτομα.......





και μια και εισαι διαβασμενος δεν μας λες και το αριθμο που μπαινουν και που θηρευονται
και για πες μας επισης ποσα δισ εισπρατουν οι δηθεν οικολογοι  ?


και να σου πω και κατι εγω δεν ειμαι κυνηγος
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
  Πεταλουδα,εδω,σε αυτο το φορουμ αλλα σε αλλα θρεντ εχω πει και την
  γνωμη μου και τεκμηριωμενη...
  Να διευκρινησω οτι δεν εχω προβλημα να στην ξαναπω

  Πρωτα ομως πες μας εσυ απο που αντλεις τα συμπερασματα σου "περι αφθονιας των ψαριων"
 και των διαφορων αναμεσα σε ψαρα και κυνηγο....

 Ξερεις να ξεχωρισεις μια χρυσοφα απο μια "ζιμπαμπουε";(μιας και ψαρευεις..)
 Εναν φαραω απο ενα καμπανα;
 Μια "πετσινη" απο μια Μιδα;

 Και επειδη εισαι και σκοπευτης(λειοκαννου;) να υποθεσω οτι τουλαχιστον ξερεις τον John
 Bidwell,και την διαφορα μεταξυ follow throw  και sustain lead....
 Η ποιος μηχανισμος ειναι boxlock και ποιος sidelock;

Α. σε λιγο θα λαβεις στο πμ σου βιβλιογραφια αφθονίας...
Β. John Bidwell, αν λες για τον φιλανθρωπο αμερικανο πολιτικο , ναι κατι ξερω
Γ. δεν είπα οτι ψαρευω
Δ. σκοπευω με νεροπιστολο που και που, οποτε μιας και εισαι επαγγελματιας μαθε μου μερικα πράγματα

Καλο ειναι να μην βγάζεις τον εκνευρισμό σου προς όλους γιατί δεν είναι όλοι έτσι όπως περιγράφεις....

και ξαναλέω το ότι δεν συμφωνώ με το κηνυγι δεν σημαίνει ότι δεν σέβομαι τον κηνυγο που ξέρει τι παει να πει φύση.... Και όπως είπα σε προηγουμενο ποστ το είδος των συνειδητοποιμένων κηνυγων τέινει προς εξαφανιση....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom