Νέα

Περί κυνηγιού! Υπέρ ή κατά;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 907
  • Εμφανίσεις 48K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 9 άτομα (0 μέλη και 9 επισκέπτες)

Εχετε πάει ποτέ για κυνήγι; Είστε Υπέρ ή κατά;

  • Εχω πάει κ μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Εχω πάει κ δεν μ΄ άρεσε!

    Ψήφοι: 1 5,6%
  • Δεν έχω πάει, αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω!

    Ψήφοι: 3 16,7%
  • Δεν έχω πάει, είμαι κατά!

    Ψήφοι: 7 38,9%
  • Προτιμώ να κάθομαι κ να τρώω αυτά που κυνηγάνε οι άλλοι...

    Ψήφοι: 0 0,0%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    18

Godfather72

Μέλος
Εγγρ.
9 Μαρ 2009
Μηνύματα
118
Like
0
Πόντοι
1
Όξω πούστηδες, αποτυχημένοι Ράμπο που ετοιμάζεστε λες και θα πάτε στον πόλεμο για να σκοτώσετε αθώα ζώα μόνο και μόνο για να ικανοποιήσετε τον εγωισμό σας που είναι στο πάτωμα απο τις μπάτσες που τρώτε στην κοινωνία των ανθρώπων! :jerking: :jerking: :jerking:
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τα φλαμίνγκο είναι λαθρομετανάστες (στην κυρολεξία) .

Μπαμ, μπαμ, μπαμ, κάτω.

Τουρίστες είναι.Έρχονται και φεύγουν.Οι λαθρομετανάστες μένουν.Όπως ο λαγοκέφαλος που διαταράσσει την ισορροπία του οικοσυστήματος...
 

pinkmartini20

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2008
Μηνύματα
255
Like
0
Πόντοι
1
Στην οριακή κατάσταση που έχει φτάσει το οικοσύστημα το κυνήγι πρέπει να σταματήσει.
Οι φίλοι κυνηγοί μπορούν να βρουν κάποιο άλλο χόμπυ.
Εξάλλου όπως όλοι συμφωνούμε τα ζώα είναι φίλοι μας και ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ.
 

PEOKLHS

Μέλος
Εγγρ.
4 Οκτ 2007
Μηνύματα
80
Κριτικές
1
Like
4
Πόντοι
0
Τζαμπα μαγκες και κομπλεξικα ανθρωπακια..ποσα κυνηγοσκυλα σκελετωμενα εχουμε μαζεψει απο αυτα που πλεον δεν τους κανουν τη"δουλεια"τους και τα παρατανε στα βουνα να πεθανουν απο την πεινα..ποσο χαιρομαι οταν πυροβολει ο ενας τον αλλον..
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Στην οριακή κατάσταση που έχει φτάσει το οικοσύστημα το κυνήγι πρέπει να σταματήσει.
Οι φίλοι κυνηγοί μπορούν να βρουν κάποιο άλλο χόμπυ.
Εξάλλου όπως όλοι συμφωνούμε τα ζώα είναι φίλοι μας και ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ.

Εγώ θα έλεγα να αρχίσουμε πρώτα από την κατάργηση των αυτοκινήτων και την κυκλοφορία τους στις πόλεις.Μετά να σταματήσουν οι πτήσεις των α/φών για αποστάσεις μέχρι 1000χλμ,να κλείσουν οι ρυπογόνες βιομηχανίες,και να απαγορευτούν τα φυτοφάρμακα.Και αφού γίνουν όλα αυτά,και δεν αποδώσουν,μιλάμε για το κυνήγι....
 

imaginas.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2008
Μηνύματα
2.416
Κριτικές
14
Like
5
Πόντοι
616
Τζαμπα μαγκες και κομπλεξικα ανθρωπακια..ποσα κυνηγοσκυλα σκελετωμενα εχουμε μαζεψει απο αυτα που πλεον δεν τους κανουν τη"δουλεια"τους και τα παρατανε στα βουνα να πεθανουν απο την πεινα..ποσο χαιρομαι οταν πυροβολει ο ενας τον αλλον..

Για τις φόλες που βάζουν κάποιοι "οικολόγοι" στα δάση και πεθαίνουν τα κυνηγόσκυλα,έχεις να πεις κάτι;
Από πού μάζεψες εσύ σκελετωμένο κυνηγόσκυλο που ανήκε σε κυνηγό;Ξέρεις,τα σέτερ,τα λαμπραντόρ,τα κόκερ,δεν τα έχουν μόνο οι κυνηγοί αλλά και κάποιοι "μοδάτοι".
 

Επισκέπτης
Αν και ζω σε ορεινο χωριο και ο πατερας μου και ολοι οι συγγενεις μου  κυνηγανε δεν μου αρεσει το κυνηγι. Δεν μπορω να σκοτωσω κατι που δεν μ' εχει πειραξει. Αλλα δεν μπορω να πω οτι ειμαι και κατα αρκει να υπαρχει καποιο μετρο και περιορισμοι. Οχι να περνει ο καθενας μια καραμπινα και να σκοτωνει οτι βρεθει στο διαβα του. Παντως η εικονα των κυνηγων ντυμενοι με στρατιωτικες στολες παραλαγης στημενοι στα περασματα ειναι μια εικονα που βλεπω καθημερινα και το θεαμα ειναι πολυ γελοιο. Οσο για το οτι οι κυνηγοι ειναι λατρεις της φυσης και το κυνηγι σπορ αυτα ειναι ηληθιοτητες. Οποιος αγαπει τη φυση μπορει να την απολαυσει χωρις να παρεμβενει.
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
Τα φλαμίνγκο είναι λαθρομετανάστες (στην κυρολεξία) .

Μπαμ, μπαμ, μπαμ, κάτω.
να πιροβολασ φινικοπτερα που νε ροζε γιατι τρονε τισ γαριδεσ που εγο θελο να απολαβανο μαζι με το μπιρακι μου
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
τσακαλια η ιπρβολι βλαφτι στα παντα,οποσ κε η ανομια

ιπαρχι διαφορα μεταξι κινιγου κε δολοφονου,οποσ μεταξι ψαρα κε διναμιτιστι
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 Αντικυνηγοι και κομπλεξικοι,οικολογοι της πουτσας....
 Που δεν ξερουν να ξεχωρισουν το πευκο απο την οξια,το ντουσκο απο το
 ρικι...
 Απολυτα εξαρτημενοι απο τις βρωμερες μεγαλουπολεις (και εγω σε τετοιες
 μενω..) και που μια διακοπη ηλεκτρισμου(παραγομενου δια του λιγνιτη..)
 τους χαλαει την ζωη και τους πιανει αμοκ...
 Που δεν ξερουν να ξεχωρισουν τον λυκο απο τον γερμανικο ποιμενικο,που
 δεν εχουν φυτεψει ποτε ουτε μαιντανο,που στα καμεννα της
 Παρνηθα,τοτε,δεν ταισαν τα ελαφια με τα χερια τους-"ξελαρυγγιαζονταν"
 στα φορα για τις πυρκαγιες...
 Τις Κυριακαδες πανε με τα αυτοκινητα "εις το κεντρον" δια τον εσπρεσσο
 τους-καποιοι αλλοι παιρνουν τις τσαπες...
 Πανε στην Ευρωπη και θαυμαζουν και θαυμαζουν.....
 Τι θαυμαζεις ρε χαχα;
 Εχεις δει οσο κοβει το ματι σου αριες;
 Δασος Οξιας;
 Φρακτο;Δαδια;Βελουχι;Χελιδονα;Μπουμπεσι;
 Οι Αυστριακοι μονο,θηρευσαν πανω απο 1.000.000 ζαρκαδια και
 που'σαι....θα εχουν ζαρκαδια εις τον αιωνα τον απαντα...

 Σιχαθηκα τους δηθεν,χειροτερα και απο την μυξα μου...
 Πολλα λογια-λιγη πραξη σε ολα τους...
 Και προοδος δια της απαγορευσης...

 Βρε αστα διαλα που θα ξαναγραψω,πεστε οτι θελετε εσεις οι οικολογαρες
 της πουτσας...
 Και εσυ ρε ιματζινα...τι ασχολεισε;
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
 Αντικυνηγοι και κομπλεξικοι,οικολογοι της πουτσας....
 Που δεν ξερουν να ξεχωρισουν το πευκο απο την οξια,το ντουσκο απο το
 ρικι...
 Απολυτα εξαρτημενοι απο τις βρωμερες μεγαλουπολεις (και εγω σε τετοιες
 μενω..) και που μια διακοπη ηλεκτρισμου(παραγομενου δια του λιγνιτη..)
 τους χαλαει την ζωη και τους πιανει αμοκ...
 Που δεν ξερουν να ξεχωρισουν τον λυκο απο τον γερμανικο ποιμενικο,που
 δεν εχουν φυτεψει ποτε ουτε μαιντανο,που στα καμεννα της
 Παρνηθα,τοτε,δεν ταισαν τα ελαφια με τα χερια τους-"ξελαρυγγιαζονταν"
 στα φορα για τις πυρκαγιες...
 Τις Κυριακαδες πανε με τα αυτοκινητα "εις το κεντρον" δια τον εσπρεσσο
 τους-καποιοι αλλοι παιρνουν τις τσαπες...
 Πανε στην Ευρωπη και θαυμαζουν και θαυμαζουν.....
 Τι θαυμαζεις ρε χαχα;
 Εχεις δει οσο κοβει το ματι σου αριες;
 Δασος Οξιας;
 Φρακτο;Δαδια;Βελουχι;Χελιδονα;Μπουμπεσι;
 Οι Αυστριακοι μονο,θηρευσαν πανω απο 1.000.000 ζαρκαδια και
 που'σαι....θα εχουν ζαρκαδια εις τον αιωνα τον απαντα...

 Σιχαθηκα τους δηθεν,χειροτερα και απο την μυξα μου...
 Πολλα λογια-λιγη πραξη σε ολα τους...
 Και προοδος δια της απαγορευσης...

 Βρε αστα διαλα που θα ξαναγραψω,πεστε οτι θελετε εσεις οι οικολογαρες
 της πουτσας...
 Και εσυ ρε ιματζινα...τι ασχολεισε;
οποσ τι λιμνο που τιν εχουν τσακισι τα αγριοκουνελα,ετσι η ιπερβολι δε εσοσε κανενα!!!!!!!!!

ικολογια =μετρο κε οχι ασιδοσια
 

blackbird

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
369
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
υπερ του μετρου θα ελεγα....γιατι στην ελλαδα τα μοναδικα πουλια που απεμειναν ειναι τα δικα μας τα τσουτσουνια :2funny: :2funny: πολλοι το εχουν παρει και πατριωτικα..οταν τους βλεπεις νοιωθεις οτι βλεπεις τον Αρη Βελουχιωτη...σφαιρες σταυρωτα οπλο στην πλατη ανοιγμα χεριων σαν να ειναι νεοσσοι που ετοιμαζονται να πεταξουν κλπ κλπ... :2funny: :2funny: και αμα δεν βρισκουν και τιποτα ξεσπουν στις κατσικες του καθε φτωχου... :2funny: καλο το χομπυ και  σεβαστο οχι υπερβολες ομως.
 

ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.653
Κριτικές
12
Like
0
Πόντοι
616
Σε τι διαφερει το κηνυγι απο το ψαρεμα, εκτος απο τον τροπο που σκοτωνεις ?

Αυτα..

Φιλε Νοκια, καταρχήν τα ψάρια υπάρχουν σε αφθονία, σκέψου ότι τα είδη τους αριθμούνται στα περι 30.000 διαφορετικά τα οποία αν τα πολλαπλασιάσεις με την αναπαραγωγή που κάνει κάθε είδος, θα σου βγει ένα Ν νούμερο με πολλά 0000000000. Αυτό βέβαια δεν αποτελεί δικαιολογία ότι αν για παράδειγμα υπήρχαν 30.000 διαφορετικά είδη επίγειων ζωντανων θα μπορούσαμε να κυνηγάμε.
Βαλε διπλα διπλα έναν κυνηγό και έναν ψαρα να δεις πόσο διαφορετική αντιληψη έχουν για τα πράγματα…. Ο κυνηγός σε κάθε περίπτωση είναι πιο ορμητικός, οι περισσότεροι κηνυγάνε για την καυλα τους, πωρώνονται όταν πεφτει το θήραμα από το τουφέκισμα και δεν έχουν σε τιποτα να ριξουν σ ένα απειλούμενο είδος…..  Δες τώρα έναν ψαρα, κάθεται στη βάρκα του με το καλάμι ή έχει ριξει τα δίκτυα είναι τελείος διαφορετικό το ένα από το άλλο…. Ο ψαρας δεν εχει τον αμεσο κίνδυνο να ψαρέψει ένα απειλουμενο ψάρι – δεν λέω υπαρχουν και ηλιθιοι που ρίχνουν ακομα και σε δελφίνια αλλά δες πόσα περιστατικά ακους στο κηνυγι και ποσα στο ψαρεμα…. Επειτα δες τη σημειολογία των όπλων για κυνήγι και των εργαλείων για ψάρεμα…. Παρατηρείς ότι στη μια περίπτωση μιλάμε για όπλα και στην άλλη για εργαλεία…  

Θα συμφωνείς φαντάζομαι και για το ψάρεμα με αθερινόδυχτο που αποτελειώνει τον γόνο.Σωστά;

Έχεις υιοθετήσει μέσω της WWF;Καλά,τα λεφτά σου σε κάποιων πονηρων την πούτσα πάνε,να γαμάνε τις μουνάρες.Σκατά ενδιαφέρον έχουν και αυτοί για το περιβάλλον.Οι Μ.Κ.Ο είναι όλες επιδοτούμενες

Κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου…. Ο Κραυγαετός είναι ένα από τα λίγα απειλούμενα είδη που αν τα λεφτά σου πιανουν τόπο φαίνεται….. Σκεψου ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν 90 ζευγη τα οποία είναι υπό στενή επιτηρηση και γίνεται συνεχής ενημερωση για την πορεια τους…… Αν πάσα στιγμη μπορω να σταματήσω να δινω τα λεφτα μου…. Προφανως μιλας επειδή έχεις ακουσει καποιον φίλο ή γνωστό σου να κατηγορεί τετοιου είδους κυβερνητικές οργανωσεις για το που πανε τα χρηματα του…. Καλυτερα να δοκιμασεις για να δεις αν  όντως σε κλέβουν ή όχι….. Τουλάχιστον καλύτερα να σε κλέβουν για έναν υποτιθέμενα αγαθό σκοπο, παρα να σε κλέβουν στην εφορία και να συνεχίζεις να ψηφίζεις την ίδια κυβέρνηση…..  





Αν και μου αρέσουν τα όπλα και η σκοποβολή, δεν μου αρέσει το κυνήγι,


Ειμαι σκοπευτής σε σύλλογο τα τελευταία 4 χρόνια  και το βλέπω σαν χόμπυ….. Άλλο να ρίχνεις σε πανί και άλλο σε ζωντανό και μαλιστα απειλούμενο…..  
 

vothros

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Απρ 2007
Μηνύματα
11.112
Κριτικές
3
Like
5
Πόντοι
166
κιριε λεπιδοπτερε θεσ μαθιματα ψαρολογιασ, ανακριβι αφτα που γραφισ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom