Νέα

PC problem - Help!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα zironvenom
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 6K
  • Εμφανίσεις 295K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ErotasPeiratis

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
431
Κριτικές
1
Like
659
Πόντοι
81
Τότε το motherboard πιθανότατα εχει πεθάνη.
Το μοντελο αυτό ειναι παλιο εαν δεν κάνω λάθος τώρα η συνέχεια είναι καθαρά στην αντοχή της τσέπης σου.
Του 2017 μοντέλο είναι, με i7+gtx1060 πάνω. Πόσο να κοστίζει η αλλαγή μητρικής;
 

Rififis

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2017
Μηνύματα
216
Κριτικές
1
Like
64
Πόντοι
1
Του 2017 μοντέλο είναι, με i7+gtx1060 πάνω. Πόσο να κοστίζει η αλλαγή μητρικής;

Δυστυχώς φίλτατε δεν πάει έτσι. στην πλειοψηφία των laptops η cpu και η gpu είναι συγκολλημένες πάνω στην motherboard. Δεν είναι δηλαδή η κλασσική cpu που αγοράζεις με τα pin-ακια.
Έκανες κάποια αλλαγή πριν συμβεί αυτό;
Με αυτό που περιγράφεις όντως φαίνεται πως δεν πρόκειται για τροφοδοσία και πως δεν περνάει POST οπότε κάποιο ζήτημα hardware υπάρχει. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις με εναλλάξ τις RAM επάνω και σε διαφορετικά slots μιας και γενικά ένα μηχάνημα δεν ξεκινάει αν δεν βρει RAM (θεωρητικά δίνει τα μπιπς αλλά......απλλά στο λέω γιατί απ'ότι κατάλαβα το δοκίμασες χωρίς καθόλου RAM).
Με 2 χρόνια laptop δεν σε καλύπτει η εγγύηση του ώστε να μην κάνεις ταρζανιές; Νομίζω 2-3 χρόνια δίνουν οπότε άντε να είσαι οριακά από την αγορά του.

Τις δύο φορές που το έχω δει αυτό που περιγράφεις σε dekstops φίλων, αφορούσε CPU που είχε μετακινηθεί και έπρεπε να κάτσει καλά. Τώρα στην περίπτωση laptop που η cpu είναι συγκολλημένη, δεν νομίζω πως μπορείς να δοκιμάσεις κάτι παρόμοιο.
 

ErotasPeiratis

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
431
Κριτικές
1
Like
659
Πόντοι
81
Δυστυχώς φίλτατε δεν πάει έτσι. στην πλειοψηφία των laptops η cpu και η gpu είναι συγκολλημένες πάνω στην motherboard. Δεν είναι δηλαδή η κλασσική cpu που αγοράζεις με τα pin-ακια.
Έκανες κάποια αλλαγή πριν συμβεί αυτό;
Με αυτό που περιγράφεις όντως φαίνεται πως δεν πρόκειται για τροφοδοσία και πως δεν περνάει POST οπότε κάποιο ζήτημα hardware υπάρχει. Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις με εναλλάξ τις RAM επάνω και σε διαφορετικά slots μιας και γενικά ένα μηχάνημα δεν ξεκινάει αν δεν βρει RAM (θεωρητικά δίνει τα μπιπς αλλά......απλλά στο λέω γιατί απ'ότι κατάλαβα το δοκίμασες χωρίς καθόλου RAM).
Με 2 χρόνια laptop δεν σε καλύπτει η εγγύηση του ώστε να μην κάνεις ταρζανιές; Νομίζω 2-3 χρόνια δίνουν οπότε άντε να είσαι οριακά από την αγορά του.

Τις δύο φορές που το έχω δει αυτό που περιγράφεις σε dekstops φίλων, αφορούσε CPU που είχε μετακινηθεί και έπρεπε να κάτσει καλά. Τώρα στην περίπτωση laptop που η cpu είναι συγκολλημένη, δεν νομίζω πως μπορείς να δοκιμάσεις κάτι παρόμοιο.
Φίλε μου laptop είναι. Και εγώ λέω ότι πρέπει να χάλασε η μητρική....
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
2
Like
1.616
Πόντοι
201
Καλημέρα! Σε laptop Lenovo Y720, όταν πατάω το power button, ανάβει το πληκτρολόγιο και οι ανεμιστήρες για 2 δευτερόλεπτα και κλείνουν. Ξανανάβουν μετά από 5-6 δεύτ. πάλι για 2 δευτ. Και ξανά σβήνει. Οθόνη νεκρή. Φίλος μου είπε ότι μάλλον πέθανε η GTX1060 που φοράει. Ποια η γνώμη σας και πόσο μπορεί να φτάσει το κόστος της επισκευής; Ευχαριστώ παιδιά.


Πρώτα απ' ολα αποσύνδεσε οτιδήποτε έχει πανω το λαπτοπ.(ασυρματο ποντικι,ηχεια,κλπ).δες αν ανοιγει.

Βγάλε τη μπαταρία και πάτα πατημένο το power button για 5-10 δευτερόλεπτα

Δοκίμασε να το έχεις μόνο με τον φορτιστή και όχι με τη μπαταρία(με ένα πολύμετρο μέτρα το φορτιστή σου)

Μετά πας σε μνήμη ραμ.Προσεχτικά αφαίρεσε τη ραμ που έχεις και καθάρισε την στην ακρή(βατονέτα και οινοπνευμα)Την τοποθετείς παλι.(οταν στεγνωσει το οινοπνευμα.)Αν δεν εχεις εικόνα πρέπει να δοκιμασεις αλλη μνημη ραμ στο λαπτοπ σου.ετσι μονο θα βεβαιωθείς οτι δεν φταιει η ραμ..ή δοκιμάζεις τη ραμ σου σε αλλο λαπτοπ και βλεπεις εκει αν δουλευει.


Οταν αποκλείσεις και τη ραμ πας σε καρτα γραφικων.
Τώρα τι μπορεί να παίζει..δοκιμάζεις καταρχίν σε μια εξωτερική οθόνη να δεις αν εχεις εικόνα.
Δοκίμασε οτι υποδοχή εικόνας έχεις vga,hdmi κλπ..
αν τώρα δεν έχεις εικόνα μπορεις να κάνεις ενα μικρό reflow μόνος σου..

Πρέπει να βγάλεις τη μητρική απο το λαπτοπ. πάρε ενα απλό πιστολάκι που έχεις για τα μαλλιά και ακριβώς στο σημείο που ειναι η gpu(κάρτα γραφικών) "φύσα" με το πιστολάκι για περίπου 3 λεπτά στo foul(ζέστη) απο περίπου 3 εκατοστά....
Δες μετά αν έχεις εικόνα..αν δεν έχεις δοκιμάζεις με το πιστολάκι 1 λεπτό παραπανω μεχρι να ερθει εικονα στο λαπτοπ.

Κανονικά το reflow γινεται με πιστόλι θερμού αέρα...μπορείς να βρεις στο ιντερνετ και απο 15-20 ευρω ενα απλο για να κανεις τη δουλεια σου..

το επομενο βήμα ειναι το reballing που εκει πρεπει να πας σε ειδικο να το κανει ,αν δεν εχεις την εμπειρία  ..και θα σου πει ενα ποσο(τσιμπημενο) και σιγουρα οτι δεν θα εχεις εγγυση (η μεθοδος κραταει απο 2 βδομαδες μεχρι 3-4 χρονια) αλλα θα το κανεις να λειτουργήσει αν φταίει η gpu
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Σε μερικές ιστοσελίδες, αν δεν έχεις σωστή ημερομηνία στη γραμμή εργασιών, δεν μπορείς να συνδεθείς. Αυτό πρέπει να εννοεί ο φίλος...
Εχω να βάλω ημερομηνία σε pc πάνω απο .....5? χρόνια;Αφού το κάνει μόνο του το μηχάνημα.
 

gamer89

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
415
Κριτικές
2
Like
1.616
Πόντοι
201
Εχω να βάλω ημερομηνία σε pc πάνω απο .....5? χρόνια;Αφού το κάνει μόνο του το μηχάνημα.

ο υπολογιστής έχει μια μικρή μπαταρία στη μητρική που κρατάει καποιες ρυθμίσεις απο το bios μαζί με την ημερομηνία και την ώρα...αν χαλασε η μπαταρία κάθε φορα που θα ανοιγεις τον υπολογιστή σου θα εχεις λαθος ώρα

επισης αν βγαλεις τη μπαταρια παλι θα απορυθμιστει η ημερομηνια....
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Μα και πάλι όταν μπει στο ιντερνετ θα ρυθμίσει μόνο του την ώρα.Εκτος αν ξέρω γω μιλάμε για κανένα μηχάνημα με vista....
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
Μα και πάλι όταν μπει στο ιντερνετ θα ρυθμίσει μόνο του την ώρα.Εκτος αν ξέρω γω μιλάμε για κανένα μηχάνημα με vista....
Μάλλον, γιατί έχω κι εγώ ένα παλιό laptop και όποτε το συνδέω στο ίντερνετ δεν το κάνει αυτόματα. Απορώ γιατί δεν το πετάω, ίσως επειδή ήταν το πρώτο μου ;)
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Μάλλον, γιατί έχω κι εγώ ένα παλιό laptop και όποτε το συνδέω στο ίντερνετ δεν το κάνει αυτόματα. Απορώ γιατί δεν το πετάω, ίσως επειδή ήταν το πρώτο μου ;)
Δεκαετίας τοσίμπα με win 10 το κάνει όπως και τα δυο chromebooks που έχω,εντάξει αυτά μηνών.
Μαλλον φταίει το λειτουργικό που έχεις.
Απλά για κουβέντα να γίνεται.
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.294
Δεκαετίας τοσίμπα με win 10 το κάνει όπως και τα δυο chromebooks που έχω,εντάξει αυτά μηνών.
Μαλλον φταίει το λειτουργικό που έχεις.
Απλά για κουβέντα να γίνεται.
Το δικό μου είναι από το 2003!!!!!!!
Αλλά δεν είναι για επισκευή πια, και που ανοίγει θαύμα είναι...
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
765
Πόντοι
146
Με συγχωρείς,δεν ήξερα!!
Win 95 έχει ή πως τα έλεγαν τα πιο παλιά;3?
 

kachaplias

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Δεκ 2017
Μηνύματα
6.585
Κριτικές
1
Like
5.500
Πόντοι
2.356
Καλημέρα! Σε laptop Lenovo Y720, όταν πατάω το power button, ανάβει το πληκτρολόγιο και οι ανεμιστήρες για 2 δευτερόλεπτα και κλείνουν. Ξανανάβουν μετά από 5-6 δεύτ. πάλι για 2 δευτ. Και ξανά σβήνει. Οθόνη νεκρή. Φίλος μου είπε ότι μάλλον πέθανε η GTX1060 που φοράει. Ποια η γνώμη σας και πόσο μπορεί να φτάσει το κόστος της επισκευής; Ευχαριστώ παιδιά.

μπορει να ανεβαζει θερμοκρασια αρα να τα επαιξε η παστα στον επεξεργαστη... δε κοστιζει τιποτα τρελο το να το πας σε τεχνικο να κανει απλα διαγνωση και οχι επιδιορθωση αν ειναι ασυμφορο...

επισης μπορει να ειναι και θεμα bios μπαταριας αν χαλασε απο χρονο και εφαγε σκαλωμα ο υπολογιστης.....
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.920
Κριτικές
15
Like
11.881
Πόντοι
3.846
Μα και πάλι όταν μπει στο ιντερνετ θα ρυθμίσει μόνο του την ώρα.Εκτος αν ξέρω γω μιλάμε για κανένα μηχάνημα με vista....
Τα σβηστα ήταν η βάση των Windows 7 και 10. Ναι είχαν θέματα, αλλά έχει πολλές παρόμοιες τεχνολογίες με τα επόμενα Windows
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
ΘΕΜΑ "ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΤΗΣ GOOGLE ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΔΩΜΑΤΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟ DESKTOP"

Εχω σύνδεση vodafone που προέρχεται απο την πρώην cyta. Οταν έγινα πελάτης της cyta ήρθε τεχικός και έκανε τροποποίηση στην πρίζα του τηλεφώνου ώστε να έχει την λεγόμενη "επιστροφή σήματος"
Επειδή θέλησα να αλλάξω το δωμάτιο που έχω το desktop μου ζήτησα απο την vodafone τεχνικό για να μεταφέρει την πρίζα με επιστροφή σήματος στο άλλο δωμάτιο. Ηρθε ενας ξερόλας τύπος (ο οποίος εμμέσως ζήτησε και λεφτά αλλά δεν ψάρωσα) ο οποίος δυσκολεύτηκε να εγκαταστήσει την πρίζα της επιστροφής σήματος και τελικά μου πρότεινε  τον παραδοσιακό τρόπο με τα φιλτράκια τον οποίο και τελικά έκανε. Δέχτηκα για να μπορώ να μεταφέρω το router σε όποια πρίζα του σπιτιού θέλω.
Πρίν απο λίγο που σύνδεσα το desktop στο νεό του δωμάτιο διαπίστωσα πως δεν μπορώ να ανοίξω σελίδες όπως το gmail & youtube. Βγάζει μήνυμα η kaspersky πως η σύνδεση μου δεν είναι ασφαλής, το πιστοποιητικό έχει λήξει, εγκληματίες προσπαθούν να κλέψουν τα data μου. Στο laptop απο το οποίο γράφω τώρα έχει βγει μήνυμα "άλλος υπολογιστής στο ΄δικτυο έχει την ίδια IP με αυτόν"

Παρακαλώ πολύ για τα φώτα σας όποιοι έχετε γνώσεις.....και τις προτάσεις σας.
Ευχαριστώ αδέρφια

Θα ήθελα να μου εξηγήσει καποιος τι είναι η επιστροφή σήματος και τι σχεσει εχει με το ιντερνετ, μια που εγω 35 χρονια που ασχολουμαι με τηλεπικοινωνιες και Η/Υ δεν το κατάλαβα.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Θα ήθελα να μου εξηγήσει καποιος τι είναι η επιστροφή σήματος και τι σχεσει εχει με το ιντερνετ, μια που εγω 35 χρονια που ασχολουμαι με τηλεπικοινωνιες και Η/Υ δεν το κατάλαβα.

αν εχεις ασχοληθει με τηλεπικοινωνιες γενικα, το εχεις ακουσει σιγουρα στην εμπεδηση και τα στασιμα

στα οικιακα κυκλωματα τηλεφωνων και νετ κανεις δεν ασχολειται (μαλλον κοτσο προσπαθησαν να πιασουν τον τζιμ)

 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
αν εχεις ασχοληθει με τηλεπικοινωνιες γενικα, το εχεις ακουσει σιγουρα στην εμπεδηση και τα στασιμα

στα οικιακα κυκλωματα τηλεφωνων και νετ κανεις δεν ασχολειται (μαλλον κοτσο προσπαθησαν να πιασουν τον τζιμ)

Γιαυτό ρωτω. Που κολάει το ιντερνετ?
Τι στασιμα εχει το τηλεφωνικο σήμα? Ειναι τοσο κρίσημο?
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Γιαυτό ρωτω. Που κολάει το ιντερνετ?
Τι στασιμα εχει το τηλεφωνικο σήμα? Ειναι τοσο κρίσημο?

απ'οσο ξερω πουθενα μεσα στο οικιακο δικτυο - πρωτη φορα το ακουω
 

leon4861

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
3.352
Κριτικές
7
Like
1.272
Πόντοι
216
απ'οσο ξερω πουθενα μεσα στο οικιακο δικτυο - πρωτη φορα το ακουω

:rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

Για να καταλάβουμε οτι κάποιοι πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Ποτέ δεν εχω ακούσει τεχνικο του ΟΤΕ να λέει τέτοια πράγματα ενω εχω ακούσει αρκετά τέτοια απο τεχνικούς των "εναλλακτικών" παρόχων!
 

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.352
Κριτικές
3
Like
6.967
Πόντοι
1.486
Σας ελειψα ρεμαλια??
Προβλημα εν οψει με το ....Laptop!!!! (Ω, τι πρωτοτυπο..) :2funny:
Λοιπόοον...Εκει που ασχολούμαι κανονικά και σερφαρω...Xανεται το internet...Όλες οι συσκευες στο σπιτι (κινητά,tablet,αλλα laptop),παιζουν κανονικα,το δικό μου τον πούλο...
Φτιαχνει μονο με επανεκκινηση του ρουτερ....Οι αλλες επιλογες καταλήγουν στο "δεν ειναι δυνατη η συνδεση στο δικτυο"..
Και μετα από λίγο-απροσδιοριστο,μπορει να ειναι 10 λεπτα ,μπορει και 5 ωρες- ξανα μανα τα ιδια...

ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ????
:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom