Νέα

Όσες πέφτουν αμέσως και οι άλλες ...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 226
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Το τι απόψεις θα έχει καθένας από αυτούς σηκώνει πολύ κουβέντα.

Μπορεί πάντως ένας σκουπιδιάρης που τέλειωσε σχολείο να είναι αντικειμενικά πιο μορφωμένος, να γνωρίζει καλύτερα Ελληνικά και να γράφει Ελληνικά με καλύτερη ορθογραφία από έναν βλάκα Ιατρό, Οδοντίατρο ή Δικηγόρο που αγόρασε πτυχία Ιατρικής/Οδοντιατρικής/Νομικής αντίστοιχα από τη Ρουμανία του Τσαουσέσκου, τη Σερβία, τη Βοσνία, την Αλβανία τη Βουλγαρία.

Το έχω ζήσει αυτό. Φοιτητής Ιατρικής που ήρθε με μεταγραφή από  τη Ρουμανία όπου είχε περάσει το 70% των μαθημάτων της Ιατρικής εκεί να προσπαθεί να παρακολουθήσει και να μην γνωρίζει ποιό είναι το κοίλο και ποιό το κυρτό μιας καμπύλης. Από ορθογραφία δε ή συντακτικό ΓΑΜΑ ΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ !!!!

Φυσικά τώρα ο τύπος δηλώνει πτυχιούχος Ιατρικής Αθηνών και ... είναι !  ʼσχετα αν τα περισσότερα μαθήματα τα πέρασε στη Ρουμανία!

Από όσους αποφοίτησαν από Ιατρική και Οδοντιατρική στην Ελλάδα από το 1981 ως το 2000 το 70% είχε μπει στις σχολές αυτές από το παράθυρο στα τελευταία έτη, έχοντας περάσει την πλειοψηφία των μαθημάτων στις χώρες εκείνες.

Όπως περίτρανα απέδειξες, μπορεί κάλλιστα και ένας Ιατρός, χωρίς απαραίτητα να έχει σπουδάσει στη Ρουμανία επι Τσαουσέσκου, να λέει συνεχόμενες ανοησίες. Αρκεί να του έχει καρφωθεί οτι κατέχει τη μία και μοναδική αλήθεια (και εδώ πρέπει να παραδεχτείς οτι σ' αυτό μοιάζεις με τον Τσαουσέσκου), να ψελλίζει υπερπατριωτικές αρλούμπες, να θαυμάζει τους μπάτσους που δέρνουν τον κοσμάκη, αλλά και να αντιμετωπίζει όλους όσους διαφωνούν μαζί του συλλήβδην ως  "χασικλοαναρχοαυτόνομους" των Εξαρχείων.

Δηλώνω φαν σου, Λάκη!

Υ.Γ. Αν σου ερχόταν να τον περιθάλψεις ο Κύπριος φοιτητής, να υποθέσω οτι αντί να του παράσχεις ιατρική βοήθεια, θα τον έδερνες περισσότερο;
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Το τι απόψεις θα έχει καθένας από αυτούς σηκώνει πολύ κουβέντα.

Μπορεί πάντως ένας σκουπιδιάρης που τέλειωσε σχολείο να είναι αντικειμενικά πιο μορφωμένος, να γνωρίζει καλύτερα Ελληνικά και να γράφει Ελληνικά με καλύτερη ορθογραφία από έναν βλάκα Ιατρό, Οδοντίατρο ή Δικηγόρο που αγόρασε πτυχία Ιατρικής/Οδοντιατρικής/Νομικής αντίστοιχα από τη Ρουμανία του Τσαουσέσκου, τη Σερβία, τη Βοσνία, την Αλβανία τη Βουλγαρία.

Το έχω ζήσει αυτό. Φοιτητής Ιατρικής που ήρθε με μεταγραφή από  τη Ρουμανία όπου είχε περάσει το 70% των μαθημάτων της Ιατρικής εκεί να προσπαθεί να παρακολουθήσει και να μην γνωρίζει ποιό είναι το κοίλο και ποιό το κυρτό μιας καμπύλης. Από ορθογραφία δε ή συντακτικό ΓΑΜΑ ΤΑ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ !!!!

Φυσικά τώρα ο τύπος δηλώνει πτυχιούχος Ιατρικής Αθηνών και ... είναι !  ʼσχετα αν τα περισσότερα μαθήματα τα πέρασε στη Ρουμανία!

Από όσους αποφοίτησαν από Ιατρική και Οδοντιατρική στην Ελλάδα από το 1981 ως το 2000 το 70% είχε μπει στις σχολές αυτές από το παράθυρο στα τελευταία έτη, έχοντας περάσει την πλειοψηφία των μαθημάτων στις χώρες εκείνες.

Φίλε Λάκη,
εδώ καταθέτεις μεγάλες αλήθειες. Το εμπόριο πτυχίων απο το Ανατολικό μπλόκ τη δεκαετία 1990 - 2000 μεσουρανούσε.
Ας όψεται το προηγούμενο καθεστώς και η παν/ κή κάστα, μια κλίκα ηλιθίων που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πέρνουν τα λεφτά απο τις έρευνες.
Τυγχάνει να' χω σπουδάσει και στο Μόναχο και στην Αθήνα και μπορώ, πιστεύω, να κάνω μια σύγκριση τόσο στη ποιότητα σπουδών όσο και στη νοοτροπία.
όσο για τους γιατρούς του Ανατολικού μκλόκ, τί να πώ; Εδώ φαίνεται η ανευθυνότητα της πολιτείας απο τη μία, απο την άλλη η ( σκατο ) νοοτροπία του Έλληνα της αρπαχτής.

Δυστυχώς θα τρέμει το φιλοκάρδι μας, όταν θα πηγαίνουμε στο γιατρό στην Ελλάδα. Δε γίνονται και λίγα.
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Και με δεδομένο ότι και τα ελληνικά πανεπιστήμια δε φημίζονται για την ποιότητά τους, καταλαβαίνετε τι μας έχει έρθει από τη ρουμανία.

Αν και θα συμφωνήσω ότι και όσοι φοίτησαν σε ελληνικά ιδρύματα δεν έχουν τίποτα πλέον να ζηλέψουν από όσους φοίτησαν στο αλβανικό πανεπιστήμιο.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Ευτυχώς δηλαδή που ο Τσαλίκης έγινε τραγουδιστής...
- 2 καρμανιόλες.

:) :) :) :) :)
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
1.ενας αντικειμενικα ωραιος αντρας ειναι κ υποκειμενικα...(δν μ'απασχολει το προσωπικο σου γουστο...οποτε ακυρο το baby face κ τα ρεστα...)!!!!
2.μαλλον εσυ δν καταλαβες τι εγραψα...στα κοινα ενδιαφερονται κ την απλη επικοινωνια που ζητας κ καλα...υπαρχει μια διαφορα παρουσιασης....αλλιως την παρουσιαζει ετσι κ αλλιως καθε ανθρωπος,ομως μεγαλο ρολο σ'αυτο παιζει η μορφωση του...οπως σε μια περιγραφη ενος πινακα/τοπιου για παραδειγμα...επισης θα σου θεσω ενα ερωτημα...οσον αφορα την πολιτικη..λες ενας σκουπιδιαρης κ ενας δικηγορος να εχουν την ιδια αποψη???(παραδειγμα κοινου θελω να πιστευω ενδιαφεροντος κ προβληματισμου..)!!!
3.το πολυ γρηγορο ειναι κ ακριβο για αρχη...για συνεχεια...ανεφερες πολυ νωριτερα σ'αλλο ποστ..εχω αμαξι τι να το κανω να χει ο γκομενος αμαξι...τοτε δν ειστε μια ομορφια που αναφερεις εδω...εισαι υπερανω...το οποιο καλλιστα θα επιζητουσες για να ναι στο βρακα''κι'' σου μεσα ο γκομενος...ενω αν εχει φερραρι θα σαι μεσα στα @@ του + γραμμενη...(γιατι απλα θα στεναχωρηθει περισσοτερο αν παθει κατι η φερραρι παρα εσυ...χοχοχοχο...)!!!
4.για μενα δν εχει σημασια τι ειναι σημαντικο....το ζητημα με το κονε το κανεις πολυ ρηχο...παρ'ολο που αν ζεις την καθημερινοτητα ομαλα ολο κ καπου το χρησιμοποιεις εφοσον σε παιρνει...οποτε υποθετω πως δν χεστηκες...γιατι κ δουλεια να θες να βρεις...ολο κ καποιον γνωστο του γνωστου θα βαλεις να σε βολεψει καπου...ετσι δν ειναι???

Μ'αρεσει το στυλακι της ανετης που περνας...γι αυτο κ συνεχιζω να απαντω στα λεγομενα σου...εχει μεγαλη φαση να τα λες...ελπιζω πραγματικα να εισαι εξαιρεση οπως διατυμπανιζεις κ ας εισαι μονο μεσα σ'ενα φορουμ υπαρκτη...μου κανει να ζω με την ελπιδα...(λεεεεεεμε τωρα...)!!!!:):):):):):)!!!!

1) Ενας αντικειμενικα ωραιος αντρας μπορει να ειναι και υποκειμενικα......ενας υποκειμενικα ωραιος αντρας ομως? ειναι και αντικειμενικα? οχι παντα......και παλι ομως το θεμα ειναι οτι εχει μεγαλυτερη σημασια το τι λεει ο αλλος και οχι το πως ειναι.....ξαναειπα πριν οτι αν ειναι να πεταει βατραχια τι να τον κανω ρε παιδι μου? επειδη ειναι ωραιος και εχει γνωστους και ειναι φιρμα δηλαδη? αμα δεν εχει χιουμορ, δεν εχει γνωσεις, δεν εχει τυπο και ειναι ενας well groomed αντρας εμενα τουλαχιστον δε μου κανει.......και για να σου δωσω ενα παραδειγμα......βλεπεις κατι τυπους για παραδεγιμα βγαλμενους απο το woodstock....απο πανω ως κατω.....ε αυτοι οι τυποι βρισκουν καποιες οι οποιοιες τους γουσταρουν και τους θεωρουν ωραιους......βλεπεις κατι αλλους τυπους που ειναι γκοθαδες και κυκλοφορυν σαν νεκροφιλοι...κι αυτοι βρισκουν προφανως καποιες κοπελες που τους αρεσουν.....επομενως το ωραιο ειναι μεν αντικειμενικο (αμα μιλας για τον μπραντ πιτ ισως) αλλα κυριως υποκειμενικο θεμα.......

2) αν δεν μου πεταγε αυτο το περι "κολωνακιοτικου φλωρου" (ή οπως το ειπες τελος παντων) δε θα απαντουσα τοσο επιθετικα ισως......η αποψη μου παραμενει ιδια......εχω γνωρισει οικοδομο τον οποιο καθομουνα και τον ακουγα με ανοιχτο το στομα οταν μιλαγε....εχω γνωρισει και εναν δικηγορο (γιαυτο τους εχω και αχτι και δεν τους αντεχω) ο οποιος δεν αντιλαμβανοταν τον σαρκασμο μου με τιποτα....η δουλεια επισης επιφερει και αλλα προβληματα......μια απο τις "καλες" δουλειες σε μια πολυεθνικη ή κατι αντιστοιχο σημαινει παρα πολλες ωρες εργασιας, πολλα βαρετα παρτυ, πολλους ξενερωτους συναδελφους οποτε ενας τετοιος αντρας με τον αντιστοιχο τροπο ζωης του μαλλον θα μου ηταν αδιαφορος (ενα απλο παραδειγμα) επομενως το βασικο ειναι να υπαρχει επικοινωνια καθως προειπα......δεν ξερω αν ειναι εγωιστικο ή οχι αυτο που λεω αλλα δε μπορω να ειμαι με εναν ανθρωπο ο οποιος ειναι αλλου νταλλου σε αλλο κοσμο τελειως.......τωρα το τι αποψη εχει περι πολιτικης ο γιατρος και ο σκουπιδιαρης δε με απασχολει.......με απασχολει να μπορει να την εκφερει αυτην την αποψη, να μπορει να κανει συζητηση, να εχει πεντε γνωσεις (δε χρειαζεται πτυχιο γιαυτο...) και γενικοτερα να μου συνεπαρει τον εγκεφαλο....εχω βιτσιο με αυτους που ειναι μπριτανικα τι να κανω :grin: σου ξαναλεω ομως οτι αυτο δεν προαπαιτει σωνει και ντε ενα πολυ "χαι" και "κουλ" επαγγελμα.....ας μην πιανουμε και τα ακρα....δεν υπαρχουν μονο γιατροι και σκουπιδιαρηδες.....

3)Ρε συ mclein.......απλα θελω κατι φυσιολογικο ειναι παραλογο? το γρηγορο δεν ειναι απαραιτητα και ακριβο γιατι υπαρχουν γρηγορα και γρηγορα.......υπαρχει και το golfaki υπαρχει και το skyline υπαρχει και η ferrari......και ναι οπως σου ειπα πριν θα ηθελα να μπω σε ενα τετοιο αμαξι αλλα αυτο ειναι τελειως ασχετο!!!!! ολοι θα θελαμε να μπουμε σε κατι τετοιο ή κανω λαθος? απο κει και περα ουτε στο βρακι καποιου θελω να μπω ουτε να τον βαλω (τουλαχιστον μεταφορικα :cheesy: ) ο μεσος ελληνας απ οσο ξερω εχει ενα vw ενα pegeuot ενα fiat ενα suzuki..... ε αυτο εμενα τουλαχισοτν με καλυπτει........τωρα αν δεν εχει ε τι να κανουμε δε θα τον κρεμασουμε ελεος δηλαδη!!! γιατι εισαι των ακρων παιδι μου? :cheesy: και οπως σου ξαναειπα το να βρω ΤΟΝ φραγκατο τυπο με την αμαξαρα και τις λεφταρες που θα με κυκλοφορει μαλλον αβολα θα με κανει να νιωθω παρα περηφανη για το κελεπουρι μου.....δεν ειμαι κοριτσακι 15 χρονων......

4)Αυτο με τις διασυνδεσεις εξακολουθω να το βρισκω αστειο......δηλαδη πρεπει να περιμενω απο το γκομενο να μου βρει δουλεια? σιγα :grin: να του υποχρεωθω κι ολας? πφφφφφ τι λες μωρε.....και να εχεις δικιο το θεωρω πολυ ρηχο.....απιστευτα ρηχο.....ενταξει στον τομεα δουλεια που αναφερεις περαν της πλακας ειναι  ας πουμε "θεμιτο" ή εστω χρησιμο οκ το δεχομαι.....αλλα αυτο μπορει να το εχει και καποιος φιλος σου ή οι γονεις σου.....δεν ειναι απαραιτητο προσον ενος γκομενου :grin: αλλα απο κει και περα το να πουλαει μουρη και χαιρετουρες στη γκομενα ή να μπαινει στην μπουζουκλερι και να τον χαιρεταει ο μετρ ή να τον καλησπεριζουν στα μαγαζια μου ειναι απο περιττο εως γελοιο (οταν γινεται για λογους μοστρας) οταν δεν γινεται για λογους μοστρας το βρισκω απλως αδιαφορο....


Δε διατυμπανιζω τιποτα.......απλα καποια πραγματα απο αυτα που λετε δε με εκφραζουν....και φυσικα δεν θεωρω οτι ειμαι η τελεια γυναικα :grin:

λεγε ελευθερα.....δεν παρεξηγω....μου αρεσουν οι συζητησεις :)
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
(το ξερεις οτι ειναι αμαξι στο οποιο ταιριαζει απολυτα η μηχανη της Porsche? :grin: )

Όταν ασχολείστε με engineering....προσπαθήστε να είστε πιο συγκεκριμένοι. Τι σημαίνει κινητήρας porsche?

Και να μην αγνοήτε βασικά πράγματα. Der Kaefer σχεδιάστηκε από τον ίδιο τον Porsche...
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
3.το πολυ γρηγορο ειναι κ ακριβο για αρχη...

Ναι, αυτή είναι μια ικανή συνθήκη, αλλά όχι και απαραίτητη (δλδ, δεν είναι διπλή συνεπαγωγή). Και εκεί είναι η μαγεία της αυτοκίνησης.
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
"κολωνακιοτικου φλωρου"

Τι μανία είναι αυτή με τις ετικέτες...

Αν ακούγατε τις αντίστοιχες που ξεστομίζουν οι "φλώροι" για τους υπόλοιπους, τι θα λέγατε άραγε?
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
ζορζ σορρυ αλλα οι μηχανολογικες μου γνωσεις φτανουν μεχρι εκει.........το ποιον τυπο μηχανης ακριβως παιρνει δεν τον ξερω.......

τα κολωνακιωτικα σχολια δεν τα εκανα εγω :)
 

Επισκέπτης
Όπως περίτρανα απέδειξες, μπορεί κάλλιστα και ένας Ιατρός, χωρίς απαραίτητα να έχει σπουδάσει στη Ρουμανία επι Τσαουσέσκου, να λέει συνεχόμενες ανοησίες. Αρκεί να του έχει καρφωθεί οτι κατέχει τη μία και μοναδική αλήθεια (και εδώ πρέπει να παραδεχτείς οτι σ' αυτό μοιάζεις με τον Τσαουσέσκου), να ψελλίζει υπερπατριωτικές αρλούμπες, να θαυμάζει τους μπάτσους που δέρνουν τον κοσμάκη, αλλά και να αντιμετωπίζει όλους όσους διαφωνούν μαζί του συλλήβδην ως  "χασικλοαναρχοαυτόνομους" των Εξαρχείων.

Δηλώνω φαν σου, Λάκη!

Υ.Γ. Αν σου ερχόταν να τον περιθάλψεις ο Κύπριος φοιτητής, να υποθέσω οτι αντί να του παράσχεις ιατρική βοήθεια, θα τον έδερνες περισσότερο;

Το μόνο που απέδειξα είναι ότι δεν συμφωνώ μαζί σου και με τους "συντρόφους" σου που συχνάζουν σε Πλατεία Εξαρχείων , Λόφο του Στρέφη, τεκέδες της Καλλιδρομίου. Αυτό προκάλεσε το δικός σου μίσος εναντίον μου. Ισχύει. Ομολογώ ότι δεν συμφωνώ πολιτικά με τίποτε από όσα υποστηρίζει η συγκεκριμένη φάρα, τις απόψεις της οποίας ωστόσο τις γνωρίζω, αφού διαβάζω και Athens.Indymedia και eksegersis και τα site του Βήχου και "Ιό" και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ και πολλά άλλα, οπότε μπορώ να έχω άποψη.

Εσύ χαρακτηρίζεις όσους δεν συμφωνούν με το συνάφι σου "ανόητους".Καλά κάνεις. Να συνεχίσεις. Αυτό θέλω για μένα από σένα και τη φάρα σου. Αν με εγκρίνατε θα υπήρχε η υπόνοια της αποδοχής και αυτή είναι ανεπιθύμητη από μέρους μου.

 

theofilos

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2006
Μηνύματα
683
Like
0
Πόντοι
6
Το μόνο που απέδειξα είναι ότι δεν συμφωνώ μαζί σου και με τους "συντρόφους" σου που συχνάζουν σε Πλατεία Εξαρχείων , Λόφο του Στρέφη, τεκέδες της Καλλιδρομίου. Αυτό προκάλεσε το δικός σου μίσος εναντίον μου. Ισχύει. Ομολογώ ότι δεν συμφωνώ πολιτικά με τίποτε από όσα υποστηρίζει η συγκεκριμένη φάρα, τις απόψεις της οποίας ωστόσο τις γνωρίζω, αφού διαβάζω και Athens.Indymedia και eksegersis και τα site του Βήχου και "Ιό" και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ και πολλά άλλα, οπότε μπορώ να έχω άποψη.

Εσύ χαρακτηρίζεις όσους δεν συμφωνούν με το συνάφι σου "ανόητους".Καλά κάνεις. Να συνεχίσεις. Αυτό θέλω για μένα από σένα και τη φάρα σου. Αν με εγκρίνατε θα υπήρχε η υπόνοια της αποδοχής και αυτή είναι ανεπιθύμητη από μέρους μου.

Όλα καλά ρε Λάκη, αλλά απο που εξήγαγες το συμπέρασμα οτι εγώ και όλοι όσοι σου την είπανε τις τελευταίες μέρες (και όχι μόνο σ αυτό το τόπικ) είμαστε περί τα Εξάρχεια και τους "τεκέδες της Καλλιδρομίου;"
Στο κάτω κάτω, αν ήταν τόσοι οι "χασικλοαναρχοαυτόνομοι" (στην Ιατρική που σπούδασες βρήκες τον όρο;), δεν θα ήσουνα και τόσο άνετος να λες όσα λες, κάποιος θα σε άφηνε χωρίς δόντια στην τελική.
Επίσης: αφού δεν είσαι σ' αυτό τον πολιτικό χώρο, γιατί διαβάζεις εμβριθώς indymedia και όλα αυτά που προανέφερες; Τόσο βιτσιόζος είσαι;
 

Επισκέπτης
Φίλε Λάκη,
εδώ καταθέτεις μεγάλες αλήθειες. Το εμπόριο πτυχίων απο το Ανατολικό μπλόκ τη δεκαετία 1990 - 2000 μεσουρανούσε.
Ας όψεται το προηγούμενο καθεστώς και η παν/ κή κάστα, μια κλίκα ηλιθίων που το μόνο που τους νοιάζει είναι να πέρνουν τα λεφτά απο τις έρευνες.

όσο για τους γιατρούς του Ανατολικού μκλόκ, τί να πώ; Εδώ φαίνεται η ανευθυνότητα της πολιτείας απο τη μία, απο την άλλη η ( σκατο ) νοοτροπία του Έλληνα της αρπαχτής.

Δυστυχώς θα τρέμει το φιλοκάρδι μας, όταν θα πηγαίνουμε στο γιατρό στην Ελλάδα. Δε γίνονται και λίγα.

Για να είμαστε ακριβείς, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω καλά τα νούμερα, τη δεκαετία του '90 :

1)Στην Ιατρική Αθήνας ο αριθμός των φοιτητών που έρχονταν από το 2ο έτος μέχρι το πτυχίο από το εξωτερικό με μεταγραφές έφτανε στο 200% του αριθμού των εισαχθέντων στο πρώτο έτος με εισαγωγικές.

2) Στην Οδοντιατρική Αθήνας το αντίστοιχο ποσοστό έφτανε στο 160%.


Αυτοί όλοι έπαιρναν πτυχία Ελληνικά σαν να είχαν εισαχθεί εδώ κανονικά, άσχετα αν μπήκαν από το παράθυρο. Τα έπαιρναν μάλι στα πιο εύκολα, γιατί όσοι καθυστερούν καθυστερούν σχεδόν πάντα στα μαθήματα των πρώτων ετών τα οποία είναι μαθήματα γενικών επιστημών (ιατρική φυσική, ιατρική χημεία, κυτταρική βιολογία κτλ) ή μαθήματα εισαγωγικά στην Ιατρική (Ανατομική, πειραματική φυσιολογία, γενική ιστολογία , παθολογική ανατομική κτλ) και όχι τα κλινικά μαθήματα των τελευταίων ετών (παθολογία, γυναικολογία, πνευμονολογία κτλ). Τα μαθήματα λοιπόν αυτά στα οποία καθυστερούσαν όσοι έμπαιναν με εισαγωγικές οι "μάγκες" που έρχονταν από το ανατολικό μπλόκ τα είχαν περάσει σε Ρουμανίες/Βουλγαρίες/Αλβανίες κτλ με μερικά καφάσια ουίσκι, κούτες τσιγάρα κτλ και δεν τα έδιναν εδώ, αφού τους αναγνώριζαν τους βαθμούς που είχαν αγορασθεί έξω.

Πέρα από αυτούς που έπαιρναν πτυχία εδώ (από τους οποίους όπως είπαμε το 60-70% ήταν από Ρουμανίες κτλ)  για κάθε 100 πτυχία που δίνονταν από τις Ελληνικές Σχολές αναγνώριζε στο ίδιο χρονικό διάστημα το γνωστό ... ΔΙΚΑΤΣΑ τουλάχιστον ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΡΟΥΜΑΝΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ ....


Αν είναι να πέσεις σε τέτοιους Ιατρούς, καλύτερα να αφεθείς στη θεία πρόνοια ...
 

Επισκέπτης
2.Σε ενδιαφερει η δουλεια...γιατι φανταζομαι πως ενας μηχανικος αυτοκινητων κ ενας δικηγορος δν εχουν την ιδια γνωση αφενως κ αφετερου αν την εχουν δν θα την εκφρασουν με τον ιδιο τροπο...(φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις..)..οποτε εσυ κ ολες οι αλλες ψαχνετε τον φραγκατο-κουλτουριαρη που μιλαει κολωνακιωτικα κ με το σεις κ με το σας κ κανει κ την κοτα...ενω οι αλλοι που τα χωνουν που κ που δν κανουν...αφου ειναι βαρβαροι!!!!
για δες μουνιτσα κ γιωργο τι εγραψα....κ μετα λεμε για ταμπελες...αν το θεωρειτε ταμπελα...το παιρνω πισω...
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ε ναι βρε μακ μου........μιλας για φραγκο-κουλτουριαρη που μιλαει κολωνακιωτικα.......ταμπελα δεν ειναι αυτο? δε με απασχολει το αν θα το παρεις γιατι αν ετσι το νιωθεις ολα οκ με μενα και καλως εκανες και το εγραψες ετσι οπως το ηθελες.....απλα δε μου αρεσε το συμπερασμα "α εφοσον λες αυτο τοτε θες εκεινο" γιατι δεν ισχυει.......

ζορζ mea culpa
 

Επισκέπτης
Όλα καλά ρε Λάκη, αλλά απο που εξήγαγες το συμπέρασμα οτι εγώ και όλοι όσοι σου την είπανε τις τελευταίες μέρες (και όχι μόνο σ αυτό το τόπικ) είμαστε περί τα Εξάρχεια και τους "τεκέδες της Καλλιδρομίου;"
Στο κάτω κάτω, αν ήταν τόσοι οι "χασικλοαναρχοαυτόνομοι" (στην Ιατρική που σπούδασες βρήκες τον όρο;), δεν θα ήσουνα και τόσο άνετος να λες όσα λες, κάποιος θα σε άφηνε χωρίς δόντια στην τελική.
Επίσης: αφού δεν είσαι σ' αυτό τον πολιτικό χώρο, γιατί διαβάζεις εμβριθώς indymedia και όλα αυτά που προανέφερες; Τόσο βιτσιόζος είσαι;

Πολλές απορίες έχεις! Θα τις πάρω με τη σειρά:

-Είσαι απολύτως σίγουρος ότι έχεις ξεκαθαρίσει το ιδεολογικό προφίλ της persona που παρουσιάζεις εδώ με αυτά που γράφεις; Εσύ μπορεί να μη θεωρείς τον εαυτό σου αναρχοκουμμούνι , αναρχοαυτόνομο κτλ. Δεν κρίνω εσένα, κρίνω αυτά που γράφεις. Θα ήταν καλό, ειδικά σε περίπτωση που είσαι μικρός ακόμη (δεν το κόβω απίθανο) και δεν έχεις κατασταλάξει να δεις τον εαυτό σου από τη σκοπιά των άλλων και να κρίνεις αυτά που γράφεις όπως θα τα έκρινε κάποιος που δεν ξέρει τίποτε για σένα και διαβάζει απλά τις πολιτικές απόψεις που γράφεις εδώ. Διάβασε προσεκτικά όσα έχεις γράψει, διάβασε λίγο indymedia και κάνε συγκρίσεις. Αν δεις ότι ταυτίζεσαι ΑΠΟΛΥΤΑ με όσα γράφονται εκεί πως θα σου φαινόταν;

-Οι αναρχοαυτόνομοι , χασικλοανάρχες, αντιεξουσιαστές και λοιπά φρούτα είναι μικρό ποσοστό στον πληθυσμό. Στα Ελληνικά φόρουμ όμως το ποσοστό τους δεν είναι ίδιο με αυτό του πληθυσμού. Είναι υπέρπολλαπλάσιο. Αυτό έχεις πολλές εξηγήσεις.Απλά κάνε μια έρευνα σε φόρουμ που γίνονται πολιτικές συζητήσεις και θα το επαληθεύσεις.Μεταξύ άλλων φαίνεται ότι είναι και ... πολυγραφότατοι στα φόρουμ ίσως και λόγω αεργίας ...
-Για το αν θα ήταν σε θέση κάποιος από αυτούς να μου κατεβάσει τα δόντια έχω σοβαρές αμφιβολίες. Τους έχω ικανούς μόνο για να κατεβάζουν βιτρίνες και παρμπρίζ αυτοκινήτων. Είναι και το παρουσιαστικό μου τέτοιο που αποθαρρύνει όσους θα ήθελαν να με πλακώσουν. Σε περίπτωση που κάποιος το τολμούσε, μπορεί να είχα πέρα από τα χέρια μου και ... άλλους είδους βοήθεια. Στις τσέπες πέρα από λεφτά, τσιγάρα , κινητά κτλ μπορεί να κουβαλά κανείς και μέσα που θα χρησιμέψουν σε περιπτώσεις που θα χρειαστεί να αμυνθεί (ξέρεις ... αναπτήρες μεταλλικούς π.χ. !).

-Γενικότερα η πολιτική και η πολιτική Ιστορία με ενδιαφέρουν και μελετώ κάθετί σχετικό. Για την περίοδο 1944-1949 π.χ. έχω διαβάσει πάρα πολλά βιβλία έκδοσης του ΚΚΕ παρόλο που (θα μαντεύεις!) ότι δεν έχω καμμία συμπάθεια για το συγκεκριμένο χώρο. Έτσι μαθαίνεις καλύτερα και τη δική σου πλευρά και την άλλη.

Και στην τελική σωστό είναι να καταδικάζεις κάποιον με βάση όσα λέει ο ίδιος και πράττει ο ίδιος, όχι με βάση όσα λένε οι εχθροί του γι'αυτόν ή ισχυρίζονται οι εχθροί του ότι έκανε.

Γι'αυτούς που δείχνεις να αντιπαθείς εσύ, φασίστες, χουντικούς, Χρυσαυγίτες κτλ κτλ έχεις διαβάσει τίποτε από όσα γράφουν οι ίδιοι;
Π.χ. για την καταδίκη του ΚΚΕ δεν χρειάζετε να ασπασθείς όσα λένε οι αντίπαλοί του! Αρκεί να διαβάσεις τι έγραψαν οι ίδιοι και η ολομέλειά τους το 1955 σχετικά με το ποιά είναι η ... πατρίδα τους ....
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Για να είμαστε ακριβείς, επειδή τυχαίνει να γνωρίζω καλά τα νούμερα, τη δεκαετία του '90 :

1)Στην Ιατρική Αθήνας ο αριθμός των φοιτητών που έρχονταν από το 2ο έτος μέχρι το πτυχίο από το εξωτερικό με μεταγραφές έφτανε στο 200% του αριθμού των εισαχθέντων στο πρώτο έτος με εισαγωγικές.

2) Στην Οδοντιατρική Αθήνας το αντίστοιχο ποσοστό έφτανε στο 160%.


Αυτοί όλοι έπαιρναν πτυχία Ελληνικά σαν να είχαν εισαχθεί εδώ κανονικά, άσχετα αν μπήκαν από το παράθυρο. Τα έπαιρναν μάλι στα πιο εύκολα, γιατί όσοι καθυστερούν καθυστερούν σχεδόν πάντα στα μαθήματα των πρώτων ετών τα οποία είναι μαθήματα γενικών επιστημών (ιατρική φυσική, ιατρική χημεία, κυτταρική βιολογία κτλ) ή μαθήματα εισαγωγικά στην Ιατρική (Ανατομική, πειραματική φυσιολογία, γενική ιστολογία , παθολογική ανατομική κτλ) και όχι τα κλινικά μαθήματα των τελευταίων ετών (παθολογία, γυναικολογία, πνευμονολογία κτλ). Τα μαθήματα λοιπόν αυτά στα οποία καθυστερούσαν όσοι έμπαιναν με εισαγωγικές οι "μάγκες" που έρχονταν από το ανατολικό μπλόκ τα είχαν περάσει σε Ρουμανίες/Βουλγαρίες/Αλβανίες κτλ με μερικά καφάσια ουίσκι, κούτες τσιγάρα κτλ και δεν τα έδιναν εδώ, αφού τους αναγνώριζαν τους βαθμούς που είχαν αγορασθεί έξω.

Πέρα από αυτούς που έπαιρναν πτυχία εδώ (από τους οποίους όπως είπαμε το 60-70% ήταν από Ρουμανίες κτλ)  για κάθε 100 πτυχία που δίνονταν από τις Ελληνικές Σχολές αναγνώριζε στο ίδιο χρονικό διάστημα το γνωστό ... ΔΙΚΑΤΣΑ τουλάχιστον ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ ΡΟΥΜΑΝΙΚΑ ΠΤΥΧΙΑ ....


Αν είναι να πέσεις σε τέτοιους Ιατρούς, καλύτερα να αφεθείς στη θεία πρόνοια ...

Ευτυχώς που υπάρχει και το εξωτερικό.
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Οι αναρχοαυτόνομοι , χασικλοανάρχες, αντιεξουσια στές και λοιπά φρούτα είναι μικρό ποσοστό στον πληθυσμό. Στα Ελληνικά φόρουμ όμως το ποσοστό τους δεν είναι ίδιο με αυτό του πληθυσμού. Είναι υπέρπολλαπλ άσιο. Αυτό έχεις πολλές εξηγήσεις

Εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι παρασύρονται απο το συρμο απο τα 16 εως τα 24-25 χρόνια. Έπειτα όταν βγούν στη αγορά εργασίας είτε τα ξεχνούν όλα ( κοινώς γαργάρες ) είτε αριστερίζουν αλλά οι τσέπες, όπως έχω ήδη αναφέρει, είναι δεξιές. Ένα μικρό ποσοστό βεβαια παραμένει πιστό στις ιδέες του αλλά καταντούν τελικά γραφικοί. ( λίαν επιεικώς ).

Φυσικά υπάρχουν και εκείνοι που με τα λεφτά του μπαμπα το παίζουν αριστεροί εκ του ασφαλούς. Αυτοί είναι οι γελοίοι φυσικά.

Υπάρχουν φυσικά και οι ΚΝΙΤΕΣ, αλλά είναι ανάξιοι λόγου γιατί το μόνο που ξέρουν να κάνουν καλά είναι να πιθηκίζουν.
Έχουν υποστεί πλύση εγκεφάλου.
Είναι δυνατόν να διαβάσουν κάτι διαφορετικό απ' αυτά που προστάζει το κόμμα; Δεν νομίζω. Μαθαίνουν πώς να χαφιεδίζονται μεταξύ τους και να αλληλοδιαγράφονται ( εξ ου και η πληθώρα των παρατάξεων ).

Α! για να μην ξεχάσω: είναι πολύ καλοί και στη τρεχάλα!!! :2funny: :2funny:

 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Να τους παρουν για σπριντερ τοτες.......μιας και μας τελειωσε το διδυμο κεντερης-θανου......εδω εχουμε φυσικα προσοντα.... :cheesy:
 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
Eίναι αδύνατο να μιλήσει κανείς για ιδεολογικά και κοινωνικά θέματα με δεξιούς κνίτες όπως ο lakis33.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom