Νέα

Mentoring

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 128
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.422
Like
11.000
Πόντοι
3.556
Βρήκα κι άλλο παράδειγμα:

Pai_Mei_teaching_Bride_Punch.jpg


Λέτε να :fuck1: ο Παι Μει; :grin:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Οταν γραφεις κατι δημοσια να περιμενεις και τον αντιλογο
Αντίλογο ναι, όχι «κοσμητικά». Αν νομίζεις πώς σε αδικώ, δες πώς μπήκες στο θέμα (τα bold) και πες μου γιατί να είμαι υποχρεωμένος να σε ανεχθώ:
Σορυ αλλα οι μεντορες και οι μεντορετες ειναι οι χειροτερες/οι

Ο ΚΜΑΝ και ο καθε σπονσορας απλα πετανε λεφτα να γαμησουν.

Αυτα τα εταιρικα σιχαμερα πορνιδια μπορει να παρουν θεσεις που δεν αξιζουν και να "γαμησουν" ζωες ανθρωπων που αξιζουν προαγωγες η το μελλον εταιριων/ομαδων.

Συνηθως αυτες τις γαμανε και τις ανεβαζουν κατι αποτυχημενοι που το μονο που εχουν ριξει απο μουνι στη ζωη τους ηταν η καμπια γυναικα τους. Ανεβηκαν λιγο δινοντας κωλο και τωρα το παιζουν γαμιαδες ενω ειναι για φαπες. Οι δε μεντορετες μιλανε για την αξια τους και ειναι σκυλες.


Γαμω και τις μεντορετες και τους μεντορες τους. Προσωποποιηση των ψωλαδων/βυσματων

Αν έχεις αυτές τις απόψεις, τουλάχιστον μη γενικεύεις και με παίρνει η μπάλα, γιατί δεν με ξέρεις. Αν έχεις πάντως ειλικρινή διάθεση για κουβέντα, θα τα παραβλέψω:. Δεν έχω όρεξη να τσακώνομαι με αγνώστους.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Αστο, κουβεντες με τετοιες νοοτροπιες δε θελω. Απολαυσε το Μεντορινγκ σου.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Το θεμα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον, αλλα ειναι μονο για λιγους. Λιγοτερο απο το 1% των αντρων. Για αυτο και πολλοι που τους ξενιζει, επιτεθηκαν απο το πρωτο λεπτο. Δεν υπάρχουν παραστασεις για να κρινει-συγκρινει καποιος.

Μια ταινια που στο σεναριο θα μπορουσε ανετα να μπει mentoring με σεξ μεσα, ειναι το up in the air με τον Κλουνει που ταξιδευε σε ολη την Αμερικη με τη νεαρη βοηθο του:΄


Υπαρχουν και πολλες αλλες, αν θυμηθω καμια, θα την προσθεσω

Δες στο www.seeking.com/]https://www.seeking.com/[/url]
κάτω αριστερά στα benefits για τα sugar babes:

Find a Mentor
Established Sugar Daddies offer valuable guidance for long-term stability.

Κάπου αλλού είδα κάτι στο στυλ «Δούλεψε σαν γραμματέας για ένα επιτυχημένο άνδρα», αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή.

Οπότε από τα sugar daddy sites ξεκινάς το ιντερνετικό ψάξιμο. Ίσως παίζει και instagram. Επίσης το www.asmallworld.com/]https://www.asmallworld.com/[/url] είναι ό,τι πρέπει κι από ό,τι θυμάμαι μπορείς να βάλεις και αγγελίες.

Ευχαριστώ για την ταινία. Χρειάζομαι υλικό για «επιμόρφωση» :grin:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Αστο, κουβεντες με τετοιες νοοτροπιες δε θελω. Απολαυσε το Μεντορινγκ σου.
Μπήκες βρίζοντας, αλλά εγώ βγάζω νοοτροπίες. Κι έτεινα και χείρα συμφιλίωσης. Τελικά το πρόβλημα σου είναι μεγαλύτερο από ό,τι φανταζόμουνα. Βρες έναν καλό psy και περαστικά. Αρκετά ασχολήθηκα με έναν προβληματικό πουθενά.
 

kakiasmenoprovato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2020
Μηνύματα
2.417
Κριτικές
1
Like
2.108
Πόντοι
456
Αστο, κουβεντες με τετοιες νοοτροπιες δε θελω. Απολαυσε το Μεντορινγκ σου.
Μπήκες βρίζοντας, αλλά εγώ βγάζω νοοτροπίες. Κι έτεινα και χείρα συμφιλίωσης. Τελικά το πρόβλημα σου είναι μεγαλύτερο από ό,τι φανταζόμουνα. Βρες έναν καλό psy και περαστικά. Αρκετά ασχολήθηκα με έναν προβληματικό πουθενά.

Τυπε, τραβα αυτοκτονα. Θα κανεις καλο στον κοσμο. Γελοιο σκουπιδι της ελληνικης κοινωνιας
 

ACHILEAS77

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Αυγ 2008
Μηνύματα
3.794
Κριτικές
51
Like
1.662
Πόντοι
3.495
[quote author=Kalogero link= ]Μετά από το ενδιαφέρον που έδειξαν δύο μέλη, ανοίγω αυτό το νήμα για το mentoring, για να μην παρεκτρέψουμε το άλλο νήμα.

Το mentoring μοιάζει με το sponsoring, αλλά διαφέρει σε πολλά σημεία:
-Δεν υπάρχουν οικονομικές συμφωνίες (προσυμφωνημένα ποσά πχ μηνιάτικο ή επί τη εμφανίσει). Δώρα υπάρχουν προαιρετικά.
-Είναι διαφορετικές κατηγορίες γυναικών. Η σπονσορέτα είναι πόρνη πολυτελείας. Η μεντορέτα είναι μία φιλόδοξη κοπέλλα, που ετοιμάζεται να μπει ή είναι στην αρχή του επαγγελματικού βίου και βιάζεται πολύ να ζήσει την καλή ζωή που θα της προσφέρει το επάγγελμά της. Θέλει κάποιον που έχει ήδη κάνει τη διαδρομή ή προπορεύεται, έχει επαγγελματική εμπειρία και διασυνδέσεις καθώς κι ένα ανεβασμένο lifestyle.
-Σαν μέντορας έχεις πιο ανεβασμένη ψυχολογία (αισθάνεσαι ότι βοηθάς ένα νέο άτομο) σε σχέση με τον σπόνσορα όπου αισθάνεσαι να σε γδέρνουν στην ψύχρα και δεν αξίζεις τίποτα παραπάνω από το πουγκί σου. Μεταξύ μέντορα και μεντορέτας μπορεί να αναπτυχθεί ειλικρινής σχέση συμπάθειας. Ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση ας πούμε ότι χρυσώνεις καλύτερα το χάπι.

Η προθέσεις της μεντορέτας μπορεί να είναι διάφορες πχ
-μπορεί να θέλει να παντρευτεί έναν φτασμένο επαγγελματία του χώρου της----δεν θελει οταν εχει τα δικα της λεφτα με τις δικες σου γνωσεις bye bye
-μπορεί να τον βλέπει σαν σκαλοπάτι γαι επαγγελματική αναρίχηση----αυτος μπορει να ειναι οποιοδηποτε
-μπορεί να φοβάται το πέρασμα από την πανεπιστημιακή σχολή στον επαγγελματικό βίο και θέλει κάποιον να τη στηρίξει--αν ειναι ΟΡΦΑΝΗ
-μπορεί να είναι σε δουλειά με σκληρούς ανταγωνιστές και θέλει κάποιον να αισθάνεται προστασία--θα παρει 2 αλβανους
-μπορεί απλά να θέλει να ζήσει την καλή ζωή με κάποιο άτομο του χώρου της με το οποίο θα έχει και κάτι να πει πέρα από το σεξ.--δωρεαν παντα

(...) [/quote]
----
ΕΠΕΙΔΗ σε αλλο ποσταρισμα μου την ειπες κοιτα τι εγραψες..σκεψου διαβασε το και ρωτα τον εαυτο σου......"τα πιστευω αυτα που γραφω"
Λες φιλοδοξη....οχι τυπε ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ εξ αρχης ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ? ΟΧΙ....ουτε "μαλακια για παρτη της δεν θα σε αφηνε να βαρεσεις"
χεσε το μεντορινγκ...η κοπελα ειχε αναγκη υπηρεσειες ΔΩΡΕΑΝ,και συμβουλες ΔΩΡΕΑΝ η μαλλον με ανταλλαγη το ΣΕΞ. γιατι βαφτιζεις το ψαρι κρεας?
αν ησουν μαγκας τις ωρες που χαλαγες ΘΑ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕ και στην διασκεδαση εστω 1,2 φορες θα εβαζε κ αυτη το χερι στην τσεπη.
τωρα μεσα στην φαντασια σου στα 57+ πουλας ΣΤΑΡΙΛΙΚΙ στους συνομιληκους σου που ισως δεν εχουν τα λεφτα η την ορεξη να πραξουν κατι αναλογο.
στο μυαλο σου νομιζεις οτι κανεις κατι διαφορετικο ο.κ τυπε η κοπελα δεν γαμιεται με 10-15 την μερα η εστω 3,4 καθε μερα, το οτι ομως στο δινει για ανταλλαγη δεν την κανει να ξεχωριζει.
---- Μεταξύ μέντορα και μεντορέτας μπορεί να αναπτυχθεί ειλικρινής σχέση συμπάθειας.---αν ηταν ειλικρηνης ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΓΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΑΜΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 30 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ....ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ?Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΕΣ..
----------
ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ οποιος μπερδευει δουλεια για να γαμησει κ ειδικα ειναι αφεντικο προισταμενος κτλ....ειναι αξιολυπητος....και αμυαλος γιατι σε μια απολυση η επιπληξη θα τρεχει και δεν θα φτανει....
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
ΕΠΕΙΔΗ σε αλλο ποσταρισμα μου την ειπες κοιτα τι εγραψες..σκεψου διαβασε το και ρωτα τον εαυτο σου......"τα πιστευω αυτα που γραφω"
Λες φιλοδοξη....οχι τυπε ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, ΑΝ ΕΙΧΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ εξ αρχης ΘΑ ΣΕ ΕΙΧΕ ΑΝΑΓΚΗ? ΟΧΙ....ουτε "μαλακια για παρτη της δεν θα σε αφηνε να βαρεσεις"
χεσε το μεντορινγκ...η κοπελα ειχε αναγκη υπηρεσειες ΔΩΡΕΑΝ,και συμβουλες ΔΩΡΕΑΝ η μαλλον με ανταλλαγη το ΣΕΞ. γιατι βαφτιζεις το ψαρι κρεας?
αν ησουν μαγκας τις ωρες που χαλαγες ΘΑ ΣΤΙΣ ΠΛΗΡΩΝΕ και στην διασκεδαση εστω 1,2 φορες θα εβαζε κ αυτη το χερι στην τσεπη.
τωρα μεσα στην φαντασια σου στα 57+ πουλας ΣΤΑΡΙΛΙΚΙ στους συνομιληκους σου που ισως δεν εχουν τα λεφτα η την ορεξη να πραξουν κατι αναλογο.
στο μυαλο σου νομιζεις οτι κανεις κατι διαφορετικο ο.κ τυπε η κοπελα δεν γαμιεται με 10-15 την μερα η εστω 3,4 καθε μερα, το οτι ομως στο δινει για ανταλλαγη δεν την κανει να ξεχωριζει.
---- Μεταξύ μέντορα και μεντορέτας μπορεί να αναπτυχθεί ειλικρινής σχέση συμπάθειας.---αν ηταν ειλικρηνης ΕΞ ΑΡΧΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΛΕΓΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΤΖΕΚΤ...ΚΑΙ ΕΣΥ ΘΑ ΤΗΣ ΕΛΕΓΕΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΑΜΗΣΩ ΜΙΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 30 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΜΙΑ....ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ?Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΕΣ..
----------
ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ οποιος μπερδευει δουλεια για να γαμησει κ ειδικα ειναι αφεντικο προισταμενος κτλ....ειναι αξιολυπητος....και αμυαλος γιατι σε μια απολυση η επιπληξη θα τρεχει και δεν θα φτανει....

Achileas77, διαπιστώνω ένα πράγμα που επεσήμανε και ο George71 παραπάνω, ότι δεν υπάρχουν παραστάσεις σχετικά με το είδος σχέσης που λέγεται μεντοριλίκι και οι περισσότεροι αντιδρούν περίεργα. Είναι κατανοητό ως ένα βαθμό, εκτός βέβαια από την περίπτωση εκείνων που αντιδρουν αρνητικά χωρίς να υπάρχει λόγος. Ας βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

Το μεντοριλίκι στην περίπτωση που υπάρχει μικρή διαφορά ηλικίας πχ η γυναίκα 25 και ο άντρας μέχρι 40 ας πούμε, είναι μία ειλικρινής σιωπηρή συναλλαγή υπηρεσιών. Ειλικρινής με την έννοια ότι ξέρει ο καθένας ακριβώς τι ζητάει. Μερικές φορές η σχέση γίνεται και σοβαρή, επειδή κάποιες γουστάρουν μεγαλύτερους. Άλλες πάλι παντρεύονται τους μέντορές τους. Μπορεί να αναπτυχθεί συμπάθεια, αγάπη ή να είναι και καθαρός υπολογισμός. Δεν μπορείς να ξέρεις τι κουβαλάει η καθεμιά στο κεφάλι της.

Όταν η διαφορά είναι μεγάλη πχ 30 χρόνια, η σχέση είναι και πάλι ειλικρινής σιωπηρή συναλλαγή. Ειλικρινής συναλλαγή λέμε, όχι ειλικρινής ερωτική σχέση. Σαν ερωτική σχέση είναι μία παρωδία, όπου ο καθένας δέχεται να παίξει κάποιο ρόλο για να επιτύχει το σκοπό του. Και ναι μπορεί να υπάρξει και ειλικρινής συμπάθεια. Για ποιο λόγο να μην συμπαθήσεις κάποιον, όταν είναι ευγενικός και ξηγημένος; Η μικρή μπορεί να αισθάνεται καλά με έναν μεγαλύτερο και ακόμα να τον θεωρεί και φίλο της. Τώρα κάποιοι γέροι τρέφουν και αυταπάτες ότι οι μικρές μπορεί και να τους ερωτευτούν. Οι χαζοί με λεφτά δεν λείπουν.

Τώρα με αυτά που λες ότι αν ήμουν μάγκας, τις ώρες θα μου τις πλήρωνε κλπ δεν μπορώ παρά να μειδιάσω. Αν ήταν να πληρώσει θα πήγαινε με κάποιον 30 χρόνια μεγαλύτερο; Προφανώς συμπέρανες ότι τρέφομαι με αυταπάτες και κάνω το μάγκα ότι βγάζω γκόμενες. Όχι, φίλε, όταν περάσει η μπογιά σου δεν μπορείς να πουλάς μαγκιές. Βάζεις το χέρι στην τσέπη και διαλέγεις ένα είδος συναλλαγής. Άλλοι προτιμούν να πληρώσουν απευθείας με χρήμα. Άλλοι γουστάρουμε ένα σκηνικό. Το μεντοριλίκι είναι ένα σκηνικό και τίποτα παραπάνω.

Δεν στην είπα στο άλλο πόστ, απλά μου φάνηκαν αστείοι οι υπολογισμοί που έκανες. Δεν έχουν νόημα τέτοιοι υπολογισμοί στις μεγάλες ηλικίες. Άμα μπορείς να πληρώσεις, πληρώνεις.
Όσο για την τελευταία παράγραφο, καλό είναι να μην ανακατεύει κανείς δουλειά με γκόμενες, αν δεν μπορεί να ελέγξει την κατάσταση, πχ αν βρίσκεται σε κάποια ιεραρχική θέση και παίζεται η καριέρα του. Τα μεντοριλίκια τα κάνεις μόνο όπου σε παίρνει. Κι επίσης ασχολείσαι μόνο με αυτές που στην πέφτουν. Δεν εκβιάζεις κοπέλες σε ανάγκη, γιατί τότε είσαιι παλιάνθρωπος.
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36

Ρε φιλε γαμησες, αν γαμησες , μια γκομενα στου διαόλου τη μανα κ ανέπτυξες θεωρίες για άγριους...
Βαλε καμια φωτο στο νήμα γιατι για φιδεμπορας φαίνεσαι

[quote author=Kalogero link= ]Μετά από το ενδιαφέρον που έδειξαν δύο μέλη, ανοίγω αυτό το νήμα για το mentoring, για να μην παρεκτρέψουμε το άλλο νήμα.

Το mentoring μοιάζει με το sponsoring, αλλά διαφέρει σε πολλά σημεία:
-Δεν υπάρχουν οικονομικές συμφωνίες (προσυμφωνημένα ποσά πχ μηνιάτικο ή επί τη εμφανίσει). Δώρα υπάρχουν προαιρετικά.
-Είναι διαφορετικές κατηγορίες γυναικών. Η σπονσορέτα είναι πόρνη πολυτελείας. Η μεντορέτα είναι μία φιλόδοξη κοπέλλα, που ετοιμάζεται να μπει ή είναι στην αρχή του επαγγελματικού βίου και βιάζεται πολύ να ζήσει την καλή ζωή που θα της προσφέρει το επάγγελμά της. Θέλει κάποιον που έχει ήδη κάνει τη διαδρομή ή προπορεύεται, έχει επαγγελματική εμπειρία και διασυνδέσεις καθώς κι ένα ανεβασμένο lifestyle.
-Σαν μέντορας έχεις πιο ανεβασμένη ψυχολογία (αισθάνεσαι ότι βοηθάς ένα νέο άτομο) σε σχέση με τον σπόνσορα όπου αισθάνεσαι να σε γδέρνουν στην ψύχρα και δεν αξίζεις τίποτα παραπάνω από το πουγκί σου. Μεταξύ μέντορα και μεντορέτας μπορεί να αναπτυχθεί ειλικρινής σχέση συμπάθειας. Ακόμη και στη χειρότερη περίπτωση ας πούμε ότι χρυσώνεις καλύτερα το χάπι.

Η προθέσεις της μεντορέτας μπορεί να είναι διάφορες πχ
-μπορεί να θέλει να παντρευτεί έναν φτασμένο επαγγελματία του χώρου της
-μπορεί να τον βλέπει σαν σκαλοπάτι γαι επαγγελματική αναρίχηση
-μπορεί να φοβάται το πέρασμα από την πανεπιστημιακή σχολή στον επαγγελματικό βίο και θέλει κάποιον να τη στηρίξει
-μπορεί να είναι σε δουλειά με σκληρούς ανταγωνιστές και θέλει κάποιον να αισθάνεται προστασία
-μπορεί απλά να θέλει να ζήσει την καλή ζωή με κάποιο άτομο του χώρου της με το οποίο θα έχει και κάτι να πει πέρα από το σεξ.

(...) [/quote]
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.178
Like
1.688
Πόντοι
216
Φυσικά πρώτη γραμμή οχι παίζουμε.Εγω είμαι πολεμιστής του μετώπου πρώτη γραμμή κι έτσι.Δε στηριζομαι στους άλλους να μου φέρουν γκόμενες τα κανω όλα μόνος μου απο την αρχή μέχρι το τέλος.
Εκεί είναι και το δυσκολο που οι άλλοι κωλύονται να οργανώσεις το finance,να βρεις τις γκόμενες να κάνεις διαχείριση χαρεμιου κτλ.
Πρέπει να είσαι κάπως σβελτος και να ρισκάρεις.
Εγω είμαι πρώτη γραμμή για αυτό και μεταδιδω ρεαλιστικες πληροφορίες απο πρώτη γραμμή τι παίζει ακριβώς,δεν είμαι στρατηγός να στέκομαι απο πισω και να λέω ευχολόγια και αμπελοφιλοσοφιες με σχέδια επί χάρτου.
Απλά ολο το προϊόν της δράσης μου το εισπραττω εγω αφού δεν υπάρχουν νόμοι και κανόνες στο σπονσοριλίκι.

Αν και η αλήθεια είναι οτι μερικές σπονσορετς ζητάνε επίσης βοήθεια σε επαγγελματικά ζητήματα δεν ξέρω τι θέλουν ακριβώς γιατί δεν ασχολούμαι.

Παίζεις ένα διαφορετικό παιγνίδι και εφόσον τη βρίσκεις και μπορείς να το υποστηρίξεις ΟΚ.
Θα σχολιάσω την τελευταία γραμμή. Δώσε προσοχή στα αιτήματα επαγγελματικής βοήθειας. Θα σου ανοίξουν νέους ορίζοντες, όταν αρχίσουν και μειώνονται οι αντοχές και δεν θα μπορείς να τρέχεις. Το expertise είναι ένα δεύτερο νόμισμα με το οποίο μπορείς να κάνεις συναλλαγές με ένα είδος γκόμενες, τις μεντορέτες. Το συμβατικό νόμισμα (euro) δεν μπορείς να το ελέγξεις όπως θες, δεν μπορείς να το αυγατίζεις κατά βούλησιν και υπάρχουν και τα απρόοπτα σε δύσκολους καιρούς. Το expertise δεν μειώνεται ποτέ, αν ενημερώνεσαι για τα καινούργια πράγματα στον τομέα σου, ενώ αυξάνεται κατά βούλησιν. Το ελέγχεις απόλυτα. Προτιμώ να πληρώνω με αυτό το νόμισμα για να επενδύω το συμβατικό.

Οι μεντορέτες είναι άλλη φάση. Αν δεν εκβιάζεις κοπέλλες σε ανάγκη, αλλά έρχονται από μόνες τους κι αν δεν σκοτώνεσαι στη δουλειά, αλλά οργανώσεις τον τρόπο λειτουργίας περνάς πολύ καλά. Αναλαμβάνεις μόνο υποθέσεις που είναι εύκολες για σένα, αλλά δύσκολες για αυτές. Πράγματα που τα έχεις επαναλάβει χιλιάδες φορές με πελάτες και τα παίζεις στα δάκτυλα. Διασυνδέσεις όπου δεν υποχρεώνεσαι, αλλά υποχρεώνονται σε σένα γιατί τους στέλνεις πελάτισσες. Ταξίδια και διασκεδάσεις με corporate τιμές. Κι αν δικτυωθείς με άλλους μέντορες έχεις και αλληλοεξυπηρετήσεις.

Παρόλα αυτά εγώ μπορεί να ασχοληθώ και με τομείς που δεν έχω ξανασχοληθεί, αν τους βρω ενδιαφέροντες πχ όπως η τελευταία που έκανε γραφείο διακίνησης εμπορευμάτων (transit) και προφανώς αύξησα το expertise μου.

Το θεμα ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον, αλλα ειναι μονο για λιγους. Λιγοτερο απο το 1% των αντρων. Για αυτο και πολλοι που τους ξενιζει, επιτεθηκαν απο το πρωτο λεπτο. Δεν υπάρχουν παραστασεις για να κρινει-συγκρινει καποιος.

Μια ταινια που στο σεναριο θα μπορουσε ανετα να μπει mentoring με σεξ μεσα, ειναι το up in the air με τον Κλουνει που ταξιδευε σε ολη την Αμερικη με τη νεαρη βοηθο του:΄


Υπαρχουν και πολλες αλλες, αν θυμηθω καμια, θα την προσθεσω
Προφανώς και αφορά τόσο μικρό ποσοστό αφού κανείς δεν είναι τόσο μαλάκας να ρισκάρει ό,τι έφτιαξε ή την φήμη του για μια ψωλού που ήθελε να "μάθει" και μετά να τον τεντώσει κατάλληλα με χίλιους 2 τρόπους ειδικά δε αν είναι και αυτοδημιούργητος. Αν θέλει να βαυκαλίζεται ότι οι 30άρες τον γουστάρουν στα 60φεύγα του τι να συζητήσεις από κεί και πέρα; Άσε που όπως είπαμε είναι ελάχιστες αυτές που θα έκαναν κάτι τέτοιο. Καλά του έγραψες για την ταινία, μάλλον από εκεί θα εμπνεύστηκε ο τύπος :S
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Ρε φιλε γαμησες, αν γαμησες , μια γκομενα στου διαόλου τη μανα κ ανέπτυξες θεωρίες για άγριους...
Βαλε καμια φωτο στο νήμα γιατι για φιδεμπορας φαίνεσαι

Προφανώς και αφορά τόσο μικρό ποσοστό αφού κανείς δεν είναι τόσο μαλάκας να ρισκάρει ό,τι έφτιαξε ή την φήμη του για μια ψωλού που ήθελε να "μάθει" και μετά να τον τεντώσει κατάλληλα με χίλιους 2 τρόπους ειδικά δε αν είναι και αυτοδημιούργητος. Αν θέλει να βαυκαλίζεται ότι οι 30άρες τον γουστάρουν στα 60φεύγα του τι να συζητήσεις από κεί και πέρα; Άσε που όπως είπαμε είναι ελάχιστες αυτές που θα έκαναν κάτι τέτοιο. Καλά του έγραψες για την ταινία, μάλλον από εκεί θα εμπνεύστηκε ο τύπος :S

Πίσω στην πρώτη δημοτικού αμφότεροι (και δεν είστε οι μόνοι) για να μάθετε να διαβάζετε και να κατανοείτε τον γραπτό λόγο. Μπας και καταλάβετε για τί πράγμα μιλάμε σε αυτό το νήμα. Και να πεις δεν το έχω αναλύσει; Μόλις λίγο πιο πάνω, απευθυνόμενος στον Achileas77, το εξηγώ για ακόμη μια φορά. Ε ρε τι κόσμος υπάρχει...
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
875
Πόντοι
96
Ρε φιλε γαμησες, αν γαμησες , μια γκομενα στου διαόλου τη μανα κ ανέπτυξες θεωρίες για άγριους...
Βαλε καμια φωτο στο νήμα γιατι για φιδεμπορας φαίνεσαι

Προφανώς και αφορά τόσο μικρό ποσοστό αφού κανείς δεν είναι τόσο μαλάκας να ρισκάρει ό,τι έφτιαξε ή την φήμη του για μια ψωλού που ήθελε να "μάθει" και μετά να τον τεντώσει κατάλληλα με χίλιους 2 τρόπους ειδικά δε αν είναι και αυτοδημιούργητος. Αν θέλει να βαυκαλίζεται ότι οι 30άρες τον γουστάρουν στα 60φεύγα του τι να συζητήσεις από κεί και πέρα; Άσε που όπως είπαμε είναι ελάχιστες αυτές που θα έκαναν κάτι τέτοιο. Καλά του έγραψες για την ταινία, μάλλον από εκεί θα εμπνεύστηκε ο τύπος :S

Πίσω στην πρώτη δημοτικού αμφότεροι (και δεν είστε οι μόνοι) για να μάθετε να διαβάζετε και να κατανοείτε τον γραπτό λόγο. Μπας και καταλάβετε για τί πράγμα μιλάμε σε αυτό το νήμα. Και να πεις δεν το έχω αναλύσει; Μόλις λίγο πιο πάνω, απευθυνόμενος στον Achileas77, το εξηγώ για ακόμη μια φορά. Ε ρε τι κόσμος υπάρχει...

Και περιμένεις να σε καταλάβουν ? Αυτοί δεν καταλαβαίνουν ούτε τον εαυτό τους :)
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.731
Κριτικές
34
Like
4.646
Πόντοι
7.195
Η σπρωχτή επαγγελματική ανέλιξη είναι η σιχαμερότερη σεξουαλική δοσοληψία. Γιατί εδώ δεν είναι φάση που οι γαμιώμενοι δικαίωμα τους ότι θέλουν να κάνουν,
Εδώ δημιουργείται φάση αναξιοκρατίας που τσακίζει ζωές τρίτων που βλέπουν τη δική τους δουλειά να στο περιθώριο επειδή δεν του κάθονται του νταβατζή, ενώ η πουτανάρα προσπερνάει με τις παντες.
Η αντίδραση των συναγωνιστών δείχνει ότι στους μπουρδελιάρηδες δε λείπει η ηθική..
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Η σπρωχτή επαγγελματική ανέλιξη είναι η σιχαμερότερη σεξουαλική δοσοληψία. Γιατί εδώ δεν είναι φάση που οι γαμιώμενοι δικαίωμα τους ότι θέλουν να κάνουν,
Εδώ δημιουργείται φάση αναξιοκρατίας που τσακίζει ζωές τρίτων που βλέπουν τη δική τους δουλειά να στο περιθώριο επειδή δεν του κάθονται του νταβατζή, ενώ η πουτανάρα προσπερνάει με τις παντες.
Η αντίδραση των συναγωνιστών δείχνει ότι στους μπουρδελιάρηδες δε λείπει η ηθική..
Ποιος διαφωνεί ότι η αθέμιτη ανέλιξη, και μάλιστα αυτού του είδους, όταν γίνεται μέσα στις εταιρείες είναι κάτι το ανήθικο και καταδικαστέο;
Η αντίδραση πάντως η δική σου δείχνει ότι έχεις ένα θέμα κατανόησης κειμένου, και δεν καταλαβαίνεις σε ποιες περιπτώσεις αναφέρομαι στο νήμα. Αν το διάβασες βέβαια...
Ποιος ηθικολόγος θα μου αφαιρέσει το δικαίωμα να πηδήξω μία wannabe επιχειρηματία που θέλει να της φτιάξω το business plan και είναι πρόθυμη να ανοίξει τα πόδια;
Άσε μας, ρε φίλε, με τα κηρύγματά σου τώρα.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
2.111
Κριτικές
10
Like
1.543
Πόντοι
506
Για ακαδημαικους λογους θα ηταν χρησιμο να μαθω απο τη δικια σου τη μερια πως εγινε η προσεγγιση, πως εκανες τη πασα; Το μελετησες απο πριν ή οτι ηρθε εκεινη τη στιγμη;
Ποιες ηταν οι αντιδρασεις της; ετσι για να μαθαινουμε...:glasses:

ασε τους να κραζουν :sunglasses:
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Για ακαδημαικους λογους θα ηταν χρησιμο να μαθω απο τη δικια σου τη μερια πως εγινε η προσεγγιση, πως εκανες τη πασα; Το μελετησες απο πριν ή οτι ηρθε εκεινη τη στιγμη;
Ποιες ηταν οι αντιδρασεις της; ετσι για να μαθαινουμε...:glasses:

ασε τους να κραζουν :sunglasses:


Έχω αρκετές μεντορέτες, φίλε, δεν είναι όλες ίδια περίπτωση. Η προσέγγιση εξαρτάται από τον επαγγελματικό τομέα του μέντορα, εκτός αν μιλάμε για γενικό mentoring που είναι ανερχόμενο είδος στα sugar daddies sites.

Εγώ μέσα από τα διάφορα σεμινάρια για business, είδα ότι το στήσιμο ατομικής επιχείρησης ήταν η καλύτερη εκδοχή για μένα. Ο λόγος είναι ότι το μεγαλύτερο λούκι είναι το πέρασμα από τη θεωρία στην πράξη. Είναι η επαγγελματική ενηλικίωση όπου η νεαρά συνειδητοποιεί ότι η ανεμελιά του πανεπιστήμιου τελείωσε και πρέπει να ριχτεί στον αγώνα. Είναι ένα σοκ, κομπλάρουν όλες κι όταν βρουν κάποιον με υπομονή να τις «πάρει από το χέρι» να τις καθοδηγήσει βήμα βήμα, τον βλέπουν σαν σωτήρα. Τα προβλήματα είναι πολλά: νομολογίες, χρηματοδότηση, οργάνωση κλπ και τις τρελαίνουν. Μερικές είναι πρόθυμες να το πάνε και παραπέρα είτε για να ξεμπερδεύουν με το δύσκολο μέρος της διαδικασίας είτε γιατί βιάζονται για επαγγελματική επιτυχία.

Το έντιμο mentoring υπάγεται στην inbound γκομενοτεχνική. Inbound σημαίνει ότι έρχονται οι γκόμενες προς εσένα. (outbound είναι όταν πας εσύ προς αυτές πχ καμάκι). Σαν inbound πρέπει να αποπνέεις ένα status, να είσαι sexy και να κατέχεις κάποιες αρχές γοητείας. Καταρχήν εντοπίζεις κάποιες που από το ντύσιμο, την ομιλία και τη γενική συμπεριφορά μπορεί να είναι δυνητικές μεντορέτες. Ας πούμε τολμηρό ντύσιμο, ναζιάρικη συμπεριφορά, δήθεν τυχαία αγγίγματα που σου κάνουν κλπ. Μετά εξασκείς γοητεία (τις ακούς χωρίς βιασύνη, επιδοκιμάζεις πότε πότε αυτά που λένε, κοιτάς με λίγο παρατεταμένο από το κανονικό βλέμα βαθιά στα μάτια, κάνεις κανένα ευγενικό κομπλιμένο, άμα χαμογελάει της κλείνεις και το μάτι κλπ). Όσες είναι αποφασισμένες λαμβάνουν τα μηνύματα. Αφήνεις κάρτα, δηλώνεις διαθεσιμότητα να σε πάρουν όποτε θέλουν και υπόσχεσαι ότι θα κάνεις ό,τι μπορείς για να τις βοηθήσεις. Όταν σε πάρουν τηλέφωνο, περνάμε στη δεύτερη φάση, όπου εγώ τις καλώ σε ήσυχη καφετέρια, ώστε να μπορείς να μιλήσεις και για μπίζνες.

Κάπως έτσι είναι η αρχή στη δική μου δουλειά. Ουσιαστικά όποιος μπορεί να προσφέρει δωρεάν υπηρεσίες και επαγγελματική καθοδήγηση μπορεί να γίνει μέντορας ανεξαρτήτως επαγγέλματος (σχεδόν).




 

Kman2

Σπουδαίος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2010
Μηνύματα
20.997
Κριτικές
1
Like
13.997
Πόντοι
2.606
Δεν πιστεύω οτι από το μέντορα δε ζητάνε λεφτά και δώρα,θα ήταν παράξενο αυτό.Απλά μπορεί να τον σέβονται παραπάνω ή να μη ζητάνε σε κάθε συνάντηση.
Αν ο άλλος πληρώσει το δάνειο της γκόμενας βέβαια ίσως και να πάει η άλλη τζάμπα θεωρητικά.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.211
Like
3.482
Πόντοι
1.706
Δεν πιστεύω οτι από το μέντορα δε ζητάνε λεφτά και δώρα,θα ήταν παράξενο αυτό.Απλά μπορεί να τον σέβονται παραπάνω ή να μη ζητάνε σε κάθε συνάντηση.
Αν ο άλλος πληρώσει το δάνειο της γκόμενας βέβαια ίσως και να πάει η άλλη τζάμπα θεωρητικά.

Στο γενικό mentoring ζητάνε, γιατί είναι συγκεκαλυμμένο sponsoring. Δηλαδή άμα πας σε sugar daddy site και γράφεις γενικότητες για mentoring, θα πλακώσουν σπονσορέτες.

Το mentoring για το οποίο μιλάω είναι τελείως διαφορετική φάση από το sponsoring. Οι σπονσορέτες έχουν πλήρη επίγνωση ότι εξασκούν πορνεία. Οι μεντορέτες ψάχνουν ένα βολικό σενάριο για να τα βολέψουν με τη συνείδησή τους. Το καλύτερο σενάριο σαν σχέση, για μένα, είναι το friends with benefits. Αλλά μερικοί γέροι κολλάνε και θέλουν να ζήσουν μία εκδοχή έρωτα που στο τέλος καταντά παρωδία. Πρέπει να ψυχολογήσεις τη γκόμενα για να δεις τι σενάριο τη βολεύει καλύτερα κι αυτό εξαρτάται από πολλά: διαφορά ηλικίας, πόσο καλά κρατιέσαι εμφανησιακά. ως τι θα κυκλοφορείτε έξω, πώς θα σε αποκαλεί κλπ. Το καλύτερο είναι να σε φωνάζει απλά με το μικρό σου όνομα και έξω να κυκλοφορείτε ως συνεργάτες. Μπορεί επίσης να έχει ένα ψώνιο και να σε παρουσιάζει ως επενδυτή στο project της, ως θείο ή ό,τι άλλο τη βολεύει. Στις επικοινωνίες μέσω κινητού, sms κλπ καλό είναι να μιλάτε για άλλα πρόσωπα με τα αρχικά τους πχ ο Άλφα Κάπα. Είναι μεγαλύτερη διακριτικότητα και προστασία, αλλά επίσης συνηθίζεται στην jet set και θα την κάνει να νιώσει πιο χάι.

Λεφτά και δώρα οι μεντορέτες δεν ζητάνε, γαιτί είπαμε έχουν πρόβλημα συνείδησης (ή έτσι θέλουν να δείχνουν) και μυγιάζονται με το παραμικρό. Τουναντίον θα προθυμοποιηθούν να πληρώσουν για έξοδα διασκέδασης. Εννοείται ότι γενικώς δεν δεχόμαστε να πληρώνουν (που άλλοστε δεν έχουν κιόλας), παρά για κάναν καφέ πότε πότε (για το συνειδησιακό τους άλλοθι), εκτός αν βγείτε με παρέα όποτε πληρώνουν κανονικά, για να σώζονται και τα προσχήματα. Δώρα βεβαίως μπορεί να μην ζητάνε, αλλά τα δέχονται ευχάριστα.

Οι βασικές υπηρεσίες του μέντορα είναι:
-καθοδήγηση
-διασυνδέσεις
-ένα πλαίσιο καλής ζωής (διασκεδάσεις, ταξίδια, δώρα κλπ)

Από κει και πέρα μπορείς να προσθέσεις κι άλλες υπηρεσίες, αν έχεις λόγο να το κάνεις. Πχ συζητούσα με έναν μέντορα πώς να τις κρατάμε περισσότερο για να μη μας φεύγουν όταν βολευτούν και μου είπε ότι αυτός τους δίνει και τζάμπα site-βιτρίνα για τη δουλειά. Έχει καμμιά εικοσαριά μεντορέτες και πήρε ένα ινδό webmaster να τα συντηρεί. Με wordpress multisite αυτά τα sites κοστίζουν ελάχιστα, αλλά αυτές δεν το ξέρουν.
 
Εγγρ.
18 Φεβ 2018
Μηνύματα
420
Κριτικές
24
Like
3.048
Πόντοι
1.431
Θα κάνω την προκλητική αναφορά ότι το μόνο κοινό του mentoring με το sponsoring είναι η κατάληξη σε ing.
Το mentoring μπορεί να κυμαίνεται απο μια απλά ευχάριστη επαγγελματική συνεργασία μέχρι - μέσα από φλερτ, παρέα και καλοπέραση - σε ερωτική ή και φιλική σχέση που να κρατήσει στο χρόνο.
Το σεξ με τον ενα ή τον άλλο τρόπο μπορεί να προκύψει σε μια σχέση mentoring, μπορεί πάλι και όχι, ο ερωτισμός όμως είναι πάντα εκεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom