Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...και πολλή δουλειά για μένα.

Δε σκοπεύω να κάτσω να την ξανακάνω.

Όπως βλέπετε απ' τους χρόνους, μου χρειάστηκαν ΔΥΟ ΩΡΕΣ και δυο λεπτά για να κάνω αυτή τη δουλειά.

Οπότε έχω προσωπικό λόγο πια να προστατεύσω αυτό το thread.
Δε θέλω η δουλειά μου να πάει χαμένη.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Μετά λοιπόν το καθάρισμα του θρεντ -απο άσχετα με το θέμα σχόλια- που έκανε ο Σταύρος, έχω να θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα στην ομήγυρη:

Αν ήταν στο χέρι σας, με ποιο όνομα θα αναγνωρίζατε (ως Ελλάδα) την Former Yugoslavian Republica of Makedonia; (που είναι το επίσημο όνομα με το οποίο που την αναγνωρίζουμε τώρα).

Παρακαλώ για κόσμιες και μη εμπρηστικές απαντήσεις.
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
ελπιζω μετα το καθαρισμο του θεματος να ειναι μια ουσιαστικη συνεχεια....


αλλαξα και την ψηφοφορια για το μελλον της ονομασιας.......
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
Μετά λοιπόν το καθάρισμα του θρεντ -απο άσχετα με το θέμα σχόλια- που έκανε ο Σταύρος, έχω να θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα στην ομήγυρη:

Αν ήταν στο χέρι σας, με ποιο όνομα θα αναγνωρίζατε (ως Ελλάδα) την Former Yugoslavian Republica of Makedonia; (που είναι το επίσημο όνομα με το οποίο που την αναγνωρίζουμε τώρα).

Παρακαλώ για κόσμιες και μη εμπρηστικές απαντήσεις.


δυστυχως μαλλον το εχουμε "χασει" το τραινο των αποφασεων......

εμεις πιστευω απλα ειμαστε αυτοι οι οποιοι απλα παρακολουθουμε τα γεγονοτα

και οι αποφασεις που εχουν ληφθει για εμας χωρις εμας ειναι οριστικες

απλα θελουν τον αντιστοιχο χρονο εφαρμογης τους..
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Γι αυτό λοιπόν ρωτάω "αν ήταν στο χέρι σας".

Ποια ονομασία ας πούμε θα θεωρούσατε ΔΙΚΑΙΗ και για τις δύο πλευρές;
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
για εμενα φιλε μου θα επρεπε τα πραγματα να μεινουν ως ειναι FYROM.......

απλα καποιοι αποφασισαν ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ να διαλυσουν τα βαλκανια

και εμεις οι μαλακες καναμε τους μαγκες και καλα στα αρχιδια μας

τωρα πια βεβαια ειναι πολυ αργα μονο εμεις και ο ΠΑΝΑΜΑΣ τους λεμε ετσι

αστα ποναει πολυ αυτη η ιστορια με αβεβαιο μελλον φυσικα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που λες παραπάνω, φίλε.
Μόνο που αυτοί που -όπως σωστά λες- αποφάσισαν να διαλύσουν τα Βαλκάνια, δεν το έκαναν χωρίς σχέδιο.
Χρησιμοποίησαν τους εθνικισμούς για να παγιδέψουν τον κοσμάκη και να τον βάλουν να πολεμάει για τους δικούς τους σκοπούς. Το κεφάλαιο και οι έμποροι όπλων δεν έχουν πατρίδα, ως γνωστόν.
Αν λοιπόν είμαι ιδιαίτερα οξύς προς αυτούς που εδώ στο σάιτ εκφράζουν ένα ακραίο εθνικιστικό πνεύμα (και ονειρεύονται εφόδους στα Σκόπια και διαμελισμό της FYROM) είναι ακριβώς γιατί -είτε το καταλαβαίνουν, είτε όχι- συναινούν στη συντήρηση ενός κλίματος πυριτιδαποθήκης στα Βαλκάνια.
Για μένα, ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, από οποιαδήποτε χώρα, αυτή τη στιγμή εγείρει αλυτρωτικές αξιώσεις και ζητά την αλλαγή των υπαρχόντων συνόρων, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ.
 
OP
OP
CIVIL111

CIVIL111

Μέγας
Εγγρ.
25 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.040
Κριτικές
22
Like
17
Πόντοι
4.175
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα που λες παραπάνω, φίλε.
Μόνο που αυτοί που -όπως σωστά λες- αποφάσισαν να διαλύσουν τα Βαλκάνια, δεν το έκαναν χωρίς σχέδιο.
Χρησιμοποίησαν τους εθνικισμούς για να παγιδέψουν τον κοσμάκη και να τον βάλουν να πολεμάει για τους δικούς τους σκοπούς. Το κεφάλαιο και οι έμποροι όπλων δεν έχουν πατρίδα, ως γνωστόν.
Αν λοιπόν είμαι ιδιαίτερα οξύς προς αυτούς που εδώ στο σάιτ εκφράζουν ένα ακραίο εθνικιστικό πνεύμα (και ονειρεύονται εφόδους στα Σκόπια και διαμελισμό της FYROM) είναι ακριβώς γιατί -είτε το καταλαβαίνουν, είτε όχι- συναινούν στη συντήρηση ενός κλίματος πυριτιδαποθήκης στα Βαλκάνια.
Για μένα, ο ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ, από οποιαδήποτε χώρα, αυτή τη στιγμή εγείρει αλυτρωτικές αξιώσεις και ζητά την αλλαγή των υπαρχόντων συνόρων, είναι ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ.

το διαιρε και βασιλευε σου αρκει.......

μια ζωη στην ελλαδα αυτο γινοταν - γινεται και θα γινεται.....
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Μετά λοιπόν το καθάρισμα του θρεντ -απο άσχετα με το θέμα σχόλια- που έκανε ο Σταύρος, έχω να θέσω ένα πολύ απλό ερώτημα στην ομήγυρη:

Αν ήταν στο χέρι σας, με ποιο όνομα θα αναγνωρίζατε (ως Ελλάδα) την Former Yugoslavian Republica of Makedonia; (που είναι το επίσημο όνομα με το οποίο που την αναγνωρίζουμε τώρα).

Παρακαλώ για κόσμιες και μη εμπρηστικές απαντήσεις.

1) Βαρντάσκα
2) Επισκοπή (Εξ' ου και Σκόπια)
3) Σκόπια που ειναι και πιο εύκολο να το προφέρουν ολοι οι ξένοι, εν σχεση με το επισκοπή.
4) Βουλγαροσλαβία
  Επίσης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν τα :
5) Πελαγονία
6) Δαρδανία 
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
1) Βαρντάσκα
2) Επισκοπή (Εξ' ου και Σκόπια)
3) Σκόπια που ειναι και πιο εύκολο να το προφέρουν ολοι οι ξένοι, εν σχεση με το επισκοπή.
4) Βουλγαροσλαβία
  Επίσης θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν τα :
5) Πελαγονία
6) Δαρδανία 

Θεωρείς δηλαδή σωστό να είσαι εσύ (μια άλλη χώρα) που θα επιβάλεις σε κάποιον το πως θα ονομάζεται;
Πως θα σου φαινόταν αν η διεθνής κοινότητα, ο ΟΗΕ ή όποιος άλλος, σε υποχρέωνε να ονομαστείς "Γραικία", ξέρω 'γω, με εναλλακτικό το "Γκιαουρία"; (Ενδεικτικά τα ονόματα, το λέω για να μη βγει πάλι κανένας και λέει τα δικά του)
Τόσο πρόβλημα είναι στην τελική να βρεθεί λύση ΚΟΙΝΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ;
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Ρε αρχηγε.  ρωτησες "αν ηταν στο χερι του".
Τι θα επρεπε να απαντησει?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Η επίκληση της έννοιας του "Δικαίου" στις Διεθνείς Σχέσεις είναι αν μη τι άλλο γελοία.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ρε αρχηγε.  ρωτησες "αν ηταν στο χερι του".
Τι θα επρεπε να απαντησει?

Καλά έκανε και είπε την άποψή του.
Και εγώ καλά κάνω -νομίζω- που τη σχολιάζω.
Θα μπορούσε κάλλιστα να σχολιάσει κι εκείνος αυτό που έγραψα εγώ κ.ο.κ.
Δεν νομίζω να υπήρξε πρόβλημα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Η επίκληση της έννοιας του "Δικαίου" στις Διεθνείς Σχέσεις είναι αν μη τι άλλο γελοία.

Άρα, όταν επικαλούμαστε το "δίκιο" μας για τη Μακεδονία, είμαστε γελοίοι, έτσι;

Η όταν μας έλεγαν τα σχολικά βιβλία (της προ Ρεπούση εποχής, έστω) οτι οι Έλληνες επαναστάτησαν κατά των Τούρκων επειδή δεν άντεχαν το ζυγό, μας έλεγαν ψέματα; Η μήπως μια τέτοια επανάσταση δεν εμπεριέχει το αίτημα της "δικαιοσύνης"; Ή δεν άπτεται των Διεθνών Σχέσεων;

Το λέω σύμφωνα με τη λογική σου.
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
για εμενα φιλε μου θα επρεπε τα πραγματα να μεινουν ως ειναι FYROM.......

απλα καποιοι αποφασισαν ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ να διαλυσουν τα βαλκανια

και εμεις οι μαλακες καναμε τους μαγκες και καλα στα αρχιδια μας

τωρα πια βεβαια ειναι πολυ αργα μονο εμεις και ο ΠΑΝΑΜΑΣ τους λεμε ετσι

αστα ποναει πολυ αυτη η ιστορια με αβεβαιο μελλον φυσικα.

Μην το βλέπεις απαισιόδοξα το θέμα. Τους Σκοπιανούς τους ενδιαφέρει πολύ περισσότερο απ' ό,τι φαντάζεσαι το πώς θα τους αποκαλούμε εμείς. Έχουμε ακόμα χαρτιά στα χέρια μας.

Προσωπική μου άποψη, έτσι όπως έχουν τα πράγματα, η μόνη ρεαλιστική λύση είναι μια σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό και μόνο γεωγραφικό προσδιορισμό. Εφόσον οι τύποι αυτοί κατοικούν στη γεωγραφική περιοχή που κάλυπτε η αρχαία Μακεδονία, δικαιούνται να έχουν στο όνομα του κρατιδίου τους τη λέξη Μακεδονία. Πρέπει όμως να γίνει σαφές ότι τα παλικάρια αυτά ΔΕΝ έχουν καμία (μα καμία) σχέση με τους αρχαίους Μακεδόνες και κατ' επέκταση με τον αρχαίο μακεδονικό πολιτισμό ο οποίος ενσωματώθηκε στον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό πολύ πριν εμφανιστούν στην περιοχή οι Σλάβοι, απόγονοι των οποίων είναι τα εν λόγω παλικάρια.

Επίσης, είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ένα τόσο αδύναμο και ασταθές κρατίδιο αντιμετωπίζει με τόση αλαζονεία και προκλητικότητα ένα πολύ ισχυρότερο γειτονικό κράτος (εμάς). Σκεφτείτε πώς θα αντιμετώπιζαν π.χ. οι Τούρκοι ένα αντίστοιχο θέμα με κάποιο αδύναμο γειτονικό τους κράτος.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Είχα την εντύπωση ότι σου είχα ζητήσει να μην με ξαναπαραθέσεις από την στιγμή που δεν επιθυμώ διάλογο μαζί σου.

Δίκαιο πάντως είναι ότι μπορείς να επιβάλλεις.
Ολα τα άλλα είναι κλάψες.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Είχα την εντύπωση ότι σου είχα ζητήσει να μην με ξαναπαραθέσεις από την στιγμή που δεν επιθυμώ διάλογο μαζί σου.

Δίκαιο πάντως είναι ότι μπορείς να επιβάλλεις.
Ολα τα άλλα είναι κλάψες.

Ο διάλογος δεν καθορίζεται μόνο απο το αν βάζω παράθεση την άποψή σου, αλλά -κυρίως- από το αν απαντάω στην άποψή σου, με παράθεση ή μη. Και εσύ απάντησες στη δική μου άποψη, όταν σχολίασες αυτό που έγραψα για τις Διεθνείς Σχέσεις.

Για να ξαναέρθω στην ουσία, η άποψη που εκφράζεις τώρα σημαίνει σαν να λέμε οτι εφόσον μπόρεσαν οι Αμερικάνοι να τα κάνουν Γης Μαδιάμ στη Γιουγκοσλαβία ή στο Ιράκ, καλώς το έκαναν, έτσι; (Included Κόσσοβο.)

Αν είσαι συνεπής στην άποψή σου, δεν θα πρέπει να σε απασχολεί δηλαδή η πυριτιδαποθήκη που λέγεται Κόσσοβο, εφόσον η "λύση" που βρέθηκε επεβλήθη με το νόμο του ισχυρού που -δείχνεις να- θαυμάζεις.

Οϋτε η ελληνική μειονότητα στην Αλβανία, εφόσον καταπιέζεται απο κάποιον που -εκεί- απεδείχθη πιο ισχυρός απο σένα. Σύμφωνα με τη λογική σου, όσοι φωνάζουν γι' αυτό είναι "κλαψιάρηδες".
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει.
Αν μπορούσαμε να πράξουμε δεν θα μιλάγαμε.
όπως έλεγε και το τραγουδάκι "το στόμα μας μεγάλο μα η πούτσα μας μικρη"
Φροντίσανε βέβαια κάτι πεμπτοφαλαγγίτες να ευνουχίσουν πλήρως τον Ελληνισμό.
Έχουμε μπόλικους από δαυτους με διάφορες προβιές και μάσκες.
Δεν βάζω τους κανόνες. Τους ακολουθώ. Και όταν χάνω δεν μου φταίει η κακή διαιτησία, αλλά η ομάδα μου που σέρνεται.
Όσο για την καταδίκη της βίας και της ισχύος που ψευδεπίγραφα επικαλείσαι, να σου θυμίσω ότι τα δικά σου συντρόφια την χρησιμοποιούν δεόντως.
Καίγοντας βιβλιοπωλεία και κλείνωντας τα πανεπιστήμια.
Οι νόμοι καταργούνται στα οδοφράγματα και τα γνωστά σχετικα.
Πλέον είναι αργά, ότι και να κάνουμε η κατάσταση είναι αναπότρεπτη. Απλά καθυστερήσεις παίζουμε.
Ο καθένας ότι σπέρνει θερίζει. Διεθνισμό σπείραμε, διάλυση του Ελληνικού Εθνοκράτους θα θερίσουμε
τα πράγματα είναι απλα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σκύλος που γαβγίζει δεν δαγκώνει.
Αν μπορούσαμε να πράξουμε δεν θα μιλάγαμε.
όπως έλεγε και το τραγουδάκι "το στόμα μας μεγάλο μα η πούτσα μας μικρη"
Φροντίσανε βέβαια κάτι πεμπτοφαλαγγίτες να ευνουχίσουν πλήρως τον Ελληνισμό.
Έχουμε μπόλικους από δαυτους με διάφορες προβιές και μάσκες.
Δεν βάζω τους κανόνες. Τους ακολουθώ. Και όταν χάνω δεν μου φταίει η κακή διαιτησία, αλλά η ομάδα μου που σέρνεται.
Όσο για την καταδίκη της βίας και της ισχύος που ψευδεπίγραφα επικαλείσαι, να σου θυμίσω ότι τα δικά σου συντρόφια την χρησιμοποιούν δεόντως.
Καίγοντας βιβλιοπωλεία και κλείνωντας τα πανεπιστήμια.
Οι νόμοι καταργούνται στα οδοφράγματα και τα γνωστά σχετικα.
Πλέον είναι αργά, ότι και να κάνουμε η κατάσταση είναι αναπότρεπτη. Απλά καθυστερήσεις παίζουμε.
Ο καθένας ότι σπέρνει θερίζει. Διεθνισμό σπείραμε, διάλυση του Ελληνικού Εθνοκράτους θα θερίσουμε
τα πράγματα είναι απλα.

Θα προτιμούσα να μου απαντάς επί της ουσίας και όχι απλώς να συγγράφεις γενικού τύπου σχολικές εκθέσεις ιδεών.
Όπως επίσης και να μη μου προσάπτεις πρακτικές που ουδέποτε επιδοκίμασα (καψίματα βιβλιοπωλείων κλπ, οι ναζί άλλωστε έμειναν στην ιστορία καίγοντας βιβλία και ανθρώπους, και αυτοί δεν είναι "συντρόφια¨" μου, ως γνωστόν).
Μπορείς όμως να μου αιτιολογήσεις αυτό που λες, δηλαδή οτι η Ελλάδα έσπειρε ...διεθνισμό; (με συνέπεια να θερίζει σήμερα την -κατ' εσέ- διάλυση του Εθνοκράτους της)
Ακούγεται ...ενδιαφέρον φιλολογικά, αλλά θα ήθελα να μου το κάνεις πιο λιανό.
Θα ήθελα επίσης να μου ονομάσεις αυτούς τους πεμπτοφαλαγγίτες που λες, για να μην πλανώνται εντυπώσεις.

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι μαζί σου, την άποψή σου σχολιάζω. Και φυσικά μπορείς κι εσύ να σχολιάζεις τη δική μου. Εν σχέσει μ' αυτά που είδαν τα μάτια μου αυτές τις μέρες στο σάιτ με αυτούς που σπάμαραν συστηματικά και γαμούσαν τη συζήτηση, η παλιά μας -ιδεολογική- κόντρα είναι σταγόνα εν τω ωκεανώ. Αρκεί να μη θεωρείς την άποψή σου εξ ορισμού σωστή, αλλά οτι κι αυτή κρίνεται, όπως ολωνών μας.
 

krifobourdeliaris

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιουν 2008
Μηνύματα
92
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
σκασε ρε χαζοπαπια και πηγαινε στο καμπινγκ του συνασπισμου μαζι με τα αλλα τα πρεζακομενα.
warnpmod.gif
 Ανέβηκες[/URL] βαθμό με αυτό σου το πόστ.
Από warned (που δε σου έφτασε, φαίνεται) σε moderated.

Κάτσε λίγο έτσι, και ίσως κάτι καταλάβεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom