Νέα

Μακεδονία προδότες!!!!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα CIVIL111
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 122K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Τελικά ποια θα είναι η κατάληξη στο θέμα της ονομασίας?

  • αρνητική

    Ψήφοι: 9 56,3%
  • θετική

    Ψήφοι: 2 12,5%
  • κοινά αποδεκτή λύση

    Ψήφοι: 4 25,0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 6,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    16

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
198
Πόντοι
866
οταν καποιος κανει προπαγανδα ακουει τα αναμενομενα
ποιος ειναι κολλημενος φαινεται απτο ποιος αναφεται στους αλλους πρωτος

αααα και το ξεχασα
και φυσικα ουτε εμεις θα αλλαξουμε τον τροπο του γραφουμε
μιλαω εκ μερος ολων γιατι πιστευω οτι ολοι αυτο πιστευουν
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
οταν καποιος κανει προπαγανδα ακουει τα αναμενομενα
ποιος ειναι κολλημενος φαινεται απτο ποιος αναφεται στους αλλους πρωτος

αααα και το ξεχασα
και φυσικα ουτε εμεις θα αλλαξουμε τον τροπο του γραφουμε
μιλαω εκ μερος ολων γιατι πιστευω οτι ολοι αυτο πιστευουν

Εσύ να προσέχεις (τον τρόπο που γράφεις) γιατί είσαι στο όριο.  Όχι μόνο εδώ, και αλλού σε έχω τσεκάρει.

Εν τάξει, καλές ήταν αυτές οι εξηγήσεις, αλλά φτάνουν.

By the way οι απόψεις του Siegf (σήμερα στις 20:44:00) περί Μακεδονίας με βρίσκουν αρκετά σύμφωνο, αλλά δε θεωρώ ότι ξέρω αρκετά το θέμα ώστε να έχω βαρύνουσα άποψη.  Με τον κοινό νου, καλά τα έθεσε.  Αλλά ίσως υπάρχουν και άλλες παράμετροι, που μας διαφεύγουν...

Π.χ. θυμάμαι ότι είχα δει στο MEGA (πριν από πολλά χρόνια, ίσως περισσότερα κι από 15) μια συνέντευξη του Χ. Σαρζετάκη για το θέμα (στον -νεαρό τότε- Χατζηνικολάου) η οποία ήταν ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ (και ο τύπος ήταν ΚΑΘΕΤΟΣ κατά της χρήσης οποιουδήποτε ονόματος που θα εμπεριείχε τον όρο Μακεδονία, και αυτό ΟΧΙ από εθνικιστική έξαρση) και με επιχειρήματα που δε θυμάμαι πια.
Μάλιστα την είχα γράψει (σε VHS τότε), και έψαξα τις κασέτες μου, αλλά δυστυχώς δε την βρήκα.  Μάλλον την έσβησα για να γράψω άλλα από πάνω. Κρίμα, γιατί θα ήταν μια ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ αναδρομή, αν μπορούσε να την δει κανείς σήμερα.

Αν έχει κανείς πρόσβαση στο MEGA, ίσως μπορεί να πάρει μια κόπια. Θα με ενδιέφερε.

Υ.Γ:  Ανεφέρομαι στο post του Siegf με χρόνο (και όχι με τον αριθμό του), γιατί αν γίνουν σβησίματα η αρίθμηση των post αλλάζει.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Σταύρο, ο Σαρτζετάκης ήταν εν ενεργεία Πρόεδρος Δημοκρατίας όταν έδωσε τη συνέντευξη που λες;
 

21 Grams

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2008
Μηνύματα
2.140
Like
0
Πόντοι
16
Σταύρο, ο Σαρτζετάκης ήταν εν ενεργεία Πρόεδρος Δημοκρατίας όταν έδωσε τη συνέντευξη που λες;

Νομίζω ότι αναφέρετε σε μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Σαρτζετάκης στις αρχές της δεκαετίας του '90. Δεν ήταν πλέον Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Ούτε εγώ θυμάμαι τι είχε πει αλλά έχω την εντύπωση ότι μεταξύ άλλων, είχε επικρίνει και τον τρόπο που τα κανάλια παρουσίαζαν το θέμα (τότε) και γενικότερα, τη διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας (τότε).

 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
198
Πόντοι
866
Νομίζω ότι αναφέρετε σε μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Σαρτζετάκης στις αρχές της δεκαετίας του '90. Δεν ήταν πλέον Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Ούτε εγώ θυμάμαι τι είχε πει αλλά έχω την εντύπωση ότι μεταξύ άλλων, είχε επικρίνει και τον τρόπο που τα κανάλια παρουσίαζαν το θέμα (τότε) και γενικότερα, τη διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας (τότε).


"Να διεξαχθεί δημοψήφισμα για το όνομα του κρατιδίου των Σκοπίων" ήταν ο τίτλος δήλωσης του Χρήστου Σαρτζετάκη που έκανε στις 10 Ιουνίου του 1993. Ο τότε πρόεδρος της Δημοκρατίας ανέφερε μεταξύ άλλων ότι "η προσφυγή στην λαϊκήν ετυμηγορίαν αποτελεί την μοναδικήν απομένουσαν διέξοδον" και "...όλες οι κυβερνήσεις στηρίζονται σε περιστασιακές πλειονοψηφίες και έτσι καμμία κυβέρνησις δεν έχει το δικαίωμα να δεσμεύει το Έθνος επί ζωτικού εθνικού θέματος".
αν λετε αυτο
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Νομίζω ότι αναφέρετε σε μια συνέντευξη που είχε δώσει ο Σαρτζετάκης στις αρχές της δεκαετίας του '90. Δεν ήταν πλέον Πρόεδρος της Δημοκρατίας. Ούτε εγώ θυμάμαι τι είχε πει αλλά έχω την εντύπωση ότι μεταξύ άλλων, είχε επικρίνει και τον τρόπο που τα κανάλια παρουσίαζαν το θέμα (τότε) και γενικότερα, τη διάλυση της πρώην Γιουγκοσλαβίας (τότε).

Έχει μεγάλη διαφορά πάντως αν είπε όσα είπε (και τα οποία επαναλαμβάνω οτι δεν γνωρίζω) με την ιδιότητα του Προέδρου της Δημοκρατίας η με αυτήν του απλού ιδιώτη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο, ο Σαρτζετάκης ήταν εν ενεργεία Πρόεδρος Δημοκρατίας όταν έδωσε τη συνέντευξη που λες;
Όχι, ήταν όμως πολύ κοντά με το όταν έληξε η θητεία του (κανένα χρόνο after), και η συνέντευξη δόθηκε στο σπίτι του στην Πεντέλη.
Θυμάμαι επίσης ότι ήταν μεγάλη (περίπου 1,5 ώρα) και ότι είχε θέσει όρο να μη μπουν διαφημίσεις κατα τη διάρκειά της, πράμα που έγινε σεβαστό από το MEGA.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
"Να διεξαχθεί δημοψήφισμα για το όνομα του κρατιδίου των Σκοπίων" ήταν ο τίτλος [size=11pt]δήλωσης[/size] του Χρήστου Σαρτζετάκη που έκανε στις 10 Ιουνίου του 1993. Ο τότε πρόεδρος της Δημοκρατίας ανέφερε μεταξύ άλλων ότι "η προσφυγή στην λαϊκήν ετυμηγορίαν αποτελεί την μοναδικήν απομένουσαν διέξοδον" και "...όλες οι κυβερνήσεις στηρίζονται σε περιστασιακές πλειονοψηφίες και έτσι καμμία κυβέρνησις δεν έχει το δικαίωμα να δεσμεύει το Έθνος επί ζωτικού εθνικού θέματος".
αν λετε αυτο
Όχι, δε μιλάω για "δήλωση", ήταν συνέντευξη τηλεοπτική και μεγάλη (σε διάρκεια) όπως είπα. Και ΔΕΝ ήταν πρόεδρος όταν την έδωσε.
 

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
Aυτά τα παλληκάρια τα γνωρίζετε?  ;)


ΠΡΟΣΟΧΗ στο αυτοκόλλητο.  :sunglasses:

Μήπως είναι προβοκάτσια? Ή κάτι άλλο?  :think:

(Αν έχει συζητηθεί το θέμα ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη, αλλά δεν διάβασα τις προηγούμενες 140 σελίδες του thread, το και δεν παρακολούθησα από την αρχή λόγω έλλειψης χρόνου)
 

Συνημμένα

  • 137794-aytokollito4.JPG
    137794-aytokollito4.JPG
    22,9 KB · Εμφανίσεις: 15

alfa291

Μέλος
Εγγρ.
24 Ιουν 2006
Μηνύματα
4.228
Like
448
Πόντοι
36
Εννοείται Φέθρυ πως "απάντησες". Αλλά θεωρώ πως κόσμια ρώτησα και ΓΕΝΙΚΑ. Η σπουδή σου να "απαντήσεις" δείχνει πως σε "θίγει" με κάποιο τρόπο το θέμα.

Ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του.

Ειλικρινά όμως, αρχικά μου φάνηκε σαν προβοκάτσια εις βάρος του ΣΥΡΙΖΑ και για το λόγο αυτό ρώτησα. Προσωπικά δε νομίζω πως έχουμε τίποτα να χωρίσουμε με τους ανθρώπους εκεί.

Αυτά.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Εξ όσων γνωρίζω, ΔΕΝ είναι προβοκάτσια κατά του ΣΥΡΙΖΑ.
Μάλλον κάποια απο τις συνιστώσες του προκρίνει τη λύση "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ως ονομασία για τη γείτονα χώρα.
So what?

Και σε διαβεβαιώ πως δεν είχα καμμία "σπουδή" να απαντήσω, όπως -λαθεμένα- διέκρινες.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
198
Πόντοι
866
Εξ όσων γνωρίζω, ΔΕΝ είναι προβοκάτσια κατά του ΣΥΡΙΖΑ.
Μάλλον κάποια απο τις συνιστώσες του προκρίνει τη λύση "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ως ονομασία για τη γείτονα χώρα.
So what?

Και σε διαβεβαιώ πως δεν είχα καμμία "σπουδή" να απαντήσω, όπως -λαθεμένα- διέκρινες.

οχι δεν ηταν φτιαχτη αν εννοεις αυτο
και εμεις δεν συμφωνουμε?so what?
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Χαίρομαι λοιπόν που η ελευθερία της άποψης ισχύει πάντα στο σάιτ, Ζίγκμουντ.    :rockon: :rockon: :rockon: 
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Ρεεεεε, συμφωνήσατε σε κάτι εσείς οι δύο????????
Δεν πάμε καλαααααααααααααα.
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Ρεεεεε, συμφωνήσατε σε κάτι εσείς οι δύο????????
Δεν πάμε καλαααααααααααααα.

Δεν συμφώνησα με κανέναν, όπως υπονοείς. Συμφώνησα με σένα, Ζίγκμουντ, παρά την ειρωνεία.
Για να συμφωνήσω με κάποιον, θα πρέπει να του έχω απευθύνει και το λόγο, όπως τώρα σε σένα, η στον άλφα.
Αν κάποιος όμως συμφωνεί μαζί μου, δεν θα του το απαγορέψω κιόλας, δικό του το πρόβλημα.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.482
Like
198
Πόντοι
866
Δεν συμφώνησα με κανέναν, όπως υπονοείς.
Για να συμφωνήσω μαζί του, θα πρέπει να του έχω απευθύνει και το λόγο, όπως τώρα σε σένα, η στον άλφα.
Αν κάποιος όμως συμφωνεί μαζί μου, δεν θα του το απαγορέψω κιόλας, δικό του το πρόβλημα.

ναι θα σηκωνω και το χερι αλλη φορα
:2funny: :2funny: :2funny:
δεν πειραζει καλυτερα θα κανω τις παρεμβασεις μου οπου και οπως χρειαζεται ;)
να υπαρχει ισσοροποια στο θρεντ
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom