Νέα

Κούβα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Sincity
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 410K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Πως προτιμάτε να λέγεται το thread?

  • Κούβα

    Ψήφοι: 37 12,3%
  • Κούβα sex trip

    Ψήφοι: 73 24,3%
  • Κούβα και ξερό ψωμί!

    Ψήφοι: 36 12,0%
  • Δεν με νοιάζει το όνομα... να πάω κι εγώ στην Κούβα θέλω!

    Ψήφοι: 154 51,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    300

totozis

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2011
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
ραντιερης? δεν την καταλαβαινω αυτη τη λεξη! Σπυρο, ποια χωρα δινει 10% που λες? εγω θα την ψαξω για perm.resident! ενα απο τα πραγματα που ζητανε, ειναι να εχεις τραπεζικο λογαριασμο, με minimum 5.000 πεσος και να φαινεται πως τα εχεις φερει απ εξω! θα σας πω τωρα και για τα υπολοιπα που ζητανε! 1. επισημο χαρτι για ημερομηνια γεννησης. 2.χαρτι για μονιμη κατοικια(residencia habitual) 3.χαρτι με αποτελεσματα εξετασεων για θωρακα και ειτζ 4.χαρτι για το ποινικο μητρωο στην χωρα σου 5.2 φωτογραφιες διαβατηριου 6. μια φωτοκοπια του διαβατηριου και κανεις εκει και ενα τεστ τεχνικων και πρακτικων δυνατοτητων. οποιος παει στην κουβανικη πρεσβεια θα του δωσουν και το χαρτι μ αυτα που σας γραφω...
 

Επισκέπτης
ραντιερης? δεν την καταλαβαινω αυτη τη λεξη! Σπυρο, ποια χωρα δινει 10% που λες? εγω θα την ψαξω για perm.resident! ενα απο τα πραγματα που ζητανε, ειναι να εχεις τραπεζικο λογαριασμο, με minimum 5.000 πεσος και να φαινεται πως τα εχεις φερει απ εξω! θα σας πω τωρα και για τα υπολοιπα που ζητανε! 1. επισημο χαρτι για ημερομηνια γεννησης. 2.χαρτι για μονιμη κατοικια(residencia habitual) 3.χαρτι με αποτελεσματα εξετασεων για θωρακα και ειτζ 4.χαρτι για το ποινικο μητρωο στην χωρα σου 5.2 φωτογραφιες διαβατηριου 6. μια φωτοκοπια του διαβατηριου και κανεις εκει και ενα τεστ τεχνικων και πρακτικων δυνατοτητων. οποιος παει στην κουβανικη πρεσβεια θα του δωσουν και το χαρτι μ αυτα που σας γραφω...
Ε ρε πανυγηρια που θα κανουν οι Κουβανοι.....Αγορι δεν τα φερνεις εδω σε μενα τα ευρουλακια σου να σου δινω τοκο 20%!!!!!για σκεψου καλυτερα!!!
 

totozis

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2011
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
Σπυρο εχω ηδη λογαριασμο δικο μου στην Αβανα! εχω ρωτησει και την τραπεζα μου εδω και μου ειπαν πως αν θελω να στειλω μεγαλα λεφτα κατω,οσα και να ναι θα με χρεωσουν 200 ευρα! αλλωστε πρεπει να φαινεται εκει πως εφερα τα λεφτα απ εξω!
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
totozi ανοιξες εκει λογαριασμο σε τραπεζα?με τι δικαιολογιτικα?και ειναι μονο στο ονομα σου?για πες μας πληροφοριες
 

totozis

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2011
Μηνύματα
20
Like
0
Πόντοι
0
ναι εχω ανοιξει! το διαβατηριο μου ζητησαν και την κατοικια μου (εβαλα τη διευθυνση του σπιτιου της μικρης)! τιποτα το ιδιαιτερο! και αφησα 50 πεσος μεσα (ειναι το minimum που πρεπει να εχεις, για να ειναι ο λογαριασμος ανοιχτος)!
 

ApolloCreed

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
48
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Φίλοι,

Ετοιμάζομαι σιγά διγά για το 1ο ταξιδάκι μου Κούβα και έχω διάφορες ερωτήσεις για τους γνώστες της φάσης (που απότι βλέπω δεν είναι τόσοι πολλοί, είναι όμως δυνατοί παίχτες!!!)

1) Μάλλον για Ιούνιο λέω, είναι καλός μήνας για Κούβα? Καιρός? Θα έχει πολλούς τουρίστες?

2) Ενδιαφέρομαι για κάποια βιλίτσα ή κάτι τέτοιο (2 άτομα θα ειμαστε). Τι ισχύει?
Υπάρχει ασφάλεια? Θα μπαίνουν οι κοπέλες χωρίς πρόβλημα? Που μπορώ να ψάξω? Έχετε να μου προτείνετε κάτι? (Με ενδιαφέρει να έχω κλείσει από εδώ τα πάντα).

3) Επίσης θα ήθελα να έχω κλείσει αμάξι από εδώ και να με περιμένει αεροδρόμιο. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα? Έχετε υπόψην σας κάποιο πρακτορείο? Τι συμβαίνει αν σε πιάσουν οι μπάτσοι πιομένο το βράδυ να οδηγάς γυρνώντας από κλαμπάκι? Υπάρχει κίνδυνος κλοπής το βράδυ? Είναι τελικά τόσο απαραίτητο το αμάξι?

Αυτά προς το παρόν, έχω πολλές ακόμα ερωτήσεις αλλά δεν θέλω να μεγαλώσω και άλλο το μήνυμα...

Σας ευχαριστλω εκ των προτέρων!!!!!

 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
310
Like
318
Πόντοι
21
Appolo ποσες μερες εχεις σκοπο να πας και που λες να μεινεις;
1)Ολες οι εποχες ειναι καλες για Κουβα..... :boobies: Καπου-καπου ριχνει και καμια τροπικη βροχη αλλα δεν υπαρχει προβλημα.

2)Για βιλα  απ'οτι μου εχει πει ο Σπυρος θελει πανω απο 200 δολαρια στην Αβανα.Στην περιοχη Μιραμαρ και στην Σαντα Μαρια εχει σιγουρα αλλα δεν ξερω τι παιζει.Ειμαι της αποψης να μην τα κλεισεις απο εδω.Κλεισε αν θες ενα ξενοδοχειο για τις πρωτες 2 μερες για να ψαξεις με την ισυχια σου για βιλα.(Βλεπεις-παζαρευεις-κλεινεις)

3)2 εταιριες υπαρχουν που νοικιαζουν αυτοκινητα,εχουν γραφεια και στο αεροδρομιο να νοικιασεις επιτοπου.Αν θες κλειστο και απο εδω για πιο σιγουρα.Το αμαξι για μενα ειναι ΥΠΕΡΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ στην Κουβα,ειδικα αν θες να βγεις και εξω απο Αβανα.Ασε που ειναι και η Νο1 μουνοπαγιδα..... :boobies:
Το βραδυ το αφηνουμε εξω απο ενα ξενοδοχειο και λεμε στον σεκιουριτα να το προσεχει(του δινουμε 2 δολαρια)Σιγα μην εχουν μηχανηματα να κανουν αλκοτεστ..... :2funny:
Οτι αλλο θες ρωτα αν και τα πιο πολλα εχουν απαντηθει στις προηγουμενες σελιδες.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
appolocreed οτι λει ο gambino ειναι ετσι
μονο για το αμαξι σας εχω κσαναπει
πας με ταχι απο το αεροδρομιο στο πλαζα χοτελ στο κεντρο
εκει διπλα στη πεσεπσιον εχει γραφεια η κουμπακαρ
με ενα καλο μεροκαματο στον υπευθυνο εκει(20 ευρο) σου διναι καλο αμαξι με λιγα χιλιομετρα
 

ApolloCreed

Μέλος
Εγγρ.
15 Δεκ 2007
Μηνύματα
48
Κριτικές
4
Like
0
Πόντοι
0
Ευχαριστώ πολύ τους φίλους Gambino kai Spiro.

Θα κάτσω μια βδομάδα περίπου Κούβα, και επειδή δεν υπάρχει πολύς χρόνος, μόνο Αβάνα.
Επειδή θα χω αμάξι, οπωσδήποτε θα κάνω εκδρομούλες!

Είναι σημαντικό να έχω κλείσει από εδώ διότι δεν θα πληρώσω εγώ τα έξοδα της διαμονής, θα είναι δώρο, απλά θα πρέπει να έχει κλειστεί το "πακέτο" από εδώ.

Για βίλες έχω δει εδώ...    Πιστεύετε πως είναι αξιόπιστο το site?
Στις βίλες μπαίνει όποιος θέλει αέρα-πατέρα ή θα υπάρχει κάποιος παραδίπλα που θα πρέπει να δηλωθεί η κοπέλα??

Σε ποια περιοχή θα ήταν καλύτερα να κλείσω? Κέντρο? Παραλιακή? Miramar? Vedado?

Thanks again!!!!!!!
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
miramar ,η  vedado  να μεινεις
απο οτι ξερω στα σπιτια η βιλλεσ βαζεις οποια θες μεσα εκτος αμα μενει κανας ιδιοκτητης πανω η διπλα οποτε μπορει να ζηταει τα στοιχεια της,
για το αυτοκινητο επιμενω επιτοπου για να σου δωσουν ενα καλο με λιγα χιλιομετρα
κουμπα καρ εχει σε ολα τα κεντρικα ξενοδοχεια καθως και στο αεροδρομιο αλλα ο ραουλ ο μανατζερ τοθ γραφειου στο πλαζα χοτελ σε προσεχει αν του δωσεις ενα καλο τιπ (20 ευρω)
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
310
Like
318
Πόντοι
21
Apollo στις casa βαζεις μεσα "τσικας" αβερτα,το πολυ-πολυ μπορει καμια φορα ο ιδιοκτητης να γραψει τα στοιχεια τους.Βεβαια αυτα καλο ειναι να τα ξεκαθαριζεις απο την αρχη μην αρχισει μετα να σου ζηταει τιποτα εξτρα.
Το πιο πιθανο το ιδιο να γινεται και στις βιλες.
Ειχα γραψει πιο παλια και κατι για το αυτοκινητο.....

Οταν νοικιασεις το αμαξι θα πατε μ'εναν της εταιριας για να το τσεκαρετε.Σημειωνει γρατσουνιες-χτυπηματα-μικροπραματα που λειπουν,να κοιταξεις οτι τα εχει σημειωσει ολα γιατι οταν το επιστρεψεις μπορει να σου ζηταει λεφτα για μια γρατσουνια που υπηρχε.Το ξερεις οτι οι Κουβανοι κοιτανε να βγαλουν απο την μυγα ξιγκι...
 

tasosedess

Μέλος
Εγγρ.
17 Νοε 2007
Μηνύματα
1.295
Like
8
Πόντοι
16


                  [move]απαγορευμενος προορισμος για αγαπουληδες[/move]




Ισόβια σε ζευγάρι Κουβανών για τη δολοφονία ψυχίατρου

ΚΟΙΝΩΝΙΑ







(0)





Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2012,  23:10 



Σχετικά Tags

ισόβια,
ψυχίατρος,
δολοφονία


0Share

1 0 0

Είχε βρεθεί νεκρός από 14 μαχαιριές σε περιοχή της Αν. Θεσσαλονίκης


Ποινές ισόβιας κάθειρξης επέβαλε το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Πολυγύρου σε ζευγάρι που κατηγορούνταν για τη στυγερή δολοφονία 58χρονου ψυχίατρου, το Δεκέμβριο του 2010, στη Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για την 29χρονη Κουβανή, πρώην σύζυγο του θύματος, και τον συνομήλικο αρραβωνιαστικό της, οι οποίοι κρίθηκαν ομοφώνα ένοχοι για τις σε βάρος τους αποδιδόμενες πράξεις.

Σύμφωνα με τη δικογραφία, ο άτυχος ψυχίατρος βρέθηκε νεκρός μέσα σε λίμνη αίματος έξω από το σταθμευμένο όχημά του, σε περιοχή της ανατολικής Θεσσαλονίκης. Έφερε συνολικά 14 χτυπήματα από μαχαίρι σε διάφορα σημεία του σώματός του.

Κατά τη διάρκεια των προανακριτικών και ανακριτικών απολογιών τους, οι δύο κατηγορούμενοι διαφοροποίησαν αρκετές φορές τη στάση τους κι αυτό διότι άλλοτε η γυναίκα αναλάμβανε την ευθύνη της στυγερής πράξης κι άλλοτε ο άντρας.

Τελικά το δικαστήριο στην απόφασή του έκρινε ότι η Κουβανή ήταν αυτή που μαχαίρωσε τον ψυχίατρο κι ότι ο αρραβωνιαστικός της έσπευσε να «αποτελειώσει» το θύμα.

Είχε προηγηθεί, πάντως, συνάντηση του διαζευγμένου ζευγαριού στο αυτοκίνητο του 58χρονου, όπου καβγάδισαν για το θέμα της επιμέλειας του παιδιού τους. Ο 29χρονος παρακολουθούσε τη συνάντηση από απόσταση μέσα σε δικό του Ι.Χ. αυτοκίνητο.

Η ιατροδικαστική έκθεση έκανε λόγο για πολύ βαθιές μαχαιριές που δέχθηκε το θύμα κι ότι αυτές δεν μπορούσαν να προκληθούν από γυναίκα.
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
τωρα εκτος απο τι βιζα που βγαζεις στη κουβανικη πρεσβεια(22 ευρω ειναι ακομη το κοστος)?
που κανεις την ασφαλιση υγειας για να επισκεφθεις την κουβα?
εδω πριν φυγεις η εκει κατα την αφιξη?
και ποιο το κοστος?
 

player george

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
151
Like
2
Πόντοι
1
Απαραίτητα δικαιολογητικά για την έκδοση τουριστικής κάρτας (visa)

Αίτηση (από την πρεσβεία)
Πρωτότυπο διαβατήριο.
Μια φωτογραφία πρόσφατη.
Αντίγραφο βεβαίωσης ταξιδιωτικής ασφάλισης στα ισπανικά η αγγλικά με την ένδειξη ότι καλύπτει την Κούβα.
Προξενικά τέλη 22 ευρώ

Σε περίπτωση μη προσωπικής παρουσίας η αποστολής δικαιολογητικών με ταχυδρομείο (κούριερ). Πρωτότυπη απόδειξη της τράπεζας κατάθεσης 47 ευρώ.

Δηλαδή 22+25=47.

Όπως βλέπεις Σπύρο την ταξιδιωτική ασφάλεια πρέπει να την κάνεις από εδώ.
Και το κόστος από αυτές που έχω κάνει εγώ είναι στα 52 ευρώ.
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
310
Like
318
Πόντοι
21
Βαλτε και ενα 20Ε τα εξοδα της κουριερ οσοι δεν ειναι απο Αθηνα.
Player george πηγες τελικα?
 

spiros1968

Μέλος
Εγγρ.
24 Οκτ 2006
Μηνύματα
1.578
Κριτικές
2
Like
51
Πόντοι
16
εκεινος ο αλεχ33 πηγε κατω τελικα?
αλεχ33 στειλε μου μυνημα αμα ενδιαφερεσαι για μπραζιλ
 

player george

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
151
Like
2
Πόντοι
1
Βαλτε και ενα 20Ε τα εξοδα της κουριερ οσοι δεν ειναι απο Αθηνα.
Player george πηγες τελικα?
Φίλε gambino ναι πήγα τον Ιανουάριο όπως είχα πει, και ξαναφεύγω την Κυριακή με την πρωινή πτήση, πάλι με air france για 12 ήμερες περίπου, βλέπεις με το που γύρισα δεν άκουγα τίποτα άλλο παρά μόνο για την κρίση και η ψυχολογία στον πάτο!! Βέβαια βοήθησε και η καλή τιμή που είχε η air France και έτσι στο ξαφνικό ξαναφεύγω για τον αγαπημένο μου προορισμό.
Άμα είναι κάποιος συναγωνιστής στο νησί θα χαρώ να τα πούμε από κοντά.
Αυτή την φορά θα κινηθώ στο κέντρο του νησιού και προς τα νότια, Αβάνα δεν θα μείνω σχεδόν καθόλου.


Η άμα χρειάζεται κάποιος συναγωνιστείς πρόσθετες πληροφορίες και μπορώ να βοηθήσω με χαρά μου θα το κάνω όταν θα έχω χρόνο
 

Gambino

Μέλος
Εγγρ.
10 Απρ 2007
Μηνύματα
310
Like
318
Πόντοι
21
Ε πες μας και κανενα νεο απο την πρωτευουσα.... :sunglasses:
 

digenis87

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2010
Μηνύματα
768
Like
3
Πόντοι
6
player george

Ενημερωσε αν θες για επιλογες διαμονης,διασκεδασης,για τις ντοπιες γκομενεςς(σε απλες κοπελες αναφερομαι κ οχι σε εκδιδομενες),τι να προσεξει καποιος(πουστιες που κανουν σε τουρστες) κτλ.
 

player george

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
151
Like
2
Πόντοι
1
Θα προσπαθήσω να βοηθήσω όσο μπορώ.

Όπως έχουν πει και άλλοι συνοδοιπόροι η Κούβα θέλει οπωσδήποτε αμάξι, άμα κολάει κάποιος στο οικονομικό η και εγώ δεν ξέρω τι, ίσως και να φοβάται, θα χάσει πάρα πολλά. Κάποιος, εάν θυμάμαι καλά είχε γράψει ότι σε σταματάνε συνέχεια και σου ζητάνε λεφτά και καλά να μην σου γράψουν κλήση, για εμένα αυτό δεν ισχύει καθόλου, μάλιστα στα σημεία του κοντρόλ έβγαιναν να μας σταματήσουν και μόλις έβλεπαν τουριστικές πινακίδες δεν μου μίλαγαν καθόλου. Και βέβαια για αλκοτέστ ούτε λόγος! Εννοείτε βέβαια ζώνη ασφαλείας και τήρηση των ορίων ταχύτητας. Το αμάξι καλό είναι να το κλίσετε από εδώ και να το παραλάβετε / παραδώσετε στο αεροδρόμιο.
Από τιμές, εάν κλίσετε το αμάξι στο ξενοδοχείο (αυτό που έχει αναφέρει ο Σπύρος στην Havana vieja) δεν θυμάμαι το όνομα του, αλλά είναι εύκολο, είναι στην γωνία πάνω από την πλατεία, το ΚΙΑ έχει 80cuc την ημερα + 200cuc εγγύηση, τα οποία σας επιστρέφονται στην παράδοση, εάν το αμάξι είναι εντάξει, +63cuc για την βενζίνα που έχει μέσα, εννοείτε ότι θα το παραδώσετε με άδειο ρεζερβουάρ! Ναι ξέρω ότι είναι ακριβό, αλλά πιστέψτεμαι αξίζει τα λεφτά του.
Άλλωστε άμα κινηθείτε έξυπνα θα γλιτώσετε πολλά λεφτά από αλλού. 

Εγώ τώρα έκλισα από εδώ ένα ποιο οικονομικό hyundai atos που θα μου βγει περίπου τα 50ευρω την ημέρα.

Δεύτερον καλό είναι να μιλάει κάποιος ισπανικά, εάν όχι θα έχει πρόβλημα, αλλά άμα είναι κάπως εκφραστικός θα την βρει την άκρη σίγουρα, άμα είναι λίγο ντροπαλός θα έχει θέμα!

Από άτομα στην παρέα εγώ είμαι υπέρ ένας με δυο άτομα, παραπάνω δεν θα είστε τόσο ευέλικτοι, στης chicas, casas κτλ.

Τώρα για τα σπίτια, οι τιμές είναι από 20cuc με 25cuc, συνήθως 25, 1ευρο=1,23cuc
Τον Ιανουάριο, τώρα έχει ανέβει το ευρώ. Casas καλό να κλίσετε εκεί και όχι από εδώ! Γιατί από βρομιά άλλο τίποτα!! Θέλει ψάξιμο, μην βιαστείτε. Έχουν τουριστικό γραφείο στο αεροδρόμιο και σε εξυπηρετούν αμέσως. Και άμα δεν σας αρέσει, πιστέψτεμαι, έχει πάρα πολλά, ειδικά στην περιοχή vedado (calle 23), προς το τέλος της εκεί που βγαίνει στην malecon, δεξιά και αριστερά. Αυτό ισχύει και για της άλλες πόλεις, υπάρχουν αρκετά σπίτια. Έχουν απέξω ένα σήμα με μπλε χρώμα, δυο οριζόντιες γραμμές όπου της ενώνει μια κάθετη γραμμή, το κόκκινο είναι για τους κουβανούς.

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom