Νέα

Κόστος ζωής στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 756
  • Εμφανίσεις 18K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 15 άτομα (2 μέλη και 13 επισκέπτες)

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.868
Πόντοι
3.656
Εντάξει bro σε πιστεύω, πες μας και για το πόσο ωραία ήταν με το βασιλιά να μαθαίνουμε οι πιο νέοι.
Δούλευαν οι άνδρες , έκαναν 4-5 παιδιά ... έχτιζαν σπίτια και εξοχικά και μπουζούκια ταβέρνες ήταν γεμάτα κάθε μέρα όλη μέρα.

Έχω φωτογραφίες του παππού μου και του πατέρα μου από το 1945 .
Πολλές έχουν ημερομηνίες.
Χαράματα σε μπουζούκια και ταβέρνες.
Στο κυνήγι .

Και όλες ήταν καθημερινές !!!!!!!
Ζωάρα στα αρχίδια τους όλα.


Στο fb, μπάρμπας, ανέβασε και σύγκρινε λογαριασμούς ρεύματος, για το ίδιο διαμέρισμα 170τμ
στην Κηφησιά.

Το 1990 ... ήταν 4500 δρχ το δίμηνο !!!!!!!

Στο πορτοφόλι του τότε είχε λέει .... 50.000 δρχ με 100.000 δρχ .... πέρναγε από δεή ή προποτζίδικο και την πλήρωνε ........ είχε στο πορτοφόλι δηλαδή φράγκα .... Χ 12 ως Χ 25 τον τότε λογαριασμό της ΔΕΗ !!!!!

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 700€ ΤΟ ΜΗΝΑ .... μάντεψε .... τρώει τρώει πούτσα ...
ΚΑΙ ΝΑΙ ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ .... χ 12 ως Χ 25 ... δηλαδή 8.400€ ως 17.500€ ....
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.798
Like
6.669
Πόντοι
1.056
Για να τα έχεις όλα αυτά πρέπει κάποιος να δουλέψει ή να παίρνειε δανεικά.Αν π.χ. τελειώσουν τα δανεικά στο κράτος και παίρνεις σα ΔΥ 1000 ευρώ μηνιαίως αλλά ο καλός γιατρός παίρνει 20 ευρώ,ο καλός δικηγόρος 10 ευρώ,ο καλός μηχανικός 100 ευρώ για ένα σχέδιο γαμάς.Γιατί ναι μεν παίρνεις λιγότερα αλλά και οι υπηρεσίες φτήνηναν.Αν όμως πρέπει να πληρώσεις 50 ευρώ για σκράπα γιατρό,200 ευρώ για χάλια δικηγόρο,500 ευρώ για σκιντζή μηχανικο τη γάμησες.Και αυτό ακριβώς συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει ανριρρόπηση.Ο καλός μόλις δει να περικόπτονται τα εισοδήματά του την κοπανάει και μένει ο μέτριος οπότε χρειάζεσαι και άλλα δανεικά για κατώτερο βιοτικό επίπεδο.Είναι φαύλος κύκλος.
Οπότε μπαίνει η βασική ερώτηση.Ποιος θα πληρώσει.Αυτός που φταίει,αυτός που μπορεί,ο άλλος,ο μελλοντικός φανταστικός υπήκοος κτλ?
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.104
Κριτικές
16
Like
1.841
Πόντοι
506
Ηταν ο μόνος τρόπος να αδειάσει η Αθήνα. Διώχνοντας την πλέμπα προς επαρχία.... Μακάρι να γίνει ακόμα περισσότερο ακριβή
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Δούλευαν οι άνδρες , έκαναν 4-5 παιδιά ... έχτιζαν σπίτια και εξοχικά και μπουζούκια ταβέρνες ήταν γεμάτα κάθε μέρα όλη μέρα.
Έχεις αληθινή και παραστατική γραφή bro. Αν έχεις και ωραία φωνή φτιάξε ένα φιλοβασιλικό νοσταλγικό podcast να γίνεις φίρμα.
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.565
Like
9.110
Πόντοι
2.356
Ηταν ο μόνος τρόπος να αδειάσει η Αθήνα. Διώχνοντας την πλέμπα προς επαρχία.... Μακάρι να γίνει ακόμα περισσότερο ακριβή

Έρχονται όμως περισσότεροι και πιο γρήγορα από άλλα μέρη, από εκείνους που όλο λένε ότι θα φύγουν, και τελικά δεν φεύγουν καν, ή ξαναγυρίζουν μετά από ένα σχετικά μικρό διάστημα.

Μαγνήτης η Αθήνα μας για κάθε καρυδιάς καρύδι.:grin:
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.868
Πόντοι
3.656
Έχεις αληθινή και παραστατική γραφή bro.
Η δουλειά μου είναι αυτή μόρτη .
Ψυχολογώ τον καθένα τι έχει ζήσει , τι ονειρεύεται και τι γουστάρει ... και του πουλάω.

Εδώ για χάρη της ψυχαγωγίας , το δουλεύω αντίστροφα το τάλαντο .
Ψυχολογώ τι ενοχλεί και τι την σπάει στον καθένα σώγαμπρο πρώην σερβιτόρο κατουρημένο στραπονιάρη
και του τη σπάω , του στοιχειώνω τη ζωή και την ύπαρξη .
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.868
Πόντοι
3.656
Αυτή τη στιγμή ο Κούλης φαντάζει Άγιος μπροστά στα καθίκια που είχαμε επί ΣΥΡΙΖΑ και τα καθίκια που είναι τώρα στην Αντιπολίτευση.
Όχι αρχηγέ μου. Είσαι λάθος .
Οι επιστήμονες επαγγελματίες πχ ιατροί , επί ΣΥΡΙΖΑ , πλήρωναν εισφορές 2150€ το χρόνο
και εφορία 650€ .

Με Σαμαρά , τα ίδια εφορία , αλλά εισφορές 3900€ το χρόνο .
Με Μητσοτάκη 3500€ εισφορές το χρόνο και 2800€ εφορία .
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
14.070
Like
18.118
Πόντοι
3.656
1) Κάποιος μπορεί να μένει μόνος χωρίς να είναι άνετος παίκτη. I have been there.
2) Με 3000 είσαι ψιλοάνετος single στην Αγγλία, στην Ελλάδα θες λιγότερα.
3) Αν στα 38 κάποιος δεν έχει καταφέρει αυτό σημαίνει ότι έκανε μερικές λάθος επιλογές, αυτό δεν τον κάνει αποτυχημένο. Αποτυχία είναι να μην προσπαθεί να διορθώσει το λάθος.

Ε τότε τι νόημα έχει άμα δεν είναι άνετος;

Θα'χει που θα'χει τα άγχη της δουλειάς,να'χει και τα άγχη των εξόδων;Θα'ναι με το κομπιουτεράκι κάθε μέρα;

Κι άμα δεν έχει και γκόμενα,να πληρώνει το σπίτι μονο για ύπνο;
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Ε τότε τι νόημα έχει άμα δεν είναι άνετος;

Θα'χει που θα'χει τα άγχη της δουλειάς,να'χει και τα άγχη των εξόδων;Θα'ναι με το κομπιουτεράκι κάθε μέρα;

Κι άμα δεν έχει και γκόμενα,να πληρώνει το σπίτι μονο για ύπνο;
OK bro, περίμενε να γίνεις πρώτα senior exec για να πιάσεις σπίτι. 6-digit or nothing.
 

Cantfindname

Μέλος
Εγγρ.
1 Οκτ 2017
Μηνύματα
598
Like
959
Πόντοι
86
Να κάθεται σπίτι ... και να το καμαρώνει ;;;;;;;;;
Εγώ αυτό κάνω πάντως. Τι το πληρώνουμε τόσα λεφτά? :confused:
Δουλειά από το σπίτι τους περισσότερους μήνες. Παίζει και σερί για μέρες να μη κουνηθώ δηλαδή. Ταξίδια (εξωτερικό) πηγαίνω μόνο για τη δουλειά αποκλειστικά.
Πουτάνες (δηλωμένες και μη) γαμάω όμως. Φεύγουν εκεί αρκετά χρήματα
 

Balkan cowboy

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2023
Μηνύματα
2.798
Like
6.669
Πόντοι
1.056
Και όχι μόνο προσωπικά τον ίδιο .
Να αφανιστούν περιουσίες ... για τις οποίες κάποιοι πήγαν μετανάστες το 1880 στην Αμέρικα ...
άλλοι το 1920 .... άλλοι το 1950 ... άλλοι το 1959 στη Γερμανία .....

ΤΩΡΑ ΜΕ ΕΝΦΙΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ .... χάνονται όλα.
ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΤΑΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΧΡΕΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ... ΑΝΩ ΤΩΝ ... 500€ !
Δεν μας πήραν οι κομμουνιστές τα σπίτια.

Τα παίρνει το γαλάζιο ΠΑΣΟΚ ... που δηλώνει σουρεαλιστικά φιλελεύθερο ....

Δε σου ανήκουν αυτά τα σπίτια.Τα πήρες με δανεικά.Δανειζόταν το κράτος και τα πήρες.Το θέμα είναι ποιος θα πληρώσει.Εκεί είναι το ψητό.Βασικά δε θέλει να πληρώσει κανείς.
Αν σηκωνόταν τώρα ο Αντρέας απο τον τάφο του και έλεγε μάγκες έχω σχέδιο,δανειζόμαστε επί τόπου 500 δις τρώμε με χρυσά κουτάλια όπως στα χρόνια μου και σε 50 χρόνια θα πληρώσουν οι επίγονοι,ας τρώνε κατσαρίδες 60% θα έπιανε ο Ανδρέας.
 

Spieler

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Ιαν 2024
Μηνύματα
853
Κριτικές
26
Like
2.191
Πόντοι
1.196
Η δουλειά μου είναι αυτή μόρτη .
Ψυχολογώ τον καθένα τι έχει ζήσει , τι ονειρεύεται και τι γουστάρει ... και του πουλάω.
Ρε bro το να είσαι ψωλομαέστρος δεν είναι δουλειά, σταμάτα το πολύ κοκόρι γιατί τα έχεις μπλέξει λίγο.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
13.727
Like
17.868
Πόντοι
3.656
Δε σου ανήκουν αυτά τα σπίτια.Τα πήρες με δανεικά.Δανειζόταν το κράτος και τα πήρες.Το θέμα είναι ποιος θα πληρώσει.
Ξεκόλλα.
Δεν είναι όλοι σουβλατζήδες και πωλητές κινητής των 90s
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
423
Like
854
Πόντοι
81
Δούλευαν οι άνδρες , έκαναν 4-5 παιδιά ... έχτιζαν σπίτια και εξοχικά και μπουζούκια ταβέρνες ήταν γεμάτα κάθε μέρα όλη μέρα.

Έχω φωτογραφίες του παππού μου και του πατέρα μου από το 1945 .
Πολλές έχουν ημερομηνίες.
Χαράματα σε μπουζούκια και ταβέρνες.
Στο κυνήγι .

Και όλες ήταν καθημερινές !!!!!!!
Ζωάρα στα αρχίδια τους όλα.


Στο fb, μπάρμπας, ανέβασε και σύγκρινε λογαριασμούς ρεύματος, για το ίδιο διαμέρισμα 170τμ
στην Κηφησιά.

Το 1990 ... ήταν 4500 δρχ το δίμηνο !!!!!!!

Στο πορτοφόλι του τότε είχε λέει .... 50.000 δρχ με 100.000 δρχ .... πέρναγε από δεή ή προποτζίδικο και την πλήρωνε ........ είχε στο πορτοφόλι δηλαδή φράγκα .... Χ 12 ως Χ 25 τον τότε λογαριασμό της ΔΕΗ !!!!!

ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 700€ ΤΟ ΜΗΝΑ .... μάντεψε .... τρώει τρώει πούτσα ...
ΚΑΙ ΝΑΙ ... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ .... χ 12 ως Χ 25 ... δηλαδή 8.400€ ως 17.500€ ....
ετσι ειναι ! τις προαλλες βρηκα χαρτι ΔΕΗ (απορω πως σωθηκε) απο τα μεσα 80ς για το σπιτι στο χωριο,εγραφε 120 δρχ !
 

BIG_BIG_BEN

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
5.565
Like
9.110
Πόντοι
2.356
Είναι και πώς θα το υπολογίσεις «το κόστος ζωής» που γράφει ο τίτλος. Αν μπορούσε να βάλει κανείς αποπληθωρισμένα όλα τα έξοδα ενός ατόμου στη διάρκεια της ζωής του, θα είχε ενδιαφέρον.

Τον τελευταίο καιρό φαντάζει, ότι όλο και περισσότεροι τα κακαρώνουν είτε ξαφνικά, είτε από βαριές ασθένειες. Οπότε αρκετοί πεθαίνουν :skull:νωρίτερα, από ότι είχαν υπολογίσει.

Άρα τα συνολικά έξοδα για τη διάρκεια της ζωής τους ήταν και λιγότερα.:P:2funny:

Σήμερα είμαστε, αύριο δεν είμαστε, εννοώ, κι αυτό ανεξαρτήτου ηλικίας. Ούτε που χρειάζονται η έπαρση κι οι κοκορομαχίες.

:cool2:
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.811
Κριτικές
62
Like
45.639
Πόντοι
9.297
Ποιοί Γλύξμπουργκ ρε bro; Οι βασιλιάδες;
Ούτε ο πατέρας μου δεν τους πρόλαβε αυτούς. Κοίτα να περνάς λίγο καλά τώρα n don't look back.

Μια χαρά μπορεί bro, εγώ συγκατοικούσα σαν φοιτητής πριν την κρίση. Απλά, δεν είναι για πάντα, είναι για όταν είσαι νέος.

Σκληρός άντρας δημόσιος υπάλληλος δίνει μαθήματα για τις δυσκολίες της ζωής από το υπόγειο του σε ένα χωριό στην Ημαθία.
Κόψε τις μαλακίες ρε μπάρμπα και πήγαινε να παίξεις καμιά κολτσίνα που κάνεις και τον life coach.
ΑΝ μεγαλώσεις θα καταλάβεις.Η ζωή δεν είναι μόνο οθόνες κακομαθημένε μπέμπη.
Εσυ παίζε με οθόνες και όταν μεγαλώσεις θα
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.811
Κριτικές
62
Like
45.639
Πόντοι
9.297
αφου ρε μαλακα πας και τους ψηφιζεις ,τι αντισυνταγματικο και τα αρχιδια μας γραφεις ....ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΣΕ ΑΦΑΝΙΣΟΥΝ!!!!
Δεν ψηφίζω λαθρολαγνους κατσαπλιαδες άρα δεν ψηφίζω ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν ψηφίζω φοβικους του γαλαζιου αδελφατου άρα δεν ψηφίζω Ν.Δ.
Τι δεν καταλαβαίνεις;;;;
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
35.811
Κριτικές
62
Like
45.639
Πόντοι
9.297
Μου δίνεις συμβουλή εμένα να περνάω καλά ;;;;;
Εσύ τι κάνεις ; Νομίζεις ότι περνάς καλά με μισθό 3000€ καθαρά σου λέω, για χάρη της κουβέντας ;
Αν παίρνεις 3000€ καθαρά , Χ 14, για δουλειά καθημερινά από τις 09.00 μέχρι 15.30 ....


όχι δεν περνάς καλά ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ....

Μην ξεγελάς τον εαυτό σου.

Αν είσαι με 2000€ ... ή 1500€ .... ειδικά αν έχεις σπουδάσει κι όλας ....
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ .... είναι σουρεαλιστική ....
Δηλαδή υπάρχεις με περίπου 10.000€/ μήνα;
Οι άλλοι είναι υπερήρωες που τα βγάζουν πέρα με λιγότερα λεφτά όχι τον μήνα αλλά τον χρόνο ...ενω οι "πελούσιοι"είναι απλά ανθρωπάκια ... .γιατί αν είσαι μαλακας και δεν ξέρεις να περάσεις καλά και κάνα εκατομμύριο € να βγάζεις τον χρόνο πάλι με ψυχολογικά θα είσαι και με χάπια για να κοιμηθείς όπως έλεγε και ο μακαρίτης Δάκης στο επικό άσμα του "Θωρακισμένη Μερσεντές".
Με τι περνάς καλά ;;;
Με πέντε εκατομμύρια € τον μήνα με ωράριο 10:00-12:00 Δευτέρα με Πέμπτη;;;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom