Νέα

Κόστος ζωής στην Αθήνα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα thleizer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 297
  • Εμφανίσεις 6K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 10 άτομα (1 μέλη και 9 επισκέπτες)

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
145
Like
408
Πόντοι
21
Αν θέλετε να εξοικονομήσετε χρήματα, κόψτε μαχαίρι το delivery σπίτι και δουλειά. Ακόμα και τον καφέ από έξω, δεν λέω όταν πας με φίλους. Γενικά αν το κάνετε για ένα χρόνο θα δείτε μεγάλη διαφορά σε αυτά που σας μένουν.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τον μπούστη τον σουβλατζή πια

Επίσης περιορίστε τα πάγια έξοδα κινητής, συνδρομητικής κτλ.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.874
Πόντοι
2.356
Αν θέλετε να εξοικονομήσετε χρήματα, κόψτε μαχαίρι το delivery σπίτι και δουλειά. Ακόμα και τον καφέ από έξω, δεν λέω όταν πας με φίλους. Γενικά αν το κάνετε για ένα χρόνο θα δείτε μεγάλη διαφορά σε αυτά που σας μένουν.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τον μπούστη τον σουβλατζή πια

Επίσης περιορίστε τα πάγια έξοδα κινητής, συνδρομητικής κτλ.
Εννοείται ότι έχεις δίκιο. Κάποια πάγια δεν κόβονται. Πχ κινητο κάθε μηνα είμαι περίπου 40 ευρω.

Τα πιο πεταμένα λεφτά είναι τα έτοιμα φαγητα.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
411
Like
815
Πόντοι
81
Εννοείται ότι έχεις δίκιο. Κάποια πάγια δεν κόβονται. Πχ κινητο κάθε μηνα είμαι περίπου 40 ευρω.

Τα πιο πεταμένα λεφτά είναι τα έτοιμα φαγητα.
βαλε κοσμοκαρτα ή φρι του γκου κτλ...13-15-20 (πακετα αναλογα την ομιλια) ευρω το μηνα και καθαρισες
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.207
Κριτικές
14
Like
4.501
Πόντοι
3.715
Τυχαίνει να έχω επαφές με ανθρώπους του ΕΚΑΒ. Πολλοί συμπολίτες μας στην επαρχία θα ζούσαν αν υπήρχαν οι υποδομές. Έχουμε ένα πληθυσμο που γερνάει. Μην βλεπετε τωρα που δεν έχετε προβλήματα - αυριο για ένα υψηλό ζαχαρο αν ειστε επαρχία δεν θα μπορέσετε να βρειτε λύση.

Αν στην Αθήνα δεν έχεις πιθανότητες και μπορείς να το λύσεις με ιδιωτικό ασθενοφόρο και ιδιβτικη κλινική στην Επαρχία δεν έχεις ούτε αυτά. Θα χρειαστεις αεροδιακομιδή.
σωστά.
αλλά το ρίσκο και στις δύο περιπτώσεις είναι πάρα πολύ σχετική έννοια.
Προτιμάω να μην προλάβω στην επαρχία παρά να είμαι στη χαβούζα και να ζω με το φόβο και την ελπίδα.
τι να σου πω.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων για ¨μάντρωμα¨. Αλλά όπου υπάρχει Υπερπληθυσμός δε λειτουργεί η δημοκρατία (είναι τελείως πρακτικό ζήτημα) και δεν μπορεί να εκδηλωθεί η ελευθερία, αναλαμβάνει η Υπεροργάνωση με πολύ πιο δεσποτικό κι ελεγκτικό χαρακτήρα να λειτουργεί τα πράγματα σε ένα ορισμένο μήκος κύματος επιβαλλόμενης κοινωνικής συμπεριφοράς. Σε μια τσιμεντένια χωματερή ψυχών όπως η Αθήνα που είναι φτιαγμένη για τα αυτοκίνητα, όχι για τους ανθρώπους, τι σημαίνει η έννοια ελευθερία ακριβώς; Και τι κόστος έχει...;
 

Ντουνταράς

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
4 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.563
Κριτικές
11
Like
5.123
Πόντοι
746

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.874
Πόντοι
2.356
σωστά.
αλλά το ρίσκο και στις δύο περιπτώσεις είναι πάρα πολύ σχετική έννοια.
Προτιμάω να μην προλάβω στην επαρχία παρά να είμαι στη χαβούζα και να ζω με το φόβο και την ελπίδα.
τι να σου πω.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων για ¨μάντρωμα¨. Αλλά όπου υπάρχει Υπερπληθυσμός δε λειτουργεί η δημοκρατία (είναι τελείως πρακτικό ζήτημα) και δεν μπορεί να εκδηλωθεί η ελευθερία, αναλαμβάνει η Υπεροργάνωση με πολύ πιο δεσποτικό κι ελεγκτικό χαρακτήρα να λειτουργεί τα πράγματα σε ένα ορισμένο μήκος κύματος επιβαλλόμενης κοινωνικής συμπεριφοράς. Σε μια τσιμεντένια χωματερή ψυχών όπως η Αθήνα που είναι φτιαγμένη για τα αυτοκίνητα, όχι για τους ανθρώπους, τι σημαίνει η έννοια ελευθερία ακριβώς; Και τι κόστος έχει...;
Καλά, λάθος δεν έχεις σε γενικές γραμμές.
 

Α-Ω

Μέγας
Εγγρ.
15 Σεπ 2009
Μηνύματα
6.207
Κριτικές
14
Like
4.501
Πόντοι
3.715
Καλά, λάθος δεν έχεις σε γενικές γραμμές.
είναι θέμα αποφάσεων.
παντού σκατένια αλλά προτιμάω την πιο χαλαρή κατάσταση της επαρχίας από τη σαβούρα εδώ μέσα.
Κάποια στιγμή θα ¨χάσω¨ το πλοίο, μπορεί και σύντομα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.874
Πόντοι
2.356
είναι θέμα αποφάσεων.
παντού σκατένια αλλά προτιμάω την πιο χαλαρή κατάσταση της επαρχίας από τη σαβούρα εδώ μέσα.
Κάποια στιγμή θα ¨χάσω¨ το πλοίο, μπορεί και σύντομα.
Ναι, έτσι είναι. Εγώ ομολογώ είμαι πιο "ανώμαλος" από εσένα. Προτιμώ την Αθήνα.
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
411
Like
815
Πόντοι
81
απο επαρχια σε επαρχια υπαρχουν τεραστιες διαφορες...αλλο να μενεις πχ Χαλκιδα ή Λαρισα ,αλλο Φλωρινα ή Γρεβενα...στην 2η περιπτωση παρτε μερικες λεπιδες/ξυραφια -σαν αυτα που πεταγε στο κοινο καποτε ο maniac των Mayhem- κ κοψτε τις φλεβες σας ελευθερα...
 

lelosbi

Μέλος
Εγγρ.
7 Σεπ 2023
Μηνύματα
372
Like
794
Πόντοι
81
Τα εξοδα μου καθε μηνα Ανοβερο -Γερμανια.
380 ενοικιο warm (μεσα νερο, γκαζι, ρευμα). Μενω με συγκατοικο, αν εμενα μονος θα ηταν τα διπλα.
25 κινητο, internet.
150 SM. Τρωω και στο μαγαζι οποτε γλυτωνω καποια εξοδα.
49 μηνιαια καρτα για τα ΜΜΜ
19 φορος ραδιοτηλεορασης
230 τσιγαρα.
25 διαφορα (κουρεμα, ενδυση κτλ)
100 εξοδοι για κανα καφε ή φαγητο.
50 για πουτανες (1 φορα το μηνα).

Συνολο 1028. Αντε να παει 1050 ο μηνας με κατι εκτακτο, αλλα μερικους μηνες με παει και κατω απο 1000.
Με 1800 το μηνα που παιρνω μου μενουν και στην ακρη.
Αν εμενα Ελλαδα δεν θα ειχα το ενοικιο και τοσο ακριβα τσιγαρα, αλλα θα ειχα ενφια, ακριβο ρευμα, και ΣΜ, + κατι για μετακινησεις. Και καταληγω οτι ακομα και στην ελληνικη επαρχια με δικο μου σπιτι θα ηθελα κανα 850 το μηνα για να ζω χωρις να βαζω στην ακρη.
 

κωλο-γερος

Ανώτατος
Εγγρ.
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
32.476
Κριτικές
36
Like
38.150
Πόντοι
19.795
1728220645451.png
1728220645451.png

1728220685295.png
 
Εγγρ.
25 Αυγ 2023
Μηνύματα
411
Like
815
Πόντοι
81
ιδιωτικός τομέας στην επαρχία επίσης για κλάματα...8/10 περιπτωσεις ο κατωτατος ,ήτοι 700 Ευρω, ειναι το ταβάνι στις αποδοχές των εργαζομένων,εξαιρούνται καποιες ελάχιστες εταιρείες που πληρώνουν 3 ετιες κτλ επι του βασικού μισθου κ παλι...καταγγελιες στο ΣΕΠΕ κτλ λιγοι πάνε γτ φοβουντε κ απολυσεις κ τι αντικτυπο θα εχει εαν προσπαθησουν να ψάξουν για αλλη εργασία σε τόσο στενό κύκλο που χαρακτηρίζει τις μικρες πολεις.... προχθές φίλος του προτεινανε εργασια Ι.Τ. απο 560 μεχρι 580, φουλ ταϊμ κ δεν κανω πλάκα...
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.874
Πόντοι
2.356
ιδιωτικός τομέας στην επαρχία επίσης για κλάματα...8/10 περιπτωσεις ο κατωτατος ,ήτοι 700 Ευρω, ειναι το ταβάνι στις αποδοχές των εργαζομένων,εξαιρούνται καποιες ελάχιστες εταιρείες που πληρώνουν 3 ετιες κτλ επι του βασικού μισθου κ παλι...καταγγελιες στο ΣΕΠΕ κτλ λιγοι πάνε γτ φοβουντε κ απολυσεις κ τι αντικτυπο θα εχει εαν προσπαθησουν να ψάξουν για αλλη εργασία σε τόσο στενό κύκλο που χαρακτηρίζει τις μικρες πολεις.... προχθές φίλος του προτεινανε εργασια Ι.Τ. απο 560 μεχρι 580, φουλ ταϊμ κ δεν κανω πλάκα...
Και στην Αθήνα όλοι οι μισθοί είναι αθλιοι. Πουθενά πάνω από 1000-1100
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
640
Like
1.387
Πόντοι
206
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Εχει αναφερθει σε αλλο θεμα, οτι αν ζεις σε μια επαρχιακη πολη κοντα σε Αθηνα - Θεσαλονικη ας πουμε μια χαρα εισαι.
Εγω εμενα Κορινθο σε δικο μου σπιτι. Η Αθηνα λιγοτερο απο μια ωρα, η Πατρα τα ιδια. Η δουλεια μου με τη μηχανη 5 λεπτα απο το σπιτι, με τα ποδια 10- 12 λεπτα. Και πουτανες ειχα, οχι τις επιλογες που εχει ο Αθηναιος, αλλα ειπαμε κοντα ειναι η Αθηνα.
Σωστά. Στην Ελλάδα υπάρχει μια σχετική ισορροπία με τα μεγάλα αστικά κέντρα και τις επαρχιακές πόλεις. Πχ στη βόρεια Ελλάδα είναι σχετικά κοντά η Θεσσαλονίκη. Στην κεντρική η Λάρισα. Και στη νότια η Αθήνα. Μόνο η Δυτική Μακεδονία, Ήπειρος και νησιά είναι κάπως απόμερα.
Αν θέλετε να εξοικονομήσετε χρήματα, κόψτε μαχαίρι το delivery σπίτι και δουλειά. Ακόμα και τον καφέ από έξω, δεν λέω όταν πας με φίλους. Γενικά αν το κάνετε για ένα χρόνο θα δείτε μεγάλη διαφορά σε αυτά που σας μένουν.

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ τον μπούστη τον σουβλατζή πια

Επίσης περιορίστε τα πάγια έξοδα κινητής, συνδρομητικής κτλ.
Εγώ γλυτώνω 100 ευρώ το μήνα από τότε που διέκοψα το τσιγάρο και περίπου 30-40 το μήνα από τους καφέδες, (ψήνω ελληνικό καφέ σε μπρίκι)
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.522
Κριτικές
2
Like
5.874
Πόντοι
2.356
Εγώ γλυτώνω 100 ευρώ το μήνα από τότε που διέκοψα το τσιγάρο και περίπου 30-40 το μήνα από τους καφέδες, (ψήνω ελληνικό καφέ σε μπρίκι)
Από ανέκαθεν μόνο ελληνικό και όσο αφορά το τσιγαρο, είτε ηλεκτρονικό είτε κανονικό, το θεωρώ μεγάλη μαλακία και δεν το έκανα ποτέ.
 

tarzan71

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2019
Μηνύματα
145
Like
408
Πόντοι
21
Εγώ γλυτώνω 100 ευρώ το μήνα από τότε που διέκοψα το τσιγάρο και περίπου 30-40 το μήνα από τους καφέδες, (ψήνω ελληνικό καφέ σε μπρίκι)

Ισχύει ο λόγος που δεν ανέφερα το τσιγάρο έιναι γιατί δεν έχει να κάνει σαν έξοδο μόνο με την Αθήνα
 
OP
OP
T

thleizer

Μέλος
Εγγρ.
18 Φεβ 2024
Μηνύματα
185
Like
217
Πόντοι
21
Σωστό. Ακριβώς γι αυτούς τους λόγους έφυγα εγώ τότε που δεν υπήρχε κανενα οικονομικο προβλημα , αντιθετως εχασα πολλά απο την dolce vita και την ανωνυμία της Αθηνας. Ομως ψυχολογικα ειχα αρχισει να καταρρέω χωρις να το αντιλαμβάνομαι. Κάποτε μια πρωην γκομενα μου ειχε γραψει σ'ενα γραμμα της "αυτη η πόλη σε σκοτώνει , δινοντας σου την ψευδαισθηση οτι σε κρατάει ζωνανό". Νομιζω ειχε απολυτο δικιο.
το θεμα ειναι να δικαιωθηκες μακροπροθεσμα για την επιλογη σου που εκανες τοτε. Γιατί ήταν ρίσκο να αφήσεις την Αθήνα εκείνη την εποχη που αναφέρεις εφόσον περνούσες γλυκια ζωή
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.457
Like
2.281
Πόντοι
456
Έχω πάρα πολλά χρόνια που έχω φύγει από την πρωτεύουσα και αποδείχθηκε καλή κίνηση τελικά.
Κατεβαίνω ένα 3ήμερο το χρόνο για να δω παλιούς γνωστούς και δε βλέπω την ώρα να φύγω...Μου τα λένε και οι ίδιοι. Ειδικά φέτος είδα πολλούς απογοητευμένους, μου έλεγαν τα παράπονα για τη ζωή εκεί.
Η επαρχία έχει ένα κακό όμως: Κάποια στιγμή θα βαρεθείς. Η επαρχία είναι ωραία αν μπορέσεις να λύσεις το θέμα "γυναίκα" και να φτιάξεις ένα καλό παρεάκι.
Πάντως διαβάζω για μισθούς της Αθήνας και μένω άναυδος...Δε μπορεί να υπάρχουν ακόμα δουλειές με το βασικό μόνο. Στο μυαλό μου είχα ότι είναι λίγο παραπάνω από την επαρχία.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom