Νέα

H δημοσιοϋπαλληλία αναστέλλει την πρόοδο.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 191
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

psaxnw(1)

Μέλος
Εγγρ.
11 Απρ 2006
Μηνύματα
4.744
Κριτικές
5
Like
31
Πόντοι
16
ΔΕΝ διαβασα καμια απαντηση γιατι ξερω τι θα δω...ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με τον τιτλο του θεματος αλλα αυτο....

Έπί τρία περίπου χρόνια, ή Κυβέρνησις Καραμανλή προσπαθεί νά κάνη κάποιες μεταρρυθμίσ εις. 'Αλλά ό κυριώτερος αντίπαλος της είναι ή δημοσιοϋπαλ ληλία. Τά πάντα προσκρούουν σέ αυτήν. 'Ακόμη καί τό θέμα τής εκπαιδευτικ ής μεταρρυθμίσ εως, κατά βάθος είναι σύγκρουσις μέ τήν δημοσιοϋπαλ ληλία.


ειναι εμπεγμος και για πολυ αφελεις...
πως βγηκε η ΝΔ κυβερνηση?ταζοντας θεσεις στον κοσμακι και μην πει κανεις οχι..ποσοι βουλευτες της εξιμνουσαν οτι ηρθε η ωρα των γαλαζιων παιδιων?????????????και το τρανταχτο κοροιδεμα...γιατι αραγε η ΝΔ δεν εκανε το πιο ''μικρο'' και ευελικτο κρατος που εταζε πριν και μαλιστα αντι να το μικρινει το μεγαλωσε (βλεπε υπουργειο τουρισμου).δεν λεω οτι το ΠΑΣΟΚ ηταν καλυτερο αλλα ξυπνηστε εσεις οι ΝΔκρατες πια...ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ τι λεγαν προεκλογικα και τι καναν...ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ,ΒΑΣΙΚΟΣ ΜΕΤΟΧΟΣ,ΣΚΟΠΙΑΝΟ,ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ,ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ,ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ,ΚΑΘΑΡΣΗ ΠΑΝΤΟΥ.Που ειναι ολα αυτα ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε και οσα εχω ξεχασει αι σιχτιρ απιβδισα!!!
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Η ιστορία της νέας Ελλάδας ξαναχτυπά. Το πραγματικό μας πολιτικό σύστημα, του σε τακτά χρονικά διαστήματα οι μισοί Έλληνες να κλέβουν τους άλλους μισούς έχει δημιουργήσει τα 3Α (όχι τα όσπρια). Αναλγησία - Αδικία - Αντιπαλότητα. Τι και άν μετά τους θεματοφύλακες της Γιάλτας είρθαν στα πράγματα οι απέξω επι 40 χρόνια; Τι και άν ξανάρθαν τα παιδιά των θεματοφυλάκων; Ουσιαστική πρόοδος στην άρρωστη νοοτροπία της χώρας μηδέν. ΔEN γνωρίζουμε να πράτουμε αλλιώς κύριοι πέρα απο άδικα και αντικοινωνικά εκεί που μετράει. ΟΛΟΙ.
Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι τελικά, θύματα είμαστε σχεδόν οι πάντες (οι μή άμμεσα εμπλεκόμενοι). Λογικό είναι οι ιδιώτες να εκμεταλέυονται και οι πολιτικοί να βολεύουν αφού έτσι περνάει ένα αιώνα. Ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε συνολικά σαν Έλληνες γιατί την έχουμε και θα την έχουμε άσχημα. Οι κόντρες του παρελθόντος αποδείχτηκαν 'διέρει και βασίλευε' βούτυρο στο ψωμί των κομμάτων και ευκαιρία όσων ιδιωτών καιροσκόπων. ʼς αρχίσουμε να απαιτούμε ισότητα, δικαιοσύνη, αδελφοσύνη. Ας καταψηφίζουμε όσους δεν τηρούν το 51% και άνω των τυπωμένων προεκλογικών προγραμμάτων που ο καθένας προτίμησε. Ας πάψουμε να τους ανήκουμε και θα μας προσέξουν καλύτερα. Εξάλλου το έρμα του δημοσίου έτσι και αλλιώς θα το πάει στον πάτο. Δεν έχει μέλλον η κάθε μορφής υπερδιόγκωση. Ή την αποβάλλει το σώμα ή το σκοτώνει και πεθαίνει και αυτή μαζί. Ένα αληθινά σκληρό οικονομικοκοινωνικό κράχ θα μας βάλει μυαλό; Έρχεται. Και για αρχή μιά χρηματιστηριακή κρίση το 2008 δεν είναι απίθανη.
 

trixotos kavliaris

Μέλος
Εγγρ.
6 Νοε 2006
Μηνύματα
1.129
Like
2
Πόντοι
16
Η ιστορία της νέας Ελλάδας ξαναχτυπά. Το πραγματικό μας πολιτικό σύστημα, του σε τακτά χρονικά διαστήματα οι μισοί Έλληνες να κλέβουν τους άλλους μισούς έχει δημιουργήσει τα 3Α (όχι τα όσπρια). Αναλγησία - Αδικία - Αντιπαλότητα. Τι και άν μετά τους θεματοφύλακες της Γιάλτας είρθαν στα πράγματα οι απέξω επι 40 χρόνια; Τι και άν ξανάρθαν τα παιδιά των θεματοφυλάκων; Ουσιαστική πρόοδος στην άρρωστη νοοτροπία της χώρας μηδέν. ΔEN γνωρίζουμε να πράτουμε αλλιώς κύριοι πέρα απο άδικα και αντικοινωνικά εκεί που μετράει. ΟΛΟΙ.
Πρέπει κάποτε να καταλάβουμε ότι τελικά, θύματα είμαστε σχεδόν οι πάντες (ή μή άμμεσα εμπλεκόμενοι). Λογικό είναι οι ιδιώτες να εκμεταλέυονται και οι πολιτικοί να βολεύουν αφού έτσι περνάει ένα αιώνα. Ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε συνολικά σαν Έλληνες γιατί την έχουμε και θα την έχουμε άσχημα. Οι κόντρες του παρελθόντος αποδείχτηκαν 'διέρει και βασίλευε' βούτυρο στο ψωμί των κομμάτων και ευκαιρία όσων ιδιωτών καιροσκόπων. ʼς αρχίσουμε να απαιτούμε ισότητα, δικαιοσύνη, αδελφοσύνη. Ας καταψηφίζουμε όσους δεν τηρόυν το 51% και άνω των τυπωνένων προεκλογικών προγραμμάτων που ο καθένας προτίμησε. Ας πάψουμε να τους ανήκουμε και θα μας προσέξουν καλύτερα. Εξάλλου το έρμα του δημοσίου έτσι και αλλιώς θα το πάει στον πάτο. Δεν έχει μέλλον η κάθε μορφής υπερδιόγκωση. ή την αποβάλλει το σώμα ή το σκοτώνει και πεθαίνει και αυτή μαζί. Ένα αληθινά σκληρό οικονομικοκοινωνικό κράχ θα μας βάλει μυαλό; Έρχεται. Και για αρχή μιά χρηματιστηριακή κρίση το 2008 δεν είναι απίθανη.
Φίλτατε, καλά τα λες αλλά είναι λίγο ουτοπιστικά ευχολόγια.
Ο Νεοέλλην δεν πρόκειται να αλλάξει και το αποδεικνύει κάθε φορά την ώρα της ψήφου.
Μαθαίνεις απλώς να ζείς με τα κουσούρια του. ( Και δυστυχώς είναι πολλά ).
 

Ropaloforos

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
885
Like
11
Πόντοι
6
Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξουμε μέχρι να φάμε ένα πανίσχυρο χαστούκι συνολικής αποτυχίας στο όριο της καταστροφής. Νομίζω όμως ότι άν δεν έχουμε υπόψη τον Βορά δεν μπορούμε να κινηθούμε όυτε ένα μέτρο προς την σωστή κατεύθηνση. Και ο Βοράς κατ εμέ είναι να μην τους ανήκουμε και να αντιδρούμε εκεί που τους πονάει, στην ψήφο, με γνώμονα την ενότητα και το συνολικό συμφέρον για πρόοδο.
 

Επισκέπτης
Φίλε studian σου παραθέτω ένα κομμάτι από τα λεγόμενα του lalaki που λες ότι δεν έίναι σωστό να προσβάλλεις οικογένειες

Πρόκειται για ΑΛΗΤΕΣ-ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ.ΑΔΙΣΤΑΚΤ Α ΤΟΜΑΡΙΑ, ΚΑΘΗΚΙΑ, ΡΟΥΦΙΑΝΟΙ, ΜΟΝΟΦΑΓΑΔΕΣ .

Αυτό είναι ένα κομμάτι της απάντησης του σε μένα που είχα πει ότι είμαι μέλος της ΠΑΣΠ.

Οι χαρακτηρισμοί αυτοί απευθύνονταν σε συμφοιτητές μου , στελέχη της ΠΑΣΠ. Χέσε την πολιτική πλευρά του θέματος.

Αν έβλεπες συμφοιτητή σου, να μην έχει πάρει πτυχίο και να έχει ξεκινήσει μεταπτυχιακό και να καμαρώνει κάνοντας βαρύγδουπες δηλώσεις, ότι μπήκε στο μεταπτυχιακό επειδή είναι ο αρχιδάτος μάγκας που είναι κολλητός του καθηγητή και ότι στα αρχίδια του πότε θα πάρει το πτυχίο (!) αφού θα τελειώσει το μεταπτυχιακό πιο πριν (ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


ΕΣΥ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΣ;


Θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση σε παρακαλώ !!!!

Υ.Γ. Εγώ τώρα που το ξαναβλέπω και λίγα έγραψα. Με συμφοιτητές μου ότ;ν βρισκόμαστε συνήθως λέω περισσότερα και χειρότερα για τέτοια άτομα.
 

Επισκέπτης
Κι όσο για την Ιστορία του πατέρα μου που ανέφερα είναι πέρα για πέρα αληθινή.


Ο τύπος ήταν ασήμαντος, μπατήρης. Είχε ένα σιδεράδικο που δούλευε ο ίδιος, μόνος του μέχρι το 1978. Μετά πήρε κι έναν εργάτη, τον οποίο είχε ασφαλισμένο κανονικά και ήταν κολλητός του, δεν είχε κανένα παράπονο. Από κάποια φάση και μετά άρχισαν να βάζουν κουφώματα αλουμινίου που γίνονταν της μόδας εκείνη την εποχή.

Για να καταλάβετε για τι επιχείρηση μιλάμε, το μαγαζί του ήταν 70τ.μ. νοικιασμένο και για πελατες είχε 2-3 εργολάβους του κώλου.Επιπλέον άλλαζε και καμιά μπαλκονόπορτα σε κάτι γριές κτλ που ανακαίνιζαν διάφορα κωλόσπιτα.

Ε όπως και να έχει τα 7.000.000 πρόστιμο ήταν πολλά ρε πούστη.Πούλησε το σπίτι μας και ένα φορτηγό volkswagen που είχε και είχε πάρει και γαμώ τα δανεικά για να ξοφλήσει. Μέχρι και το ακορντεόν του είχε πουλήσει.

Και όλα αυτά επειδή είχε κάνει τη μαλακία και τσακωνόταν με κάτι παλιά κουμμούνια στα καφενεία και επειδή ... διάβαζε ΒΡΑΔΥΝΗ δημοσίως στην Κοκκινιά.Από μαλακίες τον είχαν άχτι.
 

Επισκέπτης
Κοίτα είπα δεν θέλω αντιπαραθέσεις. Εγώ πρώτος είχα πει ότι υπάρχουν παιδιά που τα κάνουν αυτά. Και τότε είχα πει ότι απλά μην τους παίρνει η μπάλα όλους και εσύ βγήκες να γράψεις αυτό το μήνυμα. Εμένα φίλε μου βρέθηκε καθηγητής να μου λέει φέρε να σου λύσω εγώ το θέμα να περάσεις και δεν δέχτηκα, γιατί είναι άδικο στα άλλα παιδιά. Για αυτά που λες έχεις δίκιο. Όμως δεν έχεις διακίωμα να βρίζεις οικογένειες. Για αυτούς που λες έχεις δίκιο. Όμως δεν είναι μόνο οι πασπιτες έτσι. Τα ίδια σκατά είναι και οι δαπιτες. Εμενα αυτή ειναι η αποψη μου.
 

Επισκέπτης
Για αυτούς που λες έχεις δίκιο. Όμως δεν είναι μόνο οι πασπιτες έτσι. Τα ίδια σκατά είναι και οι δαπιτες. Εμενα αυτή ειναι η αποψη μου.

Κοίτα να δεις, εγώ βρίζω τους ΠΑΣΟΚους που με αδίκησαν στο πανεπιστήμιο και που έκαψαν τον πατέρα μου. Ποτέ δεν υπερασπίστηκα τη ΝΔ και τους ΔΑΠιτες. Τους συνδικαλιστάδες τους αντιπαθώ, ανεξαρτήτως κόμματος. Είμαι εναντίον του συνδικαλισμού στα Πανεπιστήμια. Η δική μου εμπειρία, η οποία ήταν μακροχρόνια αφού έβγαλα 2 σχολές συνολικής διάρκειας φοίτησης 11 ετών, λέει ότι οι συνδικαλιστές με τις ψήφους των άλλων ωφελούν μόνο τους εαυτούς τους.

Μην το παίρνεις προσωπικά. Μπορεί εσύ να ήσουν στην ΠΑΣΠ και να ήσουν ΟΚ. Αλλά μάλλον θα ήσουν εξαίρεση. Ρώτα κόσμο που σπούδαζε σε διάφορες σχολές την περίοδο από το 1992 και μετά και άκου εντυπώσεις για τα ΠΑΣΠάκια ...
 

ivan36

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
103
Like
1
Πόντοι
1
Κι όσο για την Ιστορία του πατέρα μου που ανέφερα είναι πέρα για πέρα αληθινή.


Ο τύπος ήταν ασήμαντος, μπατήρης. Είχε ένα σιδεράδικο που δούλευε ο ίδιος, μόνος του μέχρι το 1978. Μετά πήρε κι έναν εργάτη, τον οποίο είχε ασφαλισμένο κανονικά και ήταν κολλητός του, δεν είχε κανένα παράπονο. Από κάποια φάση και μετά άρχισαν να βάζουν κουφώματα αλουμινίου που γίνονταν της μόδας εκείνη την εποχή.

Για να καταλάβετε για τι επιχείρηση μιλάμε, το μαγαζί του ήταν 70τ.μ. νοικιασμένο και για πελατες είχε 2-3 εργολάβους του κώλου.Επιπλέον άλλαζε και καμιά μπαλκονόπορτα σε κάτι γριές κτλ που ανακαίνιζαν διάφορα κωλόσπιτα.

Ε όπως και να έχει τα 7.000.000 πρόστιμο ήταν πολλά ρε πούστη.Πούλησε το σπίτι μας και ένα φορτηγό volkswagen που είχε και είχε πάρει και γαμώ τα δανεικά για να ξοφλήσει. Μέχρι και το ακορντεόν του είχε πουλήσει.

Και όλα αυτά επειδή είχε κάνει τη μαλακία και τσακωνόταν με κάτι παλιά κουμμούνια στα καφενεία και επειδή ... διάβαζε ΒΡΑΔΥΝΗ δημοσίως στην Κοκκινιά.Από μαλακίες τον είχαν άχτι.
[/quote/]Αποκλειεται να τα εκαναν αυτα οι Πασοκοι, οι σωτηρες της Ελλαδας,οι Δημοκρατες,μαλλον επειδη ησουν μικρος δεν καταλαβες καλα.Σιγουρα η κακια δεξια κυνηγησε τον πατερα σου επειδη εμενε στην Κοκκινια που ως γνωστον βγαζει μονο"Δημοκρατες",γι΄αυτο σταματα να κακολογεις το καλο Πασοκ που ηρθε και μας εσωσε :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:
 

Επισκέπτης
Δεν βγάζουμε άκρη. Εγώ είμαι 24 και λέω αυτά που ξέρω και έχω δει. Τώρα τι μου μεταφέρει ο καθένας δεν μου πολυ κάνει. Εσύ καλα κάνεις και εκφράζεις τις αποψεις σου, αλλα αν θες την γνωμη μου την λες με ασχημο τροπο. Εχεις τις αποψεις σου και εγω τις δικες μου. Με την λογικη που μου απαντας θα σου πω και εγω οτι εξαιρεσεις αποτελουν αυτα που λες εσυ για τους πασπιτες. Μαθε να δεχεσαι και να μην εισαι απολυτος αν θες διαλογο. Στο ξαναλεω για αλλη μια φορα. Αυτα που λεω ισχυουν αλλα οχι μονο απο τη μια παραταξη. Οπως δεν ειμαι εγω εξαιρεση στην ΠΑΣΠ ουτε καποια αξιολογα παιδια στην ΔΑΠ.
 

Επισκέπτης
Αποκλειεται να τα εκαναν αυτα οι Πασοκοι, οι σωτηρες της Ελλαδας,οι Δημοκρατες,μαλλον επειδη ησουν μικρος δεν καταλαβες καλα.Σιγουρα η κακια δεξια κυνηγησε τον πατερα σου επειδη εμενε στην Κοκκινια που ως γνωστον βγαζει μονο"Δημοκρατες",γι΄αυτο σταματα να κακολογεις το καλο Πασοκ που ηρθε και μας εσωσε :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

Ομολογουμένως ήταν μεγάλη μαλακία του που κοντραριζόταν με τα κουμμούνια (μετέπειτα ΠΑΣΟΚους) σε εκείνη την περιοχή. Αλλά δεν γινόταν με μεγάλη έχθρα αυτή η κόντρα. Κόντρες καφενείου ήταν. Τα κουμμούνια αυτά άλλωστε ήταν όλοι γνωστοί από παλιά κτλ. Διαφορές πραγματικές δεν υπήρχαν.Στο ίδιο καζάνι έβραζαν όλοι.


Κάποια καθήκια όμως που απέκτησαν εξουσία μετά το 1981 δεν το είδαν έτσι και τον ξετίναξαν το γέρο άσχημα.
 

ivan36

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
103
Like
1
Πόντοι
1
Ρε ivan έχεις γέλιο. Μάλλον είσαι βαζελάκος. Είναι εκτός thread αλλά μάλλον ξεχνάς την πελατειακή σχέση που έχουμε τα τελευταία χρόνια
Ειδα το avatar σου και φτιαχτηκα αλλιως δεν θα ελεγα τιποτα για την τεσσαρα εξαλλου εμενα το μοτο μου ειναι "ο θρηνος να χανει και οι αλλοι να πανε να γ.........νε".Παντως ασχετως της τεσσαρας σας εχει παρει ο κατηφορος
 

Επισκέπτης
Παντως με τα κουμμουνια που λες εκανε κυβερνηση η δεξια και οχι το ΠΑΣΟΚ
 

Επισκέπτης
Δεν βγάζουμε άκρη. Εγώ είμαι 24 και λέω αυτά που ξέρω και έχω δει.

Είσαι μικρός λοιπόν. Την εποχή που οι ΠΑΣΟΚοι γαμούσαν και δέρναν όταν ξαναβγήκε ο Σιδερένιος εσύ θα ήσουν στο δημοτικό , ενώ όταν τα νεοδιοριζόμενα καθήκια έριξαν το πρόστιμο στον πατέρα μου θα ήσουν βρέφος, οπότε δεν θυμάσαι το φουσάτο των ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΩΝ μετά το 1981 που έγιναν όλοι "εξουσία" Το 1981 προφανώς ήσουν αγέννητος.

Μάθε τι γινόταν εκείνη την εποχή και τα ξαναλέμε ...
 

Επισκέπτης
Ρε ivan πέρα απο την πλακιτσα δεν υπαρχει λογος να βριζομαστε. Αυτο θέλω να καταλάβεις. Τουλαχιστον ετσι ενεργώ εγω. Τωρα να καθομαστε να τρωγομαστε μεσα απο ενα forum τι ουσια εχει?
 

ivan36

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
103
Like
1
Πόντοι
1
Ομολογουμένως ήταν μεγάλη μαλακία του που κοντραριζόταν με τα κουμμούνια (μετέπειτα ΠΑΣΟΚους) σε εκείνη την περιοχή. Αλλά δεν γινόταν με μεγάλη έχθρα αυτή η κόντρα. Κόντρες καφενείου ήταν. Τα κουμμούνια αυτά άλλωστε ήταν όλοι γνωστοί από παλιά κτλ. Διαφορές πραγματικές δεν υπήρχαν.Στο ίδιο καζάνι έβραζαν όλοι.


Κάποια καθήκια όμως που απέκτησαν εξουσία μετά το 1981 δεν το είδαν έτσι και τον ξετίναξαν το γέρο άσχημα.
Ξερεις την παροιμια"Χθεσινος πουστης -σημερινος κωλομπαρας".Σε αυτους ταιριαζει γαντι
 

Επισκέπτης
Παντως με τα κουμμουνια που λες εκανε κυβερνηση η δεξια και οχι το ΠΑΣΟΚ

Πάλι αδιάβαστος πίανεσαι. Λογικό αφού δεν τα έζησες. Η ΝΔ έκανε την οικουμενική κυβέρνηση με την Αριστερα το '89. Δεν πήρε όμως αριστερούς ψήφους. Ο Σιδερένιος όμως απορρόφησε τη δεκαετία του '80 τους ψήφους της αριστεράς. Ψάξε να διαβάσεις τα ποσοστά της αριστεράς σε περιοχές όπως η Β' Πειραιώς στις εκλογές του 85 για να δεις ότι όλο το ποσοστό των αριστερών είχε ψηφίσει ΠΑΣΟΚ ...
 

ivan36

Μέλος
Εγγρ.
5 Απρ 2006
Μηνύματα
103
Like
1
Πόντοι
1
Ρε ivan πέρα απο την πλακιτσα δεν υπαρχει λογος να βριζομαστε. Αυτο θέλω να καταλάβεις. Τουλαχιστον ετσι ενεργώ εγω. Τωρα να καθομαστε να τρωγομαστε μεσα απο ενα forum τι ουσια εχει?
Δεν βριζομαστε ρε χαζουλη αλλα αν ειμασταν ολο γλυκες δεν θα ειχε ενδιαφερον  η κουβεντα :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten: :smitten:
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
302
Πόντοι
386
Όλοι τα ίδια σκατά ήτανε. ΠΑΣΠ ΔΑΠ και δε συμμαζεύεται. Αλλά και όλοι είχαν και τους σωστούς.

Τα κόμματα όμως ΝΔ και ΠΑΣΟΚ τίποτα σωστό δεν έχουν

Για το ΠΑΣΟΚ ειδικά όμως ισχύει το εξής. Αυτό το κόμμα έχει καταφέρει το εξής αξεπέραστο και αξιοθαύμαστο. Έχει καταφέρει μέσα σε ελάχιστα χρόνια να κάνει τόσο κακό στη χώρα. Εννοώ την περίοδο 1981-1985. Ούτε η δεξιά αν πούμε ότι ξεκινάει από τον εθνικό διχασμό το 1915 και είναι οι βασιλικοί και φτάνει ως το "μεσαίο χώρο" του μπούλη με την όλη της πορεία σε διχασμούς, μικρασιατικές καταστροφές, ξενοδουλεία και υποτέλεια σε γερμανούς ( οι βασιλικοί το 1915-1922), αμερικανούς κλπ. Ουτε το ΚΚΕ από το 1918 που υπάρχει που κατηγορείτι ότι έμπλεξε τη χώρα σε εμφύλιο, με τη θέση για αυτονόμηση της μακεδονίας κλπ κλπ., Μόνο με τη χούντα ίσως συγκρίνεται αλλά και εκεί νομίζω το ΠΑΣΟΚ νικά κατά κράτος. Για σεμινάριο μιλάμε η διάλυση και καταστροφή της χώρας. Πραγματικά υπερφυσικό γεγονός.


Για τον Αντρέα, σα πολιτικό θα πω ότι ήταν καλός απλά για αυτούς που βόλεψε και τον εαυτό του. Τα υπόλοιπα κωθώνια ας πρόσεχαν. Πάντως ως ακαδημαικός υπήρξε αξιολογότατος, τον θαυμάζω, μελετώ τα βιβλία του και μου άρεσε ιδιαίτερα που εξέφραζε επιστημολογικές αναζητήσεις στο έργο του. Κρίμα, καλύτερα θα ήταν ίσως να έμενε στην επιστήμη, θα είχε πολλά να προσφέρει.
 
 

Επισκέπτης
Καλώς πελάτη!!!!! Αυτά από εμένα. Πάω να μάθω αυτά που λεει ο λακης και θα τα ξαναπουμε. Δεν γουσταρω πολιτικες αντιπαραθεσεις. Εδω δεν τσακωνομουνα οσο ημουν φοιτητης με τα δαπιτακια, θα τσακωθω με μεγαλυτερους απο μενα για το ΠΑΣΟΚ και τη δεξια? Απλα ο λαος θυμαται τι σημαινει δεξια........
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom