Νέα

H δημοσιοϋπαλληλία αναστέλλει την πρόοδο.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 191
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
ρε μαγκες σταματηστε να τσακωνεστε για το πασοκ και τη ΝΔ.
Δεν υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους , ειναι σαν να προκειται να σας γαμησουνε και να τσακωνεστε για το πιο λιπαντικο θελετε να χρησιμοποιησουν για να σας πονεσει λιγοτερο..

Εδώ είναι η διαφορά... δεν είπα κάτι για την ΝΔ ούτε την υποστήριξα. Ίσα-ίσα που είπα ότι ενδεχομένως αυτοί να τα είχαν κάνει και πιο σκατά. Η θέση μου ήταν συγκεκριμένη.
 

sxsitegr

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2005
Μηνύματα
900
Like
2
Πόντοι
6
Διαβάζοντας το post περί "αδαούς", lioma θυμήθηκα το κλασσικό "είσαι αναιδής και πράος" της λαίδης. Συμφωνώ με το πνέυμα των posts σου, παραδόξως όμως πιστεύω ότι ο dstp έχει δίκιο στο σημείο που λέει ότι οι χαρακτηρισμοί σωστότερο θα ήταν να απόσχουν.

Προσωπικά δεν νοιώθω μίσος για τον Αντρέα. Μόνο λύπη. Ο άνθρωπος είχε τα φόντα, προσωπικότητα και παιδεία (τις καλύτερες ίσως προδιαγραφές από οποιονδήποτε πολιτικό της μεταπολίτευσης) να κάνει πραγματικά κάτι αξιόλογο για τον τόπο. Πως θα μείνει, σε βάθος χρόνου, στην ιστορία; Το πιθανότερο σαν ένας λαοπλάνος που διασπάθισε το δημόσιο χρήμα.
 

Επισκέπτης
Να με κάνεις σκόνη μέσα από έναν Η/Υ όσον αφορά μια φασιστική οργάνωση όπως η "χ" είναι αδύνατον.Πάρε το χαπάκι σου και διάβασε καμιά κωλοφυλάδα...

Από Ιστορία εσύ και το συνάφι σου έχετε πλήρη μεσάνυχτα.
Απλά δεν γνωρίζετε τίποτε.
Η Χ ήταν πατριωτική οργάνωση η οποία επειδή ήταν αντικομμουνιστική συκοφαντήθηκε χυδαία από το ΚΚΕ και τους πνευματικούς του απογόνους.
Συγκαταλέγεται στους σωτήρες της Αθήνας και της Ελλάδος, αφού ήταν οι πρώτοι που αμύνθηκαν στους κατσαπλιάδες του ΕΛΑΣ το Δεκέμβρη του 1944. Οι ΚΚΕδες γνώριζαν τις ικανότητες του Γρίβα και των Χιτών γι'αυτό και κατά τα Δεκεμβριανά ήταν ο πρώτος στόχος τους. Το ότι αναγνώριζαν τις ικανότητες του Γρίβα αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι οι κομμουνιστές του είχαν προτείνει να γίνει στρατιωτικός αρχηγός τους, πρόταση την οποία φυσικά αρνήθηκε ως γνήσιος πατριώτης.

Για τη δράση της Χ ελάχιστοι γνωρίζουν. Οι φήμες που κυκλοφορούν σήμερα είναι παπαγάλισμα της προπαγάνδας του Ριζοσπάστη της περιόδου 1944-1949.
Εννοείται από ανθελληνικά καθήκια υποστηρικτές της 17Ν και του ΕΛΑ όπως είναι οι ΙΟΙ της Ελευθεροτυπίας δεν γράφεται ιστορία. Μόνο αναρχομαρξιστικές μαλακίες που απευθύνονται σε αλήτες χασικλήδες εμπρηστές αντιεξουσιαστές μπορούν να γραφούν.

Όποιος τολμά και πιστεύει ότι γνωρίζει Ιστορία ας αναφέρει κάτι αρνητικό για τη Χ. Δεν υπάρχει τίποτε. Το ότι πολέμησε τους ΚΚΕδες και συνετέλεσε στο να μην αποκτήσουμε καθεστώς Αλβανο-Καμποτζιανού τύπου με Στάλιν το Ζαχαριάδη είναι προσφορά στη χώρα ...
 

Επισκέπτης
Προσωπικά δεν νοιώθω μίσος για τον Αντρέα. Μόνο λύπη. Ο άνθρωπος είχε τα φόντα, προσωπικότητα και παιδεία (τις καλύτερες ίσως προδιαγραφές από οποιονδήποτε πολιτικό της μεταπολίτευσης) να κάνει πραγματικά κάτι αξιόλογο για τον τόπο. Πως θα μείνει, σε βάθος χρόνου, στην ιστορία; Το πιθανότερο σαν ένας λαοπλάνος που διασπάθισε το δημόσιο χρήμα.

Προσωπικά νοιώθω βαθύ μίσος για τον Ανδρέα και το κόμμα του. Μίσος το οποίο δεν είναι πολιτικό, αλλά προσωπικό.

Τα καθήκια του κόμματός του, με το που πήρε την εξουσία δήλώσαν ξεκάθαρα στον πατέρα μου ότι θα τον ξεσκίσουν γιατί τον είχαν άχτι επειδή ήταν "δεξιός".

Την υπόσχεσή τους την τήρησαν. Έστειλαν την Εφορία, η οποία του έβαλε πρόστιμο 7.000.000 δρχ το 1982 σε μια βιοτεχνία όπου απασχολούνταν ο ίδιος και ένας εργάτης.

Ο ίδιος ο Ανδρέας πέρα από την οικονομική καταστροφή ευθύνεται και για το ότι αναζωπύρωσε τα πάθη του Εμφυλίου προκειμένου να πάρει τους ψήφους της Αριστεράς και να κυβερνήσει. Ο Ιστορικός του μέλλοντος ανάμεσα στους Εθνικούς Διχασμούς του 20ου αιώνος , εκτός από εκείνον του 1915 και της περιόδου 1944-1949 θα απαριθμεί και εκείνον της περιόδου 1981-1989.
 

guaglione

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2006
Μηνύματα
165
Like
15
Πόντοι
1
... Λες και ο Καραμανλής δεν κρατικοποίησε την Ο.Α τα αστικά λεωφορεία...

Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας, η πολύπαθη Ο.Α. "κρατικοποιήθηκε" επί πρωθυπουργίας Κ. Καραμανλή το 1975 ύστερα από εισήγηση του τότε υπουργού Εργασίας (μακαρίτη τώρα) Λάσκαρη, ύστερα από τις αφόρητες πιέσεις από τα εργατικά συνδικάτα της Ο.Α. (πιλότοι, μηχανικοί, φρονιστές) τα οποία ο ίδιος ο Ωνάσης δημιούργησε. Τα αστικά λεωφορεία είναι άλλη πονεμένη ιστορία.
 

guaglione

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2006
Μηνύματα
165
Like
15
Πόντοι
1
Ο Ιστορικός του μέλλοντος ανάμεσα στους Εθνικούς Διχασμούς του 20ου αιώνος , εκτός από εκείνον του 1915 και της περιόδου 1944-1949 θα απαριθμεί και εκείνον της περιόδου 1981-1989.
Συμφωνώ μαζί σου Λάκη, αν και σε πολλά είσαι αρκετά ακραίος. Τα καφενεία στα χωριά χωρίστηκαν σε "Δημοκρατικά" και "Φασιστικά" την περίοδο 1981-1989.
 

Επισκέπτης
Τα καθήκια του κόμματός του, με το που πήρε την εξουσία δήλώσαν ξεκάθαρα στον πατέρα μου ότι θα τον ξεσκίσουν γιατί τον είχαν άχτι επειδή ήταν "δεξιός".
Ποιος ξέρει τι θέση είχε στις διώξεις των δημοκρατικών κατά τις περιόδους διακυβέρνησης των κυβερνήσεων της βίας και νοθείας για να τον έχουν στο "στόχαστρο"...


Την υπόσχεσή τους την τήρησαν. Έστειλαν την Εφορία, η οποία του έβαλε πρόστιμο 7.000.000 δρχ το 1982 σε μια βιοτεχνία όπου απασχολούνταν ο ίδιος και ένας εργάτης.
Και τώρα περιμένεις να πιστέψουμε ότι δεν είχε ατασθαλίες;Εκτός αν οι φοροκλοπές που έκανε μέχρι το 1981 δε μέτραγαν αφού ήταν τυλιγμένα σε γαλάζια κόλα...Αλήθεια,ο εργάτης αυτός ήταν ο μόνος που υπήρχε ή ο μόνος που εμφανιζόταν στα βιβλία;Μάλλον θα υπήρχαν και άλλοι που θα παρείχαν μαύρη εργασία,και δεν του άρεσε του μπαμπά σου που τα έκοψε αυτά ο Ανδρέας.


Ο ίδιος ο Ανδρέας πέρα από την οικονομική καταστροφή ευθύνεται και για το ότι αναζωπύρωσε τα πάθη του Εμφυλίου προκειμένου να πάρει τους ψήφους της Αριστεράς και να κυβερνήσει. Ο Ιστορικός του μέλλοντος ανάμεσα στους Εθνικούς Διχασμούς του 20ου αιώνος , εκτός από εκείνον του 1915 και της περιόδου 1944-1949 θα απαριθμεί και εκείνον της περιόδου 1981-1989.
Για πιστοποιητικό πολιτικών φρονημάτων έχεις ακούσει;Στη σύνταξη τους βοηθούσε και η Χωροφυλακή και η Αγροφυλακή.Οι ρουφιάνοι του χωριού...

Για τους Χίτες,να μη διαβάζεις τη σελίδα του Βορίδη μόνο...

 

Επισκέπτης
Συμφωνώ μαζί σου Λάκη, αν και σε πολλά είσαι αρκετά ακραίος. Τα καφενεία στα χωριά χωρίστηκαν σε "Δημοκρατικά" και "Φασιστικά" την περίοδο 1981-1989.

Πριν τη δεκαετία του Ανδρέα φίλε δεν υπήρχε ο διαχωρισμός.Δεν υπήρχε επειδή δεν τολμούσε κανείς να πει τα πιστεύω του.Γι'αυτό δεν τα είχες δει.
 

studian

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.297
Like
9
Πόντοι
16
Ήρεμα dstp, να σέβεσαι όταν κάποιος λέει προσωπικές εμπειρίες της οικογένειας του και να μην αμφισβητείς εκτός αν γνωρίζεις προσωπικά την οικογένεια του άλλου.

Γιατί μετά αν ανοίξει ο ασκός του Αιόλου θα φταις εσύ.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Παρότι σήμερα laki είσαι σε οργιώδη κατάσταση θα απαντήσω.
Η απόκρυψη των πολιτικών φρονημάτων σταμάτησε όταν το ΠΑΣΟΚ ήρθε στη εξουσία - λόγω ηλικίας τα θυμάμαι.
Ούτα η ΝΔ ούτε το ΠΑΣΟΚ θα σταματήσουν να προσλαμβάνουν Δημοσίους Υπαλλήλους και να τους συντηρούν με τα λεφτά μας. Σε αυτό το σύστημα στηρίζονται. Μεσω αυτού ελέγχουν.
Από τότε που πήγαινα σχολείο με οποιαδήποτε Κυβέρνηση οι "Εκπαιδευτικοί" είχαν κάποιο (?) πρόβλημα.
Αλλο: τον κόσμο τον  χώρισαν στη Γιάλτα και η επιρροή στην Ελλάδα ήταν 90% Βρετανική Αυτοκρατορία - 10% Σοβιετικη Ένωση. Μετά μας "κληρονόμησαν" οι Αμερικανοί. Δεν επρόκειτο να γίνουμε ποτέ Alban. Θα σκάγαν με τα μεταγωγικά. Εδώ το 1922 οι ʼγγλοι μας ανάκασαν να αποχωρήσουμε χωρίς μάχη από όλη την Ανατολική Θράκη.
Και για ρεζουμέ:

Παράθεση από: salzburg στις Σήμερα στις 17:46
ρε μαγκες σταματηστε να τσακωνεστε για το πασοκ και τη ΝΔ.
Δεν υπαρχουν σημαντικες διαφορες μεταξυ τους , ειναι σαν να προκειται να σας γαμησουνε και να τσακωνεστε για το πιο λιπαντικο θελετε να χρησιμοποιησουν για να σας πονεσει λιγοτερο..

Και πρόκειται για παρτούζα
 

Επισκέπτης
Πράγματα που δεν μπορεί να στηρίξει με αδιαμφισβήτητα στοιχεία δεν πρέπει να τα παραθέτει.Τον απείλησαν,του επέβαλαν πρόστιμο.Ποιος τα λέει αυτά;Πώς θα τα αποδείξει;Εγώ άλλωστε δε χρησιμοποιώ εκφράσεις που δηλώνουν ότι  κάτι έγινε.
 

guaglione

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2006
Μηνύματα
165
Like
15
Πόντοι
1
Πριν τη δεκαετία του Ανδρέα φίλε δεν υπήρχε ο διαχωρισμός.Δεν υπήρχε επειδή δεν τολμούσε κανείς να πει τα πιστεύω του.Γι'αυτό δεν τα είχες δει.
DSTP, θυμάμαι αρκετά καλά τί γινόταν από το 1974 και μετά και δεν έχω ανάγκη υποδείξεων και υπομνήσεων.
Πάντως ξέρω και πάρα-πάρα πολλούς, οι οποίοι στην κυριολεξία δεν είχαν πειράξει ούτε κουνούπι, να τραβάνε των παθών τους τον τάραχο μετά το 1981 επειδή δήλωναν απλά Δεξιοί ή επειδή κάποιοι "Δημοκράτες" τους είχαν δει να διαβάζουν Βραδυνή ή Απογευματινή.
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Και εμάνα
Την υπόσχεσή τους την τήρησαν. Έστειλαν την Εφορία, η οποία του έβαλε πρόστιμο 7.000.000 δρχ το 1982 σε μια βιοτεχνία όπου απασχολούνταν ο ίδιος και ένας εργάτης.

Εγώ το laki τον πιστεύω. Τα πρώτα χρόνια που βγήκε το ΠΑΣΟΚ έπεσε κυνηγητό σε μεγάλους και μικρούς Δεξιούς επιχειρηματίες.
Να πούμε όμως και για το σαραντάχρονο κυνηγητό μη Δεξιών. Τα περισσότερα χρήματα του Σχέδιου Marshall εκεί φαγώθηκαν, στο να "δίνουν" Κομμουνιστές πραγμάτικούς ή μη επ' αμοιβή. ʼμα ξέρει κανείς άλλη επιχείρηση που άνοιξε με το τότε πακέτο Delors εκτός από τη Χαλυβουργική να μου το πει.
Διαφωνώ στη κρίση της πραγματηκότητας επί προσωπικού. Και η δική μου οικογένεια έχασε λεφτά όταν βγήκε ο Μητσοτάκης. Αυτό τι σημαίνει; Ότι το ΠΑΣΟΚ δεν υπερδιόρησε ΔΥ ή ότι η σημερινή οικονομία σε μακροοικονομικά στοιχεία δεν πάει καλύτερα; Ψυχραιμότερες κριτικές.
 

Επισκέπτης
Τι τράβηξαν ρε φίλε δηλαδή;Έτσι ένα παράδειγμα δώσε μου.Διότι θυμάμαι στο Γυμνάσιο να έχω καθηγητές ΝΔ που είχαν μπει μέσα στην οχταετία.Ενώ παλαιώτερα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.Για να μπεις σε παιδαγωγική έπρεπε να έχεις δεξιές καταβολές.
 

salzburg

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2006
Μηνύματα
341
Κριτικές
5
Like
274
Πόντοι
21
δηλαδη τωρα εχουμε το εξης ερωτημα .Ποιοι κυνηγηθηκαν περισσοτερο , οι αριστεροι το 74-81 ή οι δεξιοι το 81-89
 

Επισκέπτης
Βάλε και την περίοδο της ΕΡΕ στο ερώτημα σου...Αυστριακέ!!!
 

salzburg

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2006
Μηνύματα
341
Κριτικές
5
Like
274
Πόντοι
21
παντως στην δικη μου δουλεια , επι πασοκ το 99 και το 01 οι προσληψεις  εγιναν με ασεπ και τωρα με τεστ πολλαπλων απαντησεων και συνεντευξη.Στα μειον σας αυτο κυριε Καραμανλη
 

leonoro

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
14.483
Like
11
Πόντοι
166
Ένα από τα κόλπα του ΠΑΣΟΚ μετά το 1987 ήταν ότι διόριζε και δέξιούς γαι να τους προσεταιριστεί - πλήστα παραδείγματα και προσωπικά.
Το "τι τραβηξαν" δεν ήταν μετεμφυλιακό στυλ. Παραδείγματα από  μεγάλους ήταν ο Βουδούρης και ο Μομφεράτος και από μικρά μπορώ να φέρω κουμπάρο μας που ξαναείδε λεφτά το '90
 

Επισκέπτης
leonoro ξέρω άτομο δεξιό μέχρι κύτταρο που μπήκε μόνιμος σε δημόσιο νοσοκομείο το 1984,χρησιμοποιώντας "πράσινο" γραφείο.Προς τιμήν του όμως,άλλαξε άρδην στήριξη,και από εκεί που ήταν μέλος τοπικής της ΝΔ πέρασε απέναντι και το πράσινο ήταν το αγαπημένο του χρώμα.
 

guaglione

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2006
Μηνύματα
165
Like
15
Πόντοι
1
Τι τράβηξαν ρε φίλε δηλαδή;Έτσι ένα παράδειγμα δώσε μου.Διότι θυμάμαι στο Γυμνάσιο να έχω καθηγητές ΝΔ που είχαν μπει μέσα στην οχταετία.Ενώ παλαιώτερα δεν ίσχυε κάτι τέτοιο.Για να μπεις σε παιδαγωγική έπρεπε να έχεις δεξιές καταβολές.
DSTP, "δέχομαι" αυτά που λες. Αφού όλοι, μα όλοι (έστω οι περισσότεροι) Δ.Υ. (δάσκαλοι, εφοριακοί, στρατιωτικοί κλπ) είχαν πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων γιά να διοριστούν στο Δημόσιο από 1974-1981, πώς βρέθηκαν τα εργατικά συνδικάτα του Δημοσίου (όχι η ΓΣΕΕ) να έχουν την πλειοψηφία πριν και μετά το 1981?

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom