Νέα

μπάς καί μας μαδάνε οι βενζινοπώλές??

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα koproni65
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 86
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Περιοχή Νέου Κόσμου
AVIN
ΑΜΒΡΟΣΙΟΥ ΦΡΑΝΤΖΗ 86

Σταθερά χαμηλότερες τιμές στην Αττική και ως εκ τούτου σε όλη την χώρα. Αν όχι χαμηλότερες μέσα στην πρώτη τριάδα με διαφορά μερικά λεπτά του Ευρώ.

Σταθερές και οι ουρές 24 ώρες το 24ώρο.

Τώρα από μαμουνιές δεν ξέρω. Σωστός φαίνεται.

Αν και την τελευταία φορά είχα μία διαφωνία με ένα πάκι και νομίζω ότι με έκλεψε.
 

soul3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2010
Μηνύματα
4.287
Like
2.326
Πόντοι
456
Σταθερά χαμηλότερες τιμές στην Αττική και ως εκ τούτου σε όλη την χώρα. Αν όχι χαμηλότερες μέσα στην πρώτη τριάδα με διαφορά μερικά λεπτά του Ευρώ.

Σταθερές και οι ουρές 24 ώρες το 24ώρο.

Τώρα από μαμουνιές δεν ξέρω. Σωστός φαίνεται.

Αν και την τελευταία φορά είχα μία διαφωνία με ένα πάκι και νομίζω ότι με έκλεψε.

Καποτε που περναγα απο εκει εβαζα συχνα.
Πολυ καλες τιμες αλλα ουτε εγω ξερω αν εκανε  τιποτα περιεργα.
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
για τό σύστιμα εισροών εκροών ποιά είναι η άποψη σου??

Στο θέμα ποσότητας το σύστημα είναι αξιόπιστο, εκτός και μπεί στο κόλπο και το..Υπουργείο ή κάνουν υπουργό κανέναν... tiger.
Επειδή δεν μπορούν να παρέμβουν στο θέμα ποσότητα, δεν μπορεί να υπάρξει και οποιαδήποτε πρόσμιξη.
Βέβαια επειδή είμαστε sto Ellada καλό είναι να προτιμάμε αξιόπιστες εταιρείες και εταιρικά κυρίως πρατήρια ή ιδιωτικά μετά από πολύ καλό όμως έλεγχο.
Μερικά που τα έχω τσεκάρει ..καιρό τώρα τα γράφω.
Φυσικά υπάρχουν και άλλα.
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
Αρκετά πρατήρια με κάποιους τρόπους παραδίδουν στην αντλία λιγότερη ποσότητα απο την αναγαφόμενη.Περα απο τον οποιοδήποτε έλεγχο απο το κράτος η την εταιρεία ένας απλός τρόπος για να ελέγχουμε εμείς, είναι να γεμίσουμε ένα ογκομετρημένο δοχείο πχ τα  δοχεία του απιονισμένου νερού είναι 4 λίτρα, αν υπάρχει διαφορά θα γίνει αμέσως αντιληπτή.

Με αυτό το νέο σύστημα δεν μπορούν να κλέψουν ούτε...γραμμάριο.
Το..κράτος και ειδικά αυτή την κυβέρνηση την έχω πατόκορφα...  :shit: αλλά αυτό είναι ένα καλό μέτρο για όλους τους καταναλωτές.
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
Οι πιθανόητες κλεψιάς είναι πολύ μικρότερες έως μηδαμινές στα ιδιόκτητα εταιρικά πρατήρια.

Ιδιόκτητα έχει η ΕΚΟ υπό την επωνυμία ΕΚΟ Καλυψώ ΕΠΕ.

Για παράδειγμα τέτοια είναι τα διπλά πρατήρια του Ασπροπύργου στην Αττική Οδό, τα διπλά στον Αυλώνα στην ΠΑΘΕ και άλλα.

Δεν ξέρω τι απέγιναν τα ιδιόκτητα πρατήρια της BP που αγόρασε η ΕΚΟ. Όπως και τα ιδιόκτητα της Shell.

Εταιρικά-ιδιόκτητα ..πολλά έχει πλέον η SHELL..αλλά για αυτό και έχουν την ακριβότερη απ όλους βενζίνη.
Τις ΕΚΟ είναι αυτά που  αναφέρεις
και της AVIN επίσης ( ΜΑΚΡΑΙΩΝ)
Εξαιρετικό έλεγχο έχει η REVOIL σαν εταιρεία και αναπτύσσει πολύ δυναμική..στρατηγική.
 

Seihis

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2010
Μηνύματα
1.086
Like
6
Πόντοι
16
Σταθερά χαμηλότερες τιμές στην Αττική και ως εκ τούτου σε όλη την χώρα. Αν όχι χαμηλότερες μέσα στην πρώτη τριάδα με διαφορά μερικά λεπτά του Ευρώ.

Σταθερές και οι ουρές 24 ώρες το 24ώρο.

Τώρα από μαμουνιές δεν ξέρω. Σωστός φαίνεται.

Αν και την τελευταία φορά είχα μία διαφωνία με ένα πάκι και νομίζω ότι με έκλεψε.

Επειδή έχω... τουρμπίνα τους τσεκάρω με κάθε τρόπο όλους
Αυτό το βενζινάδικο είναι full απο δουλειά πάντα και προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από ποσότητα και ποιότητα.
Και εγώ κάνω μίξη.. 2/5 100αρα και τα 3/5 95αρα
Είναι εξαιρετικός και στις 2
 

hooligan

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.137
Κριτικές
27
Like
23
Πόντοι
2.945
Η ποσότητα ήταν η μεγαλύτερη κλοπή που έκαναν τα πρατήρια και οφειλόταν στην διαφορά θερμοκρασίας του καυσίμου εντός της δεξαμενής αλλά και μετά όταν έφθανε στην αντλία.

Τώρα τα πρόστιμα είναι πλέον τεράστια και αν τους πιάσουν με νοθευμένα καύσιμα φτάνουν μέχρι κλείσιμο επι τόπου, οπότε δεν το ρισκάρουν πλέον να κάνουν μίξεις όπως παλιά.
Υπάρχει όμως θέμα με την ποσότητα καθώς δεν έχουν βάλει όλοι ακόμη σύστημα εισροών-εκροών με το οποίο είναι αδύνατον να παρέμβει κανείς και απο πλευράς ποσότητας-ποιότητας είναι ελεγμένο και εγγυημένο.

Όπου πάντως το δείτε σε ταμπέλα να το προτιμάτε.
Το έχουν σίγουρα αρκετά ΠΡΑΤΉΡΙΑ, AVIN, κυρίως τα της εταιρείας (ΜΑΚΡΑΙΩΝ ..νομίζω..κάπως έτσι) ,αρκετά REVOIL, SHELL και ΕΚΟ.

Χρησιμοποιείστε το site του... Υπουργείου για έρευνα τιμών.
http://www.fuelprices.gr/]  [/url]

Και επειδή είμαι ''μυστήριος'' με ότι αφορά βενζίνες, λάδια και γενικώς σχετικά με τα αυτοκίνητα, θα δώσω..με εγγύηση μερικά βενζινάδικα, εντός Αττικής, τα οποία έχουν ανόθευτη βενζίνη αλλά και από τις χαμηλότερες τιμές σχεδόν..πάντα. Εάν είναι στον δρόμο σας ή κοντά σας..προτιμήστε τα, ειδικά για φουλάρισμα.

ΑΘΗΝΑ-Περιοχή Ταύρου

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ (MS)
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 200 - ΤΑΥΡΟΣ

AVIN
ΠΕΙΡΑΙΩΣ 202 - ΤΑΥΡΟΣ

Περιοχή Νέου Κόσμου
AVIN
ΑΜΒΡΟΣΙΟΥ ΦΡΑΝΤΖΗ 86

Περιοχή Χαλανδρίου
REVOIL
Επί της Καποδιστρίου ανεβαίνοντας για Αγ. Παρασκευή
ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗ 98 & ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

EKO
ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΥ 46-48

Περιοχή Αγ. Παρασκευής
AEGEAN
ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 33 & ΚΥΠΡΟΥ

AVIN
Σ/Μ ΒΕΡΟΠΟΥΛΟΣ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ


ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ - Καλύβια
SHELL
34οΧΛΜ Ε.Ο. ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΥΡΙΟΥ, κατ. προς Κερατέα-Λαύριο

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ (MS)
35 ΧΛΜ Λ. ΑΘΗΝΩΝ-ΛΑΥΡΙΟΥ

ΚΕΡΑΤΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
ΘΕΣΗ «ΣΠΗΛΙΑ ΖΕΖΑ» ΛΕΩΦ.ΛΑΥΡΙΟΥ, κατ. προς Αθήνα

Φίλε από τη λίστα των πρατηρίων που έβαλες μάλλον είσαι μυστήριος με την τιμή που λένε στην ταμπέλα τους και στο σάιτ που έβαλες αφού αυτά είναι τα φθηνότερα. Αν δεις την τιμή που πουλάνε τα διυλιστήρια προς τις εταιρίες και τις λιανικές αυτών των πρατηρίων θα καταλάβεις ότι κάτι δεν πάει καλά αφού το περιθώριο κέρδους είναι μηδαμινό (περίπου 3 λεπτά το λίτρο) για όλη αυτή την αλυσίδα ανθρώπων και εταιριών (μεσολαβούν εταιρίες εμπορίες, μεταφορείς και λιανικό κέρδος). Τα εταιρικά πρατήρια της ΕΚΟ (ΚΑΛΥΨΩ), SHELL (ΜΥΡΤΕΑ ή ΕΡΜΗΣ), AVIN (ΜΑΚΡΑΙΩΝ), BP (ΚΑΛΥΨΩ)είναι αξιόπιστη λύση γιατί δεν ρισκάρουν να κάνουν απάτη και έχουν από πίσω τους διυλιστήρια όπου το κέρδος είναι μεγάλο. Επίσης θεωρώ ότι τα super market δεν ρισκάρουν απάτη αφού η βενζίνη είναι πιο πολύ κράχτης. Τα πρόστιμα που αναφέρεις είναι μάλλον ψίχουλα μπροστά στο μέγεθος της απάτης και αμφιβάλλω αν πληρώνονται τελικά σε όσους (λίγους) τελεσιδικίσουν. Το εισροών - εκροών θα δείξει το μέλλον αν επαρκεί γιατί εφόσον εφαρμοστεί πραγματικά τα περιθώρια κλοπής και νοθείας σχεδόν μηδενίζονται. Θα δούμε...
 

Παρόμοια θέματα

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom