Νέα

Γονείς vs παιδιά

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα nzg
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 74
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
416
Like
555
Πόντοι
81
Γενικά ο κόσμος δεν πάει καλά. Κάθε χρόνο και χειρότερα ή μου φαίνεται;
(αυτό φαίνεται και από το ίδιο το bou, παλιά έμπαινες και διάβαζες κριτικές ή σχολίαζες το survivor, τώρα πλέον κάθε μέρα ανοίγουν και νέα θέματα για τραγικά συμβάντα, θανάτους κτλπ)
 
OP
OP
N

nzg

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.166
Κριτικές
34
Like
3.147
Πόντοι
5.355
Πατερας ολη μερα στη δουλεια αν δεν ειναι ανεργος, μανα κωλοβαραει στο internet, κοσμος ζορισμενος απο τη φτωχεια, σχολεια μπουρδελα. Τι να κανουν τα παιδια ?
17 χρονων κοπελα γειτονισα μου και τη γαμουσε Πακιστανος.......
Φιλος μου καθηγιτης σε ΕΠΑΛ μου ελεγε τα εχω γραψει στ αρχιδια μου αφου δεν ενδιαφερεται η οικογενεια, εγω θα τα κανω ανθρωπους ? Ο μισθος να πεφτει κι οποιο θελει ας διαβασει να παει μπροστα.
Μετα το 2010 και τα μνημονια η Ελλαδα αλλαξε προς το χειροτερο και θα περασουν δεκαετιες για να ξανα γινει ο Ελληνας ανθρωπος. Εξαιρουνται οσοι την εκαναν για εξωτερικο.
Καλησπέρα, χρόνια πολλά. Μην τα μηδενιζεις όλα, υπάρχουν αρκετές οικογένειες που φροντίζουν τα παιδιά τους & υπάρχουν παιδιά αρκετά που εξελίσσονται.
 

tomahok

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
18.966
Κριτικές
1
Like
2.663
Πόντοι
606
θυμηθηκα ενα φιλο σχετικα με αυτο.Τον ξερω απο 12 χρονων.Ο τυπος μια ζωη βιος και πολιτεια,ναρκωτικα,μπλεγμενος σε φασαριες,χουλιγκαν στα γηπεδα,εκανε και φυλακη για ενα φεγγαρι,αφου βγηκε (πλεον να ειναι 45ρης περιπου)καπως ισιωσε η φαση.Αποφάσισαν λοιπον οι δικοι του πλεον στα 40 να τον πανε σε ψυχολογο.(αυτα μου τα ελεγε η ξαδερφη του)..
Η ψυχολογος ξερεις τι ειπε στους γονεις? "αφου τον βλεπατε απο μικρος οτι ειναι ετσι γιατι δεν τον στειλατε σε μια σχολη καρατε η καποια πολεμικη τεχνη να ξεσπαει εκει?" το παιδι ηθελε να ξεσπασει....οποτε δεν ειναι μονο η αδιαφορια,η απωλεια μανας-πατερα,χωρισμος κτλ....ειναι και θεμα γνωσης.Για μενα καθε γονεας απο τη στιγμη που αναλαμβανει να μεγαλώσει ενα παιδι πρεπει να εχει εναν "ειδικο" να τον συμβουλευει.
Otinanai..
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
1
Like
2.820
Πόντοι
456
Γενικά ο κόσμος δεν πάει καλά. Κάθε χρόνο και χειρότερα ή μου φαίνεται;
(αυτό φαίνεται και από το ίδιο το bou, παλιά έμπαινες και διάβαζες κριτικές ή σχολίαζες το survivor, τώρα πλέον κάθε μέρα ανοίγουν και νέα θέματα για τραγικά συμβάντα, θανάτους κτλπ)
και δηλαδη αν δεν το ανοιξουν εδω δε θα το δεις στις ειδησεις?
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.255
Κριτικές
2
Like
2.033
Πόντοι
216
θυμηθηκα ενα φιλο σχετικα με αυτο.Τον ξερω απο 12 χρονων.Ο τυπος μια ζωη βιος και πολιτεια,ναρκωτικα,μπλεγμενος σε φασαριες,χουλιγκαν στα γηπεδα,εκανε και φυλακη για ενα φεγγαρι,αφου βγηκε (πλεον να ειναι 45ρης περιπου)καπως ισιωσε η φαση.Αποφάσισαν λοιπον οι δικοι του πλεον στα 40 να τον πανε σε ψυχολογο.(αυτα μου τα ελεγε η ξαδερφη του)..
Η ψυχολογος ξερεις τι ειπε στους γονεις? "αφου τον βλεπατε απο μικρος οτι ειναι ετσι γιατι δεν τον στειλατε σε μια σχολη καρατε η καποια πολεμικη τεχνη να ξεσπαει εκει?" το παιδι ηθελε να ξεσπασει....οποτε δεν ειναι μονο η αδιαφορια,η απωλεια μανας-πατερα,χωρισμος κτλ....ειναι και θεμα γνωσης.Για μενα καθε γονεας απο τη στιγμη που αναλαμβανει να μεγαλώσει ενα παιδι πρεπει να εχει εναν "ειδικο" να τον συμβουλευει.
Πολύ μεγάλο το λογικό άλμα. Ναι, υπαρκτή η ανάγκη κάποιου ειδικού, σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
Ούτε και "ήθελε να ξεσπάσει κάπου" είναι σοβαρή γνώμη "ειδικού". Οι μισοί απο τους ενήλικες εκεί έξω, και δεν υπερβάλλω καθόλου, έχουν μεγαλώσει μέσα σε προβληματικές οικογένειες, είτε με διαζύγιο γονέων, είτε με οικιακή βία, είτε ακόμα και με έναν (ή και τους δύο) γονέα να αδιαφορεί πλήρως και να γαμιέται δεξιά και αριστερά, σαν να μην υπάρχει αύριο. Και, απο όλους αυτούς τους ενήλικες, η μαζική πλειοψηφία είναι μια χαρά άνθρωποι, χωρίς την συνδρομή κανενός ειδικού, και χωρίς την παραδοσιακή "οικογενειακή θαλπωρή" όσο μεγάλωναν.
Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων εκεί έξω. Αυτοί που έχουν αντίληψη, ένστικτο αν θέλουμε, να σταματάνε πριν παρατραβήξει το σχοινί, και αυτοί που δεν χαμπαριάζουν, και καταλήγουν σαν το φίλο σου... στην δεύτερη ομάδα ανθρώπων, ούτε η οικογένειεα, ούτε η κοινωνία, ούτε και η ιατρική επιστήμη έκανε κάτι λάθος... απλά δεν είναι συμβατά μέλη αυτού που ονομάζουμε "κανονική ζωή", τουλάχιστον για σημαντικό κομμάτι της ζωής τους
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
1.157
Κριτικές
1
Like
2.620
Πόντοι
456
Οι γονεις δε φταινε
Εκτος αν μιλαμε για τιποτα φασαριοζικα πενταχρονα
Αλλα απαξ και το παιδι περασει την εφηβεια ειναι ανθρωπος αυτονομος με οτι συνεπαγεται αυτο
Εχει καθηγητες πανεπιστημιου που μεγαλωσανε στο δρομο και πρεζακια απο τζακι
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
1
Like
2.820
Πόντοι
456
Πολύ μεγάλο το λογικό άλμα. Ναι, υπαρκτή η ανάγκη κάποιου ειδικού, σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.
Ούτε και "ήθελε να ξεσπάσει κάπου" είναι σοβαρή γνώμη "ειδικού". Οι μισοί απο τους ενήλικες εκεί έξω, και δεν υπερβάλλω καθόλου, έχουν μεγαλώσει μέσα σε προβληματικές οικογένειες, είτε με διαζύγιο γονέων, είτε με οικιακή βία, είτε ακόμα και με έναν (ή και τους δύο) γονέα να αδιαφορεί πλήρως και να γαμιέται δεξιά και αριστερά, σαν να μην υπάρχει αύριο. Και, απο όλους αυτούς τους ενήλικες, η μαζική πλειοψηφία είναι μια χαρά άνθρωποι, χωρίς την συνδρομή κανενός ειδικού, και χωρίς την παραδοσιακή "οικογενειακή θαλπωρή" όσο μεγάλωναν.
Υπάρχουν δύο κατηγορίες ανθρώπων εκεί έξω. Αυτοί που έχουν αντίληψη, ένστικτο αν θέλουμε, να σταματάνε πριν παρατραβήξει το σχοινί, και αυτοί που δεν χαμπαριάζουν, και καταλήγουν σαν το φίλο σου... στην δεύτερη ομάδα ανθρώπων, ούτε η οικογένειεα, ούτε η κοινωνία, ούτε και η ιατρική επιστήμη έκανε κάτι λάθος... απλά δεν είναι συμβατά μέλη αυτού που ονομάζουμε "κανονική ζωή", τουλάχιστον για σημαντικό κομμάτι της ζωής τους
καλο ειναι ολοι να μαθαινουμε απο τα λάθη των δικων μας για να μη τα επαναλάβουμε σε αλλες γενιες.Με η χωρις ψυχολογο.
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
416
Like
555
Πόντοι
81
και δηλαδη αν δεν το ανοιξουν εδω δε θα το δεις στις ειδησεις?
φίλε μου πολλά νεύρα φαίνεται να έχεις... εκτονώσου κάπως κι εσύ... :bigdick:

υγ. επίσης σταμάτα να απαντάς σε κάθε σχόλιο για να ανεβάσεις τα μηνύματά σου στο bou (μιας και είσαι μέλος από 13/8/2023 λες και θα γίνεις ινφλουένσερ αν έχεις περισσότερα μηνύματα)
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.423
Κριτικές
1
Like
2.820
Πόντοι
456
φίλε μου πολλά νεύρα φαίνεται να έχεις... εκτονώσου κάπως κι εσύ... :bigdick:

υγ. επίσης σταμάτα να απαντάς σε κάθε σχόλιο για να ανεβάσεις τα μηνύματά σου στο bou (μιας και είσαι μέλος από 13/8/2023 λες και θα γίνεις ινφλουένσερ αν έχεις περισσότερα μηνύματα)
στο πρωτο εχεις δικιο στο δευτερο οχι...μαλλον εσυ εισαι νεο μελος,και δευτερον ετσι τωρα εχω ορεξη να απανταω απο δω και απο κει...εσυ τι θες?πατα μια αγνοηση και ξεμπερδευεις αν δε γουστάρεις.Δε το κατάλαβα αυτο.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
768
Like
1.132
Πόντοι
206
Γεννήθηκα όπως και όλοι οι άλλοι, έχοντας μόνο ένστικτα.
Μετά ήρθε ο πολιτισμός και μ'έντυσε.

Ο Οποιος πολιτισμός της όποιας χώρας.

Τα παιδιά 2 πράγμματα θέλουνε, αγάπη και χρόνο.
Τα λεφτά δεν νοιάζουν.

Για να είναι εντάξει τα παιδιά, πρέπει να είναι εντάξει οι γονείς.

Οσο λείπουν οι γονείς, η αγάπη και ο χρόνος, τοσο ποιό προβληματικά θα βγούνε τα παιδιά. Η πλειοψηφία πάντα υπάρχουν κι εξαιρέσεις.
Είστε αποφασισμένοι να θυσιάσετε πολλά πράγματα ? Τότε κάντε παιδιά. Αλλιώς όχι. Είναι άνθρωποι, δεν είναι κατοικίδια.

Και για όσους λένε ότι μετά από μία ηλικία μεγαλώνεις μόνος σου..
Σωστό αλλά ο πολιτισμός σε έχει ντύσει.

Το χειρότερο ότι ορισμένοι προβληματικοί εκπαιδεύουν τους επόμενους.

ΥΓ
Θυμήθηκα τον άλλον που έλεγε
"Να πάψουμε να είμαστε εγωιστές και να ασχοληθούμε λίγο με τον εαυτό μας"

ΥΓ2
Δύο κόρες μεγάλωσα, 27 και 32 χρονών
 
Τελευταία τροποποίηση:

forza23

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Απρ 2009
Μηνύματα
2.933
Κριτικές
2
Like
5.912
Πόντοι
1.056
Είναι πολύ διαφορετική κατάσταση μεταξύ δημοτικού σχολείου και μέσης εκπαίδευσης. Και ενώ έχει βελτιωθεί, πιστεύω η κατάσταση στα δημοτικά, στα γυμνάσια και τα λύκεια οι περισσότεροι - ΟΧΙ ΟΛΟΙ - καθηγητές είναι για τον πούτσο.

Ακόμα και αυτοί που έχουν θέληση και ενδιαφέρονται με τους αούγκανους που έχουν απέναντί τους, που ψάχνουν ευκαιρία για να του την πούνε και να τους καταγγείλουν για παρενόχληση, bullying κτλ μετά από λίγο τα παρατάνε. Σε λίγο θα αρχίσουμε να νοσταλγούμε τις εποχές που οι καθηγητές έριχναν και καμιά ψηλή
 

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
6.460
Κριτικές
1
Like
6.139
Πόντοι
2.356
Χθες το βράδι είχαν πάρτι στην μονοκατοικία δίπλα μας. Οι γονείς πρέπει να ήταν σε κανένα χωριό/εξοχικό.

Ελληνική hip-hop στο τέρμα, γκαρίλες, μπινελίκια κλπ.

Κατέβηκα για τα σκουπίδια και έστησα λίγο αυτί - τα κορίτσια μιλάγανε λες και ήταν σε ταινία του Tarantino. :confused:
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.938
Κριτικές
5
Like
8.011
Πόντοι
2.306
@Rand0m1 καυλωτικό τύπε!
Αν τις είχες από κάτω σου, θα μπορούσες να έβγαινες στο μπαλκόνι, να τον έπαιζες και να έχυνες επί των κεφαλών τους!!
 

riding

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.668
Κριτικές
1
Like
6.743
Πόντοι
1.056
Δεν ηξερα που να βαλω το βιντεο!

Στην ενοτητα "ατυχηματα";

Στην ενοτητα "ελλεηνίδες" να δειτε ποσο μουνοπανα ειναι και τ αγορια,αντρες

Το αφηνω εδω,παιδια γονεις.Πηρε ο καυλαμάς το σιμπιζακι,μπηκε στη στροφη με 210χλμ/ωρα και φυγαν μειον τεσσερα ποδια βγαινοντας απ τ αμαξι!Το κοριτσι τι εφταιγε ρε καυλαρα;

Πανε μονος σου με το ιμπιζα και 310χλμ/ωρα,οχι ομως σε δημοσιο δρομο που οδηγαω και γω!Τραβα στα σκατα γαμοπαιδο

Σοκ η εξιστορηση

 

Ωρίων

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.883
Κριτικές
2
Like
20.936
Πόντοι
6.236
Δεν ηξερα που να βαλω το βιντεο!

Στην ενοτητα "ατυχηματα";

Στην ενοτητα "ελλεηνίδες" να δειτε ποσο μουνοπανα ειναι και τ αγορια,αντρες

Το αφηνω εδω,παιδια γονεις.Πηρε ο καυλαμάς το σιμπιζακι,μπηκε στη στροφη με 210χλμ/ωρα και φυγαν μειον τεσσερα ποδια βγαινοντας απ τ αμαξι!Το κοριτσι τι εφταιγε ρε καυλαρα;

Πανε μονος σου με το ιμπιζα και 310χλμ/ωρα,οχι ομως σε δημοσιο δρομο που οδηγαω και γω!Τραβα στα σκατα γαμοπαιδο

Σοκ η εξιστορηση

Το κορίτσι, απ' ό,τι καταλαβαίνω από το βίντεο, έχει συνυπευθυνότητα, να ξέρεις. Παρακολουθεί μια χαρά, δεν τον αποτρέπει, τραβάει βίντεο κιόλας!

Όπως έχεις συνυπευθυνότητα, ακόμα και για παράδειγμα, αν είσαι επιβάτης σε αυτοκίνητο με οδηγό που ξέρεις ότι είναι μεθυσμένος, σε περίπτωση ατυχήματος. Σου λέει "ήξερες ότι είναι μεθυσμένος; Γιατί μπήκες;"
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.662
Κριτικές
6
Like
11.025
Πόντοι
3.936
Μετα το 2010 και τα μνημονια η Ελλαδα αλλαξε προς το χειροτερο και θα περασουν δεκαετιες για να ξανα γινει ο Ελληνας ανθρωπος. Εξαιρουνται οσοι την εκαναν για εξωτερικο.
ΔΝΤ -συγχρονοι τοκογλυφοι, πολιτικοι μαριονεττες ολα σκηνοθετημενα για να βαλουν στο χερι γκαζια-πετρελαια και να υποθηκευσαν τη χωρα για τα υπολοιπα 100 χρονια οπως κι εγινε. Δεν ειχε και δεν εχει παιδεια αυτη η χωρα και φαινεται στην καθημερινοτητα, τωρα μετα την κριση παμε κατα δι@ολου κι εχει ζουγκλοποιηθει η κατασταση. Χωρια που μερα με την ημερα πιανουμε πατο.
 

Συνημμένα

  • Fr5ZoTTWcAA0UbY.jpeg
    Fr5ZoTTWcAA0UbY.jpeg
    69,8 KB · Εμφανίσεις: 16

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.669
Κριτικές
12
Like
6.858
Πόντοι
2.646
Είναι πολύ διαφορετική κατάσταση μεταξύ δημοτικού σχολείου και μέσης εκπαίδευσης. Και ενώ έχει βελτιωθεί, πιστεύω η κατάσταση στα δημοτικά, στα γυμνάσια και τα λύκεια οι περισσότεροι - ΟΧΙ ΟΛΟΙ - καθηγητές είναι για τον πούτσο.
Τυπε, όχι όλοι. Από το νηπιαγωγείο το 95% των δασκάλων κτλ είναι αποτυχημένα ναυάγια της κοινωνίας.
 

It's All Good Man

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2019
Μηνύματα
510
Like
753
Πόντοι
86
Δεν ηξερα που να βαλω το βιντεο!

Στην ενοτητα "ατυχηματα";

Στην ενοτητα "ελλεηνίδες" να δειτε ποσο μουνοπανα ειναι και τ αγορια,αντρες

Το αφηνω εδω,παιδια γονεις.Πηρε ο καυλαμάς το σιμπιζακι,μπηκε στη στροφη με 210χλμ/ωρα και φυγαν μειον τεσσερα ποδια βγαινοντας απ τ αμαξι!Το κοριτσι τι εφταιγε ρε καυλαρα;

Πανε μονος σου με το ιμπιζα και 310χλμ/ωρα,οχι ομως σε δημοσιο δρομο που οδηγαω και γω!Τραβα στα σκατα γαμοπαιδο

Σοκ η εξιστορηση



Ταιριάζει και εδώ γιατί είναι γονείς vs παιδιά στο επόμενο level.


'''Τι θα μπορούσε να σκέφτεται εκείνη την ώρα ένα 22χρονο κορίτσι; «Μου είπαν ότι ζητούσα κι έλεγα «Γωγώ» στην εντατική. Η Γωγώ είναι η κόρη μου. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα και φώναξα “το παιδί μου, το παιδί μου”», είπε. ''''
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom