Νέα

Έξωση από σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ξενυχτης
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 169
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Απλά βαριεμαι-ξεχναω να ασχοληθώ με τους λογαριασμούς. Όταν έρχεται sms πάω και πλερωνω.
 
  • Ουάου
Αντιδράσεις: 968

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Με το νερό δεν έβγαλα ποτέ άκρη γιατί δε ξέρω σε ποιο όνομα είναι ο λογαριασμός. Χαχα. Είναι στον προηγούμενο ιδιοκτήτη και άντε τρέχα γύρευε. Και να το κόψουν θα φέρω κανέναν γύφτο να μου το ξανασυνδεσει.
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.946
Κριτικές
27
Like
4.304
Πόντοι
1.446
Και μια ιστορία από τη "γη της επαγγελίας". Όποιος έχει ζήσει σε σκανδιναβικές χώρες θα γνωρίζει τον πόνο της ενοικίασης. Η εύρεση διαμερίσματος "πρώτο χέρι", όχι υπενοικίαση δηλαδή, στη Στοκχόλμη ισοδυναμεί με πρώτο λαχνό. Η χώρα δε μπορεί να στεγάσει επαρκώς τον πληθυσμό της.

Το 2011 έχω βρει μια καλή δουλειά στη Στοκχόλμη και μετακομίζω από τα δυτικά της χώρας. Για να βρω διαμέρισμα (ένα οποιοδήποτε, δεν υπάρχει η λέξη διαλέγω διαμέρισμα), ο ιδιοκτήτης έκανε έλεγχο στην εφορία για εμένα, ζήτησε μισθοδοσία, δύο συστατικές επιστολές, και φυσικά face-to-face συνέντευξη, προτού υπογράψουμε το συμφωνητικό.

Συνεπώς, δεν είναι υπερβολή να ρωτήσεις δύο πράγματα πριν δώσεις σε κάποιον άγνωστο το σπίτι σου..
Μου φαίνεται είναι πάγια τακτική να ζητάνε Personnummer ,ετσι μπορουν να δουν και μεσω του Hitta.se το εισοδημα και τα λοιπα,τρελο φακελωμα οι Σουηδοι. Στοκχολμη πολυ δυσκολα πλεον βρισκεις σπιτ,επαρχια κατι γινεται
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
1) Η εκτελεση κοστιζει 50 ευρω
2) Τα πραγματα μπαινουν σε αποθηκη και πουλιουνται για να εξοφληθουν τα χρωστουμενα
50 ευρώ έχει φτάσει να κοστίζει η επίδοση εξωδίκου... Αμα ξέρεις κανένα δικ επιμελητή που να εκτελεί έξωση και καταγραφή με μάρτυρα, αστυνομία, κλπ κάτω από 300 ρίξε μου ένα pm.... Μαζί με κλειδαρά κλπ κάτω από 400-500 δεν πέφτει.... Τα έχουν κάνει ταρίφα δικηγόροι, επιμελητές και όλη η κλίκα ώστε οι μόνοι που να κερδίζουν από τέτοιες καταστάσεις να ε΄ναι αυτοί... ρρ1
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.059
Like
1.766
Πόντοι
216
Υπήρχε ένα φέσι 800 κάτι ευρώ το οποίο ήταν ανεξοφλητο έκανε ο άλλος που χει το σπίτι την αγωγή για δύστροπια εξόφλησης των χρεών και έδωσε ένα χρονικό διάστημα να ξοφλήσουν κάποια χρήματα εκείνοι δεν τα είχαν τα χρήματα να τα ξοφλήσουν σε αυτό το διάστημα και τα ξοφλήσαν πιο μετά και έτσι η αγωγή προχώρησε και τώρα έχει βγει απόφαση έξωσης
Ακόμα και αν έχει βγεί η διαταγή απόδοσης μισθίου αν τα τα χρωστούμενα έχουν πληρωθεί μέχρι την ημέρα της εκτέλεσης έχει την δυνατότητα να κάνει ανακοπή με πολύ σοβαρές πιθανότητες να την κερδίσει "λόγω εξόφλησης". Φυσικά η ανακοπή έχει και αυτή οικονομικό κόστος...
 

taraktsoglou

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
19
Like
19
Πόντοι
0
εκτέλεση ~ καταγραφή πραγμάτων κάτω από 400 ευρώ δεν υπάρχει
τα πράγματα πρέπει να φυλάσσονται για 6 μήνες σιγά μην του ενοικιάσει αποθήκη και μεταφορέα να τα μεταφερει
Αν βρείτε δικαστικό επιμελητή με 400€ να τον συστήσετε και σε μένα, κάτω από 700€ συν ΦΠΑ δεν παίζει πουθενά.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Ακόμα και αν έχει βγεί η διαταγή απόδοσης μισθίου αν τα τα χρωστούμενα έχουν πληρωθεί μέχρι την ημέρα της εκτέλεσης έχει την δυνατότητα να κάνει ανακοπή με πολύ σοβαρές πιθανότητες να την κερδίσει "λόγω εξόφλησης". Φυσικά η ανακοπή έχει και αυτή οικονομικό κόστος...
Η εξοφληση δεν ειναι λογος ανακοπής κατά της διαταγης αποδοσης μισθιου
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Πόρτα ασφαλείας και κλειδωμένη 150 στο νερό θα πάρει ο κλειδαράς μόνο. :confused:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Γιατι λετε και ξαναλετε για κλειδαρα, δεν εχω αντιληφθει.
Γιατι να αλλαξουν οι κλειδαριες?
 
Εγγρ.
9 Μαρ 2008
Μηνύματα
12.047
Κριτικές
4
Like
16.708
Πόντοι
3.936
Η εξοφληση δεν ειναι λογος ανακοπής κατά της διαταγης αποδοσης μισθιου
Για πες μου την άποψη σου...

Επαγγελματικό ακίνητο με μισθιο Α πόσο και μισθωτηριο 9+3 έτη, πωλείται το ακίνητο μετά 4 χρόνια και ο νέος ιδιοκτήτης απαιτεί αύξηση Α επί 3 λόγω αλλαγής του οικονομικού κλίματος και πάει δικαστικά αφού ο μισθωτής αρνήθηκε να δώσει μετά από νομικές συμβουλές το παραμικρό πόσο πλέον του συμφωνημένου.

Εγώ του είπα πως θεωρώ δύσκολο να πετύχει αύξηση δικαστικά μιας και η επιχείρηση του ήταν κλειστή για μεγάλα χρονικά διαστήματα εξαιτίας της καραντίνας.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Για πες μου την άποψη σου...

Επαγγελματικό ακίνητο με μισθιο Α πόσο και μισθωτηριο 9+3 έτη, πωλείται το ακίνητο μετά 4 χρόνια και ο νέος ιδιοκτήτης απαιτεί αύξηση Α επί 3 λόγω αλλαγής του οικονομικού κλίματος και πάει δικαστικά αφού ο μισθωτής αρνήθηκε να δώσει μετά από νομικές συμβουλές το παραμικρό πόσο πλέον του συμφωνημένου.

Εγώ του είπα πως θεωρώ δύσκολο να πετύχει αύξηση δικαστικά μιας και η επιχείρηση του ήταν κλειστή για μεγάλα χρονικά διαστήματα εξαιτίας της καραντίνας.
Κατ' αρχην, η αλλαγη ιδιοκτησιας απο μονη της, δεν αποτελει λογο μεταβολης του μισθωματος, ειτε προς τα πανω, ειτε προς τα κατω. Ο νεος ιδιοκτητης υπεισερχεται στα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις του προηγουμενου ιδιοκτητη, ως νεος εκμισθωτης.
Αρα, το οποιοδηποτε αίτημα για μεταβολη του μισθωματος, θα εχει τοσες πιθανοτητες να ικανοποιηθει, οσο και αν το ειχε κανει ο προηγουμενος ιδιοκτητης. Δηλαδη εχει ελπιδες να ικανοποιηθει ΜΟΝΟ αν υπαρχει καποια σοβαρη μεταβολη των συνθηκών, που εδω προφανως δεν υπαρχει. Αντιθετως μαλιστα, το τελευταιο χρονικο διαστημα με την οικονομικη δυσπραγία λόγω πανδημιας, μαλλον μειωση θα δικαιολογουσε και οχι αυξηση. Αρα καλα του απαντησες.
 

komarov

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
606
Like
1.296
Πόντοι
206
Λοιπον παιδες για να μιλάμε σοβαρά, το δεν εχω να δωσω για ενοικιο το ακουω κυριος απο ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα τους σε αλλα πραγματα, τζογο κουμαρια ποτα ξενυχτια αυτοκινητα κλπ.
Ομως τα πραγματικα σου προβλήματα ξεκινουν οταν αρχιζει να βρεχεται το κεφαλι σου σε ενα παγκακι.
Επίσης επειδη πολλοι λενε εξυπναδες εδω μεσα, ενας λογος που πηγαν τα ενοικια στα υψη ειναι αυτος, πολλοι ιδιοκτητες κρατανε κλειστα τα σπιτια τους και δεν τα νοικιαζουν γιατι τρωνε φεσι απο ενοικιαστες αλλα πρεπει να πληρωσουν την εφορια τους! Οποτε ο ιδιοκτητης ειναι σαν κερατας και δαρμενος. Ετσι δημιουργειται μια τεχνιτη κριση σπιτια αδεια υπαρχουν αλλα δεν θελουν να τα ενοικιασουν οι ιδιοκτητες τους, οσοι τα ενοικιαζουν ζητανε την μανα και τον πατερα τους γιατι σου λεει φεσι θα με αφησει και θα βαλω απο αυτα που πηρα.
Στην τελική αν καποιος δεν εχει λεφτα να δωσει για ενοικιο ας ξεκινησει να δουλευει στον αγοραιο ερωτα ενα 30αρι την ημερα θα το βγαλει ευκολα οποτε 1000 τον μηνα θα πληρωσει και το ενοικιο του και ολα του.
 
Εγγρ.
15 Ιαν 2017
Μηνύματα
396
Like
276
Πόντοι
21
Λοιπον παιδες για να μιλάμε σοβαρά, το δεν εχω να δωσω για ενοικιο το ακουω κυριος απο ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα τους σε αλλα πραγματα, τζογο κουμαρια ποτα ξενυχτια αυτοκινητα κλπ.
Ομως τα πραγματικα σου προβλήματα ξεκινουν οταν αρχιζει να βρεχεται το κεφαλι σου σε ενα παγκακι.
Επίσης επειδη πολλοι λενε εξυπναδες εδω μεσα, ενας λογος που πηγαν τα ενοικια στα υψη ειναι αυτος, πολλοι ιδιοκτητες κρατανε κλειστα τα σπιτια τους και δεν τα νοικιαζουν γιατι τρωνε φεσι απο ενοικιαστες αλλα πρεπει να πληρωσουν την εφορια τους! Οποτε ο ιδιοκτητης ειναι σαν κερατας και δαρμενος. Ετσι δημιουργειται μια τεχνιτη κριση σπιτια αδεια υπαρχουν αλλα δεν θελουν να τα ενοικιασουν οι ιδιοκτητες τους, οσοι τα ενοικιαζουν ζητανε την μανα και τον πατερα τους γιατι σου λεει φεσι θα με αφησει και θα βαλω απο αυτα που πηρα.
Στην τελική αν καποιος δεν εχει λεφτα να δωσει για ενοικιο ας ξεκινησει να δουλευει στον αγοραιο ερωτα ενα 30αρι την ημερα θα το βγαλει ευκολα οποτε 1000 τον μηνα θα πληρωσει και το ενοικιο του και ολα του.



Στην αρχη φυσικα μονος του
και αν πανε καλα τα πραγματα και ανοιξουν οι δουλειες
θα προσλαβει και κοπελα
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
360
Πόντοι
326
Τα λαμόγια και οι απατεώνες ψάχνουν τρόπους να γλυτώσουν. Στο εξωτερικό θα ήταν από το πρώτο μήνα στο δρόμο και στη μαύρη λίστα που μπαίνουν οι ενοικιαστές.
 

Dr. Kolompo

Σεβαστός
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.557
Like
4.640
Πόντοι
1.706
Σιγά μη τρώνε φέσια έτσι απλά. Πάτε καλά;
 

Orfeasjp

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2020
Μηνύματα
22
Like
18
Πόντοι
0
Παιδια εγω εχω φαει φεσι 8000 απο μαγαζι που ειχα.
Οταν βγηκε ο κυριος συνταξιουχος πλεον ειχε γραψει τα παντα στα παιδια του. Η δισταγη πληρωμης δε κατασχει τη συνταξη οποτε αναγκαστηκαμε να πουλησουμε το μαγαζι για να μαζεψουμε τα χρεη και να μεινει κατι
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.946
Κριτικές
27
Like
4.304
Πόντοι
1.446
Παιδια εγω εχω φαει φεσι 8000 απο μαγαζι που ειχα.
Οταν βγηκε ο κυριος συνταξιουχος πλεον ειχε γραψει τα παντα στα παιδια του. Η δισταγη πληρωμης δε κατασχει τη συνταξη οποτε αναγκαστηκαμε να πουλησουμε το μαγαζι για να μαζεψουμε τα χρεη και να μεινει κατι
Τι λες ρε φιλε επαθες τετοια ζημια γιατι δεν τον κυνηγησες πιο νωρις και αφησες να παει το ποσο το πολυ
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968
Εγγρ.
31 Ιαν 2022
Μηνύματα
22
Like
15
Πόντοι
0
Παιδια εγω εχω φαει φεσι 8000 απο μαγαζι που ειχα.
Οταν βγηκε ο κυριος συνταξιουχος πλεον ειχε γραψει τα παντα στα παιδια του. Η δισταγη πληρωμης δε κατασχει τη συνταξη οποτε αναγκαστηκαμε να πουλησουμε το μαγαζι για να μαζεψουμε τα χρεη και να μεινει κατι
σε αυτην την περιπτωση δε γινοταν να "κυνηγήσεις" τον εκάστοτε κληρονομο,στην προκειμενη τα παιδια του?
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.771
Like
7.771
Πόντοι
2.306
Λοιπον παιδες για να μιλάμε σοβαρά, το δεν εχω να δωσω για ενοικιο το ακουω κυριος απο ανθρωπους που τρωνε τα λεφτα τους σε αλλα πραγματα, τζογο κουμαρια ποτα ξενυχτια αυτοκινητα κλπ.
Ομως τα πραγματικα σου προβλήματα ξεκινουν οταν αρχιζει να βρεχεται το κεφαλι σου σε ενα παγκακι.
Επίσης επειδη πολλοι λενε εξυπναδες εδω μεσα, ενας λογος που πηγαν τα ενοικια στα υψη ειναι αυτος, πολλοι ιδιοκτητες κρατανε κλειστα τα σπιτια τους και δεν τα νοικιαζουν γιατι τρωνε φεσι απο ενοικιαστες αλλα πρεπει να πληρωσουν την εφορια τους! Οποτε ο ιδιοκτητης ειναι σαν κερατας και δαρμενος. Ετσι δημιουργειται μια τεχνιτη κριση σπιτια αδεια υπαρχουν αλλα δεν θελουν να τα ενοικιασουν οι ιδιοκτητες τους, οσοι τα ενοικιαζουν ζητανε την μανα και τον πατερα τους γιατι σου λεει φεσι θα με αφησει και θα βαλω απο αυτα που πηρα.
Στην τελική αν καποιος δεν εχει λεφτα να δωσει για ενοικιο ας ξεκινησει να δουλευει στον αγοραιο ερωτα ενα 30αρι την ημερα θα το βγαλει ευκολα οποτε 1000 τον μηνα θα πληρωσει και το ενοικιο του και ολα του.
Αν δώσει και κώλο, το αγοράζει κιόλας, αντί να το νοικιάζει, γιατί να πληρώνει ενοίκο;
 
  • Χαχα
Αντιδράσεις: 968

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
154.466
Κριτικές
1
Like
32.470
Πόντοι
8.006
Παιδια εγω εχω φαει φεσι 8000 απο μαγαζι που ειχα.
Οταν βγηκε ο κυριος συνταξιουχος πλεον ειχε γραψει τα παντα στα παιδια του. Η δισταγη πληρωμης δε κατασχει τη συνταξη οποτε αναγκαστηκαμε να πουλησουμε το μαγαζι για να μαζεψουμε τα χρεη και να μεινει κατι
Γιατι δεν του κανατε αγωγη καταδολιευσης δανειστων, ωστε να ανατραπει η μεταβιβαση στα παιδια του και να κατασχεσετε την περιουσια αυτη?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom